Está en la página 1de 444

Tercera edicin

Uviu, 2001

Academia de la Llingua Asturiana

Academia de la Llingua Asturiana

Morfoloxa

Uviu, 2001

Academia de la Llingua Asturiana

Tercera edicin

Academia de la Llingua Asturiana


3

Morfoloxa

Academia de la Llingua Asturiana

Uviu, 1999 1 edicin, 1998 2 edicin correxida, 1999 3 edicin, 2001


I.S.B.N. 84-8168-310-8 Depsitu Llegal: AS-3646-98 Xestin editorial: QTC, S.L., Xixn Diseu: Amadu Benavente Imprentao por Artes Grfiques Covadonga, Xixn

Morfoloxa

ndiz xeneral
Entamu FONOLOXA I. L'alfabetu
1. Lalfabetu asturianu 2. Signos ortogrficos 3. Usu de les iniciales mayscules

15
15 18 21

II. Les vocales


1. Sistema voclicu 2. Variantes fontiques 3. Normes descritura de les vocales tones 4. Elisin de vocales

23
23 23 24 34

III. Les consonantes


1. Sistema consonnticu del asturianu 2. Ortografa de les consonantes 3. Perda de consonantes

36
36 43 49

IV. La slaba
1. Carauterstiques xenerales de la slaba 2. Diptongos, triptongos ya hiatos 3. Distribucin y combinacin de consonantes na slaba 4. Consonantes y grupos consonnticos nes pallabres dorixe cultu

51
51 51 54 55

V. L'acentu
1. Carauterstiques del acentu nasturianu 2. Clasificacin de les pallabres acordies col acentu 3. Normes dacentuacin grfica

65
65 65 66

MORFOLOXA VI. El nome y l'axetivu


1. El nome o sustantivu 2. Laxetivu

74
74 79

VII. El xneru y el nmberu


1. El xneru. Masculn y femenn 2. El neutru 3. El nmberu. Singular y plural

85
85 89 91
5

Morfoloxa

VIII. L'artculu
1. Formes del artculu 2. Carauterstiques morfolxiques del artculu 3. Emplegu del artculu

97
97 100 102

IX. Los demostrativos


1. Formes de los demostrativos 2. Carauterstiques funcionales 3. Contenu y valores de los demostrativos

103
103 104 105

X. Los posesivos
1. Formes de los posesivos 2. Carauterstiques funcionales 3. Contenu y emplegos 4. Posesivos perifrsticos

107
107 110 110 113

XI. Los indefinos


1. Carauterstiques xenerales 2. Indefinos cuantificadores 3. Indefinos esistenciales 4. Indefinos identificadores

115
115 116 120 124

XII Los numberales


1. Carauterstiques xenerales 2. Numberales cardinales 3. Numberales ordinales 4. Numberales multiplicativos 5. Numberales fraccionarios 6. Numberales coleutivos

127
127 127 130 132 134 137

XIII. Los pronomes personales


1. Carauterstiques xenerales 2. Pronomes personales tnicos 3. Pronomes personales tonos

140
140 141 144

XIV. L'alverbiu
1. Carauterstiques funcionales del alverbiu 2. Carauterstiques formales del alverbiu 3. Adautacin daxetivu a alverbiu 4. Adautacin dalverbiu a sustantivu 5. Menes dalverbios 6. Locuciones alverbiales

149
149 150 151 152 152 157

XV. Les interxeiciones


1. Carauterstiques funcionales 2. Contenu de la interxeicin 3. Rellacin con otres espresiones
6

161
161 162 163

Morfoloxa

4. Menes dinterxeiciones 5. Llista dinterxeiciones

165 166

XVI. El verbu
1. Carauterstiques funcionales 2. Estructura interna 3. El nmberu 4. La persona 5. El mou 6. El tiempu 7. Laspeutu 8. Lanteriorid 9. Dellos usos de tiempos verbales 10. Formes non personales 11. Esquema de les variaciones morfolxiques del verbu 12. La conxugacin regular 13. Verbos irregulares 14. Perfrasis verbales

172
172 172 174 175 176 178 179 179 179 183 189 189 196 220

XVII. Los relativos


1. Formes 2. Carauterstiques xenerales 3. Contenos 4. El so emplegu

226
226 226 227 227

XVIII. Los interrogativos y esclamativos


1. Los interrogativos 2. Los esclamativos

229
229 234

XIX. Les preposiciones


1. Formes 2. Contenos 3. Funciones y emplegos 4. Descripcin de les preposiciones 5. Preposiciones impropies 6. Les locuciones prepositives 7. Xuntures de preposiciones

235
235 235 236 238 253 253 255

XX. Les conxunciones


1. Carauterstiques xenerales 2. Conxunciones coordinatives o conectores 3. Conxunciones subordinatives o trespositores

257
257 257 260

XXI. Derivacin y composicin


1. Signu y pallabra 2. Formacin de pallabres 3. Afixacin o derivacin: sufixos y prefixos

264
264 265 266
7

Morfoloxa

4. Composicin de pallabres 5. Parasntesis 6. Encurtiamientu y allargamientu de pallabres

308 312 315

SINTAXIS XXII. El grupu nominal


1. El grupu nominal y la so estructura 2. Subordinacin nel grupu nominal 3. Combinacin nel grupu nominal 4. Construcciones dinterdependencia

318
318 319 341 343

XXIII. La oracin y les funciones oracionales


1. Lenunciu 2. La oracin 3. Funciones oracionales 4. Proclisis y enclisis de los pronomes tonos

345
345 347 348 363

XXIV. Les oraciones atributives


1. Verbos atributivos 2. Latributu 3. Atributu de suxetu y atributu de complementu direutu 4. Concordancies del atributu

370
370 370 373 375

XXV. Oracin compuesta y oracin complexa


1. Oracin compuesta 2. Oracin complexa

381
381 382

ndiz alfabticu de materies

393

Morfoloxa

Entamu
De magar la so creacin pol ents cimeru murganu polticu del Principu dAsturies, el Conseyu Rexonal, lAcademia de la Llingua Asturiana quixo llevar alantre con procuru especial n de los mandaos estatutarios, de xurul que ms xustifica per dayuri la nacencia de les academies llingstiques a les que se-yos encamiental llabor normativu. Daquella, como agora, tenase perclaro que, ams de les munches estayes que diben abrise al trabayu onde yera posible la collaboracin con dellos sectores sociales y culturales, haba una, la normativa, en que la responsabilid caya dafechu na nueva institucin. Foi asina como sentendi la xera y desa traza ye como se ye a pescanciar que cuando saliere a la lluz, en 1981, el primer trabayu acadmicu, llevarel ttulu perelocuente de Normes ortogrfiques y entamos de normalizacin. A lo llargo de tou esti tiempu viose quel primitivu cartafueyu diba enanchando les sos suxerencies y prescripciones hasta facese, na cuarta y ltima edicin (reimpresin de 1996), un llibru estimable de 330 pxines. Pero ello yeral primer pasu. Nes previsiones de lAcademia habren dase, darru, otros dos enantes de considerar quel ciclu normativu zarrare la primera faza: la igua duna gramtica y dun diccionariu de la llingua. Nami asina podren toos tar na intelixencia de que lidioma asturianu entamaba a tener posibilidaes de mirar, con daqu enfotu, el futuru. Ye por ello polo quhai una dcada que se vien trabayando con un perampliu corpus lxicu, no que, albidramos, ha tresformase bien llueu en Diccionariu acadmicu. Tamin nesa llinia ye polo que gei, como pasu intermediu en tol procesu, ufirtase y la Gramtica de la Llingua Asturiana. Pal llogru desti testu trabay, nandecha, la estaya acadmica de normalizacin onde sinxertaron los acadmicos Ana Mara Cano Gonzlez, Ramn dAndrs Daz (al que se-y encament la ponencia) y Xos Lluis Garca Arias. Tambin sinxiri nellal Prof. Alfredo lvarez Menndez que, en tou momentu, ufri la so collaboracin valoratible y desinteresada. Trs aos de llargues y continues sesiones, asina como iniciatives y observaciones dotros acadmicos, fixeron posible un pautu de la institucin quentiende esta gramtica comol documentu normativu de ms altor y puxu dente tolos asoleyaos con rellacin a la llingua dAsturies.
9

Morfoloxa

La Gramtica de la Llingua Asturiana foi fecha naguando por amestar lo que yel rigor cientficu ms esixente con una redaccin acordies col nivel mediu de comprensin de lo que se camienta que sedrn los sos llectores. Fuxse, arrmente, duna terminoloxa enguedeyada y academicista afayndose, siempre que foi posible, con aquello que resulta ms averao a les nueses tradiciones gramaticales y allumando con bayura dexemplos los conceutos ms tapecos. El resultu ye un testu claru y concisu anque, como toa ellaboracin intelectual, la so llectura esixa daqu esfuerzu razonable. A lo llargo venticinco captulos va afilvanndose la descripcin llingstica, xebrndose, adulces, lo que se prescibe de lo que ye, cenciellamente, potestativo o de llibre eleccin nel usu normal de la llingua nos niveles cultos. Fxose lo posible por algamar la totalid destructures y por asitiar nel llugar atopadizu lo que correspuende a les diferentes situaciones y posibilidaes dun bon falante. Pero, por ms que solive por ello, persbese que lideal pol que se nagua cuasimente nunca se llogra y que nams ediciones futures perfadrn lo quagora nun tea perfecho. En tou casu, el material que sufierta ye tanto y les informaciones daes de tal calter que podra xulgase, ensin prexuiciu, quel llector, lescritor y lestudiosu desti idioma tienen agora nes manes un modelu llingsticu bien trabu, meyor iguu y nes condiciones ms afayadices palcontrar nl el rendimientu ms prestosu. De lo que vien dicindose deduzse, a les clares, que lo que gei se da a la lluz ye una gramtica normativa del idioma asturianu y non una dialectoloxa del so dominiu llingsticu. Pero dello nun se sigue que lasoleyamientu desti testu tenga que sentender como la sentencia que sapozal futuru de los dialeutos de la llingua. Nefeutu, esta gramtica non slo nun condena los usos orales de les variantes sinn quaguiya a calteneles na fala y na enseanza al mesmu tiempu que prev nueves soluciones grfiques. Esta gramtica non slo nun va a la escontra de la escritura dialectal sinn que, acordies cola prutica de les publicaciones acadmiques, aconseya y afala lusu escritu nos que safayen con ello. El sentu duna gramtica normativa ye ufiertar un cdigu, un estndar, bien llaboru col que salloe larbitraried y se favorezal bon entendimientu na vida duna comunid llingstica; poro, nun pue ser el so oxetivu desaniciar los usos llocales y familiares colos que meyor sidentiquen los falantes, verdaderos protagonistes del puxu idiomticu, del bon falar y de la so xusta anovacin. Pa facer esta gramtica, los sos redactores tuvieron peratentos a tola realid llingstica asturiana, a la gueta siempre del testu ms
10

Morfoloxa

afayadizu y universal, inxertando tolo que poda axuntase, refugando lo que siendo oral nun dica col calter del idioma, escoyendo ente lo que siendo usos llextimos resultaba incompatible o contradictorio col modelu iguu. Asina la Gramtica de la Llingua Asturiana conxuga amaosamente dos bonos encontos en tou estndar: el respetu a la varied y riqueza de les modalidaes llingstiques cola so coherencia armnica nel modelu construyu. Gracies a ello, lestndar asturianu nun recueye la fala dun llugar concretu nin fai modlicu un dialeutu nicu, pero tampoco nun ye un entremez indiscriminu de trazos fatamente amestaos sinn daquellos que puen enllazase con procuru nuna nica estructura llingstica. Con esti facer sguesel camn derrompu, na prutica, por permunchos escritores y, esplcitamente, pola Academia que y na primera edicin de les Normes afita que la llingua culta va algamase cola cadarma fonolxica y morfolxica de los dialeutos centrales pero cola sintaxis y el lxicu de la xuntura de toos. Los diecisiete aos de volunt normativa, sofitaos na llarga tradicin que fixo que munchos naguaren por ver lidioma, nespresin de Caveda y Nava, suxetu a normes gramaticales, paez quaconseyen un nueu esfuerzu pa llograr un futuru onde los asturianos ofrezan al conxuntu de los pueblos les sos ayalgues lliteraries y les aportaciones culturales ms valoratibles.

Academia de la Llingua Asturiana


Uviu, 25 de mayu de 1998

Nota a la segunda edicin La perbona acoyida que tuvo la Gramtica de la Llingua Asturiana llev bien llueu a que cuasimente sestrincare. Ello, lxicamente, aconsey facer una nueva edicin que, con nueu procuru, enderechare los aspeutos que la primera nun fore a iguar. Nesi sen ufirtase esta curiada y correxida segunda entrega. Academia de la Llingua Asturiana
Uviu, xineru de 1999

11

Morfoloxa

Nota a la tercera edicin Estrincada dafechu la segunda edicin de la Gramtica de la Llingua Asturiana, lAcademia da a la imprenta esta nueva edicin, la tercera, onde siguaron nami erros dimprenta y dellos desaxustes tunicos alvertos, acordies colo inxero nel Diccionariu de la Llingua Asturiana (DALLA), Uviu, ALLA, 2000. Academia de la Llingua Asturiana
Uviu, avientu de 2001

12

Morfoloxa

13

Morfoloxa

14

I. Lalfabetu

L'alfabetu
1 L'alfabetu asturianu

El sistema fonolxicu de la llingua asturiana tien representacin escrita per aciu del alfabetu llatn. D'esta manera, l'asturianu emplega les lletres que s'especifiquen darru. 1.1 Lletres del alfabetu Lletres LLETRA A, a B, b C, c D, d E, e F, f G, g H, h I, i L, l M, m N, n , O, o P, p R, r S, s T, t U, u V, v X, x Y, y Z, z NOME a be ce de e efe gue hache i ele eme ene ee o pe erre ese te u uve xe ye, y griega zeta, zeda FONEMA /a/ /b/ //, /k/ /d/ /e/ /f/ /g/ /i/ /l/ /m/ /n/ /n/ /o/ /p/ /r/, /r / /s/ /t/ /u/ /b/ / s/ /y/, /i/ //
15

I. Lalfabetu

Dgrafos Dellos fonemes represntense per aciu d'una pareya de lletres: DGRAFU ch gu + e, i ll qu + e, i rr (ente vocales) NOME che elle cu erre doble FONEMA
/c/ /g/ /l / /k/ /r /

Arriendes del valor fonolxicu que s'amuesa nes tables, ha tenese en cuenta que delles lletres representen tamin, en determinaes posiciones, ciertos archifonemes consonnticos. Ye'l casu de m y n, que manifiesten l'archifonema /N/ en final de slaba (camba, mangun); r, que val pol archifonema /R/ en final de slaba (parllar), en principiu de pallabra (rocea) o nos grupos pr, tr, cr, br, dr, gr, fr, zr (probe, trabe, cruz, llibre, lladral, agriu, freba, zreza); l, que representa l'archifonema /L/ en final de slaba (colcha, figal) o nos grupos pl, tl, cl, bl, gl, fl (plizcu, atleta, enxencle, ablana, glayar, inflar). De la mesma manera, en pallabres d'aniciu cultu pue considerase tamin la presencia de los siguientes archifonemes en final de slaba: /B/, pola neutralizacin de /p/ y /b/ (aptu, absurdu); /D/, pola neutralizacin de /t/ y /d/ (atmsfera, admonitoriu); y /G/, pola neutralizacin de /k/ y /g/ (arcnidu, magnesiu).

1.2 Grafes dialeutales La ortografa asturiana aconseya, ams, l'emplegu del dgrafu ll ("lle" o "lle vaqueira"), de la lletra h ("hache aspirada") y de los dgrafos ts y . yy cuando se quieran reproducir pallabres o pronunciaciones propies de determinaes fasteres d'Asturies. 1.2.1 GRAFA LL ..
La ll representa, segn les zones, sonos del tipu [s ], [z ], [t ] o [d ], consideraos, a efeutos del sistema consonnticu, variantes del fonema /l /.

16

I. Lalfabetu

Exemplos: llingua, parllar, mariell u. Apaez tamin en topnimos como L.uarca, L. arn, Villar, Campiellu, etc. .l .l Por razones de comodid tipogrfica, pue escribise esti dgrafu como l.l. 1.2.2 GRAFA h . La h correspuende a un sonu del tipu [h] o [x], propiu de pallabres . como guahe, h ispiar, h archa, etc. sase tamin en pallabres de delles . . . zones que correspuenden a f- inicial nel restu del dominiu: h aba, helechu, . . h uracu, h uera, h uina, etc. . . . La h atpase tamin nos topnimos de l'Asturies oriental: Hontoria, . . Villahormes, Huentes, Collauhermosu, etc. . . . Por razones de comodid tipogrfica, pue escribise tamin h.. 1.2.3 GRAFA TS
El dgrafu ts pue usase pa reproducir el sonu africu alveolar [s], quen delles zones correspuende a la ch del restu del dominiu. Exemplos: cutsu, feitsu, otso.

1.2.4 GRAFA YY El dgrafu yy pue usase pa reproducir el sonu africu palatal [ky], quen delles zones correspuende a la y del restu del dominiu. Exemplos: trabayyu, muyyer, moyyar. 1.3 Otres grafes Cuando seya necesario reproducir pallabres de determinaes llinges, podrn emplegase tamin les siguientes lletres: J, j ("jota") K, k ("ka") W, w ("uve doble") Exemplos: Jalisco, Kuwait, keplerianu, water-polo, etc. 1.4 Orde alfabticu N'asturianu sguese esti orde alfabticu: a, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, , o, p, q, r, s, t, u, v, w, x, y, z. Los dgrafos ch y ll inclinse, respeutivamente, nes lletres c y l.
17

I. Lalfabetu

Signos ortogrficos

Ams de les lletres, n'asturianu sense dellos signos o marques ortogrfiques que valen pa encontar la llectura d'un testu. 2.1 L'acentu L'acentu ( ) ye'l signu que val pa indicar, en dellos casos, cula ye la slaba tnica d'una pallabra: fal, mangun, parragus, fcil, fgadu. Emplgase acordies coles normes que s'especifiquen en V.3. 2.2 L'apstrofu L'apstrufu ( ' ) ye un signu que, allugu ente dos lletres, val pa indicar qu'ente elles perdise un sonu. Exemplos: l'esguil, l'asturiana, d'Avils, n'horru, diz qu'orbaya. L'usu del apstrofu ta regulu acordies con VIII.1.1, XIII.3.1.2, XVII.1, XIX.4.7.1, XIX.4.9.1, XIX.4.13.1. 2.3 La diresis La diresis ( ) ponse enriba de la vocal u cuando fai falta lleela nes combinaciones ge, gi. Exemplos: gesu, gevu, Gerres, llingina, ge, gei, gisqui, agina, L'Ageria. 2.4 El guin curtiu Emplgase guin curtiu ( - ) en casos como estos: a) Delantre del pronome personal -y y nel so plural -yos (tamin -ys). Exemplos: da-y pan, hai que-y lo dar, nun-yos lo faigas, quin-yos lo dixo? Ver XIII.3.1. b) Pa separtar una forma verbal terminada en l, d'un pronome enclticu lu, la, lo, los, les. Exemplos: esi llibru ye caru, pero valir val-lo; les llenteyes gel-les, que gelen bien; si nun molisti caf, muel-lo. c) Pa separtar les formes verbales terminaes en s del pronome enclticu se. Por exemplu: la ropa cues-se rpido. d) En dellos compuestos: poltico-relixosu, decretu-llei. e) Nes onomatopeyes repetitives: chquele-chquele, ruxe-rux, xu-xu.
18

I. Lalfabetu

f) Pa indicar qu'una pallabra sigue na ringlera siguiente: yeren asturianos 2.5 El guin llargu El guin llargu ( ) emplgase en casos como los siguientes: a) Pa encabezar el falamientu d'un personaxe nuna ringlera. b) Pa insertar un incisu dientro d'una oracin, nun usu mui asemeyu al del parntesis. 2.6 Los signos d'entruga Los signos d'entruga o d'interrogacin ( ? ) emplguense al principiu y a la fin d'una entruga direuta: qu faes aende? 2.7 Los signos d'esclamacin Los signos d'esclamacin ( ! ) emplguense al principiu y a la fin d'una esclamacin: qu fru fai! 2.8 La coma La coma ( , ) escrbese cuando se quier indicar una pausa curtia dientro la oracin. Asina, por exemplu, nestos casos: a) Pa insertar un incisu dientro la oracin: tolos des, a nun ser los xueves y vienres, axuntbase colos amigos na tertulia. b) Pa xebrar un vocativu del restu de la oracin: rapazos, quitivos d'eh! c) Nes enumeraciones o elementos d'una mesma serie non separtaos por conxuncin: van venir Pedro, Xuana, Ester y Mauricio; haba fruta de toes clases: mazanes, peres, figos, piescos. d) Pa estremar un elementu que ta n'aposicin esplicativa: Uviu, capital d'Asturies, ye una ciud con grandes riqueces artstiques. e) Pa xebrar una oracin relativa esplicativa: los neos, que taben percansaos, quedaron dormos darru.

19

I. Lalfabetu

2.9 El puntu El puntu ( . ) sase pa indicar una pausa ms llarga que la sealada pola coma. Puen estremase: el puntu siguu, cuando la pausa nun supn nengn camudamientu nel tema concretu que se ta desendolcando; el puntu aparte, cuando tres de la pausa se camuda d'asuntu; y el puntu final, que marca l'acabamientu total del testu. El puntu emplgase tamin nes abreviatures: Sr. "seor", Sra. "seora", D. "don", p. ex. "por exemplu", etc. "etctera", X. "Xuan" y otres. 2.10 El puntu y coma El puntu y coma ( ; ) amuesa una pausa mui asemeyada a la del puntu, pero reflexa una mayor rellacin semntica ente los elementos ente los que s'insierta. 2.11 Los dos puntos Los dos puntos ( : ) indiquen tamin una pausa en casos como estos: a) Encabezando una enumeracin. Exemplu: tuvieron tres fos: Manuel, Llara y Xulio. b) Presentando daqu que fai d'exemplu, conclusin, causa o consecuencia. Asina: eso ye lo que vos mata: la envidia; islles son los territorios arrodiaos d'agua per toles partes, por exemplu: Sicilia y Cuba; al otru da decatronse d' venen les voces: de dientro la casa; nun foi a aguantar aquel perru: vendilu. c) Presentando la reproduccin de daqu n'estilu direutu: ents alzse y dxo-yos: "nun pue un home ser llibre baxo condiciones tales". d) Darru del saludu al entamar una carta: Estimu amigu: Anque fai abondu tiempu que nun t'escribo... 2.12 Los puntos suspensivos Los puntos suspensivos ( ) sense a la fin dun enunciu, ya indiquen, ente otros usos: a) Una oracin non peracabada: asegurnos que diba facelo, pero... b) Una enumeracin non peracabada: taba ell tola xente: el p, la ma, los fos, el cuu...
20

I. Lalfabetu

c) La omisin de daqu que nun se ye a espresar o nun se pue dicir: sabes cmo llam a Xuan? llamlu... nun te lo digo. Tamin s'empleguen pa indicar qu'a una oracin flta-y daqu al emprimar: ...y suaaben que la tenen. 2.13 El parntesis El parntesis ( ) emplgase pa facer un incisu o aclaramientu dientro d'una oracin: el so llibru de poemes (espublizu faca dos aos) yera n de los ms lleos del pas; la ONU (Organizacin de les Naciones Unes) encament a los pases miembros el respetu polos drechos humanos; la so muyer ye nacida en Candanal (Villaviciosa). 2.14 Les comines Les comines ( ) o ( ) sense: a) Pa reproducir vierbu a vierbu un testu o un fragmentu de testu: eso ta debaxo del lletreru que pon fali sele; y lo diz el refrn: pue ms el geyu quel botiellu. b) Pa destacar una espresin dientro del testu. Asina se fai con espresiones dotres llinges, con vulgarismos o dialeutalismos y con usos irnicos o humorsticos: arrivederci dcenlo los italianos; qu presto, ma!; los del pueblu darriba dicen telfano; esi nun ye un cantante, esi ye un rinchador. c) Con ttulos dobres, nomes de grupos o dentidaes diverses: el primer llibru que lle nasturianu foi La Fonte del Cai; yeren aquelles dmines glorioses de Los Cuatro Ases; el Premiu de Narracin Xosefa Xovellanos. d) Colos nomatos y nomes danimales: fal ayeri con Xuann El Piru; de les mios vaques, la que da ms lleche ye la Llucera.

Usu de les iniciales mayscules

Escrbese inicial mayscula en casos como estos: a) Al entamar un escritu.


21

I. Lalfabetu

b) Depus de puntu. c) Depus de zarrar una oracin con signu dentruga o desclamacin. d) Depus de dos puntos al entamar les cartes. e) Nos nomes propios.

22

II. Les vocales

Les vocales
1 Sistema voclicu

II

El sistema voclicu del asturianu compnse de cinco unidaes fonolxiques, estructuraes en tres graos d'abertura y tres allugamientos. Acordies con esto, los sos trazos distintivos son los que s'especifiquen darru: /a/ vocal d'abertura mxima y allugamientu central /e/ vocal d'abertura media y allugamientu anterior (palatal) /i/ vocal d'abertura mnima y allugamientu anterior (palatal) /o/ vocal d'abertura media y allugamientu posterior (velar) /u/ vocal d'abertura mnima y allugamientu posterior (velar) D'esta manera, el sistema voclicu del asturianu pue representase grficamente asina: ANTERIORES
ZARRAES MEDIES ABIERTES

CENTRALES

POSTERIORES u o

i e a

El valor distintivu d'estes vocales pue vese nos siguientes exemplos: sacu / secu, llanu / llinu, fala / fola, llana / lluna, pena / pina, techu / tochu, cena / zuna, pisu / posu, lliria / lluria, foria / furia. En slaba tona amenorga la frecuencia d'oposiciones vocliques, especialmente e/i y o/u, por ms que nun se desanicien dafechu: palada / pelada, tacada / tocada, pecar / picar, petar / pitar, corar / curar, colada / culada, etc.

Variantes fontiques

Cana de les vocales presenta una serie de realizaciones fontiques, cuasi siempre condicionaes polos sonos del entornu. Estes realizaciones fontiques tn desprovistes de tou valor distintivu, polo que nun tienen nenguna pertinencia fonolxica.
23

II. Les vocales

A mou d'exemplu, amusense les principales realizaciones fontiques de les vocales en slaba tnica: - La vocal /a/ realzase [a ] palatal en hachu, baxa, algaire; [a] velar en . prau, xelu; [a] media en falar, casa; [ ] nasal en mano, mancar. a - La vocal /e/ realzase [e] zarrada en conceyu, xente; [e ] abierta en repla, . pex; [] llabial en fueu, nocu; [ ] nasal en mena, nea. e - La vocal /i/, pel so llau, presenta pronunciaciones como [i ] zarrada en . diximos, filu; [i] abierta en esguil, risa; [] nasal en mina, inda; [j] semiconsonante en pioyu, mieu; [i ] semivocal en comi, algaire. - La vocal /o/ pronnciase [o ] zarrada en llocu, xostra; [o ] abierta en . xorra, voi; [ ] nasal en monxa, nde. o - La vocal /u / realzase [u] zarrada en camuda, lluria; [u ] abierta en mur. nia, turria; [ u ] nasal en munchos, punxo; [w] semiconsonante en fueya, gei; [u ] semivocal en pautu, aniciu. Les vocales non slo presenten realizaciones diverses en slaba tnica, sinn tamin en slaba tona. N'asturianu les vocales tones amuesen della inestabilid na so realizacin fontica. Esto provoca que munches vegaes una mesma vocal tona almita ms d'una pronunciacin posible, por ms que la so forma escrita seya siempre una sola. Por exemplu, la o tona qu'apaez na pallabra probn ye pronunciada unes vegaes como "probn" y otres como "prubn", pero en tou casu ha escribise una o; lo mesmo-y pasa a les e tones de pequen, que fonticamente puen ser "pequen" o "piquin".

Normes d'escritura de les vocales tones


3.1.1 VOCAL TONA E

3.1 Vocales tones non finales

El fonema /e/ en slaba tona presenta, bien de veces, realizaciones fontiques que van dende la [ . ] ms zarrada a la [e] ms abierta. En i tolos casos ha escribise e. Exemplos: pequen, non *piquin; nen, non *nin; xelar, non *xilar; sentir, non *sintir; alvertir, non *alvirtir; pesllar, non *pisllar; venir, non *vinir; peera, non *piera; ceniza, non *ciniza; seor, non *sior; vecn, non *vicn; vexiga, non *vixiga; etc.
24

II. Les vocales

En munches ocasiones podr duldase de si la vocal tona qu'hai qu'escribir ye una e o una i. Col oxetu d'iguar eses duldes, puen dase les siguientes regles: a) Escrbese e tona en pallabres derivaes (o sentes como tales) d'otres que lleven e tnica. Exemplos: pequen (de pequeu), nen (de neu), llecherina (de llechera, de lleche), pegaosu (de pegar), teyu (de teya), abeyera (d'abeya), etc. Les formes dbiles d'un verbu habrn escribise con e tona si les correspondientes formes fuertes lleven e tnica. Exemplos: secar (yo seco), enllenar (tu enllenes), xelar (xela), meter (ellos meten), velar (yo velo), averar (tu averes), besar (l besa), fregar (ellos freguen), pescar (yo pesco), mercar (tu merques), cebar (ella ceba), cenar (elles cenen), deber (yo debo), dexar (tu dexes), guetar (l gueta), llevar (ellos lleven), esmenar (yo esmeno), esmesar (tu esmeses), mexar (l mexa), mecer (ellos mecen), pecar (yo peco), pegar (tu pegues), pelar (l pela), pesar (elles pesen), quedar (yo quedo), quemar (tu quemes), quexase (l quxase), remar (ellos remen), rezar (yo rezo), semar (tu semes), texer (l texe), etc. b) Escrbese e tona en pallabres que se deriven (o se sienten derivaes) d'otres primitives onde en slaba tnica apaeza'l diptongu ie. Exemplos: culebrizu (de culiebra), ferruosu (de fierro), aveyuscu (de vieyu), melgueru (de miel), cegatu (de ciegu), dentiqun (de diente), cebatu (de ciebu), etc. De toes maneres, los sustantivos o axetivos que tienen na raz un diptongu tnicu ie, suelen caltenelu en derivaos con sufixos productivos aumentativos y diminutivos del tipu: tierra, tierrina, tierrona, tierruca; vieyu, vieyn, vieyn, vieyucu. De mou asemeyu, escrbense con e tona les formes verbales rellacionaes con formes fuertes que presenten en slaba tnica'l diptongu ie. Exemplos: sentir (yo siento), alvertir (tu alviertes), pesllar (l pieslla), venir (ellos vienen), espertar (yo espierto), ximelgar (tu ximielgues), alendar (ella alienda), amestar (yo amiesto), apegar (l apiega), camentar (yo camiento), deprender (tu depriendes), enredar (l enrieda), enrestrar (tu enriestres), enterrar (l entierra), feder (ellos fieden), ferrar (yo fierro), ferver (tu fierves), merendar (ella merienda), prender (ellos prienden), querer (yo quiero), tener (tu tienes), vender (l viende), etc. Pero verbos como ufiertar, avieyar caltienen el diptongu en tola conxugacin.
25

II. Les vocales

c) N'otros munchos de casos, la vocal oxetu de dulda nun s'axusta a los casos previstos enriba, polo que s'aconseya la consulta d'un diccionariu normativu. Exemplos d'ello son estes pallabres con e tona: peera, ceniza, seor, vecn, vexiga, becerru, vergoa, bermeyu, cebolla, cenciellu, centn, centollu, felechu, guedeya, llexa, mesories, mestranzu, meyor, nenyures, seguru, segundu, selmana, asemeyar, seald, seronda, seruga, telfonu, tenyera, tenobia, etc. d) La e- tona inicial ofrez una pronunciacin [e-], qu'alterna en bien de casos con [i-] o con [a-]. Nos siguientes exemplos escribirse siempre e: entierru, enfilar, enxams, embelga, hermanu, etc. Nesta situacin atpense, ents, los prefixos o empiezos de pallabra en- o em- (opuestu al cultu in-), ente- (opuestu al cultu inter-), es-, des- (opuestu al cultu dis-), per-, tres-, re-, er-, her- y otros. Exemplos: enfariar, emponer "empobinar", emprestar, enanchar, enantes, enllenar, enquivocu, entafarrar, entainar, entncenes, ents (pero insolidariu, importante, etc.); entemediar, entetexer (pero internacional); esmigayar, esfoyar, esconder; desfacer, desaverar (pero distensin); perxurar; tresmanar; reteyar, rellamber, Ernesto, ermita, hermanu, etc. La e- tona inicial pue dacuando desapaecer na pronunciacin coloquial, pero non na escritura. D'esta miente, escribirse en tou casu echar, escuru, entamar y non *char, *scuru, *ntamar. Pero s son vlides les dos formes en elctricu o lltricu. 3.1.2 VOCAL TONA I El fonema /i/ en slaba tona presenta, en munches ocasiones, realizaciones fontiques que van dende la [i ] ms zarrada a la [e ] ms abierta. . Sicas, ha representase na escritura cola lletra i. Exemplos: midir, non *medir; vistise, non *vestise; dicir, non *decir; ximir, non *xemir; ministru, non *menistru; figura, non *fegura; etc. Les regles que vienen darru puen valir pa desfacer duldes de cundo escribir i tona: a) Escrbese i tona cuando una pallabra remanez (o paez remanecer) d'otra con i tnica. Exemplos: infinitu (de fin), vinagre (de vino), etc. Les formes dbiles d'un verbu escrbense con i tona si les formes fuertes de la mesma conxugacin lleven i tnica. Exemplos: midir (yo mido), pidir (tu pides), dicir (l diz), rindise (ellos rndense), siguir (yo sigo), sirvir (tu sirves), tiir (l tie), vistise (ellos vstense), ximir (yo ximo), ciir (tu cies), firir (yo firo), etc.
26

II. Les vocales

b) N'otres munches ocasiones, la i tona nun ye a esplicase por derivacin a partir d'otra pallabra, nin se rellaciona con formes verbales con i tnica del mesmu paradigma. Exemplos de pallabres con i tona son: dilixencia, diputu, militar, ministru, minutu, oficina, principiu, Principu, visita, biblioteca, bicicleta, ciclismu, circular, diccionariu, direutor, disimular, figura, titular, etc. La consulta a un diccionariu normativu desaniciar toa dulda. c) La i- inicial, abondosa en pallabres d'orixe cultu, pue realizase na pronunciacin popular, ams de como [i-], como [e-]. Esti ye'l casu tamin de los prefixos d'orixe cultu in- o im-, inter-, intra-, infra-, dis- y otros. D'esti mou, escribirse: invisible, industria, importante, ineutu, infestar, inmeyorable, intencin, inxertar; internacional, interpretar; intravenosu; infrarroxu, infrahumanu; discursu, discriminu, etc. 3.1.3 VOCAL TONA O El fonema /o/ en slaba tona presenta, davezu, realizaciones fontiques que van dende la [u] ms zarrada a la [o ] ms abierta. En tolos casos escri. birse o. Exemplos: probn, non *prubn; bocu, non *bucu; cosiquina, non *cusiquina; pocon, non *pucun; atopar, non *atupar; foguera, non *fuguera; morrer, non *murrer; povisa, non *puvisa; costiella, non *custiella; gorgutar, non *gurgutar; tocn, non *tucn; etc. Ye esperable, entncenes, que surdan duldes respeuto a la escritura con o o con u tones en ciertes pallabres. Al envs de desaniciar eses duldes, puen dase les siguientes regles: a) Escribirse o tona nuna pallabra derivada (o sentida como tala) d'otra primitiva con o tnica. Exemplos: probn (de probe), bocu (de boca), homn (de home), llobercu (de llobu), coxera (de coxu), cosiquina (de cosa), pocon (de pocu), etc. Del mesmu mou, tamin s'escribir o tona nes formes verbales rellacionaes con formes fuertes en o tnica. Exemplos: aforrar (yo aforro), atopar (yo atopo), amoriar (yo amorio), votar (tu votes), abociar (l abocia), colar (ellos colen), comer (yo como), corar (tu cores), adomar (l adoma), fozar (ellos focen), escosar (yo escoso), llorar (tu llores), montar (l monta), notar (elles noten), posar (yo poso), robar (tu robes), roar (ella roa), rosar (rosa), royer (ellos royen), rozar (yo rozo), tocar (tu toques), etc. b) Escribirse o tona nes pallabres derivaes (o sentes como tales) d'otres primitives que presenten el diptongu tnicu ue. Exemplos: foguera
27

II. Les vocales

(de fueu), foyasqueru (de fueya), cotarn (de cuetu), porquizu (de puercu), nocu (de nuez), poblacin (de pueblu), etc. Ye corriente, de toes maneres, que los sustantivos o axetivos con raz en ue caltengan el diptongu en derivaos aumentativos y diminutivos del tipu: puercu, puerqun, puercn, puercucu; nueva, nuevina, nuevona, nuevuca. De la mesma manera, tamin s'escribirn con o tona aquelles formes verbales rellacionaes con formes fuertes que presenten en slaba tnica'l diptongu ue. Exemplos: morrer (l muerre), afogar (ellos afueguen), esconder (yo escuendo), alcontrar (yo alcuentro), correr (tu cuerres), sorber (l suerbe), albortar (elles albuerten), alcordar (yo alcuerdo), almorzar (tu almuerces), amagostar (ella amagesta), colgar (ellos cuelguen), coser (yo cueso), coyer (tu cueyes), dormir (l duerme), esfollar (ellos esfuellen), esfoyar (yo esfueyo), folgar (tu fuelgues), forzar (l fuerza), llover (llueve), moler (elles muelen), moyar (yo mueyo), poblar (tu puebles), poder (yo puedo), responder (tu respuendes), sonar (ello suena), tronar (truena), volver (ellos vuelven), etc. Pero verbos como retueyar y otros, caltienen el diptongu en tola conxugacin. Esceicin importante ye la del verbu xugar (yo xuego). c) Nun atopando puntos de referencia como los vistos en a) y b), consultarse un diccionariu normativu. Asina, escrbense con o tona pallabres como stes: povisa, tocn, no ("en el", "en lo"), focicu, conceyu (y toles qu'entamen en "con-"), corcuspn, costiella, domingu, formiga, folixa, aforfugar, gorgutar, gorgolitu, gorrumba, morciella, moxiganga, poltica, roda, romera, solmenar, sollutu, asonsaar, todu, torboln, tosquilar, xorrascar, xorrecer, zoquete, etc. Escribirse con o el prefixu tonu so- de pallabres patrimoniales: sotripar, sofitar, sollombu, sovigau, etc. 3.1.4 VOCAL TONA U El fonema /u/ en slaba tona presenta, en bien de casos, realizaciones fontiques que van dende la [u ] ms zarrada a la [o ] ms abierta, pero ha . escribise siempre u. Exemplos: xusticia, non *xosticia; dulzura, non *dolzura; sufrir, non *sofrir; cuchiellu, non *cochiellu; pumarada, non *pomarada; duviellu, non *doviellu; etc. Pa desaniciar toa dulda no que se refier a la escritura de u tona, puen dase estes regles:
28

II. Les vocales

a) Escribirse u cuando una pallabra ye derivada (o sentida como tala) d'otra primitiva con u tnica. Exemplos: xusticia (de xustu), dulzura (de dulce), burricu (de burru), encurtiar (de curtiu), gustn (de gustu), murador (de mur), nublina (de nublu), asucar (de sucu), etc. Les formes dbiles d'un verbu escribirnse con u tona si les formes fuertes de la mesma conxugacin lleven u tnica. Exemplos: cuntar (yo cunto), cuspir (tu cuspes), tusir (ellos tusen), sufrir (l sufre), fundir (yo fundo), acutar (yo acuto), fuxir (tu fuxes), gustar (l gusta), allugar (ellos alluguen), muir (yo muo), esmucise (tu esmceste), rutiar (l rutia), surdir (ellos surden), etc. b) N'otres munches ocasiones, la u tona nun pue esplicase por derivacin a partir d'otra pallabra, nin pue rellacionase con formes verbales con u tnica del mesmu paradigma. Nesti casu, la dulda iguarse consultando un diccionariu normativu. Exemplos de pallabres con u tona: cuchiellu, culiebra, cuu, cuyar, duviellu, guxn, mugor, purrela, pumarada, umeru, etc. 3.1.5 VOCAL TONA AEn dellos casos, la pronunciacin de la vocal tona inicial a- pue alternar ente la ms xeneral y normal [a-], y otra ms zarrada [e-], y mesmamente [i-]. Esto asocede davezu cola slaba inicial an- o am-. Exemplos: andecha, anfiler, angazu, anguao, anque, andrn, andrmina, angares, anguila, angea, antoxu, antayeri, etc. Per otru llau, abondes pallabres, sobre manera verbos, presenten una a- inicial qu'alterna cola so ausencia ensin nengn cambiu de significu. Dacuando una de les dos formes ye mayoritaria nes fales asturianes, pero otres veces ye tan frecuente una como otra. Nestos casos, ye tan correuto escribir la a- como nun la escribir. Exemplos: atopar o topar, amagostar o magostar, amagestu o magestu, agarrar o garrar, abaxar o baxar, apradiar o pradiar, amecer o mecer, axuntar o xuntar, aforfugar o forfugar, acutir o cutir, afuxir o fuxir, etc. Puen vese ms detalles d'esta a- en XXI.5.1. Sicas, hai casos nos que la llingua escrita caltin un significu distintu en cana d'entrambes formes: afalar "aguiyar" / falar "comunicase con pallabres", acoyer "dar abellugu, acudir" / coyer "garrar, paar", etc. 3.2 Vocales tones finales Les vocales tones finales tamin puen amosar della inestabilid, polo que davezu una mesma vocal pue realizase fonticamente de maneres distintes.
29

II. Les vocales

3.2.1 VOCAL FINAL -A No referente a la escritura de la vocal final -a, han siguise les siguientes observaciones: a) Polo xeneral, la -a final caltin fixa la pronunciacin [-a]. Sicas, na pronunciacin de delles pallabres pue zarrase en [-e], y mesmamente en [-i]. De toes maneres, la escritura del asturianu ha ser en tou casu -a. Exemplos: da, non *de, *di o *d; puerta, non *puerte; sidra, non *sidre; cura, non *cure; cerca, non *cerque; llegra, non *llegre; griespa, non *griespe; llea, non *llee; etc. b) La -a final pue desapaecer en dellos axetivos femeninos antepuestos al sustantivu: la primer casa, la tercer vegada, la postrer volunt, anque tamin ye posible la primera casa, la tercera vegada, la postrera volunt. 3.2.2 VOCAL FINAL -E Nel asturianu escritu, emplgase -e final de pallabra nos casos que siguen: a) Como norma xeneral, escrbese -e final, y non -i, lo mesmo en sustantivos que n'axetivos, alverbios, formes verbales, preposiciones, conxunciones, etc. Exemplos: nueche, non *nuechi; lleche, non *llechi; tarde, non *tardi; fonte, non *fonti; triste, non *tristi; verde, non *verdi; nde, non *ndi; frente, non *frenti; ente, non *enti; xubes, non *xubis; etc. b) Escrbese -e na 3 persona del singular del presente d'indicativu de los verbos de la 2 y 3 conxugaciones, n'oposicin al imperativu singular de los mesmos verbos, que fina en -i: l bebe (pero bebi tu), l cuerre (pero cuerri tu), l escribe (pero escribi tu), etc. c) La -e final pue perdese na pronunciacin si va precedida de -x- o de -sintervocliques. Nesos casos nel asturianu comn considrase tan correuto escribila como nun la escribir: pexe o pex, viaxe o viax, l texe o l tex, clase o clas, frase o fras, l cuese o cues; etc. De toes maneres, la supresin de -e nun ye posible en pallabres como orixe, aborixe, etc., que y enantes perdieron una -n final. Acordies col modelu de les formes verbales conoz, diz, merez, en delles pallabres d'aniciu cultu enxams hai -e final: ndiz, apndiz, hliz, pontfiz, niz, etc. d) El final -es, y non -is, ye'l que como norma xeneral apaez na llin30

II. Les vocales

gua escrita nos plurales de diversu tipu, en dellos singulares, nes formes verbales, nos alverbios, nos topnimos, etc. Exemplos: les cases, les figales, les cortes, el llunes, el xueves, tu fales, tu bebes, escapares, comeres, ayures, dayures, nenyures, adulces, mientres, Llastres, Llugones, etc. e) Lo mesmo pue dicise del final -en de formes verbales: falen, beben, falaben, falaren. f) Escrbese tamin -e nos topnimos qu'asina se pronuncien na fala popular y tradicional: Bode, Piedramuelle, Pumarabule, etc. g) Escrbese -e nos topnimos de les zones onde se pronuncien indistintamente con [-e] o con [-i]: Villapedre, Villagrufe, etc. 3.2.3 VOCAL FINAL -I De los finales voclicos, -i ye'l ms escasu de toos. Ams, la pronunciacin d'una -i final pue dir dende una [-i ] zarrada a una [-e] abierta, . pero en tou casu la escritura ha ser -i. Exemplos: esti, non *este; yo dixi, non *dixe; tu falasti, non *falaste; etc. A efeutos normativos, escribirnse con -i final de pallabra: a) Los demostrativos masculinos esti, esi y aquelli. b) El numberal venti. c) El pronome personal elli (variante de l). d) La 1 persona del singular del indefinu de dellos verbos irregulares: yo vini, yo quixi, yo dixi, yo traxi, yo fixi, yo punxi, yo pudi, etc. e) La 2 persona del singular del indefinu de tolos verbos: tu falasti o falesti, tu bebisti o bebiesti, tu punxisti o punxesti, etc. f) L'imperativu singular de los verbos de la 2 y 3 conxugaciones, n'oposicin a la 3 persona del singular del presente d'indicativu de los mesmos verbos. Exemplos: bebi tu (pero l bebe), escribi tu (pero l escribe), cuerri tu (pero l cuerre), etc. Esta -i pue desapaecer de la pronunciacin si va precedida de -s- o -x- intervocliques; na escritura considrense igual de correutes les formes con -i qu'ensin ella: cuesi tu o cues tu, texi tu o tex tu, tusi tu o tus tu, etc. g) Los alverbios siguientes: cuasi, ayeri, ayuri (tamin ayures), dayuri (tamin dayures), per dayuri (tamin per dayures), y nenyuri (tamin nenyures).
31

II. Les vocales

h) Los nomes personales na so forma hipocorstica o familiar: Mari, Xeli, Pepi, Tini, Xuani, Susi, etc. Tamin, abreviatures como bici, taxi, mini, boli, etc. i) Los topnimos qu'asina se pronuncien na fala popular y tradicional: Villaperi, Lloroi, Tresali, Albandi, Precendi, etc. El final -is apaez nami en ciertes pallabres d'orixe cultu: crisis, xnesis, peritonitis, hiptesis, etc. Formando diptongu con otra vocal precedente, apaez en pallabres patrimoniales, como demis, reis. 3.2.4 VOCAL FINAL -O A efeutos normativos, escribirse -o final de pallabra nos casos siguientes: a) Nos sustantivos non cuntables fierro, pelo y filo, n'oposicin a los cuntables fierru, pelu y filu. Ver VII.2.2. b) Nel sustantivu femenn mano. c) N'apcopes como radio de radiotelefona, foto de fotografa, moto de motocicleta, metro de ferrocarril metropolitanu (nun confundir con metru "midida"), auto de automvil, quilo de quilogramu, micro de micrfonu, etc. d) Cuando'l primer elementu axetivu duna pallabra compuesta tien terminacin voclica velar, acaba en -o: poltico-relixosu o politicorrelixosu, asturiano-lleons o asturianolleons, llatino-americanos o llatinoamericanos, gallego-asturianos o gallegoasturianos, etc. e) Nos axetivos neutros: malo, mariello, vieyino, grandono, primero, mesmo, abondo, muncho, moyao, etc. Ver VII.3.2. f) Nos demostrativos y posesivos neutros esto, eso, aquello, nueso, vueso. g) Nel pronome ello. h) Nos numberales: cero, cuatro, cinco, ocho, dieciocho. Pero cientu, cientos. i) Nel artculu neutru lo y nes contraiciones d'esti artculu con otros elementos: colo, pelo, polo, tolo. Tamin, na contraicin no cuando equival a en + el o en + lo. j) Nel pronome tonu neutru de complementu direutu lo: nun lo traxo, trxolo, dxomelo, etc.
32

II. Les vocales

k) Na 1 persona del singular del presente d'indicativu de tolos verbos: yo falo, yo apurro, yo bebo, yo faigo, yo xorrezo, etc. l) Na 3 persona del singular del indefinu de dellos verbos irregulares: l vieno, el dixo, l traxo, l punxo, l fixo, l tuvo, l hebo, etc. m) Nos xerundios: falando, apurriendo, bebiendo, faciendo, xorreciendo, etc. n) Nes preposiciones baxo, cabo y sobro (variante de sobre), na conxuncin pero y nel alverbiu poro. ) Nos alverbios propios: anguao, antao, ceo, cmo, como, cundo, cuando, dacuando, dientro, embaxo, mentanto, tampoco, etc. De la mesma manera, nos alverbios impropios o formaos a partir d'un axetivu: falar seliquino, dibuxar curioso. Sin embargu, escrbense con -u final dafechu, darru, davezu, llueu y de xuru. o) Nes locuciones alverbiales formaes a base dun axetivu: a lo cabero, asina y too, de contino, del too, de ralo en ralo, en lluello, en serio, en xunto, nabondo ~ dabondo, no fondero, poco a poco, un poco, polo tanto, sobre too, etc. p) Nos nomes de llugares qu'asina seyan pronunciaos segn la tradicin oral: Lluanco, Porceyo, San Cloyo, Lloro, etc. q) Los nomes de persona (polo xeneral d'home) lleven indistintamente la terminacin -o, -u. Exemplos: Alfonso o Alfonsu, Alexandro o Alexandru, Llorienzo o Llorienzu, Rosario o Rosariu, etc. Sicas, dalgunos xeneralicen la -u final: Xuacu, Xicu, etc.; otros, pel so llau, xeneralicen la -o final: Armando, Fernando, etc. r) El final -os apaez nel asturianu escritu nestos casos: 1) nos plurales masculinos: los, llobos, neos, mariellos, vieyinos, moyaos, estos, esos, aquellos, nuesos, vuesos, mesmos, abondos, toos, primeros, culos, moyaos, carbayeos, partos, etc.; 2) nos pronomes personales tonos nos o mos y vos; 3) na 1 persona del plural de tolos tiempos verbales: falamos, falbemos, apurriremos, bebiremos, faigamos, xorreceremos, etc. 3.2.5 Vocal final -U A efeutos normativos, escribirse -u final de pallabra nestos casos: a) Nos sustantivos que puedan emplegase col artculu el, seyan cuntables o non: llobu, neu, quesu, cuchu, etc. (pero fierro/fierru, filo/filu,
33

II. Les vocales

pelo/pelu). Ver VII.2.2. Ha tenese en cuenta la terminacin de sustantivos como individuu, triduu, residuu, etc. b) Nos axetivos masculinos: malu, bonu, mariellu, nuesu, vuesu, primeru, mesmu, abondu, munchu, moyu, etc. Ver VII.2.2. Represe na terminacin d'axetivos como antiguu, mutuu, oblicuu, etc. Dellos axetivos de munchu usu pierden la -u final al allugase ante'l sustantivu: mal tiempu, bon da, primer llibru, tercer pueblu, postrer sentimientu, etc. c) Cuandol primer elementu sustantivu duna pallabra compuesta ye velar escrbese -u: decretu-llei, picurrinchn, cabudau, peullobu, etc d) Nos interrogativos y esclamativos masculinos culu (tamin cul) y cuntu. e) Nel pronome tonu masculn de complementu direutu. Exemplos: nun lu vi, vilu, nun-y lu traxo, trxo-ylu, nun lu frayemos, fraymoslu, etc. f) Nos alverbios propios dafechu, darru, davezu, llueu y de xuru. g) Nes locuciones alverbiales formaes a base dun elementu sustantivu: a gustu, al altu la lleva, al avesu, al aviesu, al cabu, al carrapochu, al debalu, al escuchu, al llau, al rabu, al rodiu, al siesgu, a mageyu, a palpu, a rodapiellu, de cantu, de focicu, de maguyu, de momentu, de refundiu, de regeyu, desmenu, de spitu, de sutrucu, en mediu, nefeutu, nel fondu, pasu ente pasu, por supuestu, sin embargu, etc. h) Nos nomes de llugar qu'asina seyan pronunciaos segn la tradicin oral: Ciau, Celoriu, Torazu, Rusecu, L'Entregu, etc. i) Nos nomes de llugar occidentales, qu'alternen na pronunciacin [-u] y [o] finales: Grau, Tinu, Cuideiru, Banduxu, Bisuyu, etc. El final -us ye raru nel asturianu normativu. Apaez nunos pocos de casos, como ye'l de dellos sustantivos d'orixe cultu en singular (cactus, virus) y en plural (los espritus, les tribus).

Elisin de vocales

Na llingua falada, ocurre davezu qu'en determinaes circunstancies fniques eldense n o varios fonemes voclicos, esto ye, desapaecen de la pronunciacin. Esti fenmenu dase muncho, por exemplu, nel enllaz d'una
34

II. Les vocales

vocal final de pallabra con otra inicial, o nes xuntures de dos pallabres curties fnicamente. Asina, secuencies como esta enxigua, segundu umeru, bona estroza, esto orpinao, fali-y a la oreya, etc., son pronunciaes na fala corriente como "estanxigua", "segundumeru", "bonastroza", "estorpinao, "falaialaoreya", etc. Sicas, la normativa de la llingua escrita nun necesita recoyer toos y can de los casos que puen dase na fala, sinn solamente los ms regulares y xenerales. D'esta miente, nel asturianu escritu nami se reglamenten estos casos d'elisin voclica: a) Casos d'apostrofacin: perda de vocales nos artculos el y la; nos pronomes me, te y se; nes preposiciones de, en y pa; y na conxuncin y relativu que, cuando la pallabra siguiente entama en vocal. La elisin mrcase nestos casos na llingua escrita per aciu del apstrofu; ver VIII.1.1, XIII.3.1.2, XVII.1 y XIX.1. Exemplos: l'ensame, fala'l p, l'allegra, nun m'enfoto, nun t'afayes, nun s'enllordia, d'equ, n'Asturies, p'alloriar, qu'alienden. b) Casos de contraicin: perda de vocales que se produz na xuntura de preposicin + artculu, del indefinu tou + artculu, de la preposicin en + demostrativu, de la preposicin en + un, de la preposicin en + l, de preposicin + preposicin y de preposicin + alverbiu. Ver VIII.1.2, IX.1.1, XI.3.1, XIII.2.1.2 y XIX.4.14. Nestos casos, la elisin mrcase na escritura per aciu d'una contraicin. Exemplos: na ciud, tola xente, naquelles, nunos, nl, pente, penriba, etc. c) Perda de la vocal final en dellos axetivos cuando s'alluguen ante'l sustantivu: primer llibru, tercer puestu, postrer sentimientu, mal gobiernu, bon tratu, etc. Ver VI.2.6. d) Perda de la vocal final tres les consonantes -x- o -s- intervocliques en dellos sustantivos y formes verbales: pexe o pex, l tuse o l tus, cuesi tu o cues tu. Nel restu de los casos han escribise tolos sonos voclicos, masque na llingua falada pueda desaniciase dalgn. Asina, la enxigua, cooperar, coordinar, etc.

35

III. Les consonantes

Les consonantes
1 Sistema consonnticu del asturianu

III

El sistema consonnticu del asturianu compnse de diecinueve unidaes, como s'amuesa nel siguiente cuadru:
LLABIALES DENTALES ALVEOLARES PALATALES VELARES OCLUSIVES
SORDES

p b f m

t d s n l r/r

k g

SONORES FRICATIVES NASALES LLATERALES VIBRANTES

y s n l

El valor distintivu de los trazos fonolxicos conseaos enriba queda claru per ente medies d'estes oposiciones: llapa / llava, ponte / fonte, pata / mata, trapu / tratu, tapa / tacha, sapu / sacu, ente / ende, matu / mazu, tigre / chigre, petar / pecar, machu / mayu, dicho / dixo, mocha / moa, cachar / callar, Camocha / Camoca, pecar / pegar, berrar / ferrar, bala / mala, banciar / danciar, faba / faya, bota / gota, poda / poza, trabada / trabaya, doler / goler, paya / paxa, espayar / espaar, esfoyar / esfollar, fiyu / figu, fosca / mosca, mofu / mozu, ferrar / serrar, fatu / xatu, rozar / rosar, zarru / xarru, casa / cana, amosar / amolar, casa / cara, posa / porra, pisn / pixn, pexe / pee, faxa / falla, fama / fana, umeru / ueru, vena / vela, llena / llera, nabu / rabu, arranar / arraar, pea / pella, esmolecer / esmorecer, pala / parra, falar / fallar, caru / carru. 1.1 Fonema /p/ El fonema /p/, realizu como llabial oclusivu sordu, represntase na escritura cola lletra p: paxu, atopar, prindar, deprender, planu, achaplar. 1.2 Fonema /t/ El fonema /t/, realizu como dental oclusivu sordu, represntase cola lletra t. Exemplos: tayu, atetuyar, traenta, cuatriada, atles.
36

III. Les consonantes

1.3 Fonema / c / El fonema /c /, realizu como prepalatal africu sordu, represntase na ortografa per aciu del dgrafu ch. Exemplos: chancia, parrocha, lleche, concha.

1.4 Fonema /k/ El fonema /k/, realizu como velar oclusivu sordu, represntase per aciu de les lletres c, qu y k. Exemplos: caxa, moca, creyer, azucre, clavu, ancla, quesu, kilmetru o quilmetru. 1.5 Fonema /b/ El fonema /b/, realizu como billabial oclusivu o fricativu sonoru, represntase na escritura coles lletres b y v. Ofrez dos pronunciaciones distintes: a) [b] oclusiva: - Cuando s'atopa en principiu de pallabra o d'enunciu tres d'una pausa. - Cuando va precedu del archifonema nasal /N/, dientro o non d'una mesma pallabra. Exemplos: llombu, unviar, un bolu. b) [b] fricativa: - Cuando s'alcuentra ente vocales, dientro o non d'una mesma pallabra: cebera, llavar, au bonu. - Nos grupos br, bl ente vocales, seya dientro d'una mesma pallabra o non: cabra, xiblar, esta bruxa, la blanca. - Cuando va precedu, dientro o non de la mesma pallabra, de cualquier consonante que nun seya l'archifonema nasal /N/. Exemplos: malvs, erba, falar bien, figal bona, cortar blimes, conoz Bueres, les botes, pex bono. Los fonemes /p/ y /b/ neutralcense cuando apaecen en final de slaba, resultando d'ello l'archifonema llabial /B/: aptu, absurdu. 1.6 Fonema /d/ El fonema /d/, realizu como dental o interdental oclusivu o fricativu sonoru, represntase per escrito cola lletra d. Tien dos realizaciones fontiques estremaes:
37

III. Les consonantes

a) [d] oclusiva: - Cuando s'atopa en principiu de pallabra o d'enunciu tres d'una pausa. - Cuando va precedu del archifonema nasal /N/ y del archifonema lquidu /L/, dientro o non d'una mesma pallabra. Exemplos: candu, un deu, lleldu, el duviellu. b) [d ] fricativa: - Cuando s'alcuentra ente vocales, dientro o non d'una mesma pallabra: rueda, la dixebra. - Nel grupu dr ente vocales, seya dientro d'una mesma pallabra o non. Exemplos: cadril, la drecha. - Cuando va precedu, dientro o non de la mesma pallabra, de cualquier consonante que nun seya nin l'archifonema nasal /N/ nin l'archifonema lquidu /L/. Exemplos: surdir, poner debaxu, desdexase, los dibuxos, merez dello, pexdegatu, fux d'equ. Los fonemes /t/ y /d/ neutralcense cuando apaecen en final de slaba, resultando d'ello l'archifonema dental /D/: atmsfera, admonitoriu. 1.7 Fonema /y/ El fonema /y/, realizu como pospalatal fricativu o africu sonoru, represntase per aciu de la lletra y. Ofrez dos realizaciones fontiques estremaes: a) [y] fricativa: - Cuando s'atopa ente vocales, seya dientro o non d'una mesma pallabra. Exemplos: glayar, figolo yo. - Cuando ta precedu, dientro d'una mesma pallabra o non, de cualquier consonante que nun seya l'archifonema nasal /N/. Exemplos: quemar yerba, l ye, xorrez y.
b) [ y] africada: - Cuando entama pallabra (o enunciu) tres d'una pausa. - Cuando ta precedu, dientro o non d'una mesma pallabra, del archifonema nasal /N/. Exemplos: nenyures, nun ye.

1.8 Fonema /g/ El fonema /g/ tien dos representaciones escrites: la lletra g y el dgrafu gu. Realzase xeneralmente como velar fricativu sonoru [g]:
38

III. Les consonantes

- Cuando s'asitia al comienzu de pallabra (o d'enunciu) tres d'una pausa. - Cuando va precedu del archifonema llateral /L/, del archifonema nasal /N/, del archifonema vibrante /R/, del fonema /s/, del fonema // y del fonema / s/ dientro o non d'una mesma pallabra. Exemplos: dalguin, el gatu, llargu, fungar, un gatu, facer goxes, esguedeyar, los glayos, paez grande, pex grande. - Cuando s'atopa ente vocales, dientro o non d'una mesma pallabra: mugor, esta goxa. - Nos grupos gr, gl ente vocales, seya dientro d'una mesma pallabra o non: allegre, la griesca, sieglu, esti glayu. Los fonemes /k/ y /g/ neutralcense en final de slaba, resultando d'ello l'archifonema velar /G/: arcnidu, magnesiu. 1.9 Fonema /f/ El fonema /f/, realizu como llabiodental o billabial fricativu sordu, represntase na escritura per aciu de la lletra f. Exemplos: furacu, cafiar, flaire, inflar, frayar, esfronar, atmsfera, naftalina. 1.10 Fonema // El fonema //, realizu como interdental fricativu sordu o sonoru, ye representu na ortografa per aciu de les lletres c ante e, i, y z ante a, o, u. Les sos realizaciones fontiques son: a) [z ] sonora en final de slaba o de pallabra cuando-y sigue una conso. nante sonora. Exemplos: merez besos, diz dos, pazguatu, paz y, xorrez menos, cruz nueva, amanez ublo, aguapez la casa, paez llargu, paez roxa. b) [] sorda nel restu de los casos: zarrar, cenoyu, zreza, llazu, la ceya, alcazre, la zrezal, esmuzte, cozcar, voz falsa, dizse, conoz xente. 1.11 Fonema /s/ El fonema xiblante /s/, realizu como fricativa alveolar o dental sorda o sonora, represntase ortogrficamente pela lletra s. Presenta diverses realizaciones fontiques, toes elles apicales y dependiendo del contestu:
39

III. Les consonantes

a) [s] alveolar sorda: - Cuando s'atopa en principiu de slaba: semar, llosa. - En final de slaba o de pallabra, cuando nun-y sigue nin /t/, nin //, nin una consonante sonora: gaspia, tres chaples, foscu, desfacer. b) [z] alveolar sonora: al final de slaba o de pallabra, cuando-y sigue una consonante sonora que nun seya /d/. Exemplos: achisbar, fisgar, figolos yo, mesmu, rosnar, esidiar, esllava, vesla, los roxos. c) [s ] dental sorda: en final de slaba o de pallabra, cuando-y sigue /t/ o //. Exemplos: pastia, los traxes, les ceyes. d) [z ] dental sonora: en final de slaba o de pallabra, cuando-y sigue /d/. Exemplos: desdexase, los drechos. Fonticamente tamin ye posible una realizacin lquida ensin sofitu voclicu especialmente na secuencia inicial de pallabra es- + consonante, como en esbariar, esidiar, escaecer, estisoriar, etc. 1.12 Fonema / s / El fonema xiblante /s/, realizu como fricativu palatal sordu o sonoru, represntase na ortografa per aciu de la lletra x. Tien dos pronunciaciones estremaes: a) [ s] sorda: - Cuando s'alcuentra en principiu de slaba (nesti allugamientu pue realizase como [ s] o como [ sj]): xatu, caxa. - En final de slaba o de pallabra, cuando-y sigue una consonante sorda. Exemplos: viax curtiu, pex frito. b) [z] sonora: en final de slaba o de pallabra, cuando-y sigue una consonante sonora. Exemplos: pexdegatu, potax bono, Box nun quier. 1.13 Fonema /m/ El fonema /m/, realizu como nasal billabial sonoru, represntase per aciu de la lletra m. Exemplos: mariellu, moyar, amormiyase. 1.14 Fonema /n/ El fonema /n/, realizu como nasal alveolar sonoru, escrbese na ortografa comn como n. Exemplos: zuna, xunir.
40

III. Les consonantes

1.15 Fonema /n/ El fonema /n/, realizu como nasal palatal sonoru, escrbese per aciu de la lletra . Exemplos: uedu, peridiu, frair, llea, seard, lloe. Los fonemes /m/, /n/ y /n/ neutralcense en final de slaba, de lo que resulta l'archifonema nasal /N/. Nesta posicin nunca se da oposicin distintiva ente los tres fonemes nasales. L'archifonema /N/ realzase d'estremaes maneres, acordies col contestu fnicu impuestu pola consonante que s'atopa depus: a) [m] billabial cuando-y sigue una consonante billabial [p], [b] o [m]: campu, falen poco, llombu, merquen berces, enmarcar, con mazanes. b) [m] llabiodental cuando-y sigue una consonante llabiodental [f]: enfotase, en Francia. c) [n] interdental cuando-y sigue una consonante interdental []: encesu, . enzafarnar, en cielu. d) [n ] dental cuando-y sigue una consonante dental [t] o [d]: llentu, en Tarna, pandu, falen dans. e) [n] alveolar cuando-y sigue una consonante alveolar [s], [n], [l] o [r ]: cansu, faen sopa, ennialar, cien neos, dxenlo, con libaneses, enrestrar, tan roxa.
f) [n] palatal cuando-y sigue una consonante palatal [c], [y], [ s], [n] o [l ]: enchipase, nun chisques, cuenya, echen yelsu, enxaguar, beben xarraos, enerar, comen isos, enllordiar, en Llugones.

g) [] velar cuando-y sigue una consonante velar [k] o [g]: concu, baillen curioso, llongu, nun ganes. Tamin, en final de pallabra ante vocal o ante final absolutu: son hermanos, faen armarios, tn allegres, con orbayu, que xuban. Nestos casos a nun ser nel ltimu obsrvase que la fala tien l'encln a acompaar les pronunciaciones mentaes d'una [] velar precedente: [m], [m], [n], etctera. Nes secuencies iniciales de pallabra formaes por /e/ + /N/ + consonante, suel nun s'articular la vocal. Asina, ents, encetar, embruxar puen pronunciase, respeutivamente, [en]ts, [en]cetar y [em]bruxar, pero tamin [n]ts, . .. . [n]cetar y [m]bruxar. .
41

III. Les consonantes

1.16 Fonema /l/ El fonema /l/, realizu como lquidu llateral alveolar sonoru, ye representu cola lletra l. Exemplos: la velea, filu, ralu, xbesla. 1.17 Fonema /l / El fonema /l /, realizu como lquidu llateral palatal sonoru, represntase col dgrafu ll. Exemplos: castiellu, Llaviana, lluna, pesllar. Los fonemes /l/ y /l / neutralcense en final de slaba o de pallabra; y nos grupos pl, tl, cl, bl, gl y fl. Nestes posiciones los dos fonemes llaterales pierden toa posibilid d'oponese distintivamente. Trtase, ents, del archifonema llateral /L/. L'archifonema /L/ ofrez estremaes pronunciaciones, acordies col calter fonticu de la consonante que tea nel so entornu: a) [l ] interdental cuando-y sigue una consonante interdental []: calce, . alzar, el centru, el zarru. b) [l ] dental si-y sigue una consonante dental [t] o [d]: altu, el texu, coldu, el deu. c) [l] alveolar cuando-y sigue una consonante alveolar [s], [n], [l] o [r ]; ]: bulsia, el sentu, valuna llabial [p], [b], [f] o [m]; o una velar [k] o [g nos, mil neos, el lentu, alredor, mal repetu, apalpar, el puxu, malvs, el vasar, refalfiu, sal fino, alma, l maxina, calcar, mal caruter, xulgar, el gatu. Tamin se realiza alveolar en grupu consonnticu: achaplar, atleta, claustru, blanca, glayar, floxu.
d) [l ] palatal cuando-y sigue una consonante palatar [c], [y], [ s], [n] o [l ]: colcha, el chinu, el yerbatu, lxebra, el xabn, el uedu, mal lladrn.

1.18 Fonema /r/ El fonema /r/, realizu como lquidu vibrante alveolar sonoru simple, represntase cola lletra r. Exemplos: faru, xarabal, hora. 1.19 Fonema /r / El fonema /r /, realizu como lquidu vibrante alveolar sonoru mltiple, represntase siempre per aciu del dgrafu rr. Exemplos: perru, xorra, horru, sarriu, xarru.
42

III. Les consonantes

Los fonemes /r/ y /r / nun s'oponen nestes posiciones: en principiu de pallabra; en final de slaba o de pallabra; nos grupos pr, tr, cr, br, dr, gr y zr; y tres l, n y s. D'ello resulta l'archifonema vibrante /R/. L'archifonema /R/ ofrez dos pronunciaciones estremaes: [r] mltiple (rede, Raeces, alredor, enrestrar, esrion), [r] simple (prau, trabe, creyer, branu, cuadru, groma, zreza) o indistintamente dambes (artu, falar).

Ortografa de les consonantes

El fechu de que nun heba una correspondencia perfeuta ente los fonemes consonnticos y la so representacin escrita ye causa de dellos problemes ortogrficos. Darru trtense los ms importantes. 2.1 Lletres c y qu La lletra c y el dgrafu qu escrbense acordies coles siguientes normes: a) Lletra c. La lletra c representa'l fonema consonnticu /k/: - Cuando-y siguen les vocales a, o, u (caxa, moca, combayar, encoyer, cubil, furacu). - Cuando s'atopa nos grupos cl o cr (clisar, clas, creitu, crime). b) Dgrafu qu. El dgrafu qu representa siempre'l fonema consonnticu /k/. Emplgase nami ante les vocales e, i, como por exemplu: l quier, quexase, merqu, toquu, Quirs. Cuando la conxuncin que s'apostrofa ante pallabra entamada en vocal, el dgrafu qu pue atopase ante otres vocales o ante h: dixo qu'ambur, paezme qu'informaron mal, diz qu'orbaya, ye verd qu'unviaron cartes, la finca qu'heredasti. 2.2 Lletres b y v Entrambes lletres representen el mesmu fonema /b/. L'usu normativu de b o de v atinse a dellos criterios estremaos: a) Escrbese b
43

III. Les consonantes

- Cuando l'timu de la pallabra tien b o bien otros sonos de los que resulta hestricamente b y asina lo afita la tradicin grfica. D'esta miente, escrbense con b pallabres como moyaba, llamaben, faba, herba, boriada, cebera, haber, trabe, llombu, xubir, xabn, llobu, sebe, abu, probe, cabu, Ribota, etc. - Nes pallabres derivaes d'otres que lleven b. Asina, de beber resulten beberaxu, bebu, bbora; de llobu resulten llobatu, llobada; de cabu resulten caberu, acabar; d'ablana resulten ablanar, ablanu; etc. - Naquellos casos nos que la tradicin escrita afit l'usu de la lletra b, anque tea escontra la etimoloxa. Exemplos: boda, barrer, bermeyu, Bscones, etc. - Siempre que nun se dea seguranza etimolxica nin tradicin escrita. - Nes xuntures br y bl, seya'l que seya l'aniciu etimolxicu: branu, bracu, brigu, braa, blima, ablana, vengatible, xiblar, etc. b) Escrbese v: - Si l'timu de la pallabra tien v o bien otros sonos que la tradicin escrita reflexa con esa lletra: vinu, verde, vidaya, vera, povisa, nuevu, llavar, avagar, xoven, aprovecer "facese llargu'l tiempu", Villaviciosa, etc. - Nos casos en que la tradicin escrita afit l'emplegu de v, anque nun tea acordies cola etimoloxa: duviellu, etc. - Nos derivaos de pallabres que lleven v. Por exemplu: de vieyu resulten avieyar, aveyecer, veyura, vieyera; de llavar resulten esllava, llavu, llavadoriu; d'Uviu resulta uvien; etc. 2.3 Lletra d Cuando'l fonema /d/ s'atopa ente vocales y dientro d'una mesma pallabra (especialmente en sufixos), tien tendencia a perdese na pronunciacin de la fala popular de delles zones. Nel asturianu escritu, de toes maneres, habr caltenese siempre la lletra d nesos casos: a) Nes terminaciones -ada, -ida; ver VII.1.3 y 2.2. Exemplos: xelada, non *xel nin *xelaa; mayada, non *may nin *mayaa; tenada, non *ten nin *tenaa; partida, non *parta; glayida, non *glaya; bebida, non *beba. Pero escrbense ensin d les terminaciones -u, -ao, -aos, -aes; y -u o, -os, -es. Exemplos: xelu, xelao, xelaos, xelaes; partu, parto, partos, partes.
44

III. Les consonantes

b) Na terminacin -eda. Exemplos: carbayeda, non *carbayea; fresneda, non *fresnea; fumareda, non *fumarea. Pero escrbense ensin d les terminaciones -ees, -u, -eos. Exemplos: carbayees, carbayu, carbayeos. c) Nel sufixu -udu, -uda, -udo, -udos, -udes. Exemplos: oreyudu, non *oreyu nin *orey; ariguda, non *ariga; morrudo, non *morro; barbudos, non *barbos; fueyudes, non *fueyes. d) Nel sufixu -dor, -dora, -dores. Exemplos: trabayador, non *trabayaor; catadora, non *cataora; xugadores, non *xugaores. e) Nel sufixu o terminacin -deru, -dera, -dero, -deros, -deres. Exemplos: panaderu, non *panaeru; madera, non *maera; comedera, non *comeera; abrideres, non *abrieres. f) Nel sufixu -doriu, -doria, -dorios, -dories. Exemplos: llavadoriu, non *llavaoriu; subidoria, non *subioria; sumidorios, non *sumiorios. g) Nel sufixu -dura, -dures. Exemplos: mancadura, non *mancara; moyadura, non *moyara; regalladures, non *regallares. h) Nel sufixu -dizu, -diza, -dizo, -dizos, -dices. Exemplos: aforradizu, non *aforrazu; namoradiza, non *namoraza; afayadizo, non *afayazo; atopadizos, non *atopazos; antoxadices, non *antoxaces. Ha tenese en cuenta que les terminaciones -u -ada -ao, -u -eda y -u -ida -o presenten d nos sos derivaos: cansu cansadn, parada paraduca, axuntao axuntadono, deu dedn, fumareda fumaredona, partu partidn, dormida dormiduca, llambo llambiduco. 2.4 Lletres g y gu La lletra g y el dgrafu gu escrbense acordies coles siguientes normes: a) Lletra g. La lletra g representa'l fonema consonnticu /g/: - Cuando s'atopa ante les vocales a, o, u: gatu, gaxapu, goxu, gorrumbu, guxn, pegar, amagostar, L'Entregu. - Nos grupos gl y gr: glayu, sieglu, griesca, agriu, llograr, Llangru. La lletra g enxams apaez ante les vocales e, i. b) Dgrafu gu. El dgrafu gu representa el fonema /g/ nami ante les vocales e,
45

III. Les consonantes

i. Exemplos: falagueru (pero falagar), guetar, guirriu, miaguu (pero miagar), colungus (pero Colunga), xigues (pero xiga), etc. 2.5 Lletra g ante diptongu Los diptongos /ua, ue, ui, uo/ enxams entamen slaba. Les secuencies /g/ + /ue/, /g/ + /ui/ escrbense con diresis: guapu, guante, guo!, gesu, gevu, gertu, gestia, geyu, gel, cacags, gitu, gisqui, agina, Gerces, Gerna, etc. 2.6 Lletres c y z a) Lletra c. La lletra c representa'l fonema consonnticu // cuando-y siguen les vocales /e/ o /i/. Exemplos: ceguar, cirigea, cirolar, entemecer, rapaces, xacu. b) Lletra z. - La lletra z representa siempre'l fonema consonnticu //, seya siguida de vocal (zapicu, faza, tarrezo, zuna), en final de slaba o de pallabra (mozcar, paez, llimaz) o nel grupu zr (zreza, zrezal, alcazre). - Como norma de calter xeneral, la lletra z nun s'emplegar ante e, i. Exemplos: rapaza, pero rapaces (non *rapazes); tarrezo, pero tarreces (non *tarrezes); llimaz, pero llimacn (non *llimazn); etc. 2.7 Lletra x La lletra x ye representacin del fonema / s/. La secuencia xi nami s'escribe cuando'l fonema /i/ ye centru silbicu, lo qu'asocede cuando vocal tala apaez siguida d'una consonante (ruxir, xiblar, roxn), en final absoluta (fuxi) o siguida de vocal y n'hiatu con ella (coruxa, coruxiona coruxa grande, ruxen, aflixu, texes, arqueloxa, teoloxa). Tngase en cuenta la grafa d'estes pallabres d'orixe cultu: anorexa, asfixa, complexn, crucifixn, galaxa, papiroflexa, reflexn, axoma. Nel restu de los casos escribirse siempre x: xana, non *xiana; roxu, non *roxiu; xorra, non *xiorra; Xixn, non *Xixin. La lletra x tamin pue apaecer n'otres pallabres d'orixe cultu, como lxicu, taxi, xenofobia, etc. 2.8 Lletres x y s Habr tenese cuidu de nun confundir estes dos lletres nin los fonemes
46

III. Les consonantes

que representen, respeutivamente / s/ y /s/. El so valor distintivu apaez claru nestes pareyes de pallabres: xana / sana, xustu / sustu, roxa / rosa, caxa / casa, paxu / pasu, coxa / cosa, pexe / pese, llixu / llisu, mexa / mesa, poxa / posa, ruxa / rusa, raxa / rasa, rixu / risu, Tuxa / tusa, baxu / vasu, etc. Darru que'l fonema / s/ ye asemeyu fonticamente a /s/ y a /si/, tendrse procuru n'estremar na escritura: casina "casa pequea" / caxina "caxa pequea, vaina"; Siana "nome de llugar" / xana "personaxe mitolxicu"; siente "3 p. del sg. del pres. d'ind. del verbu sentir" / xente "conxuntu de persones", sienra "terrn" / xenra "casada col fu"; etc. Sicas, danse casos en qu'equivalen dafechu: sierru o xerru, ensamar o enxamar, insertar o inxertar, subir o xubir, vesiga o vexiga, tisera o tixera. 2.9 Lletres ll y y La llingua normativa caltin como dos fonemes estremaos /l / y /y/, motivu pol que curiar nun confundir enxams les sos grafes. Asina, la norma escrita nun fai otra cosa que reflexar la pronunciacin tradicional del asturianu, conservada polos meyores falantes. Ha tenese en cuenta'l valor distintivu de /l / y /y/, como pue vese nestes parexes de pallabres: esfollar / esfoyar, fuelles / fueyes, muelles / mueyes, rallu / rayu, llera / yera, olla / oya, falla / faya, gallu / gayu, callo / cayo, fallucu / fayucu, tallu / tayu, Viella / vieya, etc. a) Dgrafu ll. A mou orientativu, pue indicase lo que vien darru: - En principiu de pallabra, ye muncho ms frecuente la presencia de ll- que de y-. Exemplos: llobu, llingua, llombu, llargu, lluna, llavar, llevar, llamar, llimiagu, lluz, Llastres (pero yelsu, yo yera). - La ll apaez nel sufixu o terminacin -iellu, -iella, -iello. Asina, mariellu -a -o, portiella, castiellu, reciella, tortiella, duviellu, fariellu, Casielles, etc. (pero vieyu -a -o). Ha tenese en cuenta, de toes maneres, qu'en dellos casos esa terminacin alterna con -iyu, -iya, -iyo (tamin -u -a -o): Castiella o Castiya (Casta), rodiella o rodiya (roda), etc. - Tres de consonante ye enforma ms frecuente ll que y. Exemplos: pesllar, parllar, apusllar, burlla, garllar, islla, enllordiar (pero tenyera, nenyures, cuenya).
47

III. Les consonantes

b) Lletra y. Como orientacin, pero ensin algamar a ser norma xeneral, puen dase les indicaciones siguientes: - Apaez davezu nos sufixos o terminaciones -ayu -aya, -eyu -eya, -uyu -uya. Exemplos: espantayu, ayu, orbayu, vergayu, trabayu, carbayu, borraya, estaya, gandaya, canaya, esperteyu, espeyu, felpeyu, pelleyu, ceya, cigoreya, oveya, oreya, guedeya, peruyu, ceruyu, baruyu, arguyu, aguya, faraguya, rabuya. Tamin, con otros sufixos o terminaciones rellacionaos colos anteriores: trabayar, orbayar, carbayu, espeyar, esfelpeyar, cagayn, espelleyar, oreyudu, esguedeyar, peruyal, aguyetar, esfaraguyar, etc. De toes maneres, abonden les esceiciones: marallu, esmarallar, pella, restallu, mella, garulla, etc. - Nel sufixu o terminacin -iyu, -iya, -iyo (qu'alternen con -u, -a,-o). Exemplos: poliya (tamin pola), maniya (tamin mana), rodiya (tamin roda), maraviya (tamin marava), calaviya (tamin calava), aguadiya (tamin aguada), sortiya (tamin sorta), fiyu (tamin fu), Castiya (tamin Casta). Recurdese qu'en dellos casos esta terminacin alterna con -iellu, -iella, -iello (Castiella, maniella, rodiella). - Escrbese y, non ll, naquelles pallabres en qu'esti fonema, n'allugamientu intervoclicu, alterna cola so ausencia. Exemplos: creyer (tamin creer), trayer (tamin traer), construyir (tamin construir), yo seya (tamin yo sa), cayer (tamin caer), atribuyir (tamin atribuir), etc. - Convin tener en cuenta estos casos: abiyota, afayar, afayadizu, choyu, lladriyu, conceyu d'Ayer, ayern, Bisuyu, etc. 2.10 Lletres n y m Na escritura de les lletres n y m tendrnse en cuenta les siguientes observaciones: a) L'archifonema nasal /N/ represntase xeneralmente per aciu de la lletra n. Exemplos: conca, sienda, enfotase, llongu, enllordiar, enrestrar, ensamar, axuntar, unviar, punxo, inmortal, encetar, etc. b) Pero represntase con m cuando-y siguen les lletres b o p dientro d'una mesma pallabra. Asina, llombu, cmbaru, combayar, embaecu, embaxo, llimpiu, arramplar, etc.
48

III. Les consonantes

2.11 Lletres r y rr Na escritura de la lletra r y del dgrafu rr siguirnse les normes siguientes: a) Lletra r. Emplgase nestos casos: - Al entamar una pallabra: rocea, roxu, reya, Rann. - Tres de les lletres n, l y s: vienres, tienru, xenru, alredor, esrionar, Israel. - Nos grupos consonnticos pr, tr, cr, br, dr, gr, fr y zr. Exemplos: prunu, trabe, cruz, bracu, drechu, granu, frayar, zreza. - En final de slaba o de pallabra: parllar, torgar, unviar, coyer. - Ente vocales, cuando representa'l fonema /r/: caru frente a carru, fora frente a forra, nmberu, xera, quieren. b) Dgrafu rr. Nami s'emplega ente vocales y dientro d'una mesma pallabra, pa representar el fonema /r /. Exemplos: carru frente a caru, forra frente a fora, cuerria, horru, purrela. 2.12 Lletra h La lletra h, que nun representa nengn fonema, emplgase nos casos en que tea xustificao pola etimoloxa de la pallabra y s'afite na tradicin escrita. Asina, home, humanu, hachu, haber, herba, hermanu, heredar, hestoria, hmedu, humildar, horru, hipertensu, hliz, holograma, alcohol, mahometanu, etc. Asina ents, la lletra h enxams s'usar en pallabres como artu, umeru, erba, Eres y otres. Sobre l'emplegu de la lletra h , ver . I.1.2.2.

