Está en la página 1de 28

Portuguese Verb

Tenses
Overview of the Most Commonly
Used Tenses
(Regular Verbs)
Jason R. Jolley
This Presentation Covers

Subject Pronouns

Basics of Verb Conjugation

Overview of 19 tenses
Verb stems and endings
Examples of usage with English equivalents


Jason R. Jolley
Portuguese Subject Pronouns
Person Singular Plural
1
st
Eu I Ns We
2
nd
Tu You Vs You
2
nd
Voc You Vocs You
2
nd
O senhor
A senhora
You
(formal)
Os senhores
As senhoras
You
(formal)
3
rd
Ele / Ela He / She Eles / Elas They
Jason R. Jolley
OBSERVATIONS:
- Vs is rarely used in ordinary speech; Vocs is almost always preferred.
- Tu is common throughout Portugal, not as much in Brazil, although it is used.
- Forms corresponding to the formal You forms are identical to those of
Voc and Vocs:

Voc fala ingls? A senhora fala ingls?
Vocs moram no Brasil? Os senhores moram no Brasil?
Conjugating Verbs
Conjugated verbs are verb forms that are
modified to reflect the subject performing
the action and the tense:
FALO, COMESTES, ABRIRO, etc.
Unconjugated forms are called infinitives:
FALAR, COMER, ABRIR, etc.
In most tenses, we conjugate by adding the
endings corresponding to different
subjects and tenses to the stems of verbs:
FAL-, COM-, ABR-, etc.
Jason R. Jolley
3 Verb Classes
1. Verbs ending in -AR
FALAR, GANHAR, ANDAR, ESPERAR
2. Verbs ending in -ER
COMER, BEBER, ESCREVER, VIVER
3. Verbs ending in -IR
ABRIR, CURTIR, PARTIR, MENTIR

Different verb classes have different endings
in the various tenses.

Jason R. Jolley
Conjugation: Step by Step
1. Determine the stem used for the tense.
- Stem formation varies, depending on the tense.
- For the present, preterite and imperfect tenses, the final
two letters are removed from the infinitive:
FALAR - AR = FAL
COMER - ER = COM
ABRIR - IR = ABR
- With some tenses, the infinitive is used as the stem.
- Some tenses take their stems from other tenses.


Jason R. Jolley
Conjugation: Step by Step
2. Add the tense- and subject-specific
endings to the stem:


Present Tense
Subject
AR
FAL+
ER
COM+
IR
ABR+
Eu o o o
Tu as es es
Voc
a e e O senhor
Ele/Ela
Ns amos emos imos
Vs ais eis is
Vocs
am em em Os senhores
Eles/Elas
Eu falo. I speak.
Tu falas. You speak.
Voc come. You eat.
Ns comemos. We eat.
Ela abre. She opens.
Eles abrem. They open.
Conjugation: Focus on 4 Endings
In Brazilian Portuguese, you only need to
remember four endings for each tense
and verb class because:


Jason R. Jolley
Present Tense
Subject
AR
FAL+
ER
COM+
IR
ABR+
Eu o o o
Voce
a e e O senhor
Ele/Ela
Ns amos emos imos
Vocs
am em em Os senhores
Eles/Elas
- Vs is not used.
- Voc can subsitute Tu.
- Endings for Voc, O
senhor/A senhora and
Ele/Ela are identical.
- Endings for Vocs, Os
senhores/As senhoras and
Eles/Elas are identical.
Verb Tense Chart
Simple Perfect Progressive
Auxiliary Verb
Used
None
Ter + Past Participle
(-ado/-ido)
Estar+ Present Participle
(-ando/-endo/-indo)
Indicative
Mood
Present Present Perfect Present Progressive
Preterite Preterite Progressive*
Imperfect Pluperfect Imperfect Progressive
Future Future Perfect* Future Progressive*
Conditional Conditional Perfect* Cond. Progressive*
Subjunctive
Mood
Present Present Perfect Subj. **
Imperfect Pluperfect Subj.* **
Future ** **
* Indicates a less frequently used tense.
** Corresponding tenses exist, but usage is
rare and can be avoided:
tiver+ participle, esteja + participle, estivesse
+ participle, estiver + participle
Not represented: combinations of perfect
and progressive tenses: tenho estado +
participle, tinha estado + participle, etc.

