Está en la página 1de 35

MELC MAP

LEARNING AREA: EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO (EsP)


GRADE LEVEL: 1
QUARTER 1

WEEK
Learning
(Budget of
MELC Activity Lessons/Topics Page
Lesson
Number Sheet (LAS)
based
(BoL based)
BoL)
1 1 1 Pagtapod sa kalugaringon nga may
kaya buhaton pinaagi san interes, 3
abilidad o talento

2 2 Pagkilala san kaluyahan ngan emosyon. 8

2 3 3 Talagsahon nga Abilidad Ko!


13
Papaupayon Ko!

3 4 4 Maupay nga panlawas, sa sakit talwas. 17

5 5 Tama nga Pamatasan san agtimangno


20
san Kalugaringon, Akon Ipapakita!

4 6 6 Pagkakabuklod-buklod ng Pamilya 23

5 7 7 Paghigugma ngan Pagpaid sa


Miyembro san Pamilya, Akon 26
Igpapaabat!

Assessment 30

2
TXTBK/SLM + QALAS
PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 1
Textbook/SLM based
sa_EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
instruction paired with
MELC-Based Quality
Kwarter 1 Semana 1
Assured Learner’s
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: __________________________ Grado/Seksyon: _______________

Magturutdo: _____________________ Petsa san Pagpasa : ___________


Kompetensi: Nakikilala ang sariling
1.1 gusto
1.2 interes
1.3 potensyal
1.4 kahinaan
1.5 damdamin/emosyon
(EsP1PKP-la-1)

Layunin: Nakikilala ang sariling


1.1 gusto
1.2 interes
1.3 potensyal
Aradman: Pagtapod sa kalugaringon nga may kaya buhaton
pinaagi san interes, abilidad o talento
Ginsanggian: EsP 1 LM Paypay: 7-15

Buruhaton 1: Naiiba Ako Adlaw : 1


KONSEPTO:
Importante sa kada bata an pagka may ada pagtapod sa
kalugaringon pareho sa imo. Mahihibaruan nimo kun diin ka
maupay. Mao ini an imo magigin abilidad ngan maupay nga
pangilal-an. Importante nga maaram ka sini kay poyde mo mahimo
an mga butang nga karuyag mo ngan kaya mo buhaton base san
imo interes. An kada bata may kalugaringon nga interes, abilidad o
talento nga ginhatag san Ginoo. Kinahanglan mo ini paupayon
para makabulig ka san iba nga mga tawo. Nanu man an talento
nga may ada ka, Kinahanglan nimo ini igpakita o igpaangbit para
makalipay sa imo igkasi tawo. Diskubreha an imo abilidad. Upaya

3
pa an imo nahibaruan. Kun may ada ka pa karuyag buhaton nga
baga diri mo kaya, pagpakiana, pagpabulig, dida ka mahibabaro o
madudugngan an imo hibabruan. Sanglit tigamni nga kinahanglan
pauswagon an imo kalugaringon.

Panurundon: Butangan san marka nga tsek (/) an ladawan san


buruhaton nga kaya mo himuon.

4
5
Panurundon: Admi an nga mga buruhaton san bata. Kolori an kaya
mo buhaton.

6
7
TXTBK/SLM + QALAS

Textbook/SLM based PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 2


instruction paired with sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
MELC-Based Quality
Assured Learner’s Activity Kwarter 1 Semana 2
Sheet (LAS)

Ngaran: ___________________________ Grado/Seksyon: _______________

Magturutdo: ____________________ Petsa san Pagpasa :


________________

KOMPETENSI: Nakikilala ang sariling :


1.1 gusto
1.2 interes
1.3 potensyal
1.4 kahinaan
1.5 damdamin/emosyon.

Layunin: Nakikilala ang mga sariling


1.4 kahinaan
1.5 emosyon.
Aradman: Pagkilala san kaluyahan ngan emosyon.
Ginsanggian: EsP 1 Paypay 7-15
Buruhaton 1: Pakusga, Kaluyahan mo
Adlaw : 1-5

KONSEPTO:
Natural san usa nga bata pareho sa imo maghingyap
makahimo sin maupay ngan maupay nga buhat. Pero may ada
mga butang nga diri mo pa kaya himuon kay bata ka pa. Diri ka
anay mawad-an sin paglaom. Importante mag praktis ka para
mapakusog an imo mga kaluyahan. Puwede ka umaro sin
sagdon ngan bulig sa imo kag-anak, magturutdo, bugto ngan sa
imo mga kasangkayan. Ayaw pag-alang pag –aro sin bulig ngan
sagdon tikang sa ira kay dako an ira maibubulig para san
ginhihingyap nimo nga magin maupay.