Perda de consonantes

Na cadena falada, especialmente na conversacin rpida, frmense delles secuencies de consonantes onde una pue desaniciase de la pronunciacin. Asina, por exemplu, los xatos, les saques o pites roxes pronnciense davezu suprimiendo la [-s] final de la primera pallabra: "loxatos", "lesaques", "piterroxes"; pero normalmente estos fenmenos de perda de consonantes nun tienen nengn reflexu na escritura.
49

III. Les consonantes

De toes maneres, nel asturianu escritu contmplense tres casos regulares de perda de consonantes: la de la -r final del infinitivu cuando-y sigue pronome tonu; la de la -s final de la 1 persona del plural cuando-y sigue'l pronome nos; y la de delles contraiciones. 3.1 Perda de la -r del infinitivu + pronome tonu Cuando l'infinitivu va siguu d'un pronome personal tonu (me, te, lu, la, lo, nos, mos, vos, los, les, -y, -yos, -ys, se) pierde la -r de la terminacin en tolos casos, fechu que se reflexa na escritura. Exemplos:dar +yos da-yos; mercar + y merca-y; matar + la matala; falar + te falate; falar + vos falavos; alloriar + nos allorianos; ver + lu velu; mancar + me mancame; etc. 3.2 Primera persona del plural + pronome nos Si una primera persona del plural va siguida del pronome tonu nos, pierde la -s de la so terminacin, fechu que se fai notar na escritura. Exemplos: llavamos + nos llavmonos; enfotamos + nos enfotmonos; quexaremos + nos quexarmonos; etc. 3.3 Contraiciones La escritura normativa recueye tamin de mou regular la perda de consonantes en delles contraiciones. Esti ye'l casu de les preposiciones con, per y por sigues d'un artculu; ver VIII.1.2. Exemplos: con + el col; con + les coles; per + la pela; por + los polos; etc. De manera asemeyada, l'indefinu cada siguu del tamin indefinu n fai tamin contraicin. Asina, cada + un can; cada + una cana. Pa cabu, produzse tamin perda de dalguna consonante en contraiciones de preposicin + preposicin, y de preposicin + alverbiu; ver XIX.4.14. Exemplos: per + ente pente; a + en an; per + enriba penriba; per + equ pequ; etc.

50

IV. La slaba

La slaba
1 Carauterstiques xenerales de la slaba

IV

Nes slabes puen estremase dos elementos: el nucleu y los mrxenes. N'asturianu escritu, el nucleu silbicu ocpalu siempre una vocal. Pel so llau, los mrxenes silbicos puen ocupalos vocales (nos casos de los diptongos y triptongos) o consonantes. Acordies col nmberu de slabes de que tn formaes, hai pallabres monoslabes (llau, fueu, de, p, con) o polislabes, pudiendo ser estes ltimes bislabes (geyu, lluna, puerta), trislabes (antroxu, cadiellu, bgaros), tetraslabes (personaxe, escolanciu, nuechiquina), etc.

Diptongos, triptongos ya hiatos

2.1 Diptongos Un diptongu ye un conxuntu de dos vocales nuna mesma slaba. Pero non tolos conxuntos de dos vocales formen un diptongu, sinn qu'sti produzse nami cuando una de les dos vocales (o les dos) ye zarrada. Acordies con esto, danse tres menes de diptongos: a) Diptongos crecientes: vocal zarrada (marxe) + vocal semiabierta o abierta (nucleu). Son los siguientes: ie, ia, io, ue, ua, uo. Exemplos: vieyu, murnia, pioyu, nueche, cuayar, guo! b) Diptongos decrecientes: vocal semiabierta o abierta (nucleu) + vocal zarrada (marxe). Son estos: ai, au, ei, eu, oi, ou. Exemplos: entainar, llau, llei, feu, soi, tou. c) Diptongos indiferentes: vocal zarrada + vocal zarrada. Son: iu, ui, ii, uu. Exemplos: Tiuya, lladroniciu, xuiciu, prti-y, antiguu. Cuando dos vocales xuntes nun s'atopen na mesma slaba, dizse que tn n'hiatu: roda, san, fecu, falcatra, rocea, cacea, poeta, axuntao. 2.1.1 DIPTONGOS EN SLABA TONA Los diptongos lo mesmo puen dase en slaba tnica (suau, pueblu, aire) qu'en slaba tona (suaar, pueblucu, airn). De toes maneres, obsrvase lo siguiente:
51

IV. La slaba

a) Ye tendencia xeneral de la llingua que los diptongos tnicos ue, ie se correspuendan coles vocales o, e en slabes tones de pallabres derivaes o rellacionaes. Asina, nueche, pero nocherniegu; pescuezu, pero pescozada; fueu, pero foguera; puercu, pero porquizu; cuetu, pero cotarn, cotayu; puerta, pero portn, portiella; yo amagesto, pero amagostar; yo cueyo, pero coyer; culiebra, pero culebrizu; fierro, pero ferruosu; piescu, pero pescal; l amiesta, pero amestar; ellos enriestren, pero enrestrar; tu pieslles, pero pesllar; miel, pero meleru; etc. b) Tendencia tala vese amenorgada nos derivaos colos sufixos productivos -n, -n, -ucu y -acu. Nestos casos, el diptongu suel caltenese en slaba tona; ver II.3.1.1 y 3.1.3. Exemplos: fierro, fierrn, fierrn, fierrucu, fierracu; tierra, tierrina, tierrona, tierruca, tierraca; pueblu, puebln, puebln, pueblucu, pueblacu; nueche, nuechina, nuechona, nuechuca, nuechaca; puercu, puerqun, puercn, puercucu, puercacu; cuetu, cuetn, cuetn, cuetucu, cuetacu; puerta, puertina, puertona, puertuca, puertaca; etc. 2.2 Triptongos Un triptongu produzse cuando un conxuntu de tres vocales s'atopa na mesma slaba. Los triptongos siempres s'axusten al esquema vocal zarrada (marxe) + vocal semiabierta o abierta (nucleu) + vocal zarrada (marxe). Los triptongos n'asturianu son stos: iai, iei, ioi, iau, ieu, uai, uei, uau, ueu. Exemplos: allampiis, estropiis, di-ylu, ariciu, mieu, acentui, gei, acentuu, llueu, etc. Si tres vocales xuntes nun s'atopen na mesma slaba, dizse tamin qu'hai hiatu: antroxareis, fuen. 2.3 Hiatos Hiatu ye una secuencia de vocales que nun s'atopen na mesma slaba, sinn que se dixebren en slabes estremaes. Hai tres menes d'hiatu: a) Hiatu producu por una secuencia de dos vocales medies o abiertes. Al nun se cumplir el requisitu de la presencia d'una vocal zarrada, cana de les dos vocales allgase en slabes estremaes. Nesti casu tn les secuencies ae, ao, ea, eo, oa, oe, ee, oo. Exemplos: paez, moyao, teatru, peor, toa, coeficiente, enfeemos, too. Lo mesmo apuerta si una de dambes vocales forma diptongu con otra tercera. Trtase de secuencies como a-ei, a-eu, e-ai, e-au, e-ei, e-oi, o-ai, oau, etc., y n'orde inversu, ia-e, ia-o, ie-o, ua-e, ua-o, ue-a, ue-o, etc.
52

IV. La slaba

Exemplos: trai, Fau, creis, enfeu, crei, dese-y, lloi, llou, unviaes, llimpiao, mieos, apanguaes, acentuao, pueas, pueo, etc. b) Hiatu en secuencies de dos vocales, una d'elles zarrada y tnica. En secuencies vocliques qu'axunten les condiciones p'afayase na mesma slaba, produzse siempre un hiatu cuando la vocal zarrada ye tnica. Esi fechu mrcase siempre con un acentu grficu. Exemplos: tre, ferrera, cro, acente, falcatra, acto, maz, can, sezu, fecu, pocu, etc. Lo mesmo asocede en secuencies de dos vocales zarraes: fina, Marina, sali, apurri, fu, ruu. Tamin se produz hiatu cuando nuna xuntura de tres vocales que deberen formar triptongu, una de les zarraes ye tnica; ents sta allgase nuna slaba distinta a la de les otres dos vocales, que formen diptongu. Son los casos de les secuencies ei, ie, ie, ai, oi, ia, ei, ue, ue, ai, oi, etc. Exemplos: faceis, uvienes, piecu, perdais, fo-y, acente-y, fuenos, fuecos, acenta-y, acento-y, etc. c) Hiatu en secuencies propies de diptongu. Nun nmberu indeterminu de casos, atopmonos con qu'una xuntura de dos vocales cumple toles condiciones pa producir un diptongu, pero entrambes vocales pronnciense en slabes estremaes. Esto pue aportar cuando les dos vocales tn en contautu pola perda d'una antigua consonante que les separtaba. La mayora de les vegaes nun se reflexa esti fenmenu grficamente. Exemplos: triar [trir], non *[trjr]; triaremos [triarmos], non *[trjarmos]; afi [afi], non *[afj]; fise [fise], non *[fjse]; Tis [tis], non *[tjs]; etc. 2.3.1 ADAUTACIN DHIATOS EN PALLABRES DORIXE CULTU Los hiatos presentes nes pallabres cultes orixinaries adutense al asturianu como sigue darru: a) Como norma de calter xeneral, caltinense al adautase a la llingua asturiana. Asina, teatru, non *tiatru; rea, non *aria; ideolxicu non *idiolxicu; coetaneu non *coetaniu; estereofnicu, non *esteriofnicu; meteoroloxa non *metioroloxa; realid non *rialid; etc. De toes maneres, hai diptongu en llinia y nos sos derivaos. b) Por razones remaneces de la morfoloxa asturiana, dellos hiatos de la llingua d'orixe adutense como diptongos: nucleu (pero ncleos), homoxeneu (pero homoxnea, homoxneo, homoxneos, homoxnees),
53

IV. La slaba

espontaneu (pero espontnea, espontneo, espontneos, espontnees), musu (pero museos), europu (pero europea, europeo, europeos, europees), etc.

Distribucin y combinacin de consonantes na slaba

A efeutos normativos, nenguna consonante, seya sola o en grupu, nun pue allugase nel nucleu silbicu, sinn qu'ocupar'l marxe prenuclear o posnuclear. 3.1 Consonantes iniciales 3.1.1 INICIALES DE PALLABRA Toles consonantes, a nun ser la vibrante simple [r], puen allugase nel principiu de la pallabra. Exemplos: poxa, tierra, chigre, quesu, boroa, deu, yelsu, guirriu, fusu, zapicu, sele, xarru, mena, non, ocla, los, llobu, roxu. Nes pallabres patrimoniales o d'aniciu popular, la n- inicial alterna davezu y llibremente cola -, fechu que queda reflexu na normativa del asturianu escritu. D'esta manera, nube o ube, nisu o isu, nidiu o idiu, nariz o ariz, neu o eu, nabu o abu, nieve o eve, nata o ata, nuviellu o uviellu, etc. 3.1.2 INICIALES DE SLABA DIENTRO PALLABRA Nun hai nenguna restriccin, pudiendo cualquier consonante asitiase en principiu de slaba, mesmamente la vibrante simple: caru. Nun s'atopa l'alternancia de n y , de mou que caltienen el so valor distintivu: llena / llea, cana / caa (anque nuna riestra de casos n y son variantes nun mesmu vocablu, como en esnalar ~ esalar). La vibrante mltiple [r ] ye obligada tres de s, l y n: esreonar, alredor, enriba. 3.2 Grupos consonnticos iniciales de slaba Los grupos consonnticos que l'asturianu almite en principiu de slaba son los siguientes: pl, tl, cl, bl, gl, fl, pr, tr, cr, br, dr, gr, fr, zr. Exemplos: plepa, copla, atleta, claviya, yuncla, blancu, granible, glayar, sieglu, flaire, moflu, prindar, apradiar, trabe, lletra, cruz, escritu, braa, cabruar, drechu, cadril, grande, agriu, frayar, esfronar, zreza, alcazre.
54

IV. La slaba

Ye d'observar que les lleis combinatories impiden la esistencia del grupu tl- en principiu de pallabra y de *dl y *zl en cualquier circunstancia. 3.3 Consonantes finales N'allugamientu final de slaba, les consonantes del asturianu comprtense como sigue darru: a) En final de slaba, l'asturianu nami almite los fonemes consonnticos /-/, /-s/ y /-s/, y los archifonemes nasal /-N/, lquidu /-L/ y vibrante /-R/. Exemplos: mozqueta, lluz, riestra, xueves, pexdegatu, l rux, rinchu, campu, falarn, altu, bonal, curtiu, falar. En pallabres d'orixe cultu puen atopase tamin en final de slaba los archifonemes llabial /-B/, dental /-D/ y velar /-G/, representaos respeutivamente peles lletres p, b; t, d; c, g. Exemplos: aptu, absurdu; atmsfera, admonitoriu; arcnidu, magnesiu. b) La /- s/ -x nami apaez en fin de slaba interna en pallabres compuestes con un primer elementu acabu nesi fonema (pexdegatu). En fin de pallabra siempre pue tar siguida de vocal -e: l rux o l ruxe, pex o pexe, viax o viaxe, etc. 3.4 Grupos consonnticos finales Nel asturianu patrimonial o d'aniciu popular nun esisten grupos consonnticos nin en final de slaba nin en final de pallabra. La introduccin de pallabres d'aniciu cultu da llugar a la creacin de dellos grupos consonnticos neses posiciones.

Consonantes y grupos consonnticos nes pallabres d'orixe cultu

La distribucin de consonantes na slaba y la so combinacin tien clares restricciones nel asturianu patrimonial y popular: nel marxe prenuclear puen apaecer toles consonantes, pero nami dalgunos grupos formaos de delles oclusives o fricatives ms llateral o vibrante; el marxe posnuclear solamente pue tar ocupu por /-/, /-s/, /- s/ y los archifonemes /-N/, /-L/ y /-R/, nun siendo posible l'apaicin de grupos consonnticos nesta posicin.
55

IV. La slaba

Pero l'emplegu de la llingua asturiana nos mbitos acadmicos, lliterarios, cientficos, tunicos y formales de toa mena, fai necesariu l'emplegu de cultismos, esto ye, pallabres d'orixe cultu o eruditu, que permiten l'accesu de la llingua a tou tipu d'espresin. Nes llinges europees de cultura, ye tradicin que los cultismos seyan tomaos direutamente del llatn y del griegu clsicos y, ms modernamente, tamin d'idiomes de gran cultivu lliterariu, como l'ingls y el francs. Les pallabres d'orixe cultu nun entren necesariamente nel asturianu cola mesma grafa que tienen nes llinges d'orixe, sinn que se puen adautar a les peculiaridaes morfolxiques y fonolxiques de la llingua. Darru d'ello, eses pallabres puen considerase tan asturianes como les d'orixe patrimonial o popular; la so presencia, de toes maneres, xustificarse cuando'l so insertamientu na llingua seya necesariu. Abondos cultismos nun presenten nenguna dificult de mena fonolxica p'adautase al asturianu, pues amuesen les peculiaridaes d'esta llingua; stos nami s'axusten a les peculiaridaes morfolxiques de la llingua. Esti ye'l casu de pallabres como idnticu, idntica, idntico, idnticos, idntiques; hiprbole, hiprboles; telfonu, telfonos; sistema, sistemes; patriarca, patriarques; democrticu, democrtica, democrtico, democrticos, democrtiques; economa, economes; hidrlisis; tomu, tomos; xenun, xenuina, xenuino, xenuinos, xenuines; bizantn, bizantina, bizantino, bizantinos, bizantines; presidente, presidenta, presidentes; colesterol; albn, albina, albino, albinos, albines; etc. Pero permunchos cultismos s presenten carauterstiques fonolxiques ayenes al sistema asturianu. D'esta miente, la so entrada na llingua non solo pide una adautacin morfolxica, sinn tamin fnica y fonolxica. 4.1 Adautacin con ll o l 4.1.1 ADAUTACIN CON LL- O L- INICIAL Les pallabres d'orixe cultu adutense al asturianu con ll- o con l- iniciales segn dellos criterios que s'especifiquen darru: a) Acordies con vieyes tendencies de la llingua, ent vives na poblacin falante, ye vezu que la l- inicial de les pallabres d'aniciu cultu s'adaute como /l / ll. Esta adautacin xustifcase en munchos casos pola rellacin formal clara del cultismu cola correspondiente pallabra patrimonial asturiana; asina, llingstica, en rellacin con llingua, llunar en rellacin con lluna, etc.
56

IV. La slaba

D'esta miente, escribirnse con ll- inicial les pallabres (y los sos derivaos) d'orixe cultu si asina se recueye na tradicin de la llingua. Exemplos: llaberintu, llabial, llaboral, llaboratoriu, llapiceru, llpiz, llateral, llatn, llector, llectura, llegal, lleicin, llepra, llpara, lletana, lletricid (tamin electricid), lltricu (tamin elctricu), llexislar, lliberal, llibert, llicencia, llcitu, llicor, llimbu, llinguaxe, llingstica, llinia, llinterna, llira, llricu, lliteral, lliteratura, llitru, lliturxa, llonxit, llotera, lluminaria, lluminosu, llunar, llustru, llutu, etc. b) De la mesma manera, escribirnse con ll- inicial otros cultismos acoyos modernamente, por ms que nestos salmita tamin la escritura con l-. Exemplos: lleucemia o leucemia, llicntropu o licntropu, llicu o licu, llocal o local, llocalid o localid, llocomotora o locomotora, llogaritmu o logaritmu, llxicu o lxicu, lluxu o luxu, lluxuria o luxuria, etc. c) De toes maneres, caltinse la l- orixinaria nestes pallabres: la nota musical; lata fueya de metal, que nun se confunde con llata palu llargu; lentu que va selemente, que sopn a llentu hmedu; y lentes gafes, que sestrema de llentes hmedes. d) Tamin s'aconseya caltener con l- inicial los nomes xeogrficos non asturianos del tipu: Londres, Libia, Lisboa, Liberia, Lombarda, Lituania, Lausana, Laconia, Luxemburgu, Letonia, Luisiana, etc. Pero escribirse ll- (o ll-) naquellos topnimos que nun siendo alministrativamente asturianos, tienen una espresin acordies cola so herencia llingstica: Llen, L.aciana, L.umaxu, etc. .l .l 4.1.2 ADAUTACIN CON -LL- O -L- INTERIORES Les pallabres d'orixe cultu adutense n'asturianu con -ll- o -l- interiores segn los criterios que siguen darru: a) Como principiu de calter xeneral, la -l- simple o la -ll- xeminada de los cultismos llatinos o griegos, adutense con -l- interior n'asturianu. Exemplos: celebrar, elixir, eleicin, eliminar, relixn, milagru, peligru, coleicin, coleutivu, delitu, holograma, melmanu, militar, polticu, solitariu, televisin, etc. b) Sicas, y siguiendo delles tendencies de la llingua, aconsyase escribir con -ll- interior les siguientes pallabres y los sos derivaos: callndrigu, rellatu, rellacin, apellativu, treslladar, pallabra.
57

IV. La slaba

c) Tamin s'escriben con -ll- interior toles pallabres formaes cola xuntura de prefixos a pallabres qu'entamen per ll- inicial: allunizar, plenilluniu, billabial, billinge, collaborar, illegal, prollongar, collateral, neolliberal, sociollingstica, delliniante, hectollitru, etc. 4.2 Adautacin con n- inicial L'alternancia llibre que se produz nes pallabres patrimoniales ente la n- y la - iniciales (por exemplu, nuedu o uedu, nariz o ariz) nun se da nes pallabres d'orixe cultu, que siempre xeneralicen n-. Exemplos: normativu (non *ormativu), neuroloxa (non *euroloxa), naufraxu (non *aufraxu), narcisismu (non *arcisismu), nucleu (non *ucleu), etc. Esto habr tenese en cuenta mesmamente naquellos cultismos qu'amuesen una rellacin formal clara con dalguna pallabra patrimonial: nome o ome, pero nominal (non *ominal); nublina o ublina, pero nebulosa (non *ebulosa), etc. 4.3 Adautacin de s- lquida La s- lquida, presente nes pallabres cultes, adutase siempre n'asturianu anteponindo-y una e-. Exemplos: escultura, esfera, esfinxe, espacial, especial, espectculu, espritu, estndar, esquema, esquizofrenia, estadiu, estatua, estereofnicu, estratexa, estrofa, estructura, estudiu, etc. 4.4 Adautacin de grupos consonnticos iniciales de pallabra Los grupos consonnticos cultos ayenos a les lleis de distribucin y combinatoria asturianes, en xeneral d'orixe griegu, puen caltener o facer desapaecer el so primer elementu. Exemplos: gn- ~ n-: gnoseoloxa o noseoloxa, gnomu o nomu, gnsticu o nsticu, gnosticismu o nosticismu mn- ~ n-: mnemotunicu o nemotunicu ps- ~ s-: psicoloxa o sicoloxa, psicolxicu o sicolxicu, psicoanlisis o sicoanlisis, psiquiatra o siquiatra, psoriasis o soriasis, pseudpodu o seudpodu, pseudnimu o seudnimu, pseudoasturianista o seudoasturianista pt- ~ t-: ptolemaicu o tolemaicu, pterodctilu o terodctilu, pterosauriu o terosauriu Sicas, los cultismos quentamen orixinariamente per pn- desanicien regularmente la primera consonante: neumticu, neumoloxa, neumona.
58

IV. La slaba

4.5 Adautacin de p final de slaba Les pallabres cultes que nes llinges d'orixe presenten p final de slaba, adutense n'asturianu como sigue: a) Como norma xeneral, la p de fin de slaba caltinse: -pt-: coptu, aptu, polpticu -ps-: epilepsia, sinopsis, clepsidra -pn-: hipnosis b) Pue vocalizase en -u naquellos casos rexistraos na fala: -ut- ~ -pt-: aceutar o aceptar, adautar o adaptar, cusula o cpsula, conceutu o conceptu, esceuto o escepto, ineutu o ineptu, interceutar o interceptar, preceutu o preceptu, receutor o receptor c) Pue vocalizase en -i en casos tamin rexistraos na fala: -ic- ~ -pc-: aceicin o acepcin, conceicin o concepcin, esceicin o escepcin, receicin o recepcin, perceicin o percepcin, deceicin o decepcin d) Desanciase regularmente en pallabres como ocalitu, ocalital. 4.6 Adautacin de -t final de slaba y de pallabra Como norma xeneral, la -t final de slaba de los cultismos caltinse na escritura del asturianu escritu. Exemplos: -tm-: atmsfera -tn-: etnoloxa En final de pallabra mantinse nos llatinismos del tipu hbitat, accsit, supervit, dficit, pero desanciase en pallabres como carn, rob, xal. 4.7 Adautacin de -c final de slaba Les pallabres cultes que nes llinges orixinaries tienen -c final de slaba, adutense como sigue darru: a) Como norma de calter xeneral, la -c final de slaba consrvase nel asturianu escritu. Exemplos: -cc-: diccionariu, succin, cccidu, ficcin, destruccin, accesu -ct-: actu, actor, conflictu, secta, vector, tractor, factor, edictu, hectmetru, nctar -cd-: sincdoque -cn-: arcnidu, acn
59

IV. La slaba

b) Pue vocalizase como -i nes terminaciones -aicin ~ -accin y -eicin ~ -eccin: -aic- ~ -acc-: aicin o accin, astraicin o astraccin, atraicin o atraccin, redaicin o redaccin, contraicin o contraccin -eic- ~ -ecc-: afeicin o afeccin, eleicin o eleccin, lleicin o lleccin, coleicin o coleccin, perfeicin o perfeccin, proteicin o proteccin, direicin o direccin, proyeicin o proyeccin, seicin o seccin c) Pue vocalizase como -u en casos como estos: -aut- ~ -act-: astrautu o astractu, artefautu o artefactu, caruter o carcter, compautu o compactu, contautu o contactu, detrautor o detractor, esautu o esactu, impautu o impactu, intautu ointactu, pautu o pactu, prutica o prctica, tutica o tctica, didutica o didctica -eut- ~ -ect-: afeutu o afectu, arquiteutu o arquitectu, aspeutu o aspectu, circunspeutu o circunspectu, coleutivu o colectivu, correutu o correctu, reutu o rectu, dialeutu o dialectu, inspeutor o inspector, insurreutu o insurrectu, perfeutu o perfectu, perspeutiva o perspectiva, predileutu o predilectu, proteutor o protector, proyeutu o proyectu -eud- ~ -ecd-: anudota o ancdota -eun- ~ -ecn-: tunica o tcnica 4.8 Adautacin de -b final de slaba y de pallabra La -b final de pallabres d'orixe cultu adutase n'asturianu como sigue: a) La tendencia xeneral empobina al caltenimientu de la -b final de slaba. Exemplos: -bd-: abdicar, abdome, abductor -bc-: obcecu -bs-: absurdu, absolutu, subsidiu, absorber, observar -bt-: obtusu -bv-: subvencin, obviu b) Pero pirdese cuando-y sigue una x (fonema / s/): -bx- > -x-: oxetu, suxetu, oxetivu, suxetivu, oxecin, suxuntivu c) Ha tenese tamin en cuenta que'l prefixu cultu sub-, cuando ye productivu, pue adautase col prefixu patrimonial so-. Exemplos: sollingual, sorrayar, somarn, soxneru, etc.
60

IV. La slaba

d) La -b final de pallabra caltinse nel asturianu escritu: baobab, etc. 4.9 Adautacin de d final de slaba La d final de slaba de les pallabres d'orixe cultu adutase n'asturianu como sigue: a) La norma xeneral fai que se caltenga na escritura la d final de slaba nes pallabres d'aniciu cultu. Exemplos: -dm-: admonitoriu, cadmiu -dqu-: adquirir, adquisicin -dv-: advenedizu, adversariu, advientu (pero avientu "mes") b) De toes maneres, la -d final de slaba desapaez de la escritura si nel cultismu va siguida d'una x (fonema / s/): -dx- > -x-: axetivu, axuntar, axudicar, etc. c) La -d final de slaba convirtese en -l n'otros casos: -dm- > -lm-: alministrar, almirar, almitir, etc. -dv- > -lv-: alverbiu, alvertir, etc. Con ello, la llingua culta nun fai otra cosa qu'empobinar per vieyes tendencies presentes en pallabres actuales como selmana, coldu, xulgar, recaldar, etc. d) Al final de pallabra, nes terminaciones procedentes del llatn -atem y -utem, la -d desapaez na escritura: llibert, llexitimid, virt, sal, etc. De toes maneres, caltinse en topnimos non asturianos: Madrid, Valladolid, Bagdad, Islamabad, etc. 4.10 Adautacin de -g final de slaba La tendencia xeneral empobina al caltenimientu de la -g final de slaba nos cultismos. Exemplos: -gd-: magdaleniense -gm-: sintagma, magma, pigmentu, fragmentu, dogma -gn-: agnsticu, dignu, dignid, lignitu, magnesiu, signu, significu, cognitivu Sicas, desanciase naquelles pallabres onde vezu talu tea perafitu na tradicin oral: -gd- > -d-: madalena -gn- > -n-: inorante, inorancia, insinia, repunu, repunancia, repunante
61

IV. La slaba

4.11 Adautacin de -f final de slaba Como norma de calter xeneral, caltinse la -f final de slaba nes pallabres d'orixe cultu. Exemplos: -ft-: difteria, aftosa, naftalina, oftalmoloxa, etc. 4.12 Adautacin de -m final de slaba El caltenimientu de -m a lo cabero de slaba ye tendencia xeneral na adautacin de les pallabres cultes. Exemplos: -mn-: amnesia, amnista, himnu, ximnasia, omnvoru, etc. En final de pallabra, la -m consrvase na escritura de los cultismos: rquiem, referndum, lbum, memorndum, etc. 4.13 Adautacin de -n final de slaba y de pallabra La -n final de slaba o de pallabra en cultismos adutase al asturianu acordies con estos criterios: a) La secuencia -nn- caltinse na escritura, en coincidencia coles pallabres tradicionales como ennegrecer, ennialar, flennos. Exemplos: innatu, innecesariu, innoble, etc. b) Escrbese -n final de slaba en: inmortal, inmoral, inmerecu, inmobiliaria, inmunoloxa, inmanente, conmiseracin, conmemorar, etc. c) En final de pallabra, la -n de les pallabres d'aniciu cultu desanciase nes terminaciones -men, -xen, siguiendo asina a les pallabres patrimoniales como dentame, velame, lloriame, furame, etc.; ver VII.3.2.e. Exemplos: abdome, esame, dictame, rxime, marxe, volume, resume, orixe, Carme, etc. 4.14 Adautacin de grupos consonnticos en final de slaba o de pallabra Les voces d'aniciu cultu que presenten grupos consonnticos en final de slaba o de pallabra, adutense acordies con estos criterios: a) El grupu consonnticu -ps de fin de pallabra caltinse na escritura de les pallabres cultes: bceps, trceps, frceps, etc. b) La tendencia xeneral empobina a la perda del primer elementu del grupu -bs final de slaba, dexando nami -s final de slaba na escritura. Exemplos:
62

IV. La slaba

-bsc- > -sc-: escuru, ascisa -bst- > -st-: astrautu, astenese, sustancia, sustantivu, sustratu, astemiu c) El grupu consonnticu -ds final de slaba caltinse na escritura. Exemplos: adscribir, adstratu, etc. d) Grupu -ns. El grupu -ns final de slaba caltinse na escritura: -nsc-: inscribir -nsp-: inspiracin, conspiracin, circunspeutu, inspeicin -nst-: constar, circunstancia, constitucin, institutu, instancia, constancia, constelacin, constituyir, instintu, instrumentu Pelo contrario, les pallabres cultes qu'amuesen el prefixu trans- siguu de consonante xeneralcense col prefixu patrimonial asturianu tres-, segn encln de la llingua: tresmitir, tresferencia, tresformar, tresvasar, treslladar, tresllucir, trescribir, tresparente, tresponer, tresportar, etc. e) El grupu -rs final de slaba caltinse na escritura de les pallabres d'orixe cultu. Exemplos: -rsp-: perspeutiva -rst-: supersticiosu 4.15 Adautacin cola lletra x Nes pallabres d'aniciu cultu, l'asturianu presenta la lletra x en dellos casos. a) Como prutica habitual y tradicional, n'asturianu adutense col fonema /s/ (lletra x) aquelles pallabres cultes que, tomaes del griegu o del llatn, s'escriben neses llinges con ge, gi. Exemplos: xeoloxa, rexistrar, xeneral, inxeniu, xil, hidrxenu, mxicu, vixilar, xestin, axente, xenitivu, enerxa, ximnasia, xigante, pxina, pedagxicu, vexetal, aflixir, anxines, biolxicu, xineclogu, etc. Nesti sen, l'adautacin faise acordies colos usos de la lletra x n'asturianu, desaniciando la secuencia xi cuando la vocal nun ye centru de slaba. Exemplos: naufraxu, alerxa, prestixu, rexn, contaxu, demagoxa, estratexa, sufraxu, hemorraxa, maxa, antropofaxa, lliturxa, colexu, etc. b) Adutense cola lletra x munches pallabres cultes qu'en griegu o en llatn s'escriben cola lletra x. D'esta miente: - N'allugamientu inicial de pallabra: xenofobia, xenn, xerocopia, xilfonu, xilografa, etc.
63

IV. La slaba

- N'allugamientu final de pallabra: brax, cccix, trax, slex, etc. - Cuando va en posicin intervoclica o delantre de h muda: anexu, bauxita, boxu, complexu, convexu, coxis, exame, exerciciu, exrcitu, exhibir, exiliu, existir, xitu, xodu, exoftalmia, exogamia, exticu, fixar, heterodoxu, hexaedru, hexgonu, hexmetru, hexaslabu, lxicu, maxilar, nexu, praxis, xidu, prefixu, prximu, reflexivu, sexu, sintaxis, sufixu, taxi, txicu, etc. Ha tenese en cuenta que les pallabres qu'amuesen orixinariamente les terminaciones -xia, -xion adutense n'asturianu como -xa, -xn. Exemplos: anorexa, asfixa, asfixar, galaxa, heterodoxa, papiroflexa, anexn, conexn, crucifixn, complexn, reflexn, etc. Lo mesmo asocede coles quorixinariamente presenten una secuencia xi + vocal: axoloxa, axoma, axomticu. - Nes pallabres quentamen pel prefixu ex-: ex-conceyal, ex-ministru, exconseyeru, etc. Sicas, adutense con s: - Cuando la x orixinaria queda delantre consonante dientro la pallabra : esceicin, escelente, escesu, esclamar, esclusivu, escursin, espedicin, esperimentu, espertu, esplicar, esplorador, esplotacin, esponer, esposicin, esterior, estraordinariu, estraterrestre, etc. Y tamin pallabres diverses en que la x orixinaria satopa en final de slaba: sestu, testu, yustapuestu, etc. Ye posible la doble grafa nos siguientes exemplos: esame ~ exame, esaxerar ~ exaxerar, esixir ~ exixir, osxenu ~ oxxenu, esistir ~ existir, situ ~ xitu. c) Adutense con /s/ (lletra x) delles pallabres cultes qu'en griegu o en llatn s'escriben con i consonntica o hi. Exemplos: axacente, axetivu, conxetura, coxuntura, dixuntu, dixuntivu, inxuria, maxest, maxestticu, oxetu, suxetu, xerarqua, xurisdiccin, etc. N'otros casos l'adautacin faise per aciu del fonema /y/ (lletra y): proyeutu, yodu, inyeicin, peyorativu, trayeutu, trayectoria. d) L'adautacin con /s/ (lletra x) ye la que se fai con pallabres emprestaes que nes llinges d'orixe tienen [x] ("jota"), [ s], [z] o [dz]. Exemplos: xarr, xal, xofer, xampn, xardn, xamn, xefe, clix, xampin, bolxevique, xerez, etc.

64

V. Lacentu

L'acentu
1 Carauterstiques del acentu n'asturianu

L'acentu ye'l mayor contraste con que se pronuncia una slaba en comparanza coles del so rodiu. N'asturianu l'acentu llgrase pola mayor intensid de voz na emisin d'una slaba. La slaba dotada d'acentu ye tnica, mentanto que la que ta privada d'elli nmase tona. L'elementu silbicu que recibe la intensid acentual ye'l nucleu, exercu n'asturianu siempre por una vocal: fu-ra-cu, xa-bn, As-tu-ries, co-yer, di-cir. Cuando una slaba tnica contin un diptongu o un triptongu, l'acentu recbelu siempre la vocal abierta: pau-tu, ca-fian-te, en-rie-du, U-viu, gei. Les xuntures de vocales zarraes, o diptongos indiferentes, puen almitir la tonicid en cualquier de les vocales: viu-da, sui-zu, Lluis, Tiu-ya. N'asturianu l'acentu ye llibre (xinte / xint), anque en xeneral asciase nuna mesma pallabra siempre a una slaba fixa; ye perestrao que la slaba tnica se tresllade dientro la pallabra. De toes maneres, s ye normal que los sufixos o les desinencies verbales faigan que l'acentu camude de slaba. Exemplos: furacu, pero furaqun; lleche, pero llecheru; Payares, pero payariegu; yo falo, pero ns falamos; mancar, pero mancadura; averar, pero averamientu; etc.

Clasificacin de les pallabres acordies col acentu

2.1 Pallabres tniques y pallabres tones Aquelles pallabres dotaes d'una slaba tnica son pallabres tniques, mentanto que les privaes d'acentu son pallabres tones. Les pallabres tniques son, pelo xeneral, autnomes, pudiendo constituyir por elles soles un enunciu; les tones, pelo contrario, son siempre dependientes y nun puen apaecer nun enunciu si nun ye sofitaes nel acentu d'otra pallabra precedente o siguiente. 2.1.1 PALLABRES TNIQUES N'asturianu son pallabres tniques: los sustantivos (edificiu, fueya, ma, p), los axetivos (prestosu, mariellu), los demostrativos (esti, esa, aque65

V. Lacentu

lles), los posesivos (el mio llibru, la to casa, el mio, la to, les xeres de vueso, el fu tuyu), los indefinos (otru da, el mesmu, dalgunes lleis, tolos eros), los interrogativos y esclamativos (qu, quin, cunto, , nde), los pronomes en funcin de suxetu o trminu preposicional (elli xuega, pa min, contigo, ensin vs), les formes verbales (falamos, apurrir, canti, ye, son, hai), los alverbios (bien, mal, dafechu, apriesa, nenyures, y, equ, non, nun) y les interxeiciones (ai!, miniques!, meca!, ne!). 2.1.2 PALLABRES TONES Son pallabres tones: los artculos (el llobu, les comparances), los relativos (el llibru que merqu, quien lu vio foi Mino, la casa onde vive ye guapa, el sitiu au vas ta lloe), los pronomes en funcin de complementu direutu o indireutu (dxomelo, nun te quexes), les preposiciones (ante la ilesia, baxo l'horru, con xente, dende Tinu) y les conxunciones (xineru y febreru, Xuan ya Mara, Llanes o Cabrales). 2.2 Pallabres agudes, llanes y esdrxules Segn el llugar onde tea asitiada la slaba tnica, les pallabres tniques clasifquense n'agudes, llanes y esdrxules. - Pallabres agudes son les que tienen tnica la slaba cabera: esmolicin, Enol, Uviu, carbayu, esconder, apurri. - Pallabres llanes son les que tienen tnica la slaba penltima: falaben, Ribesella, caruter, rbol. - Pallabres esdrxules son les que tienen tnica l'antepenltima slaba: bgaru, gvara, pirtiga, telfonu, trxome. Esisten tamin pallabres peresdrxules, que son aquelles nes que la tonicid s'asitia na slaba anterior a l'antepenltima. Exemplos: enredbenteles, cantbenvosla, enfocicbase-yos.

Normes d'acentuacin grfica

Al envs d'indicar, en dellos casos, cula ye la slaba tnica d'una pallabra, emplgase'l signu llamu acentu grficu ( ). L'acentu grficu sase acordies coles normes que siguen darru. 3.1 Normes xenerales Como norma xeneral, lleven acentu:
66

V. Lacentu

a) Toles pallabres agudes acabaes en vocal, -n o -s. Exemplos: seard, xal, tarrec, el neu fal, virt; caxn, mangun; Avils, carics, cangus, cabs. b) Toles pallabres llanes acabaes en consonante que nun seya nin -n nin -s. Exemplos: cncer, rbol, ndiz, llpiz, dficit, trax. Inclinse tamin nesti apartu les pallabres llanes acabaes nun grupu consonnticu d'orixe cultu: bceps, trceps, frceps, etc. c) Toles pallabres esdrxules y peresdrxules: cmbaru, plganu, llstima, xriga; atopmosvoslo, apurrindomeles. Ye importante facer notar que l'emplegu del acentu grficu ye lo mesmo d'obligu coles lletres minscules que coles mayscules. Exemplos: SEARD, VIRMENE, L FLA-Y, LLANGRU, XIXN, NXELA. 3.2 Acentuacin de diptongos y triptongos Siempre que faiga falta acentuar un diptongu o un triptongu, siguiendo les normes xenerales d'acentuacin, fadrse llantando l'acentu na vocal abierta. Exemplos: - Agudes: faci, ella desfi, falu, fali, amurniu (pero amurniao, amurniaos), iguis, iguu, persi, Tinu, Uviu. - Llanes: caruter, nutar. - Esdrxules: tunicu, virmene, gvara, pruticu, utica, miniques. - Peresdrxules: tinentelo, amistensete, muvenvoslu. 3.3 Acentuacin d'hiatos Los hiatos acentense segn les normes que siguen darru: a) Los hiatos producos por una secuencia de dos vocales semiabiertes o abiertes acentense, acordies coles normes xenerales, na vocal tnica. Exemplos: ocanu, fennos casu, nen, llemelos, enfe, No. b) Nos hiatos producos por una secuencia de vocal zarrada tnica + vocal semiabierta o abierta (o bien vocal semiabierta o abierta + vocal zarrada tnica), l'acentu llntase siempre sobre la vocal zarrada. Nestos casos, l'acentu ye xustamente'l mediu ortogrficu remanu pa indicar la esistencia del hiatu, pues d'otra miente interpretarase un diptongu: fonos (plural de "fon") / foinos (verbu "ser" + pronome). Exemplos: tre, ferrera, cro, acente, falcatra, acto, maz, Ral, sezu, fecu, pocu "de Poo", allegra, coros, partu, fu, ruu.
67

V. Lacentu

Convin fixase que n'asturianu les siguientes pallabres nun tienen hiatu, sinn diptongu: periodu, etiope, austriacu, olimpiada, cardiacu, zodiacu, etc. c) Ye norma emplegar l'acentu grficu siempre nes xuntures ii cuando una d'elles ye tnica. Nesti casu, l'acentu llntase sobre la vocal tnica: fina, Marina, sali, apurri. d) Nos hiatos de "vocal zarrada tnica + diptongu" (o "diptongu + vocal zarrada tnica"), tamin se llanta siempre acentu grficu sobre la vocal zarrada, como mediu de facer notar l'hiatu. Exemplos: faceis, uvienes, perdais, fuenos, fuecos. e) Nos hiatos de "vocal zarrada + semiabierta o abierta tnica", usarse l'acentu cuando asina lo pidan les normes xenerales. Exemplos: afi, fi, Tis, pero triar, fiaremos. 3.4 Acentuacin de conxuntos de verbu y pronome enclticu La xuntanza en decursu d'una forma verbal ms un pronome tonu enclticu escrbese nuna sola pallabra; ver XXIII.4. Nestos conxuntos sguense les siguientes normes d'acentuacin: a) Si una forma verbal lleva acentu por s mesma, consrvalu al amesta-y n o dos pronomes tonos, magar qu'al conxuntu resultante nun-y correspuenda acordies coles normes xenerales d'acentuacin. Exemplos: mand, mandlu; falis, falisme; dics, dicsnos; faces, faceslo; llev, llevvoslo. b) Cuando se-y amiesta n o dos pronomes tonos a una forma verbal que nun tien acentu por s sola, pondrse-y si'l conxuntu resulta una pallabra esdrxula. Exemplos: curia, criala; presta, prstame; dixo, dxovos; falen, flente; falao, tengo falote. c) Nesti sen, y anque non siempre seya asina na pronunciacin, a efeutos d'acentuacin el pronome -y cunta siempre como una slaba. Por exemplu: quita, quta-y; da, da-y, d-yla; fala, fla-y; dan, dan-y, dn-ylo; apurro, aprro-y; fecho, tien fcho-y. 3.5 Acentuacin d'alverbios en -mente y de pallabres compuestes Los axetivos o alverbios a los que se-yos amiesta -mente, conserven l'acentu grficu si y enantes lu llevaben. Exemplos: arr, arrmente; fona, fonamente.
68

V. Lacentu

Nos compuestos xebraos por guin curtiu, acentense los dos elementos independiente n d'otru. Asina: un problema poltico-relixosu, un fenmenu fsico-qumicu, l'autova astur-cntabra. 3.6 Acentuacin de monoslabos y diacrtica En delles ocasiones, l'acentu grficu emplgase nicamente pa estremar una pallabra d'otra de la mesma espresin, desaniciando asina toa posibilid d'enquivocu. Nestos casos nun se siguen regles xenerales d'acentuacin. 3.6.1 ACENTUACIN DE MONOSLABOS L'acentuacin de monoslabos axstase a les normes siguientes: a) Como norma xeneral, los monoslabos (seyan tnicos o tonos) nun s'acenten: yo, nun, non, voi, toi, foi, di, llau, min, va, de, con, etc. b) Pero dellos monoslabos acentense col envs d'estremalos na ortografa d'otros de la mesma espresin. D'esta miente, esisten les siguientes oposiciones grfiques: (interxeicin apelativa) / ah (almiracin) / a (preposicin) l (indefinu "otra cosa") / al (a + el) dl (indefinu "dalgn, dalgo") / del (de + el) / d'l (de + l) l (pronome) / el (artculu) ms (alverbiu) / mas (conxuncin "pero"; plural de ma) nl (en + l) / nel (en + el) ns ("nosotros, nosotres") / nos (pronome tonu) nn (en + n) / nun (en + un; negacin) p (sustantivu) / pa (preposicin) (pero: los pas, la ma) s (verbu "saber"; verbu "ser") / se (pronome tonu) s (afirmacin; pronome) / si (condicional) tn (verbu "tar") / tan (alverbiu de cantid) n (pronome) / un (axetivu) vs ("vosotros, vosotres") / vos (pronome tonu) y (alverbiu) / ya (conxuncin "y") Exemplos: Raquel! Viesti a Bertu? Ah, nun lu viesti! Mira ver si-y traes daqu l. S, al to primu. Antn trxome dl carbn del pozu "Nicolasa". Esi carbn ye d'l.
69

V. Lacentu

Pa l el dineru nun val cosa. Les mas piden ms proteicin pa los fos, mas nun-yos la dieron. Nun t'enfotes nl nin nel hermanu. Ns nun nos quexamos d'ello. Nun lu guardes nun caxn; nun lu guardes nn. Esi regalu ye pa p. Los pas aconceyronse ayeri. Nun s nada. Mara, s bona. Nun se para na cai del fru que fai. Vas segar esi cachu prau? S, si m'eches un gabitu. Los neos tn tan tranquilinos... Vieno un tren cargu. Vieno n. Vieno n cargu de mazanes. Vs nun vos averis a ella. Xuan ya Mara y cortexaben daquella. c) El numberal tres acentase (trs) si asina s'evita una confusin cola presposicin tres. Exemplos: marcharon tres d'ellos "detrs d'ellos" / marcharon trs d'ellos "non cuatro", andaben tres llobos y raposos "detrs de llobos y raposos" / andaben trs llobos y raposos "3 llobos". d) La conxuncin o acentase cuando s'atopa ente cifres arbigues, col oxetu de nun la confundir col nmberu "0". Exemplos: 2 3. Pero: dos o tres, diez o venti. e) Los conxuntos resultantes de xuntar un prefixu a una pallabra monoslaba lleven acentu si se cumple la norma xeneral d'acentuacin d'agudes. Exemplos: ella fai, pero ella desfi; bien, pero perbin; son, pero persn; feu, pero perfu; ella cai, pero ella reci; llau, pero tresllu; ella pon, pero ella trespn; etc. 3.6.2 ACENTUACIN DINTERROGATIVOS Y ESCLAMATIVOS Los interrogativos y esclamativos lleven toos acentu, estremndose asina na escritura de los relativos; ver XVIII.1.2. D'esta miente: - Interrogativos y esclamativos: qu; quin; cmo; cuntu, cunta, cunto, cuntos, cuntes; cundo; nde; , a; cul o culu, cula, culo, culos, cules. - Relativos: que; quien; como; cuantu, cuanta, cuanto, cuantos, cuantes; cuando; onde; u, au. 3.6.3 ACENTUACIN DE LOS PRONOMES DEMOSTRATIVOS Los demostrativos masculinos y femeninos, cuando funcionen como pronomes, acentense si asina se desanicia toa posibilid de confusin nuna oracin concreta. En casu contrariu, nun ye obligatorio; ver IX.1. Por
70

V. Lacentu

exemplu, nun enunciu como con esta fala entenderase esta como axetivu y fala como sustantivu; pero nel enunciu con sta fala, el demostrativu sta nun podra ser ms que pronome y fala verbu. Otros exemplos: toi sintiendo esi cantar "esa cancin" / toi sintiendo si cantar "cmo canta esi". Nun hai, ents, nenguna obligacin d'acentuar los pronomes demostrativos n'exemplos como stos: aquella que fal ayeri ye la muyer; esos dexaron un bon esbilladeru equ; tuvo de parpayuela con eses. 3.6.4 PREPOSICIONES ENTE Y NTE Ente y nte son dos preposiciones distintes. La preposicin ente equival a "ente medies de", n'oraciones como pnxose ente l'armariu y la parede. La preposicin nte ye variante de ante, y equival a "delantre de": axuntronse nte la casa'l conceyu o axuntronse ante la casa'l conceyu. Ver XIX.4.2.

71

Morfoloxa

72

Morfoloxa

73

VI. El nome y laxetivu

El nome y laxetivu
1 El nome o sustantivu
1.1 Carauterstiques xenerales

VI

El sustantivu o nome ye una categora sintctica que ye a exercer funciones propies como la de nucleu nominal, suxetu, complementu direutu y, capacitu pola preposicin correspondiente, complementu indireutu, complementu circunstancial y suplementu. Exemplos: el bon llibru vieyu, el pxaru esnala, come mazanes, merc-y carambelos al neu, entruglo con duldes, falaben de llaceries. El sustantivu consta de dos partes bien defines: el lexema o raz, qu'aporta'l significu bsicu; y los morfemes, qu'aporten significaos secundarios y sirven d'enllaz con otros elementos de la oracin. Asina: pxar-u, rapaz-a, llob-os, pit-es. El lexema o raz ye la base del sustantivu; el so contenu siempre fai referencia a entidaes de la realid, seyan concretes o astrautes, coses o persones, individuales o coleutives, etc. Los morfemes nominales son: - El xneru, que s'asocia a estremaos significaos (sexu, tamau...) o a nengn; dixebra los sustantivos en masculinos o femeninos. - El nmberu, qu'opn una clas d'individuos o n en particular (singular) a un nmberu indefinu d'unidaes (plural). - L'artculu, que ye un identificador qu'actualiza una parte de la realid que'l sustantivu clasifica. L'artculu opnse a la so ausencia: xente / la xente, ropa de nea / ropa de la nea. Dientro'l grupu sintagmticu nominal, el nome pue dir acompau de subordinaos axetivos o axetivaos: el pxaru mariellu, el pxaru de plumes blanques, esti pxaru. 1.2 Clasificacin de los sustantivos Acordies col significu aportu pol so lexema, los nomes o sustantivos puen clasificase en: 1.2.1 NOMES CONCRETOS Y NOMES ASTRAUTOS Los nomes concretos refirense a realidaes del mundu fsicu, que puen ser
74

VI. El nome y laxetivu

mides y percibes polos sentos. Asina, por exemplu: la lleche, el regodn, el fumu, la casa, el llobu, la pita, l'home, l'abogu, la muyer, etc. Los nomes astrautos refirense a realidaes del mundu espiritual o squicu, como son les sensaciones, los sentimientos, les idees, etc. Por exemplu: la perceguera, l'allegra, el llargor, la bond, la seard, la vergoa, el sentimientu, etc. Dellos sufixos nominales asciense a un significu astrautu, como -d (bond, ruind), -t (probit, solit), -or (llargor, golor) y otros. 1.2.2 NOMES INDIVIDUALES, COLEUTIVOS Y DUALES Los nomes individuales son los que se refieren a individuos o a un elementu representativu d'una mesma serie o especie. Ye'l casu de el neu, la rapaza, el pitn, l'espirru, el xiblu, el monte, la faya, etc. Los nomes coleutivos son los que se refieren a conxuntos d'individuos, como el grupu, el ganu, el rebau, la reciella, la rapacera, la xente, el bandu, la ferramienta, la llobada, etc. Munchos nomes, sobre too los cuntables, nunos contestos presenten significu individual y n'otros coleutivu. Asina, ferramienta (la ferramienta que me dio ye un martiellu, tena'l taller tou enllenu de ferramienta), felechu (arrinc un felechu, esa parte del monte ye toa felechu), etc. Los nomes duales son los que se refieren a oxetos formaos por dos partes iguales: la tixera o les tixeres, la tiaza o les tiaces, les morgaces, el pantaln o los pantalones; etc. Dellos sufixos nominales asciense a significu coleutivu, como ye'l casu de -ada (llobada, familiada), -ar o -al (fabar, arbeyal), etc. 1.2.3 NOMES CUNTABLES Y NON CUNTABLES Los nomes cuntables refirense a unidaes y puen presentase colos nmberos cardinales. Asina, tres neos, cuatro montes, cinco cases, seis grupos, siete bandaos, ocho llobaes, etc. Nun ha confundise cuntable con individual: los sustantivos grupu o llobada son cuntables, pero non individuales. Los nomes non cuntables nun faen referencia a unidaes, sinn a realidaes concebes como continues y que nun se presenten n'unidaes; los nomes non cuntables nun puen acompaase de los nmberos cardinales. Nesti casu tn xente, agua, lleche, ropa, faria, dineru, carne, fumu, carbn, etc. (nun se pue dicir *dos xentes, *cuatro lleches, *cinco ropes, *seis faries,
75

VI. El nome y laxetivu

*ocho carnes, *nueve fumos, etc.). Nun ha confundise non cuntable con coleutivu: los sustantivos carne o fumu son non cuntables, pero nun son coleutivos. Hai dos menes de sustantivos non cuntables: a) Sustantivos siempre non cuntables. Estos sustantivos faen siempre referencia a una realid xenrica o a un conxuntu indeterminu. Polo tanto, nunca nun puen ser cuntables. Ye'l casu de sustantivos como lleche, dineru, xente, ropa, llea, sidra, ferruu, aceite, carne, ganu, sable, fumu, faria, nieve, xelu, folla, repla, barru, magaya, cuchu, gandaya, etc. b) Sustantivos unes vegaes cuntables y otres non cuntables. Munchos sustantivos, refirindose al mesmu tipu de realid, puen ser cuntables nunos contestos y non cuntables n'otros. Nestos casos, produzse un distintu significu: elementu individual o realid xenrica. Ye'l casu de sustantivos como fueya, piedra, papel, pera, caf, gesu, etc. Exemplos: meti una fueya seca en llibru, pero ta tol suelu enllenu de fueya seco; dio -y con una piedra menuda en geyu, pero a la vera'l ru hai muncha piedra menudo; anot'l telfonu nun papel blancu que-y apurrieron, pero bax a la llibrera a mercar papel blanco; nun com ms qu'una pera madura, pero lleg un camin cargu de pera maduro; el caf calentino sabe perbin, pero tom un caf calentn nun pocillu; ye un adornu de gesu duro, pero el perru nun pue royer esi gesu duru. L'ambivalencia d'estos sustantivos dbese a emplegase'l mesmu vocablu pa referinos al elementu individual y a la realid xenrica. Como fechu xeneral, estos sustantivos nun camuden la so terminacin por ser cuntables o non cuntables. Sicas, na llingua falada fenlo dellos sustantivos, que presenten un final en -u si son cuntables, opuestu a un final en -o si son non cuntables. Dada la gran inestabilid y variabilid que nesti aspeutu s'atopa na fala de les diverses zones, nel asturianu escritu aconsyase facer esa estremacin nestos tres casos: fierru "un oxetu" / fierro "metal", pelu "n solu" / pelo "conxuntu indeterminu de pelos, el material" y filu "n solu" / filo "el material". El fechu de qu'un sustantivu seya cuntable o non cuntable tien repercusiones tanto na concordancia col axetivu o nel referente pronominal, como nel so funcionamientu na oracin; ver XXII.2.3.2 y XXIV.4.1.1.

76

VI. El nome y laxetivu

1.2.4 NOMES COMUNES Y NOMES PROPIOS Los nomes comunes clasifiquen la realid n'especies, esto ye: un nome comn refierse a un conxuntu de trazos presentes nuna mesma especie. Asina ye'l casu de sustantivos como pexe, carbayu, emburrin, fu, casa, ru, etc. Los nomes propios identifiquen a un solu individuu d'una especie frente a tolos dems; un nome propiu refierse siempre a una realid inconfundible y nica. Por exemplu: Naln, Asturies, Urriellu, Xuan, Olaya, "Llucera", Europa, Roma, etc. N'abondes ocasiones, hai nomes propios fechos a partir de nomes comunes: L'Acebal, El Monte, El Valle, Carbayn, Fresnu, El Sabln, La Llera, El Sucu, Los Caleyos, Llastres, etc. El casu inversu (esto ye, nomes comunes fechos a partir de nomes propios) tamin se da. Asina: menudu xuan que tas fechu, ye un bon pinn. USU DEL ARTCULU COLOS NOMES PROPIOS Con nomes de persona o antropnimos a) L'usu d'artculu con nomes de persona y con apellos ye ayenu dafechu a los vezos llingsticos asturianos. Poro, como norma xeneral dirse y escribirse Lluis, Olaya, Xuan, Mara, Parrondo, y non *el Lluis, *la Olaya, *el Xuan, *la Mara, *el Parrondo. b) S apaez cuando se quier oponer aspeutos estremaos de la mesma persona, encabezando ents l'artculu'l sintagma onde ta'l nome propiu: el Lluis d'aquelles dmines nun ye'l Lluis d'agora, la Olaya de la moced recordmosla toos. c) L'emplegu del artculu en plural rexstrase tamin xunto con apellos, pa referise a una familia o llinaxe: los Parrondo son del Occidente, los Artime vienen de Gozn. d) Tamin s'emplega artculu en munchos nomatos o alcuos de persones: "El Piru", "La Mayuca", "El Xastre", etc. Con nomes d'animales o zonimos L'artculu emplgase davezu con nomes de dellos animales. Asina: La Llucera, La Morica, La Estrella. Con nomes de llugar o topnimos
77

VI. El nome y laxetivu

a) Esisten nomes de llugar, asturianos y non asturianos, qu'ufren una forma ensin artculu. Asina, Asturies, Uviu, Colunga, Tinu, Ponga, Gozn, Valds, Madrid, Arxel, Amrica, etc. L'artculu con estos topnimos nami ye posible cuando s'empleguen aludiendo a aspeutos o visiones estremaes de les realidaes a que faen referencia. De toes maneres, nestos casos l'artculu nun forma parte del topnimu, sinn del sintagma complexu al que pertenez; poro, l'artculu escribirse en lletra minscula. Exemplos: sa yera l'Asturies que yo conoc, ye una novela que reflexa l'Uviu del cabu'l sieglu, esi llibru fala de la Lisboa del Renacimientu, etc. b) Pelo contrario, otros topnimos tienen artculu como parte integrante de so. Exemplos: L'Arna, L'Aspra, El Baradal, La Barrea, Los Barreros, El Beyu, La Borbolla, Los Caleyos, La Camoca, La Camocha, El Campu, La Carrera, Los Carriles, La Carriona, Les Codes, La Col, La Corrada, La Corredoria, El Coutu, Los Cuquiellos, La Duz, L'Entregu, La Espina, Las Estacas, La Felguerina, La Felguera, La Figal, La Foz, El Freisnu, L'Infiestu, La Pola, La Puela, Les Arriondes, La Madalena, La Malatera, La Manxoya, La Marea, Las Montaas, El Monte, Las Morteras, Los Pandos, La Paranza, La Pedrera, La Peral, La Riera, La Robellada, Los Tacones, Los Turiellos, Lo Seroo, etc. Ye incorreuto dafechu emplegar estos nomes de llugar ensin l'artculu; d'esta miente, evitarnse formes como *Barreros, *Camocha, *Duz, *Felguera, *Entregu, *Infiestu, *Pola, *Arriondes, etc. Lo mesmo asocede con dellos nomes de fuera les llendes d'Asturies, adautaos o non al asturianu. Asina, El Salvador, La Plata, El Cairo (y non *Salvador, *Plata, *Cairo). c) Habr tenese en cuenta que n'otros casos l'artculu nun forma parte del topnimu, sinn que la so presencia dbese a tar representando dalgn sustantivu elidu: poro, l'artculu escribirse en lletra minscula. Asina, espresiones como el Naln, l'Urriellu, el Narcea, la Cabruana, el Narancu, l'Enol, el Cantbricu proceden de el ru Naln, el picu Urriellu, el ru Narcea, la cuesta Cabruana, el monte Narancu, el llagu Enol. d) Cuando'l topnimu ye compuestu, l'artculu o l'elementu de rellacin qu'apaez dientro del grupu escribirse con minscula: La Faya los Llobos, Cangues d'Ons, San Esteban de Bocamar, Soto y Agues, Camn d'ente Matos, etc.
78

VI. El nome y laxetivu

1.3 Axetivacin del sustantivu Los sustantivos puen tresponese a la categora sintctica d'axetivu, xeneralmente per aciu de preposiciones. El sintagma resultante ta capacitu pa exercer les funciones propies del axetivu, como ye la de subordinu del nome. Por exemplu: los argayos de eve son peligrosos, la xente con dineru viaxa permuncho, a Mara nun-y gusta'l pan ensin sal. Ha tenese en cuenta qu'esta axetivacin pue sufrila non solo un nome (como ye'l casu de los exemplos d'enriba), sinn tamin un axetivu sustantivu: el preciu del mariellu nun ye mui altu, esti recambiu ye de la llarga. O una oracin sustantivada: el mieu de que lu descubrieren, la dulda de si va facer bon tiempu.

L'axetivu

2.1 Carauterstiques xenerales 2.1.1 TRAZOS MOFOLXICOS L'axetivu ye la categora sintctica qu'exerce autnomamente les funciones d'elementu subordinu nominal, d'atributu y d'atributu del suxetu y del complementu direutu. Exemplos: el pxaru mariellu, el pxaru ye guapu, la nea lleg afamiada, trai tereces les manes. Lo mesmo que'l sustantivu, nel axetivu estrmense dos partes bien defines: el lexema o raz, qu'aporta'l significu bsicu; y los morfemes, que sirven de llazos de rellacin con otros elementos de la oracin. Asina: mariell-u, guap-a, blanc-o, llarg-os, anch-es. El lexema o raz ye la base del axetivu; el so contenu fai referencia a cualidaes o determinaciones de mui diverses menes, atribuyes al sustantivu al qu'acompaen. L'axetivu presenta los siguientes morfemes: - El xneru masculn, femenn y neutru. El xneru masculn o femenn del axetivu ye siempre repercusin del que presente'l sustantivu col que concuerde. El xneru neutru apaez cuando l'axetivu, allugndose pospuestu al sustantivu o como atributivu, entra en concordancia con un sustantivu non cuntable; tamin apaez precedu del artculu neutru. Nestos casos, el xne79

VI. El nome y laxetivu

ru masculn o femenn queda tapecu pola marca de neutru (por exemplu, el fumu blanco, la ropa ye blanco, lo blanco). - El nmberu. Fai qu'un axetivu apaeza en singular o en plural. El nmberu del axetivu ye tamin siempre repercusin del del sustantivu col qu'establez concordancia. L'axetivu pue presentase solu o en grupu sintagmticu acompau de trminu subordinu alverbial: el pxaru ye guapu, el pxaru ye abondo guapu. 2.1.2 FUNCIONES Y ALLUGAMIENTOS Los axetivos prenucleares o antepuestos son los que s'alluguen ante'l nucleu nominal dientro'l mesmu sintagma. Na llingua falada, ye perpoco frecuente esta construccin con axetivos calificativos (males dmines, bona nueche, grandes fiestes, menuda sidra), anque ye ms corriente con determinativos (otru camn, munches vegaes, dalgunos requexos). Los axetivos posnucleares o pospuestos son los que s'alluguen tres del nucleu dientro'l mesmu sintagma. Ye la posicin ms frecuente de los axetivos calificativos nel sintagma nominal. Exemplos: camn llargu, da abegosu, xera dura, etc. Los axetivos nucleares atributivos son los qu'apaecen como nucleu o centru de sintagma axetivu en funciones atributives. Exemplos: esi camn paez llargu, la sangre ye collorao, la maana ta soleyera, el neu vien cansu, los paxos trxolos enllenos, etc. N'asturianu estos tres allugamientos tienen importancia na concordancia que l'axetivu establez col sustantivu, segn se detalla en XXII.2.3. 2.2 Axetivos calificativos y determinativos Los axetivos calificativos espresen una cualid del nome qu'acompaen: dimensin, color, cualid, naturaleza, etc. Asina, llibru blancu, rapaza roxa, llobu fieru, monte emprunu, bon tiempu, etc. Los axetivos determinativos refirense a aspeutos del sustantivu que nun entren na definicin del so significu: cantid, allugamientu, posesin, etc. Tales restricciones son pervariaes. Asina, los axetivos determinativos puen ser demostrativos (esti llibru, aquelles rapaces), posesivos (el mio coche, la casa vuesa), numberales (diez homes, el segundu llibru), indefinos (otra selmana, unos piescos, toles cases, dalgn llobu, dellos carbayos),
80

VI. El nome y laxetivu

interrogativos (qu camn?, cuntes vegaes?) y esclamativos (qu llaceries!, cuntes allegres!). 2.3 Gradacin del axetivu La cualid espresada por un axetivu pue presentase en grau comparativu y en grau superlativu. Pa llogralo, remnense distintes construcciones sintctiques. 2.3.1 GRAU COMPARATIVU Nel grau comparativu, la cualid del axetivu presntase en comparanza con otra que se toma como puntu de referencia. Hai tres menes de comparanza: la de superiorid, la d'inferiorid y la d'iguald. Puen atopase ms detalles en XXV.2.3.2. Na comparanza de superiorid, la cualid del axetivu presntase n'intensid superior a la del puntu de referencia. sase pa ello la construccin comparativa, iguada cola secuencia ms + axetivu + que + referencia. Exemplos: esti pueblu ye ms guapu que'l to, el cielu del atapecer ye ms roxu qu'azul. Nos casos de ms bonu y ms malu, esta construccin analtica alterna cola sinttica meyor y peor, respeutivamente. Exemplos: un escritor ms bonu qu'l o un escritor meyor qu'l, una ciud ms mala qu'un pueblu o una ciud peor qu'un pueblu. Na comparanza d'inferiorid, la cualid del axetivu apaez n'intensid ms baxa que la del puntu de referencia. La construccin usada ye la que respuende a la secuencia menos +axetivu + que +referencia. Exemplos: el to perru ye menos blancu que'l de Xuan, esti asuntu ye menos abegosu que los otros. Na comparanza d'iguald, la cualid del axetivu apaez n'intensid igual a la del puntu de referencia. sense pa ello secuencies como stes: tan + axetivu + como + referencia; axetivu + igual que + referencia; igual de + axetivu + que + referencia; axetivu + lo mesmo que + referencia; lo mesmo de + axetivu + que + referencia; etc. Exemplos: esti pueblu ye tan guapu como'l tuyu, el llibru ye aburru igual que la pelcula, esa cancin ye igual de vieya que'l baille, Xuan ye altu lo mesmo que Pedro, Xuan ye lo mesmo d'altu que Pedro. Al emplegar un numberal multiplicativu, faise alusin implcita o esplcita a una cantid que sirve de puntu de referencia. Y asina, si se diz la sidra tien preciu doble, sobreentindese un trminu de referencia que nesa ora81

VI. El nome y laxetivu

cin nun s'espresa. Sicas, lo referenciao pue espresase per aciu de sintagmes diversos. Por exemplu: la sidra tien preciu doble que'l vinu, la sidra tien preciu doble del qu'anunciaben, la sidra tien preciu doble del anunciu, la sidra tien preciu doble al anunciu. 2.3.2 GRAU SUPERLATIVU El grau superlativu presenta la cualid del axetivu na so mayor intensid. Hai dos menes de superlativu: el relativu y l'absolutu. El superlativu relativu presenta la cualid col mayor o menor grau d'intensid dientro d'un conxuntu que se toma como referencia. El superlativu relativu constrise cola secuencia el (la, lo, los, les) + ms (menos) + axetivu + de + referencia. Exemplos: el mio pueblu ye'l ms guapu del conceyu, esos asuntos yeren los menos abegosos de toos. El superlativu absolutu presenta la cualid col mayor grau d'intensid, pero ensin referencia a nengn otru elementu de referencia. Hai varies maneres de formalu: a) Anteponindo-y al axetivu'l prefixu per-. Exemplos: esti pueblu ye perguapu, ye un perru perblancu, el cielu del atapecer ye perroxu, ye un asuntu perabegosu. b) Anteponindo-y al axetivu'l prefixu re- o requete-. Exemplu: ye un home revieyu, pnxose requetellocu. c) Amestndo-y al axetivu'l sufixu -simu, -sima, -simo. Exemplos: guapsimu, blanqusimu, llargusimu, etc. De toes maneres, ha tenese en cuenta que ciertu nmberu d'axetivos nun lleven con facilid esti sufixu, y otros nun puen llevalu. d) Anteponindo-y al axetivu alverbios de cantid como muncho, mui, bramente, etc. Exemplos: esti pueblu ye muncho guapu, ye un perru mui blancu, el cielu del atapecer ye bramente roxu. e) Remanando procedimientos sintcticos, como reiteraciones (ye un home vieyu vieyu), frases comparatives (ye ms llistu que cien sabios xuntos), frases consecutives (ta tan fro que xela l'aliendu), frases feches (ye como un volador "rpidu"), etc. Considrase redundante axuntar nel mesmu axetivu dos procedimientos superlativos al empar; dirse, ents, perblancu, mui blancu o blanqusimu, pero non *mui blanqusimu o *perblanqusimu; mui vieyu o revieyu, pero non *mui revieyu; etc.
82

VI. El nome y laxetivu

2.4 Sustantivacin del axetivu Un axetivu pue sustantivase pola mor del artculu; darru d'ello, pue exercer les funciones propies del sustantivu (suxetu, complementu direutu, complementu indireutu, etc.). Exemplos: el mariellu ye'l coche que ms me presta; de toles llibretes, quixo ms la llarga; nun-yos digas nada a les almites; quexbense de los folganzanes; lleg colo segao; l'escoyu pa presidente fal ayeri. Ha entendese qu'esta sustantivacin realzase lo mesmo dende un axetivu (como nos exemplos d'enriba) que dende un sintagma enantes axetivu. Asina, hai sustantivaciones de sustantivos axetivaos: nun viesti a les de Tinu?, nun merc nada a los de Pedro, vieno col de la tienda, falaben de les d'Uviu; d'oraciones axetivaes o relatives: traxo lo que-y mandasti, diyos comida a los que nun s'aguantaben de fame, nun s'enfoten no que dixistis, anden colo que puen; d'oraciones primero sustantivaes y llueu axetivaes per aciu de preposicin: la bayura del que ms sidra produz, esa casona vieya ye de los que venen per equ l'au pasu. El xneru del artculu trespositor depende del xneru del axetivu trespuestu: el malu / la mala / lo malo / los malos / les males, el prestosu / la prestosa / lo prestoso / los prestosos / les prestoses, el primeru / la primera / lo primero / los primeros / les primeres, el vieyu / la vieya / lo vieyo / los vieyos / les vieyes, etc. Ha analizase distinto el blancu ye'l meyor coche, l'asturianu fala bien de toos, el llargu ye'l mio fu, onde un axetivu masculn ta trespuestu a sustantivu, frente a el blancu ye'l meyor color, l'asturianu flase abondo, el llargu del armariu nun se pue midir, onde tamos ante autnticos sustantivos y onde l'artculu nun fai de trespositor, sinn de puru morfema nominal. 2.5 Alverbializacin del axetivu Un axetivu pue camudase n'alverbiu remanando n d'estos medios: a) Sufixu -mente. L'axetivu en forma femenina y col sufixu tnicu -mente queda convertu nun alverbiu, ensin variaciones de xneru o de nmberu. Exemplos: rpidamente, guapamente, amaosamente, seriamente, fcilmente, selemente, fadiamente, solamente, llocamente, bonalmente, llanamente, etc. b) Inmovilizacin de les sos marques morfolxiques na terminacin inva83

VI. El nome y laxetivu

riable -o: ellos falen fino, equ trabayen curioso, esguilamos rpido, falaron posao del asuntu. Ver tamin XXIII.3.7.3. 2.6 Apcope de nomes y d'axetivos Dellos nomes, cuando s'alluguen ante otru nome n'aposicin, encurtien o apocopen la so forma. Esti ye'l casu de santu, que se camuda en san: San Lluis, San Cloyo, San Antn, San Xuan, San Xos, San Martn (na toponimia Samartn, como sustantivu samartn), etc. Sicas, convin tener en cuenta que n'otros casos nun se produz l'apcope: Santu Firmu, Santu Mederu, Santu Adrianu, etc. El sustantivu santa enxams nun s'apocopa: Santa Olaya, Santa Mara, Santa Ana, Santa Brbola, etc. Dellos axetivos en masculn singular (dalgunos tamin en femenn), cuando s'alluguen en posicin antepuesta, tamin encurtien o apocopen la so forma. Exemplos: mal tiempu, pero tiempu malu; bon rapaz, pero rapaz bonu, bona rapaza; gran escritor, gran muyer, pero grandes escritores, grandes muyeres; primer pisu, pero pisu primeru; tercer cursu, pero cursu terceru; postrer pensamientu, pero pensamientu postreru; etc. Ver, sobre los numberales ordinales, XII.3.3.

