Está en la página 1de 10

UNITAT DIDÀCTICA

“més perduts que un xino”

INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ:
Córrer i pensar
UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

RESUM PER A L’ALUMNAT

Títol: “més perduts que un xino”

Introducció: les activitats i l’esport d’orientació es desenvolupen en un medi natural


amb nombroses possibilitats d’actuació. És per açò que aquesta unitat didàctica és
important iniciar-la en el 3r curs d’ESO, quan l’alumnat pot començar a gaudir
plenament no sols de la part pràctica sinó també de la conceptual i actitudinal. Així
mateix, sabem que és un contingut que us interessa i us motiva especialment perquè,
entre altres raons, està al marge de les activitats i esports típics d’educació física.

Continguts: els continguts a aprendre són els següents:


Conceptes: nocions bàsiques d’orientació; mètodes naturals i artificials d’orientació.
Procediments: elaboració de plànol i ruta, i orientar-se en ells a través de jocs;
realització i execució de trajectes d’orientació, buscant i localitzant diferents formes de
balises.
Actituds: acceptació de les normes de seguretat; comportament solidari i responsable;
conservació del medi ambient.

Objectius: al finalitzar la unitat didàctica hauràs de ser capaç de...


- Conèixer els conceptes bàsics d’orientació i els principals mètodes.
- Utilitzar les principals ferramentes d’orientació (plànol, rosa dels vents, eixida del sol i
projecció d’ombres, els arbres, etc.).
- Confeccionar un plànol i una ruta i desenvolupar-se en ells.
- Generar en l’alumne una actitud positiva cap a la conservació i respecte del medi
natural.

Sessions i activitats: desenvolupades en full adjunt.

Criteris d’avaluació i qualificació: els criteris d’avaluació són els mateixos objectius.
Els criteris de qualificació són els següents: teoria 20% + pràctica 50% + actitud 30%

Instruments d’avaluació: estan classificats en funció del contingut que avaluen.


Teoria: qüestionari escrit, amb preguntes referents a la teoria i la pràctica.
Pràctica: observació directa diària; i execució de les proves (fitxes dels jocs o proves).
Actitud: observació directa diària.

Recursos bibliogràfics i mediateca: per tal de completar la informació que vos


proporcione amb els apunts teòrics, i sempre que ho desitgeu, teniu una gran quantitat d’ajuda
en diferents llibres, dvd, i internet. Entre altres són interessants:

- http://www.fbo.es/webquest_orientacion/index.html
-
- http://www.fedocv.org/

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 1


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

TEMPORALITZACIÓ DE LES SESSIONS

Sessió 1. Presentació de la unitat didàctica (repassar els apunts). Sessió teòrica.


Visualització de vídeos didàctics d’iniciació a l’esport d’orientació.
Realització del joc del “busca-pilotes”.

Sessió 2. Iniciació al plànol i localització exacta d’objectes. El joc dels adhesius:


desxifrar el missatge mitjançant un codi de noms propis, objectes, llocs de l’institut, i
mitjans de transport.

Sessió 3. Activitat de les foto-balises I.

Sessió 4. Sessió teòrica (rosa dels vents, amb direccions i graus). Aprendre a talonar.
Joc dels adhesius: desxifrar la frase mitjançant un codi de lletres i números.

Sessió 5. Confeccionar una ruta amb les seues balises o preguntes.

Sessió 6. Resoldre la ruta elaborada pels companys el dia anterior.

Sessió 7. Activitat de les foto-balises II (amb direccions, graus de gir, distàncies, etc.).

Sessió 8. Examen teòric a l’aula.

Sessió 9. Possible activitat extraescolar: eixida senderista a l’entorn natura més


pròxim.

NOTA: és important destacar que aquests fulls són un resum i, per tant, és el professor
qui els té més desenvolupats en la seua programació. Així mateix, i en relació amb açò,
aquest resum pot sofrir modificacions amb raons justificades que aniré introduint en les
sessions i que vos comentaré de forma anticipada.

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 2


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

UNITAT DIDÀCTICA 6. INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

1. L’ORIENTACIÓ EN EL MEDI NATURAL


Eres capaç de passejar per una ciutat desconeguda,... o de recórrer un bosc i
saber en tot moment on et trobes? ... Sabries buscar algun punt de referència que et
servisca per a situar-te o "resituar-te" ?. En definitiva, ... sabries desembolicar-te per
llocs desconeguts sense la necessitat de contractar un "guia" o sense risc a perdre’t?

Intentarem que finalitzes aquesta unitat didàctica


podent respondre afirmativament a tots aquestos
interrogants, però abans hem de fer una xicoteta reflexió
sobre aquesta activitat.

És necessari acostar-se a la naturalesa per a conèixer


un esport meravellós, açò és, recórrer camins pels boscos,
trobar el lloc triat o buscar un altre desconegut per a
l’acampada, el senderisme, etc. Per a tot açò tu has de
saber orientar-te.