1. Present - Indicative
-AR -ER -IR
FALAR COMER ABRIR
1
st
Eu
Falo Como Abro
2
nd
Tu
Falas Comes Abres
2
nd
Voc
Fala Come Abre
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Falamos Comemos Abrimos
2
nd
Vocs
Falam Comem Abrem
3
rd
Eles/Elas
Falas portugus?
Do you speak Portuguese?
Elas no comem carne.
They dont eat meat.
Jason R. Jolley
2. Preterite
-AR -ER -IR
GANHAR BEBER CURTIR
1
st
Eu
Ganhei Bebi Curti
2
nd
Tu
Ganhaste Bebeste Curtiste
2
nd
Voc
Ganhou Bebeu Curtiu
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Ganhamos Bebemos Curtimos
2
nd
Vocs
Ganharam Beberam Curtiram
3
rd
Eles/Elas
Voc ganhou o jogo.
You won the game.
Eles no beberam nada.
They did not drink anything.
Jason R. Jolley
3. Imperfect
-AR -ER -IR
ANDAR ESCREVER PARTIR
1
st
Eu
Andava Escrevia Partia
2
nd
Tu
Andavas Escrevias Partias
2
nd
Voc
Andava Escrevia Partia
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Andvamos Escrevamos Partamos
2
nd
Vocs
Andavam Escreviam Partiam
3
rd
Eles/Elas
Eu andava de bicicleta todos os dias.
I used to ride my bike every day.
Eles escreviam uma carta todas as
semanas.
They would write a letter every week.
Jason R. Jolley
4. Future
-AR -ER -IR
ESPERAR VIVER MENTIR
1
st
Eu
Esperarei Viverei Mentirei
2
nd
Tu
Esperars Vivers Mentirs
2
nd
Voc
Esperar Viver Mentir
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Esperaremos Viveremos Mentiremos
2
nd
Vocs
Esperaro Vivero Mentiro
3
rd
Eles/Elas
Jason R. Jolley
Note: Stem is infinitive and endings identical for -AR, -ER, and -IR verbs.
It is more common to talk about future actions using IR + verb: Vou trabalhar.
Esperarei a tua resposta.
I will await your answer.
Mas como viveremos?
But how will we live?
5. Conditional
-AR -ER -IR
FALAR COMER ABRIR
1
st
Eu
Falaria Comeria Abriria
2
nd
Tu
Falarias Comeria Abririas
2
nd
Voc
Falaria Comeria Abriria
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Falaramos Comeramos Abriramos
2
nd
Vocs
Falariam Comeriam Abririam
3
rd
Eles/Elas
Note: Stem is infinitive and endings identical for -AR, -ER, and -IR verbs.
Se estivesse com calor abriria a
janela.
If I were hot I would open the
window.
Tu disseste que falaria com ela.
You said you would talk to her.
6. Present - Subjunctive
-AR -ER -IR
GANHAR BEBER CURTIR
1
st
Eu
Ganhe Beba Curta
2
nd
Tu
Ganhes Bebas Curtas
2
nd
Voc
Ganhe Beba Curta
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Ganhemos Bebamos Curtamos
2
nd
Vocs
Ganhem Bebam Curtam
3
rd
Eles/Elas
Jason R. Jolley
Note: Stem comes from present indicative Eu form minus -o. Ex: Ganho - o = ganh
Queremos que Jos ganhe.
We want Jos to win.
Espero que vocs curtam a festa!
I hope you all enjoy the party!
7. Imperfect -Subjunctive
-AR -ER -IR
ANDAR ESCREVER PARTIR
1
st
Eu
Andasse Escrevesse Partisse
2
nd
Tu
Andasses Escrevesses Partisses
2
nd
Voc
Andasse Escrevesse Partisse
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Andssemos Escrevssemos Partssemos
2
nd
Vocs
Andassem Escrevessem Partissem
3
rd
Eles/Elas
Note: Stem comes from third-person plural of preterite minus -aram, -eram, iram.
Eu queria que elas andassem mais
rpido.
I wanted them to walk faster.
Eu no esperava que meu irmo
partisse assim.
I didnt expect my brother to leave
like that.
8. Future - Subjunctive
-AR -ER -IR
ESPERAR VIVER MENTIR
1
st
Eu
Esperar Viver Mentir
2
nd
Tu
Esperares Viveres Mentires
2
nd
Voc
Esperar Viver Mentir
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Esperarmos Vivermos Mentirmos
2
nd
Vocs
Esperarem Viverem Mentirem