84

VII. El xneru y el nmberu

El xneru y el nmberu
1 El xneru. Masculn y femenn

VII

El xneru ye un morfema comn a sustantivu y a axetivu. La concordancia per parte l'axetivu ye una pura repercusin del xneru del sustantivu. Sobre los aspeutos sintcticos de la concordancia de xneru masculn y femenn dientro del grupu nominal, puen vese XXII.2.3.1 y 3.3; y na oracin atributiva, XXIV.4. 1.1 Sustantivos masculinos y femeninos Los sustantivos de la llingua presntense, pelo xeneral, o en xneru masculn o en xneru femenn, fechu que se comprueba pol artculu y los axetivos antepuestos dientro'l mesmu sintagma, o polos axetivos pospuestos atributivos si'l sustantivu ye cuntable: la casa; bona casa, primera casa, esta casa, dalguna casa, la nuestra casa, otra casa; casa alta, casa vieya, casa afayadiza, etc. Acordies cola so capacid pa ufrir variacin de xneru, los sustantivos puen ser: a) De xneru variable: son aquellos que presenten variacin de masculn y femenn. Puen xebrase en dos grupos: - Los que lleven asociu un cambiu de significu segn el xneru (sexu, tamau, etc.), como el llobu / la lloba, el furacu / la furaca, el xurista / la xurista. - Los que nun lleven asociu un cambiu de significu segn el xneru: el sangre o la sangre, el mar o la mar, el cacags o la cacagesa; el lleche o la lleche, el cubil o la cubil, el llargor o la llargor. b) De xneru invariable o fixu: son aquellos que presenten nami un xneru, seya masculn como en el fgadu, el camin, el llimiagu, el llabor, el sal, el miel, el llume, el sartn, l'ubre, el cal, el gripe; seya femenn como en la lluna, la vidaya, la formiga, la canal, la calor, l'anfiler, la pantasma, la ponte, la co, la utre, la blima. En llinies mui xenerales, obsrvase que n'asturianu asciense al xneru masculn los sustantivos que terminen en -u, -n, -n, -s y -az. Asina ye en casos como el furacu, l'abogu, el xiblu, el castau, el fontn, el camn, el cabs, el rapaz.
85

VII. El xneru y el nmberu

Pela so parte, los sustantivos femeninos asciense davezu a la terminacin -a. Exemplos: la puerta, la orbayada, la berrida, la carbayeda, la roldana, la tolia, la rapaza. Les terminaciones -o, -e, -i y consonante (sacantes los casos mentaos enriba) lo mesmo s'asocien al masculn qu'al femenn. Exemplos: l'auto, la mano; el ferre, la llebre; el rei, la llei; el camin, la esmolicin; el favor, la calor; el llagar, la figar; el xarabal, la canal; etc. De toes maneres, puen atopase esceiciones que contradicen lo dicho. Asina, hai masculinos qu'acaben en -a: el da, el cura, el problema. 1.2 Axetivos masculinos y femeninos Pela so parte, los axetivos puen presentase con xneru variable (masculn o femenn) en concordancia o referencia a sustantivos del mesmu xneru. Pelo xeneral, los axetivos masculinos asciense nel singular a terminaciones como -u, -n, -n. Asina, malu, baxu; mangun, folgn; montesn, avilesn. Los axetivos femeninos, pel so llau, asciense xeneralmente nel singular a la terminacin -a: mala, folganzana, avilesina, faladora, etc. Sicas, hai axetivos nos qu'esta terminacin ye comn a los dos xneros, como en socialista, egosta, etc. El restu de les terminaciones axetives posibles son comunes a masculn y a femenn: llibre, pelgar, xabaz, pelanes, etc. 1.3 Espresin del xneru nos sustantivos y axetivos En llinies xenerales, el xneru masculn o femenn ofrez los siguientes formantes morfolxicos nel singular: -U / -A (llobu, lloba), -U / -DA (moyu, moyada; metu, metida; carbayu, carbayeda), -E / -A (xastre, xastra) y - / -A (trabayador, trabayadora). Nos casos de sustantivos y axetivos que nun presenten diferencies de terminacin pal masculn y pal femenn, atpense dellos morfemes amestaos baxo un mesmu formante o espresin: atleta, llibre. Darru especifquense con ms detalle les terminaciones de xneru masculn y femenn: a) Masculn -U / femenn -A. Exemplos: el llobu, la lloba; el neu, la nea; el furacu, la furaca; malu, mala; xustu, xusta; mariellu, mariella. Nesti casu atpense tamin -U (o -EU) / -EA (europu, europea; feu, fea), -UDU / -UDA (arigudu, ariguda; carnudu, carnuda), -DERU / -DERA (el
86

VII. El xneru y el nmberu

panaderu, la panadera; facederu, facedera; abrideru, abridera) y -DIZU / -DIZA (afayadizu, afayadiza; antoxadizu, antoxadiza). Sobre la escritura de d nestes terminaciones, ver III.2.3. b) Masculn -U / femenn -ADA (l'abogu, l'abogada; el cuyaru, la cuyarada; moyu, moyada; enfotu, enfotada), -U / -IDA (el berru, la berrida; el xiblu, la xiblida; bebu, bebida; apurru, apurrida, pero el fu, la fa; el tu, la ta; el coru, la cora) y -U / -EDA (el carbayu, la carbayeda; el castau, la castaeda; el fresnu, la fresneda). Sobre la escritura de d nestes terminaciones, ver III.2.3. c) Masculn -E / femenn -A. Exemplos: el presidente, la presidenta; el xastre, la xastra; pariente, parienta. d) Masculn en consonante / femenn consonante + -A. Exemplos: el marqus, la marquesa; el rapaz, la rapaza; el coronel, la coronela; el sobrn, la sobrina; el seor, la seora; cangus, canguesa; mangun, manguana; vieyn, vieyina. De la mesma manera -DOR / -DORA (el llabrador, la llabradora; el trabayador, la trabayadora; falador, faladora; bebedor, bebedora). e) Formacin del femenn per aciu de sufixos: sufixu femenn -SA o -ESA (l'alcalde, l'alcaldesa; el conde, la condesa; el prncipe, la principesa o princesa; el llargatu, la llargatesa) y sufixu femenn -NA o -INA (el rei, la reina; el gallu, la gallina). Tamin, per aciu de medios lxicos: l'home, la muyer; el p, la ma; el caballu, la yegua; el carneru, la oveya; el castrn, la cabra; el ge, la vaca; el xenru, la nuera; el machu, la fema. f) Sustantivos o axetivos con variacin de xneru non reflexada na espresin: el xurista, la xurista; un atleta, una atleta; l ye socialista, ella ye socialista; un home llibre, una muyer llibre; un gelu bonal, una gela bonal; un animal xabaz, una bestia xabaz. 1.4 Significu de la oposicin masculn / femenn nos sustantivos La estremacin ente masculn y femenn tien un valor rellacional; n'efeutu, les concordancies de xneru ente sustantivu y axetivu son un mediu d'amosar les rellaciones que s'establecen ente elementos diversos de la cadena falada. Pero, arriendes d'ello, el xneru del sustantivu pue aportar tamin della informacin suplementaria.
87

VII. El xneru y el nmberu

1.4.1 MASCULN Y FEMENN CON REFERENCIA A SEXU Nos nomes de persones y d'animales, la oposicin masculn / femenn fai referencia al sexu, esto ye, a machu y a fema. Exemplos: el cuu, la cuada; el neu, la nea; el llobu, la lloba; el pitu, la pita. Nel casu de los nomes de vexetales y plantes, tamin pue dase la mesma oposicin si esi significu ta presente na mentalid del falante: el felechu, la felecha; el fresnu, la fresna; el carrascu, la carrasca. Cuando se quier facer una referencia indistinta a machos y femes de la mesma especie, emplgase davezu'l masculn en singular o en plural: nun se vio l'osu en tol iviernu; los fos de Lluca llmense Pedro y Ana; los trabayadores del comerciu; los drechos del home. Sicas, en dellos casos ye'l femenn el que val pal mesmu cometu: meti les vaques na cuadra, tien munches oveyes, vieno la raposa. 1.4.2 MASCULN Y FEMENN CON REFERENCIA A TAMAU N'otros munchos de casos, la oposicin de xneros, en nomes d'oxetos, refierse a una diferencia de tamaos, como ye'l casu de el furacu, la furaca; el portiellu, la portiella; el campanu, la campana; el ventanu, la ventana; el duernu, la duerna; el caleyu, la caleya; el sacu, la saca. Otres vegaes trtase d'una diferencia de forma, como en el pozu, la poza; el cestu, la cesta; el paxu, la paxa. Y tamin pue aludir a un matiz diminutivu-peyorativu aportu pol masculn, lo que da llugar a novedaes lxiques surdes de l'activid creadora del falante: una chaqueta, un chaquetu; una camisa, un camisu; una pelota, un pelotu; l'ablana, l'ablanu, etc. 1.4.3 MASCULN CON REFERENCIA INDIVIDUAL
Y FEMENN CON REFERENCIA COLEUTIVA

Hai abondos casos nos que'l masculn fai referencia al individuu y el femenn al conxuntu d'esos individuos. Exemplos: el cuernu, la cuerna; el tuenu, la tuena; el cacu, la caca; el vasu, la vasa; el maderu, la madera. 1.4.4 MASCULN Y FEMENN SIN NENGUNA REFERENCIA Ye frecuente que la oposicin masculn / femenn nun amieste nenguna diferencia de significu. Ye lo qu'asocede en casos como stos: el cacags, la cacagesa; el lleche, la lleche; el mar, la mar; el mazanal, la mazanal; el peral, la peral; el pumar, la pumar; el sangre, la sangre. 1.4.5 VARIACIN APARENTE DE XNERU A pesar de la so apariencia, sustantivos como los que se citen darru nun
88

VII. El xneru y el nmberu

pertenecen a los que presenten variacin de xneru masculn y femenn. Trtase, pelo contrario, de coincidencies ente sustantivos de xneru fixu masculn que tienen espresin asemeyada a otros de xneru fixu femenn: el cueru, la cuera; el casu, la casa; el cuelmu, la cuelma; el garitu, la garita; el palu, la pala; el comederu, la comedera; el filu, la fila; el forru, la forra; l'alborniu, l'albornia; el tema, la tema; el marcu, la marca; el mapa, la mapa; el sidru, la sidra; el cai, la cai.

El neutru

2.1 Carauterstiques xenerales El neutru ye un xneru qu'apaez nel artculu, nos axetivos, nos referentes y nos pronomes personales qu'entren en concordancia con sustantivos non cuntables y con otros elementos d'asemeyaes carauterstiques. A diferencia del xneru masculn y femenn y del nmberu, el neutru nun tien manifestacin (sacantes unos pocos de casos) nel trminu rexente o nuclear de la concordancia (el sustantivu), sinn nami nel trminu subordinu, o seya, nel axetivu o referente. Sicas, la presencia del neutru nel axetivu o nel referente ye pura repercusin del calter non cuntable del trminu principal. Los sustantivos y otros elementos qu'esixen concordancia de neutru, apaecen siempre en singular; el neutru enxams s'asocia al nmberu plural, lo que se reflexa tamin na concordancia col verbu. La esistencia del neutru fai que n'asturianu l'axetivu pueda amosar tres terminaciones: -u pal masculn, -a pal femenn y -o pal neutru. Por exemplu: malu, mala, malo. Tolo que se refier a la sintaxis del neutru pue atopase en XXII.2.3.2 y XXIV.4.1.1. 2.2 Espresin del neutru 2.2.1 MODELOS DE TRIPLE TERMINACIN NAXETIVOS Xeneralmente, el formante morfolxicu del neutru tien como espresin especfica -O: malo, moyao, bebo, nuevino, puercono, charrano, etc. Acordies con esto, l'axetivu asturianu presenta los siguientes modelos de
89

VII. El xneru y el nmberu

terminaciones: masculn -U / femenn -A / neutru -O (llibru malu, novela mala, carbn malo; home xustu, muyer xusta, xente xusto); masculn -U / femenn -ADA / neutru -AO (asientu moyu, cara moyada, madera moyao; home enfotu, muyer enfotada, xente enfotao); masculn -U / femenn -IDA / neutru -O (vasu bebu, xarra bebida, lleche bebo; el cobertor recudu, la toballa recudida, la ropa recudo); masculn -UDU / femenn -UDA / neutru -UDO: (obleru picudu, escarpia picuda, fierro picudo); masculn -U (o -EU) / femenn -EA / neutru -EO (pas europu, nacin europea, xente europeo; gatu feu, gata fea, lo feo); masculn -DERU / femenn -DERA / neutru -DERO (asuntu facederu, xera facedera, lo facedero; un piescu abrideru, una ciruela abridera, fruta abridero); masculn -DIZU / femenn -DIZA / neutru -DIZO (sitiu afayadizu, casa afayadiza, lo afayadizo; neu antoxadizu, nea antoxadiza, xente antoxadizo); masculn -N / femenn -INA / neutru -INO (home vieyn, muyer vieyina, xente vieyino; xatu ruin, oveya ruina, ganu ruino); masculn -N / femenn -ANA / neutru -ANO (home charrn, muyer charrana, xente charrano; rapaz folganzn, rapazana folganzana, xente folganzano). Sobre la escritura de d nestes terminaciones, ver III.2.3. 2.2.2 AXETIVOS ENSIN ESPRESIN ESPECFICA DE NEUTRU Dellos axetivos presenten nami una terminacin comn a masculn, femenn y neutru. Nesti casu atpense los axetivos que tienen a comua un masculn, un femenn y un neutru en -E (un home llibre, una muyer llibre, xente llibre; llibru verde, camisa verde, mofu verde), en vocal tnica (un diputu zul, una diputada zul, xente zul), en -A (l ye socialista, ella ye socialista, ye xente socialista) o en consonante (machu xabaz, fema xabaz, xente xabaz; home bonal, muyer bonal, xente bonal; da aciar, selmana aciar, eso ye aciar; rapaz pelanes, rapaza pelanes, xente pelanes). 2.2.3 AXETIVOS CON DOS ESPRESIONES DE NEUTRU Esiste un tipu d'axetivos qu'amuesen dos posibilidaes de formar el neutru, una cola mesma espresin que'l masculn, y otra amestndo-y -o. D'esta miente: masculn -N / femenn -ONA / neutru -N u -ONO (rapaz fartn, rapaza fartona, xente fartn o fartono; pisu puercn, mesa puercona, agua puercn o puercono); masculn -S / femenn -ESA / neutru -S o -ESO (home monts, muyer montesa, xente monts o monteso); masculn -DOR / femenn -DORA / neutru -DOR o -DORO (rapaz falador, moza faladora, xente falador o faladoro).
90

VII. El xneru y el nmberu

El nmberu. Singular y plural

El nmberu ye un morfema comn a sustantivu y axetivu. La concordancia de singular o plural per parte l'axetivu ye un puru efeutu del nmberu del sustantivu. Sobre los aspeutos sintcticos de la concordancia de nmberu dientro del grupu nominal, ver XXII.2.3.1 y 3.3; y, na oracin atributiva, XXIV.4. 3.1 Sustantivos en singular y en plural Como observacin de calter xeneral, los sustantivos ufren la posibilid de presentase en singular o en plural, acordies coles necesidaes comunicatives y lligaos dambos nmberos a significaciones estremaes; o seya, una espresin como la casa tien un significu diferente al de les cases, escoyendo'l falante dambes posibilidaes segn les sos necesidaes. Sicas, nun s'usen en plural los nomes propios: Asturies, Uviu, Naln, Europa, Xuan, Olaya, Fernndez, etc. Nami ye posible'l plural en delles espresiones feches: les Asturies d'Uviu y les Asturies de Santillana; o cuando se quier destacar los estremaos aspeutos d'una mesma realid: hai munchos Uvieos que nun se conocen, el de Casu y el de Llangru son dos Nalones diferentes; o cuando s'alude a individuos del mesmu nome: los Fernndez viven en Xixn. 3.1.1 SUSTANTIVOS INDIFERENTES AL NMBERU Dellos sustantivos presenten forma de singular y de plural, pero sin que se dea nenguna estremacin de significu ente un nmberu y otru. Nestos casos, l'emplegu del singular o del plural ye indiferente cuando se quier facer referencia a la unid. Nesta situacin tn sustantivos como: el pantaln o los pantalones, el calzn o los calzones, la tisoria o les tisories, la tiaza o les tiaces, la braga o les bragues, la traza o les traces, la nariz o les narices, el culiestru o los culiestros, la apla o les aples. 3.1.2 SUSTANTIVOS NAMI EN PLURAL Dellos sustantivos emplguense nami en plural. Munchos refirense a oxetos formaos por dos partes iguales, anque non siempre ye asina. Exemplos: les mesories, les morgaces, les fusties, les parigeles, les angares, les pregancies, les trbedes, les farrapes (nome d'un platu), les papes (nome d'un platu), les cosques, los rebelgos, los antioyos, etc.
91

VII. El xneru y el nmberu

3.1.3 SUSTANTIVOS NAMI EN SINGULAR Esisten sustantivos que s'empleguen solamente en singular, ente los que s'alcuentren munchos que faen referencia a conceutos astrautos (probit, chapeta, llargor, sal, sede), o a realidaes niques (norte, sur, sol). 3.2 Terminaciones de singular y plural nos sustantivos y axetivos Lo mesmo nos sustantivos que nos axetivos, el singular nun presenta formante carautersticu. El formante carautersticu del plural ufre estes posibilidaes: -S (el ferre / los ferres), -ES (el llagar / los llagares), -OS (el rapaz / los rapazos) y -NES (el resume / los resmenes); hai amalgama col signu lxicu nos casos d'indiferenciacin (el parages / los parages). Respeuto al formante -S, asciase en dellos casos a cambios voclicos nel formante de singular: -U / -OS (el llobu / los llobos), -A / -ES (la casa / les cases). Respeuto al formante -ES, asciase a vegaes a la perda d'una -D- del formante de singular (cansada / cansaes, partida / partes). Esti modelu d'espresin del nmberu reflxase en sustantivos y axetivos nes siguientes menes de terminaciones: a) Singular -U / plural -OS. Exemplos: el llobu, los llobos; l'horru, los horros; l'enfadu, los enfados; xustu, xustos; seardosu, seardosos. Na llingua escrita escribirse siempre -u en tolos casos de masculinos singulares, anque na fala puedan alternar les pronunciaciones [-u] y [-o] (de toes maneres, escrbese -o nunos pocos de sustantivos que s'especifiquen en II.3.2.4 y en VI.1.2.3). Axstense al mesmu esquema los sustantivos qu'amuesen estes terminaciones: -U (o -AU) / -AOS: l'abogu, los abogaos; el llau, los llaos; moyu, moyaos; dau, daos -U (o -EU) / -EOS: el castau, los castaeos; el deu, los deos; europu, europeos; feu, feos -U / -OS: el fu, los fos; el lladru, los lladros; bebu, bebos; galdu, galdos -U (u -OU) / -OOS: el protozu, los protozoos; el mou, los moos; tou, toos -UU / -UOS: l'individuu, los individuos; el residuu, los residuos; antiguu, antiguos; continuu, continuos; pero la locucin alverbial de contino
92

VII. El xneru y el nmberu

-DERU / -DEROS: l'atechaderu, los atechaderos; el ruxideru, los ruxideros; facederu, facederos; abrideru, abrideros -DORIU / -DORIOS: el llavadoriu, los llavadorios; l'abellugadoriu, los abellugadorios -DIZU / -DIZOS: afayadizu, afayadizos; antoxadizu, antoxadizos -UDU / -UDOS: arigudu, arigudos; barbudu, barbudos Sobre la escritura de d nestes terminaciones, ver III.2.3. b) Singular -O / plural -OS. La terminacin singular -o ye propia nami de dellos sustantivos, resultu de l'apcope de formes compuestes, nos exemplos l'automvil, el metropolitanu, la fotografa, la radiotelefona, la motocicleta. Exemplos: lauto, los autos; el metro, los metros ("ferrocarril"; pero el metru "midida"); la foto, les fotos; la radio, les radios ("mediu de comunicacin"; pero el radiu, "d'una circunferencia"); la moto, les motos. Dase tamin nos sustantivos non cuntables (el fierro, el pelo, el filo, n'oposicin a los cuntables el fierru, el pelu, el filu) pero que nun tienen plural. Ha mentase la esceicin na formacin del plural qu'amuesa'l sustantivu la mano, les manes. c) Singular -A / plural -ES. Xeneralcense estes terminaciones lo mesmo pa masculinos que pa femeninos: la lloba, les llobes; la nea, les nees; la puerta, les puertes; l'atleta, les atletes; mala, males; xusta, xustes; seardosa, seardoses; ella ye socialista, elles son socialistes; muyer egosta, muyeres egostes; el da, los des; el problema, los problemes; el cura, los cures; l'atleta, los atletes; l ye socialista, ellos son socialistes; home egosta, homes egostes. Han tenese en cuenta les consecuencies ortogrfiques de lo qu'antecede: - Singular -ZA, plural -CES: la rapaza, les rapaces; la esperanza, les esperances; andaluza, andaluces; gastiza, gastices. - Singular -CA, plural -QUES: la llueca, les llueques; la conca, les conques; blanca, blanques; tosca, tosques. - Singular -GA, plural -GUES: la llamarga, les llamargues; l'estratega, los estrategues; gallega, gallegues; ciega, ciegues. - Singular -GUA, plural -GES: la cigua, les ciges; la llingua, les llinges; antigua, antiges; ambigua, ambiges. Axstense al mesmu esquema les terminaciones que siguen darru: -EA / EES: la velea, les velees; la rocea, les rocees; europea, europees; fea, fees -UA / UES: oblicua, oblicues; continua, continues
93

VII. El xneru y el nmberu

-DORA / -DORES: la trabayadora, les trabayadores; la catadora, les catadores; faladora, faladores; xugadora, xugadores -DERA / -DERES: la panadera, les panaderes; la regadera, les regaderes; facedera, facederes; abridera, abrideres -DORIA / DORIES: la subidoria, les subidories -DURA / DURES: la chiscadura, les chiscadures; la moyadura, les moyadures -DIZA / DICES: antoxadiza, antoxadices; afayadiza, afayadices -UDA / UDES: ariguda, arigudes; carnuda, carnudes -ADA / AES: l'abogada, les abogaes; la cuyarada, les cuyaraes; moyada, moyaes; llograda, llograes -IDA / ES: la partida, les partes; l'atapecida, les atapeces; bebida, bebes; galdida, galdes -EDA / EES: la carbayeda, les carbayees; la fumareda, les fumarees Sobre la escritura de d nestes terminaciones, ver III.2.3. d) Singular -E / plural -ES. Exemplos: el monte, los montes; la llende, les llendes; la fonte, les fontes; pueblu llibre, pueblos llibres; home probe, homes probes; nacin llibre, naciones llibres; muyer probe, muyeres probes. e) Singular -E / plural -ENES, nami en dellos sustantivos d'aniciu cultu: l'orixe, los orxenes; el resume, los resmenes; el dictame, los dictmenes; el marxe, los mrxenes; el crime, los crmenes; la virxe, les vrxenes. En voces patrimoniales sguese'l mesmu esquema qu'en d): el dentame, los dentames. f) Singular en diptongu o triptongu acabu en -I / plural -IS: el rei, los reis; el cai, los cais; la llei, les lleis; la cai, les cais. g) Singular en vocal tnica / plural vocal tnica + -S. Exemplos: l'esqu, los esqus; el xal, los xals; el sof, los sofs; el tab, los tabs; la xarr, les xarrs; la co, les cos. h) Singular en vocal tnica / plural vocal tnica + -ES. Dase nami en sustantivos: la realid, les realidaes; la seard, les seardaes; la llibert, les llibertaes; l'amist, les amistaes; la virt, les virtes. i) Singular en consonante / plural consonante + -ES. Exemplos: l'animal, los animales; el fontn, los fontanes; el llagar, los llagares; el cabs, los cabases; el pex (tamin pexe), los pexes; la canal, les canales; la esmolicin, les esmoliciones; la figar, les figares; el viax (o viaxe), los viaxes;
94

VII. El xneru y el nmberu

p bonal, pas bonales; l ye mangun, ellos son manguanes; un home pelgar, unos homes pelgares; cangus, cangueses; una muyer pelgar, unes muyeres pelgares; ma bonal, mas bonales. Axstase al mesmu esquema -DOR / -DORES: el trabayador, los trabayadores; el ruxidor, los ruxidores; falador, faladores; aforrador, aforradores. Prodcense consecuencies ortogrfiques nel casu de -Z / -CES: el llimaz, los llimaces; la llombriz, les llombrices; un pueblu feliz, unos pueblos felices; una ciud feliz, unes ciudaes felices. j) Singular en consonante / plural consonante + -OS. Yel casu de: -N / plural -INOS (el vecn, los vecinos; el camn, los caminos; el xatn, los xatinos; llan, llanos; ruin, ruinos; vieyn, vieyinos); -N / -ANOS, en casos como el ventn (tamin ventanu), los ventanos; ayern, ayeranos; -Z / plural -ZOS, en perpocos sustantivos (el rapaz, los rapazos; el maz, los mazos). La terminacin -N almite un plural en -ONOS o en -ONES, en casos como el rapazn, los rapazonos o los rapazones; el seorn, los seoronos o los seorones; vieyn, vieyonos o vieyones; grandn, grandonos o grandones, pero non en el camin, los camiones; el montn, los montones; moscn, moscones "de Grau". Con axetivos, l'esquema -Z / -ZOS ye propiu del masculn, mentanto que'l femenn fai -Z / -CES: un home porcaz, unos homes porcazos; un p bonaz, unos pas bonazos; una muyer porcaz, unes muyeres porcaces; una ma bonaz, unes mas bonaces. k) Singular y plural en -S. Exemplos: el llunes, los llunes; el xueves, los xueves; el parages, los parages; el saltapraos, los saltapraos; el pncrees, los pncrees; l'atles, los atles; la crisis, les crisis; esi ye un pelanes, esos son unos pelanes; esi ye un voceres, esos son unos voceres; esi ye un badanes, esos son unos badanes; esa ye una pelanes, eses son unes pelanes; esa ye una voceres, eses son unes voceres; esa ye una badanes, eses son unes badanes. 3.3 Significu de la oposicin singular / plural 3.3.1 COLOS SUSTANTIVOS CUNTABLES Nun sustantivu cuntable, el nmberu singular fai referencia a la clas o especie; pero, acordies col contestu concretu, pue presentar dos referencies: a) Referencia a la unid, al individuu. Exemplos: la casa ye mui afayadiza; ye un neu muncho llistu. Nesti casu, el plural significa un nmbe95

VII. El xneru y el nmberu

ru indefinu d'unidaes o d'individuos: les cases son mui afayadices; son unos neos muncho llistos. b) Referencia a una xeneralid, a la especie. Exemplos: l'home ye mortal; a la Conseyera preocpa-y la formacin del xoven; pel iviernu baxa'l llobu. Nesti casu, el plural tien un significu mui asemeyu al del singular: los homes son mortales; a la Conseyera preocpa-y la formacin de los xvenes; pel iviernu baxen los llobos. 3.3.2 COLOS SUSTANTIVOS NON CUNTABLES L'usu normal y coloquial de la llingua nun suel aprovechar la posibilid morfolxica de facer el plural de sustantivos non cuntables pa referise a variedaes dientro la mesma clas o especie. Exemplos: el carbn, la llea, la sidra, el dineru, etc. De toes maneres, rexstrense plurales como la fame / les fames, etc. En singular, los sustantivos non cuntables faen referencia a la especie o a parte d'ella; el contestu de fala esclaria n d'estos dos valores: la minera del carbn da trabayu a munchos asturianos; echa carbn al fueu; el dineru embizca a les persones; perd'l dineru que llevaba en bolsu; etc.

96

VIII. Lartculu

L'artculu
1 Formes del artculu
L'artculu tien estes formes: MASCULN SINGULAR PLURAL el los FEMENN la les NEUTRU lo

VIII

Exemplos: el camn, la xente, lo murnio, los llobos, les palombes. La espresin grfica d'estes formes pue vese alterada por delles perdes y xuntures de sonos, reflexaes na escritura polos casos d'apostrofacin y poles contraiciones. 1.1 Formes apostrofaes En determinaes circunstancies, los artculos el y la pierden la so vocal. Esti fechu reflxase na escritura per aciu del signu ortogrficu llamu apstrofu ('). 1.1.1 APOSTROFACIN DEL ARTCULU EL L'artculu el apostrfase acordies coles siguientes normes: a) Apostrfase como l' cuando va siguu de pallabra qu'entama per vocal o h muda. Exemplos: l'asturianu, l'exe, l'inxenieru, l'orbayu, l'untu, l'hachu, l'hermanu, l'himnu, l'horru, l'humor. Tngase en cuenta que l'apostrofacin nun ye posible ante h-: el h umu "el fumu". . . b) Apostrfase como 'l cuando va precedu de pallabra qu'acaba en vocal y siguu por pallabra qu'entama per consonante. Exemplos: rompi'l xarru, ye primu'l cuu, lleva'l xatu, fiende'l maderu, ye'l cura, fai'l favor, tu bebi'l vasu, comi'l pexe, ta moyu'l suelu. c) L'artculu el, si va precedu de pallabra qu'acaba per vocal, y al mesmu tiempu siguu de pallabra qu'entama tamin en vocal o h muda, apostrfase segn s'afita nel puntu a) desti apartu: rompi l'exe, traxo l'hachu, ye primu l'alcalde, ye amiga l'hermanu, lleva l'armariu, ye
97

VIII. Lartculu

l'inxenieru, fai l'encargu, tu bebi l'ans, comi l'andarica, ta casu l'hermanu. 1.1.2 APOSTROFACIN DEL ARTCULU LA L'artculu la nami s'apostrofa si-y sigue pallabra qu'entame per a- o ha-. Exemplos: l'asturiana, l'habilid, l'amestadura, l'habitacin. Nun s'apostrofa ante ha-: la haba "la faba". . . Poro, habr escribise: la oveya, la esfoyaza, la hexemona, la hora, la inera, la hixene, la ufierta, la humedanza. 1.1.3 OBSERVACIONES SOBRE LAPOSTROFACIN DARTCULOS Han tenese en cuenta les observaciones siguientes sobre l'apostrofacin d'artculos: a) L'artculu neutru lo enxams nun s'apostrofa. Exemplos: lo afayao, lo habitao, lo ensucho, lo helnico, lo irretrucable, lo hispnico, lo orbayao, lo homoxneo, lo ufro, lo humildoso. b) Si l'artculu el va precedu de la conxuncin y o del pronome -y, nun s'apostrofa como 'l. Exemplos: aquellos y el fu de Xuan, apurri-y el quesu, dio-y el xenru lo que pidi. c) Nes secuencies que + el, si llueu sigue consonante, l'apostrofacin afeuta al artculu nami: paez que'l tema ruxe muncho, diz que'l ser humanu ye cruel. Si-y sigue vocal o h muda, aplcase la norma xeneral: paez que l'au acaba bien, diz que l'home nun lo crey. d) Una pausa enantes del artculu fai imposible qu'sti pierda la vocal y sapostrofe como 'l. Exemplos: rompi, paezme, el xarru; si lo fai asina, el diau lu lleve; Xuacu, el to primu!; diz que, si nun t'importa, el llunes mndatelo per corru; pero Xuacu, lamigu de siempre! e) Los nomes de llugar con artculu apostrfense segn les regles xenerales: L'Entregu, L'Infiestu, L'Ageria, L'Argaosa, La Cuesta'l Llagu, La Vega l'Umeru, Castau'l Monte, Sotu'l Barcu, etc. Pero: La Infestal, La Espina, La Isla, La Haza, La Haya. . . 1.2 Contraiciones N'otres ocasiones, la perda de vocales nes formes del artculu nun se reflexa na escritura col apstrofu, sinn per aciu d'una contraicin. Delles vegaes ye la preposicin, y non l'artculu, la que sufre la perda de sonos;
98

VIII. Lartculu

otres, son dambos. Por exemplu, peles o del son contraiciones de per + les y de de + el, respeutivamente. 1.2.1 CONTRAICIONES DE PREPOSICIN + ARTCULU Al axuntase nel decursu una preposicin y un artculu, frmense les contraiciones que s'amuesen nesti cuadru:
EL A DE PA SO CON EN PER POR LA LO LOS LES

al del pal sol col nel pel pol

cola na pela pola

colo no pelo polo

colos nos pelos polos

coles nes peles poles

Exemplos: pidi-ylo al xenru; saclu del caxn; ye un regalu pal rapacn; el gatu ta sol escau; falastis col guardia; nun tn acordies colo que dixisti; atoplo nel llibru; eso ye no que tien razn; asturianu nes escueles; anda pel camn; nun pases pelo moyao; polo que cuntes, ye verd; ye un dibuxu fechu polos escolinos. Pero nun hai contraicin en: dxo-ylo a la maestra, vio a los neos en patiu, yes de lo que nun hai, la Caxa de les gates, van pa la ilesia, foron pa los praos, escondi la bolsa so la cama, etc. La contraicin nel tien tamin l'equivalente no: taba nel prau, taba no prau. 1.2.2 CONTRAICIN TOU + ARTCULU L'indefinu tou, toa, too, toos, toes tamin fai contraicin coles formes d'artculu: tou + el: tol toa + la: tola too + lo: tolo toos + los: tolos toes + les: toles Exemplos: tol mundu lo diz, taba tola xente na cai, tolo que cunt ye mentira, tolos des se quexa, caleyaba per toles partes. Pero esta contraicin nun se da cuando se trata de secuencies que formen parte de distintos sintagmes: La casadiella comila toa la muyer de Venancio; aquel pantaln estrozlu toul mesmu da.
99

VIII. Lartculu

1.2.3 OBSERVACIONES SOBRE LES CONTRAICIONES Tendrnse en cuenta estes dos observaciones: a) Les condiciones pa facer una contraicin tienen preferencia respeutu de les condiciones pa facer una apostrofacin. Esto quier dicir, d'otra miente, que les pallabres resultu d'una contraicin enxams lleven apstrofu, anque se trate de los casos previstos nel apartu 1.1. Exemplos: l'amiga, pero cola amiga, pola amiga (y non *col'amiga, *con l'amiga, *por l'amiga); l'horru, pero nel horru, pel horru, del horru, sol horru (y non *en l'horru, *per l'horru). b) Si un artculu ye parte d'un topnimu, enxams s'escribir contraicin. Exemplos: L'Entregu, en L'Entregu, a L'Entregu, de L'Entregu, per L'Entregu, por L'Entregu, pa L'Entregu, tou L'Entregu (y non *nel Entregu, *al Entregu, *pel Entregu, *tol Entregu, etc.); L'Argaosa, en L'Argaosa, per L'Argaosa; Les Bories, en Les Bories, per Les Bories; El Fondn, n'El Fondn, d'El Fondn, per El Fondn. Lo mesmo val pal casu de ttulos d'obres lliteraries, nomes artsticos, etc., onde l'artculu forme parte del nome. Por exemplu: los escolinos quedaron contentos con "El Principn"; eso llelo en "La isla'l tesoru", etc.

Carauterstiques morfolxiques del artculu

2.1 Contenu L'artculu ye un signu morfolxicu nominal. Pertenez, polo tanto, a la mesma categora que'l nmberu y el xneru nominales. El contenu aportu pol artculu ye'l de ser un identificador del sustantivu o elementu sustantivu al qu'acompaa. D'esta miente, el valor del artculu consttase n'oposicin a la so ausencia. El sustantivu ensin artculu clasifica la realid; el sustantivu con artculu actualiza una fastera d'esa realid clasificada, presentndola na so esistencia real y conocida gracies al so valor fricu. Esto ye lo que pue pescanciase nestes oposiciones: vieno con xente de Valds / vieno cola xente de Valds, traxeron carbn / traxeron el carbn, punxronse a esnalar pxaros de los rboles / punxronse a esnalar los pxaros de los rboles, viende cases / viende les cases, busca dineru / busca'l dineru.
100

VIII. Lartculu

L'artculu apaez siempre asociu a los morfemes de xneru y nmberu, en concordancia col sustantivu. 2.2 Valor fricu Cuando incrementa a axetivos, l'artculu fai'l papel d'elementu trespositor de so, con referencia conocida ya identificada polos falantes. Nestos casos, los artculos el, la, los y les faen siempre referencia a sustantivos cuntables masculinos o femeninos (d'una manera o bien mui esplcita o bien imprecisa) qu'apaecen n'otru llugar del testu o que se suponen en contestu, guardando con ellos una concordancia en xneru y en nmberu. Nos siguientes exemplos, el sustantivu implcitu o supuestu apaez ente corchetes: el [coche] blancu resultme perbin; de les dos llibretes, la mariella ye la ma; siempre falen bien de los [mineros] asturianos; ente les nueves, la meyor profesora ye Alicia; el [rapaz] que se punxo fadiu ye primu tuyu; paez la [periodista] que dixo les noticies anueche; los [estudiantes] que nun estudiaron nun aprobaron; de toles que visitemos, la meyor ciud foi Venecia; el [divulgu] de que diben baxar los precios yera mentira; la [noticia] de que van separase ye un bilordiu. Pela so parte, les referencies del artculu neutru y trespositor lo son les siguientes: a) Referencia a daqu impreciso o xenrico: lo falso nun hai que lo potenciar; lo blanco, en delles cultures, representa la muerte; lo asturiano nun ta bien defendo; lo nuevo siempre presta ms; lo de Lluisa nun hai quien lo entienda; lo de trabayar peles nueches faise cansao; vmonos maana no de Florencio; lo que-y pas a Olaya paeci-yos mui raro; onde teas fai lo que veas; lo que fixisti en Payares pgueslo en Campumanes; lo de que tolos homes son iguales nun se cumple nenyures; lo de cuntos aos tien ye un misteriu; lo de quin yera l'espa nun se descubri. b) Referencia a un sustantivu non cuntable qu'apaez n'otru llugar del testu o que se supn en contestu: lo verde [pintura] lluz mui bien neses parees; lo llargo [pelo] llevse muncho fai aos; a min dame de lo asturiano [zreza], que tien meyor tastu; tira y lo ferruoso [ferramienta], que nun val; a ella gsta-y el pexe, pero lo de Xuan el pescaderu, non; lo d'enriba [quesu] ta vendo; a min gstame ms lo con gas que lo sin gas [agua]; lo que viende Xuan [miel] ye mui llambiono; lo que punxi enriba [pan] ta vendo; nun me dur nada lo qu'ech [gasolina].
101

VIII. Lartculu

c) Referencia a otros elementos qu'esixen una concordancia neutra (oraciones sustantivaes, infinitivos, etc.): lo anterior [que'l lladrn fux pela ventana] nun lo crey nengn, lo asturiano [echar la sidra n'alto] nun lo faen n'otros pases, lo de Berto [nun querer dir al mdicu] yera bien fato, lo del otru da [dir andando] foi una llocura. Ver XXII.2.3.2 y XXIV.4.1.1.

Emplegu del artculu

Xeneralmente, l'artculu pue emplegase o non nun mesmu contestu, acordies col so valor identificador frente a l'ausencia d'artculu: comisti los figos / comisti figos. Sicas, n'otres ocasiones l'usu del artculu nun ye tan llibre, al tener restricciones diverses. 3.1 L'artculu nes secuencies en + sustantivu masculn singular L'artculu el pue nun s'esplicitar na secuencia en + sustantivu masculn singular. Exemplos: pasa toles tardes en cine, a ellos vais atopalos en chigre, meti les perres en bolsu, les vaques pastien en prau, voi dexar les maletes en coche, escaec les llaves en caxn. De toes maneres, l'emplegu del artculu el nestos casos ye tamin correutu: nel cine, nel chigre, nel bolsu, nel prau, nel coche, nel caxn, etc. 3.2 Ausencia del artculu en construcciones nominales muncho usaes Pue nun s'usar l'artculu con posesivos antepuestos qu'acompaen a sustantivos de parentescu mui cercanu; d'esa manera, ye de munchu ms usu mio p, to ma que el mio p, la to ma. Ver X.3.3. Tamin pue prescindise del usu del artculu con sustantivos emplegaos en construcciones mui usaes o de calter cuasi gramatical. Asina, en nome de Dios, en casa, pa casa, de casa, dir a escuela, etc. L'usu del artculu neses secuencies pue ser indiferente (nel nome de Dios) o aportar matices de mayor concrecin (na casa, pa la casa, de la casa, dir a la escuela). 3.3 Ausencia del artculu en vocativos L'artculu ye incompatible con sustantivos emplegaos como vocativos n'apellaciones. Por exemplu: rapaz, apurri p'ac un vasu!, neos, nun vos asomis a la ventana!

102

IX. Los demostrativos

Los demostrativos
1 Formes de los demostrativos

IX

Los demostrativos son axetivos o pronomes que s'empleguen pa sealar o amosar la rellacin cercana o alloada qu'un oxetu de la realid tien coles persones gramaticales. Los demostrativos n'asturianu presenten les formes que siguen darru: MASCULN
DE 1
PERSONA

FEMENN esta estes esa eses aquella aquelles

NEUTRU esto

SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

esti estos esi esos

DE 2
PERSONA

eso

DE 3
PERSONA

SINGULAR aquel, aquelli PLURAL aquellos

aquello

Han tenese en cuenta les observaciones que vienen darru: a) Nami ye obligatoria l'acentuacin de los demostrativos si tn en funcin nuclear y fai falta desaniciar dalguna posible ambiged. Exemplos: con esta fala "con esta manera de falar" / con sta fala "fala con sta"; toi sintiendo esti cantar "esta cancin" / toi sintiendo sti cantar "a esti toi sintindolu cantar"; eses llendes "eses fronteres" / ses llendes "tu llendes eses"; emporc la ropa aquello "emporc aquella ropa" / emporc la ropa aqullo "aquello emporc la ropa"; quemaba la llea eso qu'echastis "quemaba esa llea qu'echastis" / quemaba la llea so qu'echastis "eso qu'echastis quemaba la llea"; comnta-y lo d'aquella casa nueva y lo d'esa vieya "y lo d'esa muyer vieya" / y lo d'sa vieya "y lo d'esa casa vieya". b) Les formes aquel y aquelli son equivalentes, pero la segunda enxams pue emplegase antepuesta al sustantivu: l'home aquel o l'home aquelli; aquel ye Xuan o aquelli ye Xuan. Pero: aquel home (non: *aquelli home).
103

IX. Los demostrativos

c) Arriendes de les y vistes, en delles zones tamin se conserven formes arcaiques de 1 y 2 persones: aquesti, aquesta, aquesto; aquestos, aquestes aquesi, aquesa, aqueso; aquesos, aqueses 1.1 Contraiciones con preposicin en Cuando un demostrativu va precedu de la preposicin en, fai con ella una contraicin. D'esta miente, resulten estes formes: MASCULN
DE 1
PERSONA

FEMENN nesta nestes nesa neses naquella naquelles

NEUTRU nesto

SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

nesti nestos nesi nesos naquel, naquelli naquellos

DE 2
PERSONA

neso

DE 3
PERSONA

naquello

Exemplos: el to rapacn ta matriculu nesa escuela, nun tienes razn neso que dixisti, nun piensen naquelli, sinn nesi. La forma naquelli equival a naquel, pero nun pue dir delantre del sustantivu: vmoslu entrar naquel o vmoslu entrar naquelli; vmoslu entrar naquel cine, pero non *vmoslu entrar naquelli cine. De la mesma manera que coles formes principales, estes contraiciones puen llevar acentu grficu pa desfacer posibles ambigedaes cuando funcionen como nucleu (atributos o pronomes): naquelles files "naquelles fileres" / naqulles files "tu files naqulles"; neses cortes "neses cuadres" / nses cortes "tu cortes nses".

Carauterstiques funcionales

Na so funcin d'axetivos, los demostrativos exercen como trminos subordinaos de sustantivos y concuerden con ellos en xneru y nmberu, pudiendo presentase antepuestos (esti home, esa muyer, aquella llea),
104

IX. Los demostrativos

pospuestos (l'home esti, la muyer esa, la llea aquello) o atributivos (l'home ye esi, la muyer yera esa, la llea paez aquello). Puen sustantivase ensin artculu: esi fala bien, esa trabaya muncho, aquello nun arde. Ms detalles sobre'l comportamientu sintcticu del demostrativu puen atopase en XXII.2.6.

3 Contenu y valores de los demostrativos


3.1 L'amosamientu o dexis El contenu lxicu de los demostrativos ye l'amosamientu, o seya, el sealar o amosar la situacin cercana o alloada qu'un oxetu de la realid tien coles tres persones gramaticales. Y asina, danse tres graos d'amosamientu: - 1 persona. La realid que s'amuesa ta cerca o ponse en rellacin col que fala o colos que falen. Ex.: cuerri ac y mira esti llibru que tengo. - 2 persona. La realid que s'amuesa ta cerca o ponse en rellacin col qu'escucha o colos qu'escuchen. Ex.: voi all a mirar esi llibru que tienes. - 3 persona. La realid que s'amuesa nun ta cerca nin se pon en rellacin col falante o l'oyente. Ex.: vamos ver tu y yo aquel llibru que tienes. De toes maneres, esti esquema presenta davezu variaciones. Y asina, el demostrativu de primera persona pue indicar que daqu ta cerca o rellacionao col falante y l'oyente, mentanto que los de segunda y tercera persona espresen falta de rellacin con ellos. Ex.: a ti prestte ms esti pueblu qu'si que ye tan famosu. L'amosamientu pue atalantase nel espaciu (como nos exemplos anteriores), pero tamin nel tiempu. Asina asocede nestos exemplos: per esti tiempu cuasi que nun cai agua, pero naquellos aos bien que llova; acurdense d'esi da porque-yos prest muncho; qu fame se pasaba naquelles dmines! Cuando funcionen como sustantivu, el valor decticu o amosador permte-yos reproducir o representar otru elementu que s'atopa dientro d'un contestu o d'una situacin determinaes. Nestes circunstancies, el demostrativu nami tien sentu dientro d'esi contestu o situacin. Exemplos: garra esti [vasu, cuchiellu...] que ta llimpiu; preba esto [lleche, vinu, chocolate...] que ye bien rico; ye hora de que la xente vaiga parndo-y los pies a esi, o seya, al que tantes inxusticies cometi; l'home ye l'nicu animal que zapica dos vegaes cola mesma piedra, pero esto paez que nun se tien en cuenta enxams.
105

IX. Los demostrativos

3.2 Otros emplegos 3.2.1 SUSTITUTU DOTRA ESPRESIN Un emplegu perconocu de dellos demostrativos ye'l de sustituyir otra espresin cuando'l falante nun atopa la pallabra esauta o nun la quier dicir. Nestes condiciones, el demostrativu dexa toles carauterstiques funcionales de so p'asumir les de la pallabra sustituyida. Asina, un demostrativu pue sustituyir a un sustantivu: el presu que lleves llmase un eso; voi cuntate de Xuacu un aquel mui clebre; tien munchu aquel, pero nun fai nada; colos de to casa tien un aquello que fadia. Al tratase agora d'un autnticu sustantivu, nada torga que pueda acompaase de subordinaos demostrativos: voi cuntate esi aquel tan clebre, tien esi aquello que nos fadia tanto. N'otres ocasiones, un demostrativu sustiti a un axetivu: la to rapaza paez mui eso, Xuan ye'l ms aquello de tolos hermanos, Mara paezme la menos aquel pa facelo. O a un alverbiu: falaben mui eso, mui mal a gustu. O a un verbu: yo nun-y dixi nada pa nun lu aquello, tu siempre nos... eso. De la mesma manera, el demostrativu esto emplgase como comodn pa espresar daqu de lo qu'n nun s'acuerda al entamar un falamientu, o pa enllazar con daqu y espresao: esto... qu vos diba dicir? 3.2.2 ALVERBIOS Y DEMOSTRATIVOS L'amosamientu con referencia a les persones gramaticales non solo ye la causa de que los demostrativos s'organicen en graos, sinn tamin de que lo faigan dellos alverbios de llugar: equ, eh, ell; ac, all, acull; ac, all, acull. Diverses formes de demostrativos tn presentes nel orixe de construcciones alverbiales o conxuntives. Por exemplu: desta "nesti momentu, agora", desa "nesi momentu, ents", daquella "naquel momentu, ents", nesto, nestes "nesti momentu, de sutrucu", neso, neses "nesi momentu, de sutrucu", desay que "hai munchu tiempu que", d'esta miente o d'esta mientre "d'esta manera, asina", esti da "fai pocos des", etc.

106

X. Los posesivos

Los posesivos
1 Formes de los posesivos

Los posesivos son axetivos o pronomes que s'empleguen pa indicar posesin u otru tipu de rellacin ente un trminu y les persones gramaticales. 1.1 Formes antepuestes Cuando'l posesivu s'utiliza como axetivu prenuclear o antepuestu al sustantivu, presenta estes formes: MASCULN
1 pers.

FEMENN la mio les mios la to les tos la so les sos

Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.

el mio los mios el to los tos el so los sos

UN POSESOR

2 pers. 3 pers. 1 pers. 2 pers. 3 pers.

DELLOS POSESORES

el nuesu ~ el nuestru la nuesa ~ la nuestra los nuesos ~ los nuestros les nueses ~ les nuestres el vuesu ~ el vuestru la vuesa ~ la vuestra los vuesos ~ los vuestros les vueses ~ les vuestres el so los sos la so les sos

Exemplos: el mio neu, el to llibru, el so pueblu; los mios neos, los tos llibros, los sos pueblos; la mio nea, la to casa, la so xera; les mios nees, les tos cases, les sos xeres; el nuesu neu (el nuestru neu), el vuesu llibru (el vuestru llibru); los nuesos neos (los nuestros neos), los vuesos llibros (los vuestros llibros); la nuesa nea (la nuestra nea), la vuesa casa (la vuestra casa); les nueses nees (les nuestres nees), les vueses cases (les vuestres cases); el mio carbn, el to carbn, el so carbn, el nuesu carbn (el nuestru carbn), el vuesu carbn (el vuestru carbn); la mio ropa, la to ropa, la so ropa, la nuesa ropa (la nuestra ropa), la vuesa ropa (la vuestra ropa).
107

X. Los posesivos

Les formes antepuestes del posesivu tienen les siguientes carauterstiques: a) Son siempre tniques. b) Como norma de mena xeneral, sense precedos d'artculu: el mio pueblu, la vuesa llosa. Pa les esceiciones a esta norma, ver X.3.3. c) Lo mesmo que con cualquier axetivu antepuestu, el posesivu antepuestu nun pue apaecer ms qu'en masculn o femenn, nun siendo posible'l neutru nesti allugamientu: el nuesu pueblu, el nuesu dineru, la vuesa casa, la vuesa ropa. Ver XXII.2.3.2. 1.2 Formes pospuestes y nucleares L'asturianu normativu ufre los dos modelos siguientes; tendrse en cuenta que, anque dambos son vlidos, normativamente ha dase preferencia al modelu A. 1.2.1 MODELU A MASCULN
1 pers.

FEMENN mio mios to tos so sos

NEUTRU

Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.

UN POSESOR

2 pers. 3 pers. 1 pers. 2 pers. 3 pers.

DELLOS POSESORES

nuesu ~ nuestru nuesa ~ nuestra nuesos ~ nuestros nueses ~ nuestres

nueso ~ nuestro

Sing. vuesu ~ vuestru Plur. vuesos ~ vuestros Sing. Plur.

vuesa ~ vuestra vueso ~ vuestro vueses ~ vuestres so sos

Les formes del modelu A presenten estes carauterstiques: a) Son bsicamente les mesmes formes que les del posesivu antepuestu y, como elles, siempre tniques. b) De toes maneres, na 1 y 2 persones del plural apaecen formes propies pal masculn, pal femenn y pal neutru, acordies colo que faen normalmente los axetivos nesti allugamientu; ver XXII.2.3.2.
108

X. Los posesivos

Exemplos: - El neu mio, el neu ye mio, el llibru to, el llibru paez to, el pueblu so, esi pueblu yera so; los neos mios, los neos son mios, los llibros tos, los llibros paecen tos, los pueblos sos, esos pueblos yeren sos. - La nea mio, la nea ye mio, la casa to, la casa paez to, la xera so, esa xera ser so; les nees mios, les nees son mios, les cases tos, les cases paecen tos, les xeres sos, eses xeres sern sos. - El neu nuesu (nuestru), el neu ye nuesu (nuestru), el llibru vuesu (vuestru), el llibru paez vuesu (vuestru), el pueblu so, esi pueblu yera so; los neos nuesos (nuestros), los neos son nuesos (nuestros), los llibros vuesos (vuestros), los llibros paecen vuesos (vuestros), los pueblos sos, esos pueblos yeren sos. - La nea nuesa (nuestra), la nea ye nuesa (nuestra), la casa vuesa (vuestra), la casa paez vuesa (vuestra), la xera so, esa xera yera so; les nees nueses (nuestres), les nees son nueses (nuestres), les cases vueses (vuestres), les cases paecen vueses (vuestres), les xeres sos, eses xeres yeren sos. - El carbn mio, el carbn ye mio, el dineru to, el dineru ser to, el ganu so, el ganu paez so; el carbn nueso (nuestro), el carbn ye nueso (nuestro), el dineru vueso (vuestro), el dineru ser vueso (vuestro), el ganu so, el ganu paez so. - La lleche mio, la lleche ye mio, la xente to, la xente yera to, la madera so, la madera paez so; la lleche nueso (nuestro), la lleche ye nueso (nuestro), la xente vueso (vuestro), la xente yera vueso (vuestro), la madera so, la madera paez so. 1.2.2 MODELU B Les formes del modelu B son stes: MASCULN
1 pers.

FEMENN ma mes tuya tuyes suya suyes

NEUTRU mo tuyo suyo

Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.

mu mos tuyu tuyos suyu suyos

UN POSESOR

2 pers. 3 pers.

109

X. Los posesivos

MASCULN
DELLOS POSESORES
1 pers. 2 pers. 3 pers.

FEMENN

NEUTRU

Sing. nuesu ~ nuestru nuesa ~ nuestra nueso ~ nuestro Plur. nuesos ~ nuestros nueses ~ nuestres Sing. Plur. Sing. Plur. vuesu ~ vuestru vuesa ~ vuestra vueso ~ vuestro vuesos ~ vuestros vueses ~ vuestres suyu suyos suya suyes suyo

Puen notase les diferencies de formes al emplegar el modelu A y el B: - Modelu A: el neu mio, el dineru mio; la casa mio, la llea mio. - Modelu B: el neu mu, el dineru mo; la casa ma, la llea mo.

Carauterstiques funcionales

Na so funcin d'axetivos, los posesivos exercen como trminos subordinaos de sustantivos y concuerden con ellos en xneru y nmberu, pudiendo presentase antepuestos (la mio casa, el to llibru, la so llea), pospuestos (la casa mio o la casa ma, el llibru to o el llibru tuyu, la llea so o la llea suyo) o atributivos (esa casa ye mio o ma, esi llibru ye to o tuyu, esa llea ye so o suyo). Ta presente l'artculu cuando son sustantivos: la mio ye alta ~ la ma ye alta, el to ye prestosu de lleer ~ el tuyu ye prestosu de lleer, lo so arde bien ~ lo suyo arde bien. Ms detalles sobre'l comportamientu sintcticu del posesivu puen atopase en XXII.2.7.

Contenu y emplegos

3.1 Significu del posesivu El posesivu tien como misin amosar una rellacin direuta, de dependencia, ente un oxetu y una persona gramatical. Dende un puntu de vista gramatical, l'axetivu posesivu equival a una secuencia de + pronome tnicu, onde de trespn a axetivu'l pronome. D'esta miente, el mio pueblu vendra a equivalir a daqu asina como "el pueblu de min", la to llibert a "la llibert de ti", los enfotos nuesos a "los enfotos de nosotros", les sos espe110

X. Los posesivos

rances a "les esperances d'ellos o d'elles", etc. Nel casu de la tercera persona, el posesivu pue tar en llugar de cualquier complementu del nome precedu de preposicin: la voz d'Alicia la so voz, la voz so. Dientro d'esa rellacin direuta (de dependencia), el posesivu pue ufrir significu de posesin o pertenencia. Por exemplu, nes oraciones dex-y los mios zapatos, Asturies y los sos conceyos, Lluis y les sos zunes, el vuesu dineru metislo en bancu, la llingua y los sos dialeutos. Otres vegaes, el posesivu pue ser mediu d'acentuar l'afeutu o la espresivid de daqu, como en ai, mio fiyn!, mteste na to camina y a dormir, a ella que nun-y molesten al so Xandru. Y, en xeneral, el posesivu sase como niciu d'una rellacin ms o menos estrencha ente dos trminos: el vuestru tren sal a les cinco (el tren nel que vais viaxar), tien que vevos el mio dentista (el dentista al que yo voi davezu), esta ye la mio cai (la cai onde vivo), poni la mio cancin (la cancin que ms me presta), l'Uviu ye'l nuesu equipu (l'equipu que siguimos), etc. 3.2 Condiciones d'emplegu Los posesivos tienen un usu restrinxu na llingua coloquial. Como observacin de calter xeneral, emplguense nami nos casos nos que ye necesario dafechu espresar les rellaciones mentaes enantes. Esto quier dicir que cuando eses rellaciones queden clares per otros medios, nun se suel facer usu del posesivu, darru que resulta redundante. Asina, en Xuan llava les manes entindese perfeutamente que les manes son les de Xuan, polo que nun fai nenguna falta espresar esa rellacin per aciu d'un posesivu; de toes maneres, l'usu del posesivu (Xuan llava les sos manes) nun ye incorreutu gramaticalmente. Exemplos asemeyaos son: tengo'l coche aparcu equ cerca o tengo'l mio coche aparcu equ cerca, abriesti los geyos y nun viesti nada o abriesti los tos geyos y nun viesti nada, eh ta Xuan col fu o eh ta Xuan col so fu, fal contigo y cola muyer o fal contigo y cola to muyer. Tampoco nun se suel usar el posesivu cuando la rellacin espresada resulta redundante. Exemplos: a Nela morri-y el gelu o a Nela morri-y el so gelu, la carondia afuracme l'armariu o la carondia afurac'l mio armariu, xubiron-yos el sueldu o xubieron el so sueldu. 3.3 Usu del artculu con posesivu antepuestu L'axetivu posesivu antepuestu apaez, como norma xeneral, precedu d'ar111

X. Los posesivos

tculu. Sicas, hai determinaes circunstancies en que pue, pero nun ye obligao, presentase ensin artculu. Son stes: a) Con nomes de parentescu cercanu: mio p, to ma, so fu, mio suegra, to gelu, etc. b) Con dellos nomes que presenten una identificacin perprecisa: voi pa mio casa, vas pa to pueblu. c) En dellos tratamientos solemnes, como los que se dediquen a divinidaes o autoridaes: Nuesu Seor Xesucristu, So Maxest, Vuesa Escelencia. d) En delles secuencies estereotipaes: nun lo dixo en so vida. N'otres ocasiones, l'emplegu del artculu ta torgu dafechu. Ye'l casu de los emplegos vocativos: qu quies, mio neu?, mio fiyn, ven p'ac! 3.4 Usu d'otres espresiones con contenu posesivu Los posesivos de primera y segunda persones tienen una referencia inequvoca: el mio pueblu nun pue referise ms qu'a min, la vuesa casa nun pue referise ms qu'a vs, etc. Puesto que los pronomes yo, min, tu, ti nun estremen xneru, la referencia del posesivu nun pue algamar ms lloe. Pero'l posesivu de tercera persona ofrez les mesmes formes pa referise a un o a dellos posesores. Esto fai que fuera de contestu nun seya posible pescudar si na oracin si ye'l so pueblu, el pueblu ye d'una sola persona o de delles. Tampoco se fai referencia a la identid d'esa tercera persona, polo que nun se pue estremar si'l pueblu en cuestin ye d'l o d'ust. Pero, ams, tanto nel singular como nel plural el posesivu de tercera persona nun ye a facer nenguna referencia al xneru del posesor, de manera que siguiendo col exemplu d'enriba tampoco nun se pue pescudar si'l pueblu ye d'un home o d'una muyer. Poro, en visu a evitar ambigedaes a que pudiere dar llugar el contestu, nel asturianu falu sense davezu, en cuentes de los posesivos de tercera persona, los sintagmes de + pronome personal tnicu, o seya, les espresiones d'l o d'elli, d'ella, d'ello, d'ellos, d'elles, d'ust o de vust y d'ustedes o de vustedes, que dexen claro la identid, el xneru y el nmberu de la persona gramatical qu'entra en rellacin col oxetu. stes son les equivalencies:
112

X. Los posesivos

Ye la so casa

Ye la casa d'l o d'elli Ye la casa d'ella Ye la casa d'ello Ye la casa d'ellos Ye la casa d'elles Ye la casa d'ust o de vust Ye la casa d'ustedes o de vustedes

Posesivos perifrsticos

Arriendes de les formes y vistes, l'asturianu tien estes otres formes posesives: de mio de to de so de nueso ~ de nuestro de vueso ~ de vuestro de so El posesivu perifrsticu presenta estes carauterstiques: - sase siempre precedu de la preposicin de. - Ye invariable en xneru y nmberu, polo qu'enxams establez concordancia con nengn elementu: el neu de mio, la casa de mio, los neos de mio, les cases de mio; el neu de to, la casa de to, los neos de to, les cases de to; el neu de so, la casa de so, los neos de so, les cases de so; el neu de nueso (el neu de nuestro), la casa de nueso (la casa de nuestro), los neos de nueso (los neos de nuestro), les cases de nueso (les cases de nuestro); el neu de vueso (el neu de vuestro), la casa de vueso (la casa de vuestro), los neos de vueso (los neos de vuestro), les cases de vueso (les cases de vuestro); el carbn de mio, el dineru de to, el fierro de so; la llea de mio, la ropa de to, la madera de so. - Dientro'l grupu nominal pue exercer de subordinu pospuestu (non antepuestu): gust-yos enforma l'abrigu de mio; sa ye la casa de to; a Xuan y-y dieron el dineru de so; cuntmos-yos los chistes de nueso (de nuestro); espresi les idees de vueso (de vuestro). Y tamin de nucleu: el de mio perdlu; la casa d'Alfredo vila, pero la de to non; lo de so fundilo too xugando al bingu; los de nueso (de nuestro) yeren de morrer de risa; coles de vueso (de vuestro) nun tamos d'acuerdu. Na so condicin de nucleu,
113

X. Los posesivos

pue tresponese de nuevo pa exercer funcin subordinada: les mangues del de mio, el teyu de la de to, la cantid de lo de so, la gracia de los de nueso, la verd de les de vueso. Ha ponese procuru en nun emplegar el posesivu perifrsticu en llugar de pronomes tnicos precedos de preposicin. D'esta miente, dirse acordse de min mesmu, quxense de ti, y non *acordse de mio mesmu, *quxense de to. El posesivu perifrsticu ofrez el mesmu contenu que les formes antepuestes y pospuestes. D'esta manera, les secuencies el mio pueblu, el pueblu mio ~ el pueblu mu y el pueblu de mio signifiquen lo mesmo. Sicas, el posesivu perifrsticu entra na composicin de delles locuciones feches colos verbos dir, tar o venir. Exemplos: esa xente va de mio "trabaya o va trabayar pa min", Mara ta de so "ta trabayando pa l o pa ella o pa ellos o pa elles", esi rapaz vien de nueso "vien a trabayar pa ns".

114

XI. Los indefinos

Los indefinos
1 Carauterstiques xenerales

XI

Dse-yos el nome d'indefinos a un grupu de pallabres (axetivos o sustantivos) que faen una referencia xenrica a delles nociones imprecises, seya en rellacin con un sustantivu al qu'acompaen, seya en rellacin a daqu del contestu. Los indefinos constitin un grupu heteroxeneu. Asina, puen aportar significaos de diversa mena: unos refirense a cantidaes (munches cases), otros a identid (otros llibros), otros a distribucin (pa cada neu), otros a esistencia (ye daqu nuevo), etc. Puen referise nami a persones (daquin), nami a coses (nada) o a dambes indistintamente (abondos). Hai indefinos que presenten variacin de xneru y nmberu (un ge, una vaca, nin lo uno nin lo otro; pocu pan, poca faria, de faria quier poco); otros, nami de nmberu (haba bastante pexe, traxo bastantes caxes); y otros son invariables (hai daquin sentu, da-y dos a cada neu). Dende'l puntu de vista sintcticu, los indefinos puen ser nami sustantivos (daquin, naide), o axetivos y sustantivos (dambes diputaes falaron bien, dambes falaron bien; dellos vecinos protesten, dellos protesten). Cuando son axetivos, unos tienen llibert p'allugase delantre o detrs del nucleu nel grupu sintagmticu nominal (abonda sidra, sidra abondo); pero otros nami puen allugase delantre (otru da). Los axetivos indefinos tamin amuesen estremu comportamientu na so compatibilid col artculu o con determinantes; asina, unos almtenlos o esxenlos (la mesma rocea, estos mesmos llibros), pero otros non (dalgunes goxes). D'otra manera, los indefinos estrmense tamin nes diverses posibilidaes de combinase ente ellos: otros munchos enfotos, una cosa tala, el mesmu pocu aceite, toles otres, etc. Ms detalles sobre'l comportamientu sintcticu de los indefinos nel grupu nominal puen atopase en XXII.2.8. Hai axetivos indefinos que s'alverbialicen (come muncho, trabaya daqu) y otros que nun puen facelo (dalgn, daquin). Lo que tienen a comua tolos indefinos ye'l so calter de referentes, esto ye, quapaecen pola mor duna referencia a un elementu y consabu dientro del testu o del contestu.
115

XI. Los indefinos

Indefinos cuantificadores

Faen una referencia imprecisa o xenrica a una cantid (cuando tn en rellacin con un non cuntable) o a un nmberu (cuando tn en rellacin con un cuntable), arrodindolos d'estremaos matices: muncha cantid, poca cantid, cantid amaosa, etc. Puen exercer funciones propies d'axetivu o de sustantivu, como amuesen estos exemplos: haba pocos pxaros haba pocos, comistis abondes galletes comistis abondes, d'eso fai bastantes aos d'eso fai bastantes, ech munches palaes de carbn ech munches, hai demasiaes camises pa llavar hai demasiaes pa llavar, toles places tienen fonte toes tienen fonte. Acordies col so contenu, los cuantificadores xbrense en dos grupos: a) Los cuantificadores "absolutos", esto ye, los qu'espresen cantid en s mesmos, ensin tomar otru u otros trminos como puntu de referencia: tien munchos aos. b) Los cuantificadores relativos, qu'espresen cantid con referencia a otru u otros trminos: tien ms aos que to p. 2.1 Cuantificadores absolutos 2.1.1 CONTENU Y FORMES Los cuantificadores absolutos presenten delles formes y significaos, acordies con una gradacin de la cantid espresada. Son los siguientes: pocu poca poco, pocos poques abondu abonda abondo, abondos abondes bastante, bastantes munchu muncha muncho, munchos munches demasiu demasiada demasiao, demasiaos demasiaes tou toa too, toos toes El contenu de los cuantificadores absolutos, como se ve, amuesa una gradacin onde s'atopa la cantid pequea (pocu), la cantid grande (abondu, bastante, munchu), la cantid escesiva (demasiu) y la cantid total (tou). Al sustantivase, estos axetivos cuantificadores puen acompaase de trminos subordinaos: mercastis poco d'Asturies, falemos con munchos que venen del monte. A esti respeutu, l'indefinu tou toa too ye l'nicu qu'almite como subordinaos pronomes personales tnicos. Exemplos: toos
116

XI. Los indefinos

ellos dixeron lo que-yos paeci; les vecines, toes elles foron falar del problema col alcalde; la llea? moyse too ello col orbayu; la casa, qued toa ella a escures; axuntmonos toos ns (nosotros) nuna espicha; agradecironvos a toos vs (vosotros) el vuesu favor. Ams, esti mesmu indefinu, si se convierte nun autnticu sustantivu, garra'l significu de "totalid, conxuntu total": Dios ye'l tou, les obres d'esti escritor formen un tou coherente. Cuando a esti mesmu indefinu-y siguen les diverses formes del artculu, frmense les contraiciones tol tola tolo tolos toles. Na so condicin d'axetivos, estos indefinos puen alverbializase fixndose na forma del neutru (ver XXIII.3.7.3). Exemplos: trabayen poco, ta abondo cansu, gsta-yos bastante caminar, elles yeren muncho necies, muvense demasiao pelos chigres, son del too atentos. Nesti sen, munchu -a -o, cuando s'alverbializa, presntase coles formes equivalentes muncho o mui: ye muncho blancu o ye mui blancu. L'indefinu tou toa too, anque formalmente nun s'alverbializa, pue presentar un comportamientu cuasi qu'alverbial cuando s'emplega como subordinu d'un axetivu y concordando con elli. Nestos casos vien a equivalir en significu a "dafechu, del too, enteramente". Exemplos: pnxose tou contentu cuando-y lo dixeron, esa puerta ta toa esgonciada, a les collacies atoples toes murnies. A nun ser tou, el restu almite alternando col usu axetivu la construccin partitiva, que consiste nuna sustantivacin qu'establez concordancia con un sustantivu subordinu; ver XXII.2.12. Exemplos: merc poques peres o merc poques de peres, carguen abondu carbn o carguen abondo de carbn, tien munchos aos o tien munchos d'aos. El cuantificador pocu -a -o, en plural, pue reforzase per aciu del indefinu unos unes: traxo unos pocos garitos, vense unos pocos llobos per equ, echasti unes poques palaes. 2.1.2 CARAUTERSTIQUES GRAMATICALES Los ms d'estos indefinos ufierten variacin de xneru y nmberu: abondu fumu, abonda llea, fumu abondo, llea abondo, abondos carbayos, abondes cases. Bastante nami tien variacin de nmberu: bastante fumu, bastante ropa, bastantes homes, bastantes muyeres. Los cuantificadores absolutos almiten, como tou axetivu, l'amestadura de los sufixos diminutivos, aumentativos o despeutivos, camudando d'estremaes maneres el so significu. Nami l'usu fai ms o menos corrientes dal117

XI. Los indefinos

gunes d'estes espresiones. Exemplos: tien poquines pesetes, trxome bastantines, esos arbeyos son bastantinos, son munchones pa ti, paecironme demasiadonos, qued tona murnia. Seya como axetivos o como sustantivos, estos indefinos sense en singular cuando faen concordancia o referencia a un non cuntable: traxo poca llea traxo poco, cargarn pocu carbn cargarn poco, entraba abondu fumu entraba abondo, va cayer abonda nieve va cayer abondo, entraba bastante fumu entraba bastante, va cayer bastante nieve va cayer bastante, comen munchu sal comen muncho, ye muncha xente pa esti sitiu ye muncho pa esti sitiu, echasti demasiada faria echasti demasiao, mercaron demasiu vinu mercaron demasiao. Pelo contrario, si concuerden con un cuntable o faen referencia testual o contestual a l, sense davezu solamente en plural: traxo pocos garitos traxo pocos, echasti poques palaes echasti poques, haba abondos puestos en mercu haba abondos en mercu, atpenlo n'abondes cases atpenlo n'abondes, haba bastantes puestos en mercu haba bastantes en mercu, atoplos en bastantes cases atoplo en bastantes, comi munchos carambelos comi munchos, vense munches andolines per equ vense munches per equ, tien demasiaos aos pa tantu xaru tien demasiaos pa tantu xaru, dixo demasiaes verdaes dixo demasiaes. Pel so llau, l'indefinu tou toa too tien un comportamientu peculiar: con sustantivos non cuntables, sase siempre en singular y significa que daqu ye tomao enteramente, ensin quita-y nada: tir tol agua del calderu, la sidra bebmoslo too; con sustantivos cuntables, tien dos significaos: en singular tien el mesmu significu que colos non cuntables (la botella bebmosla toa, enllen tol caxn de semeyes), en plural significa la suma entera de les unidaes d'un conxuntu (llam a tolos escolinos, les botelles bebmosles toes). 2.2 Cuantificadores relativos o comparativos 2.2.1 CONTENU Y FORMES Los cuantificadores relativos o comparativos son: tantu tanta tanto, tantos tantes ms menos Segn la rellacin col trminu que fai de puntu de referencia, estos inde118

XI. Los indefinos

finos establecen una comparanza, que pue ser d'iguald (tien tantos fos como l'hermanu), de superiorid (dixo ms coses que ns) o d'inferiorid (trabay menos aos que'l cuu). Davezu, estos indefinos faen referencia a la situacin o al contestu: tien tantos fos, dixo ms coses, trabay menos aos. Na so condicin d'axetivos, estos indefinos puen alverbializase (ver XXIII.3.7.3). Exemplos: falen tanto qu'amorien, emburria ms la puerta, ye ms altu, emporci menos el suelu, paecen menos blancos. L'indefinu alverbializu tanto convirtese en tan cuando se subordina a un axetivu o alverbiu: ye tan altu como tu, ta tan lloe que nun s'acolumbra. Un usu particular amusalu tantu -a -o, que pue emplegase como sustitutu imprecisu d'un numberal cardinal. Exemplos: les llenteyes cuesten tantes pesetes, les que seyan; Uviu, a tantos de tantos de mil novecientos tantos; lleg a casa a les tantes de la nueche; Lluis tien cuarenta aos y la muyer otros tantos; comi fabes, tortiella y arroz con lleche, y la muyer otro tanto. Lo mesmo que los cuantificadores absolutos, los comparativos almiten tamin alternando col usu axetivu la construccin partitiva, que consiste nuna sustantivacin qu'establez concordancia (cuando ye posible) con un sustantivu subordinu; ver XXII.2.12. Exemplos: tomen tantu caf... o tomen tanto de caf..., dixeron tantes fataes o dixeron tantes de fataes, crtame ms quesu o crtame ms de quesu, traxo menos azucre o traxo menos d'azucre. 2.2.2 CARAUTERSTIQUES GRAMATICALES De los cuantificares relativos, tantu -a -o ofrez variaciones de xneru y nmberu: tantu pan, tanta faria, tanto que nos quit, tantes escueles, tantos llibros. Pel so llau, ms y menos son invariables na so forma: ms pan, menos faria, ms que nos quit, menos escueles, ms llibros. Seya como axetivos o como sustantivos, cuando entren en concordancia o referencia a sustantivos non cuntables, emplguense en singular: nun bebas tanta sidra nun bebas tanto, merca ms tela merca ms, vieno menos xente vieno menos. En concordancia o referencia a un cuntable, sense davezu en plural: nun comas tantes fabes nun comas tantes, has a facer ms furacos nesti chapln has a facer ms, nesi monte queden menos fayes nesi monte queden menos.
119

XI. Los indefinos

Indefinos esistenciales

3.1 Contenu y formes Los indefinos esistenciales faen una referencia a la esistencia imprecisa (o a la inesistencia) de coses o persones. Son los que s'amuesen darru: n ~ unu un una uno, unos unes dalgn ~ dalgunu dalguna dalguno, dalgunos dalgunes dl della dello, dellos delles nengn ~ nengunu nenguna nenguno, nengunos nengunes daquin dalguin dalgo daqu naide nada dalu ~ dal dala dalo, dalos dales cualquiera ~ cualesquiera o cualquier ~ cualesquier quienquiera cada A efeutos ortogrficos, enxams se confundirn les formes dl della dello dellos delles coles secuencies de preposicin de + pronome personal: d'l, d'ella, d'ello, d'ellos, d'elles. Exemplos: los llibros yeren dellos "dalgunos"; los llibros yeren d'ellos "suyos"; idees, salieron delles "dalgunes"; les idees, salieron d'elles "salieron de les muyeres". De la mesma manera, nun habr confundise l'indefinu dl (tnicu, con acentu) con del (tonu, ensin acentu), contraicin de preposicin de + artculu el; exemplos: facanos falta dl carbn "dalgo de carbn", les manches yeren del carbn "pertenecientes al carbn". Pela so parte, la xuntura de cada y un una uno da llugar a les contraiciones can cana cano. Como axetivu o como pronome, l'indefinu un una uno, siempre que va precedu de la preposicin en, forma con ella les contraiciones nun ~ nn, nunu nuna nuno, nunos nunes. Exemplos: vive nun pueblu perguapu, candidatos? taba pensando nn, caf? enfotse nuno mui rico, nunos aos tngolo acabao, travesaron el ru nunes barques. Pero la contraicin nun se fai con otres preposiciones: ye d'un pueblu perguapu, la propuesta d'n, el preciu d'uno mui rico, nel plazu d'unos aos, el pasu d'unes barques.
120

XI. Los indefinos

Como axetivos antepuestos, los masculinos singulares dalgn y nengn son les niques formes posibles: dalgn llobu, nengn picu. N'allugamientu pospuestu o nuclear presenten doble forma, dalgn o dalgunu, nengn o nengunu; exemplos: nun vieron llobu dalgn ~ llobu dalgunu, vieron dalgn ~ dalgunu, nun xubieron picu nengn ~ picu nengunu. Comprtase de manera asemeyada un, qu'amuesa nel masculn singular solamente esta forma como axetivu antepuestu: un llobu, emplegando indistintamente les formes n o unu cuando ye sustantivu (nun confundir esta ltima forma col neutru uno): falemos con n ~ unu que te conoca, n ~ unu nun sabe qu facer neses ocasiones. Pela so parte, el masculn singular dalu (nun atopa camn dalu) cueye la forma dal n'allugamientu antepuestu (nun atopa dal camn). Cualquiera presenta tamin la forma cualesquiera: un da cualquiera o un da cualesquiera. Pierde la vocal final cuando precede al sustantivu: cualquier da o cualesquier da. Pela so parte, dalguin y dalgo almiten tamin les variantes alguin y algo. No que se refier al significu, puen constatase delles equivalencies: dalgn dalguna equival a daqu dalgunos dalgunes equival a dellos delles nengn nenguna equival a dalu dala daquin equival a dalguin daqu equival a dalgo o a dello Exemplos: merc dalguna cosa interesante o merc daqu cosa interesante, dalgunes diputaes protestaron o delles diputaes protestaron, nun hai motivu nengn o nun hai motivu dalu, hai daquin per ende? o hai dalguin per ende?, si tienes sal dame daqu o si tienes sal dame dalgo o si tienes sal dame dello. Pela so parte, l'indefinu un una uno tien un significu estremu del del numberal un una. sti opnse a los otros numberales (una casa / dos cases, tres cases...), mentanto que l'indefinu opnse a otros esistenciales (una casa / dalguna casa, la mesma casa, otra casa...). Ams, pol so significu, el numberal nun tien plural, a la escontra del indefinu, que s lu tien (unes cases). De los indefinos esistenciales, unos refirense nami a persones (daquin, dalguin, naide, quienquiera), otros nami a coses (dalgo, nada), mentanto que'l restu ye a aludir lo mesmo a persones qu'a coses.

121

XI. Los indefinos

Per otru llau, nengn, naide, nada y dalu estrmense por ufiertar contenu negativu. De toes maneres, n'oraciones condicionales o interrogatives, nes que ta presente un contenu d'irrealid, puen alternar col correspondiente indefinu de contenu positivu: nun s si habr nengn que pueda ayudanos o nun s si habr dalgn que pueda ayudanos, habr naide que lo sepa facer? o habr daquin que lo sepa facer?, a saber si hai nada n'horru o a saber si hai dalgo n'horru. Estos indefinos de contenu negativu constrinse con nun o con otres pallabres negatives. Cuando estos indefinos apaecen posverbales, la negacin nun ta presente: nun lo fizo nengn, nun vieno naide, nun traxo nada. Cuando son preverbales, la negacin nun pue tar presente o faltar: nengn nun lo fizo o nengn lo fizo, naide nun vieno o naide vieno, nada nun traxo o nada traxo. Esti contenu negativu tamin puen llogralu dalgn, daquin y daqu en delles oraciones negatives: nun fixo cosa dalguna, nun hai daquin que lo pueda facer, nun hai daqu motivu pa tantu xaru. El contenu asociu a "persona" y a "negacin" que tien naide, pue espresase tamin per aciu d'una riestra d'espresiones que, nun pudiendo cuntase como indefinos, ufierten nun contestu negativu un significu igual o asemeyu. Asina, persona nacida, nacu, cristianu, un alma, etc. Exemplos: nun hai persona nacida que lo aguante, nun haba nacu qu'atopare la solucin, nun hai cristianu que lo entienda, nun vieno un alma al pueblu. Pela so parte, el contenu asociu a "cosa" y "negacin" que tien nada ye posible espresalu tamin, en contestos negativos, con espresiones como castra, consolancia, cosa nacida, cruz, gota, gotera, mechu, miga, migaya, migayu, mizcu, pelotada, pelu, perru, plizca, plizcu, res, sacre, sea, vierbu, etc. Exemplos: nun hai cosa nacida que nun conoza, nun tien gota de rocea, nun vemos migaya pela nueche, nun gana un perru, nun fai un res pol fu, taba ell ensin falar un vierbu. N'emplegu sustantivu, los indefinos n una algamen contenu impersonal; con esti usu llgrase la imprecisin no que se refier a la persona gramatical. Exemplos: n nun sabe qu facer neses ocasiones, toles culpes-y les echen a una, una ye como ye y non como-y prestara ser. Asemeyu contenu impersonal pue llograse per aciu de cualquiera y la contraicin can ~ canu, cana, cano: cualquiera sabe qu facer neses ocasiones, can ye como ye, dironmos un premiu a cana, sidra hai cano que nun hai quien lo beba.
122

XI. Los indefinos

Davezu, l'indefinu un una uno ponse en correllacin o contraste con otra realid representada por otru -a -o: una casa ye verde y otra blanca, unos falen asturianu y otros cataln. Esta correllacin apaez tamin en secuencies de contenu recprocu: engrrense unos rapacinos con otros, danse mocaes unes a otres. Les formes axetives dl, della, sense con sustantivos non cuntables (dl carbn, della xente), mentanto que dellos y delles con sustantivos cuntables (dellos regatos, delles cases); pero la forma neutra dello ye siempre sustantivu con referencia a non cuntable: aprrime dello, aprrime dello de sal. Como pronome, cualquiera ~ cualesquiera (siempre asitiu enantes que'l verbu) pue amosar un contenu intensificador o enfticu, de calter irnicu. N'efeutu, oraciones como cualquiera-y lo diz!, cualquiera vos propn nada! equivalen en realid a "naide s'atreve a dic-ylo", "naide s'atreve a proponevos nada". Tamin pue amosar contenu intensificador o enfticu un una uno, cuando se destaquen les cualidaes d'un sustantivu o d'un axetivu con intenciones estremaes. L'nfasis o intensificacin pue tomase en sen consecutivu, espresando'l segundu trminu o non: tien una manera de falar que da risa o tien una manera de falar...!; diz unes borricaes qu'abluques o diz unes borricaes... Asemeyu calter intensificador pue garrar cada, rellacionndose asina con contenos consecutivos y pudiendo complementase na secuencia cada... que: hai cada mangun... (que dan ganes de dexalo too), dixo cada mentira... (que toos se punxeron colloraos), psa-y cada casu...! Del so usu como sustantivos, surden dellos emplegos y lexicalizaos dafechu. Ye'l casu de un cualquiera, una cualquiera, con un significu despeutivu: Antn nun ye un cualquiera "nun ye una persona vulgar, despreciatible"; tampocu nun camuda nel plural: nun son unos cualquiera. Tamin ye'l casu de la nada: tien mieu a la nada, l'infinitu y la nada son un misteriu. 3.2 Carauterstiques gramaticales No que se refier a les formes, un, dalgn, dl, nengn y dalu presenten variaciones de xneru y nmberu; por exemplu: dalgn home, dalguna muyer, carbn dalguno, dalgunos carbayos, dalgunes cases.