L’orientació és una atractiva i interessant activitat d’aire lliure. També és un esport


reglat i amb les seues institucions locals, nacionals i internacionals, que creen les
seues competicions. El coneixement bàsic de la seua tècnica obri de bat a bat les
portes del paisatge i la naturalesa.

Segons el diccionari, orientar-se és reconèixer la situació del Nord i,


conseqüentment, la dels altres punts cardinals. Però podem considerar que també
ho és qualsevol forma de desplaçament en l’espai que requereix prendre contínuament
punts de referència i saber situar-se respecte a aquests.

2. ELS MÈTODES D’ORIENTACIÓ NATURAL O BÀSICA


Existeixen molts mètodes per tal d’orientar-se en l’espai. Els diferents autors
classifiquen les formes d’orientació en dos blocs clarament diferenciats:

Entenem per orientació natural o bàsica aquella forma d’orientar-se en l’espai


que fonamentalment es basa en l’ús i coneixement dels elements naturals i/o
tradicionals (sol - ombres, arbres, estrelles, punts cardinals, etc.).

Dintre de l’orientació natural existeixen diferents formes de buscar i conèixer la


nostra posició en l’espai, tot en funció dels elements de la naturalesa que tinguem al
nostre abast.

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 3


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

- Segons la Posició del Sol: depenent quina siga la posició del SOL, aquest ens
donarà contínuament una informació molt valuosa per a prendre punts de referència.
De tots és sabut que a l’estiu el sol surt per l’Est (E) i es posa per l'Oest (W), (a l’hivern
surt pel sud-est (SE) i es posa pel sud-oest (SO) de tal forma que…
* Pel matí, quan el sol surt per l’est, la projecció de l’ombra ens indicarà la direcció oest.
* Per la vesprada, quan el sol es posa per l’oest, la projecció de l’ombra ens indicarà la
direcció est.
* Pel migdia, en l’hemisferi nord, l’ombra sempre ens indicarà la direcció nord.

- Orientació mitjançant la lluna: la lluna pot utilitzar-se com a referència aproximada


est-oest durant la nit.
El moviment rotatori estable i uniforme de la lluna al voltant de la Terra ens permet
prendre mesures d’orientació.
El primer punt d’observació lunar, en les nostres latituds, determina que, durant la seua
fase creixent, la lluna presenta els “cuernos” cap a l’esquerra i es troba prop de l’horitzó
de ponent.
En fase decreixent els “cuernos” apunten cap a la dreta i és clarament visible sobre
l’horitzó de l’est.

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 4


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

- Segons la Posició de les Estrelles: el nord sempre es localitzarà buscant l’estrella


Polar, tal i com ho mostra el dibuix. Per a localitzar l’estrella Polar de nit, haurem de
calcular 30º sobre l’horitzó, en la cua de la Osa Menor.

- Segons els arbres: la molsa sempre creixerà


per la part més humida (el nord), i els arbres es
desenvolupen densament cap a la part més
calorosa (el sud).

3. ELS MÈTODES D’ORIENTACIÓ ARTIFICIAL O PRECIS


Entenem per orientació artificial o precisa aquella que utilitza elements
construïts per les persones, per tant artificials, per a poder localitzar de forma més
precisa i exacta la posició en l’espai (mapes cartogràfics, brúixola, GPS, etc.).

Per tal d’aprendre els objectius bàsics d’aquesta unitat didàctica és necessari
conèixer algunes formes d’orientació artificial. Per contra, no serà del nostre interés
conèixer el funcionament de la brúixola (a partir de 4t ESO).

En primer lloc, i com a mètode artificial més bàsic


podem fer referència a l’orientació mitjançant les agulles del
rellotge analògic o mecànic. Actuarem de la següent
manera:

- Hem de dirigir l’agulla de les hores a la direcció del Sol, i


en la bisectriu que forma aquesta amb la xifra “12” del
rellotge es troba el sud.
- Perquè aquest mètode siga fiable, l’hora del rellotge ha de
coincidir amb l’hora solar. És per això, que en el moment
de realitzar aquesta operació retardarem dues hores si és
estiu i una hora si és hivern.

Altres formes més precises i específiques d’orientar-se són les següents:


3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 5
UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

- EL PLÀNOL: és la representació gràfica d’un espai obert o objecte; també és la


projecció horitzontal –vista aèria– de les diferents parts d’una ciutat, casa, etc.
Al plànols solen representar-se elements i espais artificials. Així, a les classes
d’orientació, utilitzarem plànols de classe, del pati, del gimnàs, etc.

Els plànols tenen funcions molt concretes, de manera que en ells sempre és
representen els elements més importants. Així, al plànol d’una ciutat destaquen els
carrers i llocs més significatius. Aquests plànols utilitzen sempre l’escala adequada, per
tal que s’identifiquen les dades més rellevants i en alguns casos vénen acompanyats
d’una llegenda.

