Está en la página 1de 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Margje Bergman
Mentor
Reinie Poelstra
Klas
1C
Datum
03-03-2015
Stageschool De Schalm
Groep
7A
Plaats
Vught
Aantal lln 27 leerlingen
Vak- vormingsgebied:
Taal (stellen)
Speelwerkthema / onderwerp: Schrijven van een inleiding en slot
Persoonlijk leerdoel:
Aan het einde van deze les heb ik duidelijk mijn grenzen aangegeven bij de kinderen. Aan het einde van de les kan ik duidelijker mijn grenzen aangeven ten opzichte
van de kinderen.
Lesdoel(en): (Ik zou hier nog een doel kunnen formuleren met betrekking
Evaluatie van lesdoelen:
tot het gedrag van de kinderen, maar niet noodzakelijk volgens feedback
van de medestudent.)
- Aan het einde van de les kunnen de kinderen aan de hand van de
uitleg zelf een inleiding en een slot schrijven.
- Kerndoel 5: De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te
schrijven met verschillende functies, zoals informeren, instrueren,
overtuigen of plezier verschaffen.
- De tussendoelen van mijn les:
De kinderen schrijven allerlei soorten teksten, waaronder
verhalende, informatieve, directieve, beschouwende en
argumentatieve teksten.
(Ze stellen een schrijfdoel en het lezerspubliek van
tevoren vast.)
Ze kiezen de juiste woorden en formuleren hun gedachten
en gevoelens in enkelvoudige en samengestelde zinnen.

Beginsituatie:
De groep is pas sinds dit schooljaar een groep, ondanks dat ontstaat er toch niet echt groepjesvorming. Er zijn wel bepaalde rollen in deze groep namelijk, de leidende
rol, de terughoudende rol en de volgelingen.
De leerlingen weten al wat een hoofgedachte is, dit hebben ze namelijk geleerd in les 4. Deze methode is voor de kinderen ook al bekend. Ze hebben al eerder lessen
gehad rond het onderwerp stellen. Zo lees je dus dat de kinderen al weten wat een hoofdgedachte is. Ook schijven de kinderen na een vakantie of na een feestdag
altijd een opstel.
De leerlingen gaan in deze les individueel werken aan deze opdracht. Hiermee zijn de kinderen al bekend.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leeractiviteit
Leraar
leergedrag leerling(en)
+- 5/10 min Inleiding
Allereerst ga ik samen met de kinderen kijken
De kinderen luisteren kritisch en zijn betrokken.
naar de inleiding van Xuhong. Ik zal het eerste
stukje lezen (dit gaat over de hoofdgedachte).
Daarna geef ik een paar kinderen de beurt om
de inleiding van Xuhong en de tekstballonnetjes
te lezen.

Materialen / Organisatie
Materialen:
Werkboek en hoofdboek
voor taal.
Organisatie:
De kinderen blijven zitten
in hun groepjes.

+- 10 min

Kern

+- 15/20
min

5 min

Slot

Als dit geweest wil ik terugpakken op de


De leerlingen luisteren kritisch, beantwoorden de vragen en
inleiding van Xuhong, wat schrijft Xuhong nu
zijn betrokken.
precies in haar inleiding? Ik vraag dit aan de
klas en ga samen met de klas bespreken
waaruit een inleiding bestaat. Daarna vertel ik
dat een tekst een inleiding heeft maar ook nog
een slot. Ik vraag de klas of iemand weet wat
een slot precies is en waaruit een slot bestaat.
Dit bespreken we totdat het iedereen duidelijk
is.
Als het iedereen duidelijk is wat een inleiding en
slot zijn, dan vraag ik de leerlingen om hun
werkboek nog even terug te pakken (taal les 4
schrijven). De leerlingen gaan kijken naar de
hoofdgedachte die ze in deze les hebben
gemaakt. Het is de bedoeling dat de kinderen
bij deze hoofdgedachte een inleiding en slot
gaan schrijven. Daarna vertel ik de kinderen dat
ze de opdrachten uit het boek moeten gaan
maken.

Materialen:
Werkboek en hoofdboek
voor taal.

Tenslotte wil ik nog even evalueren met de


De kinderen zijn betrokken, luisteren kritisch en
kinderen hoe het is gegaan. Ik wil nog even
beantwoorden de vragen.
terugpakken op wat er nu precies in een
inleiding en een slot staat. Daarna vraag ik in
het algemeen wie het moeilijk of makkelijk vond,
daarna geef ik een paar kinderen (max 3.) de
beurt om te vertellen hoe het ging.
Een paar kinderen mogen zijn/haar inleiding en
slot voorlezen, om dit aan de andere kinderen
te laten horen.

Materiaal:
Een geschreven inleiding
en slot van een leerling.

Organisatie:
De kinderen blijven zitten
in hun groepjes.
De kinderen gaan
zelfstandig aan het werk.

