Está en la página 1de 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Laura Kees Mentor Mieke de Wit


Klas PEH16VA Datum 13-03-2017
Stageschool Bs. De Stapsteen Groep 1/2B
Plaats Maarheeze Aantal lln 27
Vak- vormingsgebied: natuur en techniek
Speelwerkthema / onderwerp: verkeer, snelheid
Persoonlijk leerdoel: - Ik wil de opdracht goed begeleiden, maar de kinderen zelf de vrijheid geven om iets te bedenken.
-Ik wil een duidelijke instructie geven, deze wil ik niet te lang maken zodat er vooral ruimte is voor het handelen van de kinderen.
-Ik wil het tweetal dat de opdracht voor de gehele klas mag maken intensief begeleiden, maar ook nog aandacht hebben voor de anderen.
aandacht verdelen.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 42 -Ik controleer de antwoordbladen die de kinderen invullen
De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige -Tijdens het begeleiden kijk ik mee, naar wat ze allemaal ontdekken.
verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme, snelheid -Na de activiteit ga ik met het tweetal in gesprek over wat ze allemaal geleerd en gezien
en temperatuur hebben.

-De kinderen leren onderscheid maken tussen hoog/laag, hard/zacht en


dichtbij/ver weg. Ze kunnen de verschillen tussen deze begrippen
benoemen of omschrijven.
-De kinderen maken kennis met verschillende snelheden.
-De kinderen ervaren het verband tussen snelheid en de steilheid van een
helling. Aan het einde van de les kunnen zij hier een simpele uitleg van
geven.

De kinderen gaan aan de slag met samenwerken. Ze moeten samen tot de


antwoorden komen.
De kinderen moeten leren om zelf tot een antwoord te komen.
Beginsituatie: Mijn klas bestaat uit 27 kinderen, waaronder 12 meisjes en 15 jongens.
Ik heb door observaties een duidelijk beeld van mijn groep gekregen. Hierdoor weet ik op welke kinderen ik extra goed moet letten. Tevens weet ik ook welke kinderen
verlegen zijn, deze kinderen moeten ik een extra zetje geven zodat alle kinderen even vaak aan de beurt komen.
Alle kinderen willen erg graag antwoord geven of iets vertellen. Hierdoor wil ik dat ze beter naar elkaar leren luisteren.
de kinderen hebben nog niet met snelheden gewerkt. Daarnaast hebben ze ook nog geen les gehad over afstand en de steilheid van een helling.
Deze vorm van ontdekkend leren is dus een behoorlijke uitdaging! Enkele kinderen tonen al veel interesse in deze onderwerpen, dit wil zeggen dat de opdracht in de
belevingswereld van kinderen past.
De kinderen hebben nog niet vaak op deze manier gewerkt, hierdoor is er veel aansturing nodig. Om toch een gestructureerde les te maken, heb ik gebruik gemaakt
van het 5 stappenplan(Vaan, de & Marell, 2004).
Lesverloop
Tijd Leerinhou Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
d Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 instructie - Ik vertel de kinderen wat de bedoeling is -De kinderen luisteren goed naar wat ik ze vertel. -een lange buis
minuten namelijk: -papier
- nummers
- Jullie gaan een spelletje ontwerpen. -De kinderen stellen vragen waar nodig. -kleurtjes
- Aan de hand van dit spelletje kun je ontdekken -De kinderen bekijken de voorwerpen die ze mogen -autos
welke auto het verste kan rijden en welke auto gebruiken. - antwoordenblad.
het hardste kan rijden.
- Jullie krijgen een lange buis, papier, nummers,
kleurtjes en autos.
Er komt iets binnen, stap 1.
+/- 5/10 Bedenk tijd De kinderen worden verdeeld in tweetallen. De kinderen gaan brainstormen over wat er met de
minuten Ieder tweetal mag bedenken wat ze met deze materialen kan gebeuren.
voorwerpen zouden kunnen doen om er achter
te kunnen komen welke auto het snelste gaat. De kinderen gaan met de gehele klas overleggen welk idee
het beste is.
Het tweetal met het beste idee, mag het in
uitvoering brengen.
De kinderen mogen zelf met de informatie
aanrommelen, wat kunnen we hiermee? Stap 2.
+/- 20 Spel -De kinderen die het beste idee hebben mogen De twee kinderen met het beste idee gaan aan de slag in
minuten maken het spel gaan maken. Natuurlijk helpen wij mee het lege lokaal.
in de bedenkfase zodat het spel vorm krijgt
zoals het hoort met invloed van de kinderen.
+/- 10 Demonstratie -Ik zorg ervoor dat alle kinderen in de kring Alle kinderen gaan in de kring zitten
minuten aan de klas zitten -De twee kinderen die het spel ontworpen hebben mogen
en spelen -Ik zorg ervoor dat alle materialen in de kring het spelletje demonstreren aan de andere kinderen.
liggen
-Ik zorg ervoor dat de twee kinderen het spel
goed uit kunnen leggen.

