1. Calculați masa de calcar de P=80% necesar obținerii prin
descompunere a 336kg oxid de calciu . 2.283,33 g azotat de sodiu cu 10% impuritati se trateaza cu o solutie de acid sulfuric de concentratie 49%.cantitatea de solutie de acid sulfuric consumata este? 3. Calculati cantitatea de substanta de dioxid de carbon care ajunge in aer la arderea carbunelui ce contine 100mol de carbon. Stabileste masa carbonului si a oxidului de carbon IV . 4. Calculati masa de dioxid de cupru obtinuta prin descompunerea a 800kg carbonat de cupru de puritate 90% . 5. Cati moli de Ag s-au depus in urma reactiei dintre Cu si 2000 gr solutie de azotat de Ag, de concentratie 34% ? 6. Sa se calculeze pt SO3 - raportul de masa,raportul atomic,compozitia procentuala As= 32 u.a.m,Ao=16 u.am si din ce categorie de substante anorganice face parte substanta data? 7. 80 g aluminiu impur cu puritatea 90% reactioneaza stoechiometric cu clorul . Determinati cantitatea de clor necesara in reactie si cantitatea de clorura de aluminiu obtinuta in urma reactiei. 8. Cu cate grame de clor reactioneaza 10g Mg de puritate 96%. Cati moli de clorura de magneziu MgCl2 se obtin ? 9.Ce cantitate de clorura de sodiu NaCl se obtin din 1560g Na de puritate 75%in reactie cu clorul ? 10.Cate grame de Fe se obtin in urma reactiei dintre 227,3 g Al de puritate 95%cu Fe2O3 ? 11. Din 119,8 ml alcool etilic cu concentratia 96% si densitatea 0,8 g/ml se obtin 35,84 ml etena(c.n).Calculeaza randamentul reactiei. Rezolvare : 1.Xkg……………..336kg CaCO3 => CaO + CO2 100kg…………..56kg X=336*100/56=600kg carbonat de calciu pur P=m pur/m impur*100=> M impur=m pur*100/P=600*100/80=750kg MCaCO3=ACa+AC+3AO=40+12+48=100kg/kmol MCaO=56kg/kmol 2. 2NaNO3+H2SO4-->Na2SO4+2HNO3 100g azotat…………..90g azotat pur 283.3g azotat………………….x azotat pur x=90*283.3/100=254.97g 254.97g…..y g 2NaNO3+H2SO4--Na2SO4+2HNO3 2*85g……..98g y=254.97*98/170=146.98g H2SO4 100g sol acid sulfuric contine……………49g acid sulfuric Z g……………………………………………146.98g acid sulfuric z=146.98*100/49=299.95g 3. C+O2 --> CO2 Masa atomica C=12 Masa molara O2=2*16=32 Masa molara CO2=12+2*16=44 La 1 mol C corespunde…………1mol CO2 La 100 moli carbon……………..xmoli x=100 moli CO2 1mol CO2 corespunde la ……..44g CO2 100 moli corespund……………y y=44*100=4400g La 1 mol corespund………..12gC La 100 moli avem………….z z=12*100=1200gC 4. Daca in 100kg carbonat de cupru avem……..90kg carbonat pur Atunci in 800kg ………………………………….x kg x=90*800/100=720kg 720kg…..xkg CuCO3=CuO+CO2 124kg…..80kg x=720*80/124=464.5kg M CuCO3=64+12+3*16=124 M CuO=64+16=80 5. c%=md*100/ms .md=2000*34/100=680g ………680g……..x moli Cu + 2AgNO3 = 2Ag+ Cu(NO3)2 …..2*170g………2moli .x=680*2/340=4 moli M azotat de argint=108+14+3*16=170 6. Raport de masa SO3 M pt SO3=32+3*16=80 In 80g SO3 avem……32g S si…….48g O S:O=32:48 sau S:O=2:3 Raport atomic SO3 S:O=1:3 Compozitia procentuala M pt SO3=32+3*16=80 In 80g SO3 avem……32g S si…….48g O In 100g avem………..xg……………y g .x=32*100/80=40 .y=60 7. se determina cantitatea de aluminiu pur daca in 100 g aluminiu impur avem..........90g aluminiu pur atunci in 80g aluminiu impur avem...........x g Al pur x=90*80/100=72 g Al pur 72g.......xg.................y g Al.......+3/2Cl2------>AlCl3 27g.......3/2*71g........133.5 g x=284 g clor y=356 g clorura aluminiu 11. 1) Se determina masa solutiei ρ=m/V m=ρ∙V = 119,8 ∙ 0,8=95,84 g 2) Se determina masa de alcool din solutie de concentratie 96% 100 g solutie..............96 g alcool 95,84 g solutie................x x=92 g alcool 3) Se determina cata etena se obtine teoretic din ecuatia de deshidratare a alcoolului 1 mol CH3-CH2-OH = 46 g 46g..........................22,4 l CH3-CH2-OH → CH2=CH2 + H2O 92g.............................x x=44,8 l η=volumul obtinut practic ∙100/ volumul teoretic η=35,84 ∙100/ 44,8= 80%