Documentos de Académico
Documentos de Profesional
Documentos de Cultura
Tema BT
Tema BT
1.1
p1=D bar =100 bar
t1=E C =500 C
m=F t/h =340 t/h
p2= G bar = 0.05 bar
Dtar = H grd = 8 grd
1. Ciclul Rankine in diagrama T S
2. Entalpiile:
Punctul 1:
p= p1 = 100 bar
t = t1 = 500 C
h= h (p, t ) =h (100 bar, 500 C) = 3374,1 kJ/kg (din tabel proprietatile
apei si abur supraincalzit)
s= s (p, t ) =s (100 bar, 500 C) = 6.5984 kJ/kg K (din tabel proprietatile
apei si abur supraincalzit)
p 4 p3 (100 0.05) 10 5
=
= 9995 J/kg = 9.995 kJ/kg
4
10 3
lturbina
h1 h 2 3374.1 2121.347
1253.03
=
=
=
= 0.3883
qgenerator
h1 h 4
3374,1 147.765
3226.335
4. Puterea la turbina
(h1 h 2) = 340
P =m
5. Consumul orar
ch =
1000
(3374.1 2121.347) = 118315.56 kW = 118.31 MW
3600
Consumul specific
c specific =
c h 30.012 1000
=
= 0.02536 kg/kWh
P
118315.56
(h6 h1) =m
apa c p t apa
6. Qapa = m
apa =
m
1.2
m = I t/h = 420 t/h= 420*1000/3600 = 116.667 kg/s
p1= J bar = 170 bar
t1 = K C =540 C
p2= L bar =45 bar
t3 =M C =535 C
p4 = N bar =0.055 bar
pd = O bar =8 bar
1. Diagrama T-s
2. Parametrii de stare
Punctul 1: p1=170 bar
t1= 540 C
Din tabele abur supraincalzit avem:
(6.4291-
(330-320)
(330-320)
p5' p5
(8 0.055) 10 5
= 794.5 J/kg = 0.794 J/kg
10 3
5
h5= h5+lPA = 144.91+0.794 = 145.704 kJ/kg
h5= cp t5
t5 = h5/cp= 145.704 / 4.18= 34.85 C
Punctul 6:
p6= 8 bar
tsaturatie (8 bar) = 170.42 C
tpreincalzire = t saturatie (8 bar)- t5= 170.42-34.85 = 135.57 C
tpreincalzitor supraftata = tpreincalzire/2 = 135.57 /2 = 67.785 C
t6= t5+ tpreincalzitor supraftata = 34.85 + 67.785 = 102.635 C
p 7' p 7
(170 8) 10 5
= 16200 J/kg = 16.2 kJ/kg
10 3
7
h7 = h7+ lPA = 720.9 + 16.2 = 737.1 kJ/kg
t7 = h7/cp = 737.1/4.18 = 176.34 C
Punctul 8:
p8=p7 = 170 bar
Pe partea de abur in PIP:
t2 = tsaturatie (p2)=t saturatie (45 bar) = 257.41 C (temperatura la care aburul
condenseaza in PIP)
t8 = t2 (20..25) = 257.41 (20..25)= 237.41 ...232.41 C
t8 = 235 C
Din tabele de proprietati termodinamice ale apei:
h8=993.4 + (1039.5-993.4) * (240-235)/ (240-230)= 1016.45 kJ/kg
s8=2.5849+ (2.6756-2.5849) * (240-235)/ (240-230)=2.63025 kJ/kgK
v8=0.0011912+(0.0012101-0.0011912) * (240-235)/ (240-230)= 0.00120065 m3/kg
Punctul 2: (apa la saturatie)
t2= 257.41 C
p2 =p2 =45 bar
v2 = v(45 bar)=0.0012691 m3/kg
h2= h(45 bar) = 1122.2 kJ/kg
s2=s(45 bar) = 2.8614 kJ/kgK
Punctul 9:
Lturbina
Lturbina
163.871 1000
163871
=
=
=
= 0.41265
( h1 h8) 166.667 (3399.1 1016.45) 397109.12
Qgenerator m