Documentos de Académico
Documentos de Profesional
Documentos de Cultura
Rezolvare Probleme MRK GR 920
Rezolvare Probleme MRK GR 920
a)
Da=40Km
Db=20Km
Pa=2 mil
Pb=0,25 mil
=> Ca/Cb=2 mil/0,25 mil * (20Km/40Km)
=> Ca/Cb=8*1/2=8*1/4=2
=> Ca=2Cb
Total =Ca+Cb=2Cb+Cb=3Cb
=> se va consuma din orasul A: Ca/total=Ca/3Cb=2Cb/3Cb=2/3=0,67=67%
=> se va consuma din orasul B: Cb/total=Cb/3Cb=1/3=0,33=33%
b)
Mod de rez 1: folosind formula din curs (mai simplu)
Da=
Da+Db=D=40+20=60
Pb/Pa=0,25/2=0,125
=> Da=60/(1+
)=60/(1+0,3535)=60/1,3535=44,32
Mod de rez 2: (daca nu se tine minte formula)
Ca/Cb=1=>
=1
1=2/0,25 * (Db/Da)
1=8 * (Db/Da)
D=Da+Db=40+20=60Km => Da=D-Db si Db=D-Da
=> Da=60-Db si Db=60-Da
1=8 * (60-Da)/(60-Db)
1/8=(60-Da)/(60-Db)
8* (60-Da)=(60-Db)
8* (3600-2*60*Da+Da)=(60-Db)
dar Db=60-Da=> (60-Db)=(60-(60-Da))=(60-60+Da)=Da
=> 28800-2*8*60*Da+8Da=Da
=>7Da-960Da+28800=0
=b-4ac=-960-4*7*28800
= 921600-806400=115200
=339,41
Da1=(-b+
)/2a=(960+339,41)/2*7=1299,41/14=92,81Km ... aceasta solutie nu este buna deoarece
depasete D total=60Km
Da2=(-b)/2a=(960-339,41)/2*7=620,59/14=44,32Km .. acesta solutie este buna deoarece este mai
mica decat D total
=> Db=60-Da=60-44,32=15,68Km
Problema 2
Pas 1: se calculeaza p pt fiecare p
Pas 2: se insumeaza toate valorile p
Pas 3: se calculeaza (n*suma p)-1, unde n=nr de tari
Pas 4: rezultatul se imparte la n-1
Pas 5: radical din ce v-a dat la pasul 4=c
nP=
Nr. Tara
0,243
0,175
0,098
0,087
0,074
0,046
0,041
0,039
0,034
10
0,032
11
0,032
12
0,029
13
0,024
14
0,024
15
0,022
Total
1,8498
P
0,0590
49
0,0306
25
0,0096
04
0,0075
69
0,0054
76
0,0021
16
0,0016
81
0,0015
21
0,0011
56
0,0010
24
0,0010
24
0,0008
41
0,0005
76
0,0005
76
0,0004
84
0,123
322
nP-1=
(nP-1)/(n-1)=
c=rad[(nP-1)/(n-1)]=
3
0,8498
3
0,0607
02
0,2463
78
Problema 3
Volum total 2011: 250mld
Volum total 2012: 260mld
Imp 2011: 40 mld
Imp 2012: 50 mld
Firma F in 2011: 5 mld
Firma F in 2012 : 5,5 mld
Cota de piata abs in cei 2 ani=?
Cota de piata rel in cei 2 ani=?
Cota de piata abs= Firma F/Volum total
Cota de piata rel=Firma F/Importuri
pt 2011: Cota abs=5/250=1/50=0,02=2%
Cota rel=5/40=1/8=0,125=12,5%
pt 2012: Cota abs=5,5/260=0,0211=2,11%
Cota rel=5,5/50=0,11=11%
Problema 4
At0=8%
Bt0=12%
At1=At0+10%*At0
Bt1=Bt0+7%*Bt0
Vanz totale t0=100%
Vanz totale t1=Vanz totale t0+8%*Vanz totale t0 =100%+8%*100%=108%
cresterea:
At1=8%+10%*8%=8/100 + 10/100 * 8/100=8/100 + 80/10000=800/10000+80/10000=
880/10000=8,8/100=8,8%
Bt1=12%+7%*12%=12/100 + 7/100 * 12/100=12/100 + 84/10000= 1200/10000+84/10000=
1284/10000=12,84/100=12,84%
Cota de piata pt piata in t1 ( se imparte la 108%)
Cota A: 8,8%/108%=8,8/100 * 100/108 = 8,8/108=8,14%
Cota B: 12,84%/108%=12,84/100 * 100/108=12,84/108=11,88%
Se constata:
cota A a crescut, deoarece cresterea A a fost de 10%, > cresterea pietii de 8%
cota B a scazut, deoarece crestrea B a fost de 7% < crestrerea pietii de 8%
Problema 5
Piata totala= 380+200+60+40+20=700
Cota de piata (sau cota absoluta)= firma/Total Piata
Cota de piata relativa=Firma/cea mai buna firma dintre toate
pentru cea mai buna firma, formula se schimba si devine firma cea mai buna/a 2a
Cote Abs
Cote rel
Mediplus: 380/700=54,2%
GSK:
200/700=28,57%
Sandoz:
60/700=8,57%
Zentiva:
40/700=5,71%
Pfizer:
20/700=2,85%
380/200=1,9
200/380=0,52
60/380=0,157
40/380=0,105
20/380=0,0526
Problema 6
Nr de consumatori:
pt 2012: 230.000
pt 2011: 230.000+10.000=240.000
Venitul: 2 zile*50/zi=100
a) de la 2011 la 2012 avem o descrestere extensiva de 10000*100= 1 mil
200
Intensiv
Mixt
Initial
Ext
100
230.000
250.000
Problema 7
Aflati pretul per bucata a.i. sa se obtina profit de 20%. Se dau:
CF=300.000;
CV/produs=10;
Prod vanduta=50.000buc;