Persoonlijke reflectie
Ik vond dat deze les voor een eerste keer best goed ging (er was wel wat onrust in de klas tijdens het zelfstandig werken)! Ik heb deels mijn
persoonlijk leerdoel bereikt, omdat ik in het begin van de les erg duidelijk ben geweest in wat ik van de kinderen verwacht. Zo heb ik
bijvoorbeeld benoemd dat ik het fijn vind als we goed naar elkaar luisteren en dat ik het fijn vind als de kinderen hun vinger opsteken als ze
iets willen zeggen, vragen of een antwoord weten. Het lesdoel van de kinderen is ook aardig bereid. Ik ben best duidelijk geweest in mijn
uitleg, alleen had ik deze misschien iets langer moeten maken. Sommige kinderen snapte het na mijn uitleg nog niet helemaal, waardoor ik
dus heel veel dezelfde vragen kreeg. Ik heb de resultaten doorgekeken en er zaten goede resultaten bij!
Voor de volgende keer:
Kinderen die al begrijpen wat de opdracht is mogen zelf aan de slag in stilte. Ik zal voor de kinderen die het nog niet helemaal snappen nog
extra uitleggen, totdat ze het wel snappen.
Feedback mentor
Datum:03-03-2015
Je wacht goed tot alle kinderen stil zijn voordat je begint. Je geeft duidelijk aan wat je van de leerlingen verwacht.
Wanneer er vragen zijn geef je vooraf aan dat de leerlingen hun vinger moeten opsteken. Door veel vragen betrek je de leerlingen goed bij
de les.
Je praat duidelijk, geeft goed aan wat je van de leerlingen verwacht. Je beurtverdeling is goed. Je geeft veel verschillende leerlingen de
beurt.
Inleiding en kern duurde samen 10 min verwerking +- 15 min.
Tijdens de uitleg van de kinderen is het niet voor iedereen duidelijk. Probeer dit klassikaal terug te pakken. Nu was niet iedereen aan het
opletten tijdens de uitleg en haakte af. Tijdens het werken was het erg onrustig en er waren veel vragen waardoor je veel moet helpen en
het onrustig blijft.

Verantwoording taal
Stellen
Ik loop stage in groep 7. Ik heb in totaal bestaat deze klas uit 27 leerlingen, 14 meisjes en 13 jongens. De
leeftijden van de groep liggen tussen de 10 en 12 jaar. Deze groep is vanaf dit schooljaar een groep geworden.
Ondanks dat deze groep pas sinds dit jaar een groep is, bestaat deze groep niet uit kleine groepjes. Er zijn wel
een aantal rollen in de klas, namelijk de leidende rol, de terughoudende rol en de volgelingen.
Voor de kinderen in groep 7 is het schrijven geautomatiseerd. Ze hebben dagelijks te maken met schrijven bij
alle vakken. Ik heb mijn les gegeven aan de hand van de methode die mijn stageklas gebruikt. Deze methode is:
Taal in beeld. De les die ik heb gegeven had als onderwerp het schrijven van een inleiding en een slot. De
kinderen hebben al eerder in deze methode te maken gehad met het schrijven van een hoofdgedachte. Ook
hebben ze een hoofdgedachte bepaald, waar ze dus in deze les een inleiding en een slot mee gaan schrijven.
De doelen die gelden voor mijn les zijn:
-

Aan het einde van de les hebben de kinderen aan de hand van de uitleg zelf een inleiding en een slot
geschreven.

Kerndoel 5: De leerlingen leren naar inhoud en vorm teksten te schrijven met verschillende functies, zoals
informeren, instrueren, overtuigen of plezier verschaffen.

Tussendoelen:

De kinderen schrijven allerlei soorten teksten, waaronder verhalende, informatieve, directieve,


beschouwende en argumentatieve teksten.

(Ze stellen een schrijfdoel en het lezerspubliek van tevoren vast.)

Ze kiezen de juiste woorden en formuleren hun gedachten en gevoelens in enkelvoudige en


samengestelde zinnen.

Mijn les gaat als volgt verlopen. Ik begin als introductie met het terughalen van de voorkennis over de
hoofdgedachte. Dit doe ik aan de hand van een verhaaltje uit het boek. Daarna gaan we verder lezen over wat
een inleiding nu precies is. Dit ook weer door middel van een verhaaltje uit het boek. Daarna vertel ik dat een
tekst niet alleen een inleiding heeft, maar ook een slot. Hierbij stel ik de vraag aan de klas of dat iemand
misschien kan uitleggen wat een slot precies inhoud. Als voor iedereen duidelijk is wat een inleiding en een slot
is dan gaan de kinderen aan de slag in het werkboek. Ik zal per opdracht uitleggen wat precies de bedoeling is,
de kinderen moeten namelijk aan de hand van de hoofdgedachte die ze eerder bepaald hebben een inleiding en
slot gaan schrijven. Daarna gaan de kinderen aan het werk. Hier krijgen ze ongeveer 15-20 minuten de tijd voor.
Als de tijd om is wil ik nog even kort terugpakken wat nu precies een inleiding en een slot is. Daarna vraag ik de
kinderen of ze het makkelijk of moeilijk vonden en waarom.

También podría gustarte