123

XI. Los indefinos

Pelo contrario, daquin, dalguin, dalgo, naide, nada y quienquiera son invariables y asciense siempre a singular. Daqu, como axetivu, ofrez forma invariable, pero pue entrar en rellacin con sustantivos variables en xneru y nmberu (daqu pueblu, daqu ciud, daqu rapazos, daqu persones). Lo mesmo-yos asocede a cada y cualquiera ~ cualesquiera: un llibru pa cada rapacn, cada pocos metros hai un finsu, un llibru cualquiera o un llibru cualesquiera, unos llibros cualquiera o unos llibros cualesquiera, una llibreta cualquiera o una llibreta cualesquiera. Otros, en funcin de nucleu sustantivu, concuerden siempre en masculn (daquin o dalguin malu, naide escondu, quienquiera que tea informu) o en neutru (dalgo malo, daqu blanco, nada prestoso). Daquin, dalguin, naide y quienquiera nami funcionen como sustantivos. Otros son axetivos que, como ye esperable, puen sustantivase: vieno una muyer d'Avils vieno una d'Avils, dalgn diputu fal del asuntu dalgn fal del asuntu, alquilen delles cases alquilen delles, nun ye de nenguna vecina nun ye de nenguna, nun veo dala cosa nun veo dala, entrga-y a cualquier guardia entrga-y a cualquiera. Hai que destacar el fechu de que cada, a diferencia del restu, nun tien autonoma sintagmtica, polo qu'enxams pue constituyir enunciu por s mesmu.

Indefinos identificadores

4.1 Contenu y formes Dse-yos el nome d'identificadores a un grupu heteroxeneu d'indefinos que tienen a comua l'amosar estremaos criterios d'identificacin d'oxetos o persones de la realid. Son los que siguen darru: mesmu mesma mesmo, mesmos mesmes otru otra otro, otros otres dems tal ~ talu tala talo, talos tales dambos dambes entrambos entrambes Equivaliendo al neutru otro, esiste tamin l'arcasmu l, emplegu en locuciones como daqu l "dalguno otro, dalguna otra cosa" y lo l "lo otro".
124

XI. Los indefinos

Les formes del masculn singular tal y talu son equivalentes, pero talu nun pue emplegase ante'l nucleu sustantivu. D'esta miente, dirse un casu tal o un casu talu, pero nami tal casu (non *talu casu). Pue recibir trminos subordinaos, n'emplegos como qu talu vien!, qu tala ta! Pela so parte, dambos dambes y entrambos entrambes son equivalentes dafechu en significu y usos. Normalmente, mesmu espresa que l'elementu sustantivu col que concuerda o al que se refier coincide na so identid a pesar de los distintos factores o circunstancies como ye consideru: l'Antroxu y el to cumpleaos cayen na mesma selmana. Pero n'otres ocasiones, mesmu da-y al so significu un matiz intensificador, calcando l'nfasis nun determinu sustantivu, n'oposicin a otros. Asina, na oracin el mesmu mdicu dixo que dexares de fumar clcase lnfasis nel fechu de que ye'l mdicu (y non otra persona) quien da'l mandu. Ocurre davezu que la posposicin de mesmu -a -o asciase a daqu matiz enfticu. Asina, antepuestu (el mesmu abogu) fai referencia a la identid d'una persona, mentanto que pospuestu (l'abogu mesmu) amuesa un nfasis nesa persona. Per otru llau, mesmu -a -o almite ser precedu de un una, colo que s'afita l'inters na coincidencia d'identidaes: Sama y La Felguera son una mesma ciud. La forma masculina tal (davezu en correllacin con cual) pue emplegase empara d'una espresin que nun se quier o nun se pue dicir: yes un tal (y un cual), llamlu tal (y cual), dixo que tal (y cual). La espresin un tal, una tala, xunto con un nome de persona, indica qu'esa persona ye poco o nada conocida pol falante: falronme d'un tal Arturo, entruguen por una tala Marta. Esisten, ams, usos de tal tala talo cuasi que fosilizaos, como: qu tal (talu, tala) tas? qu tal (talu, tala) andes?, qu tal? qu talu vas, rapaz!, qu tala vas, muyer! En dellos usos de contenu temporal, otru -a -o tien fixada la referencia o bien al pasu o bien al futuru. Asina, l'otru da significa "un da de los pasaos", pero al otru da "al da que sigue". Dems, si se refier a sustantivos non cuntables, nun ye muncho emplegu, pero si se fai ye nami en singular: la rapacera y los gelos metironse nos coches, y la dems xente march n'autobs; esos chaplones pneslos equ mesmo, y la dems madera almacnolo yo; cargaron esi carbn en camin, y lo dems dexronlo en tierra. Con sustantivos cuntables, solamente ye posible usalu en plural: estos carambelos ds-ylos a la to hermana, y los dems pa ti; llegaron Ana, Mara y les dems collacies.

125

XI. Los indefinos

Cuando son sustantivos, dambos -es y entrambos -es puen llevar como trminu subordinu'l numberal dos, que vien a enfatizar el so significu: dixronlo dambes dos, saludronse entrambos dos con un abrazu. 4.2 Carauterstiques gramaticales Mesmu, otru, tal, dambos y entrambos presenten variacin de xneru y nmberu. Convin tenelo en cuenta nel casu de tal; exemplos: tal asuntu, tala hora, eso nun ye talo, talos asuntos, tales hores. Pel so llau, dems ye invariable, anque establez rellacin con elementos variables: la dems xente, lo dems, los dems escolinos, les dems muyeres. Pol so contenu equivalente a "los dos, les dos", dambos dambes y entrambos entrambes nami tienen forma plural. Mesmu y dems nun tienen autonoma sintagmtica, fechu que-yos niega la posibilid de constituyir enunciu por s mesmos. nicamente puen facelo sustantivaos necesariamente per aciu del artculu: el mesmu, la mesma, lo mesmo; lo dems, los dems, les dems. Tamin tal tala talo pue entrar en correllacin con cual ~ cualu cuala cualo: esos son tal pa cual, ellos son talos pa cualos, son tales pa cuales. Otres vegaes, produzse la correllacin tal... tal: de tal p tal fu, a tales entrugues tales respuestes.

126

XII. Los numberales

Los numberales
1 Carauterstiques xenerales

XII

Los numberales son pallabres (axetivos, pronomes o sustantivos) qu'espresen nmberu, y seya pa referise a la cantid esauta d'unidaes que componen un conxuntu, al orde que daqu ocupa dientru d'una serie, a la cantid que resulta de multiplicar un nmberu por otru, a la cantid que resulta de dividir un nmberu por otru o a les nueves unidaes que surden d'amestar unidaes menores. Acordies con estos contenos, los numberales clasifquense, respeutivamente, en cardinales, ordinales, multiplicativos, partitivos y coleutivos. Sobre'l comportamientu sintcticu de los numberales nel grupu nominal, ver XXII.2.9.

2
2.1 Contenu

Numberales cardinales

Espresen el nmberu esautu d'unidaes con que se presenta un oxetu o una realid. El cardinal cero desavrase del significu del restu de numberales, y que nun espresa una cantid d'unidaes, sinn l'ausencia d'elles, esto ye, l'ausencia de tou nmberu. 2.2 Formes y emplegu Los numberales presenten les formes que siguen darru: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 cero un ~ unu, una dos tres cuatro cinco seis ~ seyes siete ocho nueve diez 11 once 12 doce o dolce 13 trece o trelce 14 catorce 15 quince 16 diecisis o selce 17 diecisiete 18 dieciocho 19 diecinueve 20 venti 21 ventin 22 ventids 23 ventitrs 29 ventinueve 30 trenta 31 trenta y un 32 trenta y dos 33 trenta y tres 39 trenta y nueve 40 cuarenta
127

XII. Los numberales

50 cincuenta 60 sesenta 70 setenta 80 ochenta 90 noventa 100 cien 101 cientu un 102 cientu dos 103 cientu tres 110 cientu diez 120 cientu venti

130 cientu trenta 200 doscientos -es 300 trescientos -es 400 cuatrocientos -es 500 quinientos -es o cincocientos -es 600 seiscientos -es 700 setecientos -es 800 ochocientos -es 900 novecientos -es

1.000 mil 1.001 mil un 1.002 mil dos 1.020 mil venti 2.000 dos mil 3.000 tres mil 10.000 diez mil 20.000 venti mil 30.000 trenta mil 100.000 cien mil

Los siguientes nmberos esprsense con sustantivos de significu coleutivu: 1.000.000 un milln 2.000.000 dos millones 1.000.000.000.000 un billn Los cardinales, pol so contenu, nun presenten variacin de nmberu. N'efeutu, un una ye siempre singular (un camn, una casa), pero'l restu concuerda siempre en plural: dos caminos, cien cases. Casu especial ye'l del cardinal cero que, espresando ausencia total de cantid, sin embargu esixe sustantivu en plural: cero pesetes, cero graos. Los cardinales puen usase tamin como sustantivos gracies a la so mencin. Esto dase cuando se nomen los nmberos pa indicar entidaes aritmtiques, figures que representen a los nmberos, fiches o cartes que tn marcaes con nmberos, etc. Exemplos: escribi tres sietes siguos; el nueve siempre lu faes daqu achaplu; sali-y un cuatro y dos treses; si me sal un cinqun, gnote. Sobre los numberales cardinales convin tener en cuenta estes observaciones: UN, UNA Estrema xneru masculn y femenn: un carbayu, una castaal. Cuando ye nucleu de sintagma, el masculn pue usase cola forma un o unu: l'un de xineru o l'unu de xineru. TRES Acentase (trs) si asina s'evita una confusin cola preposicin tres. Exemplos: marcharon tres d'ellos "detrs d'ellos" / marcharon trs d'ellos
128

XII. Los numberales

"non cuatro", andaben tres llobos y raposos "detrs de llobos y raposos" / andaben trs llobos y raposos "3 llobos". DECENES + UNIDAES Nel casu d'unidaes con 20, sguese l'esquema venti + unid, escrito nuna sola pallabra: ventin, ventids, venticinco, ventisiete... Nel casu de les otres decenes, sguese l'esquema decena + y + unid, escrito en pallabres separaes: trenta y un, cuarenta y dos, cincuenta y tres, sesenta y cuatro, setenta y cinco, ochenta y seis, noventa y siete. VENTIN, TRENTA Y UN, CUARENTA Y UN, ETC. Mentanto que la unid un una estrema xneru, cuando s'amiesta a una decena y non, de manera que s'emplega siempre la mesma forma pa masculn y pa femenn. Exemplos: ventin homes, ventin muyeres, muyeres apuntronse cuarenta y un, trenta y un ges, trenta y un vaques. CENTENES Nami 100 tien nome especficu: cien, que nun estrema xneru (cien ferres, cien aigles). El restu frmase acordies con esti esquema: unid + cientos -es. La pallabra resultante estrema xneru: doscientos ferres, doscientes aigles, trescientos coches, trescientes furgonetes, cuatrocientos llibros, cuatrocientes fueyes, etc. CENTENA Y OTRU NMBERU Cuando se trata del nmberu 100 sase cien: cien llibros, cien cases. Pero pa los nmberos del 101 al 199 emplgase cientu + el nmberu correspondiente, escritos dambos xebradamente. Asina: 101 cientu un, 120 cientu venti, 131 cientu trenta y un, 195 cientu noventa y cinco. Coles otres centenes sguese'l mesmu esquema; asina, 241 pesetes doscientes cuarenta y un pesetes, 473 coches cuatrocientos setenta y tres coches, 507 selmanes quinientes siete selmanes. MILLARES El nmberu 1.000 esprsase per aciu de mil: mil aos, mil persones. Los mltiplos de 1.000 siguen l'esquema nmberu + mil, escrito en pallabres estremaes y ensin que mil garre forma plural. Asina, 2.000 dos mil, 3.000 tres mil, 5.000 cinco mil, 10.000 diez mil, 11.000 once mil, 16.000 diecisis mil, 20.000 venti mil, 34.000 trenta y cuatro mil, 40.000 cuarenta mil, 75.000 setenta y cinco mil, 100.000 cien mil, 200.000 doscientos mil, 500.000 quinientos mil, etc.
129

XII. Los numberales

Mil emplgase tamin en plural como sustantivu de contenu coleutivu: miles de pesetes, miles d'aos. Convin nun confundir el numberal mil col indefinu milenta, emplegu pa indicar un nmberu abondo grande: dixron-ylo milenta vegaes, pero nun s'acord d'ello; la ilesia del pueblu construyse fai milenta aos; viven milenta nun mesmu edificiu.

3
3.1 Contenu

Numberales ordinales

Los numberales ordinales espresen el puestu en que s'alluga daqu o daquin dientru d'una serie, llista o secuencia temporal ordenada. Y asina, en principiu a cada cardinal correspunde-y un ordinal. A tolos efeutos, los numberales ordinales son axetivos camudables en pronomes. 3.2 Formes Los ordinales presenten en singular les formes siguientes: 1 primeru -a -o 2 segundu -a -o 3 terceru -a -o 4 cuartu -a -o 5 quintu -a -o 6 sestu -a -o 7 sptimu -a -o 8 octavu -a -o 9 novenu -a -o, nonu -a -o 10 dcimu -a -o, decenu -a -o 11 decimoprimeru -a -o, oncenu -a -o 12 decimosegundu -a -o, docenu -a -o 13 decimoterceru -a -o, trecenu -a -o 14 decimocuartu -a -o, catorcenu -a -o 15 decimoquintu -a -o, quincenu -a -o
130

16 decimosestu -a -o 17 decimosptimu -a -o 18 decimoctavu -a -o 19 decimonovenu -a -o 20 ventsimu -a -o, ventenu 21 ventsimu primeru, ventenu primeru 22 ventsimu segundu, ventenu segundu 23 ventsimu terceru, ventenu terceru 30 trentsimu, trentenu 40 cuarentenu -a -o 50 cincuentenu -a -o 60 sesentenu -a -o 70 setentenu -a -o 80 ochentenu -a -o 90 noventenu -a -o

XII. Los numberales

100 centsimu -a -o, centenu -a -o 1.000 milsimu -a -o 2.000 dosmilsimu -a -o 3.000 tresmilsimu -a -o

10.000 diezmilsimu -a -o 20.000 ventimilsimu -a -o 100.000 cienmilsimu -a -o 1.000.000 millonsimu -a -o 2.000.000 dosmillonsimu -a -o 3.000.000 tresmillonsimu -a -o

3.3 Observaciones sobre l'usu de los ordinales Los masculinos singulares primeru y terceru, cuando son axetivos y tn allugaos ante'l sustantivu, encrtiense nes formes primer y tercer: el pisu primeru, l'au terceru, pero el primer pisu, el tercer au. Nes mesmes circunstancies, los femeninos primera y tercera puen garrar tamin la forma primer y tercer, magar que nun ye obligao. Asina, per un llau, la selmana primera, la xera tercera, pero la primer selmana o la primera selmana, la tercer xera o la tercera xera. Cuando l'orde numbricu trespasa'l 10 emplgase, davezu, el correspondiente cardinal. D'esti mou, a la espresin captulu decimoquintu o quincenu correspunde-y tamin captulu quince; a pisu ventsimu o ventenu, pisu venti; a pxina centsima o centena, pxina cien; a minutu cuarentenu quintu, minutu cuarenta y cinco; etc. Los nomes de reis o papes siguen l'encln xeneral a emplegar ordinales del I al X: Fruela I (primeru), Ordou II (segundu), Xuan Carlos I (primeru), Carlos V (quintu), Alfonsu X (dcimu), Isabel II (segunda), Pablu VI (sestu), Pu IX (novenu), etc. En pasando del X, emplguense davezu los cardinales: Xuan XXIII (ventitrs), Alfonsu XII (doce). Colos nomes de sieglos, nel casu del I sase l'ordinal: sieglu I (primeru). Del II al X sase igual l'ordinal que'l cardinal: sieglu II (segundu, dos), sieglu V (quintu, cinco). En pasando del X, emplguense davezu los cardinales: sieglu XIV (catorce), sieglu XXI (ventin). Pa referise a los des del mes, nami'l da 1 permite l'usu del ordinal: el primeru de mayu o l'un de mayu. El restu nmase pelos cardinales: el seis de xineru, l'ocho de setiembre. 3.4 Primeru, ltimu, postreru y caberu Arriendes de los ordinales y vistos, qu'espresen l'orde esautu, l'axetivu primeru -a -o, xunto con ltimu -a -o, postreru -a -o y caberu -a -o, puen espresar orde esautu o imprecisu.
131

XII. Los numberales

PRIMERU -A -O Como ordinal correspondiente al nmberu 1, espresa orde esautu: el primeru de mayu ye'l da del trabayador. Pero tamin pue referise ms xenricamente a un grupu de puestos qu'emprimen una serie o sucesin, y non necesariamente a n concretu. De fechu, esti significu permte-y ser emplegu en plural pa referise a un orde: el nuesu equipu anda pelos primeros puestos de la llista, nun vivi los primeros aos del sieglu. LTIMU -A -O Como ordinal esautu, refierse al puestu col que fina una serie o sucesin: San Silvestre ye l'ltimu da del au. Como ordinal imprecisu, refierse ms xenricamente a un grupu de puestos que zarren una serie o sucesin. Esto permte-y tamin l'usu en plural: les ltimes hores pasles tranquilu. ltimu -a -o alverbialzase per aciu del sufixu -mente: ltimamente. Esisten tamin les espresiones alverbiales a lo ltimo, nes ltimes, etc. POSTRERU -A -O Equival dafechu a ltimu -a -o: les postreres hores pasles tranquilu. Les formes masculina y femenina singulares tienen el mesmu comportamientu que primeru y terceru cuando van antepuestes al nucleu nominal: el postrer camn, la postrer selmana o la postrera selmana. CABERU -A -O sase sobre manera en sentu espacial, pa referise a daqu o daquin allou que ta nel cabu d'una serie o sucesin. Poro, en munches ocasiones coinciden nel usu caberu con ltimu, talo qu'amuesen estos exemplos: la casa cabera (o ltima) del valle ye la de Xurde, sentronse na filera cabera (o ltima) del teatru. Pero otres vegaes ltimu nun equival a caberu: esti ltimu au "l'au anterior", l'ltimu mes nun pagasti l'alquiler "el mes pasu".

4
4.1 Contenu

Numberales multiplicativos

Los numberales multiplicativos son los qu'espresen un mltiplu, esto ye, una cantid resultu de la multiplicacin de dos cantidaes previes. La can132

XII. Los numberales

tid de referencia pue ser un nmberu esautu (pid-y cinco mil pesetes y diome'l doble) o una cantid imprecisa (si tu trabayasti muncho, yo trabay'l doble). Si nun s'esclaria nada, estos numberales espresen multiplicacin positiva, fechu que pue dexase claru col alverbiu ms. Exemplos: un pisu equ val (el) doble de dineru o (el) doble ms de dineru, igua-y les ruedes custate('l) doble de trabayu o (el) doble ms de trabayu, el to fu comi'l triple que'l mio o comi'l triple ms que'l mio. Si la multiplicacin ye negativa, tendr d'usase l'alverbiu menos. Exemplos: un pisu equ val (el) doble menos de dineru, igua-y les ruedes custate('l) doble menos de trabayu, el to fu comi'l triple menos que'l mio. En tou casu, los multiplicativos alverbiales puen sustituyise pola espresin dos (tres, cuatro...) + vegaes ~ veces + ms (menos). Exemplos: un pisu equ val el doble (ms) o un pisu equ val dos vegaes ms, un pisu equ val el doble menos o un pisu equ val dos vegaes menos, el to fu comi'l triple (ms) de pataques o el to fu comi tres vegaes ms de pataques, el to fu comi'l triple menos de pataques o el to fu comi tres vegaes menos de pataques. Ms detalles sintcticos sobre los multiplicativos puen atopase en XXV.2.3.2.c. 4.2 Formes Los multiplicativos deriven no que cinca la so forma de les unidaes que faen de mltiplu. Na realid de la llingua, son perpocos los multiplicativos que correspuenden a unidaes concretes: AXETIVU doble triple cudruple quntuple sstuple dcuple cntuple SUSTANTIVU doblu o doble triplu o triple cudruplu quntuplu sstuplu dcuplu cntuplu resultu de multiplicar por " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " 2 3 4 5 6 10 100

Esiste tamin la forma simple (resultu de multiplicar por 1) y mltiple y mltiplu (resultu de multiplicar por ms dunu).
133

XII. Los numberales

Los axetivos multiplicativos puen exercer les funciones propies d'esa categora sintctica, como son la de subordinu nominal (triple cantid) o la d'atributu (aquella cantid yera triple). Como subordinu nominal, pue allugase antepuestu o pospuestu al nucleu: doble resultu, resultu doble; triple cantid, cantid triple. Tamin son axetivos simple, cenciellu y mltiple: llograron un resultu simple (cenciellu), llograron un resultu mltiple. Los multiplicativos faen alusin a una cantid que sirve de puntu de referencia. Esa cantid pue tar implcita (anguao la sidra tien preciu doble) o esplcita (anguao la sidra tien preciu doble que l'au pasu ~ que'l vinu ~ del que tena...). Los sustantivos multiplicativos sense pa da-y nome a una cantid aritmtica resultu de la multiplicacin por otra: el doblu de diez ye venti, saci'l triplu de venticinco, el quntuplu de cinco ye venticinco, doce ye mltiplu de seis. Los multiplicativos axetivos equivalen a la espresin dos (tres, cuatro...) + vegaes o veces + mayor o ms grande. Exemplos: la sidra tien preciu doble que'l vinu o la sidra tien preciu dos vegaes mayor; esi monte tien una altura triple qu'esi otru o esi monte tien una altura tres veces ms grande qu'esi otru. Pela so parte, los multiplicativos sustantivos equivalen a la espresin dos (tres, cuatro...) + vegaes o veces + ms (o menos). Exemplos: Mara ech'l doble (ms) de perrexil o Mara ech dos vegaes ms de perrexil; vieno'l triple menos de xente o vieno tres veces menos de xente.

5
5.1 Contenu

Numberales fraccionarios

Los numberales fraccionarios son sustantivos qu'espresen les porciones iguales en que se dixebra un conxuntu d'unidaes (la met de les cases son blanques) o una realid continua (la met de la lleche ta tarazao). Si nun s'especifica otra cosa, l'usu alverbial del fraccionariu tien sentu amenorgador: el xatu val la met que'l corderu. El subordinu alverbial menos afita esti contenu: el xatu val la met que'l corderu o la met menos que'l corderu, el fu ye la met (de) bonu que'l p o la met menos (de) bonu que'l p, el to pueblu ta la quinta parte (de) lloe que'l mu o la quinta parte menos (de) lloe que'l mu.
134

XII. Los numberales

Sicas, el fraccionariu pue entendese como cantid que s'amiesta a otra. Nesti casu, fai falta esplicitalo col alverbiu ms. Exemplos: el xatu val la met ms que'l corderu, el fu ye la met ms (de) bonu que'l p, el to pueblu ta la quinta parte ms (de) lloe que'l mu. Ms detalles sintcticos sobre los fraccionarios puen atopase en XXV.2.3.2.b. 5.2 Formes y emplegos Les formes que presenten los numberales fraccionarios son stes: NUMBERAL RESULTU DE DIVIDIR ENTE enteru 1 mediu o met ~ metada 2 terciu o tercera parte 3 cuartu o cuarta parte 4 quintu o quinta parte 5 sestu o sesta parte 6 sptimu o sptima parte 7 octavu u octava parte 8 novenu o novena parte 9 dcimu o dcima parte 10 onceavu u onceava parte 11 doceavu o doceava parte 12 treceavu o treceava parte 13 cartorceavu o catorceava parte 14 quinceavu o quinceava parte 15 dieciseisavu o dieciseisava parte 16 diecisieteavu o diecisieteava parte 17 dieciochoavu o dieciochoava parte 18 diecinueveavu o diecinueveava parte 19 ventiavu o ventiava parte 20 ventiunavu o ventiunava parte 21 ventidosavu o ventidosava parte 22 trentavu o trentava parte 30 cuarentavu o cuarentava parte 40 centavu o centava parte centsimu o centsima parte 100 milavu o milava parte milsimu o milsima parte 1.000 millonavu o millonava parte millonsimu o millonsima parte 1.000.000
135

XII. Los numberales

El fraccionariu que representa la divisin por 1 ye l'axetivu enteru -a -o sustantivu: un enteru, dos enteros. Ams de les formes normales vistes, esisten tamin otros fraccionarios d'evidente calter arcaicu, dellos convertos en sustantivos de significu mui concretu. Ye'l casu de cuartern (de tabacu, d'una puerta), ochavu u ochu (nome d'una moneda), etc. Nami les formes met ~ metada y terciu son sustantivos especficos. Del restu de los fraccionarios unos frmense col sustantivu parte acompau d'axetivos ordinales (dos quintes partes del premiu, una sesta parte de la xente) o bien col axetivu sustantivu (dos quintos del premiu, un sestu de la xente). Otros fraccionarios frmense col sustantivu parte acompau d'un numberal col sufixu -ava (la doceava parte de les esportaciones), o col axetivu sustantivu en masculn (un doceavu de les esportaciones). Los fraccionarios de 3 n'adelantre sense davezu precedos del numberal un: un terciu, un cuartu, un doceavu, etc. Pero emplegando la espresin col sustantivu parte, pue apaecer el numberal o l'artculu: una tercera parte o la tercera parte, una cuarta parte o la cuarta parte, una doceava parte o la doceava parte, etc. Dao qu'al dividir daqu por un nmberu resulta un conxuntu de partes, pue facese referencia a una sola d'elles (como ye'l casu de los exemplos puestos hasta agora) o a delles. Esto trai consigo que los numberales fraccionarios puedan usase tamin en plural y precedos de numberales cardinales: repartieron les dos metaes del xabaril ente la xente, perd (los) dos tercios (o les dos terceres partes) del dineru, fai aos ganaben tres doceavos (o tres doceaves partes) de lo que ganen anguao. Met o metada amuesa'l mesmu comportamientu que cualquier sustantivu: la met, les metaes, esta met, una met, unes metaes, dalguna met, otra met, la mesma met, la met ganada, la met del dineru, la met que traxeron, etc. Arriendes del so usu como fraccionariu, met tien tamin el significu de "parte central, centru de daqu": enfil pa la met de la sala, el xugador qued tiru en met del campu (o en met'l campu), pnxose a dar glayos en met del (o en met'l) castau. Nos usos con "en", met pue usase ensin la preposicin, garrando valor d'alverbiu o de preposicin: el xugador qued tiru met del campu (o met'l campu), pnxose a dar glayos met del castau (o met'l castau). Nestos ltimos exemplos pue usase l'alverbiu metanes o metanos, derivu de met: metanes del campu, meta136

XII. Los numberales

nes del castau. En dellos usos, met o metada equival a "(un) mediu": dio-yos la met de lo ganao, part la mazana y di-y les dos metaes. L'axetivu mediu -a -o tien otros significaos que se desaveren del fraccionariu. Asina: - Tien un valor d'alternancia nes espresiones cada medios des "un da s y otru non" y mediu tiempu "espaciu de tiempu que queda ente medies". Por exemplu: nun vien veme tolos des, sinn cada medios des; escampl un migayu, y nesi mediu tiempu aprovech pa cruciar la cai. - Tien el significu de "parte central" n'espresiones como el mediuda, la medianueche, el mediu sieglu, el mediu campu (de ftbol), etc. Conserva esti significu cuando s'emplega como sustantivu: el xugador ta en mediu del campu o el xugador ta nel mediu del campu, travesse en mediu del camn o travesse nel mediu del camn. Como axetivu, mediu -a -o equival a "la met de". Asina, mediu pueblu vot non equival a la met del pueblu vot non. Nesta funcin, presenta variaciones de xneru y de nmberu, lo que-y permite afitar concordancies con sustantivos. Exemplos: mediu frixuelu, media casadiella. Nami ye a usase con sustantivos cuntables, nunca con non cuntables: nun ye posible *media xente, *mediu fumu, anque s la met de la xente, la met del fumu. Nun almite ms allugamientu que l'antepuestu al sustantivu: nun ye posible *frixuelu mediu o *casadiella media. Pue usase en plural y con numberal cardinal: comi dos medios frixuelos (o dos metaes de frixuelu); tiraron tres medies tortielles (o tres metaes de tortiella). Como sustantivu, mediu ye'l trminu matemticu qu'espresa la divisin por 2, compartiendo l'usu con met ~ metada. Exemplu: gasten un mediu del sueldu nos fos o gasten la met del sueldu nos fos. En dellos usos, tien fixu un emplegu femenn: una media de vinu, una media de gevos. L'axetivu mediu -a -o pue camudase n'alverbiu na forma neutra medio: tn les coses a medio facer, bebi daqu y y ta medio enfilada.

6
6.1 Contenu

Numberales coleutivos

Los numberales coleutivos son sustantivos qu'espresen conxuntu formu por un determinu nmberu d'unidaes de daqu.
137

XII. Los numberales

6.2 Formes Acordies col nmberu consideru, los numberales coleutivos son: par, pareya ~ parexa conxuntu de 2 unidaes decena " " 10 " docena " " 12 " quincena " " 15 " ventena " " 20 " trentena " " 30 " centena, cientu, centenar " " 100 " millar " " 1.000 " Son mui emplegaes tamin les espresiones de significu coleutivu media decena, media docena y mediu millar. Son tamin numberales coleutivos milln, billn, trilln, etc., emplegaos, con un sustantivu subordinu, con valor de cardinales: un milln de pesetes, dos millones d'estrelles, un billn de partcules. 6.3 Observaciones y emplegu Par ye masculn y pareya o parexa ye femenn. Acordies col usu, non siempre puen sustituyise una espresin por otra. Exemplos: fai un par de selmanes que nun la veo (non *fai una pareya de selmanes), esta pareya (esti par) d'exemplos pue ayudate a entendelo. Docena pue emplegase con cualquier sustantivu cuntable, por ms que ye muncho usual con dalgunos en particular: una docena de gevos, una docena de pasteles, etc. Quincena pue aplicase a sustantivos diversos (una quincena de persones), pero davezu tien el significu de "conxuntu de quince des": nun trabay la ltima quincena. El numberal coleutivu cientu ye abondo emplegu na fala coloquial en cuentes del cardinal cien; exemplos: un sieglu ta formu por un cientu d'aos (o cien aos); cunt los coches y yeren un cientu (o cien). Sicas, un cientu ye mui usu tamin pa espresar un nmberu grande ya indeterminu: dxitelo un cientu de veces (munches veces) y nun me fixisti casu. Tolos numberales coleutivos puen usase en plural y con numberales cardinales: tres pares de calcetos, dos pareyes de ges, decenes de persones, cuatro docenes de gevos, etc. Los plurales cientos y millares espresen
138

XII. Los numberales

"gran cantid de daqu", ensin ms especificacin: cientos de persones "munches persones", millares d'ocasiones "munches ocasiones". 6.4 Otres espresiones numberales coleutives Esisten tamin otros sustantivos qu'espresen conxuntu, pero aplquense a coses mui concretes: Du, tru, cuartetu, quintetu, sestetu, ochote, aplquense siempre a conxuntos artsticos o musicales. Bimestre, trimestre, cuatrimestre, semestre, refirense a conxuntos de meses. Correspunden-yos los axetivos bimestral, trimestral, cuatrimestral, semestral. Llmase dosenu a un xatu de dos aos; llmase tamin cuarentn -ona, cincuentn -ona, sesentn -ona a la persona que tien cuarenta, cincuenta, sesenta aos. Bieniu, trieniu, cuatrieniu, quinqueniu o llustru, sexeniu, septeniu, deceniu o dcada, sieglu, etc., faen referencia a conxuntos d'aos.

139

XIII. Los pronomes personales

Los pronomes personales


1 Carauterstiques xenerales

XIII

Son pronomes personales aquelles pallabres especializaes na referencia direuta a les persones gramaticales, seya como suxetu, trminu preposicional, complementu direutu o complementu indireutu. 1.1 Les persones gramaticales Llmase persona gramatical al elementu llingsticu que fai referencia a dalgn de los actores de la comunicacin. Los pronomes personales indiquen qu persona gramatical ta rellacionada cola aicin verbal. Les persones gramaticales son tres, nel singular y nel plural: - La 1 PERSONA singular (o persona "yo") refierse al falante, a la persona qu'emite un mensaxe. La 1 persona plural (o persona "ns") refierse al conxuntu formu por "yo + otres persones". - La 2 PERSONA singular (o persona "tu") refierse al oyente, a la persona que recueye'l mensaxe. La 2 persona plural (o persona "vs") refierse a un conxuntu formu por "tu + otres persones" o bien a un conxuntu formu por dellos oyentes. - La 3 PERSONA singular (o persona "l") y plural (persona "ellos") refirense a toes aquelles persones o elementos fuera del falante o del oyente. La rellacin que cada persona gramatical establez cola aicin verbal per aciu de los pronomes personales pue concretase nes funciones sintctiques y conoces: suxetu, complementu direutu, complementu indireutu, suplementu, etc. Un trazu carautersticu de los pronomes personales ye que a diferencia de sustantivos, axetivos, etc. puen coyer formes diferentes acordies con delles funciones sintctiques. Asina, la primera persona del singular en funcin de suxetu cueye la forma yo (yo llevo a Xuana en coche), pero en funcin de complementu direutu garra les formes min o me (Xuana llvame a min en coche).
140

XIII. Los pronomes personales

1.2 Pronomes personales tnicos y tonos Los pronomes personales estrmense en dos grandes series: los pronomes tnicos y los pronomes tonos. Los pronomes tnicos carautercense por tener acentu de so, lo que fai que seyan sintagmes y puedan constituyir enunciu por ellos mesmos, a nun ser mi o min, ti, s, que necesiten d'una preposicin pa esi cometu (conmigo y consigo son de por s formes preposicionales). Los pronomes tnicos son funcionalmente sustantivos, y asina se comporten; pero, darru qu'amuesen delles carauterstiques peculiares, constitin una subcls dientro los sustantivos. Estes carauterstiques son principalmente dos: camuden de forma acordies cola so funcin dientro la oracin (yo, min); y tienen mui restrinxida la posibilid d'acompaase de trminos subordinaos (yo mesmu). Pela so parte, los pronomes tonos (me, te, se, lu...) nun tienen acentu de so, polo que nun son sintagma nin puen constituyir enunciu por ellos mesmos. Los pronomes tonos funcionen, en realid, como elementos morfolxicos dependientes del verbu.

2
2.1 Formes

Pronomes personales tnicos

Los pronomes tnicos puen presentar formes distintes acordies cola so funcin. Y asina, per un llau, atpense pronomes en funcin de suxetu: yo soi d'Avils, tu aforres dineru, ns falamos sele, etc. Y, per otru llau, en funcin preposicional, esto ye, cualquier funcin precedida de preposicin: a min trxome en coche (complementu direutu), a ti vendite un xarrn (complementu indireutu), falaben de ns (suplementu), ente vosotres hai una traidora (complementu circunstancial), ye problema de vs (subordinu nominal). Sobre'l comportamientu sintcticu de los pronomes tnicos dientro del grupu nominal, pue vese XXII.2.11. 2.1.1 FORMES Estes son les formes de los pronomes personales tnicos:

141

XIII. Los pronomes personales

SUXETU 1 P. SINGULAR 2 P. SINGULAR 3 P. SINGULAR 1 P. PLURAL 2 P. PLURAL 3 P. PLURAL REFLEXIVU CORTESA SG. CORTESA PL. yo tu

FUNCIN PREPOSICIONAL min ~ mi conmigo ti contigo

m. l ~ elli, f. ella, n. ello ns ~ m. nosotros, f. nosotres vs ~ m. vosotros, f. vosotres m. ellos, f. elles s consigo ust ~ vust ustedes ~ vustedes

Han facese delles observaciones: - Cuando s'emplega la secuencia tu y yo, los pronomes suxetu puen delles vegaes sustituyise na llingua falada poles formes tigo y migo. Asina, al llau de la espresin normal tu y yo pasmoslo perbin pue emplegase tamin tigo y migo pasmoslo perbin. - Xunto a les formes min, ti y s, que son les xenerales, alternen migo, tigo y sigo. Exemplos: acordse de min o de migo, fzolo por ti o por tigo, dixo pa s o pa sigo. - Conmigo, contigo y consigo son les formes especiales que cueyen los pronomes mi, ti y s cuando van precedos de la preposicin con. 2.1.2 CONTRAICIONES La preposicin en, cuando precede al pronome de 3 persona l ella ello ellos elles pierde la vocal, dando llugar a les siguientes contraiciones:
142

XIII. Los pronomes personales

MASCULN SINGULAR PLURAL nl ~ nelli nellos

FEMENN nella nelles

NEUTRU nello

Exemplos: nun t'enfotes nl ~ nelli, nun t'enfotes nella, nello tienes muncha razn, entr nellos, creya nelles. 2.2 Contenos 2.2.1 PERSONA, XNERU Y NMBERU Los pronomes tnicos asciense, en primer llugar, al contenu de persona gramatical, lo que produz oposiciones como yo / tu, yo / l, tu / l. En dellos casos presenten tamin, per otru llau, diferencies asociaes al xneru. Ye lo que s'alcuentra n'oposiciones de masculn / femenn como ellos / elles, nosotros / nosotres, vosotros / vosotres, y na oposicin masculn / femenn / neutru presente en l / ella / ello. Atpense tamin diferencies de nmberu (singular / plural) n'oposiciones como yo / ns, tu / vs, l / ellos, ust / ustedes. Ams de referente d'elementos non cuntables, el neutru ello amuesa otros usos idiomticos, como son: - Frmules pa entamar una narracin o un cuentu: ello yera una vez...; ello foi una vegada... - Elementu de xuntura o d'encabezamientu dientro del discursu: ello vieno Xuan y pnxose a trabayar, ello armse un tirotu que nun podes nin rezar, ello enanties yera costume llevar les sayes hasta'l suelu, ello has venir pequ. 2.2.2 REFLEXIVID Na 3 persona, de singular y de plural, danse formes especfiques asociaes al contenu de reflexivid. Esto ye lo que permite les oposiciones l / s, ellos / s. 2.2.3 CORTESA Les formes ust (singular) y ustedes (plural) presenten el contenu especficu de "cortesa o respetu", n'oposicin a les formes non dotaes d'esi trazu de significu: tu (singular) y vs (plural).
143

XIII. Los pronomes personales

Mentanto que tu y vs pertenecen a la 2 persona (tu fales, vs falis), les formes de cortesa, sin embargu, pertenecen a la 3: ust fala, ustedes falen.

3
3.1 Formes

Pronomes personales tonos

Los pronomes tonos amuesen formes estremaes na 3 persona del singular y del plural, acordies cola so funcin de complementu direutu o de complementu indireutu. Nun siendo nesti casu, les formes son comunes pa dambes funciones. Sobre l'allugamientu de los pronomes tonos col verbu, pue vese XXIII.4. 3.1.1 FORMES Estes son les formes de los pronomes tonos: C. DIREUTU 1 P. SINGULAR 2 P. SINGULAR 3 P. SINGULAR 1 P. PLURAL 2 P. PLURAL 3 P. PLURAL REFLEXIVU m. los, f. les se m. lu, f. la, n. lo nos ~ mos vos -yos~-ys me te -y C. INDIREUTU

Los pronomes lu, la, lo, los, les almiten la variante palatalizada llu, lla, llo, llos, lles especialmente si siguen a un infinitivu: pescallu, quitalla, frayallo, tirallos, comelles. 3.1.2 FORMES APOSTROFAES Los pronomes me, te, se, pierden la vocal cuando-yos sigue verbu qu'entama en vocal o h-. Esta perda de vocal consase na escritura con un apstrofu, resultando les grafes m', t', s'. Exemplos: tengo que me secar
144

XIII. Los pronomes personales

les llrimes, pero tengo que m'ensugar les llrimes; nun te preocupes, pero nun t'allories; cundo se faen les fiestes?, pero cundo s'haben de facer les fiestes? 3.1.3 PERDA DE CONSONANTES EN DELLES FORMES VERBALES Como norma de tipu xeneral, una forma verbal caltinse intauta na fala y na escritura al amesta-y pronomes tonos. Asina asocede, por exemplu, coles formes presta, vienden, ye, dbemos, falando, que conserven la so forma nes secuencies prstame, vinden-yoslo, ye-yos fcil, dbemosvos poco, falndo-y. Esta norma, de toes maneres, tien les dos esceiciones que se citen darru: a) Perda de -r final del infinitivu. Cuando l'infinitivu va siguu d'un pronome tonu, pierde la -r de la so terminacin en tolos casos: hai que da-yos una llacuada "dar + -yos", tien que merca-y la casa "mercar + -y", quixeren matala "matar + la", quier falate "falar + te", quieren falavos "falar + vos", vais allorianos "alloriar + nos", vais alloriamos "alloriar + mos". b) Perda de -s nes primeres persones del plural. Si una 1 persona del plural va siguida del pronome tonu nos, pierde la -s de la so terminacin. Exemplos: llavmonos peles maanes "llavamos + nos", enfotmonos no que diz Mara "enfotamos + nos", quexmonos con razn "quexamos + nos". Ms detalles sobre la reflexivid puen atopase en XXIII.3.2.5, 3.2.6, 3.3.2 y 3.3.3. 3.2 Contenos Los pronomes personales tonos presenten los contenos que siguen darru: - PERSONA GRAMATICAL (1, 2 y 3), que fai estremar me / te / lu, nos / vos / los. - NMBERU (singular y plural), d'onde remanecen les oposiciones me / nos, te / vos, lu / los, -y / -yos. - XNERU (masculn, femenn y neutru na 3 persona del singular, y masculn y femenn en plural), que fai posibles les oposiciones lu / la / lo, los / les.
145

XIII. Los pronomes personales

- FUNCIN (complementu direutu y complementu indireutu, nami na 3 persona), nes oposiciones lu / -y, los / -yos. - REFLEXIVID (nami na 3 persona), nes oposiciones lu / se, los / se. 3.3 Emplegos y funciones 3.3.1 COMPLEMENTU DIREUTU Y COMPLEMENTU INDIREUTU Como y se dixo, los pronomes personales tonos rexstrense en dos funciones sintctiques: la de complementu direutu y la de complementu indireutu. Na 1 y 2 persones nun se da nengn cambiu de forma al exercer estes dos funciones. Exemplos: Mara viome en mercu / Mara viome la mancadura, nun te toparon en casa / nun te falaron d'esi asuntu, trxonos en coche / trxonos un sacu d'ablanes, nde vos llevaron? / nde vos punxeron les llaves? Tampoco nun hai cambiu de forma na 3 persona reflexiva: Lluis viose al espeyu / Lluis viose les engurries nel espeyu. Pelo contrario, na 3 persona non reflexiva los pronomes tonos presntense con formes estremaes: trxolu en coche / trxo-y un sacu d'ablanes, nde los llevaron? / nde-yos punxeron les llaves? 3.3.2 EMPLEGOS REFLEXIVOS El paradigma de pronomes tonos ufre la posibilid d'espresar el contenu de reflexivid nami na tercer persona, per aciu de la forma se, comn al singular y al plural. L'emplegu non reflexivu y el reflexivu queden claros nestos exemplos: al neu violu cola ma / el neu viose nel espeyu, al neu nun-y dieron les notes / el neu nun se vio la mancadura nel espeyu, eses muyeres viles na casa'l conceyu / eses muyeres vironse nun gran peligru, a eses muyeres srven-yos caf / eses muyeres nun se sirven caf unes a otres. De toes maneres, ha tenese en cuenta que nes otres persones ye tamin posible un contenu reflexivu, pero facilitu pol contestu, non gracies a una forma especfica. Exemplos: trxome en coche / yo vome nel espeyu, nun vos molesto ms / bastisvos en ru. 3.3.3 OBSERVACIONES SOBRE LUSU DE LOS PRONOMES TONOS
REFLEXIVOS

N'asturianu estos pronomes sense solamente cuando ye necesario espresar reflexivid, como en yo bome, tu dcheste, ella llvase, ns pemonos, etc. Si la reflexivid ye y evidente, el pronome reflexivu nun
146

XIII. Los pronomes personales

apaez. Asina, por exemplu: el neu llava la cabeza, meyor que el neu llvase la cabeza; tu enxages les manes, meyor que tu enxgeste les manes; Xulio come les ues, meyor que Xulio cmese les ues; llimpia los pies al entrar, meyor que llmpiate los pies al entrar. Per otru llau, los pronomes reflexivos tonos sense siempre cuando hai qu'espresar contenu recprocu. Exemplos: los neos llvense la cabeza (unos a otros, n a otru), los vecinos d'esta cai nun nos cayemos mal (unos a otros), el presidente y el secretariu nun se falen (n a otru), vs veisvos (unes a otres, una a otra), ellos dos xlguense mal (n a otru), ns facmonos cafs (n a otru, unos a otros). Pero los pronomes reflexivos tonos enxams s'empleguen pa espresar inters o participacin del suxetu na aicin promovida por l mesmu. Esto ye, l'asturianu refuga los reflexivos llamaos "dativos", "dativos d'inters", "dativos superfluos", etc. D'esta miente, dizse cay en suelu, non *cayme en suelu; tom unos cafetinos, non *tomme; tn buscando trabayu, non *tn buscndose; garres l'autubs, non *grreste; etc. Pue atopase ms informacin sobre la reflexivid en XXIII.3.2.5, 3.2.6, 3.3.2 y 3.3.3. 3.4 Xuntures de dos pronomes tonos 3.4.1 OBSERVACIONES XENERALES Respeutu del usu de pronomes tonos el verbu tien estes posibilidaes: nun s'acompaar de nengn pronome tonu (compro); acompaase d'n de complementu direutu (cmprolu); acompaase d'n de complementu indireutu (cmpro-y); acompaase d'n de complementu indireutu y d'otru de complementu direutu (cmpro-ylu). N'asturianu nengn pronome tonu camuda la so forma por axuntase con otru pronome tonu. Ye lo que s'observa, por exemplu, en compr-y y comprlu; los pronomes -y y lu, combinndose cola mesma forma verbal, dan llugar a la secuencia compr-ylu, calteniendo can de los dos pronomes la forma orixinal. Sobre la enclisis y la proclisis de los pronomes tonos respeuto del verbu, ver XXIII.4. 3.4.2 ORDE DE LOS PRONOMES NES XUNTURES Les xuntures de pronomes tonos, que nun puen superar el nmberu de dos, puen ser de dos menes:
147

XIII. Los pronomes personales

a) Orde complementu indireutu + complementu direutu. Tien delles modalidaes: - Complementu indireutu + lu la lo los les. Exemplos: l'abrigu comprmelu nesi comerciu, les corbates comprmeles nesi comerciu, la camisa comprnosla nesi comerciu, el tabacu comprnoslo nesi comerciu, los neos mndenvoslos a la escuela, les revistes mndenvosles a casa, al rapacn el cuentu cuntmos-ylu anueche, al rapacn les cosadielles cuntmos-yles anueche, a los rapacinos la hestoria cuntmos-yosla anueche, a los rapacinos eso cuntmos-yoslo anueche. - Se + complementu direutu. Exemplos: a min vseme bastante cansu del trabayu, a vs ntasevos mui atristayaes estos des. b) Orde complementu direutu o incrementu reflexivu + complementu indireutu. Amuesa estes variedaes: - Se + complementu indireutu. Exemplos: quixi yo dir el primeru, pero adelantseme ella; el secretariu quxasete d'abondu trabayu; niguensenos tolos drechos; esi rapazacu pnxosevos bastante farrucu; la emplegada arrnchase-y siempre que pue; el paxarn afogse-yos na xaula. - Te + me o nos. Exemplos: quiero yo dir el primeru, pero tu adelntesteme; cuando yo quiero dir el primeru, tu nunca te m'adelantes; tu quxesteme muncho; queremos ns dir los primeros, pero tu adelntestenos; cuando ns queremos dir los primeros, tu nunca te nos adelantes; tu nunca te nos quexes nada.

148

X I V. Lalverbiu

L'alverbiu
1 Carauterstiques funcionales del alverbiu

XIV

Los alverbios son pallabres carauterizaes por exercer autnomamente esto ye, ensin necesid de preposiciones la funcin de complementu circunstancial na oracin, amosando estremaos significaos: de llugar (viven equ), de tiempu (lleg ayeri), de mou (fzolo asina), de cantid (trabayen abondo), dafirmacin (s lo dixo), de negacin (nun duermen) y de dulda (quiciabes lu llamen). Nun ye esta la nica funcin oracional que lalverbiu ye a exercer, pues tamin fai la d'atributu (el xueves ye ceo) y la de xuntura oracional (nun-y paeca que fuere interesante aquel actu, poro, nun quixo dir). Per otru llau, los alverbios puen tamin desendolcar funciones dientrol grupu sintagmticu nominal. Asina, faen de nucleu dotru alverbiu (abondo ceo, mui guapamente, ms abaxo, gei mesmo), o bien funcionen como subordinaos de sustantivu (una rapaza asina, des atrs, camn abaxo, una selmana enantes), daxetivu (medio llocu, enforma murniu) o dotru alverbiu (abondo ceo, mui guapamente, ms abaxo, gei mesmo). Pa cabu, pue apaecer como elementu apuestu dotru alverbiu (equ abaxo, ell dientro). Munches de les llamaes locuciones prepositives son en realid alverbios acompaaos d'un subordinu nominal precedu de de, preposicin que pue desapaecer si'l contestu lo permite. Y asina, esisten les espresiones enriba (de), encima (de), embaxo (de), debaxo (de), delantre (de), detrs de, enantes de, primero (de), depus de, llueu (de), dientro (de), fuera (de), cerca (de), lloe (de), alredor de, enfrente (de), aparte (de), ams de, adems de, etc. 1.1 Gradacin Lo mesmo que laxetivu (ver VI.2.3), lalverbiu permite tamin presentase en distintes gradaciones que maticen la intensid del so significu. Naturalmente, nami los alverbios quamuesen estremaes intensidaes de contenu puen presentase en gradacin. Puen vese ms detalles en XXV.2.3.2. En grau comparativu, el contenu del alverbiu ponse en rellacin con otru trminu que fai de puntu de referencia. D'esta miente, pue establecese una
149

X I V. Lalverbiu

comparanza de superiorid (pnxose ms atrs que los otros), dinferiorid (xubisti menos arriba que yo) y diguald (el mio pueblu ta tan lloe comol to ~ igual de lloe quel to ~ lo mesmo de lloe quel to). Xeneralmente, los comparativos de toa mena fense de manera analtica como nos exemplos vistos, a nun ser nel casu de ms bien y ms mal (canta ms bien / ms mal quel fu), que puen coyer tamin les formes meyor y peor (canta meyor / peor quel fu). En grau superlativu, el contenu del alverbiu apaez cola so mayor intensid. D'acuerdu cola manera de formase, esisten dos menes de superlativu: lanalticu (abondo lloe) y el sintticu (perlloe). Darru amusense posibles tipos de formacin: a) Anteponindo-y al alverbiu'l prefixu per-. Exemplos: perbin, permal, perrpido, percerca, perlloe, pertarde, persele, permuncho. b) Anteponindo-y al alverbiu'l prefixu re- o requete-. Exemplos: rebin, requetemal. c) Amestndo-y al alverbiu'l sufixu -simo. Exemplos: rapidsimo, munchsimo, tardsimo, etc. En dalgunos casos ye -sima la forma emplegada: cerqusima. Ha tenese en cuenta, de toes maneres, qu'en xeneral los alverbios refuguen esti sufixu; asina, nun son posibles formes como *biensimo, *llosimo. d) Anteponindo-y al alverbiu otros alverbios de cantid como muncho, mui, bramente, etc. Exemplos: fzolo muncho bien, pnxose mui atrs, corren bramente rpido, etc. e) Remanando procedimientos sintcticos, como reiteraciones (atopronlu cerca cerca), frases comparatives (xubi ms arriba qu'un volador), frases consecutives (cuerre tan rpido que nun se ve), etc. Considrase redundante axuntar nel mesmu alverbiu dos procedimientos superlativos al empar; dirse, ents, pertarde o tardsimo, pero non *pertardsimo; mui bien o rebin, pero non *mui rebin; etc.

Carauterstiques formales del alverbiu

Seya procediendo daxetivu (rpido, meyor, abondo...) o non (dafechu, atrs, agora, ents...), los alverbios carautercense por ser pallabres invariables, esto ye, por nun presentar variaciones morfolxiques de xneru nin de nmberu, lo que-yos impide entrar en concordancia con nengn
150

X I V. Lalverbiu

otru elementu de la oracin o del sintagma: fales bien, fala bien, falamos bien, falen bien; medio llocu, medio lloca, medio llocos, medio lloques. Polo tanto, lalverbiu amuesa solamente una parte lexemtica, tando desprovistu de morfemes. Nesa parte lexemtica puen apaecer en dalgunos casos dellos afixos. Asina, el prefixu de superlativu per- y el sufixu tamin de superlativu -simo (-sima), como y se vio enriba. Dellos alverbios almiten tamin el sufixu diminutivu -ino o -iquino (en dalgn casu -ina): tardino, tardiquino, bastantina, cerquina, maanina, selino, seliquino, poquino; el sufixu diminutivu -uco (en dalgn casu -uca): tarduco, cercuca; y el sufixu aumentativu -n, -ono (en dalgn casu -ona): arribn, abaxn, alantrn, cercona, munchono. En dalgunos casos, un alverbiu pue amosar como variante un incrementu -s, pudiendo camudar la -i final en -e (-is > -es), quenxams amiesta nengn significu: siempre ~ siempres, ayuri ~ ayures, dayuri ~ dayures, nenyuri ~ nenyures. Esto mesmo atpase tamin en dalgunos de los alverbios con sufixu aumentativu: arribn ~ arribones, abaxn ~ abaxones, alantrn ~ alantrones. Dacuando esti incrementu cueye la forma -enes: entoncies ~ entncenes. Del mesmu tipu ye l'incrementu -na que s'amiesta dacuando a delles formes, como en ans asina, ah ahna, all allina. Anque nun ye procedimientu frecuente, una riestra d'alverbios presenten un sufixu -mente, niciu de que proceden dun axetivu en forma femenina: rpidamente, guapamente, puramente, xeneralmente, mesmamente, solamente, etc. Pero en dellos casos -mente nun ye ms quun incrementu que, amestu a lo que y yera un alverbiu, nun trai nengn cambiu de significu: cuasi ~ cuasimente, quiciabes ~ quiciabesmente, arr ~ arrmente, siquiera ~ siquieramente, dafechu ~ dafechamente. N'otros casos, como nel alverbiu bramente, -mente nun se reconoz como elementu dixebrable nin como incrementu aadu a una base lxica.

Adautacin d'axetivu a alverbiu

Los axetivos puen adautase a categora alverbial per aciu de dos procedimientos. En primer llugar, cola inmovilizacin morfemtica, fixando la terminacin propia del neutru: prstame poco esa pelcula, convin filar fino, vieno primero Beatriz, mirme torco, trabaya mui curioso, corren rpido, colaron escapao, espresronse claro, cantaben sele, fali prudente, y fala regular l'ingls.
151

X I V. Lalverbiu

En segundu llugar, col sufixu -mente amestu a la forma femenina del axetivu; ver XXIII.3.7.3. Exemplos: mirme torcidamente, trabaya mui curiosamente, fali selemente, fali prudentemente, guapamente-y da por venir, siempre se comporten bonalmente. Axetivos alverbializaos en neutru emplguense tamin como trminos subordinaos d'axetivos y d'otros alverbios. Exemplos: los tos neos son y abondo grandinos, el pueblu de Xintu ta muncho lloe d'equ, paezme qu'estes pataques tn poco rustres, con cuatro culinos de sidra qued medio enfilu, fixeron la carretera demasiao apriesa. Pa cabu, otru mtodu xenerador d'alverbios ye l'adautacin d'espresiones diverses de base sustantiva o axetiva que, gramaticalizaes, funcionen en xunto como alverbios. Trtase de les llamaes locuciones alverbiales, que se ven nesti mesmu captulu, en XIV.6.

Adautacin d'alverbiu a sustantivu

Los alverbios puen adautase a categora sustantiva per aciu d'artculu. Na prutica nun son munchos los que lo faen. Asina, los alverbios ayeri, gei, maana, agora, dempus, equ sustantvense nestos exemplos: y nun piensen abondo nel ayeri; fal del gei y del maana de la industria n'Asturies; nun-yos interesa l'equ y l'agora, sinn el dempus.

Menes d'alverbios
5.1. ALVERBIOS DE LLUGAR

Dellos alverbios de llugar tienen valor decticu o demostrativu, esto ye, amuesen un llugar en referencia al falante (equ), al oyente (eh) o a nengn de dambos (ell). Son los siguientes: equ / eh / ell ac / all / acull ac / all / acull aquende / ende / alluende Estos alverbios puen reducir el so usu a un puru valor fricu, de referencia a otros elementos qu'apaecen nel mesmu testu o contestu: eh ("neso") nun tienes razn, fallabes muncho ell ("naquello").
152

X I V. Lalverbiu

Dalgunos alverbios organcense al rodiu de nociones contraries: arriba / abaxo enriba, encima / embaxo, debaxo fuera / dientro afuera / adientro delantre / detrs alantre / atrs cerca / lloe Otros alverbios de llugar son: alredor, allabaxo, allalantre, allarriba, aparte, ayundes, ayuri ~ ayures, camn, cezures, dayundes, dayuri, enfrente, escontra, metanes, nenyuri, niundes, ondequiera, uquiera, etc. Xeneralmente, los alverbios de llugar tienen indistintamente significu estticu (sitiu onde se ta) o dinmicu (sitiu al que se va). Asina, por exemplu: tn ell, van ell; toi fuera ~ afuera, salgo fuera ~ afuera; tamos lloe, vamos lloe; etc. Sicas, ha tenese en cuenta que los alverbios enriba, encima, embaxo y debaxo almiten ms xeneralmente usu estticu. Como complementos circunstanciales, los alverbios de llugar recueyen el valor d'un sustantivu precedu de preposicin: toi fuera equival a en llugar esterior, voi fuera equival a a llugar esterior. Sin embargu, si nesa mesma funcin van precedos de preposicin, la so equivalencia reduzse al sustantivu: vengo de fuera equival a llugar esterior. Per otru llau, ye corriente que los alverbios de llugar amuesen tamin significaciones temporales: d'equ a San Xuan falten dos selmanes; al iviernu? nun s si llegar all; d'un tiempu ac volu ablayu; equ, nel segundu actu, ye onde l'actor echa a llorar; cuando lleguemos ms arriba, como pa mayu, y falaremos; l'Antroxu cai ms abaxo, pa ltimos de mes; ms alantre, cuando tea peracabao, y veremos; si pudiremos volver atrs, cuando yremos neos...; csense dientro d'un mes; cerca del branu y se ve xente na playa. 5.1.1. COMBINACIONES CON PREPOSICIN Ye frecuente qu'un alverbiu de llugar tea precedu d'una preposicin. Nestos casos, na escritura aplicarnse les normes ortogrfiques conoces: d'equ, pa equ, d'ac, p'ac, d'alantre, p'alantre, d'abaxo, p'abaxo, etc. De toes maneres, cuando tn precedos de la preposicin per puen producise perdes de sonos que se reflexen na escritura en delles contraiciones:
153

X I V. Lalverbiu

per + equ pequ (tamin: per equ) per + eh peh, perh (tamin: per eh) per + ende pende (tamin: per ende) per + ell pell (tamin: per ell) per + all pell (tamin: per all) per + enriba penriba, perriba (tamin: per enriba) per + encima pencima, percima (tamin: per encima) per + embaxo pembaxo, perbaxo (tamin: per embaxo) 5.2 ALVERBIOS DE TIEMPU Dellos alverbios de tiempu organcense en puntos de referencia a lo llargo de la exa temporal. Dalgn, como ye'l casu d'ents, tien valor decticu. Los alverbios de tiempu son los siguientes: primero, antes, enantes / agora / dempus, llueu ayeri / gei / maana ana, enana, bastantina, ceo / tarde, sero antao / anguao apocay / cuantay, amunchay, abenay apocagi / cuantagi, endagi Otros bsense na mayor o menor frecuencia d'un sucesu: siempre / davezu / dacuando / nunca, enxams Otros refirense a la perspeutiva que se cueye pa contemplar un sucesu: y / entova, ent, enagora ~ endagora Otros alverbios de tiempu son: antanueche, antayeri ~ antieri, anueche, dacuanto, dapoco, daquella, darru, demientres, desay, desiguida, ensiguida, entncenes, ents, entrn, mentanto, mientres, tresantanueche, tresantayeri ~ tresantieri, y otros. Convin facer delles observaciones: Llueu ye sinnimu de dempus (vmonos llueu equival a vmonos depus), pero tamin de darru (acabi llueu equival a acabi darru). Anueche presenta dos significaos: "na nueche d'ayeri, ayeri pela nueche" (anueche nun dorm nada) y "ayeri" (anueche nun trabay en tol da). Lo mesmo pue dicise de los derivaos antanueche y tresantanueche. Desta, desa y daquella son sinnimos respeutivamente de "nesti tiempu", "nesi tiempu", "naquel tiempu". Cuantay, abenay y amunchay equivalen a "fai munchu tiempu". Exemplos: nun lu veo cuantay, abenay que nun lu veo, son
154

X I V. Lalverbiu

noticies d'amunchay. Cuantagi y endagi equivalen tamin a "fai munchu tiempu", pero dientro'l da nel que se fala. A cuantay, amunchay y cuantagi correspunden-yos les formes reforzaes cuantisimay, amunchisimay y cuantisimagi "fai permunchu tiempu". Pela so parte, apocay equival a "fai pocu tiempu": apocay que lu vi. El mesmu significu tien apocagi, pero atiesta l'aicin dientro del da nel que se fala. 5.3 ALVERBIOS DE MOU L'alverbiu ans ~ asina tien un valor decticu o demostrativu, aludiendo a maneres en referencia al falante (equivalente a "d'esta manera"), al oyente (equivalente a "d'esa manera") o a otru elementu (equivalente a "d'aquella manera"). Dellos alverbios de mou presntense en pareyes antittiques: bien / mal meyor / peor apriesa ~ depriesa / adulces, despacio, sele ~ selemente Otros alverbios de mou son: albentestate, amodo, arr ~ arrmente, dafurto, dameco, damedies, gratis, etc. Tamin son alverbios de mou munchos que se formen cola inmovilizacin morfolxica: abaruyao, alto, baxo, curioso, diferente, distinto, escapao, estremao, formal, igual, malcurioso, regular, volao, etc. En xeneral, tolos alverbios formaos con -mente son de mou: abaruyadamente, afogadamente, bonablemente, fondamente, guapamente, intelixentemente, llocamente, neciamente, rpidamente, talamente, etc. 5.4 ALVERBIOS DE CANTID Ente los alverbios de cantid, hailos que tienen un valor comparativu: tanto ~ tan / ms / menos Espresen muncha cantid o intensid los siguientes alverbios: abondo, afarto, bastante, bien, bramente, dafechu ~ dafechamente, demasiao, enforma, ensembre, muncho ~ mui, nami. Espresen poca cantid o intensid: dalgo, daqu, poco. Tien contenu negativu l'alverbiu nada, procedente del correspondiente indefinu. En contestu negativu, dellos sustantivos u otros elementos qu'espresen "poca cantid" o "pequea porcin" llogren equivalir a nada. Son, ente otros: castra, cosa, gota, migayu ~ migaya, mizcu, pelotada, plizcu ~ plizca, un res, un vierbu, rispiu, etc. Exemplos: nun veo castra con estes gafes, nun se quex cosa, eso nun ye gota fcil, tova nun fala migaya d'asturianu, nun trabaya mizcu, nun vemos pelotada, esa rapaza nun
155

X I V. Lalverbiu

paez plizcu fata, nun duerme un res, tbemos ell ensin revolver un vierbu, nun sabe rispiu d'eses coses, nun dexaron un sacre na mesa. Otros alverbios de cantid son: apenes, cuasi ~ cuasimente, malpenes, medio. Convin facer delles observaciones: Tanto cueye la forma tan cuando s'alluga como subordinu antepuestu: ye trabayador tanto como'l p, ye tan trabayador como'l p. Muncho emplgase como subordinu antepuestu: muncho blancu, muncho delgaes, muncho lloe, muncho bien. Sicas, nesi allugamientu sase tamin la forma apocopada mui: mui blancu, mui delgaes, mui lloe, mui bien. Poco pue acompaase del indefinu un, resultando la locucin un poco, de diferente significu: el pan gsta-yos un poco, paez un poco llistu. Complementaes con una preposicin, surden les espresiones n'abondo, d'abondo, del too y otres, que tienen tamin calter alverbial. Abondo y dafechu tienen llibert pa colocase delantre o detrs del nucleu sintagmticu: abondo grande, grande abondo; dafechu llimpiu, llimpiu dafechu. 5.5 ALVERBIOS DAFIRMACIN Ente los alverbios d'afirmacin puen citase stos: s, claro, tamin, daveres, seguro ~ seguramente. 5.6 ALVERBIOS DE NEGACIN Alverbios de negacin son: non ~ nun, tampoco, siquiera ~ siquieramente. Tampoco constrise con nun o con otres pallabres negatives. Cuando apaez posverbal, la negacin nun ta presente: nun lo fizo tampoco. Cuando tampoco ye preverbal, la negacin nun ye de llibre apaicin: tampoco lo fizo o tampoco nun lo fizo. Convin facer la observacin de que nun emplgase cuando acompaa al verbu, mesmamente cuando sti va acompau de pronomes tonos proclticos. Pelo contrario, non sase nel restu de los casos, esto ye: acompaando a elementos non verbales o enantes d'una pausa. Exemplos: Taba Xuan? Non. Nun taba. Son coses non de muncha priesa. Nun me da ms dicite que non. Eso son cases, non cocheres. Nun fadies, que sabes que nun ye asina. Nun te paeza mal si nun hai xente en casa.
156

X I V. Lalverbiu

Nun hai que-y lo dicir, non; hai que-y lo espetar. Esto ye non favoratible y nun ye aconseyable. 5.7 ALVERBIOS DE DULDA Son alverbios de dulda los que siguen: acasu, escurque, guapamente, igual, mesmo ~ mesmamente, pmeque, quicis ~ quiciabes, seguro ~ seguramente, seique. Exemplos: acaso lo faiga, pero nun sabemos; nun s qu hora ye, pero guapamente son les siete; igual son les siete; maana piesllen les tiendes, pmeque; vas dir? non, seique. 5.8 ALVERBIOS DE XUNTURA Los alverbios de xuntura o d'enllaz permiten afitar los llazos semnticos ente dos oraciones o ente una oracin y el contestu. Puen espresar, ente otros, los mesmos valores que les conxunciones coordinatives, a nun ser el de dixuncin. Sicas, ha tenese en cuenta qu'esi papel cohesivu depende non solo del alverbiu (ye dicir, del so significu lxicu), sinn tamin de la funcin que desempeen (complementu circunstancial de tola oracin, ver XXIII.3.8); poro, toos ellos pierden el mentu papel cuando s'integren los que puen nel predicu verbal como simples complementos circunstanciales. Los alverbios de xuntura o d'enllaz puen ser: Consecutivos: poro, ents, asina, etc. Amestadores: ams, tamin, tampoco, etc. Adversativos: sicas, etc. 5.9 ALVERBIOS RELATIVOS YA INTERROGATIVOS Anque nun son alverbios propiamente dichos, presenten carauterstiques comunes los relativos onde, u, au, cuando, como y los interrogativos y esclamativos nde, , a, cundo y cmo.

Locuciones alverbiales

Xunto a los alverbios y vistos, la llingua cuenta con una gran bayura de locuciones alverbiales, o seya, d'espresiones complexes centraes xeneralmente nun sustantivu o nun axetivu (delles veces nun alverbiu), que llogren sentu y funcin unitaries equivalentes a les d'un alverbiu cenciellu. Les locuciones alverbiales puen ser:
157

X I V. Lalverbiu

DE LLUGAR: a desamano ~ a desmano, a la escontra, a la met, a la vera, al avesu "nel llau que ta a la sombra", a lo baxero, a lo cabero ~ no cabero "na parte ms alloada, nel cabu", a lo cimero ~ no cimero "na parte ms alta", a lo fondero ~ no fondero "na parte ms fonda", a lo llargo, a mano, a manzorga "a mano izquierda", a travis ~ al travis, a tresmano, al algame, al cabu, al llau, al par, al pie, al rodiu, de la mano arriba, de la mano baxo, de la mano dientro, de la mano fuera, de resllu, en mediu, ente medies, nel cabu, nel fondu, nel interior, pel mediu, etc. DE TIEMPU: a tercia nueche "tresantanueche", a la met, a lo postrero, a lo primero, a veces, a vegaes, agora poco "fai un momentu", al empar, al mesmu tiempu, al otru da, al riscar "al salir el sol", all una vezona "fai munchu tiempu", de bien en tiempu, de contino, de gei n'ocho des, de mano "antes de too", de momentu, de ralo en ralo "poques vegaes", de recin, de secute "siguidamente", de siguo, de xeme(s) en cuando, dende peronia "fai munchu tiempu", ente medies, entrn y non "mentanto", esti da "un da de los pasaos", l'otru da, nel aire "inmediatamente", nel intre "inmediatamente", nel mediu tiempu, nun birib, nun tris, pasao maana, pel mediu, pel momentu, etc. DE MOU: a berres, a carranquina ~ a la carranquina "nos costazos", a carrapochu ~ al carrapochu "nos costazos", a carrenderes ~ a correnderes, a cencielles "n solu, ensin ayuda", a comua ~ en comua, a costa fecha "con intencin", a encomalu "nun prestando", a escondidielles, a escondes, a espetaperru, a estaya "a preciu por trabayu fechu", a forcaderes ~ a forcadielles "coles piernes arreblagaes", a glamos ~ a blamos, a galguiaes, a galmiaes, a golfaraes, a gevu, a gustu, a la bonaz, a la chisba, a la escontra, a la lluz, a la oreya, a la pata coxa, a la perllonga "echu a lo llargo", a la que salta, a la rebalgueta ~ a la rebalguina "coles piernes arreblagaes", a la rebatina, a la tema "rivalizando", a les carreres, a les clares, a les dreches, a lo fato, a lo lloco, a lo xabaz, a los mios (tos, sos) deleres "al mio (to, so) gustu", a medies, a palpu ~ al palpu, a posta, a querer, a queriendes, a rabiar, a rastres ~ a rastru, a rau restallu "ensin fuelgu, ensin descansu", a rayente "al nivel", a reblagos, a recaldu, a recostn ~ a recostines, a remolera "remolcando", a rodapiellu "en sen contrariu al natural", a rollones "rodando", a taramiellos, a tarandines "llevantando n'alto", a tats "con pasinos curtios", a teyavana, a toa mecha, a tou correr, a tou meter, a uves, a voces, al altu la lleva, al aviesu "de manera inversa", al baudite "ensin rumbu determinu", al bellume "cola lluz enfrente", al debalu "ensin rumbu determinu", al dre158

X I V. Lalverbiu

ches, al escuchu, al pezop "a la pata coxa", al pie de la lletra, al rabu ~ al rau, al revs, al siesgu "atravesadamente", al treslluz, con cuenta "con intencin", con traza "correutamente", con xeitu "correutamente", d'esmenu, d'esta miente, d'otra miente, de baldre, de baramenta ~ de baramentu, de baramonte, de barandn, de cabeza, de caln, de cantu, de capitn "de cabeza", de contino, de focicu ~ de focicos, de folgueta, de gevu, de llau, de maguyu "con trampes", de mancomn, de papu "ensin pagar", de papu sanu "con sincerid", de pie, de pingu "divirtindose", de raspin, de refundiu ~ de reflundiu, de regeyu, de secultres, de spitu, de sutaque, de sutrucu, de toes toes, de toles maneres, de verd, de viciu, en basna "ensin parar", en broma, en caldia "a muncha temperatura", en cayn, en cuellu, en chancia, en fierros "con impaciencia", en fila ~ en filera, en lluello "atontadamente", en pendoln ~ en pendolina ~ a la pendolina "llevantando n'alto", en pimpierna "coles piernes descubiertes", en porreta, en pulguina, en pures, en rexa "mui verde (la fruta)", en ringla ~ en ringlera, en serio, en tienda "tendu", en tientes, en tropiella, en xunto, ente dolcu y la media manga "ensin acabar de facer", mal a gustu, n'abertal, n'andecha, n'ayn, na lluna, pali que pali, pasu ente pasu, pel aire, poco a poco, por arte de barrabiellu, etc. DE CANTID: a barcalaes, a cuentu risa, a dar con un palu, a esgaya, a goxa enllena, a maza, a medies, a met, a palaes, a tente bonete, a trompatalega, bien d'ello, en cantid, la cuenta, n'abondo ~ d'abondo, por dems, a calderaos, a fartar, a estazn, a mampln, a fargataes, a embute, del too, a mageyu, a paxaos ~ a paxaes, a xarraes ~ a xarraos, pelo baxo, pelo menos, por dems, un poco, un pordicir, etc. D'AFIRMACIN: de verd, de xuru, ensin dulda, por supuestu, etc. DE etc. DE DULDA: a lo meyor, al meyor, pue ser, si acaso, etc. DE XUNTURA (ver XXIII.3.8): asina y too, d'esta forma, d'esta manera, d'esta miente, d'esti mou, d'otra manera, d'otra traza, d'otru mou, d'otra miente, de la mesma manera, de la mesma forma, del mesmu mou, de toes formes, de toes maneres, de toos moos, dende llueu, en tou casu, ensin dulda, n'efeutu, neses condiciones, nesi casu, per otru llau, polo tanto, por ello, por eso, sin embargu, sobre manera, sobre too, etc. Dientro d'esti gran conxuntu de locuciones alverbiales, hai qu'estremar: les que se centren en pallabres que nun tienen na llingua de gei usu nor159

NEGACIN:

de nenguna manera, de nenguna de les maneres,

X I V. Lalverbiu

mal fuera de la locucin (al debalu, de sutrucu, nel intre, de secute, al bellume, de regeyu, de xuru...); y les que se centren en pallabres qu'esisten con usu normal na llingua (al llau, al mesmu tiempu, a golfaraes, a la pata coxa...). Pa les terminaciones -o, -u nes locuciones alverbiales, ver II.3.2.4 y II.3.2.5.

160

XV. Les interxeiciones

Les interxeiciones
1 Carauterstiques funcionales
1.1 La interxeicin como sintagma

XV

Les interxeiciones son pallabres o espresiones especializaes nel enunciu esclamativu; ver XXIII.1. Carautercense por ser signu autnomu que funciona como mensaxe aisllu nami esclamativu. Puen presentase soles constituyendo un nicu enunciu esclamativu: ei!, miniques! Unes poques, pelo contrario, nun puen apaecer si nun ye acompaando a otros enunciaos: aprrime'l platu, ho. Pero tamin se puen presentar xunto con otros enunciaos y en diferentes posiciones: al principiu, a lo cabero o insertaes ente medies a mou de parntesis. Los enunciaos qu'acompaen a una interxeicin son davezu esclamativos: hala, colamos d'equ!; qu gran home, recoime, yera Antn!, echa ms caf, home! Pero tamin puen ser enunciaos asertivos o interrogativos: Xuan miniques! nun quier venir; qu hora ye, ho? Delles interxeiciones obliguen a un allugamientu determinu dientro l'enunciu; asina, ho apaez obligadamente ente medies o al final, pero enxams al principiu. Magar que les interxeiciones tengan esa capacid d'apaecer xunto con otros enunciaos, tienen siempre calter de sintagma estraoracional, asitindose fuera de la estructura de la oracin o de cualquier otra mena d'enunciu. De fechu, la interxeicin ye ella mesma un enunciu completu. Sicas, esta observacin xeneral tien delles esceiciones parciales nes que la interxeicin se combina, anque de manera muncho elemental, con otres unidaes. Mesmamente, en dellos casos rexstrase n'organizaciones sintctiques ms complexes, pero, pelo xeneral, de calter esclamativu. Exemplos: a) Interxeicin, preposicin y sintagma nominal: coime col rapazacu esti!, ai del que nun obedeza! b) Interxeicin asociada a un esclamativu: qu coime, yo colo d'equ! c) Interxeicin insertada n'oraciones esclamatives-interrogatives, como trminu dependiente de dalgn interrogativu tnicu: qu coimes dixo?, nde narices punxisti les llaves?
161

XV. Les interxeiciones

d) Interxeiciones parenttiques, polo xeneral insertaes a mou de refuerzu n'oraciones asertives o interrogatives y dacuando introduces por una conxuncin coordinativa: nun nos dixo nada, pero coime! qu mal-y paeci; nun te lo dixi yo, madis, y nun me ficisti casu? e) Interxeicin usada como sustitutu espresivu del segundu miembru d'una construccin consecutiva: ye tan fatu que... bah! f) Interxeicin precedida de conxuncin consecutiva como asina que, de manera que, conque. Exemplu: toi fartu de too, conque adis! 1.2 La interxeicin como signu mnimu La interxeicin ye un signu autnomu que nun se compn de partes menores autnomes venceyaes por rellaciones sintctiques, o seya, ta constituyida por un solu significu inanalizable n'unidaes de significu ms pequees. Ams, nun tien morfemes de nengn tipu; n'efeutu, les variaciones del tipu degorriu ~ degorrios, coime ~ coima ~ coimes nun son, nel usu interxeutivu, variaciones morfolxiques. Sicas, en delles interxeiciones impropies de tipu apellativu caltinse dalgn niciu morfolxicu, como ye'l casu de delles espresiones pa dirixise a persones (nin / nina) o pa llamar a animales (guiru / guira). Anque una interxeicin ye equivalente funcional d'una oracin, como enunciu interxeutivu constiti siempre un mensaxe de menor organizacin y complexid.

Contenu de la interxeicin

En xeneral, les interxeiciones presenten della indeterminacin semntica. Asina, per un llau, consttase que los contenos espresaos per aciu d'una interxeicin puen espresase tamin per aciu d'un enunciu. Asina: ai! equival a "qu dolor!", adis! ye lo mesmo que "despdome!", fo! val tanto como "qu repunu!", acui? significa lo mesmo que "nun ye asina?", xt! equival a "calli!". Nesti sen, obsrvase que son pocos los contenos espresables nami per aciu d'una interxeicin. Per otru llau, na mayora de los casos ye difcil afitar cul ye'l significu precisu d'una interxeicin. Asina, meca! pue ufrir diferentes contenos acordies col contestu: "sorpresa", "almiracin, "allegra", "alvertimientu",
162

XV. Les interxeiciones

etc. Nesti sen, na mayora de los casos faise difcil afitar cules son les diferencies ente dos interxeiciones fuera de contestu, por exemplu ente coime y degorrios. Poro, les interxeiciones en realid faen referencies tan variaes como situaciones contestuales onde les empleguemos. Ye esi'l motivu de que les interxeiciones alcuentren el so marcu afayadizu nel llinguaxe espresivu y na fala espontnea, onde los enunciaos necesiten menor organizacin sintctica y onde los falantes comparten munches perceiciones comunes. Les interxeiciones carautercense pol so baxu o nulu contenu representativu, darru que nun empobinen a un referente de la realid esterna. Esto vese perclaro nos casos de sintagmes nominales o verbales que s'adauten al valor y comportamientu de les interxeiciones. Asina, los sustantivos home, degorriu o l'alverbiu abaxo desanicien la so referencia habitual nel intre que s'empleguen como interxeiciones en home, yes Mara!, qu degorrios quies?, abaxo la inxusticia! Pelo contrario, les interxeiciones tn enforma recargaes no que se refier a les funciones espresiva y apellativa. Na funcin espresiva, la interxeicin recarga'l mensaxe pa coles emociones que'l falante quier comunicar; na funcin apellativa, la interxeicin recarga'l mensaxe pa col oyente. Ye esti calter espresivu o apellativu'l que fai que les interxeiciones tean arrodiaes, nel usu social del idioma, de connotaciones prexuicioses y de tabs llingsticos. Delles interxeiciones espresen valores asemeyaos a dellos alverbios d'afirmacin, negacin o dulda, qu'espresen l'actit del falante ante lo enunciao. De fechu, en dalgunos casos lleguen a funcionar como variantes ms espresives d'esos alverbios. Exemplos: ca! "non", pse! "quiciabes", ah ! "s". .