8
Panurundon: Lidungi an mga masunod nga ladawan nga kaya
nimo himuon.

9
10
Panurundon: Idrowing an malipayon nga nawong ☺ san mga
ladawan kun nalilipay ka nga buhaton ngan
masurub-on  kun diri.

1 2.

3. 4.

5.

11
Panurundon: Igdrowing antis san numero an kasingkasing kun
nagpapakita an mga pamulong sin pagpakusog
san kaluyahan, ngan lidong kun diri.

________1. Nagpapatutdo ak sa akon kag anak san pagbasa ngan


pagkwenta para makaapi ako san pasundayag sa
eskwelahan.

________2. Ginkukumbinsi ko an akon sangkay nga mag aram pag-


arte kay maaram ako nga kaya niya.

________3. Naruruyag mahibaro pagsayaw an akon bugto sanglit


gintututduan ko siya.

________4. Gin-uupod ko an akon patod pag atinder sa


pagpraktis san pagtukar san sista kay karuyag gihapon
niya mahibaro.

________5. Gintataguan ko an akon sangkay kon na atinder


san pagpraktis san pagdrowing kay bangin maging
mas maupay siya sa akon.

12
TXTBK/ SLM + QALAS

Textbook based
PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 3
instruction/ SLM +
sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
QALAS paired with
MELC-Based Quality
Kwarter 1 Semana 3
Assured Learner’s
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: ______________________ Grado/Seksyon: _______________

Magturutdo: __________________ Petsa san Pagpasa : ___________


Kompetensi: Naisasakilos ang sariling kakayahan sa ibat-ibang
pamamaraan
2.1 pag-awit
2.2 pagsayaw,
2.3 pakikipagtalastasan at iba pa (EsP1PKP-Ib-c-2)

Layunin: Naisasakilos ang sariling kakayahan sa ibat-ibang


pamamaraan
2.1 pag-awit
2.2 pagsayaw,
2.3 pakikipagtalastasan at iba pa
Aradman: Talagsahon nga Abilidad Ko! Papaupayon Ko!
Ginsanghiran: Edukasyon sa Pagpapakatao 1 LM Paypay:16-23
Buruhaton 1: Mga Abilidad Ko, Igpapakita Ko Adlaw: 1-4
KONSEPTO:
Kada usa sa aton may-ada talagsahon nga abilidad
nga poyde igpakita sa iba-iba nga pamaagi. May-ada
makarit sa pagkanta, sa pagsayaw, pagdrowing, pagsiday
ngan iba pa. Kinahanglan an pagtapod sa kalugaringon para
hul-os na mahatagan sin importansya ngan maipaangbit sa
igkasitawo. An pagpraktis ngan pag-aro sin sagdon san mga
magturutdo ngan kamagurangan makakabulig para magin
hul-os nga magmakarit.
Para aton maipakita ug mapauswag ine nga aton
abilidad o talento ma ungay kita san mga magkadurudilain
nga paisan-isan sa aton kumunidad og sa eskwelahan.
13
Panurundon: Butangi an kahon kun kaya ba nimo buhaton
an mga abilidad san mga bata sa ladawan ngan
kun diri.

1.

2.

3.

14
4.

5.

15
Panurundon: Igdrowing an ☺ kun tama an pamaagi san

pagpakita san talagsahon nga abilidad ngan 


naman kun diri.

____________ 1. Gintututduan ko an akon bugto san pagkanta


para pareho kami maupay kumanta.

____________ 2. Naatinder ako san praktis kada sabado para


magin mas maupay ako magtukar san gitara.

____________ 3. Gindidid-an ko an akon klasmeyt na maaram


sumayaw nga umapi sa pasundayag para ako
la an sikat.

____________ 4. Gintitinawaan ko akon klasmeyt nga nagsisiday


kun nahihigalimot siya san linya.

____________ 5. Ginpapaangbit ko an akon abilidad sa pag arte


para mahibaro gihapon an akon mga
kasangkayan.