- El MAPA: existeixen diversos tipus de mapes, però a nosaltres ens interessen els
mapes topogràfics i els d’orientació. La principal diferència entre els uns i els altres està
en que els mapes d’orientació no deixen de ser uns mapes topogràfics caracteritzats
per contenir en ells els més menuts detalls que existeixen en el terreny. A l’orientador
qualsevol element visible en el terreny pot ajudar-li si està dibuixat en el plànol. Al ser a
menor escala permet que hi haja elements tant precisos o detallats com són: grups de
roques, arbres aïllats, parets o ribassos, tipus de vegetació, etc.

Els Mapes d’orientació i/o topogràfics s’elaboren de manera que es puga


identificar tot punt característic del terreny, calcular la distància que separa dos punts,
definir la pendent i l’altura del terreny.

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 6


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

• Per a identificar qualsevol punt característic del terreny, tenim els SÍMBOLS
TOPOGRÀFICS que estan impresos en colors diferents segons el seu significat.

COLOR MAPA TOPOGRÀFIC MAPA D’ORIENTACIÓ


Detalls artificials (carreteres, Construccions i elements rocosos
NEGRE
sendes, etc). (camins, sendes, cases, pedres, etc).
Relleu (corbes de nivell, etc) i
MARRÓ Relleu (corbes de nivell, etc). elements de terra (solcs d’erosions,
terraplens, etc).
BLAU Hidrografia (rius, fonts, etc). Ídem.
Ídem, però s’especifica el grau de
VERD Vegetació.
visibilitat i penetrabilitat.
Carreteres importants, poblacions,
ROIG No existeix.
etc.

• Per a calcular la distància que separa dos punts


tenim l’ESCALA del mapa. Denominem escala al grau
de reducció del mapa amb relació a la superfície real
que representa.

D’aquesta manera, si un mapa està representat a


escala 1:15.000, indica que una unitat de mesura del
mapa equival a 15.000 unitats de superfície real, és a
dir, si entre dos punts del mapa hi ha una distància d'1
cm, en la superfície real aquesta serà de 15.000 cm, o
siga 150 m.

• Per a definir la pendent o altura del terreny tenim les CORBES DE NIVELL.
Aquestes són línies imaginàries que uneixen els punts que es troben a la mateixa altura
sobre el nivell del mar, com si foren talls horitzontals efectuats per plànols imaginaris.

Per una altra banda, EQUIDISTÀNCIA és la distància vertical


que separa una corba de nivell d’una altra. Aquesta distància
és constant. Per exemple si l’equidistància és de 5m., açò vol
dir que entre corba i corba de nivell hi ha una diferència
d’altura en sentit vertical de 5m. Gràcies a les equidistàncies
es pot deduir que...

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 7


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

- La ROSA DELS VENTS: és la representació gràfica de les direccions dels vents, de


manera que aquests es dibuixen segons la direcció que bufen. Per conveni, sempre es
pren la direcció d’on vénen.

Els noms dels vents i les seues direccions i graus són:

4. EL TALONAMENT

El talonament és una tècnica que s’utilitza per mesurar distàncies sobre el terreny
mitjançant el recompte d’un nombre donat de “dobles passos”, que depén de la camada
de la persona i el terreny pel qual ens desplacem. Habitualment el nombre de dobles
passos personals que cal treballar per a cada persona estan mesurats sobre 50 o 100
metres, caminant o a trot suau.
Per tal de realitzar els exercicis i les activitats d’aquesta unitat didàctica hauràs de
tenir clar quin és el teu talonament. En aquest sentit, has d’executar la següent tasca:

En un terreny pla i sense obstacles, has de caminar 50 o 100 metres, en sèries de


3, per determinar el nombre de dobles passes que executes. A partir d’ací, podràs
calcular altres distàncies majors en un marge d’error xicotet.

Distància real 100 m: Nombre de dobles passos:

Càlcul talonat: m Càlcul real: m

Càlcul talonat: m Càlcul real: m

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 8


UNITAT DIDÀCTICA: INICIACIÓ A L’ORIENTACIÓ

ANNEX: COM LOCALITZAR L’ESTRELLA POLAR (Programa Skimap)

Dues formes per a localitzar l’estrella Polar:

1. Línia blava discontínua: buscar la “Osa Major” i allargar quatre vegades la distància
entre les dues estrelles finals “del carro” (també es coneix així la Osa Major).

2. Línia roja discontínua: la estrella Polar es situa a meitat camí entre l’enganxe del
carro de la Osa Major i l’última estrella de Casiopea.

No es pot dir que aquest plànol “celestial” presentat siga fixe tal com apareix ací,
perquè totes les estrelles es mouen al llarg de la nit rotant al voltant de l’estrella Polar,
ja que aquesta es troba sobre l’eix de rotació de la Terra, i fa la impressió que les altres
giren al seu voltant (és la Terra la que gira, però com no ho apreciem, pareix que elles
giren).

3r ESO – EDUCACIÓ FÍSICA – IES MOIXENT – CURS 09-10 9

También podría gustarte