Rellacin con otres espresiones

3.1 Les interxeiciones y les espresiones malsonantes Una parte de les interxeiciones ta formada por bocayaes y espresiones malsonantes, propies del estilu coloquial vulgar. Sicas, nun se confunden. Per un llau, les espresiones malsonantes tienen en comua coles interxeiciones un significu basu na perda del valor referencial orixinal, que ye sustituyu por contenos emotivos n'estremaos graos. Por exemplu, cuan163

XV. Les interxeiciones

do s'emplega bobu como insultu, desavrase de la referencia oxetiva, nel sentu de que con l nun se designa estrictamente a una "persona que tien deficiencies mentales o intelectuales", sinn que se nagua por ofender l'nimu del oyente. Esta intencionalid ye la que provoca la gradacin d'intensid que lleva a la espresin malsonante: bobu faltosu castrn fu de puta. Sicas, les espresiones malsonantes puen nun ser interxeiciones, si s'empleguen como axetivos o sustantivos con toles variaciones y comportamientos propios de la so categora. Asina, castrn nun ye una interxeicin, sinn un axetivu que se comporta a tolos efeutos como talu: tien variacin de nmberu (castrn / castrones), de xneru (castrn / castrona / castrono), gradacin (percastrn), derivaos (castronzn), trminos subordinaos (castrn colos collacios, menudu castrn), etc. Ams, les espresiones malsonantes puen usase autnomes n'enunciaos esclamativos (castrn!), pero tamin insertaes n'enunciaos oracionales (esi amigu to ye un castrn). N'otres ocasiones, una espresin malsonante ye una oracin entera: cago en + sustantivu. Ha constatase que les espresiones malsonantes son una de les fontes ms abondoses d'interxeiciones na fala coloquial: mierda, coyones, hostia y un tresmontoriu grande de pallabres, usaes y combinaes de maneres perdiverses, dan llugar a permunches interxeiciones. 3.2 Les interxeiciones y les onomatopeyes La onomatopeya consiste na imitacin o evocacin, per medios llingsticos, de sonos de la realid. Nesti sen, la onomatopeya ye un signu llingsticu afitu pol usu y reconocible pa los falantes, y non una simple emisin fnica inarticulada. Poro, carauterzase pola so arbitraried respeuto de la realid; asina, les onomatopeyes del asturianu son imitaciones acstiques llograes pol sistema llingsticu asturianu. Una onomatopeya pue presentar una forma abondo estremada del correspondiente signu non interxeutivu de contenu rellacionu. Asina, guau respeuto de perru o lladrar, mu respeuto de vaca o bramar. Bien d'interxeiciones onomatopyiques tienen la posibilid d'emplegase ensin repetir (guau) o ser al mesmu tiempu repetitives (guau-guau) y mesmamente dalgunes nun puen emplegase si nun ye repitiendo una slaba (gri-gri) o una secuencia de slabes (chpele-chpele).
164

XV. Les interxeiciones

4
4.1 Segn l'orixe

Menes d'interxeiciones

Segn el so orixe, les interxeiciones clasifquense en propies ya impropies. Les interxeiciones propies o pures son pallabres especializaes nesa categora: eh, guau, hola, buf, meca, etc. Esto nun evita que, en mencin metallingstica, puedan dar llugar a sustantivos: por exemplu, ai! da orixe a un sustantivu que se comporta como talu, con variacin de nmberu (l'ai / los ais), con posibilid de subordinacin (un ai, munchos ais), etc. Estes interxeiciones presenten davezu distribuciones y combinaciones de consonantes que nun respuenden a les lleis normales constataes nel lxicu de la llingua. Asina, atopamos en final de pallabra delles consonantes (buf, hom, tic-tac), o combinaciones consonntiques (xt, bs-bs, cs-cs) non almites fuera d'esta mena de pallabres. Ams, munches interxeiciones propies sofiten el so significu na entonacin; esti ye'l casu de ah, ai, etc. Pel so llau, les interxeiciones impropies o impures tn constituyes por vocablos que pertenecen al lxicu de la llingua y a otres categores de sintagmes, pero que s'adautaron al valor y funcin de les interxeiciones. Asina, ente elles hai sustantivos (Dios, home, degorrios), axetivos (claro), alverbios (alantre, abaxo), verbos (disvia, anda, vaya). Xeneralmente, les interxeiciones impropies son les que tienen mayor encln a presentar un significu imprecisu. Nel orixe de les interxeiciones impropies atopamos: a) Frases esclamatives: Virxen santa!, por Dios!, home!, vaya! b) Espresiones malsonantes: la Virxen!, redis!, coyones!, coo!, cago en + sustantivu!, hosties! Munches d'estes espresiones, al convertise en tabs llingsticos, dan llugar a un correspondiente eufemismu: la vircha!, rediez!, coime!, concho! c) Pallabres espletives o clixs: bono!, claro!, oyisti? d) Onomatopeyes: cri-cri, zas! 4.2 Segn el contestu entonativu Segn el contestu d'entonacin, les interxeiciones puen ser: - ONOMATOPYIQUES: imiten sonos o delles actividaes. Exemplos: miau, xu-xu.
165

XV. Les interxeiciones

- APELLATIVES o IMPERATIVES: van dirixes al oyente, pa llama-y l'atencin, pa reforzar lo que se-y quier dicir, etc. Exemplos: eh!, ho!, ne! - SINTOMTIQUES o plos: ai!, pua!
EMOCIONALES:

espresen emociones del falante. Exem-

- ESPLETIVES: son espresiones mui vaques de contenu, que faen de puru sofitu a lo que se diz. Exemplu: bono.

Llista d'interxeiciones
5.1.1 ONOMATOPEYES DE VOCES DANIMALES

5.1 Interxeiciones onomatopyiques

Estes interxeiciones emplguense pa nomar les voces de los animales reproducindoles por imitacin. Delles de les ms conoces son: be (emplegada pa nomar la voz de la oveya, del corderu) cacarac o quiquiriqu (la del pitu) char-char (la del palpayar o charchar) cri-cri o gri-gri (la del grillu) cu-cu (la del cuquiellu) cua-cua (la del coru o cuervu) gra-gra (la del cuervu o pega) guau (la del perru) miau (la del gatu) mil-mil (la del erbatu) mu (la de la vaca o la del ge) eve (la de la pega) pec (la del cuquiellu, sapu) ra-ra o cra-cra (la de la xaronca) til-til (la del pinzn o pimpn), etc. 5.1.2 ONOMATOPEYES DE GOLPES Y RUOS Estes interxeiciones emplguense pa designar efeutos sonoros o aiciones que se reproducen o evoquen. stes son les ms conoces: bum ~ bun (emplegada pa imitar un golpe, un esplotu) chaca-chaca (un ruu repetitivu), chpele-chpele o chocle-chocle (lestrafullu o chaplotu al andar per un sitiu d'agua) chquele-chquele/chquele-chquele (el ruu de madrees al andar)
166

XV. Les interxeiciones

cras o catacrs (un golpe, trastazu) plas-plas o plis-plas (una molleyada na cara, aplausos) pumba o (a)pmbala (un golpe, una cayida) raca-raca (un ruu repetitivu, una xera repetitiva) ras o ris-ras (el resgamientu d'una tela o d'un papel, la rapidez cola que se fai daqu) rin-rin (un timbre) tacat o tracatr (el ruu del tren en marcha) tarar o tarar (el sonu d'una corneta o instrumentu asemeyu) tic-tac (el sonu del rel) tiln (el sonu d'un campann) toln (el sonu d'una llueca, d'un cencerru) tras-tras (el picar a la puerta, un sonu repetitivu, una aicin repetitiva) tris-tras (una aicin repetitiva) trocolotr (el fervollu d'un lquidu, el ruu que se fai al caminar) turur (el sonu d'una corneta, d'un turullu o cosa asemeyada) zaca (un golpe secu) zas o zis-zas (un golpe, una trayectoria con revueltes o llinia cortada), etc. 5.1.3 ONOMATOPEYES DE LA FALA Y DOTRES ACTIVIDAES HUMANES Trtase nesti casu d'interxeiciones que designen aiciones humanes rellacionaes cola fala u otres actividaes, reproducindoles con dalgn efeutu sonoru o evocndoles d'otra miente: bla-bla (emplegada pa imitar el falar) glu-glu (el tragar un lquidu) ha-ha (el rir) . . aca-aca (el rucar, el comer faciendo ruu) am-am (el comer), ron-ron (laar a un neu p'adormentalu) rucu-rucu (el rucar o comer faciendo ruu, un ruu repetitivu, una xera repetitiva) upa (lesfuerzu de llevantar daqu) chara-chara (el meter al neu na cama) xu-xu (un xuxuriu o chuchuriu). 5.2 Interxeiciones apellatives 5.2.1 PA DIRIXISE A PERSONES
167

XV. Les interxeiciones

Son interxeiciones que s'empleguen pa dirixise a un interlocutor o a dellos interlocutores con estremaos oxetivos. Darru amusense les ms conoces: : precede siempre a un sustantivu o pronome, ensin pausa pel mediu. Exemplos: Lluis, nun comas tanto; Mara, qu quies?; tu!; fiyinos, faci eso. acui: emplgase siempre interrogativa, pa buscar l'asentimientu de lo que se dixo. Exemplu: los d'esti pueblu somos los meyores, acui? adis: sase pa una despidida pa munchu tiempu o que se xulga definitiva. Tien tamin usos pa espresar sorpresa, llamentu, etc. ay: pa dirixise a daquin. Exemplu: ay, nun tranques la puerta! cho: pa dirixise a un home. Exemplu: cho, echa unes palaes eh! eh ~ ei: pa llamar a daquin, pa llamar l'atencin. Exemplos: eh, Pedro, trai les caxes!, ei, cuidu col coche! fute: pa eliminar a daquin d'un xuegu, pa manda-y a daquin que cole d'un sitiu. ho ~ hom: pa dirixise a daquin. Conoz dos menes d'usu: o bien pa dirixise nami a homes, lo que paez ms cerca del so orixe dende'l sustantivu home (nesti casu ho opnse a ne), o bien pa dirixise tanto a homes como a muyeres, lo que paez usu ms estendu. Enxams pue entamar enunciu. Exemplos: Mara, dame fueu, hom; Lluis, ho, nun me faigas de rabiar. hola: emplgase como saludu. llargo: sase pa manda-y a daquin que cole del sitiu: equ nun faes nada, asina que llargo! ne: pa dirixise nami a muyeres, n'oposicin a ho cuando sti s'emplega nicamente con homes. Exemplu: qu quies, ne?; ne, va cayete'l pendiente. nin / nina: pa dirixise a un neu o a una nea, estremando masculn de femenn, y por estensin a persones mayores. Exemplos: qu quies, nin?, ai, nina, qu llaceria! oi: pa dirixise a daquin, con usos mui asemeyaos a . Exemplos: oi Xuan, quin dices que vieno?; oi tu, dexa eso! Ye posible que y oi seyan resultaos diferentes del mesmu orixe. x ~ xt ~ xu: pa manda-y callar a daquin. venga: p'afalar a daquin que faiga daqu. 5.2.2 PA DIRIXISE A ANIMALES Estes interxeiciones emplguense pa dirixise a animales col envs d'influyir nellos con estremaos oxetivos: ache (sase pa espantar los gochos)
168

XV. Les interxeiciones

arre (p'afalar les caballeres) bir-bir (pa llamar les pites) bis-bis o bs-bs (pa llamar los gatos) bita-bita (pa llamar les cabres) blina (pa llamar les oveyes) cachi-cachi (p'arrear les oveyes) cas-cas (pa meter les pites en capaz o piteru) charre (pa espantar los perros) chicha (pa llamar les cabres), chichi (pa llamar a un perrn) chicu-chicu o ticu-ticu (pa llamar los gochos) chin, chino o chino-chino (pa llamar los gochos) chuca (pa mover les oveyes en rebau, pa llamar les cabres) churrina o chur-chur (pa llamar les pites y les oveyes), conn (pa espantar los gochos y les pites) cs-cs o cus-cus (pa llamar los perros o los gochos) cuyu / cuya (pa llamar los xatos) cuzu (pa espantar un perru) ei (p'afalar les vaques) estrema (pa estremar o xebrar les cabres, el ganu) futi (pa espantar el gatu), grin-grin (pa llamar los gochos) guiro / guira (pa llamar los gochos) gisa (pa espantar los gochos) guo o bo (pa parar o arrebater les vaques) gus / gusa (pa espantar los gochos) in (pa llamar los gochos) irrab (pa llamar les oveyes o cabres) isa ~sa (pa enguizar un perru contra daquin o contra otru animal) lelo / lela (p'afalagar les oveyes) mix-mix o mux-mux (pa llamar un gatu) oah (p'arrear les cabres) pita o pites-pites (pa llamar les pites) pocoyn (pa llamar los gochos) pul-pul o pur-pur (pa llamar les pites) quin o quinn (pa llamar los gochos) quirn o quirrn (pa llamar los corderos), quis-quis (pa llamar los perros o les oveyes) ra-ra (p'arrear les oveyes), rin-rin o rinu (pa llamar los gochos),
169

XV. Les interxeiciones

rr o rir (pa llamar les cabres) sape o zape (pa espantar el gatu) sica o soque (pa llamar les oveyes) so o xo (pa parar les caballeres) tam-tam (pa llamar un xatn) to (pa corta-yos el pasu a les vaques) ux o uxi (pa espantar les pites) xebra o xibra (pa xebrar o estremar les oveyes) xo o xoba (pa espantar les pites), etc. 5.3 Interxeiciones sintomtiques stes son les ms conoces: abaxo (espresa refugu, oposicin) ah (sorpresa, almiracin, dolor) ah (asentimientu, aprobacin) . ai (dolor, sorpresa, llamentu) aln (remata daqu con resignacin: vas pela cai, llvate un coche per delantre y aln) anda (indica sorpresa) ax (satisfaicin) ba o bah (desaprobacin, disgustu), buf o uf (esfuerzu, cansanciu) ca (negacin de lo que diz l'interlocutor) cari, caracio, caracho, caracha, carache, caramba, crape, carafe, careste o carucha (eufemismos qu'espresen sorpresa, almiracin, estraeza, enfadu) conchu, condiu, coime, coima, coimes, recoimes, conia, coya o cuendia (eufemismos qu'espresen sorpresa, almiracin, estraeza, enfadu) demoniu o demou (indica sorpresa, almiracin, estraeza, enfadu) demontre, demontres, demonia, demnganu, demongriu, demorgu, demncaru o demoru (eufemismos qu'espresen sorpresa, almiracin, estraeza, enfadu) diantre o diantres (eufemismos qu'espresen sorpresa, almiracin, estraeza, enfadu), fo (espresa ascu, enfadu) fu (emponderamientu al valorar daqu, almiracin) futro (enfadu) hala o hale (almiracin, estraeza, refugu)
170

XV. Les interxeiciones

ixux (allegra o desafu) madis (sorpresa, almiracin) malamn (desagradu, fadiura) malaya (desagradu, fadiura) mau (deceicin) meca (sorpresa, almiracin, allegra, alvertimientu) mialma (sorpresa, almiracin, allegra, alvertimientu) miniques (sorpresa, almiracin, allegra, alvertimientu) oh (sorpresa, almiracin, deceicin) ous (deceicin, disgustu, estraeza) oxal o axall (desu de que daqu ocurra) po (sorpresa, refugu) ps o pse (dulda, atetuyu) pua (ascu, repunu) uh (emplgase pa meter mieu) ui (espresa almiracin, allegra, sorpresa) uxa o xica (satisfaicin) vaya (sorpresa, contraried) viva (emponderamientu, aprobacin) Arriendes d'estes, la fala popular conoz tou un refileru d'interxeiciones malsonantes: coo, coyones, dios ~ redis, hostia ~ hosties, mierda, etc. 5.4 Interxeiciones espletives Estes son les interxeiciones espletives ms conoces: bono o bueno: val d'apoyu de lo que se va dicir claro: asiente sobre lo dicho pol interlocutor home u ho: fuera del so valor como interxeicin apellativa (vistu ms arriba), tien tamin un usu puramente espletivu. Exemplu: s, ho, les coses van bien oyisti?: val pa buscar confirmacin nel interlocutor de lo qu'n dixo.

171

XV I . El verbu

El verbu
1 Carauterstiques funcionales

XVI

Verbu ye aquella mena de pallabres que, amosando un procesu allugu nunes coordenaes temporales, funcionen como nucleu d'oracin; ver XXIII.2. El verbu ye'l sintagma imprescindible pa qu'esista oracin, y d'esta miente constiti la oracin mnima. A una oracin mnima por exemplu, merquen puen amestse-y, acordies coles necesidaes comunicatives, esplicitaciones o complementos qu'enllenen la informacin, que nun faen otro que funcionar como trminos subordinaos del verbu: ellos merquen, los rapacinos del barriu merquen, los rapacinos del barriu merquen llambiotaes, los rapacinos del barriu mrquen-yos llambiotaes a los homes que les vienden na romera, etc.

Estructura interna

Toa forma verbal compnse de dos partes bien estremaes, pero que nun puen apaecer xebraes: el lexema o raz y los morfemes o desinencies. Ye la desinencia la que-y aporta al sintagma verbal el so calter especficu. Ms concretamente, la oracin mnima queda constituida per aciu de la funcin predicativa, exercida ente'l lexema y el morfema verbal de persona, llamu suxetu gramatical. El lexema aporta'l significu xenricu del sintagma verbal, mentanto que la desinencia amiesta informacin de tipu gramatical. Asina, na oracin mnima falamos, el lexema o raz ye fal-, qu'ufre'l conceutu xeneral de "espresase per aciu de pallabres" y la desinencia -amos, que significa "1 persona del plural del presente d'indicativu". Per otru llau, nesta oracin hai un suxetu gramatical que ye "1 persona del plural". 2.1 El lexema o raz verbal Nunos mensaxes, ye abondo cola informacin dada pol lexema verbal nuna oracin mnima (por exemplu, comen). N'otros mensaxes, sin embargu, la informacin del lexema pue enanchase con sintagmes subordinaos al nucleu verbal, qu'exercen funciones llamaes complementu direutu
172

XV I . El verbu

(comen mazanes), complementu indireutu (cmen-y mazanes al neu), complementu circunstancial (comen pela maana) y suplementu (comen de les mazanes). 2.1.1 VERBOS PREDICATIVOS Y ATRIBUTIVOS Acordies coles menes de contenu al que fai referencia'l lexema, los verbos predicativos puen clasificase, en: - DURATIVOS O IMPERFEUTIVOS: espresen aiciones qu'amuesen un procesu en marcha (xelar, xorrecer, vivir). - TERMINATIVOS O PERFEUTIVOS: espresen aiciones que suponen el procesu en marcha y la so acabacin (cayer, pesllar, espaar). - INCOATIVOS: espresen aiciones que son l'entamu d'un procesu (alboriar, adormentar, blanquiar). - ITERATIVOS O FRECUENTATIVOS: espresen una sucesin d'aiciones repetes (trabayucar, espellicar, ceguar). - VOLITIVOS: espresen volunt, desu (querer, naguar, tarrecer). Un determinu tipu de verbos, los llamaos atributivos o copulativos, carautercense porque'l so lexema aporta una carga de significu perpoco precisa. Estos verbos necesiten perllenar el contenu del lexema cola informacin qu'ofrez un sintagma al que normalmente s'asocien y que fai la funcin d'atributu. Trtase de verbos como ser, tar, paecer, resultar y otros. Nestos casos, la xuntura de verbu y atributu da-y a la oracin un encontu nel so significu: la to casa ye blanca, el llobu ta famientu, esi llibru paez bonu, les coses resultaron abegoses. Nos verbos atributivos el lexema verbal queda incapacitu pa desendolcar un complementu direutu, n indireutu, n circunstancial y un suplementu. Sobre les oraciones atributives, ver XXIV. 2.1.2 VERBOS TRANSITIVOS YA INTRANSITIVOS Llmense verbos transitivos aquellos que davezu suelen enanchar la informacin del so lexema con un complementu direutu; pelo contrario, son intransitivos aquellos que nun s'acompaen d'esi complementu. Sicas, nun hai una llende que dexe estremar radicalmente unos d'otros; ye'l contestu nel que s'empleguen el que decide si s'usa o non con oxetu direutu. Asina, en los comerciantes piesllen los domingos el verbu pesllar ta usu con un significu xenricu talu que nun precisa de complementu direutu. Y, per otra parte, verbos que primariamente s'empleguen como
173

XV I . El verbu

intransitivos (viven bien, anduvisti pel mercu, lloraron) puen desendolcar un complementu direutu (viven la vida, anduvisti tolos montes del conceyu, lloraron llrimes de murnia). Ms detalles sobre la transitivid puen atopase en XXIII.3.2.3. 2.2 La desinencia Na desinencia verbal atpase toa una riestra de signos morfolxicos qu'aporten informacin de mena gramatical. Estos signos morfolxicos o morfemes son: el nmberu, la persona, el mou, el tiempu, l'aspeutu y l'anteriorid. Na mayora de les vegaes, resulta difcil estremar dientro la desinencia la espresin que-y correspuende a can d'estos morfemes. Sicas, la so presencia dxase notar al facer les correspondientes variaciones: falo / falamos (nmberu), falo / fales / fala (persona), falo / fale (mou), falo / fal (tiempu), fal / falaba (aspeutu), fal / falara (anteriorid). La informacin mnima qu'ofrez el suxetu gramatical pue enanchase per aciu del llamu suxetu lxicu. Ye lo qu'opn la oracin mercamos a nosotros mercamos, o comen mazanes a los rapacinos del vecn comen mazanes. Arriendes de los morfemes obligatorios, y mentaos, esisten tamin morfemes verbales oxetivos, que son los pronomes personales tonos de complementu direutu y de complementu indireutu (ver XIII.3.1.1); asina, por exemplu, el xuguete merqulu o merqu-y un xuguete al neu.

El nmberu

El morfema de nmberu verbal que siempre s'asocia al de persona estrema dos trminos, singular y plural. La variacin singular / plural ye la que provoca dientro'l sistema verbal les siguientes oposiciones: falo / falamos, fales / falis, fala / falen, falabes / falabeis, falar / falarn, fale / falen, falara / falramos, fala / fali, etc. El nmberu esiste tamin como morfema nominal nos sustantivos (neu / neos), nos axetivos (famientu / famientos) y nos pronomes de 3 persona (lu / los, -y / -yos), pero nun coinciden esautamente nes sos referencies na realid. Asina, nun sustantivu cuntable'l singular pue referise a la unid, al individuu, mentanto'l plural se refier a una amestanza d'eses unidaes o
174

XV I . El verbu

individuos (el neu espatuxa / los neos espatuxen), anque tamin pue referise a una xeneralid, a la especie, presentando'l plural un significu mui asemeyu al del singular (declaracin universal de los drechos del neu o de los neos). Sicas, el nmberu nel verbu tien un valor mui asemeyu al del sustantivu nami na 3 persona: fala indica que l'aicin ye executada por un individuu o por una unid non cuntable (el vecn fala, la xente fala) y falen indica que l'aicin ye executada por una amestanza d'individuos (los neos falen). Sin embargu, na 1 y 2 persones la oposicin singular / plural cueye otru valor. N'efeutu, falamos (plural de falo) nun significa que l'aicin seya executada por una amestanza de primeres persones (yo + yo + yo...), sinn qu'espresa ms bien una amestanza de 1 persona + 2 persona + 3 persona (yo + otres persones). De la mesma manera, falis (plural de fales) refierse a tu + otres persones.

La persona

El morfema de persona, que s'asocia siempre col de nmberu, estrema tres trminos: 1 persona / 2 persona / 3 persona, cana d'elles subdividida en singular o en plural. Al morfema de persona dbense oposiciones como les que siguen: falo / fales / fala, falamos / falis / falen, falaba / falabes / falaba, falemos / falastis / falaron, falara / falares / falara, etc. La persona ye un morfema quesiste tamin nos pronomes (yo / tu / l, me / te / lu), nos demostrativos (esti / esi / aquel) o nos posesivos (el mio / el to / el so), anque en toos estos tien calter lxicu y non morfolxicu, como lu tien nel verbu. El contenu del morfema de persona tien que ver colos actores qu'intervienen nel actu comunicativu. La 1 persona (falo) indica que'l mensaxe surde del emisor o falante; la 2 persona (fales) indica que'l emisor atribi l'aicin al oyente o receutor; la 3 persona (fala) indica que l'emisor atribi l'aicin a otres persones del entornu que nun son nin el propiu emisor nin el receutor. Casu especial ye'l de la 3 persona de cortesa, qu'amuesa contenu de 2 persona: vust fala, vustedes falen. La oposicin ente les tres persones verbales pue desaniciase en dellos usos. Asina, la 3 persona pue emplegase pa nun estremar persona: psase muncha fame (en cuentes de paso muncha fame o pases muncha fame), dicen que va haber despidos (suxetu imprecisu). Lo mesmo pue asoceder ente la 1 y la 2 persones, emplegndose sta col valor de dambes: cuan175

XV I . El verbu

do ves coses asina quedes fru (en cuentes de cuando veo coses asina quedo fru o cuando ves coses asina quedes fru); y mesmamente la 1 del plural: facemos lo que podemos (en cuentes de faigo lo que puedo o faes lo que pues). Pola mor de la referencia que faen na realid, dellos verbos que tradicionalmente reciben la denomacin d'impersonales sense normalmente na 3 persona del singular; esto asocede, por exemplu, colos qu'espresen fenmenos meteorolxicos: llueve, orbayaba, xaraz, nevar, xela, tuena, etc. Sobre la impersonalid, ver XXIII.3.1.4.

El mou

El morfema verbal de mou bsase na consideranza de los fechos espresaos como reales o non. Estrema los siguientes trminos: mou indicativu (qu'espresa realid), mou suxuntivu (qu'espresa irrealid) y mou potencial (qu'espresa posibilid). Estes estremaciones provoquen diferencies de formes como: falo / fale / falar, falis / falis / falaris, falbemos / falremos / falaremos, etc. Pela so parte, l'imperativu constiti una categora aparte, pues a diferencia del restu emplgase pa exercer una funcin apellativa sobre l'oyente. 5.1 Indicativu y suxuntivu El mou indicativu espresa o bien que l'aicin verbal ye daqu real o conoco pal falante o bien que nun importa que seya real o conoco. Pela so parte, el mou suxuntivu contempla l'aicin verbal como daqu ficticio o non conoco pal falante. Esto ye lo que fai que s'estremen pareyes de formes verbales como falo / fale, fal / falara ~ falare. Exemplos: anque falis con l, nun va facevos casu (el fechu de vosotros falar ye ciertu); anque falis con l, nun va facevos casu (el fechu de falar ye inciertu, pue dase o nun se dar). Puen vese tamin los siguientes exemplos: nun diz que corra / nun diz que corriera; si lo ficisti tu ye fcil sabelo / si lo ficieras tu yera fcil sabelo; pues llograr lo que quies / pues llograr lo que quieras, el que lo diz equivcase / el que lo diga equivcase. Hai usos que precisen siempre del mou indicativu. Por exemplu, les oraciones nes que s'afirma daqu (diz que corra) o nes interrogatives (cun176

XV I . El verbu

do vien?, quin ye?). Pelo contrario, hai usos que piden siempre suxuntivu; asina, les oraciones que dependen d'un verbu de desu o encamientu (quier lo que faigan, nun quiero que lo faigan, encaminto-y que lo faiga, espero que lo faiga, tengo mieu que lo faiga, oxal lo faiga), o de posibilid (nun creyo que lo faigan). 5.2 Potencial Frente al indicativu (mou de lo real) y al suxuntivu (mou de lo irreal), el potencial espresa que l'aicin verbal ye posible si se cumplen determinaes circunstancies. Esti mou intgrenlu los tiempos presente (falar) y pasu (falara), conocos tamin, respeutivamente, polos nomes de "futuru" y "condicional". El mou potencial pue espresar posibilid nel pasu (naquel momentu seren les tres), nel presente (agora sern les tres) o nel futuru (anque tagasayarn, nun pues dexate convencer). 5.3 Imperativu Frente al indicativu, suxuntivu y potencial, l'imperativu amuesa carauterstiques peculiares de so. Asina, nel nivel lxicu y semnticu, obsrvase que ta especializu na funcin apellativa, que consiste n'espresar un desu o una intencin del falante que se convierte n'orde o mandu pal oyente; esa espresivid asciase davezu (pero non necesariamente) a una entonacin esclamativa: fala sele!, bebi esi vasu. Siendo asina, l'imperativu ye incompatible coles funciones representativa ya interrogativa: asina, son imposibles oraciones como *to pa dixo que fala tu sele, *bebi esi vasu? Nel planu morfosintcticu, l'imperativu ofrez delles peculiaridaes. Tien nami morfemes de 2 persona (singular y plural): fala / fali. N'efeutu, casos como falemos sele! o que beban esi vasu pue presentar un contenu tamin apellativu, pero en tou casu emplguense nestos casos formes de suxuntivu, non d'imperativu. Ntese, acordies con ello, que les mentaes oraciones s son compatibles cola funcin representativa o interrogativa: to p dixo que falemos sele, que beban esi vasu? Nel tratu de cortesa, el contenu de mandu precisa tamin formes del presente de suxuntivu: fale vust, falen vustedes, beba vust, beban vustedes. Les espresiones de persona nel imperativu son les que siguen darru: - Na 2 persona del singular de la 1 conxugacin -a (fala); y de la 2 y 3 conxugaciones -i (llambi, apurri); o nenguna desinencia (conoz, escaez,
177

XV I . El verbu

sal, pon). Convin estremar la 2 persona singular del imperativu, de la 3 persona del singular del presente d'indicativu en llambi tu / l llambe, apurri tu / l apurre. - Na 2 persona del plural -i, -i, -i (fali, llambi, apurri). Per otru llau, los pronomes tonos van siempre enclticos al imperativu: fla-yos, llmbilo, aprrimelo. Son les niques formes personales qu'obliguen a la enclisis, dao que les dems, por delles circunstancies, almiten proclisis y enclisis; ver XXIII.4.2. L'imperativu nun presenta diferencies de tiempu. Ye, ams, incompatible cola negacin. N'efeutu, nun esisten formes negatives del imperativu, darru qu'apaecen con esi contenu formes del presente de suxuntivu: fala / nun fales, fali / nun falis, llambi / nun llambas, llambi / nun llambis, apurri / nun apurras, apurri / nun apurris. Convin refugar como incorreutu l'emplegu del infinitivu en cuentes de la forma plural del imperativu; d'esta miente, usarse vs xugi colos amigos y non *vs xugar colos amigos, veni toos p'ac y non *venir toos p'ac, calli y non *callar.

El tiempu

El morfema de tiempu o perspeutiva espresa'l puntu de vista del falante respeuto de l'aicin verbal. Estrema dos trminos: tiempu presente, qu'espresa que l'aicin se tien por cercana, y tiempu pasu, qu'espresa que l'aicin ta alloada cronolxicamente o nel inters del que fala. Esta estremacin provoca nel mou indicativu oposiciones como stes: falo (contenu de presente) / fal, falaba, falara (contenu de pasu). Nel mou suxuntivu: fale (contenu de presente) / falara (contenu de pasu). Y nel mou potencial: falar (contenu de presente) / falara (contenu de pasu). Exemplos: la mio nea naz en xunetu y la tuya naci dos meses depus, oxal lo faiga / oxal lo ficiera, fadrsme esi favor? / fadresme esi favor? En bien d'ocasiones, estos contenos temporales del verbu correspuenden a referencies cronolxiques de presente y de pasu: ayeri dixo una cosa y gei diz lo contrario, l'au pasu nev muncho pero anguao nun cai un falopu. Sicas, ha tenese en cuenta que la diferencia ente contenu verbal de presente y de pasu nun tien por qu coincidir necesariamente con refe178

XV I . El verbu

rencies cronolxiques presentes o pasaes na realid. Oraciones como el mes pasu atpome con Xandra y saldame mui atenta o l'avin llegaba maana pero anularon el vuelu amuesen claramente esta non correspondencia.

L'aspeutu

L'aspeutu ye'l morfema verbal qu'indica si l'aicin ta peracabada o non. Estrmense ents dos trminos: aspeutu non terminativu (qu'espresa'l desendolcu de l'aicin, ensin indicar si ta o nun ta peracabada) y aspeutu terminativu (qu'espresa que l'aicin ta peracabada). El morfema d'aspeutu nami tien manifestacin nel mou indicativu, na oposicin ente'l pretritu indefinu fal y el pretritu imperfeutu falaba. Manifistase tamin como diferencia lxica nes formes non conxugaes, na oposicin ente participiu (terminativu) l'agua ta fervo y xerundiu (non terminativu) l'agua ta ferviendo.

L'anteriorid

El morfema d'anteriorid indica si l'aicin s'alluga dientro o fuera d'un cotu temporal establecu. Esti morfema ta presente nami nel mou indicativu na oposicin ente'l pretritu indefinu fal y el pretritu pluscuamperfeutu falara. Exemplu: yo visitlos la selmana pasada, pero l y los visitara la selmana anterior.

Dellos usos de tiempos verbales

9.1 Presente d'indicativu El presente d'indicativu pue amosar estes referencies: - Fechos d'un presente puntual: son les dos y por eso salgo del trabayu. - Fechos d'un presente ampliu: el mio cuu trabaya de repartidor. - Pasu cronolxicu: piquen a la puerta, oyisti? Al pasu cronolxicu refierse'l conocu como presente hestricu: Xovellanos ye'l primeru que
179

XV I . El verbu

s'ocupa del estudiu del asturianu, el llunes pasu presntome na oficina y dcenme que tn toles vacantes ocupaes. - Futuru cronolxicu (presente prospeutivu): vmonos maana, el mes que vien andamos a la herba. - Fechos pasaos, presentes y futuros (presente habitual): los llunes trabayamos menos hores. - Indistincin o indefinicin cronolxica (presente intemporal o permanente): n'iviernu tapez antes, la ballena ye un mamferu, la hestoria ye lo que menos me presta. El presente d'indicativu sase dacuando en cuentes del imperativu: faes el favor de nun me molestar (por fai'l favor de nun me molestar), garris les maletes y colis d'equ darru (por garri les maletes y coli d'equ darru). 9.2 Pretritu indefinu El pretritu indefinu (o seya, el tiempu pasu perfeutu del mou indicativu) emplgase con estes referencies: - Fechos pasaos: ayeri Xuan vendi les xates. - Fechos del futuru que se xulguen como improbables: con esti tiempu, maana y ficisti la escursin. Convin tener en cuenta que l'aspeutu terminativu d'esti tiempu ye independiente de que l'aicin s'afaye dientro o fuera d'un cotu temporal establecu: el conseyeru fal gei pero'l ministru fal ayeri. Tamin ye independiente de que l'aicin tenga llugar fai munchu o pocu tiempu: los romanos llevantaron esi acueductu, enantes vite cansu, cayte'l pauelu, picaron a la puerta. Dacuando, el pretritu indefinu llega a utilizase en cuentes del pluscuamperfeutu: cuando llegu, l y entam (o entamara) a falar; l fzolo (o ficiralo) enantes que tu. 9.3 Pretritu imperfeutu d'indicativu El pretritu imperfeutu d'indicativu tien les siguientes referencies: - Fechos pasaos: ayeri andabes percansu. - Presente cronolxicu: quera un caf, por favor (cortesa). - Futuru cronolxicu: casbense'l mes que vien.
180

XV I . El verbu

El calter imperfeutivu o de non peracabamientu de l'aicin pue entendese como aicin que dura nel so procesu (aquella maana llova ensin parar, viven bien naquel pueblu) o nuna aicin puntual que se repite a mou de procesu (aquella xente cantaba perbin, los domingos dbemos a misa). De la nocin d'aicin non peracabada pue pasase a la improbabilid, y d'aende a espresar la non realizacin. Por exemplu, trayenvos los regalos nun especifica si l'aicin tuvo o non un final o cumplimientu (frente a traxronvos los regalos, onde'l cumplimientu ye efeutivu), polo que pue entendese como una realizacin probable (trayenvos los regalos si pudieren, equivaliendo al condicional trayerenvos) o como una non realizacin (trayenvos los regalos, pero nun vos los traxeron). El pretritu imperfeutu d'indicativu sase muncho al entamar una narracin: ello yera una vez..., haba una vegada un rei... 9.4 Pretritu pluscuamperfeutu El pretritu pluscuamperfeutu tien, en tolos verbos, les mesmes formes que'l pretritu imperfeutu de suxuntivu. Refierse a una aicin que s'alluga nun momentu anterior a otra pasada que se toma como referencia: cuando yo llegu l nun entamara a falar, al salir del cine y atapeciera. 9.5 Presente de suxuntivu El presente del mou suxuntivu pue amosar les siguientes referencies: - Fechos d'un presente puntual: nun creyo que seyan les dos. - Fechos d'un presente ampliu: nun me paez que'l mio cuu trabaye de repartidor. - Pasu cronolxicu: nun abro anque piquen a la puerta, anque Xovellanos seya'l primeru que s'ocupe del estudiu del asturianu..., pa que'l llunes pasu me presente na oficina fizo falta llamame. - Futuru cronolxicu: quiera Dios que nos veamos maana, eso oblganos a que'l mes que vien xuntemos a tolos vecinos. - Fechos pasaos, presentes y futuros (presente habitual): nun hai motivu pa que los llunes trabayemos menos hores. - Indistincin o indefinicin cronolxica: la inclinacin de la exa terrestre fai que n'iviernu tapeza antes, el fechu de que la ballena seya un mamferu nun significa que tea cubierta de pelo.
181

XV I . El verbu

El presente de suxuntivu rellacinase con contenos como'l de desu (quier que lo faiga, quiera Dios que nun venga, que lo niegue, oxal alique), el de dulda (quiciabes-y preste), posibilid nel futuru (cuando venga, si ye que vien, falaremos; venga o nun venga, falaremos). El presente de suxuntivu entra en correllacin col imperativu na 3 persona de cortesa: fai tu, faiga vust; faci vs, faigan vustedes. 9.6 Pretritu imperfeutu de suxuntivu El pretritu imperfeutu de suxuntivu emplgase con estes referencies: - Fechos pasaos: eso obliglu a qu'ayeri vendiera les xates. - Presente cronolxicu: quixere un caf (cortesa). - Futuru cronolxicu: quiciabes se casaren el mes que vien. Amuesa contenos como'l de desu (quera que lo ficiera, oxal lo ficiera) o equivaliendo al condicional el de probabilid futura nel pasu (cantara una tonada si pudiera, viniera o nun viniera tbemos esperndolu). 9.7 Futuru El futuru (o seya, el tiempu presente del mou potencial) pue referise a: - Fechos d'un presente puntual: agora mesmo sern guapamente les dos. - Fechos d'un presente ampliu: nun s si'l mio cuu trabayar de repartidor. - Pasu cronolxicu: esi ruu ser que picarn a la puerta, Xovellanos ser'l primeru que s'ocupar del estudiu del asturianu. - Futuru cronolxicu: vermonos maana si nun hai inconveniente, el mes que vien andaremos a la herba si nun pasa nada. - Fechos pasaos, presentes y futuros: nunca ficimos el recuentu, pero los llunes trabayaremos guapamente menos hores. - Indistincin o indefinicin cronolxica: n'iviernu tapecer antes n'Europa, pero non n'Amrica del Sur; nun lo s, pero si la ballena-yos da de mamar a les cres ser un mamferu. Dalgunos de los sos usos son los que siguen darru: - Allugamientu d'una aicin nel futuru, contemplada dende'l presente: en xunu entrante vendr'l mio tu de l'Arxentina.
182

XV I . El verbu

- Posibilid contemplada dende'l presente: nun s qu hora ye, sern les dos. - Obligacin a realizar una aicin nel futuru: fadrs lo que se te mande. 9.8 Condicional El condicional esto ye, el tiempu pasu del mou potencial tien estes referencies: - Fechos pasaos: nun toi seguru de si Xuan ayeri vendera les xates. - Presente cronolxicu: quedra un caf, por favor (cortesa). - Futuru: nun s si se casaren meyor el mes que vien. Espresa, ente otros, estos contenos: - Allugamientu d'una aicin nel futuru, contemplada dende'l presente: en xunu entrante vendra'l mio tu de l'Arxentina si nun fuere porque nun tien vacaciones. - Posibilid nel pasu: nun s qu hora yera, seren les dos. - Posibilid hipottica: cargara esi camin si pudiere.

10

Formes non personales

Dientro'l repertoriu de les formes verbales, formen una estaya aparte les llamaes formes non personales, que son l'infinitivu (falar, llamber, apurrir), el xerundiu (falando, llambiendo, apurriendo) y el participiu (falu -ada -ao, llambu -ida -o, apurru -ida -o). 10.1 Carauterstiques funcionales Infinitivu, xerundiu y participiu carautercense por nun presentar les variaciones morfolxiques propies del verbu. Poro, tn incapacitaos pa funcionar como nucleu oracional, pues al nun tener morfema de persona nun tn dotaos de suxetu gramatical, sindo-yos imposible exercer la funcin predicativa carauterstica del verbu. Pero, per otru llau, les formes non personales comprtense como sintagmes nominales, lo que-yos permite funcionar como trminos subordinaos del verbu: fumar ye malo (suxetu), trabayen cantando (complementu circunstancial), el neu ta cansu (atributu).
183

XV I . El verbu

10.2 Estructura interna y contenu Infinitivu, xerundiu y participiu amuesen en comua delles carauterstiques internes. En primer llugar, tienen un lexema comn a les dems formes del verbu, calteniendo la capacid pa enanchase per aciu d'un trminu subordinu verbal, como un complementu direutu, un complementu indireutu, un complementu circunstancial, un suplementu o un atributu. En segundu llugar, presenten sufixu derivativu propiu, que ye una desinencia especial desprovista de morfemes verbales y que-y permite al sintagma verbal funcionar dientro la oracin exerciendo funciones propies d'otres categores non verbales. D'esta miente, infinitivu, xerundiu y participiu funcionen na oracin como verbos, pero son sustantivos, alverbios y axetivos dende'l puntu de vista morfolxicu. Dao que'l mentu sufixu derivativu nun amuesa'l morfema de persona, l'infinitivu, el xerundiu y el participiu nun tienen suxetu gramatical (ver XXIII.3.1). D'esta miente, un elementu que pueda apaecer xunto al infinitivu, al xerundiu o al participiu a mou de suxetu lxicu, nun ye talu: enantes del sol ponese, al yo dir, el da de la nea matriculase, falar yo y rinchar un carru ye too uno, emburriando nosotros el coche sal del folleru, siendo ellos asina, atapecida la tarde marcharon pa casa. No que se refier al contenu, infinitivu, xerundiu y participiu presenten a comua un mesmu valor: faen referencia can nun grau distintu al tiempu internu del procesu espresu pol lexema, en dos parmetros: tensin y distensin d'esi procesu. 10.3 Infinitivu L'infinitivu frmase col derivativu -ar (1 conxugacin), -er (2 conxugacin) o -ir (3 conxugacin). Ha tenese en cuenta qu'al amestar a estes terminaciones un pronome enclticu, pirdese sistemticamente la /-r/: quier mercar un llibru quier mercalu, va poner l'abrigu al neu va pone-y l'abrigu, tarrez apurrir les monedes tarrez apurriles. Pero, al mesmu tiempu, el derivativu permte-y al infinitivu exercer dientro la oracin funciones propies del sustantivu; ver XXIII.3. Asina, por exemplu, suxetu lxicu (pesllar con llave ponlu nerviosu), complementu direutu (quier saludavos), complementu indireutu (da-y munchu valor a falar con educacin), complementu circunstancial (nun ta contentu con folgar, sin trabayar nun ganes nada), suplementu (nagua por unvia-y una carta) y atributu (llibert ye facer lo qu'n quiera). Al mesmu tiempu,
184

XV I . El verbu

como tou sustantivu, l'infinitivu pue tresponese a la categora d'axetivu (la hora de falar) o d'alverbiu (bonu d'aguantar, enantes de dir). El calter sustantivu del infinitivu manifistase tamin na posibilid de dir acompau d'artculu y otros determinantes, lo que ye posible sobre manera cuando funciona como suxetu lxicu (el pesllar con llave dexlu mui tranquilu, esi chisgar los geyos tan prestosu). Nestos casos, l'artculu tien un valor puramente estilsticu, nun amestando nengn significu. Como sustantivu, l'infinitivu pide concordancia neutra del axetivu o pronome cuando concuerden con l (ver XXIV.4.1.1): fumar ye malo, el fumar dexlo. Cuando l'infinitivu se lexicaliza como sustantivu dafechu, dexa de ser propiamente una xuntura de lexema verbal y derivativu, pa presentar y toles carauterstiques del sustantivu, almitiendo singular y plural llibremente (l'andar / los andares, l'atapecer / los atapecer, el riscar / los riscares, el cantar / los cantares) y posibilid d'acompaase de derivativos o sufixos (l'andarucu, l'atapecern, el cantarn...). Semnticamente, l'infinitivu espresa procesu potencialmente en marcha, pero ensin referencia al so acabamientu. Poro, l'infinitivu tien un claru valor progresivu, al disponer de tola so carga semntica llista pa desendolcase nun futuru. Ye por esto polo que l'infinitivu entra davezu a formar parte de perfrasis verbales qu'impliquen valor progresivu (ver XVI.14.1): voi facer, has comer, hai qu'igualo, tien que dir, tenemos de dic-ylo, etc. 10.3.1 DELLOS USOS DEL INFINITIVU L'infinitivu sase pa sustituyir a una forma conxugada y asina evitar la repeticin de la persona gramatical. Nunes ocasiones, l'infinitivu ye la nica forma posible: quiero dir (non *quiero que yo vaya), nun tienes un res que perder (non *nun tienes un res que pierdas). N'otres ocasiones, l'infinitivu alterna nel usu con una forma conxugada de suxuntivu: feslu dicir mentires (equivalente a feslu que diga mentires), el caballu que cay paez llevantase otra vegada (equivalente a paez que se llevanta), oblignos a trabayar tola maana (equivalente a oblignos a que trabayremos), mandte llimpiar el cuartu (o mandte que llimpiares el cuartu), nieguen ser ellos (equivalente a nieguen que son ellos). Vanse tamin los siguientes exemplos: con ns facelo ye bastante (equivalente a con que ns lo faigamos ye bastante), con ns facelo yera bastante (equivalente a con que ns lo ficiremos yera bastante), llevantme sin ellos notar nada
185

XV I . El verbu

(equivalente a llevantme sin qu'ellos notaren nada), antes de Mara espertar hai que tene-y l'almuerzu fechu (equivalente a antes de que Mara espierte hai que tene-y l'almuerzu fechu), eso foi depus del sol ponese (equivalente a eso foi depus de que'l sol se punxere), nun tien quien-y lo facer (equivalente a nun tien quien-y lo faiga), nun tena quien la querer (equivalente a nun tena quien la quixere), comi hasta fartucavos (equivalente a comi hasta que vos fartuquis). La construccin al + infinitivu tien valor temporal (al atapecer, al dir); pue espresar que l'aicin se produz al mesmu tiempu qu'otra (al entrar apagse la lluz), o enantes de la que sigue darru (al enterame fui dicyoslo). Espresa tamin causa (al ser tan babayu tn fartos d'l). Propio de la llingua coloquial ye enfatizar un verbu conxugu (mesmamente en forma perifrstica) anteponindo-y l'infinitivu correspondiente: ella saber sabe muncho, la vecina pagar pagar lo que tol mundu, el pueblu progresar tien progresao abondo, vosotros callar calli como afogaos. 10.4 Xerundiu El xerundiu frmase per aciu del derivativu -ando (1 conxugacin) o -iendo (2 y 3 conxugaciones). El lexema permte-y al xerundiu desendolcar trminos subordinaos como los verbales: complementu direutu (catando les vaques), complementu indireutu (vendindo-yos discos a los amigos), complementu circunstancial (caminando pente la nieve), suplementu (quexndose de too) y atributu (siendo neciu). El sufixu derivativu convierte al xerundiu nun alverbiu, capaz de desendolcar les mesmes funciones d'esa categora dientro la oracin (ver XIV.1): complementu circunstancial (fala empapiellando), atributu (l'agua ta ferviendo) y, en delles construcciones, trminu subordinu d'un sustantivu (ech agua ferviendo). Como alverbiu, el xerundiu ye a acompaase de sufixos que maticen l'aicin: trabayando / trabayanduco "trabayando poco y en coses de poca importancia", callando / callandino "callando muncho, en munchu silenciu", ta nevando / ta nevandono "nevando muncho, con intensid, de mala manera". El xerundiu tien valor durativu: indica la non terminacin del procesu designu nel lexema, presentando l'aicin metanes del so desarrollu. Esto fai que'l xerundiu tea presente davezu en perfrasis duratives: toi llindiando, lleves falando media hora, anda ruxendo tolos secretos.
186

XV I . El verbu

10.4.1 DELLOS USOS DEL XERUNDIU La construccin en + xerundiu espresa que depus de l'aicin espresada pol primer verbu va producise otra darru. Exemplos: en comiendo marcho pa la estacin, en llavando la ropa pneslo en tendal. Apaez tamin precedida de la preposicin pa: l'avisu dexmoslu pa en teniendo recibes toles cartes. La construccin acabante + infinitivu tien valores asemeyaos a en + xerundiu, anque con referencia a un tiempu o un fechu inmediatu; figase la comparanza: en falando con l tienes y tol da pa esi llabor, frente a acabante falar con l llames al fu per telfonu. El xerundiu negu por nun equival al infinitivu precedu de la preposicin sin ~ ensin. Exemplos: trabayando asina vas galdir / nun trabayando abrrese n, qu'equival a sin trabayar abrrese n. 10.5 Participiu El participiu frmase per aciu d'un derivativu que formalmente presenta toles carauterstiques del axetivu, con variacin de xneru y de nmberu: -u -ada -ao, -aos -aes (1 conxugacin) y -u -ida -o, -os -es (2 y 3 conxugaciones). Sobre les mentaes terminaciones, ver VII.1.3.b y 2.2. El lexema verbal permite qu'al participiu lu acompaen dellos subordinaos verbales: complementu indireutu (un llibru regalu al fu) y complementu circunstancial (xente veno dende lloe, el coche ye guiu pol xofer, un home siempre agradecu). El sufixu derivativu permte-y al participiu funcionar como axetivu, exerciendo asina les sos funcionaes propies: trminu subordinu del sustantivu (el llibru regalu), atributu (el neu ta cansu, el coche ye guiu pol xofer). Como tou axetivu, pue sustantivase per aciu del artculu, calteniendo la concordancia col sustantivu: el llibru regalu esfoyse tou el regalu esfoyse tou, la vaca catada ye pinta la catada ye pinta, la ropa llavao pneslo gei lo llavao pneslo gei, etc. Sicas, dellos participios llograron sustantivase dafechu, xeneralmente como masculinos non cuntables (el salvu, el calzu, el ganu, el segu, el mullu), pero dalgn tamin como femenn (l'atapecida, la mullida). Acordies cola so condicin d'axetivu, el participiu pue acompaase de sufixos productivos: moyu moyadn, callu calladn, encuruxada encuruxaduca, llavao llavadino, espurros espurridonos, turriaes turriaduques. De la mesma manera, permite gradacin: ms callu que l'hermanu, menos agradecida que la fa, tan galdos como ellos (galdos
187

XV I . El verbu

como ellos, igual de galdos qu'ellos, lo mesmo de galdos qu'ellos), percallu, moyadsimes, etc. Semnticamente, el participiu indica que'l procesu espresu pol lexema peracbase. Poro, tien claru valor perfeutivu, polo que s'asocia al pasu y esi ye'l motivu d'entrar a formar parte de perfrasis perfeutives: tengo falao estos des col abogu, lleva dexao munchu dineru a los fos. Rellacinase tamin con contenos pasivos: castaes asaes "que foren asaes", ropa tendo "que foi tendo", un coche guiu por ella "que ye guiu por ella", el parages escaecu pol gelu "que foi escaecu pol gelu". Sicas, en dellos casos el participiu pierde'l valor terminativu y amuesa contenu activu: un home lleu "que lle", un rapaz estudiu "qu'estudi", toi y comu "com y", tas cenu "cenasti", una persona agradecida "qu'agradez", nun soi acordu de cundo vieno "nun m'acuerdo de cundo vieno", etc. 10.5.1 PARTICIPIU Y VOZ PASIVA Acordies col papel del axente y del paciente, flase tradicionalmente, a efeutos non estrictamente gramaticales, de tres voces o ditesis: - Voz activa: l'axente de l'aicin ye'l suxetu y el paciente un complementu direutu: yo llavo al neu, tu seques la ropa. - Voz media: l'axente y el paciente de l'aicin ye'l suxetu. Unos verbos llogren el contenu de voz media por s mesmos: tu seques al sol, l alloqueci. Otros llgrenlo per aciu d'un pronome reflexivu: munchos afogronse por nun saber nadar. - Voz pasiva: l'axente ye un complementu axente y el paciente ye'l suxetu. El contenu de voz pasiva llgrase tresformando'l verbu activu nuna secuencia de verbu ser + participiu en funcin d'atributu + complementu axente (trminu subordinu del atributu): el neu ye llavu por min, la ropa ye secao por ti. La voz n'asturianu ye un fenmenu rellacionu colos contenos, pero que nun tien manifestacin morfolxica de so. N'efeutu, nun hai morfemes de voz que formen parte de la conxugacin verbal; pelo contrario, los contenos de voz activa, media y pasiva llgrense per aciu de construcciones sintctiques conoces na llingua y non esclusives d'esos contenos. Ms informacin sobre la voz pasiva y la voz media puen atopase, respeutivamente, en XXIV.2.3 y en XXIII.3.2.6.

188

XV I . El verbu

11

Esquema de les variaciones morfolxiques del verbu

El sistema verbal asturianu estructrase como s'indica darru (exemplos de la 2 persona del singular): INDICATIVU Presente fales Pretritu Indefinu falasti SUXUNTIVU Presente fales POTENCIAL Futuru falars IMPERATIVU fala Infinitivu falar FORMES NON PERSONALES Xerundiu Participiu falando falu falada falao Condicional falares Pretritu Imperfeutu falaras ~ falares Pretritu Imperfeutu falabes Pluscuamperfeutu falaras ~ falares

Ha recordase que, como se ve en cuadru, el pluscuamperfeutu d'indicativu y el pretritu imperfeutu de suxuntivu coinciden siempre nes sos formes.

12

La conxugacin regular

Conxugacin ye'l conxuntu de toles formes posibles d'un verbu acordies coles sos variaciones morfolxiques, segn l'esquema dau enantes. Los verbos asturianos clasifquense siguiendo n d'estos tres modelos conxugacionales:

189

XV I . El verbu

- 1 conxugacin: verbos con infinitivu en -ar (falar, mercar, baxar, aguardar, dar...) - 2 conxugacin: verbos con infinitivu en -er (llamber, beber, meter, goler, ser...). Ha tenese en cuenta que los siguientes verbos son de la 2 conxugacin: esparder, oyer, ferver, morrer, toyer, bater (y los sos derivaos: referver, abater, etc.). - 3 conxugacin: verbos con infinitivu en -ir (apurrir, partir, subir, salir, dilir, dir...). Los siguientes verbos son de la 3 conxugacin: tusir, valir, vertir (y los sos derivaos equivalir, convertir, etc.). Dellos verbos inxrense indistintamente na 2 o na 3: francer o francir, demer o dimir, aader o aadir, reer o riir, etc. Dalgunos conxguense indistintamente na 1 y na 3: algamar o algamir. Otros, pela so parte, almiten les tres conxugaciones: fraar, fraer o frair. Nes pxines siguientes presntense los modelos de les tres conxugaciones de verbos regulares.

190

XV I . El verbu

12.1 Verbu regular de la 1 conxugacin: FALAR INDICATIVU


Presente Pretritu Imperfeutu

falo fales fala falamos falis falen


Pretritu Indefinu

falaba falabes falaba falbamos ~ falbemos falabais ~ falabeis falaben


Pluscuamperfeutu

fal falasti ~ falesti fal falemos falastis ~ falestis falaron SUXUNTIVU


Presente

falara ~ falare falaras ~ falares falara ~ falare falramos ~ falremos falarais ~ falareis falaran ~ falaren
Pretritu Imperfeutu

fale fales ~ falas fale falemos falis falen ~ falan POTENCIAL


Futuru

falara ~ falare falaras ~ falares falara ~ falare falramos ~ falremos falarais ~ falareis falaran ~ falaren
Condicional

falar falars falar falaremos falaris falarn IMPERATIVU fala fali

falara falares falara falaramos ~ falaremos falarais ~ falareis falaren

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

falar

falando

falu falada falao falaos falaes


191

XV I . El verbu

12.2 Verbu regular de la 2 conxugacin: LLAMBER INDICATIVU


Presente Pretritu Imperfeutu

llambo llambes llambe llambemos llambis llamben


Pretritu Indefinu

llamba llambes llamba llambamos ~ llambemos llambais ~ llambeis llamben


Pluscuamperfeutu

llamb llambisti ~ llambiesti llambi llambimos ~ llambiemos llambistis ~ llambiestis llambieron SUXUNTIVU
Presente

llambiera ~ llambiere llambieras ~ llambieres llambiera ~ llambiere llambiramos ~ llambiremos llambierais ~ llambiereis llambieran ~ llambieren
Pretritu Imperfeutu

llamba llambas llamba llambamos llambis llamban POTENCIAL


Futuru

llambiera ~ llambiere llambieras ~ llambieres llambiera ~ llambiere llambiramos ~ llambiremos llambierais ~ llambiereis llambieran ~ llambieren
Condicional

llamber llambers llamber llamberemos llamberis llambern IMPERATIVU llambi llambi

llambera llamberes llambera llamberamos ~ llamberemos llamberais ~ llambereis llamberen

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

llamber
192

llambiendo

llambu llambida llambo llambos llambes

XV I . El verbu

12.3 Verbu regular de la 3 conxugacin: APURRIR INDICATIVU


Presente Pretritu Imperfeutu

apurro apurres apurre apurrimos apurrs apurren


Pretritu Indefinu

apurra apurres apurra apurramos ~ apurremos apurrais ~ apurreis apurren


Pluscuamperfeutu

apurr apurristi ~ apurriesti apurri apurrimos ~ apurriemos apurristis ~ apurriestis apurrieron SUXUNTIVU
Presente

apurriera ~ apurriere apurrieras ~ apurrieres apurriera ~ apurriere apurriramos ~ apurriremos apurrierais ~ apurriereis apurrieran ~ apurrieren
Pretritu Imperfeutu

apurra apurras apurra apurramos apurris apurran POTENCIAL


Futuru

apurriera ~ apurriere apurrieras ~ apurrieres apurriera ~ apurriere apurriramos ~ apurriremos apurrierais ~ apurriereis apurrieran ~ apurrieren
Condicional

apurrir apurrirs apurrir apurriremos apurriris apurrirn IMPERATIVU apurri apurri

apurrira apurrires apurrira apurriramos ~ apurriremos apurrirais ~ apurrireis apurriren

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

apurrir

apurriendo

apurru apurrida apurro apurros apurres


193

XV I . El verbu

12.4 Irregularidaes ortogrfiques Munchos verbos presenten alteraciones de mena ortogrfica na so conxugacin, que nun reflexen nenguna alteracin na so constitucin fnica. Son stes: Alternancia de i ~ , u ~ na vocal final del lexema. Esto sucede cuando'l lexema termina nuna vocal nuclear tnica; la presencia del acentu dbese al hiatu que forma con vocales desinenciales. Por exemplu:
TRIAR: RUAR:

triamos, triabes, triar, triando, pero tro, tren, tra, etc. ruamos, ruabes, ruar, ruando, pero ro, ren, ra, etc.

Alternancia de c y qu como consonante final del lexema. Por exemplu:


MERCAR: merco, mercasti, merc, mercar, etc., pero merques, merquen, merqu, merquestis, etc. RIQUIR: rica, ricamos, ricis, rican, etc., pero riques, riquimos, riques, riquir, etc.

Alternancia de g y gu como consonante final del lexema. Por exemplu:


TORGAR:

torgo, torgis, torgaron, torgaba, pero torguen, torgu, torgue, torguesti, etc. SIGUIR: sigo, sigamos, sigis, pero sigus, siguiendo, siguira, siguu, etc. Alternancia de gu y g como consonante final del lexema. Por exemplu:
NAGUAR: naguo, naguamos, naguaba, naguasti, pero nages, nagen, nagesti, etc.

Alternancia de c y z como consonante final del lexema. Por exemplu:


TARAZAR: taraces, tarac, taracesti, etc., pero tarazo, tarazremos, tarazando, tarazarn, etc. FRANCER: frances, franca, franciere, franci, pero franzo, franzas, franzamos, etc.

Ams, alvirtase que los verbos de la 2 y 3 conxugaciones que tienen la raz acabada en //, esto ye, los verbos en -cer y en -cir, caltienen con regularid esi fonema na so conxugacin. Asina, por exemplu, el verbu CONO194

XV I . El verbu

CER fai conozo, conoces, conoz, conoza, conozas, conozamos, conozis, conozan, etc. El mesmu comportamientu amuesen verbos como alloquecer, atapecer, cocer, escaecer, merecer, nacer, paecer, tarrecer, torcer, xorrecer, esmucir, estrucir, llucir, xuncir, etc.

12.5 Esquema acentual de los verbos en -iar Les formes verbales estrmense en fuertes y dbiles. Formes fuertes son aquelles nes que la slaba tnica s'alluga na raz: falo, fales, llamben, llambi, apurra. Formes dbiles son aquelles nes que la slaba tnica s'alluga na desinencia: falamos, falaba, llamba, llambers, apurru, apurriere. Los verbos de la 1 conxugacin con raz acabada en vocal /i/, esto ye, los verbos en -iar, pue clasificase en dos grandes tipos: a) Los verbos que nes formes fuertes reciben l'acentu na slaba anterior a la /i/ final de la raz, que forma diptongu coles vocales desinenciales. Son la mayora. Exemplos: ACOSTACIAR: acostacio, acostacies, acostacia, acostacien, acostacie; AFUMIAR: afumio, afumies, afumia, afumien, afumie; BLANQUIAR: blanquio, blanquies, blanquia, blanquien, blanquie; BRACIAR: bracio, bracies, bracia, bracien, bracie; ESGONCIAR: esgoncio, esgoncies, esgoncia, esgoncien, esgoncie; ESTROPIAR: estropio, estropies, estropia, estropien, estropie; UNVIAR: unvio, unvies, unvia, unvien, unvie; VACIAR: vacio, vacies, vacia, vacien, vacie; etc. b) Los verbos que nes formes fuertes reciben l'acentu na /i/ final de la raz, formando hiatu coles vocales desinenciales. Son pocos verbos. Exemplos: AFIAR: afo, afes, afa, afen, afe; CONFIAR: confo, confes, confa, confen, confe; ESVIAR: esvo, esves, esva, esven, esve; etc. Ha notase qu'un verbu como ARRODIAR "dar vueltes alredor" sigue'l modelu primeru (arrodio, arrodies, arrodia, arrodien, arrodie), pero ARRODIAR "arrodiyar, ponese de rodes o rodiyes" conxgase acordies col modelu segundu (arrodo, arrodes, arroda, arroden, arrode). Nun s'escaeza, de toes maneres, que dellos verbos presenten un infinitivu en -ear. Esti ye'l casu de ARREAR, EMBREAR, ENFEAR, DESEAR, OLDEAR, etc. Na conxugacin d'estos verbos, les formes fuertes reciben acentu na /e/ final de la raz: arreo, arrees, arrea, etc.
195

XV I . El verbu

12.6 Verbos pronominales Son pronominales aquellos verbos que pa conxugase necesiten obligadamente de pronomes reflexivos tonos de complementu direutu, que se presenten como incrementos reflexivos; ver XXIII.3.4.3. Exemplos: ANTOXASE: antxaseme, antoxse-yos; ARREPENTISE: arrepintindose, arrepentmonos. Nun son pronominales aquellos verbos qu'almiten la reflexivid como una posibilid ms del so usu; ver XXIII.3.2.5 y 3.3.2. Exemplos: LLAVAR: llavo al neu, llvome a min mesmu; AXUNTAR: axuntes dineru, axnteste a bona xente; XIMELGAR: ximelgamos la caa, ximelgmonos baillando; MOVER: mueven l'armariu, muvense pa escalecer; etc. N'asturianu ntase un encln xeneralizu a refugar los usos pronominales cuando puen alternar cola espresin non pronominal del mesmu verbu. Asina, yo marcho y non *mrchome; l cay y non *l cayse; etc. Dellos verbos garren estremu significu segn se conxuguen pronominales o non; en realid, son verbos distintos: ACORDAR "llegar a un pautu" / ACORDASE "facer acordanza", DOLER "mancar" / DOLESE "tener compasin", FACER "realizar" / FACESE "avezase, acostumase", ESMUCIR "mucir, catar" / ESMUCISE "esbariar".

13

Verbos irregulares

Munchos verbos nun s'axusten a los modelos de conxugacin regular. Les irregularidaes puen apaecer na raz verbal, nes desinencies o en dambes al empar. 13.1 Irregularidaes na raz Dellos verbos presenten dos variantes de la mesma raz: 13.1.1 VERBOS QUALTERNEN E, IE Exemplu: FERVER: fervemos, ferves, fervisti, fervamos, fervieras, fervers, ferveres, ferviendo, fervu, pero fierves, fierven, fiervi. Lo mesmo asocede con verbos como enrestrar, enterrar, ferrar, negar, nevar, pensar, perder, etc. Sobre l'alternancia e, ie, ver II.3.1.1. Ha tenese en cuenta que tamin ufierten diptongu nes formes fuertes estos verbos: amestar, apegar, enredar, ofender, pesllar, prender, vender, etc. Tamin diptonguen los derivaos d'estos verbos: desapegar, desenredar, aprender, deprender, revender, malvender, etc.
196

XV I . El verbu

Pero l'imperativu singular de los verbos diptongadores de la 2 y 3 conxugaciones, con slaba tnica, permite lo mesmo'l diptongu que la vocal sin diptongar. Exemplos: pierdi o perdi, fiervi o fervi, viendi o vendi, priendi o prendi, ofiendi u ofendi. Pelo contrario, otros munchos verbos con raz en e caltinense regulares en tola so conxugacin, amosando siempre e. Ye'l casu de verbos como beber, cenar, defender, dixerir, fregar, medrar, pescar, semar, xelar, etc. Pela so parte, otros verbos presenten el diptongu ie en tola conxugacin; los ms conocos son avieyar y ufiertar. 13.1.2 VERBOS QUALTERNEN O, UE Exemplos: MOVER: movemos, moves, movisti, movieras, movers, moveres, moviendo, movu, etc., pero muevo, mueves, mueva, muevas, muevi, etc. De la mesma manera comprtense verbos como acordar, emporcar, folgar, rodar, soltar, torcer, volar, etc. Vase l'usu de la diresis nel verbu GOLER: golis, gola, gelo, gel. Sobre l'alternancia o, ue, ver II.3.1.3. Diptonguen tamin afogar, albortar, amosar, correr, coser, coyer, esconder, esfoyar, moyar, romper, sorber, asina como los derivaos escorrer, percorrer, descoser, acoyer, encoyer, desencoyer, escoyer, recoyer, remoyar, derromper, corromper, absorber. Sicas, l'imperativu singular de los verbos diptongadores de la 2 y 3 conxugaciones, con slaba tnica, permite'l diptongu o la vocal sin diptongar. Exemplos: tuerci o torci, cueyi o coyi, ruempi o rompi, escuendi o escondi, cuesi ~ cues o cosi, cuerri o corri, suerbi o sorbi. Pelo contrario, otros munchos verbos con raz en o caltinense regulares en tola so conxugacin, nun amosando nunca'l diptongu ue. Ye'l casu de verbos como atopar, chocar, colar, comer, llograr, montar, podar, votar, etc. Otros verbos presenten el diptongu ue en tola conxugacin; los ms conocos son ageyar y retueyar. 13.1.3 VERBOS QUALTERNEN E, I Exemplos: CORREXIR: correximos, correxa, pero corrixo, corrixendo; REPETIR: repetir, repetu, pero repiti, repitiendo. De toes maneres, esta irregularid afeuta a pocos verbos, porque la mayora caltienen i en tola conxugacin. Asina, por exemplu, el verbu MIDIR fai
197

XV I . El verbu

mido, mides, mide, mida, midas, midamos, midi, midiera, midiendo, midimos, mids, midir, midirs, midires, etc. De la mesma manera comprtense verbos como cinxir, ciir, dicir, dilir, dimir, elixir, esixir, firir, riir, siguir, tiir, vistir, ximir, etc. Los verbos RIIR (rio, riir) y DIMIR (dimo, dimir) presenten tamin les variantes REER, DEMER, que se conxuguen calteniendo siempre la e: reo, reer, demo, demer. 13.1.4 VERBOS QUALTERNEN E, IE, I Exemplos: SENTIR: sentimos, siento, sintiendo; MENTIR: mentirs, mienta, mintiere; CONVERTIR: convertiesti, convierten, convirtamos; ARREPENTISE: arrepentase, arrepintome, arrepintiraste. 13.1.5 VERBOS QUALTERNEN O, UE, U VERBOS QUALTERNEN O, UE, U NA RAZ L'nicu exemplu ye DORMIR: dormimos, duermo, durmiendo. Tngase en cuenta que lo normal ye que los verbos que presenten vocal u tnica na raz la caltengan en tola conxugacin. Asina, por exemplu, el verbu SUFRIR fai sufro, sufren, sufrimos, sufriera. Lo mesmo asocede con verbos como abusar, acutar, allumar, buscar, cuntar, cuspir, escuchar, gustar, llucir, puxar, sudar, xuncir, etc. Pela so parte, los verbos acutar, cuntar y xuncir tienen tamin como variantes acotar, contar, xoncer; los dos ltimos alternen o ~ ue na so conxugacin: cuento, cuenten, conti, cont; xuenzo, xuences, xoncer, xonciremos. VERBOS QUALTERNEN U, UE NA RAZ L'nicu exemplu ye XUGAR: xugamos, xugando, xuego, xueguen. 13.1.6 VERBOS QUALTERNEN AI ~ A, AU ~ A Exemplu del primer casu ye ENTAINAR: entainaben, entainasti, pero entano, entana. Exemplu del segundu casu ye AUNIR: aunimos, auniera, pero ano, anes. 13.1.7 VERBOS QUAMIESTEN CONSONANTES A LA RIZ Dellos verbos alternen -l o -lg como consonantes caberes de la raz. Exemplos: MOLER: mueles, molemos, mola, moliere, pero muelgo (o muelo), muelga (o muela), molgis (o molis); DOLER: doli, doliere, duelen, dolen, pero duelgo (o duelo), duelga (o duela), duelgan (o duelan),
198

XV I . El verbu

dolgis (o dolis); VALIR: vales, valiesti, valiere, valiendo, pero valgo, valgas, valga, valgamos. Verbos que nel futuru y nel condicional amiesten a la raz una -d enantes de la desinencia: FACER: fadr (o fair), fadra (o faira); DOLER: doldr (o doler), doldra (o dolera); GOLER: goldrn (o golern), goldren (o goleren); MOLER : moldrs (o molers), moldres (o moleres); VALIR: valdr, valdra; SALIR: saldrs, saldres; PONER: pondr, pondra; QUERER: quedremos, quedremos; SER: sedris (o seris), sedreis (o sereis). 13.2 Irregularidaes nes desinencies 13.2.1 REDUCCIN DE IE, IO, A E, O

Los verbos de la 2 y 3 conxugaciones qu'acaben la raz en consonante palatal -ch, -y, -x, -ll o - reducen los diptongos ie y io de les desinencies a e y o, respeutivamente. Exemplos: COYER: coy, coyeron (non *coyi, *coyieron); FUXIR: fux, fuxesti (non *fuxi, *fuxiesti); MULLIR: mull, mullendo (non *mulli, *mulliendo); MUIR: mu, muere (non *mui, *muiere). Lo mesmo asocede colos verbos pruyir, creyer, texer, correxir, ruxir, elixir, cinxir, bullir, fraer o frair, ciir, tiir, etc. Los verbos de la 2 y 3 conxugaciones qu'acaben la raz en -i reducen los diptongos ie y io de les desinencies a e y o respeutivamente. Exemplos: RIR: ri, rieron; FRIR: friesti, fri. 13.2.2 PERDA DE -E, -I FINALES Los verbos de la 2 y 3 conxugaciones qu'acaben la raz en vocal + /, l, n, r, s/ pierden la -e de la 3 persona del singular del presente d'indicativu y la -i del imperativu singular. Exemplos: CONOCER: l conoz / conoz tu; ESCAECER: l escaez / escaez tu; XORRECER: l xorrez / xorrez tu; TARRECER: l tarrez / tarrez tu; COCER: l cuez / cuez tu; ESTRUCIR: l estruz / estruz tu; LLUCIR: l lluz / lluz tu; DICIR: l diz; DOLER: l duel / duel tu; SOLER: l suel / suel tu; VALIR: l val / val tu; SALIR: l sal / sal tu; PONER: l pon / pon tu; TENER: l tien / ten tu; VENIR: l vien / ven tu; QUERER: l quier / quier tu; PREFERIR: l prefier / prefier tu; COSER: l cues / cues tu (o cuesi tu, cosi tu); TUSIR: l tus / tus tu (o tusi tu); DIXERIR: l dixer / dixer tu; MOLER: l muel / muel tu (o mueli tu). Caltienen, sin embargu, eses vocales finales: FIRIR: l fire / firi tu; DILIR: l dile / dili tu; PARIR: ella pare / pari tu. Tamin caltienen les vocales los verbos cola raz en vocal ms /-r /: MORRER: l muerre / muerri (o morri) tu;
199

XV I . El verbu

CORRER: l cuerre / cuerri (o corri tu); APURRIR: l apurre / apurri tu. Lo mesmo-yos asocede a los verbos con raz acabada en consonante ms /-, -l, -n, -r, -s/. Exemplos: FRANCER: l france / franci tu; TORCER: l tuerce / tuerci (o torci) tu; GUARNIR: l guarne / guarni tu.

Los verbos de la 2 y 3 conxugaciones que terminen la raz en vocal ms /- s/ puen suprimir o caltener les vocales -e de la 3 persona del singular del presente d'indicativu y -i del imperativu singular. Exemplos: TEXER: l texe o tex / texi o tex tu; PROTEXER: l protexe o protex / protexi o protex tu; RUXIR: l ruxe o rux / ruxi o rux tu; ELIXIR: l elixe o elix / elixi o elix tu; CORREXIR: l corrixe o corrix / corrixi o corrix tu. 13.2.3 -I POR -E En dellos verbos de la 2 y 3 conxugaciones, la 3 persona del singular del presente d'indicativu nun acaba en -e, sinn en -i, al precedela otra vocal cola que fai diptongu. Exemplos: l fai, l cai, l trai (o traye), l oi (u oye), l rai (o raye), l roi (o roye), a l prui (o pruye), l infli (o influye), l constri (o construye). Pero: l cree, l llee. 13.2.4 VERBOS EN -(Y)ER Y EN -(Y)IR Un garapiellu de verbos de la 2 y 3 ufren dos posibilidaes de conxugacin. Per un llau, dende les terminaciones -ER, -IR; per otru llau, dende les terminaciones -YER, -YIR, d'u resulta una conxugacin ms regular. Exemplos:
CAER: CAYER:

caigo, caes, caemos, caa, ca, caer, caera, caiga, cai, cau... cayo, cayes, cayemos, caya, cay, cayer, cayera, caya, cayi, cayu...

CREER: creo, crees, creemos, crea, cre, creer, creera, crea, crei, creu... CREYER:

creyo, creyes, creyemos, creya, crey, creyer, creyera, creya, creyi, creyu... raigo, rais, rai, raa... rayo, rayes, rayemos, raya, ray, rayer, raya, rayi...

RAER:

RAYER: TRAER:

traigo, traes, traemos, traa, traer, traera, traiga, trai, trau... trayo, trayes, trayemos, traya, trayer, trayera, traya, trayi, trayu...
TRAYER: INFLUIR: inflis, infli, influimos, influa, influ, influir, influira, influi, influu... INFLUYIR: influyes, influye, influyimos, influya, influy, influyir, influyira, influyi, influyu...
200

XV I . El verbu

CONSTRUIR: constris, constri, construimos, construa, constru, construir, construira, construi, construu... CONSTRUYIR: construyes, construye, construyimos, construya, construy, construyir, construyira, construyi, construyu...

Hai verbos que presenten nicamente un infinitivu en -YER, anque amuesen tamin la doble posibilid de conxugacin:
OYER: oyo, oyes, oye, oyimos, oya, oy, oyer, oyera, oya, oyi, oyu... / oigo, ois, oi, omos, oa, or, oira, oiga, oi, ou...

13.2.5 PARTICIPIOS IRREGULARES Dellos verbos presenten participios irregulares, toos ellos fuertes: Acabaos en -CHU: dicir dichu -a -o, facer fechu -a -o. Acabaos en -TU: abrir abiertu -a -o, cubrir cubiertu -a -o, envolver envueltu -a -o, escribir escritu -a -o, frir fritu -a -o, morrer muertu -a -o, poner puestu -a -o, revolver revueltu -a -o, romper rotu -a -o, ver vistu -a -o, volver vueltu -a -o. Los verbos ensugar, cocer, encender, prender, arrepentise tienen, respeutivamente, participios regulares ensugu -a -ao, cocu -ida -o, encendu -ida -o, prendu -ida -o y arrepentu -ida -o, emplegaos lo mesmo en perfrasis verbales que como axetivos: tienen ensugao les camises, les camises ensugaes; tien coco mazanes, les mazanes tn coces; nun tien encendo nada, el fueu ta encendu; tenen prendo munches plantes, eses plantes tn bien prendes; tiense arrepento munches vegaes, l ta arrepentu. Pero xunto a esos participios regulares presenten tamin formes fuertes ensuchu -a -o, cochu -a -o, encesu -a -o, presu -a -o, arrepresu -a -o, que y nun funcionen como participios, sinn siempre como axetivos: les camises ensuches, les mazanes tn coches, el fueu ta encesu, tengo la planta presa. Comprtense igual otros verbos como: pagar pagu -ada -ao y pagu -a -o; cansar cansu -ada -ao y cansu -a -o; nublar nublu -ada -ao y nublu -a -o; esneviar esneviu -ada -ao y esneviu -a -o; fartar fartu -ada -ao y fartu -a -o; soltar soltu -ada -ao y sueltu -a -o; llimpiar llimpiu -ada -ao y llimpiu -a -o; descalzar descalzu -ada -ao y descalzu -a -o; espertar espertu -ada -ao y espiertu -a -o; suxetar suxetu -ada -ao y suxetu -a -o; etc.