Panurundon: Magpakita san imo napili nga talento sa mga


miyembro san imo pamilya. Para san imo iskor
magbasi san rubriks nga ada sa ubos.
(5) (4) (3) (2) (1)
Ginpakita san Ginpakita san Ginpakita san Ginpakita san Ginpakita an
kompleto ngan maupay ngan maupay ngan maupay ngan abilidad o
maupay an kompleto an kompleto an kompleto an talento pero
abilidad o talento. abilidad o abilidad o abilidad o damo an
talento nga talento nga talento nga sala.
mayda 1-2 nga mayda 2-3 mayda 3-4 nga
sala. nga sala. sala.

16
TXTBK/ SLM + QALAS

Textbook based
PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 4
instruction/ SLM +
sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
QALAS paired with
MELC-Based Quality
Kwarter 1 Semana 4
Assured Learner’s
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: _________________________ Grado/Seksyon: ____________


Magturutdo: ____________________ Petsa san Pagpasa : __________

Kompetensi: 1. Nakapaglalarawan ng iba’t ibang gawain na


maaring makasama o makabuti sa kalusugan.
1.1 Nakikilala ang iba’t ibang gawain/paraan na
maaring makasama o makabuti sa kalusugan.

Layunin: Nakikilala ng iba’t ibang Gawain na maaring


makasama o makabuti sa kalusugan.
Aradman: Maupay nga panlawas, sa sakit talwas.

Ginsanghiran : ESP Gr. 1 LMs (Q1) Paypay: 24-29


Test Item bank

Buruhaton 1: Mga maraot nga buhat likayan, para san maupay


nga panlawas ug san sakit matalwas. Adlaw: 1-5

KONSEPTO:
An maupay nga panlawas nakakaapekto san magka-
durudilain nga buruhaton sa adlaw-adlaw. Importante ini nga
mabantayan para san maupay nga kinabuhi.
Mahihimo an paghirot sa kalugaringon pinaagi san
pagpili san mga pagkaon nga makakaupay sa panlawas.
Labot la sini, kinahanglan maghirot ngan pirmi masunod san
magturutdo ngan kag-anak para malikayan an sakit.

17
Panurundon: Lidungi an tama nga baton sa mga masunod nga
sitwasyon.

1. Lidungi an ladawan nga dire nagpapakita san tama nga pag-


ataman san lawas.

2. Ginbubutlaw na si Sam. Tikaturog na siya. Pero waray pa siya


magsipilyo san iya tango. Hain san ladawan an angay niya
buhaton?

3. Hain san masunod nga buruhaton an diri maupay sa atun


panlawas?

4. Kay nano nga kinahanglan pirmi malimpiyo aton lawas?


A. Para pirmi kita makusog, mabaskog ngan diri kita
madali magkasakit.
B. Para diri natun mahihimo an atun mga buruhaton.
C.Para diri kita maka-uyag.

18
5. Kun mahugaw an atun lawas, anano an angay natun
buhaton?
A. Maparigo kada adlaw.
B. Maparigo kun san-o la karuyag.
C. Maparigo usa ka beses san usa ka semana.

Para sa kag-anak: Basahon ngadto sa bata an mga pamulong


ngan giyahan an bata san buruhaton.

Panurundon: Igdrowing an malipayon ☺ nga nawong


kun nakakaupay ini sa panlawas ngan masurub-on  nga
nawong kun diri.

__________ 1. Mahilig si Elsa san popcorn ngan softdrinks. Kada


adlaw nagpapapalit siya san iya nanay.

__________ 2. Mahilig mag-uyag sa gawas san balay si Danilo.


Kun gin papauli siya san iya nanay para mangaon,
pirmi siya naghuhugas san iya kamot antis ngan
kahuman kaon.

__________ 3. Mayda sakit si Eric. Kinahanglan niya magtumar


san bulong para maupay. Nagtinangis siya kay
nadiri siya pagtumar san iya bulong.

_________ 4. Kun nakaon tsokolate ngan dulsi sira Boyet ngan


Eppie. Pirmi sira nagsisipilyo san ira tango
pagkatapos kumaon.

__________ 5. Malipayon nga nag-uuyag sa lam-aw sa kalye


sira Denden ngan Rico kun nauran.

