Está en la página 1de 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e Lucrisia Mans Mentor M. Hout


) PEH16VD Datum 27 maart
Klas Basisschool D Groep 6/7
Stagescho Eindhoven Aantal 23
ol lln.
Plaats
Vak- vormingsgebied:
Muziek
Speelwerkthema / onderwerp:
Het leren van het lied: Fruitsalade
Persoonlijk leerdoel:
Tijdens deze les let ik op mijn lichaamshouding en mijn mimiek in de klas. Dit doe ik door met een open houding tijdens het lesgeven aan te
nemen. Tevens vraag ik tijdens de evaluatie van deze les gericht naar feedback over lichaamshouding en mimiek.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Productdoel: Aan het einde van de les:
Aan het einde van de les kunnen/weten de leerlingen: - Bespreek ik met de leerlingen wat zij van de van de inhoud van deze les
- Een beweging verzinnen op het aantal lettergrepen van het vonden.
woord; - Bespreek ik met de leerlingen wat zij van de klassikale opdracht vonden.
- Het lied fruitsalade zingen. - Hebben de leerlingen het lied gezongen en kunnen ze het zelfstandig zingen.
Procesdoel:
- De leerlingen leren samenwerken met elkaar tijdens de klassikale
opdracht.
- Aan het einde van de les kunnen de leerlingen meerstemmig
een lied zingen.

Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te
gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee
te communiceren.
(Kerndoel 54)

Pedagogische beginsituatie.
Uit mijn sociogram blijkt dat een groot deel van de klas met bijna iedereen kan samen werken. Ze kiezen daarbij het liefst wel voor hun vriendjes
of vriendinnetjes tijdens het maken van opdrachten of het vrij spelen. Tevens is er in mijn sociogram te zien dat twee leerlingen als negatief in de
klas worden gekozen. Deze twee leerlingen zitten naast elkaar toe.
Uit de klimaatschaal die ik in de klas heb afgenomen is te lezen dat een grote groep leerlingen zich op hun gemak voelen binnen de groep. Tevens
kun je lezen dat de leerlingen niet bang zijn om een antwoord te geven zonder uitgelachen te worden. Hier is van 21 keer bijna nooit op gestemd.
Dit kan ik afleiden uit de lessen. De leerlingen steken vaak zelf de vinger op of geven antwoord op de vragen.

Uit mijn pedagogische beginsituatie blijkt dat ik rekening moet houden met de twee leerlingen die negatief zijn gekozen. Door deze leerlingen bij
een andere leerling, in overleg met mijn mentor, te plaatsen. Mijn doel is om de twee leerlingen beter in de groep te plaatsen, waardoor er
misschien een groter saamhorigheidsgevoel word gecreerd in de groep.

Vakspecifieke beginsituatie.
De leerlingen krijgen geen muzieklessen volgens een methode op de school. Op de Driestam wordt er alleen aan muziek gedaan dat past bij het
thema wat op dat moment aan de orde is. Ook tijdens de vieringen en kampen is muziek een belangrijk onderdeel.
Lesverloop
Tijd Leerinhou Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen
d Leraar leergedrag leerling(en) /
Organisati
e
5 min. Instructie. Ik vertel de leerlingen dat ze in de kring moeten komen De leerlingen zitten in de kring. Kaarten.
zitten. De leerlingen luisteren naar de instructie
Ik geef een instructie van de les. van de les.
Ik laat op het digitaal schoolbord de lesdoelen zien. De leerlingen weten welke lesdoelen er
Ik zing het fruitsalade- lied. zijn gemaakt.
Ik geef alle leerlingen een geplastificeerd kaartje. Hier De leerlingen luisteren naar de docent,
staat de naam van een fruitsoort op geschreven. wanneer zij het lied zingt.
De leerlingen hebben een geplastificeerd
kaartje met daarop de naam van een
fruitsoort geschreven.
15 20 Aanleren Ik leg uit dat als ik het lied zing en dat leerlingen mogen De leerlingen luisteren naar het lied en Kaarten.
min en zingen meezingen. Als de leerlingen de fruitsoort horen die op gaan staan wanneer ze hun fruitsoort
van het hun eigen kaartje staat gaan ze staan. Ze blijven staan tot horen en weer zitten als ze deze opnieuw
lied. dat ze hun eigen fruitsoort weer horen. Ze gaan dan horen.
zitten. Dit herhalen we een aantal keer. De leerlingen luisteren opnieuw naar het
Hierna luisteren we het lied opnieuw en kijken we of de lied en gaan door rond te lopen in de klas
leerlingen op de goede volgorde kunnen gaan staan in de in de goede volgorde staan. Wanneer dit
rij. Tijdens het zingen lopen de leerlingen door elkaar niet lukt proberen de leerlingen het
heen. Hierbij help ik ze zo min mogelijk. opnieuw.
Na het liedje controleer ik of de leerlingen goed zijn gaan De leerlingen verzinnen samen met de
staan. Wanneer dit niet het geval is doen we het lied andere leerlingen met hetzelfde kaartje
opnieuw. Wanneer dit na een tijdje nog niet lukt gaan we een beweging op de op het aantal
verder met de les. lettergrepen van het woord. Bijv. op ba-
Als laatste gaan de leerlingen met elkaar een beweging naan maak je twee bewegingen.
verzinnen op de het aantal lettergrepen van het woord. De leerlingen zingen gezamenlijk het lied
Bijv. op ba-naan maak je twee bewegingen. in de goed volgorde en met de
Wanneer iedereen een beweging heeft verzonnen zingen bijbehorende bewegingen erbij.
we met zijn allen het lied opnieuw met de bijbehorende
bewegingen.
5 min. Evaluatie Ik vertel de leerlingen dat ze weer in de kring mogen De leerlingen komen in de kring zitten en
komen zitten en de fruitkaartjes op de tafel mogen leggen de fruitkaartjes op de tafel.
neerleggen. De leerlingen geven feedback op de les.
Ik pak op het bord de lesdoelen erbij en bespreek deze Ze geven hierbij aan wat goed ging en
met de leerlingen. wat de volgende keer anders/beter kan.
Ik vraag aan de leerlingen of zij vinden of de lesdoelen
zijn behaald en waarom.
Persoonlijke reflectie
Ter voorbereiding en op aanraden van mijn mentor had ik in de supermarkt fruit gehaald om de les mee af te sluiten.
Dit was als beloning bedoelt en om de leerlingen rustig te krijgen na deze drukke les.
Tijdens de les deden de leerlingen mee. Als feedback kreeg ik te horen dat ze het een grappig lied vonden.
Wat ik tijdens het bedenken van de beweging op de muziek te zien kreeg was heel mooi.
De leerlingen hadden er duidelijk zichtbaar over nagedacht en met hun partner overlegd.

Aan het einde van les heb ik met de leerlingen de lesdoelen die ik eerder op het bord liet zien besproken. Vonden ze dat het lesdoel was behaalt
en waarom?
De leerlingen waren tijdens de activiteit druk. Dit kwam vooral omdat ze de activiteit leuk en grappig vonden.
Hierdoor moest ik de leerlingen een aantal keren waarschuwen en bij de naam noemen.
De opdracht om tijdens het zingen van het lied in de goede volgorde te gaan staan verliep niet vlekkeloos.
Ik hoorde hierbij meer leerlingen overleggen dan zingen.
Dit had ik aan het einde van de les ook besproken tijdens de evaluatie.

Bibliografie
Kerndoel 54. Tule.slo. [Online] http://tule.slo.nl/KunstzinnigeOrientatie/F-L54.html.

También podría gustarte