201

XV I . El verbu

13.3 Verbos con irregularidaes peculiares Unos pocos de verbos, d'abondu usu, presenten variaes y peculiares irregularidaes na raz y nes desinencies. Dacuando presenten mesmamente dos modelos de conxugacin pa un mesmu tiempu. 13.3.1 VERBU SER Tien delles races: /s-/, /so-/, /sed-/, /sey-/ ~ /si-/, /y-/, /yer-/, /fue-/ ~ /fo-/ ~ /fu-/ ~ /f-/. Presenta, ams, desinencies especiales en dalgunos tiempos. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

soi ~ so yes ye somos sois son


Pretritu Indefinu

yera yeres yera yramos ~ yremos yerais ~ yereis yeren


Pluscuamperfeutu

fui fuisti ~ fuesti foi fuimos ~ fuemos fuistis ~ fuestis fueron fui fosti fo fomos fostis foron
Presente

fuera ~ fuere fueras ~ fueres fuera ~ fuere furamos ~ furemos fuerais ~ fuereis fueran ~ fueren fora ~ fore foras ~ fores fora ~ fore framos ~ fremos forais ~ foreis foran ~ foren SUXUNTIVU
Pretritu Imperfeutu

seya seyas seya seyamos seyis seyan


202

fuera ~ fuere fueras ~ fueres fuera ~ fuere furamos ~ furemos fuerais ~ fuereis fueran ~ fueren

XV I . El verbu

sa sas sa samos sais san POTENCIAL


Futuru

fora ~ fore foras ~ fores fora ~ fore framos ~ fremos forais ~ foreis foran ~ foren
Condicional

ser sers ser seremos seris sern sedr sedrs sedr sedremos sedris sedrn

sera seres sera seramos ~ seremos serais ~ sereis seren sedra sedres sedra sedramos ~ sedremos sedrais ~ sedreis sedren IMPERATIVU s sei FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

ser

siendo

so

203

XV I . El verbu

13.3.2

VERBU TAR

Presenta les races /t-/, /te-/, /teb-/, /tub-/. Emplega desinencies propies de la 1 y de la 2 conxugaciones. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

toi ~ to tas ta tamos tais tn


Pretritu Indefinu

taba tabes taba tbamos ~ tbemos tabais ~ tabeis taben


Pluscuamperfeutu

tuvi ~ tevi tuvisti ~ tuviesti tuvo ~ tevo tuvimos ~ tuviemos tuvistis ~ tuviestis tuvieron
Presente

tuviera ~ tuviere tuvieras ~ tuvieres tuviera ~ tuviere tuviramos ~ tuviremos tuvierais ~ tuviereis tuvieran ~ tuvieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU tea teas tea teamos teis tean


Futuru

tuviera ~ tuviere tuvieras ~ tuvieres tuviera ~ tuviere tuviramos ~ tuviremos tuvierais ~ tuviereis tuvieran ~ tuvieren POTENCIAL
Condicional

tar tars tar taremos taris tarn IMPERATIVU ta tai

tara tares tara taramos ~ taremos tarais ~ tareis taren

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

tar
204

tando

tao

XV I . El verbu

13.3.3

VERBU HABER

Presenta les races /ab-/, /ub-/, /ay-/ ~ /eb-/, /a-/. INDICATIVU


Presente Pretritu Imperfeutu

he has ha, hai hemos ~ habemos habis han


Pretritu Indefinu

haba habes haba habamos ~ habemos habais ~ habeis haben


Pluscuamperfeutu

hubi ~ hebi hubisti ~ hubiesti hubo ~ hebo hubimos ~ hubiemos hubistis ~ hubiestis hubieron
Presente

hubiera ~ hubiere hubieras ~ hubieres hubiera ~ hubiere hubiramos ~ hubiremos hubierais ~ hubiereis hubieran ~ hubieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU haya hayas haya hayamos hayis hayan


Futuru

heba hebas heba hebamos hebis heban

hubiera ~ hubiere hubieras ~ hubieres hubiera ~ hubiere hubiramos ~ hubiremos hubierais ~ hubiereis hubieran ~ hubieren
Condicional

POTENCIAL habr habrs habr habremos habris habrn IMPERATIVU has habi FORMES NON PERSONALES
Infinitivu Xerundiu Participiu

habra habres habra habramos ~ habremos habrais ~ habreis habren

haber

habiendo

habu habida habo habos habes


205

XV I . El verbu

13.3.4

VERBU ANDAR

Presenta les races /and-/, /andeb-/ ~ /andub-/. Alterna desinencies propies de la 1 y de la 2 conxugaciones. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

ando andes anda andamos andis anden


Pretritu Indefinu

andaba andabes andaba andbamos ~ andbemos andabais ~ andabeis andaben


Pluscuamperfeutu

anduvi ~ andevi anduvisti ~ anduviesti anduvo ~ andevo anduvimos ~ anduviemos anduvistis ~ anduviestis anduvieron
Presente

anduviera ~ anduviere anduvieras ~ anduvieres anduviera ~ anduviere anduviramos~ anduviremos anduvierais ~ anduviereis anduvieran ~ anduvieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU ande andes ~ andas ande andamos andis anden ~ andan


Futuru

anduviera ~ anduviere anduvieras ~ anduvieres anduviera ~ anduviere anduviramos ~ anduviremos anduvierais ~ anduviereis anduvieran ~ anduvieren POTENCIAL
Condicional

andar andars andar andaremos andaris andarn

andara andares andara andaramos ~ andaremos andarais ~ andareis andaren IMPERATIVU anda andi FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

andar
206

andando

andu andada andao andaos andaes

XV I . El verbu

13.3.5

VERBU DAR

Presenta les races /d-/, /de-/. Comprtase nunos tiempos como verbu de la 1 conxugacin, pero n'otros como de la 2 3. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

doi ~ do das da damos dais dan


Pretritu Indefinu

daba dabes daba dbamos ~ dbemos dabais ~ dabeis daben


Pluscuamperfeutu

di disti ~ diesti dio dimos ~ diemos distis ~ diestis dieron


Presente

diera ~ diere dieras ~ dieres diera ~ diere diramos ~ diremos dierais ~ diereis dieran ~ dieren SUXUNTIVU
Pretritu Imperfeutu

dea deas dea deamos deis dean


Futuru

diera ~ diere dieras ~ dieres diera ~ diere diramos ~ diremos dierais ~ diereis dieran ~ dieren POTENCIAL
Condicional

dar dars dar daremos daris darn

dara dares dara daramos ~ daremos darais ~ dareis daren IMPERATIVU da dai FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

dar

dando

dau dada dao daos daes


207

XV I . El verbu

13.3.6

VERBU DICIR

Presenta les races /di-/, /dig-/, /dis-/, /di-/, /dic-/.

INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

digo dices diz dicimos dics dicen


Pretritu Indefinu

dica dices dica dicamos ~ dicemos dicais ~ diceis dicen


Pluscuamperfeutu

dixi dixisti ~ dixesti dixo diximos ~ dixemos dixistis ~ dixestis dixeron


Presente

dixera ~ dixere dixeras ~ dixeres dixera ~ dixere dixramos ~ dixremos dixerais ~ dixereis dixeran ~ dixeren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU diga digas diga digamos digis digan


Futuru

dixera ~ dixere dixeras ~ dixeres dixera ~ dixere dixramos ~ dixremos dixerais ~ dixereis dixeran ~ dixeren POTENCIAL
Condicional

dir dirs dir diremos diris dirn

dira dires dira diramos ~ diremos dirais ~ direis diren IMPERATIVU di dici FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

dicir
208

diciendo

dichu dicha dicho dichos diches

XV I . El verbu

13.3.7

VERBU DIR

Presenta les races /d-/, /di-/, /b-/, /ba-/, /bay-/~/baig-/, /fue-/~/fo-/~/fu-/~ /f-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

voi ~ vo vas va vamos vais van


Pretritu Indefinu

diba dibes diba dbamos ~ dbemos dibais ~ dibeis diben


Pluscuamperfeutu

fui fuisti ~ fuesti foi fuimos ~ fuemos fuistis ~ fuestis fueron

fui fosti fo fomos fostis foron

fuera ~ fuere fueras ~ fueres fuera ~ fuere furamos ~ furemos fuerais ~ fuereis fueran ~ fueren SUXUNTIVU

fora ~ fore foras ~ fores fora ~ fore framos ~ fremos forais ~ foreis foran ~ foren

Presente

Pretritu Imperfeutu

vaya vayas vaya vayamos vayis vayan


Futuru

vaiga vaigas vaiga vaigamos vaigis vaigan

fuera ~ fuere fueras ~ fueres fuera ~ fuere furamos ~ furemos fuerais ~ fuereis fueran ~ fueren
Condicional

fora ~ fore foras ~ fores fora ~ fore framos ~ fremos forais ~ foreis foran ~ foren

POTENCIAL dir dirs dir diremos diris dirn IMPERATIVU ve di FORMES NON PERSONALES
Infinitivu Xerundiu Participiu

dira dires dira diramos ~ diremos dirais ~ direis diren

dir

diendo

do
209

XV I . El verbu

13.3.8

VERBU FACER O FAER

Presenta les races /fa-/ ~ /fa-/, /faig-/ ~ /fag-/, /fad-/ ~ /fai-/, /fi-/ ~ /fis-/, /fec-/.

INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

fago faes fai facemos facis faen fici ficisti ~ ficiesti fizo ficimos~ficiemos ficistis ~ ficiestis ficieron

faigo faes fai faemos fais faen fixi fixisti ~ fixesti fixo fiximos~fixemos fixistis ~ fixestis fixeron

faca faces faca facamos ~ facemos facais ~ faceis facen ficiera ~ ficiere ficieras ~ ficieres ficiera ~ ficiere ficiramos~ficiremos ficierais ~ ficiereis ficieran ~ ficieren

faa faes faa faamos ~ faemos faais ~ faeis faen fixera ~ fixere fixeras ~ fixeres fixera ~ fixere fixramos~fixremos fixerais ~ fixereis fixeran ~ fixeren

Pretritu Indefinu

Pluscuamperfeutu

SUXUNTIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

faga fagas faga fagamos fagis fagan

faiga faigas faiga faigamos faigis faigan


Futuru

ficiera ~ ficiere ficieras ~ ficieres ficiera ~ ficiere ficiramos~ficiremos ficierais ~ ficiereis ficieran ~ ficieren POTENCIAL

fixera ~ fixere fixeras ~ fixeres fixera ~ fixere fixramos~fixremos fixerais ~ fixereis fixeran ~ fixeren

Condicional

fadr fadrs fadr fadremos fadris fadrn

fair fairs fair fairemos fairis fairn

fadra fadres fadra fadramos~fadremos fadrais ~ fadreis fadren IMPERATIVU fai faci ~ fai

faira faires faira fairamos~fairemos fairais ~ faireis fairen

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

facer ~ faer
210

faciendo ~ fayendo

fechu fecha fecho fechos feches

XV I . El verbu

13.3.9 VERBU PODER Presenta les races /pod-/ ~ /pued-/ ~ /pue-/, /pud-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

puedo ~ pueo puedes ~ pues pue podemos podis pueden ~ puen


Pretritu Indefinu

poda podes poda podamos ~ podemos podais ~ podeis poden


Pluscuamperfeutu

pudi pudisti ~ pudiesti pudo pudimos ~ pudiemos pudistis ~ pudiestis pudieron


Presente

pudiera ~ pudiere pudieras ~ pudieres pudiera ~ pudiere pudiramos ~ pudiremos pudierais ~ pudiereis pudieran ~ pudieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU pueda ~ puea puedas ~ pueas pueda ~ puea podamos podis puedan ~ puean
Futuru

pudiera ~ pudiere pudieras ~ pudieres pudiera ~ pudiere pudiramos ~ pudiremos pudierais ~ pudiereis pudieran ~ pudieren POTENCIAL
Condicional

podr podrs podr podremos podris podrn

podra podres podra podramos ~ podremos podrais ~ podreis podren IMPERATIVU pue podi FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

poder

pudiendo

podu podida podo podos podes


211

XV I . El verbu

13.3.10 VERBU PONER Presenta les races /pon-/, /pong-/, /pond-/, /puns-/, /puest-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

pongo pones pon ponemos ponis ponen


Pretritu Indefinu

pona pones pona ponamos ~ ponemos ponais ~ poneis ponen


Pluscuamperfeutu

punxi punxisti ~ punxesti punxo punximos ~ punxemos punxistis ~ punxestis punxeron


Presente

punxera ~ punxere punxeras ~ punxeres punxera ~ punxere punxramos ~ punxremos punxerais ~ punxereis punxeran ~ punxeren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU ponga pongas ponga pongamos pongis pongan


Futuru

punxera ~ punxere punxeras ~ punxeres punxera ~ punxere punxramos ~ punxremos punxerais ~ punxereis punxeran ~ punxeren POTENCIAL
Condicional

pondr pondrs pondr pondremos pondris pondrn

pondra pondres pondra pondramos ~ pondremos pondrais ~ pondreis pondren IMPERATIVU pon poni

FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

poner
212

poniendo

puestu puesta puesto puestos puestes

XV I . El verbu

13.3.11 VERBU QUERER Presenta les races /ker-/ ~ /kier-/ ~ /kie-/, /ked-/, /kis-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

quiero quies quier queremos queris quieren


Pretritu Indefinu

quera queres quera queramos ~ queremos querais ~ quereis queren


Pluscuamperfeutu

quixi quixisti ~ quixesti quixo quiximos ~ quixemos quixistis ~ quixestis quixeron


Presente

quixera ~ quixere quixeras ~ quixeres quixera ~ quixere quixramos ~ quixremos quixerais ~ quixereis quixeran ~ quixeren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU quiera quieras quiera queramos queris quieran


Futuru

quixera ~ quixere quixeras ~ quixeres quixera ~ quixere quixramos ~ quixremos quixerais ~ quixereis quixeran ~ quixeren POTENCIAL
Condicional

quedr quedrs quedr quedremos quedris quedrn

quedra quedres quedra quedramos ~ quedremos quedrais ~ quedreis quedren IMPERATIVU quier queri FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

querer

queriendo

queru querida quero queros queres


213

XV I . El verbu

13.3.12 VERBU RIR Presenta una raz /ri-/ o /r-/. Tien delles desinencies irregulares. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

ro ris ri rimos ris rin


Pretritu Indefinu

ra res ra ramos ~ remos rais ~ reis ren


Pluscuamperfeutu

ri risti ~ riesti ri rimos ~ riemos ristis ~ riestis rieron


Presente

riera ~ riere rieras ~ rieres riera ~ riere riramos ~ riremos rierais ~ riereis rieran ~ rieren SUXUNTIVU
Pretritu Imperfeutu

ra ras ra riamos riis ran


Futuru

riera ~ riere rieras ~ rieres riera ~ riere riramos ~ riremos rierais ~ riereis rieran ~ rieren POTENCIAL
Condicional

rir rirs rir riremos riris rirn

rira rires rira riramos ~ riremos rirais ~ rireis riren IMPERATIVU ri ri FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

rir
214

riendo

ru rida ro ros res

XV I . El verbu

13.3.13 VERBU SABER Presenta les races /sab-/, /s-/, /sup-/, /sep-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

s sabes sabe sabemos sabis saben


Pretritu Indefinu

saba sabes saba sabamos ~ sabemos sabais ~ sabeis saben


Pluscuamperfeutu

supi supisti ~ supiesti supo supimos ~ supiemos supistis ~ supiestis supieron


Presente

supiera ~ supiere supieras ~ supieres supiera ~ supiere supiramos ~ supiremos supierais ~ supiereis supieran ~ supieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU sepa sepas sepa sepamos sepis sepan


Futuru

supiera ~ supiere supieras ~ supieres supiera ~ supiere supiramos ~ supiremos supierais ~ supiereis supieran ~ supieren POTENCIAL
Condicional

sabr sabrs sabr sabremos sabris sabrn

sabra sabres sabra sabramos ~ sabremos sabrais ~ sabreis sabren IMPERATIVU sabi sabi FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

saber

sabiendo

sabu sabida sabo sabos sabes


215

XV I . El verbu

13.3.14 VERBU TENER Presenta les races /ten-/ ~ /tien-/, /teng-/, /te-/ ~ /t-/, /tend-/, /teb-/ ~ /tub-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

tengo ~ teo ~ to tienes tien tenemos tenis tienen


Pretritu Indefinu

tena tenes tena tenamos ~ tenemos tenais ~ teneis tenen


Pluscuamperfeutu

tuvi ~ tevi tuvisti ~ tuviesti tuvo ~ tevo tuvimos ~ tuviemos tuvistis ~ tuviestis tuvieron
Presente

tuviera ~ tuviere tuvieras ~ tuvieres tuviera ~ tuviere tuviramos ~ tuviremos tuvierais ~ tuviereis tuvieran ~ tuvieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU tenga tengas tenga tengamos tengis tengan


Futuru

tuviera ~ tuviere tuvieras ~ tuvieres tuviera ~ tuviere tuviramos ~ tuviremos tuvierais ~ tuviereis tuvieran ~ tuvieren POTENCIAL
Condicional

tendr tendrs tendr tendremos tendris tendrn

tendra tendres tendra tendramos ~ tendremos tendrais ~ tendreis tendren IMPERATIVU ten teni FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

tener
216

teniendo

tenu tenida teno tenos tenes

XV I . El verbu

13.3.15 VERBU TRAER O TRAYER Presenta les races /tra-/ ~ /tray-/, /traig-/, /tras-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

traigo traes trai traemos trais traen

trayo trayes traye trayemos trayis trayen

traa traes traa traamos ~ traemos traais ~ traeis traen

traya trayes traya trayamos ~ trayemos trayais ~ trayeis trayen

Pretritu Indefinu

Pluscuamperfeutu

traxi traxisti ~ traxesti traxo traximos ~ traxemos traxistis ~ traxestis traxeron


Presente

traxera ~ traxere traxeras ~ traxeres traxera ~ traxere traxramos ~ traxremos traxerais ~ traxereis traxeran ~ traxeren SUXUNTIVU
Pretritu Imperfeutu

traiga traigas traiga traigamos traigis traigan

traya trayas traya trayamos trayis trayan

traxera ~ traxere traxeras ~ traxeres traxera ~ traxere traxramos ~ traxremos traxerais ~ traxereis traxeran ~ traxeren POTENCIAL
Condicional

Futuru

traer traers traer traeremos traeris traern

trayer trayers trayer trayeremos trayeris trayern

trayera traera trayeres traeres trayera traera traeramos ~ traeremos trayeramos ~ trayeremos traerais ~ traereis trayerais ~ trayereis trayeren traeren

IMPERATIVU trai trai ~ trayi FORMES NON PERSONALES


Infinitivu Xerundiu Participiu

traer ~ trayer trayendo

trau trada trao, traos traes ~ trayu trayida trayo, trayos trayes
217

XV I . El verbu

13.3.16 VERBU VENIR Presenta les races /ben-/ ~ /bien-/ ~ /bin-/, /beng-/, /bend-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

vengo vienes vien venimos vens vienen


Pretritu Indefinu

vena venes vena venamos ~ venemos venais ~ veneis venen


Pluscuamperfeutu

vini vinisti ~ viniesti vieno vinimos ~ viniemos vinistis ~ viniestis vinieron


Presente

viniera ~ viniere vinieras ~ vinieres viniera ~ viniere viniramos ~ viniremos vinierais ~ viniereis vinieran ~ vinieren
Pretritu Imperfeutu

SUXUNTIVU venga vengas venga vengamos vengis vengan


Futuru

viniera ~ viniere vinieras ~ vinieres viniera ~ viniere viniramos ~ viniremos vinierais ~ viniereis vinieran ~ vinieren POTENCIAL
Condicional

vendr vendrs vendr vendremos vendris vendrn

vendra vendres vendra vendramos ~ vendremos vendrais ~ vendreis vendren IMPERATIVU ven veni FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

venir
218

viniendo

venu venida veno venos venes

XV I . El verbu

13.3.17 VERBU VER Presenta les races /be-/, /b-/, /bist-/. INDICATIVU
Presente Pretritu Imperfeutu

veo ves ve vemos veis ven


Pretritu Indefinu

va ves va vamos ~ vemos vais ~ veis ven


Pluscuamperfeutu

vi visti ~ viesti vio vimos ~ viemos vistis ~ viestis vieron


Presente

viera ~ viere vieras ~ vieres viera ~ viere viramos ~ viremos vierais ~ viereis vieran ~ vieren SUXUNTIVU
Pretritu Imperfeutu

vea veas vea veamos veis vean POTENCIAL


Futuru

viera ~ viere vieras ~ vieres viera ~ viere viramos ~ viremos vierais ~ viereis vieran ~ vieren
Condicional

ver vers ver veremos veris vern

vera veres vera veramos ~ veremos verais ~ vereis veren IMPERATIVU ve vei FORMES NON PERSONALES

Infinitivu

Xerundiu

Participiu

ver

viendo

vistu vista visto vistos vistes


219

XV I . El verbu

14

Perfrasis verbales

Una perfrasis verbal ye un conxuntu formu por un verbu en forma personal y un infinitivu, xerundiu o participiu, que funcionen unitariamente como nucleu oracional. Nuna perfrasis estrmense: - VERBU AUXILIAR: ye'l que realmente se conxuga nes distintes persones, tiempos, moos, etc. Trtase d'un verbu que, nel so usu perifrsticu, nun presenta'l so significu habitual. Aporta al otru verbu (l'auxiliu) los valores morfolxicos verbales y un significu secundariu. - VERBU AUXILIU: presntase invariable n'infinitivu, xerundiu o participiu neutru (segn les perfrasis). Aporta'l significu central de la perfrasis. Un exemplu vese na perfrasis dir + infinitivu, onde dir nun se presenta col significu reutu "caminar, treslladase", sinn qu'aporta'l significu de futuru. La conxugacin ye ents voi falar, vas falar, va falar, diba falar, dibes falar, dir falar, dires falar, diendo falar, etc. Pue tamin apaecer inmovilizu en participiu neutru col auxiliar tener na perfrasis tener + participiu, onde tener nun tien el significu reutu de "poseyer o caltener", sinn que val p'aporta-y el significu de perfeutivid, y ents conxgase tengo falao, tienes falao, tien falao, tena falao, tenes falao, tendr falao, tendres falao, teniendo falao, etc. 14.1 Perfrasis d'infinitivu ACABAR (DE) + INFINITIVU Perfrasis perfeutiva. Espresa que l'aicin perfise nun pasu puntual inmediatu. La presencia o non de la preposicin de ye optativa. Exemplos: acaben de llamate o acaben llamate, acab de xintar o acab xintar, nun te dexamos salir hasta que nun acabes de facer los exercicios o hasta que nun acabes facer los exercicios. ACABAR POR + INFINITIVU Perfrasis terminativa. Espresa que l'aicin fina nun puntu temporal concretu y d'un mou determinu que supn l'empiezu d'otra aicin consecutiva. Exemplos: si lo pienses de verd acabes por dexalo too, yera tan difcil aquello qu'acababes por tarrecelo. ANDAR A + INFINITIVU Perfrasis imperfeutiva. Espresa que l'aicin desendlcase de contino y
220

XV I . El verbu

ensin indicar el fin. Exemplos: esos nami anden a fastidianos, acurdome cuando andabes a veles venir. DEBER (DE) + INFINITIVU Perfrasis de probabilid. L'emplegu de la preposicin de ye optativu: deben ser les dos o deben de ser les dos, debieron mancase o debieron de mancase. DEXAR DE + INFINITIVU Perfrasis perfeutiva. Espresa qu'una aicin allargada nel tiempu fina dafechu nun momentu determinu. Exemplos: dexaron de falase, dex de fumar fai seis aos, nun dexen de marmullar de los dems. DIR + INFINITIVU Espresa aicin futura. Exemplos: vas cayer peles escaleres, va falar col conseyeru'l llunes que vien, diben venir el sbadu. ECHAR A + INFINITIVU Perfrasis incoativa. Espresa l'emprimamientu d'una aicin. Exemplos: rux daqu en suelu y los animales echaron a correr, cuando-y lo dixeron el probe ech a llorar. ENTAMAR A + INFINITIVU Perfrasis incoativa. Espresa l'empiezu d'una aicin. Tienen el mesmu significu les perfrasis con verbos del mesmu campu semnticu qu'entamar, como son empezar, empecipiar, comenzar, escomenzar, comencipiar, escomencipiar, emprimar, apenzar. Exemplos: entam a llover pela nueche, empezaben a trabayar a les seis, emprimarn a xugar ana. HABER (DE) + INFINITIVU, HABER (A) + INFINITIVU Perfrasis d'obligacin; cola preposicin a avrase muncho al valor del tiempu futuru. L'emplegu de les preposiciones de o a ye optativu. Exemplos: has dexame les llaves (o has de dexame les llaves, has a dexame les llaves), haben dici-y que s'afatare un poco (o haben de dici-y que s'afatare un poco, haben a dici-y que s'afatare un poco), nun habemos escaecer l'avisu que nos dieron (o nun habemos d'escaecer l'avisu que nos dieron, nun habemos a escaecer l'avisu que nos dieron). Amuesa tamin usos como perfrasis qu'espresa que daqu va producise nun momentu percercanu: en tal peligru me vi qu'hubi morrer.
221

XV I . El verbu

HABER QUE + INFINITIVU Perfrasis d'obligacin. sase solamente en 3 persona del singular y referida a obligaciones que remanecen de persones (nunca d'animales o coses). Exemplos: hai qu'aconceyar a tolos vecinos maana, haba que falar col conseyeru maana mesmo, habr qu'aguardar dos des ms pa semar. LLEGAR A + INFINITIVU Perfrasis terminativa. Espresa que l'aicin fina nun puntu temporal concretu y d'un mou determinu, que supn l'empiezu d'otra aicin consecutiva. Exemplos: tenen tantes duldes que llegaron a entrug-ylo al abogu, pasaben tanta fame que llegaben a comer pulgos. PARAR DE + INFINITIVU Indica acabacin d'una aicin. Exemplos: cuando venes par de facer sol, parastis de cantar porque-yos molestaba. PODER + INFINITIVU Tien dos significaos. Espresa capacid pa facer daqu: si me dexis yo puedo acostinar con esa caxa, nun pues comer esi platu tan grande. Tamin espresa posibilid de que daqu asoceda: nun t'enfotes nl porque pue ocurrse-y cualquier cosa, maana pue nevar. SER A + INFINITIVU, SER PA + INFINITIVU Espresa capacid de facer daqu. Exemplos: yes a facelo (yes pa facelo) de sobra, tas tan cansu que nun yes a subir (nun yes pa subir) esa cuesta, nun yremos a abrir (nun yremos p'abrir) los geyos, Xuan ye a facelo (ye pa facelo) l solu?, si sois a convencela... (si sois pa convencela...). SER QUIEN A + INFINITIVU, SER QUIEN PA + INFINITIVU Equival a la perfrasis anterior, pero con un usu restrinxu a persones. Exemplos: nun yes quien a subir (nun yes quien pa subir) esa cuesta, nun yremos quien a abrir (nun yremos quien p'abrir) los geyos, Xuan ye quien a facelo (Xuan ye quien pa facelo) l solu?, si sois quien a convencela (si sois quien pa convencela)..., les nees nun son quien a xugar (nun son quien pa xugar). TAR PA + INFINITIVU Espresa qu'una aicin ta percerca de producise; sase referida a suxetos inanimaos. Exemplos: ta pa llover, esa muria ta pa cayer.
222

XV I . El verbu

TAR POR + INFINITIVU Espresa qu'una aicin ta percerca de producise o que se quier qu'asoceda; sase referida a suxetos animaos. Exemplos: toi por dici-yos cuatro verdaes, la so hermana taba por ayudalu, toi por facelo. TENER (DE) + INFINITIVU Espresa obligacin, con un claru matiz de futuru. L'emplegu de la preposicin de ye optativu. Exemplos: tengo de subir (tengo subir) al rbol, tien d'encuriosar (tien encuriosar) tol cuartu, tenen de cantar (tenen cantar) meyor. TENER QUE + INFINITIVU Equival a l'anterior. Exemplos: tengo que subir al rbol, tien qu'encuriosar tol cuartu, tenen que cantar meyor. VENIR A + INFINITIVU Espresa qu'una aicin se produz d'una manera aproximada o incompleta. Exemplos: esi llibru vien a costate unes mil pesetes, con eses pallabres vien a dicinos que les nueses esperances nun tienen sentu. VENIR DE + INFINITIVU Perfrasis perfeutiva equivalente a acabar (de) + infinitivu. Espresa que l'aicin perfise nun pasu puntual inmediatu. Exemplos: vien de dicime que nun pue facelo, vien de llover, vien de llegar d'un viaxe perllargu. VOLVER (A) + INFINITIVU Perfrasis iterativa. Espresa qu'una aicin y asocedida produzse otra vegada; l'emplegu de la preposicin a ye optativu. Exemplos: foron a Atenes, pero volvieron (a) dir anguao; tu volvi (a) facelo y acostina coles consecuencies: entrugu-y, pero como nun respondi volv (a) entruga-y. 14.2 Perfrasis de xerundiu ACABAR + XERUNDIU Equival a la perfrasis acabar por + infinitivu. Exemplos: si lo pienses de verd acabes dexndolo too, yera tan difcil aquello qu'acababes tarrecindolo. ANDAR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa que l'aicin desendlcase de contino y
223

XV I . El verbu

ensin indicar el fin. Exemplos: anden cosiendo teles pa facer banderes, andabes molestndolos, anda espardiendo divulgos per tol conceyu. DIR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa que l'aicin desendlcase de contino, pero o bien ensin entamar a producise, o bien nunes condiciones que faen de referencia. Exemplos: mentes tu cates yo voi arriandando, ellos van allugando les caxes onde-yos digas, diben dndo-yos les gracies a toos. LLEVAR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa qu'una aicin que lleva tiempu producindose desendlcase de contino y ensin indicar el fin. Exemplos: lleva avisndote tol da y nun-y faes casu, lleva nevando doce hores sigues, llevaba trabayando na mesma empresa venti aos. SIGUIR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa qu'una aicin que se desendolca de contino allrgase nun tiempu futuru ensin indicar el fin. Exemplos: los precios siguen baxando, yo nun sigo xugando, son'l turullu pero siguieron trabayando. TAR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa que l'aicin desendlcase de contino y ensin indicar el fin. Exemplos: tamos arroxando'l fornu, les pites tn guariando, tuvi falando con Carme. VENIR + XERUNDIU Perfrasis imperfeutiva. Espresa qu'una aicin que lleva tiempu producindose desendlcase de contino y ensin indicar el fin. Exemplos: vien avisndote tol da y nun-y faes casu, vien falando d'ello desque lo sinti pela primer vegada. 14.3 Perfrasis de participiu Nestes perfrasis, el participiu presntase siempre en neutru y ensin variaciones de xneru nin de nmberu. Poro, estes perfrasis nun se confunden con construcciones onde'l participiu, na so funcin plena axetival, fai d'atributu y concuerda en xneru y nmberu con un complementu direutu. Exemplu: tien lleo los llibros, tengo fecho les cames (perfrasis tener + participiu); frente a: tien lleos los llibros, tengo feches les cames (atributu).
224

XV I . El verbu

TENER + PARTICIPIU Perfrasis perfeutiva. Indica qu'una aicin produzse de contino repetes vegaes, pero fina enantes d'una llende temporal determinada. Exemplos: Xuana tien veno per esti pueblu abondes vegaes, tenes dchomelo cuando ella lo supo, tenala llamao a un telfonu vieyu. LLEVAR + PARTICIPIU Tien el mesmu contenu que l'anterior. Exemplos: Xuana lleva veno per esti pueblu abondos des, llevabes dchomelo munches vegaes cuando l lo supo, lleven falao conmigo un cientu veces. HABER + PARTICIPIU Dexa afitao qu'una aicin pudo producise si se cumplieren delles circunstancies. sase davezu col verbu auxiliar n'infinitivu o en pretritu imperfeutu de suxuntivu, y con entonacin esclamativa: habmelo dicho!, hubires-ylo consultao! El contenu d'esta perfrasis pue espresase tamin per aciu del imperfeutu de suxuntivu: dixrasmelo!, consultras-ylo! 14.4 Perfrasis del verbu auxiliar N'abondos casos, el verbu auxiliar d'una perfrasis pue emplegase na so conxugacin propia (dexo de fumar) o en perfrasis (voi dexar de fumar). Exemplos: acabes por dexalo too / vas acabar por dexalo too, esa muria taba pa cayer ms duna vez / esa muria tena tao pa cayer ms d'una vez, tinesmelo dicho un cientu vegaes / debes tenmelo dicho un cientu vegaes, echa a correr cuandu lu veas / has echar a correr cuando lu veas, vamos finando / hai que dir finando, etc.

225

XV I I . Los relativos

Los relativos
1 Formes

XVII

Los relativos son elementos gramaticales que, con estremaos valores semnticos y comportamientos sintcticos, faen posible qu'una oracin llegue a exercer les funciones propies d'un trminu subordinu. Los relativos son que, quien, onde, u ~ au, como, cuando y cuantu -a -o. Los relativos son pallabres tones, n'oposicin a los interrogativos y esclamativos, que coinciden na forma, pero son tnicos, fechu que nel so casu reflxase na escritura per aciu d'un acentu grficu. El relativu que, cuando-y sigue pallabra quentama per vocal (o h-), pierde la vocal, reflexndose na escritura con un apstrofu. Por exemplu: son collacios qu'anden xuntos.

Carauterstiques xenerales

Los relativos convierten pelo xeneral una oracin nun elementu dependiente d'un sustantivu (les fueyes que cayeron del rbol enllenaron el suelu), d'un axetivu (lo vieyu que yera sabenlo toos) o d'un alverbiu (siempre que vien traivos regalos) pudiendo ents oracin tala exercer les funciones propies del axetivu. Poro, los relativos son trespositores d'oracin a axetivu o a alverbiu. Sobre la sintaxis de les oraciones relatives, ver XXV.22. Per otru llau, los relativos son pronomes, darru que faen referencia a un sintagma nominal, allugu fuera de la oracin trespuesta a la que precede. Al mesmu tiempu, exercen una funcin dientro la oracin trespuesta. Exemplos: les fueyes que cayeron del rbol llevles l'aire (suxetu); la casa onde viv de neu vendla y (complementu circunstancial); la escuela u trabaya Xuan van zarrala (complementu circunstancial); l'au cuando se casaron hebo una seca tremenda (complementu circunstancial). Pue aportar que la oracin trespuesta apaeza ensin antecedente. La oracin trespuesta, ents, funciona como un sustantivu o como un alverbiu; ver XXIII.3.7.2. Exemplos: onde teas fai lo que veas; u vayis, sei amables cola xente; ponivos como vos preste; cuando se casaron hebo una seca
226

XV I I . Los relativos

tremenda. Nel casu de quien y cuantu, l'usu ensin antecedente ha considerase como l'nicu normal: quien la fai pgala; cuanta ms allegra senten ms cantaben.

Contenos

Arriendes de los mentaos, los relativos puen presentar tamin los contenos especficos que siguen darru: - Contenos lxicos: persona (quien), llugar (onde, u), tiempu (cuando), mou (como) y cantid (cuantu). El relativu que nun s'asocia a nengn contenu lxicu especficu. Ha tenese en cuenta que'l contenu locativu de onde y u pue entendese en sentu reutu (la casa onde vivo), pero tamin figuru (el problema onde fallasti). - Contenos morfolxicos: xneru y nmberu, presentes nami en cuantos / cuantes. Ams, los relativos quien, onde, u, cuando, como y cuantu amuesen el mesmu contenu identificador que l'artculu.

El so emplegu

Darru fense delles observaciones sobre les formes y emplegu de los relativos que, quien, onde o u y cuantu. 4.1 Que Nun presenta variaciones de xneru nin nmberu. Ye'l relativu ms neutral, lo mesmo en contenu lxicu qu'en posibilidaes d'emplegu. De fechu, na llingua falada que pue sustituyir davezu a otros relativos, como ye'l casu de cuando en l'au que nos conocimos morri mio gelu. Que ye'l relativu qu'intervin en construcciones enftiques que lleven como antecedente un axetivu: lo guapu que ye esi pueblu descubrirnlu al velu, lo llista que ye la to nea sbenlo los maestros, ta claro lo males que paecen eses ablanes. 4.2 Quien El trazu carautersticu y restrictivu de quien respeuto de los otros relativos, ye que siempre fai referencia a persona. Morfolxicamente nun almite
227

XV I I . Los relativos

variacin de nmberu, anque s ye posible la so combinacin con verbu en singular o plural; tamin concuerda con masculn y femenn, anque nun amuesa marques carauterstiques de xneru. sase nami ensin antecedente, anque pue tar precedu de preposicin: quien nun paez asturiana ye Milina, a quien vimos picando na rampla ye a esos mineros, a quien nun convin dicir nada ye a Pelayo, de quien fal ye del cuu, quien son del pas sbenlo bien. 4.3 Onde y u Onde y u (tamin au), como relativos, presenten una equivalencia total en funciones y emplegos. Ensin preposicin equivalen en toles ocasiones a la secuencia en + artculu + que, como se ve nestos exemplos: el pueblu onde vivo ye perguapu equival a el pueblu nel que vivo ye perguapu; los pueblos u hai trabayu tienen vida ye equivalente a los pueblos nos qu'hai trabayu tienen vida; la fbrica u faen esos zapatos tuvo que zarrar ye lo mesmo que la fbrica na que faen esos zapatos tuvo que zarrar; les fbriques onde faen esos zapatos tuvo que zarrar val tanto como les fbriques nes que faen esos zapatos tuvo que zarrar; l'agua onde met les manes taba ferviendo equival a l'agua no que met les manes taba ferviendo. 4.4 Cuantu Presenta marques de xneru (masculn, femenn y neutru) y nmberu (singular y plural): cuantu cuanta cuanto, cuantos cuantes. sase siempre ensin antecedente. Pue funcionar como axetivu o como sustantivu. Cuando ye axetivu, precede siempre a sustantivos, nun pudiendo concordar en neutru: cuantu pan merc comilo too, cuanta ms allegra tienen ms canten, regalaron llibros a cuantos escolinos-yos los pidieron, rise de cuantes persones foron vela. Cuando ye sustantivu s pue referise en neutru a non cuntables: cuanto merc comilo too, cuanto ms tienen ms quieren, regalaron llibros a cuantos-yos los pidieron, rise de cuantes foron vela, nun tien cuanto fai falta.

228

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

Interrogativos y esclamativos
1 Los interrogativos

XVIII

Llmense interrogativos una mena de pallabres nes que s'afita l'atencin d'una entruga alredor de delles informaciones concretes. 1.1 Carauterstiques xenerales de los interrogativos Los interrogativos son sustantivos, axetivos o alverbios que s'empleguen p'amosar dalgn contenu que requier respuesta en dellos aspeutos referentes a la identid (qu, quin, cul cula culo), al llugar (nde, ), al tiempu (cundo), al mou (cmo) o a la cantid (cuntu cunta cunto) de dalgn elementu de la oracin. El contenu interrogativu pue manifestase en dos menes d'entrugues: les direutes y les indireutes. Entrugues direutes son les oraciones acompaaes d'una entonacin carauterstica llamada entonacin interrogativa y representada na escritura per aciu de los signos d'interrogacin o d'entruga (?). Nestes entrugues y acordies cola so condicin de sustantivu, axetivu o alverbiu l'interrogativu nun trespn la oracin a otra categora sintctica. Exerce, pela cueta, una funcin determinada dientro la oracin, como pue ser la de subordinu nominal (qu tiempu fai?), suxetu lxicu (quin fizo esto?), complementu circunstancial (nde tn les llaves?), etc. Ams, nestes entrugues l'interrogativu presntase como'l focu d'atencin de la oracin. Pela so parte, les entrugues indireutes nun s'asocien a la entonacin interrogativa, polo qu'enxams apaecen na escritura colos signos d'entruga, anque los interrogativos son tnicos y escrbense con acentu grficu. Los interrogativos nelles presentes son trespositores d'oracin a la categora de sustantivu. N'efeutu, convierten una oracin en sustantivu, exerciendo oracin tala una funcin sustantiva dientro d'otra oracin. Asina, nes oraciones nun s qu tiempu fai, nun s quin fizo esto, nun s nde tn les llaves, les oraciones sorrayaes funcionen como complementu direutu del verbu saber.
229

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

Sobre'l comportamientu sintcticu de los interrogativos dientro del grupu nominal, ver XXII.2.10. 1.2 Formes Los interrogativos presenten les mesmes formes que los relativos, estremndose d'ellos por estes notes: - A diferencia de los relativos, los interrogativos son tnicos, esto ye, tienen acentu de so, polo que puen apaecer solos formando enunciu completu: quin? cunto? - Al interrogativu cul nun-y correspuende forma tona que funcione como relativu. Hai que facer dos observaciones sobre los interrogativos: - El masculn singular cul, nami cuando ye sustantivu (non cuando ye axetivu), alterna cola forma culu: cul ~ culu te lo dixo?, pero cul seor?, non *culu seor? - L'interrogativu alterna llibremente con a ( vas?, a vas?), a nun ser cuando va acompau de pronome tonu (lu?). 1.3 Contenos Los interrogativos presenten, en primer llugar, contenos de mena morfolxica: - Xneru, que permite estremar ente masculn, femenn y neutru en cul / cula / culo; cuntu / cunta / cunto. - Nmberu, que permiten estremar ente singular y plural nos casos de cul / culos, cula / cules; cuntu / cuntos y cunta / cuntes. Como se ve, nami cul y cuntu presente variaciones morfolxiques. Per otru llau, los interrogativos presenten tamin otros contenos de mena lxica: - Persona, en quin. - Llugar, en nde y . - Tiempu, en cundo. - Mou, en cmo. - Cantid, en cuntu -a -o. Los interrogativos qu y cul nun s'asocien a contenos especficos.
230

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

1.4 Funcin y emplegu Los interrogativos siempre cumplen una funcin dientro la oracin na que s'atopen. Acordies con esto, los interrogativos puen ser sustantivos, axetivos o alverbios: - Ye sustantivu: quin. - Son sustantivos y axetivos: qu, cul. - Son alverbios: nde, , cundo, cmo. - Ye sustantivu, axetivu y alverbiu: cuntu. Na llingua coloquial, ye frecuente que les oraciones interrogatives se formulen con refuerzos enfatizadores que dependen del interrogativu. Nesti sen, les soluciones concretes puen ser abondoses: quin degorrios ye esi?, nun s qu narices diz, etc. 1.4.1 QU L'axetivu o pronome interrogativu qu sase pa entrugar por daqu impreciso o xenrico (qu quies?) o por una mena determinada de coses, animales o persones (qu llibros quies?). Vase nestos exemplos: qu llibru quies?; nun sabemos qu llibru quies; qu xata naci anueche?; queremos saber qu xata naci anueche; qu alumnes son les que ms estudien?; entrugaron qu alumnes son les que ms estudien. Nesti sentu, obsrvase que l'interrogativu qu, cuando ye axetivu, lo mesmo pue referise a coses, animales o persones, pero cuando ye sustantivu siempre fai referencia a coses: qu quies?; qu te pas?; nun sabe qu-y dexaron en buzn. Nos casos d'usu sustantivu, emplgase tamin la secuencia el qu baxo estes condiciones: apaecer nami n'interrogatives direutes; funcionar ensin preposicin, o seya, como suxetu o complementu direutu. Exemplos: el qu?; el qu vos gusta ms, el caf o'l chocolate?; el qu te dixo? 1.4.2 QUIN Como y se dixo, l'interrogativu quin, que siempre ye sustantivu, estrmase de qu en que fai siempre una referencia personal. Convin tener en cuenta que quin ye singular o plural, pero nun presenta marques esternes de nmberu: quin ye esi que ta falando?; quin son esos que tn falando? 1.4.3 CUL CULA CULO El sustantivu y axetivu interrogativu cul ~ culu cula culo emplgase pa facer una entruga sobre persones, animales o coses d'un conxuntu y de mano conocu nel actu de fala.
231

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

Como y se dixo, exerciendo de sustantivu, nel masculn tien dos formes equivalentes dafechu: cul ye'l tuyu? o culu ye'l tuyu? Como axetivu antepuestu al sustantivu, nami pue apaecer la forma cul: cul rapaz? (non: *culu rapaz?). Como axetivu, l'interrogativu cul siempre s'alluga antepuestu al sustantivu. Poro, como axetivu nun pue usase la forma neutra culo. Convin tener en cuenta que, siendo'l del axetivu un usu posible de cul, esi cometu cmplelu normalmente qu. Vanse, ents, les equivalencies: cul rapaz te dixo eso? equival a qu rapaz te dixo eso?; cula rapaza te dixo eso? ye equivalente a qu rapaza te dixo eso?; cul carbn te traxeron? ye lo mesmo que qu carbn te traxeron?; cula llea echaron al fueu? ye igual que qu llea echaron al fueu?; culos rapazos te dixeron eso? val tanto como qu rapazos te dixeron eso?; cules rapaces te dixeron eso? equival a qu rapaces te dixeron eso? Como sustantivu, l'interrogativu cul ~ culu cula culo emplgase como un referente d'un elementu presente en testu o en contestu: cul (culu) ye fu d'Olaya? (referencia a "rapaz"); culu, ho?; cula de les tos sobrines estudi drechu? Si la referencia ye a un elementu non cuntable, l'interrogativu apaez en neutru: culo vos gusta ms, lo con gas o lo sin gas? (referencia a "agua"); nun sabe culo ye meyor, si'l plsticu o'l papel. Ver XXIV. 4.1.1. Cul ~ culu cula culo siempre fai referencies testuales o contestuales, pero nunca referencies imprecises o xenriques. Esto quier dicir qu'entrugues como cul?, culo?, etc., nun puen facese si de mano nun se fal y de daqu o daquin. Esta ye una de les mayores diferencies respeuto del interrogativu qu, que s permite la referencia imprecisa o xenrica (qu ye l'home?). 1.4.4 NDE, Los interrogativos nde y emplguense pa entrugar pol llugar nel qu'asocede una aicin verbal. Por esti motivu, nde y siempre son alverbios, exerciendo la funcin de complementu circunstancial con valor locativu: nde faen el baille? o faen el baille?; nde viven agora? o viven agora?; nun saben nde se meter o nun saben se meter. Nos usos non preposicionales, tien la forma alternativa a: a faen el baille?, a viven agora?, nun saben a se meter.
232

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

MENES DENTRUGA CON nde y tienen un usu coincidente na frmula interrogativu + tar + sustantivu, acordies colos exemplos vistos enriba. Tamin coinciden na frmula interrogativu + sustantivu: Xuan?, nde Xuan?; la rapacina?, nde la rapacina?; la faria?, nde la faria?; los figos?, nde los figos?; les fes de Pedro?, nde les fes de Pedro? Ye, sin embargu, esclusiva de la frmula que permite a los pronomes tonos de complementu direutu lu la lo los les allugase enclticos col interrogativu. Esta construccin emplgase cuando'l sustantivu ye y sabu nel actu de fala, siendo agora reproducu por un pronome enclticu, col mesmu xneru y nmberu. D'esta miente, les entrugues d'enriba tresformarense nestes: lu?, la?, lo?, los?, les? 1.4.5 CUNDO L'interrogativu cundo emplgase pa entrugar pol tiempu nel qu'asocede una aicin verbal. Por esti motivu, cundo siempre ye alverbiu y exerce la funcin de complementu circunstancial con valor temporal. 1.4.6 CMO L'interrogativu cmo emplgase pa entrugar pol mou o manera como asocede una aicin verbal. Por esti motivu, cmo siempre ye alverbiu, exerciendo la funcin de complementu circunstancial con valor modal. Con verbos atributivos, cmo tien valores d'axetivu en funcin d'atributu alverbial: cmo tas? cmo son les tos allegres? 1.4.7 CUNTU -A -O El sustantivu, axetivu y alverbiu interrogativu cuntu -a -o emplgase pa entrugar por una cantid. Debo al so significu, equival ms o menos a "en qu cantid", "en qu nmberu". A causa de que solo pue allugase antepuestu, laxetivu cuntu -a nun pue presentase en neutru. En singular acompaa a sustantivos non cuntables y fai referencia a la cantid: cuntu pan quies pa maana?, dicime cunta lleche vos pongo. En plural acompaa a sustantivos cuntables y fai referencia al nmberu: cuntos sacos traxeron?, nun saben cuntos sacos traxeron, cuntes vegaes te lo encament?, nin m'acuerdo de cuntes vegaes te lo encament.
233

XV I I I . Interrogativos y esclamativos

Como sustantivu, en plural pue emplegase en masculn o femenn: pa cuntos ye esti dineru?, cuntes van dir a la cena? Pero en singular nami apaez en neutru: de lleche, cunto te pongo?; cunto traxeron pa ns? (referencia a "carbn").

Los esclamativos

Los esclamativos son axetivos, pronomes o alverbios que s'empleguen pa enfatizar un contenu nes oraciones esclamatives, no que se refier a aspeutos referentes a la identid (qu, quin, cul cula culo), al llugar (nde, ), al tiempu (cundo), al mou (cmo) o a la cantid (cuntu -a -o) de dalgun elementu de la oracin. Como se ve, el repertoriu d'esclamativos ta formu polos mesmos miembros que'l d'interrogativos. Les sos formes y les sos funciones son les mesmes. Nami s'estremen nestos detalles: a) Los esclamativos sense siempre n'oraciones con entonacin esclamativa o almirativa (na escritura, oraciones ente signos d'almiracin !). b) L'esclamativu nun almite les construcciones ms sustantivu nin ms lu la lo los les, permites nel casu del interrogativu. Exemplos d'esclamativos: qu quedr esi babayu!; qu llibru ms raru!; qu prestosu ye esi llibru!; quin sera'l que fal!; a quin vera en conciertu!; cul (culu) sera'l meyor, Dios mu!; nde tares! o tares!; pa nde dires! o pa dires!; cundo vien a dicnoslo!; cmo trabaya!; cuntes vegaes te lo encament y nun-y fixisti casu!; cunto quier a los fos!

234

XI X . Les preposiciones

Les preposiciones
1 Formes

XIX

Les preposiciones son elementos de rellacin gramatical que dotaos d'una carga semntica mui llixera emplguense pa consear la funcin sintctica d'un sintagma o pa capacitar a un sintagma pa exercer funciones que de mano nun son les propies. Les preposiciones son: a, ante ~ nte, baxo, cabo ~ co, con, contra ~ escontra, de, dende, en, ente, hasta ~ fasta, hacia ~ haza, pa, per, por, segn, sin ~ ensin, so, sobre ~ sobro y tres. Les preposiciones son pallabres invariables. Son tamin (cola nica esceicin de segn) pallabres tones, lo que quier dicir que se sofiten siempre nel acentu del sustantivu que-yos sigue; darru d'ello, nenguna preposicin pue formar enunciu completu ella sola. En contautu con otres pallabres, delles preposiciones pierden dalgn sonu. Esto indcase, segn los casos, col usu del apstrofu (d'ents, n'Asturies, p'afayar) o formando contraiciones, que puen ser de preposicin y artculu (del carbayu, col amigu, pela ventana), de preposicin y demostrativu (nesti llugar, naquella dmina), de preposicin ya indefinu (nun minutu, nunes bones condiciones), de preposicin y pronome (creyemos nl, enfteste nello), de preposicin y preposicin (an ca Mara, pente la sebe) y de preposicin y alverbiu (penriba, pequ).

Contenos

Les preposiciones, en principiu, asciense a contenos concretos, de manera que la sustitucin d'unes por otres produz camudamientos de significu claros. Vese asina, por exemplu, cuando la preposicin indica funcin de complementu circunstancial (falen con Mara, falen contra Mara, falen por Mara, etc.) o de subordinu nominal (xente con dineru, xente de dineru, xente sin dineru, etc.). Nesti sen, les preposiciones amuesen davezu significaos como los d'allugamientu nel espaciu o nel tiempu, direicin, finalid, procedencia, causa, mediu, instrumentu, compaa y otros.
235

XI X . Les preposiciones

En delles ocasiones, l'axuntamientu de dos preposiciones nun supn otra cosa qu'una acumulacin de contenos, de manera qu'una de les preposiciones complementa'l contenu ufru pola otra: ye malu pa col fu, vien de colos amigos, metise pente la pacin, dixo pante s, moneda d'a duru, foi an ca Mara. Sin embargu, pue aportar que munches preposiciones lleguen a convertise en pures ferramientes gramaticales o elementos de rellacin, con escasu contenu semnticu. Esto asocede nel casu de a, en o con, pero especialmente nel casu de la preposicin de, n'emplegos como: enriba de la mesa, ciud d'Uviu, etc.

Funciones y emplegos

Les preposiciones son elementos qu'exercen la misin de capacitar funcionalmente a sintagmes nominales. Nesti sen, les preposiciones cumplen dos funciones bsiques: la de trespositor sintcticu y la d'ndiz funcional. Ha tenese en cuenta que'l sintagma nominal afeutu pola tresposicin o pol ndiz funcional pue tar representu por un sustantivu (la casa de Xuan, dio-y les gracies a Xuan), o por cualquier otru sintagma que funcionalmente equivalga a un sustantivu: les ganes de comer; les ganes de que-y dean el premiu; la casa del que falbemos ayeri; la casa de quin?; la casa d'ella; dio-y les gracies al altu; dio-y les gracies al que-y lo traxo; etc. 3.1 Trespositores Les preposiciones puen funcionar como trespositores, esto ye, como elementos que camuden la categora de sustantivu d'un sintagma, dexndo-y exercer les funciones propies de la nueva categora. Nesti sen, les preposiciones puen ser trespositores na oracin o trespositores nel grupu sintagmticu. 3.1.1 TRESPOSITORES NA ORACIN Per un llau, tresponen un sustantivu a la categora d'alverbiu pudiendo, ents, exercer la funcin de complementu circunstancial; ver XXIII.3.6. Exemplos: llevaron les maletes a Uviu; llantronse ante la puerta y nun dexaben entrar; les madrees tn baxo l'escau; sentronse cabo'l fueu;
236

XI X . Les preposiciones

el chapln clavlu con un martiellu; estampanlu contra la muria; vena muncha xente de la romera; dende Avils salieron pa Madrid; Xuan vive en Cuideiru; ente'l mio conceyu y el to hai un cordal; nun llegaron hasta'l cumal; baxaben a carrenderes haza'l valle; traxeron dalguna cosa pa daquin; vamos atayar per esi camn; esto facmoslo polos fos; van facelo segn los tos conseyos; vieno ensin Xuan; los preseos tn sol horru; les nubes tn sobre Asturies; la piedra cay tres la muria. Sicas, la presposicin que precede a un alverbiu (como en vien d'ell, ta p'ac, pas per delantre, echse haza atrs, llegasti hasta abaxo, etc.) nun fai nenguna funcin trespositora, sinn que matiza o complementa lxicamente'l significu ufru pol alverbiu; ver XIX.7. Per otru llau, como trespositores na oracin, les preposiciones tn capacitaes pa convertir un sustantivu na categora axetiva, permitindo-y funcionar como atributu: el mio caf pidlu con lleche; esa casa ye del vecn; esi regalu paez pal gelu d'l; la so llamada foi per telfonu; les cases tn sin teyu. Ver tamin XXIV.2.2. 3.1.2 TRESPOSITORES EN GRUPU SINTAGMTICU Dientro'l grupu sintagmticu nominal, les preposiciones tn capacitaes, en primer llugar, pa tresponer un sustantivu a la categora d'axetivu, dexndo-y la posibilid de funcionar como subordinu sustantivu: el tren a Llanes nun sal hasta pela tarde; ye una operacin baxo control mdicu; el caf con lleche gsta-y con zucre; la casa del vecn ye bien calentina; la vida nes ciudaes paezme dura; el camn pal puertu ta mui pindiu; l'Evanxeliu segn San Lluques; un home sin xacu. En segundu llugar, les preposiciones tamin puen tresponer un sustantivu a la categora d'alverbiu, lo que-y permite funcionar como trminu subordinu d'un axetivu: toos somos iguales ante la llei, esos pxaros son llargos de picu, el plan ye perfeutu nes posibilidaes qu'ofrez, tom una melecina bona pal fgadu, un armariu fechu pol carpinteru, ye un trapu blancu ensin pintes. O d'otru alverbiu: dempus de la cena, enriba del tayuelu, detrs de la muria, fal asina sin seguranza. Sobre les mentaes tresposiciones puen atopase ms detalles en XXII.2.4.2. 3.2 ndices funcionales Les preposiciones puen ser ndices de les funciones de complementu direutu, complementu indireutu y suplementu. Nes dos primeres ye a l'ndiz funcional, pero, acordies col rxime preposicional de cada verbu, son
237

XI X . Les preposiciones

variaes les preposiciones que puen valir d'ndiz funcional de suplementu: enxams pudo avezase a madrugar; quxense de la comida; los neos suaen colos anxelinos; enftense en ti; ta naguando por un garitu de pan.

4
4.1 A

Descripcin de les preposiciones

4.1.1 FORMA La preposicin a forma estes contraiciones: a + el al a + en an Exemplos: voi al pueblu, voi an casa de Xuacu. 4.1.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin a amuesa estremaos significaos: a) Direicin, que pue referise al llugar al que se va. Exemplos: vamos a casa d'Elena; van xubir al monte ms altu del conceyu. Con esti significu, a pue combinase cola preposicin en: vamos an casa d'Elena. La referencia espacial pue entendese en sentu figuru: asina vas enfilu al viciu, lleg a la muerte arrodiu del ciu de toos. El significu direicional pue coyer referencia temporal: d'equ al mes que vien tien que tar acabu esi llabor, de xineru a xunetu hai seis meses. b) Localizacin o allugamientu, con referencia nel espaciu: tengo un dolor a esti brazu, el mio pueblu ta a venti quilmetros d'equ. O nel tiempu: facemos l'aconceyamientu a les seis de la tarde, morri a los noventa aos. c) Cuando a ye ndiz funcional de complementu direutu (ver XXIII.3.2.2), significa oxetu de l'aicin verbal: traxo al hermanu en coche. d) Per otru llau, el contestu pue arrodiar a la preposicin a de significaciones suplementaries, como son, ente otres, la de "valor o preciu": la botella sidra taba a doscientes pesetes, nesi comerciu vindenlo too a cien pesetes. 4.1.3 OTROS EMPLEGOS La preposicin a emplgase en delles perfrasis verbales, como se ve en XVI.14.1. Por exemplu: el guardia ech a correr tres d'ellos per tol par238

XI X . Les preposiciones

que, tu nun yes quien a comelo, tu nun yes a comelo, nun algamastis a velu, y entamen a falar, llegu a sabelo por casualid, venen a cobra-yos unes diez mil pesetes. La preposicin a forma parte de munches locuciones alverbiales: al llau, a cachos, a pasiquinos, a voces, al par, a la vera, al debalu, a comua, a estaya, al bellume, al altu la lleva, a les clares, a querer, a carrenderes, a rollones, a escures, a la perllonga, a lo xo, etc. Ver XIV.6. A entra nel rxime preposicional de permunchos verbos: xugar a, andar a, (anden a castaes), goler a, paecese a, semeyar a, oponese a, obligar a, equivalir a, corresponder a, tocar a (tocis a mil pesetes can), avezar a, atrevese a, atenese a, etc. Nestos casos, la preposicin, esvaciada de significu, ye ndiz funcional de suplementu; ver XXIII.3.4. 4.2 Ante o nte 4.2.1 FORMA Equival a la espresin alverbial delantre de. Exemplos: taba ante la puerta casa o taba nte la puerta casa, atopla ell mesmo ante la ilesia o atopla ell mesmo nte la ilesia. Nun se confunda la forma nte cola preposicin ente (ver XIX.4.10) qu'apaez, por exemplu, en taba ente l'horru y la casa, atopla ell mesmo ente la ilesia y el cementeriu. 4.2.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin ante ~ nte indica un allugamientu na parte anterior de daqu o daquin. Equival, ents, a la secuencia alverbial delantre de, que, de fechu, ye la espresin corrientemente emplegada en tolos casos. Exemplos: llantronse ante la puerta y nun dexaben pasar, sacaron una semeya nte'l palaciu. D'aende pue algamar el significu de "en presencia de": presentse ante'l xuez, nun hai nada tapeco nte Dios. La referencia espacial pue tomase en sentu figuru: ante la llei somos toos iguales, delles persones plasmaron nte aquellos fechos. Esti sentu figuru pue llevar a espresar preferencia sobre daqu: l pon a Dios ante toles coses; nte too, quiero felicitavos pol llabor fechu. Tamin pue presentar referencia temporal: ante'l primeru de mayu, los sindicatos convoquen manifestaciones; les autoridaes tomen precauciones nte l'iviernu que s'anuncia.
239

XI X . Les preposiciones

4.3 Baxo La preposicin baxo significa allugamientu na parte inferior o baxera de daqu. Equival a les espresiones alverbiales debaxo de, embaxo de, que son de ms usu: les madrees tn baxo l'escau, apaeci'l dineru baxo una llbana. D'equ remanecen otros significaos en sentu figuru: nun aguanto les temperatures baxo cero. Y asina, espresa tamin un conxuntu de circunstancies que condicionen daqu: esa promesa fzola baxo xuramentu, esi asuntu ta baxo investigacin del xuez. Con significu asemeyu, emplgase tamin pa indicar la dmina d'un reinu, d'un mandu: baxo la monarqua asturiana naci la ciud d'Uviu, la civilizacin azteca morri baxo los espaoles. 4.4 Cabo o co 4.4.1 FORMA Dambes espresiones, cabo y co, son equivalentes: cabo casa Lluis o co casa Lluis. A efeutos d'ortografa, convin nun confundir les xuntures de co y artculu coles de con y artculu. N'efeutu, nel primer casu la preposicin nun pierde nengn sonu de so, polo que s'escribe siempre entera y xebrada del artculu: co'l (co l'), co la (co l'), co lo, co los, co les; pa l'apostrofacin del artculu, ver VIII.1. Nel segundu resulten les contraiciones col, cola, colo, colos, coles. Y asina, estremarse la vaca ta co'l xatu "al llau del xatu" y la vaca ta col xatu "en compaa del xatu". 4.4.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin cabo ~ co tien contenu de llugar. El so significu ye'l d'averamientu o cercana a daqu o daquin. Equival, poro, a espresiones alverbiales como xunto a, al llau de, a la vera de, al par de. Exemplos: la carretera pasa cabo casa Lluis, descansaron cabo la fonte. 4.5 Con 4.5.1 FORMA La preposicin con forma contraicin cuando-y sigue un artculu: con + el col con + la cola con + lo colo con + los colos con + les coles
240

XI X . Les preposiciones

Exemplos: fal col fu de Miguel, anden cola saca al costazu, nun toi d'acuerdu colo que dixisti, mancse colos maderos, nun pue coles asignatures. 4.5.2 CONTENOS Y EMPLEGOS Ye nel so cometu d'ndiz funcional cuando la preposicin con amuesa ms varied de significu. Fonderamente, son dos los significaos bsicos: compaa ya instrumentu. a) Compaa. Equival a la espresin alverbial xunto a. Exemplos: el fu ta cola ma, dexaron a Pedro con Mara. A esti significu bsicu puen amestse-y matices, como'l d'espresar que daqu se fai en comua con otros: esti llabor ficmoslu colos del pueblu d'al llau, el diputu vot col restu del so partu. D'una idea d'averamientu, psase a la d'oposicin o enfrentamientu: peg cola muria y mancse, naquella guerra enfrentronse los franceses colos ingleses. Pue tener referencia temporal, significando ents "simultaneid nel tiempu": con febreru aportaron les nevaes, la victoria lleg col nacimientu del so fu. sase na espresin de nmberos decimales: dos con siete, cuatro con cinco. b) Instrumentu o ferramienta con que se fai daqu: el chapln clavlu con un martiellu, atechse con un parages. En sentu figuru, mediu pa facer daqu: eso llogrlo con hores de trabayu, con lleis democrtiques ye posible la crtica. Dende esti sentu figuru pue pasar a espresar el mou o la manera como se fai daqu: siempre recuerden aquelles dmines con seard, esta novela ta escrita con muncha correicin. Cuando con ye trespositor dientro d'un grupu sintagmticu, ofrez poca carga semntica. Bsicamente, lo que fai nestos casos ye poner en rellacin les carauterstiques del trminu subordinu coles del sustantivu que fai de nucleu: esi rapaz col pelo llargo ye fu del panaderu, ye un pauelu con pintes colloraes, paez un home con chapeta. Delles veces eses carauterstiques refirense a la xuntura o concurrencia de dos o ms coses: caf con lleche, gstenme les romeres con gaita y baille. 4.5.3 OTROS EMPLEGOS La preposicin con emplgase davezu en locuciones alverbiales, como: con traza, con xeitu, coles oreyes gaches, colos calcaos en culu, etc. Tamin apaez nel rxime preposicional de munchos verbos: acotar con, atender con, atopase con, coincidir con, conformase con, combayar con, facese con, entamar con, etc. Ver XIV.6.
241

XI X . Les preposiciones

4.6 Contra o escontra 4.6.1 FORMA Nel asturianu escritu, dambes formes, contra y escontra, son equivalentes dafechu: contra la muria o escontra la muria, contra la inxusticia o escontra la inxusticia. 4.6.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin contra o escontra ofrez el significu bsicu de cercana respeuto d'un puntu de referencia fixu. Asina, pue espresar: a) Asitiamientu en llugar aproximadamente cercanu a otru; equival a les espresiones alverbiales xunto a, al llau de. Exemplos: esos conceyos tn contra Galicia, tn pa escontra aquella pea, ponte contra la muria. Pue axuntar la idea de movimientu: caminaben contra la mar, el volador disparronlu contra'l cielu. En sentu figuru del anterior, equival a cuasi: la to saya tira contra encarnada, tien una pita escontra roxa. b) Oposicin, seya en sentu material o en sentu figuru: punxronse toos contra l'alcalde. c) Al alcuentru de, hacia: el neu sali de casa contra'l padre, toos corrieron escontra la furgoneta del pan. 4.7 De 4.7.1 FORMA La preposicin de toma la forma apostrofada d' cuando-y sigue cualquier pallabra qu'entame per vocal o per h- muda: d'Asturies, d'entrugar, d'iguar, d'orbayu, d'untu, d'harmona, d'hermanu, d'hidrxenu, d'home, d'humor. Cuando-y sigue l'artculu el forma la contraicin del: la casa del vecn, el fu del alcalde. 4.7.2 CONTENOS Y EMPLEGOS Cuando la preposicin de apaez como ndiz funcional de complementu circunstancial (ver XXIII.3.6), amuesa la mayor varied de contenos: a) Llugar de procedencia, d'orixe: Xuan vien d'Uviu, baxaron del monte al atapecer. Procedencia u orixe en sentu figuru: les idees de Pedro vienen de la indignacin, sali-yos fuerza del convencimientu que tenen. Con referencia temporal: l'Estu modernu vien de la Revolucin Francesa, el cursu dura d'ochobre a xunetu.
242

XI X . Les preposiciones

b) Desaveramientu, dixebra, separtamientu (en sentu material o figuru): eses botelles qutales del fueu, alloronse de les idees que defenden a lo primero. Cuando la preposicin de ye ndiz funcional de suplementu, ta cuasimente fallida de significu, amosando un valor puramente gramatical: prsta-yos falar de llaceries, quexisvos de caxigalines. Cuando la preposicin de ye trespositor a trminu subordinu nun sintagma nominal (ver XXII.2.4.2), amuesa tamin un valor de pura rellacin gramatical, nun s'asociando a nengn contenu especficu. Ye'l contestu'l que matiza los sos diversos significaos: - Material: merc un pantaln de pana, usaben cuyares de madera. - Posesin o pertenencia: esa ye la casa del vecn, la propuesta de Milio yera la meyor. - Grupu onde s'insierta daqu o daquin: munchos d'ellos votaron "non" al candidatu, dalgunos de ns quedamos equ. - Tema: merc un llibru de matemtiques. - Contenu o capacid: un vasu de lleche, un culn de sidra, un calderu d'agua, un camionu de mazana. N'otros casos, el significu apaez abondo desdibuxu: la ciud d'Uviu, ta enlleno de felechu, mquina d'escribir, ye llargu de pates, tien ganes de dormir, son foscos de cara. Sobre los casos de supresin de la preposicin de, ver XXII.2.5. 4.7.3 OTROS EMPLEGOS La preposicin de emplgase en ciertes xuntures o perfrasis verbales. Exemplos: qued de pagmelos, acaben de xintar, vienen de xintar, deben de sabelo y, dexaron d'afalagate, habrs de dexame'l coche, parars d'insultame?, tien de dicnoslo, tentaben de buscar pisu. Ver XVI.14.1. La preposicin de sase enforma en locuciones alverbiales de mou: de llau, de cote, de contino, de secute, de cutiu, de xemes en cuando, de sutrucu, de comua, de spitu, d'esmenu, de reflundiu, de sutaque, de mancomn, de baldre, de papu, de raspin, de regeyu, etc. Apaez tamin en locuciones temporales: de llunes, de nueche, de maanina, d'iviernu, etc. Ver XIV.6. Precediendo a un infinitivu, garra sentu condicional: de sabelo enantes, yo nun diba; de falar con elles, que seya per telfonu. Emplgase tamin nos posesivos perifrsticos (ver X.4): de mio, de to, de so, de nuestro o de nueso, de vuestro o de vueso y de so.
243

XI X . Les preposiciones

4.8 Dende La preposicin dende indica la procedencia u orixe. Pue tener referencia espacial: llegaba xente dende toles poblaciones de la rodiada, la carrera ye dende Xixn hasta Uviu. Nesti sen, pue emplegase pa indicar qu'una aicin faise nun llugar separtu del oxetu: dende esi monte vese tol conceyu, disparaben a la costa dende la mar. La referencia espacial pue facese en sentu figuru: dende toles conciencies surdi un determn claru, dende esi planteamientu nun tenis nada que facer. Tamin s'emplega en referencia temporal: dende cuantay que nun vos va, les fiestes duren dende'l xueves hasta'l domingu. 4.9 En 4.9.1 FORMA La preposicin en, cuando-y sigue pallabra qu'entama per vocal o per h-, cueye la forma apostrofada n'. Exemplos: n'Asturies, n'Espaa, n'Italia, n'orbayando, n'Uviu, n'habiendo, n'honor, etc. La secuencia en ms artculu orixina les siguientes contraiciones: en + el nel (equivalente a no) en + la na en + lo no en + los nos en + les nes Asina mesmo, de en ms demostrativu surden les correspondientes contraiciones: nesti, nesta, nesto, nestos, nestes; nesi, nesa, neso, nesos, neses; naquel o naquelli, naquella, naquello, naquellos, naquelles. La xuntura de les preposiciones a y en, con sentu de direicin, produz la contraicin an. Exemplu: vamos an ca Antn. 4.9.2 CONTENOS Y EMPLEGOS Precediendo a un sintagma en funcin de complementu circunstancial (ver XXIII.3.6), la preposicin en amuesa estos contenos: a) Allugamientu, seya con referencia de llugar (Xuan vive en Cuideiru, yo trabayo na mina) o de tiempu (en xineru tengo de dir al dentista, en 1808 la Xunta Xeneral del Principu declarse soberana). La referencia espacial pue facese en sentu figuru: xurg nos sos sentimientos, nun atopo nenguna razn no que dices.
244

XI X . Les preposiciones

b) Direicin, con referencia espacial: vamos en ca Xulio, foron en pueblu Cols. Nesti usu, pue axuntase a la preposicin a, formando la contraicin an: vamos an ca Xulio, foron an pueblu Cols. Con referencia temporal: la boda fenla de gei n'ocho des. c) Mou: prsta-y escribir n'asturianu, en cuatro brochaes pntote la parea, nunca viax en barcu. Remaneco del so valor modal, y acordies con contestos especficos, la preposicin en pue asociase a significaos como los de valor o preciu: vendi'l pisu en seis millones, la finca tasronla n'abondu dineru. Duracin: en dos hores tngote iguu'l coche, la carrera termnesla en cinco aos. Cuando la preposicin en fai d'ndiz funcional de suplementu, nun ofrez nengn significu especficu: convirti les piedres en pan, nun reparen no que dicen, aneciis no que nun ye verd, enfotme nes sos pallabres. Cuando ye trespositor dientro d'un grupu sintagmticu nominal (ver XXII.2.4.2), la preposicin en tamin ta desprovista de significu especficu, amosando nicamente una rellacin ente dos trminos, de manera que'l segundu matiza o precisa al primeru: ye un home ricu en bond, Llara ye llicenciada en drechu. 4.9.3 OTROS EMPLEGOS La preposicin en val pa formar delles perfrasis verbales, como se ve en XVI.14.1. Exemplos: dio en mercar vinu. Tamin forma parte de locuciones alverbiales. Exemplos: nel intre, n'andecha, en comua, en ringla, en pendoln, etc. La preposicin en sase abondo na construccin en + xerundiu, indicando que daqu produzse llueu de l'aicin espresada pol xerundiu: en comiendo pneste a catar les vaques; nun lo faigas agora, dxalo pa en comiendo. 4.10 Ente 4.10.1 FORMA La xuntura de les preposiciones pa y ente da llugar a la contraicin pante. Exemplu: esti pan ye pante yo y tu. Pel so llau, la secuencia de les preposiciones per y ente produz la contraicin pente. Exemplu: metise pente eses mates. 4.10.2 CONTENOS Y EMPLEGOS Dellos de los contenos y emplegos que presenta la preposicin ente son los que sespecifiquen darru:
245

XI X . Les preposiciones

a) La preposicin ente indica que daqu o daquin s'atopa na met de dos llugares nel espaciu, o en cualquier puntu del espaciu qu'esiste d'un llugar a otru; asina, equival a en met de. Poro, esta preposicin pide davezu la presencia de los dos trminos na oracin. Exemplos: ente la mio casa y la tuya hai un texu, ente la mio casa y la to hai un quilmetru, hai un cordal ente Somiu y Teberga, ente pueblu y pueblu hai una ilesia. La referencia espacial pue ser en sentu figuru: ente les mios idees y les tos hai abonda diferencia, ente lallegra y la tristura hai munchos estaos dnimu. En sentu figuru, algama a significar cualid intermedia ente dos trminos: ye un color ente azul y roxu, falen una cosa ente ingls y alemn, ta lagua ente fro y caliente. Tamin s'emplega con referencia temporal: ente les dos guerres mundiales hebo un periodu dinestabilid, les quexes puen presentase entel 15 de marzu y el 3 dabril. b) Participacin o collaboracin de dos axentes na fechura d'una aicin: eso facmoslo ente Pedro y yo, sacaron alantre a los fos ente los dos. Sobre estos usos, ver XXIII.3.1.2. c) Alternancia o esclusin ente dos trminos: tienes qu'escoyer ente falar o callar; ente l o ns, prefierlu a l. La preposicin ente tien fixu l'usu pa espresar divisin matemtica (anque val tamin l'emplegu de por pa esi mesmu cometu): dividieron ciento venti ente quince. 4.11 Hasta o fasta 4.11.1 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin hasta ~ fasta tien un significu locativu. Concretamente, indica llende terminal, esto ye, direicin d'un movimientu hasta acabar nun llugar determinu: lleg hasta'l pueblu, xubieron hasta'l cumal. En sentu figuru: llucharon hasta la victoria, nun pararon hasta tenelo too perfecho. Con referente de tiempu: tienes qu'aguardar hasta xunu pa baate na mar. 4.11.2 OTROS EMPLEGOS Hasta ta presente en dellos emplegos de mena alverbial, col significu de "mesmamente". Exemplos: si m'apures, hasta paez llistu; si nun fueres tan repunante, hasta t'invitaba. 4.12 Haza o hacia 4.12.1 CONTENOS Y EMPLEGOS Ente los estremaos contenos y emplegos que tien la preposicin haza o hacia, puen mentase los siguientes:
246

XI X . Les preposiciones

a) La preposicin haza ~ hacia indica movimientu nuna direicin determinada, ensin consear el so acabamientu. Poro, equival ms o menos a "en direicin a": baxaba haza'l valle, empobinaron hacia equ, diben haza'l pueblu, el fumu xuba hacia'l cielu, la baxada haza'l valle. Permite usos figuraos: el nuesu camn haza la iguald ye bien abegosu. Tien tamin emplegos con referente temporal: vamos y haza la primavera. b) Pue equivalir a "aproximadamente, ms o menos". Exemplos: casse haza los venti aos, xubiron-y el sueldu hacia diez mil pesetes. La preposicin haza ~ hacia ye perpoco usada. En cuentes d'ella, y col mesmu significu, sense pa y contra ~ escontra. Asina, dalgunos de los exemplos puestos puen espresase d'esta miente: baxaba pal (contra'l) valle, empobinaron pa (contra) equ, diben pal pueblu (contra'l pueblu), el fumu xuba pal (contra'l) cielu, la baxada pal (contra'l) valle, el camn pa la (contra la) iguald, vamos y pa la (contra la) primavera. 4.13 Pa 4.13.1 FORMA

La preposicin pa, cuando-y sigue una pallabra qu'entama en a- o ha-, pierde la vocal, lo que s'indica na escritura per aciu de la forma apostrofada p'. Exemplos: p'Asturies, p'haber. Nun hai perda tala (nin, polo tanto, apostrofacin) ante otres vocales: pa Elena, pa homes. La secuencia formada por pa y artculu el forma la contraicin pal: pal conceyu. Nun hai contraicin coles otres formes d'artculu (pa la xente, pa lo falao, pa los conceyos, pa les cases) nin col pronome l (pa l). La secuencia de les preposiciones pa ms ente forma la contraicin pante: esi bollu ye pante los dos. 4.13.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin pa amuesa los contenos y emplegos que siguen darru: a) Direicin, seya con referencia a un llugar (voi pa Uviu, los neos colaron pal parque, esti ye'l camn pal monte), o referencia temporal (esti aire ye niciu de que y vamos pa la seronda, d'equ pa xunu van atopar trabayu). De referencies de mena espacial surden emplegos de sentu figuru: enfilen drechos pa la muerte, el camn pa la paz ye enguedeyu. El significu
247

XI X . Les preposiciones

direicional pue asociase a la idea de "cantid que queda pa peracabar un periodu, una serie": falten cinco meses pal branu, qudenvos dos pa la docena. b) Allugamientu, que pue ser nel espaciu (la xente ta pal llagar, el mio fu trabaya pa Barcelona) o nel tiempu (vmonos pal Antroxu, nac pal mes de mayu). c) Finalid: ye piedra pa mecheros, traxeron mazana pa sidra, dxilo pa nun lu ofender. Les oraciones llamaes finales nun son ms qu'oraciones sustantivaes y precedes de pa: dxilo pa que nun s'ofendiere. La finalid pue tener un beneficiariu o receutor concretu: el premiu foi pa Xeln, toles llaceries foron pal probe paisanu. 4.13.3 OTROS EMPLEGOS Atpense dellos xiros idiomticos onde s'emplega la preposicin pa. Por exemplu, col verbu dir pue indicar "cantid aproximada de daqu": va pa tres meses que nun vos veo. La perfrasis tar pa + infinitivu (ver XVI.14.1) tien el significu de sucesu que se produz darru, averamientu a unes condiciones determinaes: ello ye que tuvo pa morrer, pero espoxig; tas tu pa criticar a naide. La secuencia pa + sustantivu + oracin axetiva tien dl sentu concesivu: pal aire que fai, nun ta fro; pa les perres que ganes, bien te quexes. El sintagma pa con sustantivu, xebru por pauses, constiti un tipu especial de fras alverbial: pa Mara, esto ye un lladroniciu; fai falta, pa ellos, cambialo too dafechu. 4.14 Per 4.14.1 Forma Les secuencies de per y artculu formen estes contraiciones: pel, pela, pelo, pelos y peles. La secuencia de preposiciones per + ente produz la contraicin pente. Exemplu: el gatu metise pente les tables. Otres secuencies de per y un alverbiu dan tamin llugar a otres contraiciones, magar que la secuencia ensin contraicin ye igual de vlida: per + equ pequ (tamin: per equ) per + eh peh, perh (tamin: per eh) per + ende pende (tamin: per ende) per + ell pell (tamin: per ell)
248

XI X . Les preposiciones

per + all pell (tamin: per all) per + enriba penriba, perriba (tamin: per enriba) per + embaxo pembaxo, perbaxo (tamin: per embaxo) 4.14.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin per amuesa los siguientes contenos y emplegos: a) Pasu al travis d'un sitiu, llugar per onde se va, per onde se pasa. Equival, nesti significu, a la locucin al travis de: anduvieron pel monte venti des, agora vais pasar per Amieva, ellos atayaron per otru llau. D'esti significu espacial remanez un emplegu en sentu figuru: yo nun paso per dexa-y facer lo que quiera; los msicos anden y pela ltima pieza; per un llau, saben asturianu y, per otru llau, nun saben escribilu. Lxicamente, ye per la preposicin que s'emplega precediendo a alverbios de llugar, faciendo de complementu lxicu d'ellos: per equ (o pequ), per eh (o perh, peh), per ende (o pende), per ell (o pell), per enriba (o penriba, perriba), per embaxo (o pembaxo, perbaxo), per delantre, per detrs, per ondequiera, per uquiera, per fuera, per dientro, etc. b) Allugamientu nel espaciu (la xente ta peles cases, de xemes en cuando volu per Uviu) o nel tiempu (vmonos pela maana, pela nueche y pela tarde; per aquelles dmines la xente sufra abondo; pel iviernu, pela primavera y pela seronda). Ha atalantase que'l periodu temporal consideru pue espresase tamin gracies a los llabores, colleches o fechos d'esi tiempu, o colos nomes de les fiestes que se celebren nesi tiempu: pela pacin trabay cuanto pudi, peles ablanes voi facevos una visitina, llamnos peles eleiciones xenerales, igual nun voi poder vevos per Santolaya, per San Xuan son los des ms llargos del au, pel Antroxu ent fai fru. c) Instrumentu o mediu: unvime una carta per corru certificu, televisin per cable, llamlos per telfonu. 4.14.3 OTROS EMPLEGOS La preposicin per ta presente en dellos xiros idiomticos, propios de la fala coloquial, onde s'espresa intensid o la insistencia con que se fai una aicin sobre un oxetu: tuvo machacando per l tola tarde, Xuan re pel neu hasta fartucase, ech per ella cuanto quixo, nun facen ms que prindar peles vaques, quieren puyar pela xata. La preposicin per emplgase en locuciones prepositives como per ente medies de, per mediu de y per aciu de, qu'espresen instrumentu o mediu.
249

XI X . Les preposiciones

4.15 Por 4.15.1 FORMA Les secuencies formaes pola preposicin por y l'artculu dan llugar a les contraiciones pol, pola, polo, polos, poles. Exemplos: pol pueblu, pola fa, polo que s, polos pueblos, poles fes. 4.15.2 CONTENOS Y EMPLEGOS La preposicin por amuesa los siguientes contenos y emplegos: a) Causa o motivu: posse del autobs pola to culpa, eso facmoslo por defender los fos. Cuando por va siguu d'una oracin sustantivada por que, la secuencia por + que escrbese nuna sola pallabra: eso facmoslo porque defendemos los fos. b) "A favor de": ellos votaron pol so candidatu, la llucha pola vida. c) Mou o manera: llevronlu a la polica pola fuerza. d) Complementu axente: esti armariu foi fechu pol carpinteru, un actu presidu pola conseyera. Arriendes d'estos emplegos, la preposicin por, en contestos especficos, vese arrodiada de significaciones diverses: - Con verbos de direicin, "en cata de", "en busca de": foron por l, pero nun lu atoparon; vieno a mio casa poles perres. - Con infinitivu, indica qu'una aicin ent nun se fizo o que ta a puntu de facese: tn les cames por facer; tien tolos problemes por iguar; toi por dic-yoslo, pero nun m'atrevo. - Preciu o valor en contestos qu'a ello faen referencia: merclu por mil pesetes, ye un armariu vendu por pocu preciu. - "En cuentes de", "en llugar de", "en calid de", "como": merclu por bonu, pero yera de mala calid; diron-y n por otru; fal Mara por Xuan. La preposicin por ye la emplegada pa espresar cantid pola que se multiplica daqu: tres por cuatro son doce, multiplici siete por nueve. Cuando por ye ndiz funcional de suplementu (ver XXIII.3.4), cuasi que ta fallida de contenu, teniendo nami un puru valor gramatical: naguaben por figos. Nestos casos, cuando por va siguu d'una oracin sustantiva en funcin de suplementu, la secuencia por + que escrbese en pallabres xebraes: naguaben por que-yos dieran figos.
250

XI X . Les preposiciones

4.15.3

OTROS EMPLEGOS

La preposicin por sase en delles locuciones alverbiales o prepositives, como por favor, por cuenta de, pola mor de ~ por mor de, etc. La preposicin por pue atopase nel rxime preposicional de dellos verbos: entrugar por, naguar por, esperar por, quexase por, rispir por, allampiar por, carpir por, apostar por, mirar por, etc. 4.15.4 PER Y POR

En tou casu, tendrse en cuenta nun confundir les preposiciones per y por, que caltienen formes y emplegos diferentes. De fechu, el so estremu significu permite dixebrar oraciones como stes: esti camn ta fechu pel pueblu "a lo llargo'l pueblu" / esti camn ta fechu pol pueblu "foi'l pueblu'l que lu fixo"; trabayes per Asturies? "a lo llargo d'Asturies" / trabayes por Asturies? "a favor d'Asturies"; por qu los faes asina? / per qu camn andes? 4.16 Segn La preposicin segn indica acuerdu ente dos trminos. Poro, esta preposicin ye sinnima d'espresiones como acordies con, d'acuerdu con, etc. Exemplos: van facelo segn los tos conseyos; segn la radio, El Puertu Payares ta zarru; segn tu, les coses son fciles d'iguar. En rellacin cola so condicin de pallabra tnica, segn pue constituyir sintagma autnomu frutu d'una elisin verbal. Asina asocede cuando s'emplega como respuesta: Vas dir o nun vas dir? Segn. Per otru llau, segn dexa de ser preposicin pa funcionar como una conxuncin, como trespositor oracional a alverbiu n'exemplos como: segn vena, cruzse con to p; segn diz el mdicu, eso crase faciendo deporte. 4.17 Sin o ensin Seya nun complementu circunstancial o nun trminu subordinu nominal, la preposicin sin ~ ensin ofrez siempre'l contenu d'ausencia o privacin, polo qu'en munches ocasiones pue considerase antnimu de con. Exemplos: el fu ta sin la ma, caf ensin zucre, nun me gusten les romeres sin gaita nin baille, ensin parages nun pudo atechase, sin lleis democrtiques nun ye posible la crtica, un perru ensin amu, paez un home sin chapeta, acurdense d'aquelles dmines ensin seard, siempre diz les coses sin que-y faigan crtiques, tn les cames ensin facer.
251

XI X . Les preposiciones

4.18 So 4.18.1 FORMA La preposicin so siguida d'artculu el da llugar a la contraicin sol; col restu de los artculos nun se fai contraicin. Exemplos: sol monte, so la pea, so l'area, so lo quemao, so los montes, so les pees. 4.18.2 CONTENOS Y EMPLEGOS

La preposicin so equival, en contenu y emplegos, a baxo. Espresa, ents, un allugamientu na parte inferior o baxera de daqu. Exemplos: les madrees tn sol escau, apaeci'l dineru so la llbana, la defensa ta so la responsabilid del estu, so la monarqua asturiana naci la ciud d'Uviu. Equival, como la preposicin baxo, a la secuencia d'alverbiu y preposicin debaxo de, embaxo de. So ensin artculu siguiente apaez n'usos arcaizantes como: esa promesa fzola so xuramentu, esi asuntu ta so investigacin del xuez. 4.19 Sobre o sobro Estos son dalgunos de los contenos y emplegos ms importantes de la preposicin sobre ~ sobro: a) El significu primariu de la preposicin sobre fai referencia a llugar; concretamente, indica un allugamientu na parte superior o cimera de daqu, polo qu'equival a la espresin alverbial enriba de. Exemplos: el platu ta sobre la mesa, el gatu anda sobro'l teyu. Dende eh, almite usos en sentu figuru: hai una amenaza sobre les nueses vides, sobro Dios nun hai nada imaxinable. b) Equival a la espresin alverbial alredor de cuando indica un movimientu tomando daqu como apoyu: les ruedes voltien sobre la exa, la Tierra voltia sobro s mesma. Nesti sen, emplgase tamin significando "aproximadamente", "ms o menos": mio gelu anda sobre los ochenta aos, eso foi sobro met de mes. 4.20 Tres El significu primariu de la preposicin tres fai referencia a un allugamientu na parte d'atrs; poro, equival a la espresin alverbial detrs de. Exemplos: punxronse tres la muria, cay tres el matu, el pueblu ta tres el cordal. La idea d'allugamientu pue entendese tamin en sen temporal: tres el branu vien la seronda, tres cenar foron dormir.
252

XI X . Les preposiciones

La preposicin tres pue usase sola, como nos exemplos vistos, o siguida de de. Nesti casu, la secuencia tres de pue considerase en xunto como una sola preposicin (asemeyao a lo qu'asocede con ensin). Exemplos: punxronse tres de la muria, cay tres del matu, el pueblu ta tres del cordal, tres del branu vien la seronda, tres de cenar foron dormir.