3
rd
Eles/Elas
Note: Stem comes from third-person plural of preterite minus -aram, -eram, iram.
Eu s vou na reunio se meu chefe
insistir.
Im only going to the meeting if my
boss insists.
Ela vai me ligar quando chegar.
She is going to call me when she
arrives.
9. Present Perfect
-AR -ER -IR
FALAR COMER ABRIR
1
st
Eu
Tenho falado Tenho comido Tenho aberto
2
nd
Tu
Tens falado Tens comido Tens aberto
2
nd
Voc
Tem falado Tem comido Tem aberto
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Temos falado Temos comido Temos aberto
2
nd
Vocs
Tm falado Tm comido Tm aberto
3
rd
Eles/Elas
OBSERVATIONS ABOUT PERFECT TENSES
Perfect tenses use the auxiliary verb TER + main verb past participle (-ado/-ido).
TER is irregular in many tenses. Some verbs also have irregular past participles.
Tenho falado bastante portugus.
Ive been speaking quite a bit of
Portuguese.
O dono no tem aberto a boate.
The owner has not been opening the
club.
10. Pluperfect
-AR -ER -IR
GANHAR BEBER CURTIR
1
st
Eu
Tinha ganhado Tinha bebido Tinha curtido
2
nd
Tu
Tinhas ganhado Tinhas bebido Tinhas curtido
2
nd
Voc
Tinha ganhado Tinha bebido Tinha curtido
3
rd
Ele
1
st
Ns
Tnhamos ganhado Tnhamos bebido Tnhamos curtido
2
nd
Vocs
Tinham ganhado Tinham bebido Tinham curtido
3
rd
Eles
Note: Auxiliary verb TER is conjugated in the imperfect (and is irregular).
Quando eles chegaram ns j
tinhamos saido.
When they arrived we had already
left.
Ela sabia que sua me tinha falado
com a diretora.
She knew her mother had spoken to
the director.
11. Future Perfect
-AR -ER -IR
ANDAR ESCREVER* PARTIR
1
st
Eu
Terei andado Terei escrito Terei partido
2
nd
Tu
Ters andado Ters escrito Ters partido
2
nd
Voc
Ter andado Ter escrito Ter partido
3
rd
Ele/Ela
1
st
Ns
Teremos andado Teremos escrito Teremos partido
2
nd
Vocs
Tero andado Tero escrito Tero partido
3
rd
Eles/Elas
Note: Auxiliary verb TER is conjugated in the future (irregular stem).
*Past participle of ESCREVER is irregular.
Quando ele precisar da minha ajuda eu j
terei partido.
By the time he needs my help I will have
already left.
Quando chegarmos teremos andado uns
30 quilmetros.
When we arrive we will have walked
about 30 kilometers.
12. Conditional Perfect
-AR -ER -IR
ESPERAR VIVER MENTIR
1
st
Eu
Teria esperado Teria vivido Teria mentido
2
nd
Tu
Terias esperado Terias vivido Terias mentido
2
nd
Voc
Teria esperado Teria vivido Teria mentido
3
rd
Ele
1
st
Ns
Teramos esperado Teramos vivido Teramos mentido
2
nd
Vocs
Teriam esperado Teriam vivido Teriam mentido
3
rd
Eles
Note: Auxiliary verb TER is conjugated in the conditional (irregular stem).
Se eu estivess nessa situao teria
esperado mais tempo.
If I had been in that situation I would
have waited longer.
Eles teriam tido mais sucesso se no
tivessem mentido.
They would have been more
successful had they not lied.
13. Present Perfect - Subjunctive
-AR -ER -IR
FALAR COMER ABRIR
1
st
Eu Tenha falado Tenha comido Tenha aberto
2
nd
Tu Tenhas falado Tenhas comido Tenhas aberto
2
nd
Voc
Tenha falado Tenha comido Tenha aberto
3
rd
Ele
1
st
Ns Tenhamos falado Tenhamos comido Tenhamos aberto
2
nd
Vocs
Tenham falado Tenham comido Tenham aberto
3
rd
Eles
Note: Auxiliary verb TER is conjugated in present - subjunctive (irregular).
I hope he has already eaten.
Espero que ele tenha comido j.
She does not believe I have opened
a checking account.
Ela no acredita que eu tenha aberto
uma contra corrente.
14. Pluperfect - Subjunctive
-AR -ER -IR
GANHAR BEBER CURTIR
1
st