19
TXTBK/ SLM + QALAS

Textbook based
PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 5
instruction/ SLM +
sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
QALAS paired with
MELC-Based Quality
Kwarter 1 Semana 5
Assured Learner’s
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: ____________________________ Grado/Seksyon: ______


Magturutdo: ______________________ Petsa san Pagpasa : ____

Kompetensi: Nasasabi na nakakatulong sa paglinang ng sariling


kakayahan ang wastong pangangalaga sa
sarili.(EsP1PKP-Ie-4)

Layunin: Nasasabi na nakakatulong sa paglinang ng sariling


kakayahan ang wastong pangangalaga sa sarili.
Aradman: Tama nga Pamatasan san Pagtimangno san
Kalugaringon, Akon Ipapakita!
Ginsanghiran : ESP Gr. 1 LMs (Q1) Paypay: 20-40
Edukasyon sa Pagpapakatao 1 LM Paypay: 37-44

Buruhaton 1: Tama nga Pamatasan san Pagtimangno sa


Kalugaringon, Akon ipapakita!
Adlaw: 1-4
KONSEPTO:
Obligasyon san kada tagsa nga mahibaruan an tama nga
kinaiya san pag-ataman o pagtimangno sa kalugaringon. Diri la
ini maghahatag san maupay nga panlawas kundi mapapa-
upay pa an bisan nano nga kaya natun buhaton. An diri pag-
ataman san kalugaringon nga lawas, magreresulta liwat sa diri
maupay sugad san pagiging masarakitnon. Tigamni nga
kinahanglan pirmi makaon san mga masustansiya nga
pagkaon. Magliwan san maglimpiyo nga bado. Makaturog san
tama nga oras, ngan mag-uyag o mag-ehersisyo san tama nga
oras o lugar.

20
Panurundon: Lidongi an tama nga pulong para makumpleto an
pamulong. Pilia an tama nga batun sa sulod san kahon.

1. Kaon sin utan basi humalaba an aton _____.

kamot kinabuhi

2. An maupay nga panlawas ______ sa aton abilidad.

nakakapauswag nakakaraot

3. Sa pagpapakita san aton abilidad ________ kita.

nalilipay nagsusubo

4. Mahusay o guwapo kitaon an bata nga _______ an kulo.

malimpyo mahugaw

5. An bata nga pirmi naparigo,_________ sa sakit.

apiki harayo

21
Panurundon: Pagpadis-padisa an mga ladawan nga aada sa
letra nga A ngadto sa letra B pinaagi san pag gamit linya.

A. B.

22
TXTBK/SLM + QALAS

Textbook/SLM based PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 6


instruction paired with sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
MELC-Based Quality
Assured Learner’s Kwarter 1 Semana 6
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: __________________________Grado/Seksyon: _______________


Magturutdo: ______________________Petsa san Pagpasa : __________

Kompetensi: Nakakikila ng mga gawaing nagpapakita ng


pagkakabuklod ng pamilya tulad ng
4.1. pagsasama-sama sa pagkain
4.2. pagdarasal
4.3. pamamasyal
4.4. pagkukuwentuhan ng masasayang
pangyayari. (EsP1PKP- Ig – 6)

Layunin: Nakakikilala ng mga gawaing nagpapakita ng


pagkakabuklod ng pamilya tulad ng:
4.1. pagsasama-sama sa pagkain
4.2. pagdarasal
4.3. pamamasyal
4.4. pagkukuwentuhan ng masasayang pangyayari.
Aradman: Pagkakabuklod-buklod ng Pamilya
Ginsanghiran: Edukasyon Pagpapakatao 1
(Kagamitan ng Mag-aaral) Paypay: 31-43
Buruhaton: Pamilya Ko, Uusa Kami! Adlaw: 1-4
KONSEPTO:
An pamilya o mag-anak usa nga parte san
komunidad. Ine may-ada mga miyembro mao an nanay, tatay,
ngan mga anak. Danay liwat aada naukoy sa usa nga panimalay
an lolo, lola, o an mga tiyo o tiya.
Pero bisan pira pa kabug-os an sulod san panimalay,
importante na sira nagpapakita san pagkaurusa parehas san,
pagdurungan pangaon, pag-ampo, pagsimba ngan bisan an
simple la nga pagharampang.
Kaupod liwat sine an pagburublig kun may mga
trabahuon o problema nga kinahanglan tapuson o sulbaron.
Mao ine an mga susi para magkaurusa an usa nga pamilya.
23
Panurundon: Kitaa an mga ladawan sa ubos. Kolori pula an kasing-
kasing san mga ladawan nga nagpapakita san pagkaurusa san
pamilya ngan kolori asul kun dire.

24
Panurundon:

Igdrowing an malipayon nga nawong ☺ sa linya antis an


numero kun an masunod nga mga sitwasyon nagpapakita san
pagkaurusa san pamilya ngan masurub-on nga nawong  kun
dire.