Preposiciones impropies

Esisten otres espresiones que, dafechu o en parte, aporten al sustantivu significaciones de mena preposicional, exerciendo les funciones propies de les preposiciones. Son les siguientes: ACABANTE ~ ACABANTES Antiguu participiu de presente del verbu "acabar", apaez nesta espresin morfolxicamente invariable que fai funciones preposicionales. Acompaa siempre un infinitivu pa tresponelu a axetivu, como en el pan ta acabante salir del fornu (atributu) o en ye pan acabante salir del fornu (axacente nominal), o pa tresponelu a alverbiu, como en acabantes llegar pnxose a falar (complementu circunstancial). MENOS Esti comparativu llogra valores preposicionales indicando'l non inxerimientu de daqu o daquin no espresao n'otru trminu de la mesma oracin: sabenlo tolos vecinos menos Xulio. MET Trtase del sustantivu met, qu'en delles construcciones equival a una preposicin, col significu de "en met de", "nel mediu de": llantse met'l camn y nun dexaba pasar a naide. METANES ~ METANOS Tien los mesmos usos que met. Exemplu: llantse metanes el camn. SACANTE ~ SACANTES Derivu del verbu "sacar", fai funciones preposicionales, indicando'l non inxerimientu de daqu o daquin no espresao n'otru trminu de la mesma oracin: sabenlo tolos vecinos sacante (sacantes) Xulio.
253

XI X . Les preposiciones

Les "locuciones prepositives"

Les locuciones prepositives son espresiones formaes por un elementu nominal que na locucin pue tar descargu del so significu ordinariu. Asina, son locuciones prepositives les qu'apaecen nestos exemplos: arriendes de lo dicho, false tamin de la situacin; tenen el coche aparcu al par de la tienda; anda siempre al rau de lo que diz l'hermanu; caminaron al travis de tol conceyu; xintaron en ca de Lluca; merc piescos en vez de naranxes; merc piescos en cuenta de naranxes; merc piescos en llugar de naranxes; consigui trabayu per mediu de Xuan; consigui trabayu per ente medies de Xuan; consigui trabayu gracies a Xuan; el concursu nun se celebr por mor del mal tiempu; el concursu nun se celebr pola mor del mal tiempu; el concursu nun se celebr por cuenta del mal tiempu; respeuto a esi fechu, el presidente nun dixo nada; al respeutive de tal fechu, el presidente nun dixo nada; axuntronse frente a la delegacin; fzolo too en redues d'una paz que nun lleg; la polica anda en cata del lladrn. La supuesta "locucin prepositiva" pue nun ser ms qu'un sustantivu xeneralmente precedu de preposicin y en funcin de complementu circunstancial, al que-y pue siguir un trminu subordinu nominal precedu tamin d'una preposicin que pue perdese si'l contestu lo permite; ver XXII.2.4.2. Esti ye'l casu d'espresiones tales que: taben charrando al llau de la casa; llaven la ropa a la vera del ru; veni equ al pie del horru; a fuerza de muncha xera llogr lo que quera; d'acuerdu con eses previsiones, esti va ser un bon au; tamos en favor del prestixu social de la llingua; a Mara nun la vi a lo llargo de tol branu; punxronse en met del pueblu a vender; punxronse nel mediu del pueblu a vender; los corredores van camn d'El Puertu Payares; en rellacin con esi fechu, el presidente nun dixo nada; no referente a esi fechu, el presidente nun dixo nada; el concursu nun se celebr a causa del mal tiempu; ellos falen a la escontra de les tos intenciones; la xente cuerre en direicin a la mar; la polica anda en busca del lladrn; anden al rebuscu de llmpares. Otres "locuciones prepositives" tn formaes d'un axetivu alverbializu que s'acompaa d'un trminu subordinu nominal precedu de preposicin (ver XXII.2.4.2.b), como s'aprecia nestos exemplos: taben charrando xunto a la casa (xunto de la casa); acordies con eses previsiones, esti va ser un bon au; tocante a (tocntenes a) esi fechu, el presidente nun dixo nada.
254

XI X . Les preposiciones

Y, pa cabu, otres tn formaes a base d'un elementu verbal ms o menos fosilizu: pese a los problemes, el negociu espoxiga; a pesar de los problemes, el negociu espoxiga; sabenlo tolos vecinos, a nun ser Xuan; no que se refier a esi fechu, el presidente nun dixo nada; no que cinca esi fechu, el presidente nun dixo nada. Nun tienen realmente calter preposicional otres espresiones llamaes impropiamente "locuciones prepositives". N'efeutu, unes vegaes trtase d'un alverbiu acompau d'un trminu subordinu nominal precedu de de, preposicin que pue desapaecer si'l contestu lo permite. Y asina, resulten les espresiones enriba (de), encima (de), embaxo (de), debaxo (de), delantre (de), detrs de, enantes de, primero (de), depus de, llueu (de), dientro (de), fuera (de), cerca (de), lloe (de), alredor de, enfrente (de), aparte (de), ams de, adems de, etc. Ha tenese en cuenta qu'estes espresiones son permuncho usaes na llingua falada. De fechu, dalgunes d'elles sonlo tanto o ms que la correspondiente preposicin col mesmu significu: el gatu ta enriba del teyu o el gatu enriba'l teyu equivalen a el gatu ta sobre'l teyu; les madrees tn embaxo del escau o les madrees tn embaxo l'escau equivalen a les madrees tn baxo l'escau o les madrees tn sol escau; punxronse delantre de la muria o punxronse delantre la muria equival a punxronse ante la muria o punxronse nte la muria; atoplo detrs del matu equival a atoplo tres el matu.

Xuntures de preposiciones

Nel usu de la llingua, ye frecuente atopar xuntures de dos preposiciones. Nestos casos acumlense los valores de dambes, faciendo una d'elles dalguna precisin o refuerzu so les circunstancies espresaes pola primera. Les xuntures preposicionales puen ser de varies menes: a) Xuntures de dos trespositores de sustantivu a alverbiu en funcin de complementu circunstancial. Una preposicin matiza o refuerza a la otra: vienen d'nte la ilesia, llegasti hasta nte la ilesia, pnxose pa nte la muria, pas per ante so casa, agachse contra baxo l'escau, el mofu sacronlo de so la pea, vamos caminar hasta baxo la pea, vamos caminar haza so la pea, camini pa baxo la pea, voi a cabo casa Alvarina, salieron de cabo'l prau d'Eles, movilu pa cabo'l fueu, pasaben per cabo la casa, Xuan vien de con Mara, la
255

XI X . Les preposiciones

xente vena de contra Galicia, la xente llegaba dende contra Galicia, ponivos pa contra la par, paaron abondes castaes d'en suelu, estos figos son pa en casa, la xente enfil pante ("pa ente") les dos pees, estos figos son pante ("pa ente") los dos, escoyronlu d'ente los candidatos, les gaviotes esnalaben pente ("per ente") les nubes, venen d'haza Colunga, van p'haza Colunga, arimivos pa contra'l carbayu, venen de pa Salas, venen de pela costa, dexamos la xera pa pela maana, baxaben de sobre'l teyu, esnalaben pa sobre'l teyu, esnalaben per sobre'l teyu, salieron de tres el cantu, diben pa tres la muria, andaben per tres la muria, l ye mui falagueru pa con Mara, esti pueblu pa d'iviernu ye mui fru, voi an ("a en") casa de Xuaquina, esi becerru y val poco de por s, vamos a por llea. Hai casos nos qu'una de les preposiciones nun amiesta nada nin al contenu nin a la funcin de la segunda. En realid, sera meyor falar nestos casos d'una sola preposicin orixinada na xuntura de dos: ensin, tres de, etc. b) Xuntures de dos trespositores de sustantivu a axetivu en funcin de trminu subordinu nominal: una botella d'a llitru; una moneda d'a cien; el texu d'nte la ilesia; el mofu de baxo la pea; el mofu de so la pea; la casa de cabo'l prau (de co'l prau); los conceyos asturianos de contra (d'escontra) Galicia; les castaes d'en suelu tn paaes; les persones d'ente cuarenta y cincuenta aos; nami almiten xente d'hasta trenta aos; estos marineros son d'haza Llanes; el camn p'haza Llanes ye si; son xente de pa Salas; son xente de pela costa; los eros de sobre'l teyu; la llosa de tres la casa.

256

XX . Les conxunciones

Les conxunciones
1 Carauterstiques xenerales

XX

Dase'l nome de conxunciones a delles pallabres qu'amuesen como carauterstiques ser tones, dependientes y tener la posibilid de cumplir n d'estos cometos: a) Enllazar dos trminos de la mesma funcin o categora sintctica, como faen les conxunciones coordinatives o conectores. Ver tamin XXV.1.2. b) Convertir o tresponer una oracin en sustantivu, axetivu o alverbiu, con una funcin especfica dientro d'otra oracin, como ye'l casu de les conxunciones subordinatives o trespositores. Ver tamin XXV.2.1.

2 Conxunciones coordinatives o conectores


2.1 Carauterstiques funcionales Les conxunciones coordinatives ponen en rellacin dos trminos de la mesma funcin. Asina, dos suxetos (Xuan y Mara canten), dos complementos direutos (el neu come mazanes y figos), dos complementos indireutos (ellos faen casu al p y al gelu). Tamin puen enllazar dos trminos de la mesma categora sintctica: dos sustantivos (como nos exemplos anteriores), dos axetivos (esi cuadru paez bonu y caru), dos verbos (ellos falen y rin), dos oraciones (dxome que les puertes taben pesllaes y que nun poden abrise), etc. Convin precisar que'l cometu de les conxunciones coordinatives nun ye amestar nin crear la rellacin ente los trminos, sinn aportar valores semnticos a esa amestadura. Por exemplu, en el neu come mazanes y figos, la conxuncin y da un matiz de xuntanza o suma; en el neu come mazanes o peres, la conxuncin o consea que d'ente los dos trminos en rellacin ha escoyese n. 2.2 Clasificacin segn contenu Acordies col significu qu'aporten, les conxunciones coordinatives clasifquense como sigue darru:
257

XX . Les conxunciones

2.2.1 CONXUNCIONES COPULATIVES Espresen una amestanza o suma ente los trminos que s'enllacen. Son les siguientes: Y ~ YA Dambes formes son equivalentes dafechu en tolos casos: Uviu y Xixn o Uviu ya Xixn, blancos y negros o blancos ya negros, enriba y embaxo o enriba ya embaxo, nieva y orbaya o nieva ya orbaya. De toes maneres, cuando a la forma y sigue pallabra qu'entama per i-, hi(non parte de diptongu), aconsyase escribir ya pa nun dar llugar a cacofona: branu ya iviernu, oru ya inciensu, teores ya hiptesis, Xuan ya Hilario. NIN Estrmase de y ~ ya nel so contenu negativu. Ye corriente qu'apaeza repetida na secuencia nin... nin, precediendo a can de dambos trminos. Exemplos: nun me disgusta (nin) Uviu nin Xixn, nun son (nin) blancos nin negros, nun taben (nin) enriba nin embaxo. Precediendo al verbu sustiti a la negacin nun: nun nieva nin orbaya o nin nieva nin orbaya. 2.2.2 CONXUNCIONES DIXUNTIVES Indiquen que los dos trminos presntense de manera qu'n refuga al otru, nun pudiendo escoyese dambos al mesmu tiempu. Son les siguientes: O Exemplos: quiero parroches o bocartes, yeren cangueses o valdesanos, facmoslo gei o maana, callis o chenvos. La dixuncin pue reforzase si la secuencia ye o... o, de manera que tamin ye posible: quiero o parroches o bocartes, yeren o cangueses o valdesanos, facmoslo o gei o maana, o callis o chenvos. nte pallabra qu'entama per o-, ho-, aconsyase escribir la variante u pa nun dar llugar a cacofona: esti u otru, llueve u orbaya, muyeres u homes, Olaya u Hortensia. O BIEN... O BIEN Espresa una dixuncin reforzada: facmoslo o bien gei o bien maana. 2.2.3 CONXUNCIONES ADVERSATIVES Espresen un contraste o contraposicin ente los trminos. Son stes:
258

XX . Les conxunciones

PERO, MAS Pero indica que se contraponen dambos trminos, pero nun se refuguen ente s: ye caro pero bono, tn enriba pero nun sitiu fcil, xueguen pero nun molesten. Pela so parte, mas ye sinnimu de pero, usu nami nel llinguaxe lliterariu: ye caro mas bono, tn enriba mas nun sitiu fcil, xueguen mas nun molesten. SINN Necesita siempre la presencia d'una negacin precedente, polo que pue considerase en realid la conxuncin complexa nun... sinn o non... sinn. No referente al significu, estrmase de pero en qu'establez una contraposicin que fai incompatibles dambos trminos, siendo refugu'l primeru d'ellos. Acordies colos distintos usos de les formes nun y non del alverbiu negativu (ver XIV.5.1.6), danse les siguientes secuencies: nun... sinn (nun traxo peres, sinn ablanes; nun vive cerca, sinn lloe) y non... sinn (traxo non peres, sinn ablanes; vive non cerca, sinn lloe). Cuando conecta dos verbos, cueye la forma sinn que: nun traxo peres, sinn que traxo ablanes; nun vive cerca, sinn que vive lloe. N'otres ocasiones, la contraposicin espresada por sinn consiste en que daqu se presente xunto con otros fechos. Poro, esisten les secuencies non solo... sinn (tamin) y non solo... sinn que (tamin). Exemplos: non solo llee revistes, sinn (tamin) noveles; non solo fala francs, sinn que (tamin) fala alemn. 2.2.4 CONXUNCIONES CONSECUTIVES Espresen qu'ente los dos trminos coordinaos, el segundu ye consecuencia del primeru o deduzse d'l, dependiendo del orde nel que s'amuesen nel mensaxe. Siempre enllacen oraciones. Son: CONQUE Exemplu: tena abonda fame, conque entr nun restaurante y xint; entr nun restaurante y xint, conque tena abonda fame. DE MOU QUE ~ DE MANERA QUE ~ DE MOU Y MANERA QUE Exemplu: eso nun ye lo qu'esperaben de ti, de mou que (de manera que ~ de mou y manera que) y pues pidi-yos perdn. ASINA QUE Exemplu: l'avin nun sal hasta les cinco, asina que y podemos aburrinos.
259

XX . Les conxunciones

2.3 Les llamaes "locuciones conectives" Hai una riestra d'espresiones, llamaes davezu "locuciones conectives", qu'amuesen trazos asemeyaos a les conxunciones coordinatives, como espresar cuasi los mesmos contenos. Son, sin embargu, alverbios de xuntura en funcin de complementu circunstancial referu a tola oracin; ver XXIII.3.8. Ye'l casu de poro, ents, d'esta miente, asina (qu'espresen consecuencia), d'otra miente, sicas (qu'espresen contraposicin), etc. Exemplos: l'helicpteru elvase verticalmente: poro, nun necesita d'una pista llarga; si nun llovi nun mes, ents tien qu'haber una seca tremenda; les partes sentronse a negociar: d'esta miente, llograron un acuerdu de paz; tu sulta-y les verdaes: asina, vers cmo nun gorguta; d'otra miente, les coses van igundose pasu ente pasu; ser yera callu: sicas, cuando-y daba por falar nun paraba.

Conxunciones subordinatives o trespositores

3.1 Carauterstiques funcionales Les conxunciones subordinatives convierten una oracin n'elementu subordinu a otru nucleu verbal, funcionando dientro d'otra oracin como sustantivu, axetivu o alverbiu. Son, ents, trespositores del nucleu verbal a otres categores. A diferencia de les conxunciones coordinatives, que s'interponen, les subordinatives inxrtense nel dominiu sintcticu de la oracin trespuesta. Ams, son incompatibles cola funcin apellativa del verbu, esto ye, col imperativu. Frente a otros trespositores, como los relativos o interrogativos, les conxunciones subordinatives nun funcionen como referentes d'otros elementos del contestu, nin exercen funcin nenguna dientro la oracin que tresponen. 3.2 Clasificacin 3.2.1 TRESPOSITORES DE VERBU A SUSTANTIVU Convierten una oracin en sustantivu, siendo ents a exercer les funciones pa les que ta capacitada esa categora. Son les siguientes:
260

XX . Les conxunciones

QUE (QU') Exemplos: que nun ye asina sbeslo tu, dxome que les coses nun van bien pel pueblu, nun-y quito mritu a qu'aguanten tantu tiempu sin fumar, fzolo pa que la fa pudiere estudiar, l'asuntu de que baxen los precios ye mentira. SI COMPLETIVU Estrmase de que en que s'emplega dependiendo de verbos con negacin o de dulda, o de verbos n'imperativu. Exemplos: nun m'aclari si les coses van bien pel pueblu, nun-y doi importancia a si vienen o non, entrga-y si pue estudiar, l'asuntu de si baxen los precios paez mentira. 3.2.2 TRESPOSITORES DE VERBU A ALVERBIU Convierten una oracin n'alverbiu, pudiendo ents exercer les funciones propies d'esta categora. Acordies coles estremaes significaciones que puen espresar, les conxunciones alverbializadores puen clasificase como vien darru (teniendo en cuenta qu'una secuencia de dos o tres pallabres formen una sola conxuncin si nun se puen reconocer como elementos menores qu'aporten un determinu significu al conxuntu): DE LLUGAR ONDE, U ~ AU Na so condicin de conxuncin non de relativu sase ensin antecedente. Exemplos: prsta-y fumar onde nun molesta o prsta-y fumar u nun molesta o prsta-y fumar au nun molesta; nun van pa onde dicen ayeri. DE TIEMPU CUANDO Na so condicin de conxuncin non de relativu sase ensin antecedente. Exemplos: fuelguen cuando-yos da pola gana, esi peridicu ye de cuando vivemos en Llanes. MIENTRES (QUE), DEMIENTRES, MENTANTO Espresen simultaneid ente dos fechos. Exemplos: mientres (que) yo llendo les vaques ella salla les pataques, llavi la ropa mentes (que) nosotros fregamos el suelu, demientres caminaba diba pensando en milenta coses, esa llei hai que la cumplir mentanto nun la desanicien. DE LA QUE ~ A LA QUE Espresen tamin simultaneid. Exemplos: cmpresme arbeyos de la que pases pela tienda d'Alicia, a la que sales del trabayu vienes veme.
261

XX . Les conxunciones

CUANTES (QUE) ~ EN CUANTES (QUE) Espresa qu'un fechu produzse inmediatu a otru. Exemplos: cuantes (que) garre les vacaciones salgo de viaxe, en cuantes lo supo corri a avisalos. NAMS (QUE) ~ NAMI Refierse a la inmediatez: nams que t'enteres d-yoslo a ellos, nami lo faigan que nun dexen d'avisar. MALPENES ~ MALAPENES Tamin espresa inmediatez: malpenes lu vi dime cuenta de lo vieyu que ta. DESQUE ~ DE QUE Espresa'l momentu nel que tien orixe otru fechu; equival a "dende que". Exemplos: desque ye direutor nun hai quien fale con l, eso psanos de qu'hai alcalde nuevu. DE MAGAR Espresa, lo mesmo que desque, orixe d'una aicin: de magar atop trabayu paez que ta ms llasparderu. DE MOU COMO Na so condicin de conxuncin non de relativu sase ensin antecedente. Exemplos: nes romeres baillen como-yos deprendieron, failo como puedas. SEGN Exemplos: segn escribes vas cansar muncho la mano. DE CAUSA COMO Exemplu: como nun-y dieron bon tratu, ella present una quexa na direicin. PUESTO QUE, Y QUE Exemplos: puesto que yes nacu en Ribesella, sabrs de coses de la mar; fala con ella, y que dices que te fai casu. FINALES AL ENVS DE QUE ~ COL ENVS DE QUE Exemplu: presentse nel ayuntamientu al envs de que lu inscribieran.
262

XX . Les conxunciones

CONDICIONALES SI CONDICIONAL Exemplos: dces-ylo si la ves, si n'agostu ficiere bon tiempu vendren munchos turistes. A MENOS QUE Exemplu: nun va ayudate, a menos que-y lo pidas. CONCESIVES ANQUE Contrapn dos trminos caltenindolos compatibles, pero con ms intensid que pero. Exemplos: anque lo nieguen, eso foi asina; siempre aprueben anque nun estudien nada; xueguen anque nun molesten. Ye frecuente que na oracin trespuesta pola conxuncin nun se repita'l verbu si ye coincidente col principal: ye caro anque bono, tn enriba anque nun sitiu fcil. MAGAR QUE, MASQUE, POR MS QUE, INDA QUE Tienen el mesmu significu que anque. Exemplos: magar que ta murniu, nun pierde les ganes de rir; nun-y comentes un res, masque surda'l tema; por ms que s'enfocique nun cuento face-y casu; inda que son les diez, tova ye de da. 3.3 Les llamaes "locuciones conxuntives" Esiste toa una riestra d'espresiones llamaes tradicionalmente "locuciones conxuntives" con carauterstiques funcionales asemeyaes a les conxunciones subordinatives. Sin embargu, nun son conxunciones, sinn xuntures d'otros elementos. Esti ye'l casu de les espresiones que vienen darru: - Preposicin + que conxuncin: pa que, dende que, ensin que, etc. Nel casu de porque la secuencia preposicin + que escrbese nuna sola pallabra: ella present una quexa na direicin porque nun-y dieron bon tratu, falo porque quiero. - Alverbiu + de + que conxuncin: dempus de que, antes de que, primero de que, etc. - Alverbiu + que relativu: dempus que, antes que, siempre que, cuantay que, abenay que, etc. - Locucin prepositiva + que conxuncin: a condicin de que, a pesar de que, nel casu de que, a menos que, al envs de que, visto que, darru que, pese a que, etc.
263

XX I . Derivacin y composicin

Derivacin y composicin
1 Signu y pallabra

XXI

Llmase signu a tou aquel elementu de la comunicacin llingstica dotu de significante y significu. Por exemplu, meyor ye un signu, pero me-, -yo- o -r nun lo son. Signu mnimu o monema yel que nun se pue xebrar nespresiones menores con significu: bien, -u en malu, da de ges. Signu complexu yel constituyu por ms d'un signu: malu, falamos, el pueblu de Xandra, el pxaru esnala. La pallabra, per otru llau, pue definise como l'elementu llingsticu dotu de significu y escritu ente dos espacios. El conceutu de pallabra nun tien pertinencia llingstica. Unes vegaes coincide col signu mnimu (bien), otres col signu complexu (malu), otres vegaes delles pallabres constitin un signu mnimu (da de ges), etc. 1.1 La estructura de les pallabres Les pallabres puen tar formaes por dos menes de signos llingsticos: el signu lxicu y el signu morfolxicu. 1.1.1 EL SIGNU LXICU El signu lxicu, imprescindible pa la constitucin de la pallabra, ye'l so nucleu semnticu, que-y aporta'l significu central. Pallabres como los sustantivos, los axetivos, los alverbios, les interxeiciones o los verbos tn dotaos de signu lxicu. El lexema ye la organizacin semntica que cueye'l signu lxicu. Acordies cola so constitucin, puen estremase: lexemes cenciellos o simples, non xebrables en ms signos (por exemplu, en llibr-u, mariell-a, maana, guo!, fal-ar); y lexemes complexos, formaos o bien por un nucleu lxicu ms n o ms derivativos (per-prestos-u, tres-pas-ar, cabral-ieg-u), o bien por un nucleu complexu en pallabres compuestes (saca-geyos, cabud-au). 1.1.2 EL SIGNU MORFOLXICU El signu morfolxicu ye dependiente del signu lxicu. Aporta a la pallabra contenos secundarios qu'amuesen les rellaciones que la pallabra cueye
264

XX I . Derivacin y composicin

con otros elementos del sintagma o de la oracin. El sustantivu, laxetivu y el verbu presenten signu o signos morfolxicos, pero non lalverbiu (que ye, por ello, una pallabra invariable). Los signos morfolxicos duna llingua presntense en llistes zarraes y en nmberu fixu que nun fai camudar conscientemente l'aicin de los falantes y qu'ofrez curtios cambios (o nengn) cola evolucin a lo llargo del tiempu. El contenu d'un signu morfolxicu llmase morfema, y la espresin concreta que cueye recibe'l nome de formante. Los signos morfolxicos nominales, esto ye, los del sustantivu y axetivu, son: el xneru (masculn, femenn, neutru), el nmberu (singular, plural) y l'artculu. Los signos morfolxicos verbales son: la persona (1, 2, 3), el nmberu (singular, plural), el mou (imperativu, indicativu, suxuntivu), el tiempu (presente, pasu, futuru), l'anteriorid y l'aspeutu.

Formacin de pallabres

Los repertorios lxicos nunca tn peracabaos, darru que les necesidaes comunicatives de la comunid llingstica camuden de contino; ello produz que delles pallabres dexen d'usase (arcasmos), qu'otres s'arrequexen nel usu de delles zones (arcasmos dialeutales) y qu'otres camuden el so significu, etc. Ente estos fenmenos atpase'l de la creacin o formacin de pallabres nueves, nomaes neoloxismos. N'efeutu, cuando los falantes de la llingua necesiten oxetivamente enanchar el repertoriu lxicu, formen neoloxismos, que puen ser: a) Pallabres formaes per aciu d'otres llinges (neoloxismos propiamente dichos). Trtase de los emprstamos (adautaos, como xal del francs, mitn del ingls, ayuntamientu del castellanu, o non adautaos, como golf del ingls, dficit del llatn) y de los calcos (como ciencia ficcin del ingls). b) Pallabres formaes per aciu de los medios qu'ofrez la propia llingua. Trtase de los procedimientos nomaos afixacin o derivacin (emplegu de prefixos y sufixos, como en so-barba o folix-eru), composicin (formacin de lexemes complexos, como en cabu-d-au) y parasntesis (combinacin d'afixacin y composicin, como en picu-rrinch-n, o de prefixacin y sufixacin, como en em-pedr-iar).
265

XX I . Derivacin y composicin

Afixacin o derivacin: sufixos y prefixos

Los afixos son constituyentes marxinales del signu lxicu. Hai dos menes d'afixos: los prefixos, qu'anteceden al lexema: re-facer, per-llimpiu; y los sufixos, que siguen al lexema: muyer-ina, hom-n. Ams, diacrnicamente flase de los infixos, que son elementos que s'insierten ente la raz y los afixos pa reforzalos. Exemplos: pan-ad-eru, test-ar-azu. Pallabra primitiva ye la qu'apaez ensin afixu nengn; pallabra derivada ye aquella que tien afixos. Pelo xeneral, los sufixos (non los prefixos) son tnicos, lo que fai que provoquen un desplazamientu acentual dende la raz a ellos mesmos. Asina, zapatu zapateru, tarde tardiegu, cscara cascarina. Un mesmu afixu pue presentar variantes despresin. Asina, -anza o -ancia en asemeyanza ~ asemeyancia; lo mesmo asocede con -ientu y -entu en famientu, farientu; etc. Pa cabu, ocurre davezu qu'un mesmu sufixu pue asociase a contenos diferentes. Asina, -n espresa valor diminutivu en llibrn, valor xentiliciu en uvien, cualid en dan, etc. 3.1 Clasificacin de los afixos Los prefixos y sufixos puen clasificase acordies con dellos criterios. a) Segn el so valor semnticu, los afixos puen dividise en significativos y apreciativos. Los afixos significativos provoquen la creacin d'una pallabra de referencia oxetiva distinta a la primitiva; asina, por exemplu, desfacer designa una aicin diferente que facer, y ferreru y cuyarada refirense a realidaes distintes que fierro y cuyar. Pelo contrario, la nueva pallabra que surde de l'aplicacin d'un afixu apreciativu nun designa una realid distinta, sinn la mesma realid valorada suxetivamente de manera estremada. Asina, revieyu o perblancu nun se refieren a realidaes cualitativamente distintes que vieyu o blancu, pero modulen el so significu. Los sufixos diminutivos -n y -ucu, y l'aumentativu -n, son exemplos de cmo dellos afixos puen recoyer al empar el valor significativu y l'apreciativu. N'efeutu, apunten a un referente oxetivu cuando faen referencia a "grandor" (en sustantivos) o a "intensid" (n'axetivos y alverbios); asina, llibrn ye "llibru pequeu", azuln ye "daqu azul", homucu ye "home pequeu", gatn ye "gatu grande" y murnin ye "mui murniu". Pero cuando pasen
266

XX I . Derivacin y composicin

a un referente suxetivu (onde y nun importa'l tamau real, que pue ser grande o pequeu), puen valir pa valoraciones contraries acordies col contestu; asina, llibrn ye o bien "llibru apreciu y queru" o bien "llibru despreciable o de poca importancia", azuln ye "prestosamente azul" o "ridculamente azul", homucu ye "home apreciu y queru" o bien "home despreciable y ridculu", gatn ye "gatu que s'empondera pola importancia de les sos virtes" o "gatu tarrecible", murnin ye "murniu de mala manera". b) Segn el so valor funcional, los afixos puen ser categorizadores y non categorizadores. Afixos categorizadores son los que camuden la categora del signu al que s'axunten, lo que nun faen los afixos non categorizadores. Munchos afixos categorizadores asciense a una categora. Asina, por exemplu, el prefixu es- ye verbal (garitu esgaritar), el sufixu -anza ~ -ancia ye sustantivador (asemeyar asemeyanza), el sufixu -anu ye axetivador (rocea roceanu), el sufixu -mente ye alverbializador (prestosu prestosamente), los sufixos -ar ~ -er ~ -ir son verbales (baille baillar). Pela so parte, munchos afixos non categorizadores asciense a varies categores. Asina, por exemplu, tres- (calar trescalar, pasu trespasu, antieri tresantieri), per- (facer perfacer, blancu perblancu, lloe perlloe), -n (llibru llibrn, azul azuln, cerca cerquina), -n (gatu gatn, murniu murnin, abaxo abaxn). c) Segn el so rendimientu na formacin de pallabres na llingua, los afixos puen ser productivos o improductivos. Un afixu ye productivu cuando ta a disposicin del falante, nun s'asociando a nengn lexema determinu y llistu pa formar a volunt nueves pallabres. Por exemplu, el prefixu superlativu per- perblancu, perbonu, permalu, perllocu, perllimpiu, perfcil...; el prefixu formador de verbos a- acuriosar, aguapiar, amalar, alloquecer, acastellanar...; el sufixu diminutivu -n blanqun, grandn, homn, xatn, muyerina, castaalina, casina...; el sufixu -dura "aicin y efeutu" moyadura, chiscadura, estrapalladura, cosedura, llambedura, mancadura...; el sufixu -eru "encln o gustu por" folixeru, paneru, tabaqueru, futboleru, sidreru...; etc. Pelo contrario, un afixu improductivu ye aquelli que (productivu de xuru n'otres dmines) apaez gei de manera fixa asociu a determinaos lexemes, ensin que'l falante (que, sin embargu, pue pescanciar el so significu) pueda valise d'l pa formar nueves pallabres. Por exemplu, el sufixu diminutivu -iellu carriellu, portiella, tortiella; el sufixu de cualid -iondu fediondu, gationda; etc.
267

XX I . Derivacin y composicin

Ente medies ta una riestra de sufixos que puen nomase semiproductivos: el prefixu so- "debaxo" (sobarba), el sufixu -doriu "sitiu o ferramienta pa facer daqu" (llavadoriu, fendedoriu, bogadoriu), etc. d) Segn el so orixe, los afixos clasifquense como patrimoniales y cultos. Afixos patrimoniales son los que la llingua tien como herencia nel usu popular. Ye'l casu de los prefixos como tres- (trescalar), des- (desamecer), es- (esmigayar) o de sufixos como -n (llibrn), -acu (homacu), -dor (falador), -iegu (viviegu), -mientu (afogamientu), -exar (escornexar), etc. Pelo contrario, afixos cultos son los que s'insierten artificialmente na llingua dende l'usu eruditu o cultu, per va llibresca (anque llueu munchos puedan llegar a popularizase). Ye'l casu de los prefixos hiper- (hipertensu), semi- (semicrculu), o de los sufixos -ativu (asociativu), -ista (castellanista), etc. Bien de veces, un afixu d'orixe cultu coincide na espresin con n d'orixe popular. Asina, re- ye patrimonial en refacer, pero cultu en rexeneracin; -al ye patrimonial en castaal, pero cultu en natural; -n ye patrimonial en llibrn, pero cultu en bizantn; -ancia ye patrimonial en asemeyancia, pero cultu en constancia; etc. Convin alvertir que nami han considerase afixos les unidaes con contenu reconocible, reemplegables, qualternen el so usu col non usu, calteniendol lexemal so significu. Polo tanto, ye prefixu an- en anaerobiu (formu sobre aerobiu), pero non en nodu. De la mesma manera, hai sufixos en llibrn y puebln (formaos sobre llibru y pueblu), pero nun los hai en moln y lladrn. 3.2 Sufixos 3.2.1 MENES DE SUFIXACIN N'abondos casos, los sufixos faen un cambiu na categora sintctica a la que normalmente s'asocia un lexema. D'esta miente, la sufixacin pue ser sustantiva, axetiva, alverbial y verbal. A) SUFIXACIN SUSTANTIVA Ye la formacin de sustantivos per aciu dun sufixu: - Dende un axetivu: charrn charranera, fatu fatada, guapu guapura, llargu llargor, etc.
268

XX I . Derivacin y composicin

- Dende un verbu: alloriar alloriu, esmolecer esmolicin, iguar igua, llavar llavadura, xorrecer xorrecimientu, etc. - Dende otru sustantivu: carbayu carbayu, golor goliatu, home homn, llibru llibracu, pueblu puebln, rapaz rapazucu, sidra sidrizu, etc. B) SUFIXACIN AXETIVA Ye la formacin daxetivos per aciu dun sufixu: - Dende un sustantivu: caldu caldosu, ferruu ferruentu, sidra sidreru, llamarga llamarguizu, etc. - Dende un verbu: facer facederu, gasayar gasayosu, pensar pensatible, trabayar trabayador, etc. - Dende otru axetivu: grande grandn, llambin llambionzacu, roxu roxn, etc. C) SUFIXACIN ALVERBIAL Ye la formacin dalverbios per aciu dun sufixu. Nun ha confundise la derivacin alverbial con otros procedimientos dalverbializacin como la tresposicin preposicional (tamos en pueblu), la inmovilizacin morfolxica (trabayen curioso) y les frases alverbiales (anden al debalu). La derivacin alverbial, pela so parte, exectase col sufixu -mente, que s'amiesta a la forma femenina del axetivu: bonu bonamente, xustu xustamente, etc. Esiste tamin la posibilid de formar un alverbiu dende otru alverbiu: abaxo abaxn, tarde tardino, etc. D) SUFIXACIN VERBAL Ye la formacin de verbos per aciu dun sufixu: - Dende un sustantivu: carta cartiar, flor floriar, pata patexar, etc. - Dende un axetivu: asturianu asturianizar, blancu blanquiar, fatu afatar, guapu aguapecer, etc. - Dende otru verbu: comer comicar, nevar nevusquiar, trabayar trabayucar, etc. 3.2.2 LLISTA DE SUFIXOS -A Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: buscar busca, costar costa,
269

XX I . Derivacin y composicin

esbillar esbilla, falar fala, filar fila, iguar igua, pagar paga, pescar pesca, puyar puya, segar siega, subir suba. -ABLE Sufixu productivu, categorizador dende sustantivu o verbu, y asociu a axetivu. Significaos: - "Cualid": amar amable, mano manuable, melecina melecinable. - "Posibilid": algamar algamable, iguar iguable, manexar manexable, tresportar tresportable. -ACEU, -CEA, -CEO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "derivu de". Exemplos: herba herbaceu, opiu opiaceu. -ACU, -ACA (en sustantivos) -ACU, -ACA, -ACO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu despeutivu: home homacu, mozu mozacu, muyer muyeraca, perru perracu, rapaz rapazacu, ruin ruinacu, tontu tontacu, vieyu vieyacu. -ACU, -ACA, -ACO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significaos: - "Xentiliciu": Austria austriacu. - "Relativu a": hipocondria hipocondriacu, polica policiacu. -ACHU, -ACHA (en sustantivos) -ACHU, -ACHA, -ACHO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu despeutivu: andoscu andoscachu, borricu borricachu, bracu bracachu, perru perrachu, ruin ruinachu, vaca vacacha, vieyu vieyachu. -ADA Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende axetivu o verbu, y asociu a sustantivu. Significaos: - "Aicin y efeutu": asturianu asturianada, babayu babayada, fatu fatada, llambin llambionada, llambiotar llambiotada, llocu llo270

XX I . Derivacin y composicin

cada, lluna llunada, neu neada, nevar nevada, orbayar orbayada, risa risada, sotripar sotripada, xagetar xagetada, xatu xatada, xiblar xiblada. - "Dimensin o estensin": fondu fondada, llanu llanada, sucu sucada. - "poca": iviernu ivernada. - "Golpe": culu culada, estaca estacada, garrote garrotada, llombu llombada, martiellu martellada, alga algada, pata patada. - "Conxuntu": cabaa cabaada, llobu llobada, nial nialada, pita pitada, turista turistada. -AINA Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu despeutivu: bobu bobaina, floritu floritaina, seorita seoritaina, tontu tontaina. -AL ~ -AR Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "rbol": ablana ablanar ~ ablanal, borrachn borrachinal, caruezu carozal, castaa castaal ~ castaar, cereza cerezal, figu figal ~ figar, guinda guindal, mazana mazanal, mostaya mostayal, nisu nisal, pera peral, peruyu peruyal, piescu pescal. - "Conxuntu, sitiu onde abonda daqu": arbeyu arbeyal, bardiu bardial, carbayu carbayal, costiella costellar, escoba escobal, llamarga llamargal, llamuerga llamorgal, maz maizal, pataca patacal, piornu piornal, paya payar, rebollu rebollal ~ rebollar, salguera salgueral. - "Sitiu": cume cumal ~ cumar, vasu vasal ~ vasar. - "Utensiliu": cuernu cornal. - "Relativu a": esencia esencial, lluna llunar, mente mental, sexu sexual, sol solar. - "Cualid": bonu bonal. -ALGU Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "cargu o condicin". Exemplos: arcipreste arciprestalgu, lder lideralgu, mecenes mecenalgu, mayor mayoralgu. Tamin espresa otra mena de rellaciones col lexema: puerta portalgu. -AME Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu.
271

XX I . Derivacin y composicin

Significu: "conxuntu". Exemplos: colondra colondrame, costiella costellame, diente dentame, furu furame, lloria lloriame, mueble moblame, vela velame. -N, -ANA, -ANO Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu o verbu y asociu a axetivu. Significaos: - "Xentiliciu": Ayer ayern, Quirs quirosn, Somiu somedn, Teberga tebergn. - "Despeutivu": charrar charrn, folganza folganzn, folgar folgn, home homn, mierda mierdn, muyer muyern, tiempu tempn, tontu tontn, trapichar trapichn, traximar traximn. -ANCU, -ANCA Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu despeutivu. Exemplos: piedra pedranca, palu palancu, pozu pozancu. -ANCHU, -ANCHA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu aumentativu-despeutivu. Exemplos: fierru ferranchu, fola folanchu ~ folancha. -ANGU, -ANGA, -ANGO Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu despeutivu: floritu floritanga ~ floritangu, paisanu paisanangu, seoritu seoritangu, seorita seoritanga, seorito seoritango. -ANTE Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Cualid, que fai una aicin": alloriar alloriante, cafiar cafiante, falar falante, importar importante, mangar mangante, repunar repunante, sobrar sobrante, votar votante. - "Profesin, trabayu": ayudar ayudante, cantar cantante, comerciar comerciante, dibuxar dibuxante, estudiar estudiante, navegar navegante, negociar negociante. -ANU, -ANA, -ANO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu o alverbiu, y asociu a axetivu. Significaos:
272

XX I . Derivacin y composicin

- "Xentiliciu": Asturies asturianu, Ayer ayeranu, Babia babianu, Bolivia bolivianu, Corvera corveranu, Italia italianu, Llangru llangreanu, Pravia pravianu, Roma romanu, Somiu somedanu, Teberga teberganu. - "Propiu d'un llugar": cerca cercanu, fuera foranu, llonxe llonxanu, mediu medianu. - "Cualid": rocea roceanu. -ANZA ~ -ANCIA Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu, cualid". Exemplos: acordar acordanza, allabar allabanza ~ allabancia, andar andanza ~ andancia, asegurar seguranza, camudar camudancia, comparar comparanza ~ comparancia, confiar confianza, considerar consideranza ~ considerancia, consolar consolancia, falar falancia, figurar figuranza, folgar folganza ~ folgancia, ganar ganancia, importar importancia, inorar inoranza ~ inorancia, llabrar llabranza, matar matanza ~ matancia. -APU -APA ~ -IAPU -IAPA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu diminutivu y dacuando despeutivu. Exemplos: cachu cachapu, cuetu cotapu, pexe pexapu. -AR Sufixu productivu, categorizador dende sustantivu o axetivu y asociu a verbu. Forma verbos: agua aguar, azul azular, corchu corchar, fadiu fadiar, llende llendar, mosca moscar. -ARIU, -ARIA, -ARIO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a sustantivu o axetivu. - "Relativu a": alimentu alimentariu, comunid comunitariu, llibert llibertariu, tributu tributariu, universid universitariu. - "Profesin, trabayu": botica boticariu, funcin funcionariu. -ARRU, -ARRA, -ARRO o -ARRIU, -ARRIA, -ARRIO Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu despeutivu, dacuando emponderador: bobu bobarru ~ bobarriu, mozu mozarru ~ mozarriu, neu nearru ~ nearriu, pata patarru, tontu tontarru ~ tontarriu.
273

XX I . Derivacin y composicin

-ARU, -ARA Sufixu improductivu ensin significu especficu: cascu cscara, concha cnchara, geva gvara, llapa llpara. -ASCU, -ASCA Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu intensificador o despeutivu: fana fanascu, fiyu fiyascu, hermanu hermanascu, monte montascu, pea peascu, rama ramasca. -ASTRE Como -astru, -astra: pillu pillastre. -ASTRU, -ASTRA Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu despeutivu o rebaxador de contenu: fiyu fiyastru, hermanu hermanastru, madre madrastra, padre padrastru. -ATIBLE Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu o verbu, y asociu a axetivu. Significu: "cualid". Exemplos: despreciar despreciatible, falar falatible, favor favoratible, heredar heredatible, pensar pensatible, reparar reparatible, valorar valoratible, vengar vengatible. -ATIVU, -ATIVA, -ATIVO Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a axetivu. Significu: "relativu a". Exemplos: alministrar alministrativu, asociar asociativu, calificar calificativu, multiplicar multiplicativu, xenerar xenerativu. -ATU, -ATA o -IATU, -IATA (en sustantivos) -ATU, -ATA, -ATO o -IATU, -IATA, -IATO (n'axetivos) Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende verbu o alverbiu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Diminutivu-despeutivu": ciebu cebatu, ciegu cegatu, flor floriatu, fuera foriatu, llamar llamatu, llingua llinguatu, nome nomatu, riegu regatu. - "Instrumentu": xiblar xiblatu, xiblata. - "Cra": ballena ballenatu, llebre llebratu, llobu llobatu.
274

XX I . Derivacin y composicin

- "Aicin y efeutu de poca intensid o de poca importancia": cagar cagatu, cuspir cuspiatu, goler goliatu, mexar mexatu, morder mordiatu, sorber sorbiatu, tusir tusiatu, volar voliatu. -U ~ -ADA Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significaos: - "Capacid, daqu enlleno": autobs autobusu, bidn bidonu ~ bidonada, calderu calderu, camin camionu, coche cochu, cuyar cuyaru ~ cuyarada, escudiella escudellu ~ escudellada, fardela fardelu ~ fardelada, llavadora llavadoru ~ llavadorada, mandil mandilu ~ mandilada, pota ~ pote potu ~ potada, puu puu, tnganu tanganu ~ tanganada, vasu vasu ~ vasada, xarru o xarra xarru ~ xarrada, zapica zapicu ~ zapicada. - "Intensivu, aumentativu": banda bandu ~ bandada, golpe golpu ~ golpada, llitru llitru, quilo quilu, rebau rebau, truena tronada. - "Conxuntu": alumnu alumnu, estudiante estudiantu ~ estudiantada, funcionariu funcionariu, profesor profesoru ~ profesorada, proletariu proletariu. -AXE ~ -AX Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Cosa rellacionada con daqu": llingua llinguaxe ~ llinguax, pas paisaxe ~ paisax, pota potaxe ~ potax. - "Aicin y efeutu": blindar blindaxe ~ blindax, falar falaxe ~ falax. - "Conxuntu": quilmetru quilometraxe ~ quilometrax, voltiu voltaxe ~ voltax. -AXU, -AXA (en sustantivos) -AXU, -AXA, -AXO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu o axetivu. Significu despeutivu: amargu amargaxu, beber beberaxu, blandu blandaxu, colgar colgaxu, copa copaxa, espantar espantaxu, home homaxu, neu neaxu, pingar pingaxu, xente xentaxa. -AVU (en sustantivos) -AVU, -AVA, -AVO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende axetivu,
275

XX I . Derivacin y composicin

y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "fraccionariu". Exemplos: ocho ochavu, quince quinceavu, trenta trentavu, venti ventiavu. -AYAR Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a verbu. Significu despeutivu: escribir escribayar, tontu tontayar. -AYU, -AYA (en sustantivos) -AYU, -AYA, -AYO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu o verbu, y asociu a sustantivu o axetivu. Significu despeutivu. Exemplos: baba babayu, colgar colgayu, dulce dulzayu, espantar espantayu, mazcar mazcayu, pata patayu, pera perayu, pingar pingayu, puercu porcayu, simple simplayu, triste tristayu, viciu viciayu. -AZ Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu y axetivu. Significaos: - "Conxuntu" (con sustantivos): brganu barganaz, piedra pedraz. - "Intensivu" (con axetivos): bonu bonaz, puercu porcaz. -AZA Sufixu improductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: amarrar amarraza, esfoyar esfoyaza, filar filaza, pisar pisaza. -AZU Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Golpe": brganu barganazu, cabeza cabezazu, cibiella cibiellazu, coldu coldazu, culu culazu, fesoria fesoriazu, focicu focicazu, garrote garrotazu, llombu llombazu, madrea madreazu, martiellu martellazu, ariz arigazu ~ arizazu, pea peazu, rodiya rodiyazu, tisoria tisoriazu, verdiasca verdiascazu. - "Aicin y efeutu curtiu": emburriar emburriazu, solmenar solmenazu, sotripar sotripazu, surniar surniazu, xiringar xiringazu. -AZU, -AZA (en sustantivos) -AZU, -AZA, -AZO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu aumentativu: bribn bribonazu, coche cochazu, home
276

XX I . Derivacin y composicin

homazu, mozu mozazu, muyer muyeraza ~ muyerazu, neu neazu, pisu pisazu. -CIN Sufixu improductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: aburrir aburricin, atrayer atraicin, constituyir constitucin, contrayer contraicin, esmoler esmolicin, imaxinar imaxinacin, lliberar lliberacin, tresformar tresformacin, vengar vengacin. -D, -ED, -ID o -T Sufixu improductivu, categorizador dende axetivu y asociu a sustantivu. Significaos de "cualid, aicin, conxuntu": amable amabilid, antiguu antiged, asturianu asturianid, bonu bond, claru clarid, comn comunid, estrau estraed, falsu falsed, floxu floxed, foscu fosqued, humanu humanid, llibre llibert, malu mald, mozu moced, posible posibilid, prestosu prestosid, ruin ruind, santu santid, vecn vecind, xeneral xeneralid. -DERA Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu repetu o poco intensu": comer comedera, carpir carpidera, beber bebedera, dormir dormidera, entender entendedera, falar faladera, fumar fumadera, llimpiar llimpiadera, pruyir pruyidera, tusir tusidera. -DERU ~ -DERA (con sustantivos) -DERU, -DERA, -DERO (con axetivos) Sufixu productivu, categorizador dende verbu o sustantivu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Sitiu onde se fai daqu": abellugar abellugaderu, abrigar abrigaderu, beber bebederu, cargar cargaderu, comer comederu, criar criaderu, embarcar embarcaderu, esbillar esbilladeru, esboligar esboligaderu, llavar llavaderu, mexar mexaderu, picar picaderu, saltar saltadera, subir subidera. - "Aparatu o ferramienta": agarrar agarradera, bogadar bogaderu, firir firidera, recudir recudideru ~ recudidera, ruxir ruxideru, xingar xingaderu. - "Que pue facese": facer facederu, pagar pagaderu. - "Que tien": agua aguaderu.
277

XX I . Derivacin y composicin

-DIZU, -DIZA, -DIZO Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a axetivu. Significu: "cualid o encln". Exemplos: afayar afayadizu, aforrar aforradizu, alcontrar alcontradizu, antoxar antoxadizu, atopar atopadizu, cayer cayedizu, escaecer escaecedizu. -DOR, -DORA (con sustantivos) -DOR, -DORA, -DOR ~ -DORO (con axetivos) Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Sitiu onde se fai daqu": comer comedor, mirar mirador. - "Aparatu, ferramienta": afumar afumador, catar catadora, colar colador, coyer coyedor, grapar grapadora, llendar llendadora, llavar llavadora, recudir recudidor ~ recudidora, ruxir ruxidor, segar segadora. - "Que fai una aicin, que tien una profesin o trabayu, que tien una cualid": alministrar alministrador, afalagar afalagador, afilar afilador, aforrar aforrador, apurrir apurridor, beber bebedor, cantar cantador, cargar cargador, carpir carpidor, cazar cazador, comer comedor, corar corador, enredar enredador, facer facedor, ferrar ferrador, llabrar llabrador, matar matador, murar murador, pescar pescador, picar picador, postiar postiador, rexir rexidor, saber sabedor, segar segador, semar semador, soldar soldador, texer texedor, trabayar trabayador, vender vendedor, xugar xugador. -DORIU ~ -DORIA Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Sitiu onde se fai daqu": abellugar abellugadoriu, acotar acotadoriu, aventar aventadoriu, encarrar encarradoriu, enramar enramadoriu, falar faladoriu, llavar llavadoriu, picar picadoriu, sumir sumidoriu. - "Aparatu, ferramienta": colar coladoriu, ruxir ruxidoriu, taladrar taladradoria, xiringar xiringadoriu, rallar ralladoria. -DURA Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu": amestar amestadura, comer comedura, encetar encetadura, llavar llavadura, mancar mancadura,
278

XX I . Derivacin y composicin

moyar moyadura, quemar quemadura, raspiar raspiadura, torcer torcedura. -DURA Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid". Exemplos: falar faladura, saber sabidura. -E Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: algamar algame, alloriar allorie, arronchar arronche, embarcar embarque, empatar empate, espoxigar espoxigue, prestar preste, tresportar tresporte. -ECER Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende axetivu y asociu a verbu. Val pa formar verbos: escuru escurecer, maduru madurecer, podre podrecer, verde verdecer. -ECU, -ECA (en sustantivos) -ECU, -ECA, -ECO (n'axetivos) Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Despeutivu": bollu bollecu. - "Xentiliciu": Trubia trubiecu. -ENA Sufixu improductivu, categorizador dende axetivu y asociu a sustantivu. Significu: "conxuntu". Exemplos: diez decena, doce docena, venti ventena, trenta trentena, cientu centena. -ENCIA Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu, cualid". Exemplos: alvertir alvertencia, atrevese atrevencia, conocer conocencia, nacer nacencia, ocurrir ocurrencia, paecer paecencia, saber sabencia, sufrir sufrencia. -ENSE ~ -IENSE Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "xentiliciu": Atenes ateniense, Mieres mierense.
279

XX I . Derivacin y composicin

-ENU, -ENA, -ENO Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. sase pa formar ordinales. Exemplos: nueve novenu, once oncenu, quince quincenu, venti ventenu. -EU, -EA, -EO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significaos: - "Xentiliciu": Brasil brasileu, Lima limeu. - "Rellacionu con": burru burreu, fierro ferreu. -ERCU, -ERCA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "cra". Exemplos: llobu llobercu. -ERA Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende axetivu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Cualid, aicin y efeutu (davezu con calter despeutivu)": babayu babayera, farrucu farruquera, fatu fatera, folgazn folgazanera, lladrn lladronera, llambin llambionera, puercu porquera, tontu tontera. - "Llugar onde se fai o viende daqu": barba barbera, fierro ferrera, lleche llechera, llibru llibrera, madera maderera, mueble mueblera, pxaru paxarera, sidra sidrera, zapatu zapatera. -ERU ~ -ERA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "conxuntu". Exemplos: guahe guaheru ~ guahera, rapaz . . . rapaceru ~ rapacera, voz voceru. -ERU, -ERA (en sustantivos) -ERU, -ERA, -ERO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu, alverbiu o verbu, y asociu a sustantivu o axetivu. - "Profesin, trabayu": ablana ablaneru, aguilandu aguilanderu, barba barberu, barcu barqueru, braa braeru, camin camioneru, carta carteru, chalana chalaneru, chigre chigreru, cocina cocineru, fierro ferreru, gaita gaiteru, ganu ganade280

XX I . Derivacin y composicin

ru, goxa goxeru, lleche llecheru, madrea madreeru, mantega mantegueru, mina mineru, moln molineru, obra obreru, tienda tenderu, xatu xateru, zapatu zapateru. - "Xentiliciu": L'Arena areneru, Baugues baugueru, Tazones tazoneru. - "Cualid, encln, aficin": aventura aventureru, bilordiar bilordieru, caciplar cacipleru, caf cafeteru, caleyar ~ caleya caleyeru, chancia chancieru, conseyu conseyeru, cuentu cuenteru, falagar falagueru, folixa folixeru, gayola gayoleru, muyer muyereru, pan paneru, patageyu patageyeru, sidra sidreru, traicin traicioneru, veyura veyureru. - "Propiu d'un llugar o poca": atrs traseru, baxu baxeru, cabu caberu, cima cimeru, delantre delanteru, fondu fonderu, San Xuan sanxuaneru. - "Sitiu onde hai o abonda daqu": abeya abeyeru, carbayu carbayera, cebatu cebatera, cuchu cucheru, formiga formigueru, llea lleeru, pataca pataqueru, piedra pedreru, pita piteru. - "Cacu, oxetu pa guardar daqu": aguya aguyeru, azucre azucreru, caf cafetera, ceniza ceniceru, cuyar cuyareru, sal saleru, sopa sopera, tinta tinteru, xabn xabonera. - "Cualid": ciegu ceguera, malu malera, vieyu vieyera. -S, -ESA, -S ~ -ESO o -ESU, -ESA, -ESO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significaos: - "Xentiliciu": Allande allands, Aragn aragons, Cangas o Cangues cangus, Colunga colungus, Francia francs, Holanda holands, La Pola polesu, L.uarca lluarqus, Miranda miran.l ds, Piloa piloesu, Pion pionesu, Xixn xixons. - "Propiu d'un llugar": monte monts ~ montesu. -ESCU, -ESCA, -ESCO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "rellacionu con". Exemplos: Dante dantescu, llibru llibrescu, pintor pintorescu, prncipe principescu. -SIMU -SIMA -SIMO Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. sase pa formar numberales fraccionarios. Exemplos: cientu centsimu, mil milsimu.
281

XX I . Derivacin y composicin

-ETA Sufixu improductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: coyer coyeta, escoyer escoyeta, esguilar esguileta, folgar folgueta. -ETE, -ETA (en sustantivos) -ETE, -ETA, -ETE (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu diminutivu, en dellos casos despeutivu. Exemplos: calvu calvete, foz focete o foceta, forca forquete, grande grandete, mozu mocete, paisanu paisanete, rapaz rapacete. -ETU, -ETA (en sustantivos) -ETU, -ETA, -ETO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu, y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Diminutivu, dacuando despeutivu": calvu calvetu, casa caseta ~ casetu, chaparru chaparretu, grande grandetu, llanu llanetu, llingua llingeta, mozu mocetu, paisanu paisanetu, rapaz rapacetu, seor seoretu, soga soguetu, suela soletu. - "Xentiliciu": Nava navetu, Piloa piloetu, Ponga ponguetu. -U Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: abociar abocu, braciar bracu, braniar branu, cambiar cambu, pasiar pasu, turistiar turistu. -U ~ -EDA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: - "Conxuntu": rbol arboleda, bilortu bilortu, carbayu carbayu ~ carbayeda, castaal castaalu, cerezal cerezalu, faya fayu, figar figaru, nozal nozaleda. - "rbol": nuez nocu. -U, -EA, -EO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "xentiliciu". Exemplos: Europa europu, Galilea galilu.
282

XX I . Derivacin y composicin

-EXAR Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y poco intensu". Exemplos: pata patexar, pierna pernexar. -EXU, -EXA Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu diminutivu-despeutivu. Exemplos: rbol arbolexu, canal canalexa, cueru corexa. -EZA ~ -EZ Sufixu semiproductivu, categorizador dende axetivu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid": babayu babayez, baxu baxez o baxeza, duru durez o dureza, guapu guapez o guapeza, honru honradez, llimpiu llimpieza, llixeru llixereza, maduru madurez, mudu mudez, noble nobleza, pequeu pequeez, puru pureza, rpidu rapidez, redondu redondez. -FERU -FERA -FERO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu "que produz": muerte mortferu, petroleu petrolferu. -FILU -FILA -FILO Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu "amigu de": asturianu asturianfilu, rusu rusfilu. -FORME Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu "con forma de": filu filiforme, fusu fusiforme. -A Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende axetivu, y asociu a sustantivu. Significaos: - "Cualid": ardiente ardenta, asturianu asturiana, corts cortesa, falsu falsa, sonu sonada. - "Cargu, profesin, trabayu": alcalde alcalda, asesor asesora, capitn capitana, conseyeru conseyera, inxenieru inxeniera, mineru minera. - "Conxuntu": burgus burguesa, feligrs feligresa.
283

XX I . Derivacin y composicin

-IAR Sufixu productivu, categorizador dende sustantivu o axetivu y asociu a verbu. Forma verbos: blancu blanquiar, carpinteru carpinteriar, claru clariar, flacu flaquiar, turista turistiar. -IBLE Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu o verbu y asociu a axetivu. Significaos: - "Cualid": atrayer atrayible, espantu espantible, granu granible, hermanu hermanible. - "Que pue facese": beber bebible, comer comible, creyer creyible, escoyer escoyible, lleer lleble, tarrecer tarrecible. -ICAR ~ -IQUIAR Sufixu productivu, non categorizador y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y poco intensu". Exemplos: acoxar acoxicar, aar aicar, comer comicar, coser cosicar, goler golicar o goliquiar, llover llovicar o lloviquiar, nevar nevicar, quexase quexicase, remozar remocicar. -ICIU ~ -ICIA Sufixu semiproductivu, categorizador dende axetivu o verbu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid, aicin y efeutu". Exemplos: comer comiciu, estropiar estropiciu, lladrn lladroniciu, malu malicia, xustu xusticia. -ICU, -ICA (en sustantivos) -ICU, -ICA, -ICO (n'axetivos) Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o alverbiu. Significu: "diminutivu". Exemplos: espabilu espabiladicu, fornu fornicu, merienda merendica, moru moricu, temprano tempranico. -ICU -ICA -ICO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "rellacionu con". Exemplos: astronoma astronmicu, asturianista asturiansticu, biblia bblicu, bioloxa biolxicu, economa econmicu, filosofa filosficu, llingista llingsticu, mitu mticu, turista tursticu, volcn volcnicu, xeografa xeogrficu.
284

XX I . Derivacin y composicin

-IEGU, -IEGA, -IEGO o -EGU, -EGA, -EGO (tres de palatal) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu o verbu, y asociu a axetivu. Significaos: - "Cualid, encln": allabancia allabanciegu, baratu baratiegu, caru cariegu, coz cociegu, llimosna llimosniegu, mancha manchegu, rapaz rapaciegu, raposu raposiegu, rastrar rastriegu, traicin traicioniegu, vivir viviegu, xordia xordiegu, zuna zuniegu. - "Xentiliciu": Cabrales cabraliegu, Cabranes cabraniegu, Gozn gozoniegu, La Mancha manchegu, Morcn morciniegu, Navia naviegu, Payares payariegu, Samartn samartiniegu, Tapia tapiegu, Xixn xixoniegu. - "Propiu d'un llugar o poca": abril abriliegu, agostu agostiegu, branu braniegu, marzu marciegu, monte montiegu, navid navidiegu, palaciu palaciegu, seronda serondiegu, setiembre setembriegu. -IELLU, -IELLA Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Diminutivu": amarrada amarradiella, carru carriellu ~ carriella, cucu cuquiellu, engarrada engarradiella, fala faliella, manta mantiella, puerta portiella ~ portiellu, torta tortiella. - "Llugar": esconder escondiella. -IENTE ~ -ENTE (tres de palatal) Sufixu semiproductivu, categorizador dende verbu y asociu a axetivu. Significu: "que fai una aicin, que tien una cualid". Exemplos: constituyir constituyente, doler doliente, hinchar hinchente, nacer naciente, rellucir relluciente, ruxir ruxente, venir viniente. -IENTU, -IENTA, -IENTO o -ENTU, -ENTA, -ENTO (tres de palatal) Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu, y asociu a axetivu. Significu: "cualid, encln". Exemplos: avaru avarientu, azar azarientu, ceniza cenicientu, fame famientu, ferruu ferruentu, gafu gafientu, grasa grasientu, sede sedientu. -IFICAR Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu o axetivu y asociu a verbu. Forma verbos: gloria glorificar, plan planificar, santu santificar, simple simplificar.
285

XX I . Derivacin y composicin

-FICU, -FICA, -FICO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "que produz". Exemplos: honor honorficu, terror terrorficu. -IL Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Asemeyu, rellacionu con". Exemplos: fondu fondil, pastor pastoril, tambor tamboril. - "Llugar afayadizu onde abonda daqu": cabra cabril, llobu llobil, osu osil. -N, -INA (en sustantivos) -N, -INA, -INO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o alverbiu. Significaos: - "Diminutivu": camn caminn, casa casina, home homn, muyer muyerina, rapaz rapacn; blancu blanqun, prestosu prestosn, vieyu vieyn; apriesa apriesina, cerca cerquina, tarde tardino. - "Que nun ye natural pero s asemeyu": madre madrina, padre padrn. -N, -INA, -INO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu o verbu y asociu a axetivu. Significaos: - "Cualid": agua agn, cristal cristaln, sal saln, sangre sangrn. - "Encln, aficin": pescar pesqun, revolver revolvn. - "Xentiliciu": Arxelia arxeln, Arxentina arxentn, Avils avilesn, Bilbao bilban, Candamu candamn, Cands candasn, Carreo carren, Casu casn, Cuadonga cuadongun, Filipines filipn, La Felguera felguern, L'Entregu entregun, Llastres llastrn, Lluanco lluanqun, Pars parisn, Salamanca salamanqun, Santander santandern, Sotrondio sotrondn, Tarna tarnn, Uviu uvien, Villaviciosa villaviciosn, Vizcaya vizcan. - "Propiu d'un llugar o poca": mar marn, San Mateo maten, setiembre setembrn. -IPIAR ~ -OPIAR Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a verbu. Significaos:
286

XX I . Derivacin y composicin

- "Aicin y efeutu curtiu y poco intensu": escorrer escorripiar, esnalar esnalopiar. - Ensin significu especficu: comenzar comencipiar, empezar empecipiar. -IPU, -IPA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "despeutivu". Exemplos: corra corripa, corru corripu, gola golipu. -IQUN, -IQUINA (en sustantivos) -IQUN, -IQUINA, -IQUINO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o alverbiu. Significu: "diminutivu": casa casiquina, coru coriqun, cosa cosiquina, home homiqun, nuevu nueviqun, pueblu puebliqun, sele seliqun, vera veriquina, xente xentiquina. -ISCAR ~ -ISQUIAR Sufixu productivu, non categorizador y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y poco intensu". Exemplos: llorar lloramiscar ~ lloramisquiar, llover lloviscar ~ llovisquiar, namorar namoriscar ~ namorisquiar, nevar neviscar ~ nevisquiar. -ISCU, -ISCA, -ISCO Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significaos: - "Xentiliciu": Llanes llaniscu. - "Despeutivu": fechu fechiscu. -SIMU, -SIMA, -SIMO Sufixu productivu, non categorizador y asociu a axetivu o alverbiu. Forma superlativos: grande grandsimu, llocu lloqusimu; munchu munchsimu; cerca cerqusima, tarde tardsimo. -ISMU Sufixu productivu, categorizador dende axetivu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid, poca, doctrina". Exemplos: asturianu asturianismu, atu atesmu, catlicu catolicismu, modernu modernismu, romnticu romanticismu, universal universalismu. -ISTA Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu.
287

XX I . Derivacin y composicin

Significaos: - "Rellacionu con, partidariu de": modernu modernista, universal universalista. - "Ocupacin, trabayu": arte artista, diente dentista, economa economista, especial especialista, ftbol futbolista, lltrica lletricista, llingua llingista, pianu pianista. -ITIS Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "inflamacin". Exemplos: encfalu encefalitis, peritonu peritonitis. -ITU, -ITA (en sustantivos) -ITU, -ITA, -ITO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "diminutivu, dacuando tamin despeutivu": cabra cabritu, flor floritu, manga manguitu, mzcara mazcaritu, paga paguitu. -U Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "conxuntu": rbol arbolu, muyer muyeru, xente xentu. -U ~ -IDA Sufixu improductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: berrar berru ~ berrida, bramar bramu ~ bramida, bufar bufu ~ bufida, clamar clamu ~ clamida, glayar glayu ~ glayida, miagar miaguu ~ miaguida, pitar pitu ~ pitida, quexase quexu ~ quexida, roncar ronquu ~ ronquida, soplar soplu ~ soplida, tusir tusu ~ tusida, xiblar xiblu ~ xiblida. -VORU -VORA -VORO Sufixu semiproductivu, categorizador y asociu a axetivu. Significu "que come": carne carnvoru, herba herbvoru. -XENU -XENA -XENO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu "que produz": cncer cancerxenu. -IZAR Sufixu productivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu o axetivu, y asociu a verbu. Significu: "dar una cualid a daqu, aplicar
288

XX I . Derivacin y composicin

daqu". Exemplos: asturianu asturianizar, axorar axorizar, castellanu castellanizar, modernu modernizar, real realizar, social socializar. -IZU Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "golor o tastu". Exemplos: gochu gochizu, mexu mexizu, ratu ratizu, sidra sidrizu, tabacu tabaquizu, vinagre vinagrizu, vinu vinizu. -IZU, -IZA, -IZO Sufixu semiproductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "asemeyu, abondante, propiu d'un llugar o poca": agostu agostizu, culiebra culebrizu, fana fanizu, gastu gastizu, iviernu ivernizu, lladrn lladronizu, llamarga llamarguizu, puercu porquizu, solombra solombrizu, xineru xinerizu. -MENTE Sufixu productivu, categorizador dende axetivu y asociu a alverbiu. Ye formador d'alverbios: bonu bonamente, curiosu curiosamente, especial especialmente, guapu guapamente, llocu llocamente, raposu raposamente, xuntu xuntamente. -MIENTU Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid, aicin y efeutu". Exemplos: afitar afitamientu, allugar allugamientu, alvertir alvertimientu, conocer conocimientu, deprender deprendimientu, doler dolimientu, endrechar endrechamientu, escaecer escaecimientu, esmolecer esmolecimientu, falar falamientu, finxir finximientu, mover movimientu, nacer nacimientu, pidir pidimientu, sentir sentimientu, sufrir sufrimientu, surdir surdimientu, xorrecer xorrecimientu. -MIENTA ~ -MENTA o -MIENTU ~ - MENTU Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu coleutivu: armar armamentu, cargar cargamentu, cuernu cornamenta, falda faldamenta, fierru ferramienta, vistir vistimientu. -N ~ -IN Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu violentu". Exemplos: baxar baxn, calcar
289

XX I . Derivacin y composicin

calcn, emburriar emburrin, esfoyar esfoyn, estruyar estruyn, puxar puxn, raspiar raspin, recalcar recalcn, resbariar resbarin, resgar resgn, resquemar resquemn, retorcer retorcin, sascudir sascudin, solmenar solmenn, sotripar sotripn, xiringar xiringn.