Eu Tivesse ganhado Tivesse bebido Tivesse curtido
2
nd
Tu Tivesses ganhado Tivesses bebido Tivesses curtido
2
nd
Voc
Tivesse ganhado Tivesse bebido Tivesse curtido
3
rd
Ele
1
st
Ns
Tivssemos ganhado Tivssemos bebido Tivssemos curtido
2
nd
Vocs
Tivessem ganhado Tivessem bebido Tivessem curtido
3
rd
Eles
Note: Auxiliary verb TER is conjugated in the imperfect - subjunctive.
Eu dudava que seu time tivesse
ganhado.
I doubted that their team had won.
Ela no acreditava que tivssemos
aberto um restaurante.
She did not believe that we had opened
a restaurant.
15. Present Progressive
-AR -ER -IR
ANDAR ESCREVER PARTIR
Eu
Estou andando Estou escrevendo Estou partindo
Tu
Ests andando Ests escrevendo Ests partindo
Voc
Est andando Est escrevendo Est partindo
Ele
Ns
Estamos andando Estamos escrevendo Estamos partindo
Vocs
Esto andando Esto escrevendo Esto partindo
Eles
Eles esto comendo.
They are eating (right now).
Ela est partindo.
She is leaving (right now).
Jason R. Jolley
OBSERVATIONS ABOUT PROGRESSIVE TENSES
Perfect tenses use auxiliary verb ESTAR + present participle (-ando/-endo/-indo).
In Portugal, ESTAR + A + INFINITIVE. ESTAR is irregular in several tenses.
16. Preterite Progressive
-AR -ER -IR
ESPERAR VIVER MENTIR
Eu
Estive esperando Estive vivendo Estive mentindo
Tu
Estiveste esperando Estiveste vivendo Estiveste mentindo
Voc
Esteve esperando Esteve vivendo Esteve mentindo
Ele
Ns
Estivemos esperando Estivemos vivendo Estivemos mentindo
Vocs
Estiveram esperando Estiveram vivendo Estiveram mentindo
Eles
Jason R. Jolley
Note: Auxiliary verb ESTAR is conjugated in the preterite (irregular).
Quanto tempo estiveste esperando?
How long were you waiting?
Ele esteve-me mentindo durante
dois anos.
He was lying to me for two years.
17. Imperfect Progressive
-AR -ER -IR
FALAR COMER ABRIR
Eu
Estava falando Estava comendo Estava abrindo
Tu
Estavas falando Estavas comendo Estavas abrindo
Voc
Estava falando Estava comendo Estava abrindo
Ele
Ns
Estvamos falando Estvamos comendo Estvamos abrindo
Vocs
Estavam falando Estavam comendo Estavam abrindo
Eles
Jason R. Jolley
Note: Auxiliary verb ESTAR is conjugated in the imperfect.
Tu no estavas falando com ela.
You werent talking to her.
Estvamos comendo quando voc
ligou.
We were eating when you called.
18. Future Progressive
-AR -ER -IR
GANHAR BEBER CURTIR
Eu Estarei ganhando Estarei bebendo Estarei curtindo
Tu Estars ganhando Estars bebendo Estars curtindo
Voc
Estar ganhando Estar bebendo Estar curtindo
Ele
Ns
Estaremos ganhando Estaremos bebendo Estaremos curtindo
Vocs
Estaro ganhando Estaro bebendo Estaro curtindo
Eles
Note: Auxiliary verb ESTAR is conjugated in the future.
Estaremos ganhando mais dinheiro
na semana que vem.
We will be earning more money next
week.
Daqui a tres horas estaremos bebendo
cerveja e assistindo ao jogo.
Three hours from now well be drinking
beer and watching the game.
19. Conditional Progressive
-AR -ER -IR
ANDAR ESCREVER PARTIR
Eu
Estaria andando Estaria escrevendo Estaria partindo
Tu
Estarias andando Estarias escrevendo Estarias partindo
Voc
Estaria andando Estaria escrevendo Estaria partindo
Ele
Ns
Estaramos andando Estaramos escrevendo Estaramos partindo
Vocs
Estariam andando Estariam escrevendo Estariam partindo
Eles
Note: Auxiliary verb ESTAR is conjugated in the conditional.
Se eu tivesse acesso Internet
estaria escrevendo um e-mail.
If I had Internet access, Id be writing
an e-mail.
Se elas tivessem emprego no
estariam partindo.
If they had work they wouldnt be
leaving.