_______1. Nagkakaurusa pangaon an pamilya nira Nena. Waray


nauurhi, waray liwat nauuna.

_______2. Nag-aaragway si Melchor ngan Melvin san uyagan nga


bag-o nga pinalit san ira mama.

_______3. Waray nabulig kan nanay panlimpyo sa balay.

_______4. Antis kumaon, nag aampo anay an bug-os nga pamilya.

_______ 5. Kada Dominggo pagkatapos san simba, namamasyada


sa parke an pamilya ni Tay Basco.

Panurundon: Pamiling ladawan san iyo pamilya nga nagpapakita


san pagkaurusa. Ipilit sa sulod san kahon.

25
TXTBK/ SLM + QALAS

Textbook based
PAPEL PAG-ARADMAN Blg. 7
instruction/ SLM +
sa EDUKASYON SA PAGPAPAKATAO 1
QALAS paired with
MELC-Based Quality
Kwarter 1 Semana 7
Assured Learner’s
Activity Sheet (LAS)

Ngaran: ______________________ Grado/Seksyon: _______________

Magturutdo: __________________ Petsa san Pagpasa : ___________


Kompetensi: Nakatutukoy ng mga kilos at gawain na
nagpapakita ng pagmamahal at pagmamalasakit
sa mga kasapi ng pamilya
Hal.
1. Pag-aalala sa mga kasambahay
2. Pag-aalaga sa nakababatang kapatid at
kapamilyang maysakit (EsP1PKP-Ii-8)

Layunin: Natutukoy ang mga kilos at gawain na nagpapakita ng


pagmamahal sa mga kasapi ng pamilya
Aradman: Paghigugma ngan Pagpaid sa Miyembro san Pamilya,
Akon Igpapaabat!
Ginsanghiran: EsP 1 LM Paypay: 56-62, 84

Buruhaton 1: Pamilya Ko, Hinigugma Ko Adlaw: 1-2


KONSEPTO:
Importante iton pamilya. Sa ngatanan nga oras, sira an
kaugop ngan makakabulig sa bisan nano nga buruhaton
ngan mga problema. Komo, usa nga miyembro san pamilya,
importante liwat nga maipaabat sa kada tagsa nga
miyembro nga hinigugma sira. Maipapakita ini pinaagi san
masunod:
✓ Pagsunod sa ira mga sugo
✓ Paghunahuna pirmi sa ira
✓ Paghangkop ngan pagharok sa ira
✓ Pakig-uyag sa mga kamanghuran
✓ Pagharok san kamot nira Lolo ngan Lola

26
Mao ini an pipira nga mga buruhaton nga puwede
makahatag sin kalipayan sa mga kag-anak ngan iba pa nga
miyembro san pamilya. Magiging mahimyang ngan malipayon
an kada usa kun may paghigugma sa kada miyembro san
pamilya.

Panurundon: Butangi tsek ( ) an badis kun an ladawan


nagpapakita san paghigugma sa pamilya ngan ekis
( ) kun diri.

__________ 2.

___________ 3.

27
____________ 4.

___________ 5.

28
Panurundon: Idrowing an ☺ sa bagis kun an pulong
nagpapakita san pagpaid sa mga kabulig, ngan

pagmangno san may-ada sakit, ngan  kun diri.


___________ 1. Gintagan bulong ni Roy para sa sakit san ulo an ira
kabulig para magin maupay na an iya gin-aabat.

___________ 2. Ginkakaptan ni Bebe an baso san tubig pag


patumar san iya lolo labi kun ginkukurian siya
pagkiwa.

___________ 3. Mahilig magsarang si Olan san iya mga uyagan


kay tungod may-ada naman paralimpyo sa ira
balay.

___________ 4. Nanhipos si Rina san iya ginkaonan bisan may-ada


na sira kabulig sa balay.

___________ 5. Ginbantayan ni Ken an iya manghud nga may-


ada sakit.

29
Republic of the Philippines
Department of Education
REGION VIII
SCHOOLS DIVISION OF CALBAYOG CITY

FIRST QUARTER ASSESSMENT


GRADE 1

Ngaran:_____________________________ Grado: _____________


Magturutdo:_________________________ Iskor:_______________

A. Panurundon: Igdrowing an kasingkasing kun an mga


pamulong nagpapakita sin pagpapakusog
san kaluyahan ngan trayanggulo kun
diri.

_________ 1. Naruruyag mahibaro pagsayaw an akon bugto


sanglit gintututduan ko siya.