Onbeperkte Spelen Iedere dag mag een ander tweetal het spel De kinderen mogen alle materialen verzamelen
tijd gaan spelen, waarbij ze ontdekken wat ze er De kinderen mogen met de buis aan de slag waarbij ze op
allemaal mee kunnen. een ontdekkende manier leren hoe de snelheid in
- Hoe steiler de buis, hoe harder de autos verhouding staat tot zwaarte en steilheid.
gaan en hoe verder ze komen.
-Hoe platter de buis, hoe zachter de autos
gaan en hoe sneller ze tot stilstand komen.
-Hoe zwaarder de autos hoe harder ze
gaan. Etc.
Deze vorm van ontdekkend leren begeleiden
we nog wel. Zodat de kinderen de antwoord
bladen juist invullen en ze er echt iets van
leren.
Ik zal ieder tweetal dat het niet begrijpt een
korte instructie geven.
De kinderen mogen verder gaan
onderzoeken en resultaten gaan vastleggen,
stap 3.
Afsluiting Ik ga met de kinderen in gesprek over wat ze De kinderen vertellen wat ze allemaal gezien en gedaan
allemaal gezien en ontdekt hebben. hebben.
Hierbij stel ik makkelijke vragen over het Tevens mogen ze de resultaten aan mij laten zien.
antwoordblad.
De kinderen mogen samen in gesprek gaan,
hierbij zal ik aanwezig zijn zodat er meer
diepgang in komt. Op deze manier wordt de
lesstof nogmaals herhaald. Stap 4 en 5.
Persoonlijke reflectie
Het was een erg leuke les.
Het spel bedenken in tweetallen verliep wat moeizaam, de kinderen vonden het erg lastig in te schatten wat ze met het materiaal moesten
doen. Toen ik ze in de goede richting had gestuurd, verliep dit al een stuk beter.
Zodra het beste spel gekozen was mochten E. en F. aan de slag met het maken van het spel. Natuurlijk heb ik hier bijgestuurd, al was dit
niet heel noodzakelijk. De kinderen hadden een erg goed idee, wat dichtbij het idee kwam dat mijn mentor en ik hadden.
Zodra het spel was gemaakt, mochten E en F het demonstreren. Dit verliep heel erg goed. De kinderen in de kring waren erg betrokken en
vonden het heel erg leuk.
Daarnaast is er iedere dag gebruik gemaakt van het spel. Hierdoor heeft de gehele klas het spel kunnen spelen en zijn alle tweetallen aan
de beurt geweest. Het was een zeer boeiende les en de kinderen vonden het super leuk om te doen.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:13-03-2017
Het was een erg leuk idee, om deze werkvorm in te zetten in deze groep.
De groep reageerde hierop ook erg betrokken.
Een aandachtspunt is het brainstormen in de kring. Ik vond het vrij lastig voor de kinderen. Je hebt dit goed opgepakt, door ze hierin te
sturen. Het is natuurlijk leuker als ze het zelf ontdekken, maak het de volgende keer daarom iets gemakkelijker.
Verder heb je het erg goed aangepakt. Ik vind het knap dat je nagedacht had over de tweetallen. Zo geef je meer diepgang in je les en ben
je daadwerkelijk bezig met je overdenking.

Mieke de Wit
Groep 1/2B, basisschool De Stapsteen.

También podría gustarte