_________ 2. Ginkukumbinsi ko an akon sangkay nga mag


aram pag – arte kay maaram ako nga akos
niya.

_________ 3. Nagpapatutdo ak san akon kag-anak san


pagbasa ngan pagkwenta para makaapi ak
san pasundayag sa eskwelahan.

_________ 4. Gin-uupod ko an akon patod pag atinder san


pagpraktis san pagtukar san sista kay karuyag
gihapon niya mahibaro.

________ 5. Gintataguan ko iton akon sangkay kon na


atinder san pagpraktis san pagdrowing kay
bangin magin mas maupay siya sa akon

30
B. Panurundon: Igdrowing an ☺ kun eksakto (tama) an
pamaagi san pagpakita san talagsahon nga abilidad
ngan  naman kun diri.
____________ 6. Gintututduan ko an akon bugto san
pagkanta para pareho kami maupay
kumanta.

____________ 7. Naatinder ako san praktis kada sabado para


magin makarit ako magtukar san gitara.

____________ 8. Gindidid-an ko an akon klasmeyt na


maaram sumayaw nga umapi sa
pasundayag para ako la an sikat.

____________ 9. Gintitinawaan ko akon klasmeyt nga


nagsisiday kun nahihigalimot siya san linya.

____________ 10. Ginpapaangbit ko an akon abilidad sa pag


arte para mahibaro gihapon an akon mga
kasangkayan.

C. Panurundon: Kolori san pula an kasingkasing sa mga


ladawan nga nagpapakita san buruhaton
nga makakabulig sin pagpakaupay san atun
panlawas. Ngan kolori asul an kasingkasing
kun diri.
11. 12.

31
13. 14.

15.

D. Panurundon: Igdrowing an adlaw sa linya antis


an numero kun an masunod nga mga sitwasyon
nagpapakita san pagkaurusa san pamilya ngan
dampog naman kun dire.

_________16. Nagkakaurusa pangaon an pamilya nira Nena.

Waray nauurhi, waray liwat nauuna.

_________17. Nag-aaragway si Melchor ngan Melvin san


uyagan nga bag-o pinalit san ira mama.

_________18. Waray nabulig kan nanay panlimpyo sa balay.

________19. Antis kumaon, nag aampo anay an bug-os nga


pamilya.

32
________ 20. Kada dominggo pagkatapos san simba,
namamasyada sa parke an pamilya ni Tay Basco.

E. Igdrowing an ☺ sa bagis (badis) kun an pulong


nagpapakita san pagpaid sa mga kabulig, ngan

pagmangno san may-ada sakit, ngan  naman kun


diri.

___________ 21. Gintagan bulong ni Roy para sa sakit san ulo


an ira kabulig para magin maupay na an iya
gin-aabat.

___________ 22. Ginkakaptan ni Bebe an baso san tubig pag


natumar iya Lolo labi kun ginkukurian siya
pagkiwa.

___________ 23. Mahilig magsinarang si Olan san iya mga


uyagan kay tungod may-ada naman
paralimpyo sa ira balay.

___________ 24. Nanhipos si Rina san iya ginkaonan bisan


may-ada na sira kabulig sa balay.

___________ 25. Ginbantayan ni Ken an iya manghod na


may-ada sakit.

33
Answers Key

Semana 1 Semana 2

Semana 3 Semana 4

Semana 5

Semana 7

Semana 6

34
Development Team of the Learning Activity Sheets (LAS)

Subject: Edukasyon sa Pagpapakatao (EsP)


Grade: 1

Management Team:
SDS Thelma Cabadsan-Quitalig Phd, CESO V
ASDS Sherlita A. Palma EdD CESO VI
Renato S. Cagomoc EdD, DM
Noel E. Sagayap
Dr. Nelson R. Bello

Writers:

Sherylyn C. Bañacia
Jovelyn C. Rapiza
Maricel A. Floralde
Sylvia J. Luaton
Yvette S. Mabutin

Editors/Reviewers (Language/Content):

Dr. Nelson R. Bello


Elbert G. Ongcal
Ma. Gina U. Moreno
Mary Jean P. Lim
Berly C. Manzanero
Rowena L. Oyo-a
Merardo S. Comayingking
Ma. Gina C. Bonola
Clemenrose Y. Dulva
Luzviminda H. Ylar

Illustrators/ Layout Artists:

Jonas N. Pransal
Barlette M. Bagot
Meriel S. Dealagdon
Loridel Obinguar

También podría gustarte