-N, -ONA (en sustantivos) -N, -ONA, -N ~ -ONO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador, asociu a sustantivu, axetivu o alverbiu. Significu: "aumentativu". Exemplos: camin camionn, casa casona, home homn, moln molinn, muyer muyerona, pueblu puebln, rapaz rapazn, xatu xatn; altu altn, mariellu marielln, murniu murnin, puercu puercn, vieyu vieyn; abaxo abaxn, alantre alantrn, arriba arribn, tarde tardono. -N, -ONA, -N ~ -ONO o -IN, -IONA, -IN ~ -IONO Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a axetivu. Significu: "cualid, encln". Exemplos: abusar abusn, aforrar aforrn, atuar atun, berrar berrn, cagar cagn, combayar combayn, comer comin, entrugar entrugn, fartar fartn, llamber llambin, llorar llorn, masuar masun, mexar mexn, quexase quexn, tardar tardn, testerar testern. -ONDU, -ONDA, -ONDO; -ONDIU, -ONDIA, -ONDIO o -IONDU, -IONDA, -IONDO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu, alverbiu o verbu, y asociu a axetivu. Significaos: - "Que tien una cualid": feder fediondu, sero serondu. - "Que ta en celu": gatu gationda ~ gatondia. -OR Sufixu improductivu, categorizador dende axetivu o verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Aicin": ferver fervor. - "Cualid, dimensin": anchu anchor, arrecender arrecendor, feder fedor, goler golor, gordu gordor, grande grandor, llargu llargor, resquemar resquemor. -OR, -ORA (en sustantivos); -OR, -ORA, -OR (n'axetivos) Sufixu improductivu, categorizador dende axetivu o verbu y asociu a sus290

XX I . Derivacin y composicin

tantivu o axetivu. Significu: "profesin, trabayu". Exemplos: cantar cantor, correutu correutor, escritu escritor, inventar inventor, pastar pastor, pintar pintor. -ORIU ~ -ORIA Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende axetivu o verbu, y asociu a sustantivu. Significaos: - "Aicin": casar casoriu, velar veloriu. - "Aparatu, ferramienta": secha sechoriu ~ sechoria. - "Sitiu": trechar trechoriu, muertu mortoriu. - "Despeutivu": papel papeloriu. -OSU, -OSA, -OSO Sufixu productivu, categorizador dende sustantivu o verbu y asociu a axetivu. Significaos: - "Cualid, encln": nimu animosu, cobicia cobiciosu, curiar curiosu, duelu o doler doliosu, dulda duldosu, estraar estraosu, falta o faltar faltosu, ferruu ferruosu, gasayar gasayosu, goler goliosu, gripe griposu, inters interesosu, maa maosu, nerviu nerviosu, prestar prestosu, quexa o quexase quexosu. - "Que tien daqu": caldu caldosu, espn espinosu, gripe griposu, llagaa llagaosu, llrima llarimosu, mocu mocosu, mofu mofosu, pioyu pioyosu. -OTE, -OTA (en sustantivos) -OTE, -OTA, -OTE (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "aumentativu": home homote, neu neote, muyer muyerota, palu palote, rapaz rapazote, ruin ruinote. -T ~ -IT Sufixu improductivu, categorizador dende axetivu o alverbiu y asociu a sustantivu. Significu: "cualid, conxuntu": altu altit, aptu aptit, llonxe llonxit, probe probit, solu solit, xoven xuvent. -TURA Sufixu improductivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu": llexislar llexislatura.
291

XX I . Derivacin y composicin

-U Sufixu productivu, categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu". Exemplos: afogar afuegu, aforrar aforru, alloriar alloriu, amoriar amoriu, berrar berru, ceguar ceguu, esnalopiar esnalopiu, gorgutar gorgutu, llorar lloru, pesar pesu, rebuscar rebuscu, repunar repunu, rutiar rutiu. -UCAR ~ -UQUIAR Sufixu productivu, non categorizador y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y de poca intensid ". Exemplos: cenar cenucar ~ cenuquiar, escribir escribucar ~ escribuquiar, falar falucar, trabayar trabayucar ~ trabayuquiar. -UCU, -UCA (en sustantivos) -UCU, -UCA, -UCO (n'axetivos) Sufixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o alverbiu. Significu diminutivu, dacuando despeutivu. Exemplos: casa casuca, home homucu, llosa llosuca, monte montucu, muyer muyeruca ~ muyerucu, rapaz rapazucu, ventanu ventanucu; grande granducu, vieyu vieyucu; tarde tarduco. -UCHU, -UCHA (en sustantivos) -UCHU, -UCHA, -UCHO (n'axetivos) Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu diminutivu-despeutivu. Exemplos: flacu flacuchu, perru perruchu, ruin ruinuchu. -UDU, -UDA, -UDO Sufixu productivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significaos: - "Asemeyu a": ganchu ganchudu, gevu gevudu, picu picudu. - "Cualid, abondancia": barba barbudu, barriga barrigudu, bigote bigotudu, cabeza cabezudu, cuernu cornudu, fuerza forzudu, fueya fueyudu ~ foyudu, gesu gesudu, llana llanudu, nariz narizudu ~ narigudu, oreya oreyudu, papu papudu, pata patudu, pelu peludu. -UECU, -UECA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu despeutivu: mano manueca, muria muruecu ~ murueca.
292

XX I . Derivacin y composicin

-UEPU, -UEPA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "despeutivu". Exemplos: lladre lladruepu. -UETU, -UETA Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "despeutivu". Exemplos: campu campuetu, llanu llanuetu, mar marnuetu, campa campueta, braa braueta. -UEZU Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "despeutivu". Exemplos: carne carnuezu. -UME Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu, axetivu o verbu y asociu a sustantivu. Significaos: - "Construccin": techu techume. - "Cualid": gochu gochume. - "Dimensin": calar calume. - "Conxuntu": ratu ratume. -N, -UNA (en sustantivos) -N, -UNA, -UNO (n'axetivos) Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu o non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significaos: - "Diminutivu": llagu llaguna. - "Cualid, rellacionu con": cabra cabrn, perru perrn. -UAR Sufixu improductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y poco intensu". Exemplos: apalpar apalpuar, apertar apetuar, cegar ceguar, gatu gatuar. -UU, -UA, -UO Sufixu improductivu, categorizador dende sustantivu y asociu a axetivu. Significu: "asemeyu, relativu a". Exemplos: perru perruu. -URA Sufixu productivu, categorizador dende axetivu o verbu y asociu a sustantivu. Significaos:
293

XX I . Derivacin y composicin

-"Aicin": arder ardura, escritu escritura, fartar fartura, pintar pintura, vueltu voltura, xuntar xuntura. - "Cualid, dimensin": anchu anchura, estrechu estrechura, fatu fatura, feu fera, gafu gafura, grande grandura, caru carura, guapu guapura, llargu llargura, llistu llistura, llocu llocura, ralu ralura, tontu tontura. -USCAR ~ -USQUIAR Sufixu productivu, non categorizador y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y de poca intensid". Exemplos: nevar nevuscar ~ nevusquiar. -UXAR Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende sustantivu y asociu a verbu. Significu: "aicin y efeutu curtiu y poco intensu": apretar apretuxar, pata patuxar. -UXU, -UXA (en sustantivos) -UXU, -UXA, -UXO (n'axetivos) Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu diminutivu-despeutivu: amargu amarguxu, blandiu blanduxu. -UYU, -UYA (en sustantivos) -UYU, -UYA, -UYO (n'axetivos) Sufixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu diminutivu-despeutivu. Exemplos: blandu blanduyu, cera ceruyu, pera peruyu. -ZN Sufixu semiproductivu, non categorizador o categorizador dende verbu y asociu a sustantivu. Significu: "aicin y efeutu": armar armazn, cargar cargazn, testera testerazn, virar virazn. 3.3 Prefixos Darru ufirtase una llista de los principales prefixos emplegaos na llingua asturiana, indicando delles carauterstiques y exemplos.
A-

Ver XXI.5.
294

XX I . Derivacin y composicin

A-

~ AN- (ante vocal)

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significa "idea contraria": aerobiu anaerobiu, alfabetu analfabetu, moral amoral, normal anormal, tpicu atpicu.
AEROPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "aire, aereu". Exemplos: dinmicu aerodinmicu, llinia aerollinia, nutica aeronutica, puertu aeropuertu, tresportar aerotresportar. ANFI-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "alredor, per un llau y per otru". Exemplu: teatru anfiteatru. ~ ANTPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu, alverbiu o verbu. Significa "enantes, delantre, primero": brazu antebrazu, cama antecama, capiella antecapiella, cuartu antecuartu, puertu antepuertu, techu antetechu; pasu antepasu, penltimu antepenltimu; antao antantao, anueche antanueche, ayeri antayeri; coyer antecoyer, poner anteponer.
ANTIPrefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significa "idea o postura contraria": comunismu anticomunismu. cuerpu anticuerpu; alrxicu antialrxicu, asturianista antiasturianista, democrticu antidemocrticu, relixosu antirrelixosu. ANTROPOANTE-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "home". Exemplu: cntricu antropocntricu. ~ ARZPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu "grau o categora superior": dicesis archidicesis, duque archiduque, obispu arzobispu.
AUTOPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu
295

ARCHI-

XX I . Derivacin y composicin

o verbu. Significa "por s mesmu, de s mesmu, a s mesmu": retratu autorretratu, mvil automvil, indultar autoindultase.
BIS-

~ BI-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significa "dos vegaes, formu por dos, doble": gelu bisgelu, motor bimotor, mensual bimensual, nietu bisnietu, techu bistechu.
CACOPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "malu". Exemplos: fnicu cacofnicu, grafa cacografa. CENTIPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "centsima parte". Exemplos: gramu centgramu, llitru centllitru, metru centmetru.

~ CIRCUM- (ante b o p) Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu "alredor": navegacin circunnavegacin; polar circumpolar; navegar circunnavegar. (ante b, p) o CO Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "compaa, xuntamente, mutuamente". Exemplos: causa concausa, cuu concuu, madre comadre, padre compadre, pilotu copilotu, suegru consuegru; federal confederal, oficial cooficial; casar concasar, celebrar concelebrar, cuayar concuayar, poner componer, xuntar conxuntar.
CONTRAPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu, alverbiu o verbu. Significu: "idea o postura contraria, compensacin, oposicin". Exemplos: el cai el contraci, lluz contralluz, pesu contrapesu, pobn contrapobn, sentu contrasentu; fechu contrafechu; a mano a contramano; dicir contradicir, poner contraponer. CUATRICON-, COM-

CIRCUN-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "cuatro". Exemplu: motor cuatrimotor.
296

XX I . Derivacin y composicin

DE-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a verbu. Ensin significu especficu: cayer decayer, romper derromper, royer derroyer.
DECI-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "dcima parte". Exemplos: beliu decibeliu, gramu decgramu, llitru decllitru, metru decmetru. ~ DE- (ante s o x) Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu, alverbiu o verbu. Significaos: - "Idea o aicin contraria": abeyu desabeyu, aniciar desaniciar, apegu desapegu, seguranza deseguranza, semeyanza desemeyanza; corts descorts, favoratible desfavoratible; a mano a desamano; abotonar desabotonar, amarrar desamarrar, amecer desamecer, amontonar desamontonar, apegar desapegar, averar desaverar, axuntar desaxuntar, empapizar desempapizar, encaar desencaar, encoyer desencoyer, enfilar desenfilar, enguedeyar desenguedeyar, enrestrar desenrestrar, facer desfacer, iguar desiguar, llucir desllucir, pesllar despesllar, salar desalar, torgar destorgar, xuncir dexuncir. - En dellos verbos que se refieren a privacin, alloamientu o camudamientu, nun tien significu especficu: apartar desapartar, cambiar descambiar, dexar desdexar, separar deseparar, xebrar dexebrar ~ dixebrar. Convin nun confundir el prefixu des- con es-, que se ve ms alantre. ~ DIPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "idea contraria". Exemplos: conforme disconforme, continuu discontinuu, funcin disfuncin, gustar disgustar, gustu disgustu.
EN-, EMDISDES-

(ante b, p) o N- (ante vocal)

Ver XXI.5.
ENDOPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "dientro". Exemplos: xnesis endoxnesis; drmicu endodrmicu.
297

XX I . Derivacin y composicin

~ ENTREPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o verbu. Significaos: - "Ente, uno con otro, a la met": lluna entrellunu ~ entellunu, peera entepeera ~ entrepeera, tiempu entetiempu, xunta entrexunta; abrir enteabrir ~ entreabrir, cruciar entecruciar, llazar entrellazar, mecer entemecer ~ entremecer, mediar entemediar ~ entremediar, texer entetexer ~ entretexer. - "Dente un conxuntu": coyer entecoyer ~ entrecoyer, sacar entesacar ~ entresacar.
EQUIPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "igual". Exemplos: distancia equidistancia; distante equidistante; valir equivalir. ES-

ENTE-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a verbu. Xeneralmente nun amuesa nengn significu especficu: calecer escalecer, caleyar escaleyar, forgar esforgar, fozar esfozar, martiellar esmartellar, pernexar espernexar, vaciar esvaciar. Apaez es- como iniciu d'abondos verbos, anque nel actual estu de llingua nun se reconoz como prefixu: esbariar, escariar, escalabrar, esguarriar, esllizar, esmolecer, espaar, espurrir, esquerar, esquitar, estrapallar, estremar, estropiar, etc. Podr atopase ms informacin sobre esti prefixu nel apartu XXI.5, referu a la parasntesis. Convin nun confundir el prefixu es- con des-, del que se fala ms arriba.
ES- ~ EPrefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu y verbu. Significu: "afuera, privacin, a la vista". Exemplos: posicin esposicin; cntricu escntricu; comulgar escomulgar, migrar emigrar, poner esponer. ESTRA-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "fuera de". Exemplos: corporal estracorporal, oficial estraoficial, ordinariu estraordinariu, terrestre estraterrestre.
298

XX I . Derivacin y composicin

EU-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "bien". Exemplos: fona eufona, fnicu eufnicu.
EX-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "que foi". Exemplos: conseyeru ex-conseyeru, ministru ex-ministru, presidente ex-presidente.
FILOPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "amigu, partidariu". Exemplos: americanu filoamericanu, soviticu filosoviticu. HECTOPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "cien". Exemplos: gramu hectgramu, llitru hectllitru, metru hectmetru. HEMI-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "mediu, a la met". Exemplos: ciclu hemiciclu, esfera hemisferiu.
HEMO-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "sangre". Exemplos: dilisis hemodilisis, globina hemoglobina.
HIDRO-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "agua". Exemplos: avin hidroavin, dinmica hidrodinmica, estticu hidroestticu, terapia hidroterapia.
HIPER-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "penriba de, grande, gran intensid". Exemplos: mercu hipermercu, tensin hipertensin; tensu hipertensu; tnicu hipertnicu.
HIPO-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axeti299

XX I . Derivacin y composicin

vu. Significu: "debaxo". Exemplos: tensin hipotensin; tensu hipotensu. (ante p, b) o I- (ante r, l) Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significaos: - "Dientro, en direicin a dientro". Exemplos: migrar inmigrar, poner imponer. - "Idea contraria, negacin, privacin". Exemplos: posibilid imposibilid, seguranza inseguranza, xusticia inxusticia; humanu inhumanu, lxicu ilxicu, posible imposible, retrucable irretrucable, sanu insanu, seguru inseguru, xustu inxustu.
INFRAPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "debaxo". Exemplos: sonu infrasonu; humanu infrahumanu, roxu infrarroxu. INTERIN-, IM-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "ente". Exemplos: rellacin interrellacin; nacional internacional, planetariu interplanetariu. ~ INTROPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "dientro". Exemplos: historia intrahistoria, venosu intravenosu.
METAPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "ms all, camudamientu". Exemplos: llinguaxe metallinguaxe; fsicu metafsicu. MICROINTRA-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "pequeu". Exemplos: fotografa microfotografa, onda microonda.
MILI-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "milsima parte". Exemplos: gramu milgramu, llitru milllitru, metru milmetru.
300

XX I . Derivacin y composicin

MONO-

Prefixu productivu, categorizador y asociu a sustantivu. Significu "n, nicu": fsicu monofsicu, planu monoplanu.
MULTI-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "munchos". Exemplos: copia multicopia, nacional multinacional, racial multirracial.
NEO-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "nuevu". Exemplos: clasicismu neoclasicismu, lliberal neolliberal.
OB-

O-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "enfrente". Exemplos: posicin oposicin, ponente oponente, poner oponer.
ORTO-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "reutu, correutu". Exemplu: grafa ortografa.
PAN-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "tou, total". Exemplos: americanu panamericanu, europu paneuropu.
PARA-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "al llau de". Exemplos: ciencia paraciencia; militar paramilitar, normal paranormal.
PENTA-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "cinco". Exemplu: silbicu pentasilbicu.
PER-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a axetivu, alverbiu y verbu. Significaos:


301

XX I . Derivacin y composicin

- "Nel grau ms altu, muncho, mui" (superlativu con axetivos y alverbios): bien perbin, blancu perblancu, bonu perbonu, ceo perceo, cerca percerca, dafechu perdafechu, fatu perfatu, grande pergrande, humilde perhumilde, lloe perlloe, mal permal, malu permalu, munchu permunchu, nidiu pernidiu, pocu perpocu, roxu perroxu, tarde pertarde. - "Del too, dafechu" (con verbos): acabar peracabar, andar perandar, comer percomer, correr percorrer, durar perdurar, facer perfacer, ser perser, siguir persiguir, tar pertar, tener pertener.
PLURIPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "ms d'n, munchos". Exemplos: nacional plurinacional, celular pluricelular. POLI-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "munchos". Exemplos: clnica policlnica, deportivu polideportivu, fnicu polifnicu, silbicu polisilbicu, tunicu politunicu.
POSPrefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "depus, detrs". Exemplos: guerra posguerra; glandular posglandular. PRE-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significu: "enantes, delantre". Exemplos: historia prehistoria, xuiciu prexuiciu; romanu prerromanu, tnicu pretnicu; dicir predicir, ver prever, xulgar prexulgar.
PROPrefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu o verbu. Significaos:

- "Alantre": posicin proposicin, mover promover, poner proponer. - "A favor de": asturianu proasturianu.
PROTO-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "primeru, primitivu". Exemplos: historia protohistoria, tipu prototipu.
302

XX I . Derivacin y composicin

~ KILOPrefixu improductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "mil". Exemplos: gramu quilogramu ~ kilogramu, llitru quilollitru ~ kilollitru, metru quilmetru ~ kilmetru.
RE-

QUILO-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a axetivu, alverbiu o verbu. Significaos: - "Repeticin". Exemplos: conocer reconocer, facer refacer, lleer relleer, llimpiar rellimpiar, nacer renacer. - "Intensid, refuerzu". Exemplos: acostinar recostinar, bien rebin, buscar rebuscar, cortar recortar, coyer recoyer, escamplar rescamplar, esfregar resfregar, finu refinu, gustu regustu, llambese rellambese, llucir rellucir, malu remalu, mirar remirar, negar renegar, secu resecu, vieyu revieyu, xuntar rexuntar. - "Atrs": trayer retrayer.
REQUETE-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a axetivu, alverbiu o verbu. Significu "intensid, refuerzu": bien requetebin, llimpiu requetellimpiu, pintar requetepintar.
RETRO-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o verbu. Significa "p'atrs": visor retrovisor; trayer retrotrayer.
SEMI-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "mediu, a la met, cuasi". Exemplos: crculu semicrculu, nuevu seminuevu.
SEUDO-

~ PSEUDO-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "falsu". Exemplos: lliberal seudolliberal ~ pseudolliberal, lliteratura seudolliteratura ~ pseudolliteratura.
SICO-

~ PSICO-

Sufixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "mente". Exemplos: anlisis sicoanlisis ~ psicoanlisis, llingstica sicollingstica ~ psicollingstica, terapia sicoterapia ~ psicoterapia.
303

XX I . Derivacin y composicin

SO-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu y verbu. Significaos: - "Debaxo de": barba sobarba, escribir soscribir, lliteratura solliteratura, llombu sollombu; llingual sollingual, marn somarn; cavar socavar, cortar socortar, fitar sofitar, meter someter, palanquiar sopalanquiar, rayar sorrayar, sacar sosacar ~ sonsacar. - "Poca intensid". Exemplos: risa sorrisa ~ sonrisa, rir sorrir ~ sonrir. - "Depus de, detrs de". Exemplos: cenar socenar.
SOBRE-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu o verbu. Significaos: - "Enriba de": cama sobrecama, carga sobrecarga, ceya sobreceya ~ sobreceyu, lliu sobrelliu, muriu sobremuriu, pesu sobrepesu, puerta sobrepuerta; pasar sobrepasar, poner sobreponer, salir sobresalir. - "Depus de, detrs de". Exemplos: cena sobrecena.
SUB-

Prefixu productivu, non categorizador, asociu a sustantivu y axetivu. sase en pallabres d'orixe cultu, alternando nel usu col prefixu so-: somarn ~ submarn, solliteratura ~ sublliteratura, sollingual ~ subllingual.
SUPER-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu "sobre, enriba, ms all": home superhome, mercu supermercu, snicu supersnicu.
SUPRAPrefixu semiproductivu, asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "penriba de". Exemplos: humanu supra-humanu, nacional supranacional. TELE-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o verbu. Significu: "lloe, dende lloe, a distancia". Exemplos: dirixir teledirixir, visin televisin.
304

XX I . Derivacin y composicin

TETRA-

Prefixu improductivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "cuatro". Exemplos: branquial tetrabranquial, silbicu tetrasilbicu.
TRES-

~ TRE-

Prefixu semiproductivu, categorizador o non categorizador y asociu a sustantivu, axetivu, alverbiu o verbu. Significaos: - "Al travis, d'un llau a otru": calar trescalar, formar tresformar, llucir tresllucir, pasar trespasar, plantar tresplantar, poner tresponer, tornar trestornar. Cuando ye categorizador, convierte un sustantivu en verbu: llomba tresllombar. - "Enantes de, detrs de": oreya tresoreyu, antayeri tresantayeri. - "Dafechu, del too": cegar trecegar, cocer trescocer, vertir tresvertir. - "Privacin": allechar tresllechar, vivir tresvivise.
TRI-

Prefixu productivu, non categorizador o categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "tres". Exemplos: ngulu tringulu, motor trimotor.
ULTRA-

Prefixu semiproductivu, non categorizador y asociu a sustantivu o axetivu. Significu: "ms all, alluende". Exemplos: catolicismu ultracatolicismu; conservador ultraconservador, marn ultramarn, pirenaicu ultrapirenaicu, violeta ultravioleta.
UNI-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a axetivu. Significu: "n". Exemplos: celular unicelular, personal unipersonal.
VICE-

Prefixu productivu, non categorizador y asociu a sustantivu. Significu: "en llugar de". Exemplos: conseyeru viceconseyeru, direutor vicedireutor, presidente vicepresidente. 3.4 Infixos Llmense infixos a los elementos que s'insierten ente la raz y un afixu y vienen asina a reforzalu. Tienen el so orixe n'antiguos prefixos o sufixos amestaos a otros, pero gei presntense como elementos desprovistos
305

XX I . Derivacin y composicin

dafechu de significu propiu, de manera tala que podra considerase'l conxuntu como un nuevu afixu. Asina, en lloramicar podra analizase un sufixu verbal -icar precedu del infixu -am-, o bien un sufixu verbal -amicar. Como exemplos d'infixos puen mentase los que siguen darru: -AC- ~ -AZ-ac- + -eru: trapa trapaceru -az- + -n: folgar folgazn -AD-ad- + -eru: pan panaderu -AG-ag- + -s: Parres parragus -AL-al- + -s: Grandas grandals -al- + -exar: pata patalexar -AM-am- + -icar: llorar lloramicar, zarrar zarramicar -AR-ar- + -ada: tiesta testarada, polla pollarada -ar- + -apu: guxn guxarapu -ar- + -ar: bichu abicharar -ar- + -azu: tiesta testarazu -ar- + -eda: fumu fumareda -ar- + -iegu: casa casariegu -ar- + -ientu: vagu vagarientu -ar- + -itu: falda faldaritu, llargu llargaritu -C- ~ -Z-c- + -n: xoven xovencn, comedor comedorcn, ruin ruincn, xal xalecn, xefe xefecn -z- + -acu: llambin llambionzacu, escritor escritorzacu, ruin ruinzacu -z- + -n: camin camionzn, abusn abusonzn, profesor profesorzn -EC-ec- + -ayu: xente xentecaya
306

XX I . Derivacin y composicin

-ED-ed- + -iciu: llamber llambediciu -ERN-ern- + -iegu: nueche nocherniegu -ET-et- + -ayu: probe probetayu -et- + -era: caf cafetera -et- + -n: caf cafetn -et- + -n: caf cafetn -IC-ic- + -era: carne carnicera -ic- + -eru: carne carniceru -ICH-ich- + -iegu: saber sabichegu -IG-ig- + -uar: apretar ap(r)etiguar, pidir pidiguar -IL-il- + -ientu: dormir dormilientu -IM-im- + -iar: pidir pidimiar -IN-in- + -eru: mar marineru -OL-ol- + -ientu: fru friolientu -OT-ot- + -azu: mano manotazu -Xen- + -x-: agua enxaguar

307

XX I . Derivacin y composicin

Composicin de pallabres

Pel procedimientu de la composicin, frmense pallabres nueves dotaes d'un nucleu lxicu complexu, esto ye, de l'amestadura de dos o ms races lxiques que notros contestos son autnomes, tando aende la principal diferencia cola derivacin. 4.1 Amestadura de dos unidaes componentes Nes pallabres compuestes, el significu resultante ye l'amestanza de los significaos de los lexemes componentes. Morfolxicamente, sin embargu, les pallabres compuestes amuesen estremaos comportamientos, segn el mayor o menor afitamientu como un tou unitariu. Asina, el sustantivu o axetivu compuestu pue ser invariable en xneru: un culomoyu / una culomoyu, un cuatro geyos / una cuatro geyos. Pero hailos con variacin nel primer elementu: un pintularrama / una pintalarrama (por ms qu'esiste tamin un pintalarrama / una pintalarrama). Hai tamin compuestos invariables en nmberu: un fueunculu / unos fueunculu, un afuega'l pitu / unos afuega'l pitu. Otros, pel so llau, presenten variacin nel primer elementu: un da de ges / dos des de ges, una vara (de) yerba / dos vares de yerba. Otros, pa cabu, presenten variacin nel segundu elementu: un perrucuspn / dos perrucuspinos, una telaraa / unes telaraes, cabudau / cabudaos (pero tamin cabu d'au / cabos d'au). Nos compuestos formaos pola amestadura d'un axetivu a otru axetivu, el qu'exerce como primer elementu inmovilzase morfolxicamente cola terminacin neutra: poltico-relixosu / poltico-relixosa, llatino-americanu / llatino-americanos. Acentualmente, les pallabres compuestes amuesen della variabilid na fala. N'efeutu, un mesmu compuestu pue caltener los dos acentos orixinarios (vara yerba) o bien reducilos a n (cuatro geyos), anque nun falten los casos duldosos (mal de geyu, mal de geyu o malgeyu). Los estremaos graos d'afitamientu del compuestu reflxense nes distintes grafes que, en dellos casos, una mesma pallabra almite: un llinguallarga ~ un llingua llarga, cabudau ~ cabu d'au, coche cama ~ cochecama ~ coche-cama, asturiano-lleons ~ asturianolleons, mal de geyu ~ malgeyu.

308

XX I . Derivacin y composicin

4.1.1 CLASIFICACIN DE LES PALLABRES COMPUESTES Independientemente de cules seyan les categores orixinales de los elementos integrantes, el compuestu insirtase en xunto nuna categora que pue nun coincidir con elles. Asina, la composicin pue dar llugar a sustantivos (pincurrinchn, bgaru de pates, peullobu, sestaferia, picatueru), a axetivos (llinguallarga, pintularrama, asturiano-lleons o asturianolleons, cuatro geyos, metepates, falambaldre) o a verbos (agarrapelar). Acordies cola categora de los primitivos sintagmes del compuestu, les pallabres compuestes puen formase acordies con estos esquemes: SUSTANTIVU + AXETIVU Exemplos: bocadulce, bocarrota, caradura, colleralba, ferre palomberu, gallu monts, gochu monts, llinguallarga, patalloria, patarroxa, perrucuspn, picurrinchn, pitaciega, ratu dormidor, raullargu, vacalloria. SUSTANTIVU + (PREPOSICIN) + SUSTANTIVU En dellos casos el segundu sustantivu pue apaecer precedu d'artculu. Exem-plos: bgaru de pates, bocamina, caballn del diau, cabudau o cabu d'au, cocu de lluz o cocu lluz, casa del conceyu o casa'l conceyu, da de ges o da ges, fueunculu, guxn de lluz, mal de geyu o malgeyu, pala de dientes o paladientes, pexdegatu, pexednxel, picu de cavar, sidra del duernu o sidra'l duernu, vara de yerba o vara yerba. SUSTANTIVU + SUSTANTIVU Exemplos: cochecama, gatu algaire, peullobu, picuscayu, pintalarrama, telaraa. AXETIVU + AXETIVU Exemplos: asturiano-lleons, fsico-qumicu, gallego-portugus, llatinoamericanu, poltico-relixosu. AXETIVU + SUSTANTIVU Exemplos: cuatro geyos, medianueche, mediuda o meuda, milpates, munchufru, pintularrama, sietestrellu, toreyes (tou + oreyes). ALVERBIU + AXETIVU Exemplos: bienvenida, bienfalu, bienfechor, bienvenu, bienllegu, malencaru, malintencionu, malcuriosu.

309

XX I . Derivacin y composicin

ALVERBIU + VERBU Exemplos: malaconseyar, malparir, malquerer, malvender. ALVERBIU + LOCUCIN ALVERBIAL Exemplos: mal a gustu, mal a mano. VERBU + (CONXUNCIN) + VERBU Exemplos: cueyeivacia, vaivin. VERBU + SUSTANTIVU Exemplos: abrechaples, afuega'l pitu, cortanarices, cuentacuentos, escuernacabra, espantapastores, espantapxaros, furabollos, furacapinos, gritageyos, guardamontes, guardarros, llambeculos, llavaculos, llavamanes, llevantallmpares, matapioyos, matapulgues, metepates, picaculos, picafayes, picatueru, recudeplatos, sacagrapes, sacageyos, sacaperres, sacasueles, saltapraos, temblarraos, tentemozu, tornabarros, tornarruedes, ensugamanes, xingalru, zarrapollera. VERBU + ALVERBIU Exemplu: falambaldre. 4.2 Adautacin de les unidaes componentes: races afixes Una forma peculiar de composicin ye aquella na qu'n de los lexemes (o los dos) cueye carauterstiques propies d'un afixu. Trtase de lexemes que funcionen como pallabres aisllaes, pero cuando entren en composicin puen amosar una forma especial. Son les races afixes, como, por exemplu blanqui- (del axetivu blancu -a -o) nel compuestu blanquinegru. Davezu trtase de races prefixes. Ente elles (ams de blanqui-) atpense: - mano > man-; exemplos: cuspir mancuspir, corniar mancorniar, drecha mandrecha, zorga manzorga. - pierna > pierni- ~ perni-; exemplos: llargu piernillargu, quebrar perniquebrar. - pata > pati-; exemplos: curciu paticurciu, curtiu paticurtiu, llargu patillargu. - verde > verdi-; exemplos: negru verdinegru, blancu verdiblancu. Delles races prefixes surden d'apcopes: - africanu > afro-: asiticu afroasiticu, americanu afroamericanu. - asturianu > astur-: lleons asturlleons, falante asturfalante.
310

XX I . Derivacin y composicin

- automvil > auto-: pista autopista, escuela autoescuela. - europu > euro-: dlar eurodlar, partu europartu. - fotografa > foto-: montaxe fotomontaxe, grabu fotograbu. - radiotelefona > radio-: aficionu radioaficionu, oyente radioyente. - televisin > tele-: famosu telefamosu, adictu teleadictu. Delles veces una raz prefixa asina formada pue coyer la mesma forma qu'una pallabra entera. Asina, astur- en asturfalante ye apcope de asturianu (por eso, tamin asturianofalante), pero ye unid completa en astur o stur "poblador prerromanu". Otres races afixes tienen orixe en pallabres griegues o llatines clsiques, que, allugaes como primeru o segundu elementu, formen lexemes complexos. Dalgunes son: -arqua "poder, gobiernu", braqui- "curtiu", -cracia "poder, gobiernu", crio- "fru", crono- o -crona "tiempu", demo- o demia "pueblu", dermo- ~ dermato- o -dermia "pelleyu, piel", gloto- ~ gloso- o -glosia "llingua", gamo- o -gamia "matrimoniu, xuntanza sexual", grafo- o -grafa "escritura", fono- o -fona "voz, sonu", helio- "sol", leuco~ lleuco- "blancu", lito- ~ llito- "piedra, pea", logo- ~ llogo- o -loxa "pallabra, tratu", metro- o -metru "midida", morfo- o -morfu "forma", -noma "llei, regulacin", onomato- u -nimu "nome", oro- "monte", piro"fueu, fiebre", podo- o -podu "pie", -sauriu "llargatu", talaso- "mar", -teca "armariu, almacn", teo- "dios", -terapia "guarimientu", termo- o -termia "calor", xeno- "estranxeru", xilo- "madera", etc. Exemplos: monarqua, braquicfalu, democracia, crixenu, cronmetru, sincrona, epidemia, dermoproteicin, dermatlogu, glotoloxa, glosopeda, diglosia, gamoptalu, poligamia, grafoloxa, caligrafa, fonoloxa, polifona, heliofsica, leucocitu ~ lleucocitu, litografa ~ llitografa, logopedia ~ llogopedia, metrnomu, centmetru, morfoloxa, antropomorfu, economa, onomatopeya, topnimu, oroxnesis, piromancia, podoloxa, gasterpodu, dinosauriu, talasoterapia, biblioteca, teocracia, termodinmica, hipotermia, xenofobia, xilfonu, etc.

311

XX I . Derivacin y composicin

Parasntesis

La parasntesis consiste en formar nueves pallabres valindose al empar de dos procedimientos de los y mentaos. Poro, puen crease pallabres parasinttiques pola amestadura simultnea d'un prefixu y d'un sufixu, o por emplegar al empar la composicin de pallabres y l'afixacin. 5.1 Amestadura de prefixu y sufixu Delles nueves pallabres surden por amestase simultneamente a un lexema un prefixu y un sufixu; por exemplu, del sustantivu guedeya crase'l verbu en-guedey-ar. Convin nun confundir les pallabres parasinttiques colos derivaos sufixaos de pallabres con prefixu. Nel casu d'enguedeyar nun se pue prescindir de nengn de dambos afixos, de mou que nun esiste *la enguedeya nin *guedeyar. Pero, pela so parte, en per-blanqu-n nun hai parasntesis, pues nun ye ms que perblancu con sufixu diminutivu -n, o bien blanqun col prefixu per-. Darru descrbense les principales modalidaes de parasntesis de dos afixos: PREFIXU A-, SUFIXU -AR ~ -IAR Ye un procedimientu abondo usu pa formar verbos dende sustantivos, axetivos o alverbios. Exemplos: bichu abichar, cerca acercar, claru aclarar ~ aclariar, conceyu aconceyar, dientro adientrar, furacu afuracar, fame afamiar, fatu afatar, flacu aflacar ~ aflaquiar, furacu afuracar, grande agrandar, guapu aguapar ~ aguapiar, gevu agevar, home ahomar, llargu allargar, llocu allocar, lloe alloar, murniu amurniar, neciu aneciar, pandu apandar ~ apandiar, redondu arredondar ~ arredondiar, roxu arroxar, sele aselar, tontu atontar. Nestos casos nun ha confundise'l prefixu a- cola a- prottica que, ensin apartar nengn significu, apaez en baliar ~ abaliar, bastar ~ abastar, columbrar ~ acolumbrar, combayar ~ acombayar, coxicar ~ acoxicar, falagar ~ afalagar, fuxir ~ afuxir, pregonar ~ apregonar, sonsaar ~ asonsaar, xuntar ~ axuntar, etc. PREFIXU A-, SUFIXU -ECER Emplgase davezu pa formar verbos dende axetivos. Exemplos: blandiu ablandecer, bobu abobecer, guapu aguapecer, flacu aflaquecer, finu afinecer, llocu alloquecer, malu amalecer, muertu amorte312

XX I . Derivacin y composicin

cer, podre apodrecer, ricu arriquecer, tochu atochecer, tontu atontecer, vieyu avieyecer. En delles ocasiones esta parasntesis faise dende otru verbu, al que-y amiesta daqu sentu causativu o incoativu: dormir adormecer. PREFIXU A-, SUFIXU -IZAR Exemplos: tierra aterrizar, tornu atornizar. PREFIXU EN-, EM- O N-, SUFIXU -AR ~ -IAR Ye otru procedimientu corriente pa formar verbos dende sustantivos y axetivos, col significu de "camudase en daqu, garrar les carauterstiques de daqu, cubrir, enllenar con daqu, meter en daqu, facer daqu". Exemplos: agua naguar, amor namorar, arcu narquiar, ayenu nayenar, blagu embalagar, boca embocar, cuca encucar, curiosu encuriosar, curtiu encurtiar, delgu endelgazar, facina enfacinar, faria enfariar, fornu enfornar, gochu engochar, gordu engordar, guapu enguapar ~ enguapiar, guedeya enguedeyar, llamuerga enllamorgar, piedra empedrar ~ empedriar, riestra enrestrar, sordu ensordar, tierra enterrar, viciu enviciar, xabn enxabonar, xuiciu enxuiciar. PREFIXU EN- ~ EM-, SUFIXU -ECER Procedimientu pa formar verbos: duru endurecer, guapu enguapecer, llentu enllentecer, llocu enlloquecer, negru ennegrecer, noble ennoblecer, ralu enralecer, roncu enronquecer, ruin enruinecer. PREFIXU EN- ~ EM-, SUFIXU -IZAR ~ -ICIAR Exemplos: barru embarrizar, campu encampizar, gochu engochizar ~ engochiciar. PREFIXU ES-, SUFIXU -AR Esta parasntesis frmase sobre sustantivos, y ufre dellos significaos: - "Disgregacin en partes, rompimientu, xebradura, desiguadura, arramadura". Exemplos: babaya esbabayar, calcau escalcaar, caleya escaleyar, carne escarnar, caxina escaxinar, corteya escorteyar, cuernu escornar, fame esfamiar, faraguya esfaraguyar, farrapu esfarrapar, fueya esfoyar, garitu esgaritar, gayu esgayar, guedeya esguedeyar, llombu esllombar, llume esllumar, marallu esmarallar, migaya esmigayar, nieve esneviar, pala espalar, panoya espanoyar, paya espayar, pedazu espedazar, pelleyu espelleyar, pioyu espioyar, pulga espulgar, ren esreonar, tisoria estisoriar, trozu estrozar.
313

XX I . Derivacin y composicin

- "Movimientu violentu, solmenadura": ala esnalar, pierna espernexar. De toes maneres, danse casos en que'l prefixu es- nun aporta nada nuevo que nun tea ufro pol sufixu -ar. Exemplos: babayu babayar ~ esbabayar, martiellu martellar ~ esmartellar. Otres vegaes el derivu con -ar estrmase del derivu con es- y -ar: carne carniar / escarniar, panoya panoyar / espanoyar, trozu trociar / estrociar. PREFIXU ES-, SUFIXU -ECER Forma verbos dende sustantivos. Exemplu: pavor espavorecer. PREFIXU ES-, SUFIXU -EXAR Mui asemeyada a la combinacin col sufixu -ar. Forma verbos dende sustantivos: cuernu escornexar, pata espatexar, pierna espernexar. PREFIXU ES-, SUFIXU -IZAR Forma verbos dende sustantivos. Exemplos: llamarga esllamarguizar. PREFIXU ES-, SUFIXU -UXAR Mui asemeyada a l'anterior: blandu esblanduxar, pata espatuxar. PREFIXU SO-, SUFIXU -AR ~ -IAR Pue formar verbos dende un sustantivos, y amuesa'l significu de "meter debaxo": palanca sopalancar ~ sopalanquiar, pozu sapozar, techu sotechar, tierra soterrar. Ha observase que l'asturianu tien encln a formar abondos verbos sinnimos dende sustantivos, axetivos o alverbios combinando indistintamente los prefixos a- o en- colos sufixos verbales -ar ~ -iar o -ecer. Asina, guapu aguapiar ~ enguapiar ~ aguapecer ~ enguapecer; llocu allocar ~ alloquecer ~ enlloquecer, etc. Sicas, non siempre ye necesaria la presencia del sufixu, y mesmamente en dellos casos pue aportar un significu estremu: agua aguar / naguar, baxu baxar / abaxar, techu techar / atechar, tierra terrar / enterrar. 5.2 Combinacin de composicin y afixacin Consiste na formacin de pallabres nueves per aciu d'una composicin de dos lexemes, xunto cola amestadura d'un afixu. Nun ye un procedimientu frecuente. Exemplos: esperniquebrar, picurrinchn.

314

XX I . Derivacin y composicin

Encurtiamientu y allargamientu de pallabres

6.1 Encurtiamientu de pallabres Otra fonte de creacin lxica ye l'encurtiamientu, que consiste na supresin d'un segmentu de pallabra, calteniendo sta tola so funcionalid. Si lo que s'encurtia ye un segmentu final, trtase d'una apcope; si ye un segmentu inicial, llmase afresis. Davezu, pero non siempre, estes nueves formaciones pertenecen al emplegu coloquial de la llingua. Exemplos d'apcopes en sustantivos: automvil auto, fotografa foto, Lluca Lluci, y coloquiales como bicicleta bici, seorita seo, televisin tele. Siempre ante otru sustantivu: casa ca, fraile frai, santu san. El sustantivu mano apocpase nes espresiones mandrecha y manzorga. Lapcope de los sustantivos home y nea rellacinase coles interxeiciones ho ~ hom y ne. Dellos axetivos apocpense ante sustantivu: grande gran, postreru y postrera postrer, primeru y primera primer, terceru y tercera tercer. L'apcope d'otros axetivos ye opcional y va lligu, pero non siempre, a un cambiu de rexistru coloquial: prestosu presto ~ pres, primeru prime, segundu segu, socarrn soca, terceru terce. Nalverbios: pasao maana pasao, tanto tan. Exemplos d'afresis: Anxelu Xelu, bochornosu chornosu, bochornu chornu, Marcelino Lino, Elena Lena, nenn nenina nin nina. 6.2 Allargamientu de pallabres Estrmese tres frasques d'allargamientu: la prtesis, que consiste n'amestar sonos al principiu de la pallabra; la epntesis, que ye l'insertamientu de sonos metanes la pallabra; y la paragoxe, que consiste n'amestar sonos al final de la pallabra. En bien d'ocasiones produzse prtesis de a- y en- ~ em-, que, cuando nun aporten nengn significu, nun tienen valor de prefixu. Exemplos: topar ~ atopar, reventar ~ arreventar, fabada ~ enfabada, baraxar ~ embaraxar. Sicas, han evitase na escritura espresiones como *arradio, *afoto, *amoto, que nami almiten como formes vlides radio, foto, moto. Nuna riestra de casos, los fenmenos d'epntesis y de paragoxe tienen reflexu na llingua escrita: azucre ~ azcare, rbol ~ rbole, castelln ~ cas315

XX I . Derivacin y composicin

tellanu, centn ~ centenu, esguil ~ esguilu, viax ~ viaxe. Pero nel restu los casos, magar tener della vitalid na fala, nun se treslladen a la llingua escrita. Exemplos: alpargata, non *alparagata; falar, non *falare; Inglaterra, non *Ingalaterra; seor, non *seore.

316

Morfoloxa

317

XX I I . El grupu nominal

El grupu nominal
1 El grupu nominal y la so estructura

XXII

Grupu nominal ye la xuntura de dos o ms sintagmes que funcionen como un conxuntu unitariu exerciendo funciones nominales. Trtase, poro, del grupu sintagmticu constituyu por sustantivos, axetivos o alverbios. El grupu nominal ye una unid funcional dende'l puntu de vista sintcticu, lo que se perv: a) Por presentase como una unid de funcionamientu y, poro, como una eleicin nel sistema, n'oposicin a otres unidaes asemeyaes que poden ocupar el mesmu llugar del mensaxe. Asina, el grupu nominal sorrayu en atop na casa un zapatu vieyu n'oposicin a atop na casa al neu, atop na casa ferramientes, etc. b) Por presentase como una unid nel enunciu, camudable de llugar dientro d'l: atop na casa un zapatu vieyu, atop un zapatu vieyu na casa, un zapatu vieyu atop na casa, etc. El grupu nominal amuesa tres menes d'estructura interna: subordinacin del axacente o axacentes al nucleu (un zapatu vieyu, bastante lloe, poco aforrador), coordinacin o yustaposicin de dos sintagmes (vien los llunes y los martes; ye fatu, llocu, tontu) ya interdependencia ente los mesmos (ye fatu de toles maneres). Delles son les diferencies que'l grupu nominal tien respeuto del grupu verbal. En primer llugar, nel grupu verbal dase una estructura de subordinacin d'axacentes al nucleu (el verbu); nel grupu nominal, sin embargu, non siempre ye asina, pues ams de subordinacin pue dase tamin, como se dixo, coordinacin, yustaposicin ya interdependencia. Per otra parte, el grupu nominal ye a insertase dientro del grupu verbal en funcin oracional (en el llobu famientu anda pel monte de nueche, el sintagma marcu ye subordinu al nucleu anda, en funcin de suxetu lxicu) o dientro d'otru grupu nominal en funcin suboracional (en acolumbraron llobos abondo famientos, el sintagma sorrayu ye subordinu al nucleu nominal llobos). Sin embargu, el grupu verbal fai funcin d'oracin (falen sele) y nami ye a exercer funciones suboracionales si se trespn, esto ye, si camuda d'oracin a otres categores sintctiques; asina, en diz que falen
318

XX I I . El grupu nominal

sele, la espresin que falen sele ye, gracies a la conxuncin que, un sustantivu subordinu al nucleu verbal diz, en funcin de complementu direutu; en si falen sele sentirnlos bien, la espresin si falen sele ye, gracies a la conxuncin si, un alverbiu subordinu al nucleu verbal sentirn, en funcin de complementu circunstancial; y en les persones que falen sele fenlo por respetu, la espresin que falen sele ye, gracies al relativu que, un axetivu subordinu al nucleu nominal les persones. Sobre la oracin, ver XXIII.2; sobre les tresposiciones a funciones suboracionales, ver XXV.2.

Subordinacin nel grupu nominal

2.1 Carauterstiques de la subordinacin nel grupu nominal La subordinacin ye una mena de rellacin que s'establez ente un nucleu nominal y un trminu subordinu tamin nominal. Trtase d'una dependencia unillateral, onde'l trminu subordinu depende del nucleu pero non al revs. Acordies col so nucleu, el grupu nominal pue pertenecer a tres categores distintes: - Sustantivu. Exemplos: la escuela vieya ta pesllada, trabay col martiellu pequeu, el sobrn fal col tu que tien n'Amrica. - Axetivu. Exemplos: el mio coche ye mariellu, paeci-y poco xusto. - Alverbiu. Exemplos: canten bien, el to pueblu ta abondo lloe. Lxicamente, la pertenencia a una d'estes tres categores llenda les posibilidaes funcionales del grupu. El grupu asina constituyu amuesa la categora, les posibilidaes funcionales y les carauterstiques morfolxiques del nucleu. Asina, nun grupu con nucleu sustantivu, tn presentes los morfemes propios de categora tala (artculu, nmberu, y xneru); si'l nucleu ye axetivu, tn presentes el nmberu, el xneru y la posibilid de neutru; pela so parte, con nucleu alverbial nun ta presente nengn morfema. Les posibilidaes de subordinacin suponen una xerarquizacin de dependencies acordies coles categores sintctiques. Asina, na oracin el verbu allgase nel cumal xerrquicu, dependiendo d'l grupos nominales: el neu canta, ye blancu, falen sele. Nel grupu nominal cmplense estes xerarques de subordinacin: - Del sustantivu depende un axetivu: home reutu. - Del axetivu depende un alverbiu: bien llimpies. - Del alverbiu depende otru alverbiu: muncho apriesa.
319

XX I I . El grupu nominal

2.2 Allugamientu y xerarqua de trminos subordinaos L'allugamientu del trminu subordinu pue ser prenuclear (antepuestu al nucleu) o posnuclear (pospuestu al nucleu). L'allugamientu pospuestu ye'l normal cuando se trata d'un axetivu calificativu (la casa vieya, home xustu, ropa blanco), d'un participiu (el problema iguu, la xinta encargao) o d'un sintagma trespuestu a axetivu (la casa de Xandru, home que fai xusticia). Nami unos pocos d'axetivos calificativos llogren asitiase normalmente delantre del nucleu (bon da, mala xugada, gran honor); el restu tamin pue facelo, anque ye ms bien propio del llinguaxe lliterariu (vieya casa, xustu home, blanca ropa). En dalgn casu, l'allugamientu antepuestu o pospuestu conlleva cambiu de significu: muyer probe / probe muyer, carbn menudo / menudu carbn. Munchos axetivos indefinos son a almitir l'allugamientu antepuestu o pospuestu, magar que nesto estrmense poles sos preferencies. Ye'l casu de abondu, bastante, cualquier, dalgn, demasiu, ms, menos, mesmu, nengn, tal y tou; exemplos: abonda xente, xente abondo; bastante forgaxa, forgaxa bastante; cualquier lletra, una lletra cualquiera; hai dalgn espeyu, nun vio espeyu dalgn; demasiu xelu, xelu demasiao; ms ablanes, poques ablanes ms, menos neos, cinco neos menos; el mesmu tren, el tren mesmu; nun atop nengn niciu, nun atop niciu nengn; tales coses, coses tales; tolos collacios, los collacios toos. Lo mesmo ocurre colos numberales ordinales (primer llibru, llibru primeru), los demostrativos (esta ropa, la ropa esto) y los posesivos (la mio casa, la casa mio). Sicas, otros nun almiten ms que l'anteposicin: cada, dambos, daqu, dl, dems, munchu, otru, tantu y un. Lo mesmo-yos asocede a los numberales cardinales (dos pexes, mil aos) y a los interrogativos (qu coses, cunta pacin). Un nucleu pue tar esplicitu por ms d'un trminu subordinu. Nestos casos, establezse un ordenamientu na so xerarqua interna. Asina, por exemplu, en aquelles dmines murnies, l'axetivu murnies ta subordinu al nucleu dmines, y aquelles de dmines murnies, que fai del so nucleu. Delles observaciones ye posible facer al respeutu: - Cuando hai subordinu antepuestu y pospuestu, el primeru ocupa davezu la xerarqua inferior del grupu: el primer llibru escritu, bon direutor alministrativu, grandes personaxes de la hestoria, cuatro caleyes asfaltaes, cuntes hores perdes. - Los demostrativos, posesivos, numberales cardinales, indefinos ya interrogativos ocupen davezu la xerarqua ms baxa del grupu: esti primer
320

XX I I . El grupu nominal

llibru escritu, un bon direutor alministrativu, aquellos grandes personaxes de la hestoria, dellos malos presidentes del gobiernu, munches oficines pesllaes, el nuesu segundu conciertu, los diez ltimos llugares de la llista, qu bones maraueles de Gozn, cuntos verdes praos floros. - En posicin antepuesta, los demostrativos y los posesivos preceden a los indefinos: esti pocu pastel, esa mesma cai, el so otru fu, les sos mesmes tes. Ye esceicin tou: tou esi prau, toa esa ciud, tol mio corazn, toles sos fuerces. - El posesivu nun s'emplega normalmente n'allugamientu antepuestu con demostrativos, interrogativos y dellos indefinos. Asina, esti pisu mio, esa fa nuesa, cuntos praos vuesos, munchu dineru to. Construcciones como esti mio pisu, esa nuesa fa son propies de la llingua lliteraria. Esiste tamin la posibilid de coordinar dos trminos subordinaos al mesmu nivel xerrquicu, per aciu de conxunciones conectores como y, o, pero. Exemplos: una casa vieya y murnia, el primer llibru escritu y publicu, dos o tres cereces, munches y bones allegres, un pisu pequeu pero soleyeru, etc. 2.3 La concordancia nel grupu nominal Cuando'l nucleu del grupu nominal ye un sustantivu y el trminu (o trminos) subordinu un axetivu, establezse una concordancia, que consiste en que dellos morfemes del nucleu (concretamente, el nmberu y el xneru) o un trazu lxicu de so (concretamente, el de cuntable / non cuntable) repercuten morfolxicamente nel trminu subordinu. La concordancia establezse tamin, de manera redundante, col artculu. Tolo que se refier a la concordancia atributiva de nmberu y de xneru (masculn, femenn y neutru) pue atopase en XXIV.4. 2.3.1 LA CONCORDANCIA DE NMBERU L'axetivu subordinu concuerda en nmberu col nucleu sustantivu. Exemplos: l'au gafu, los aos gafos; la lloba famienta, les llobes famientes. Ha tenese en cuenta que l'allugamientu antepuestu del trminu subordinu nun altera un res la concordancia de nmberu: el gafu au, los gafos aos; la famienta lloba, les famientes llobes. Los referentes axstense tamin a les normes de concordancia singular o plural col sustantivu presente nel testu o nel contestu. Comprtense asina referentes como los demostrativos, los pronomes tnicos de tercera persona, los pronomes tonos de tercera persona (de complementu direutu ya
321

XX I I . El grupu nominal

indireutu), los interrogativos y esclamativos, los indefinos, los axetivos sustantivaos col artculu, les secuencies artculu + preposicin + sustantivu o les secuencies artculu + que + oracin. Exemplos: l'estudiante fal cola profesora, pero ella nun-y fizo casu; si tu tienes munchos aos, cuntos tien Ricardo? Sin embargu, cuando la referencia lo que fai ye individualizar dientro d'un conxuntu, nun se produz concordancia: lle toles noveles, pero la que ms me gust foi sta; conoz munchos pases, pero solo n islmicu. 2.3.2 LA CONCORDANCIA DE XNERU A) LA CONCORDANCIA DE MASCULN Y FEMENN L'axetivu concuerda col sustantivu nel mesmu xneru, masculn o femenn, qu'sti amuese. Asina, por exemplu: el gafu llobu, el llobu gafu; la llista nea, la nea llista. Pero esto cmplese si'l sustantivu ye cuntable. Si'l sustantivu ye non cuntable, la concordancia de masculn o femenn nami ye posible si l'axetivu ye antepuestu dientro'l mesmu grupu sintagmticu; siendo pospuestu o atributivu, l'axetivu apaez en neutru: el duru carbn, pero el carbn duro, el carbn ta duro; la guapa ropa, pero la ropa guapo, la ropa ye guapo. La concordancia de xneru non solo s'establez ente nucleu sustantivu y axetivu nes condiciones diches, sinn tamin ente'l nucleu sustantivu y los elementos que faen referencia a l. Estos elementos de referencia puen ser demostrativos: esi ta bien aparcu ("coche"); de toles cases, aquella ye la meyor; pronomes tnicos de tercera persona o pronomes tonos de tercera persona en funcin de complementu direutu: nun pue pasar ensin ella ("la fa"), al entrar nl la xente sali a recibilos ("el barriu"), violu na ilesia ("al cura"), la fbrica nun la pesllaron tova; interrogativos y esclamativos: cula tuviesti trabayando? ("estaya"), cuntos fumes al da? ("pitos"); indefinos: de los diputaos, hai dalgn que nunca fala; lleg una a entrugame por Daniel ("periodista"); axetivos sustantivaos col artculu: el roxu ye mui revolvn ("neu"); qu llibreta quies? la mariella; secuencies d'artculu el o la, preposicin y sustantivu: tuvo falando cola del quintu ("vecina"), el de Villaviciosa trai bona sidra ("llagareru"); secuencies d'artculu el o la, que y oracin: el que me vendi Xuan ye bien baratu ("parages"), nun ye la que qued toa enfollerada? ("caleya"). B) LA CONCORDANCIA DE NEUTRU CONCORDANCIA ANTEPUESTA Nesta posicin, los axetivos (y tamin l'artculu) nami puen apaecer en masculn o en femenn, nun importando si'l sustantivu ye cuntable o non
322

XX I I . El grupu nominal

cuntable. Asina ents, l'axetivu en neutru enxams apaez n'allugamientu antepuestu. Exemplos de concordancia antepuesta con sustantivos cuntables y non cuntables: el famientu llobu, el duru carbn; la bona nea, la seca llea. CONCORDANCIA POSPUESTA Cuando l'axetivu apaez n'allugamientu pospuestu al sustantivu, danse dos situaciones: a) Si'l sustantivu ye cuntable, la concordancia del axetivu ser en masculn o en femenn. Exemplos: el llobu famientu anda pel monte, la nea llista escribe poeses. b) Si'l sustantivu ye non cuntable, la concordancia del axetivu ye en neutru. Exemplos: el carbn duro ambura bien, fendieron la llea seco nel picadoriu. En secuencies con cuantitativos, del tipu cunto carbn!, muncho pan, poco pexe, nun se trata d'un neutru antepuestu, sinn de construcciones partitives del tipu cunto (de) carbn!, muncho (de) pan, poco (de) pexe, onde la preposicin de foi desaniciada, como ye esperable nesos contestos. La construccin regularmente concordada d'axetivu + sustantivu tamin se da: cuntu carbn!, munchu pan, pocu pexe. Convin nun confundir estes construcciones con casos como un rapaz poco llistu, una casa muncho alta, onde poco y muncho nun son ncleos, sinn axetivos alverbializaos y subordinaos a los axetivos llistu y alta. TRMINU PRINCIPAL NA CONCORDANCIA NEUTRA POSPUESTA Nel grupu nominal, trminu principal na concordancia de neutru ye aquel nucleu qu'obliga a un axetivu pospuestu a apaecer en neutru. Esti cometu cmplenlu los sustantivos de contenu non cuntable. El trazu semnticu ye raro qu'apaeza reflexu nel propiu sustantivu, que rixe la concordancia neutra nel axetivu pospuestu. Histricamente, pue albidrase que los sustantivos, tomando como modelo los axetivos, entamaron un procesu pa la distincin masculn / neutru reflexada na propia terminacin -u / -o; sicas, esti procesu nun llogr perfacese, lo que produz que gei esista varied de situaciones na fala. L'asturianu escritu nami recueye tres casos d'estremamientu -u / -o en sustantivos, que son fierro / fierru, pelo / pelu y filo / filu. Exemplos: esi fierru llargu que garrasti nun cabe equ, pero nun s de quin ye'l fierro apilao; nun ye vieyu y y echa dalgn pelu blancu, pero la moced andaba col pelo llargo; tienes un filu mariellu nel abrigu, pero merc filo mariello pa coser.
323

XX I I . El grupu nominal

El fechu de qu'un sustantivu seya non cuntable ye motivu abondu pa esixir concordancia neutra nos axetivos pospuestos, independientemente de qu'al mesmu tiempu'l sustantivu lleve artculu masculn (el carbn) o femenn (la llea). Tampoco nun importa que'l sustantivu non cuntable faiga referencia a coses (el carbn, la llea), a animales (el ganu, la reciella) o a persones (el profesoru, la xente). Qu'un sustantivu non cuntable tea acompau de determinaciones diverses (esti carbn, un carbn, dalguna llea, etc.) nun evita la concordancia neutra: esti carbn menudo, un carbn caro, dalgua llea seco, etc. Tendrse en cuenta que, puesto que n'allugamientu antepuestu nun apaez el neutru, un mesmu sustantivu pue recibir dos concordancies estremaes al empar: abonda lleche cuayao; muncha llea seco; pocu carbn prendo; etc. Ha recordase qu'esisten, per un llau, sustantivos siempre non cuntables y, per otru llau, sustantivos que puen ser cuntables o non cuntables acordies col contestu en que s'empleguen. Los primeros piden concordancia neutra; los segundos, segn los casos, piden concordancia de masculn o femenn, o de neutru. Exemplos de concordancies con sustantivos siempre non cuntables: echa llea seco al fueu, fartucse de carne asao, ye dineru bien ganao, lleche preso, lleche cuayao, d' sal esi fumu blanco?, lleg xente mozo. Exemplos con sustantivos que puen ser cuntables o non cuntables: atop nel llibru una fueya seca, pero ta tol suelu enllenu de fueya seco; mancse con una piedra picuda en geyu, pero a la vera'l ru hai muncha piedra menudo; apunt'l telfonu nun papel blancu, pero bax a la llibrera a mercar papel blanco; nun com ms qu'una pera madura, pero lleg un camionu de pera maduro; tien un gesu rotu, pero ye una figura de gesu trabayao. TRMINOS SUBORDINAOS NA CONCORDANCIA NEUTRA
POSPUESTA

Los axetivos pospuestos presntense cola forma neutra nel intre qu'entren en concordancia con un nucleu sustantivu de contenu non cuntable: la lleche fro, el cuchu apilao, el xelu picao. Estos axetivos puen aportar a funcionar como trminu nuclear, pero pa ello tienen de sustantivase, lo que llogren gracies al artculu neutru lo. Asina, la lleche fro lo fro, el cuchu apilao lo apilao, aprrime'l xelu picao aprrime lo picao.
324

XX I I . El grupu nominal

Les siguientes menes d'axetivos puen funcionar como trminos subordinaos de concordancia neutra, esto ye, puen apaecer coles marques propies del xneru neutru: Axetivos calificativos Nesti grupu inclinse, ams de los axetivos calificativos, los participios y los sustantivos axetivaos. Exemplos: quixeron engaalu con dineru falso, la ropa mui vieyo pues vendelo, merc un coche con dineru robao, la ropa llavao pues ponelo en tendal, aquello esguedeyao ye de to tu, ye una tela hermano de lo que mercasti ayeri. A efeutos gramaticales, tien distintu valor la -o de los axetivos neutros, que s'opn a -u masculn y -a femenn (la lleche fro), de la -o de la terminacin alverbial resultu d'inmovilizacin morfemtica, como ye'l casu de los axetivos adautaos a alverbios (elles falen mui rpido) y la de los participios de perfrasis verbales (ellos tienen fecho coses bones). Axetivos demostrativos Toles formes de los demostrativos son a funcionar como axetivos, pero les neutres esto, eso y aquello nami pospuestes. Exemplos: el carbn esto ye de La Camocha, nun tien nada que falar cola xente aquello. Axetivos posesivos Exemplos: el carbn vueso, la ropa tuyo, la pacin nuestro. Axetivos indefinos Exemplos: ye turrn abondo pa tola xente, paez tierra abondo pal tiestu, cay-y el pelo too, la carondia fur la madera too, nunca vi xente talo, nun veo lleche nenguno. Numberales ordinales Exemplos: la gasolina primero qu'echasti, la madera ltimo que se quem. REFERENTES NA CONCORDANCIA NEUTRA Los referentes tienen un doble comportamientu na concordancia neutra. Per un llau, son trminos principales qu'esixen neutru nun trminu subordinu; per otru llau, son trminos subordinaos que deben el so xneru al d'otru trminu que fai de principal. Asina, nel exemplu diz que nun-y gusta la lleche pero nun pue pasar sin ello calentino, l'axetivu calentino concuerda con ello, que debe'l so neutru a concordancia con la lleche.
325

XX I I . El grupu nominal

Acordies coles causes d'ufrir xneru neutru, los referentes puen clasificase en: a) Referentes de daqu impreciso o xenrico: lo blanco ye smbolu de pureza; cunto nos dixo! b) Referentes de sustantivos non cuntables: lo blanco ("la pintura") vien bien pa esta parea; eso ("la lleche") gstame pola vida. c) Referentes d'otru referente neutru: ello ("lo blanco") ye smbolu de pureza; eso ("lo que traxo Pedro") nun s pa qu ye. Una riestra d'elementos qu'amuesen marca de neutru o que tienen un contenu semnticu non cuntable, puen apaecer como referentes nes condiciones espresaes enriba, pudiendo dir acompaaos daxacentes neutros dientro'l mesmu sintagma: Demostrativos neutros Exemplos: qu ye aquello mariello? (referencia imprecisa), apurri eso redondo que ta enriba l'armariu (referencia imprecisa), esto ("quesu") fresco voi llev-ylo a Llara, aquello ("dineru") robao nun lo quixo, eso ("ropa") nuevo va estrenalo gei, eso ("filo") blanco ye pa coser. Pronome tnicu ello Exemplos: pasi maana pela oficina con ello acabao; ello, bono o malo, ye asina, qu vas facer; vienes llueu con ello ("la ropa") llavao; ta tol suelu enllenu d'ello ("fueya") seco; andaben con ello ("el pelo") llargo; prsta-y baase nello ("l'agua") calentino; nun ye a prender la cocina con ello ("carbn") moyao. Interrogativos y esclamativos neutros Exemplos: nun s qu malo se-y pue dicir; cunto feo nos dixo!; qu ("vinu") tinto quies, lo d'enriba o lo d'embaxo?; culo ("llacn") barato quies?; cunto ("tela") blanco quier, un metru o dos?; dime cunto ("sal") gordo hai y cunto ("sal") fino. Indefinos neutros Exemplos: hai daqu nuevo nel discursu del alcalde; nesi caxn la polica atop bastante robao; nun bebas muncho ("agua") calentono; con uno ("tela") azulino y otro ("tela") collorao fizo una camisa; qudame tova dello ("pan") tienro.

326

XX I I . El grupu nominal

Sustantivos de contenu neutru procedentes d'axetivos Un sustantivu masculn que, procedente d'un axetivu, amuese un contenu non cuntable, pide axetivos y referentes en neutru: el blancu ("la blancura") emplegao como smbolu de pureza ye propio de delles cultures; el negru ("la negrura") tapeco nun val pa pintar esta parede; l'anchu ("l'anchor, l'anchura") aproximao d'esti edificiu ye de quince metros; el llargu ("la llargor, la llargura") mido nun s'acordaron d'apuntalo; el fru ("la frira") xelao nun ye d'estes tierres; l'asturianu bien falao suena perbin; el ganu ("les vaques") menudo metironlo na corte; el calzu ("los zapatos") vieyo crguenlo en caxes. Sin embargu, si un axetivu sustantivu pol artculu masculn el tien un contenu cuntable, comportarse como un sustantivu cuntable masculn; l mesmu adopta la terminacin -u de masculn, y los axetivos y referentes que concuerden con l fadrnlo tamin en masculn. Exemplos: el blancu ("coche") aparcu eh cerquina ye'l de Pedru; el negru ("el pantaln") nuevu tate mui curiosu pa la boda; l'anchu ("armariu") blancu ye pa la sala; l'asturianu ("home") honru y abiertu cai bien a tol mundu; el segu ("prau") pindiu ye ms trabayosu. 2.4 Subordinacin y tresposicin nel grupu nominal Dientro'l grupu nominal pue dase trescategorizacin o tresposicin de categora, que permite que sintagmes que de mano pertenecen a una categora, pasen a funcionar n'otra: 2.4.1 TRESPOSICIN A FUNCIN NUCLEAR NOMINAL TRESPOSICIN AXETIVU
SUSTANTIVU

Produzse per aciu del artculu. Asina, los axetivos mariellu, meyor y escuro convirtense en ncleos sustantivos nos exemplos el mariellu de les flores sali perbin nesta semeya, presentronnos a la meyor de les actrices, nun s'atrevi a entrar polo escuro del cuartu. 2.4.2 TRESPOSICIN A TRMINU SUBORDINU NOMINAL A) TRESPOSICIN SUSTANTIVU
AXETIVU

Produzse per aciu d'una preposicin. Asina, los sustantivos Naranco, parllamentu, xeitu, inxusticia, vecn, ciudaes, hermanos y puertu convirtense en trminos subordinaos axetivos gracies a preposiciones diverses, como se ve nestos exemplos: la subida al Naranco dio-y el triunfu al
327

XX I I . El grupu nominal

ciclista, dellos van dir a la manifestacin ante'l parllamentu, dixo pallabres con xeitu, promulgaron lleis contra la inxusticia, nun veo la casa del vecn, la vida nes ciudaes ye dura, les rellaciones ente hermanos son bones, el camn pal puertu ye pindiu. La mesma tresposicin atpase con pronomes tnicos: el fu d'elli, el sobrn d'ella, un sacu d'ello, la esmolicin d'ellos, l'allegra d'elles, la inorancia de ns, los llibros de vosotres, la paciencia d'ust, el trabayu d'ustedes. Ha tenese en cuenta que nestes construcciones la preposicin de pue desaniciase si-y precede nucleu acabu en vocal, convirtindose nun trespositor latente (ver XXII.2.5): un sacu de pataques o un sacu pataques, un vasu de vinu o un vasu vinu, la casa del vecn o la casa'l vecn. Fuera de contestu, enunciaos como el tu Xuan puen interpretase como aposicin ("el tu que se llama Xuan") o como tresposicin a axetivu con trespositor latente ("el tu de Xuan"). Nesti sen, aconsyase l'usu de la preposicin si'l contestu nun desanicia l'ambiged. Dellos sustantivos llogren axetivase non per tresposicin categorial, sinn per adautacin morfolxica, recibiendo les terminaciones de masculn, femenn y neutru propies de los axetivos: hermanu -a (llamte'l to hermanu pequeu) hermanu -a -o (esi zapatu ye hermanu d'aquel, esta tela ye hermano d'eso otro), gochu -a (tien pites y gochos) gochu -a -o (ye un comportamientu mui gochu). B) TRESPOSICIN SUSTANTIVU
ALVERBIU

Gracies a preposiciones diverses, un sustantivu pue funcionar como subordinu d'un axetivu, lo que supn una tresposicin a alverbiu. Exemplos: llimpiu de povisa, rabiu polos pasteles, bonu nel preciu, ansiosu d'aventures, muertu de mieu, llocu pol cine, blancu con pintes. Ha tenese en cuenta que'l sustantivu o elementu sustantivu trespuestu pue ser cualquier elementu nominal: ansiosu de que viniere, llocu por dir al cine. Ams, si'l trespositor ye de, podr suprimise cuando encabeza un subordinu nominal: ansiosu aventures, ansiosu que viniere, muertu mieu. Lo mesmo asocede cuando un sintagma sustantivu ye a funcionar como subordinu d'un alverbiu: enriba (de) la mesa, lloe (de) la mar, ac (de)l pueblu, enantes (de) la cena, depus del trabayu, dientro (de)l chigre que tien Milio, enriba (de)l teyu, delantre (de) les cases, depus de la xinta, detrs d'Olaya, fuera (de) Sotrondio, delantre (de) ti, enriba (de) min, alredor de ns, enantes (de) que cenaren, dientro (d')aquello que paeca un chigre, depus de xintar.
328

XX I I . El grupu nominal

C) TRESPOSICIN ALVERBIU AXETIVU Diverses preposiciones faen posible qu'un alverbiu funcione de subordinu d'un sustantivu, lo que supn una tresposicin a axetivu. Exemplos: la xente d'atrs, el camn penriba, el peridicu d'ayeri, la xinta de maana, el noticieru de gei, el neu dalantre, les noticies de cuantay, el camn d'abaxo, la carretera dende ell. Tamin hai alverbios que funcionen direutamente como axetivos subordinaos a un sustantivu, ensin preposicin nenguna: una rapaza asina. D) TRESPOSICIN AXETIVU ALVERBIU Diverses preposiciones faen posible qu'un axetivu faiga funcin de subordinu d'un alverbiu, lo que supn una tresposicin a alverbiu. Exemplos: ye asina de revesosu. Axetivos adautaos morfolxicamente a alverbios cola inmovilizacin en neutru, emplguense tamin como subordinaos d'axetivos y d'otros alverbios. Los indefinos cuantificadores puen adautase a alverbiu, a nun ser tou toa too, teniendo en cuenta que cuando l'alverbiu muncho antecede a un axetivu o a otru alverbiu, pue coyer la forma mui, y que tanto neses circunstancies cueye siempre la forma tan. Exemplos: paez poco llistu, el to pueblu ta abondo lloe, yeren bastante vieyes, yeren muncho vieyos ~ yeren mui vieyos, son demasiao llocos, ye tan llambin como'l p, el to pueblu ta ms lloe que'l nuesu, los tos neos son y abondo grandinos, el pueblu de Xintu ta muncho lloe d'equ, paezme qu'estes pataques tn poco rustres, con cuatro culinos de sidra qued medio enfilu, fixeron la carretera demasiao apriesa. La mesma adautacin llgrase inmovilizando l'axetivu en femenn y amestndo-y el sufixu -mente. Exemplos: guapamente tuyu, doblemente llibre, fatamente alloriu, etc. E) TRESPOSICIN VERBU AXETIVU (ORACIONES RELATIVES) Un nucleu verbal (esto ye, una oracin) pue convertise n'axetivu per aciu d'un relativu, exerciendo la funcin de trminu subordinu d'un sustantivu. Pela so parte, y frente a otros trespositores, el relativu cumple dos misiones: convertir una oracin n'axetivu y exercer dalguna funcin dientro la oracin trespuesta. Exemplos: el guarda que prind les vaques (suxetu lxicu), la ponte que ficieron (complementu direutu), la ciud onde vive (complementu circunstancial), la empresa u trabayo (complementu circunstancial), l'au cuando se casaron (complementu circunstan329

XX I I . El grupu nominal

cial), el profesor de quien te fal ye esi (suplementu), la manera como lo fixo nun ye la ms amaosa (complementu circunstancial), l'au cuando se casaron hubo una seca tremenda (complementu circunstancial), toes cuantes gan fundiles nel xuegu (complementu direutu), la casa onde (u, au) vive ye bien afayadiza (complementu circunstancial). Ms detalles sobre les oraciones relatives puen atopase en XXV.2.2. F) TRESPOSICIN VERBU ALVERBIU Asocede cuando un nucleu verbal (una oracin), gracies al relativu que, ye a exercer la funcin de trminu subordinu d'un alverbiu. Exemplos: siempre qu'entruguen, depus qu'atapez, llueu que nos lo dixo. Un casu especficu de tresposicin subordinada de verbu a alverbiu son les oraciones comparatives (Xuan fala ms que Mara), que constitin una mena de construccin nominal formada con un sustantivu o axetivu tantu -a -o, o bien con un alverbiu ms, menos o tanto ~ tan (nucleu de sintagma o trminu subordinu d'un axetivu o d'otru alverbiu), del que depende como subordinada una oracin trespuesta a alverbiu por que o como. Pa cabu, ha constatase tamin el casu d'alverbios que, precedos de preposicin, exercen la so funcin de subordinaos d'otru alverbiu: lloe d'equ, cerca d'aende, enantes d'ents, primero d'ayeri. Nesti mesmu casu atpense alverbios interrogativos: debaxo d'nde escondieron les llaves?, enriba d' cayeron eses pees?, al llau d'nde?, lloe d'? Nestos casos, nun se produz realmente un cambiu de categora, pero la tresposicin fai posible que l'alverbiu funcione como trminu subordinu. 2.5 Elipsis de la preposicin de La preposicin de pue desapaecer en contestos definos por estos trazos: a) Cuando de introduz un trminu subordinu con nucleu nominal acabu en vocal: casa de Lluis o casa Lluis, sacu de pataques o sacu pataques, enllenu d'arena o enllenu arena, chaqueta de pana o chaqueta pana. D'esta manera, de nun pue desaniciase cuando va precedida de consonante. Asina, nel plural solamente se diz: les cases de Lluis, dos sacos de pataques, enllenos d'arena, chaquetes de pana, y non *les cases Lluis, *dos sacos pataques, *enllenos arena, *chaquetes pana. Ha tenese en cuenta que'l desaniciu de la preposicin de pue producise al empar en dos trminos subordinaos: la casa'l cura Mieres (equivalente a la casa del cura de Mieres), Lena Xos Vctor (equivalente a Lena de Xos de Vctor).
330

XX I I . El grupu nominal

La preposicin de enxams desapaez cuando introduz un complementu circunstancial o un suplementu. Y asina, dizse en tou momentu Xuan vena de Xixn, el neu blincaba d'allegra, el da 7 cai de llunes, el tren llega de nueche, quxense de too, y non *Xuan vena Xixn, *el neu blincaba allegra, *el da 7 cai llunes, *el tren llega nueche, *quxense too. Polo mesmo, tampoco desapaez cuando introduz un atributu: el mio llibru ye de matemtiques, esa xente ye de Llangru, y non *el mio llibru ye matemtiques, *esa xente ye Llangru. b) En delles perfrasis verbales, anque la pallabra anterior acabe en consonante: acaben de xintar o acaben xintar, deben de sabelo o deben sabelo, habrs de dexmelu o habrs dexmelu. Ver XVI.14.1. La normativa ortogrfica del asturianu propn que, cuando seya potestativu'l desaniciu de la preposicin de, se caltenga cualquiera de les dos posibilidaes na llingua escrita. Al mesmu tiempu aconsyase qu'en casu de dulda s'escriba siempre de. Ams de lo anterior, la supresin de la preposicin de nel asturianu escritu ha cumplir les siguientes condiciones: a) Que nun se dea ambiged na fras. b) Que nun se faiga difcil la comprensin. c) Que la supresin de de se faiga nams que naquellos casos en que tea perafitada na fala. 2.6 Los demostrativos nel grupu nominal Na so funcin d'axetivos, los demostrativos exercen como subordinaos de ncleos sustantivos y concuerden con ellos en xneru y nmberu como cualquier otru axetivu. Puen presentase allugaos como subordinaos antepuestos o pospuestos al sustantivu: 2.6.1 SUBORDINAOS ANTEPUESTOS AL SUSTANTIVU Nesti allugamientu, los demostrativos nami puen emplegase nes formes masculines o femenines, en concordancia col sustantivu. El demostrativu siempre ye incompatible col artculu, y pue usase como trminu subordinu nicu: esti animal llmase esperteyu, nun te calques nesa mesa, muncho allababen aquella sidra, esi fumu va afoganos. N'allugamientu antepuestu, pue apaecer xunto a otros elementos, sobre too indefinos y ocupando cuasi siempre'l primer llugar: nun t'acordasti d'esi otru chiste, cuntnoslo aquel mesmu rapaz, con esa poca lleche nun faes
331

XX I I . El grupu nominal

nada, esos altos cordales. Delles vegaes pue ocupar el segundu llugar: pintaron toa esa muria de verde. Sicas, otros elementos son incompatibles nesti allugamientu col demostrativu antepuestu. Ye'l casu de los posesivos y d'indefinos como munchu, abondu, un, dl, dalgn, nengn, bastante, cada, cualquier, etc. 2.6.2 SUBORDINAOS POSPUESTOS AL SUSTANTIVU Allugu tres del sustantivu, el demostrativu xeneralmente apaez ensin compaa d'otros elementos, magar que tamin ye posible acompaando a otru axetivu posnuclear: la castaal aquella ye enforma vieya, cuesten abondo los pisos esos, paez bon fontaneru'l rapaz esi, la castaal podre aquella. Convin reparar nel fechu de que los demostrativos neutros puen tamin allugase tres del nucleu sustantivu, en concordancia con non cuntables. Poro, puen tamin exercer funciones d'axetivu: la madera eso nun val pa quemar, nun yera de naide'l carbn aquello, nun hai quien beba la sidra eso. Los demostrativos tamin puen exercer funciones sustantives; a diferencia d'otros axetivos, eses funciones llgrales ensin necesid d'artculu. Nesti casu, apuerten tamin a ser ncleos, de manera que se presenten solos nel so sintagma: esti ye'l meyor de toos, d'aquella val ms nun s'acordar, nun vas a nengn llau con eso. Pero tamin puen acompaase d'axetivos y otros trminos subordinaos: toos esos coches son bonos, pero sti azul ye'l meyor de toos; prestronme toles pelcules, anque d'aquella d'ayeri valme ms nun m'acordar; nun vas a nengn llau con eso desfecho. 2.7 Los posesivos nel grupu nominal En calid d'axetivu, el posesivu pue presentase como subordinu antepuestu o pospuestu del grupu nominal. 2.7.1 EL POSESIVU COMO TRMINU SUBORDINU Como trminu subordinu antepuestu, el posesivu como ye esperable nun axetivu apaez en masculn o en femenn, pero non en neutru. A esti respeutu, ha tenese en cuenta que les formes mio, to y so amuesen terminacin comn pa dambos xneros, que de toes maneres queda manifestu pel artculu: el mio / la mio, el to / la to, el so / la so. Como subordinu
332

XX I I . El grupu nominal

pospuestu mio, to y so tienen terminacin comn pa los tres xneros: el llibru mio, la casa mio, el carbn mio, la ropa mio; el llibru to, la casa to, el carbn to, la ropa to; el llibru so, la casa so, el carbn so, la ropa so. Los posesivos nuestru (nuesu), -a, -o y vuestru (vuesu) -a, -o presenten n'allugamientu antepuestu les terminaciones de masculn y femenn, mentantu nel pospuestu ufierten les de masculn, femenn y neutru; lo mesmoyos asocede al restu de les formes posesives del modelu B: mu -a -o, tuyu -a -o y suyu -a -o. Exemplos: el neu mu, la casera vuesa, el platu tuyu. Tnganse en cuenta les concordancies neutres: el carbn vueso ent nun lleg, va quitar del tendal la ropa tuyo, anden engaando a la xente nuestro. L'axetivu posesivu pospuestu pue acompaase d'alverbios cuantitativos como trminos subordinaos: ye una manera mui vuestra de facer les coses; yeren visaxes bastante tuyos. 2.7.2 EL POSESIVU COMO NUCLEU NOMINAL Cuando'l posesivu se trespn a sustantivu ufre les carauterstiques propies d'esa categora, ente elles el ser nucleu de subordinaos axetivos y l'apaecer acompau d'artculu. Nestes circunstancies, el xneru y el nmberu del posesivu queda determinu pol xneru y el nmberu d'otru elementu sustantivu al que se fai referencia dientro d'una situacin o d'un contestu. Asina: les mios ("les camises") tngoles tendes, el rapacn comi la to ("la mazana"), burllronse muncho del vuesu ("l'acentu"); lo mio ("la ropa") tngolo tendo, el rapacn comi lo to ("la fruta"), burllronse muncho de lo vueso ("que nun vos atreviereis a viaxar n'avin"). Estos posesivos como cualquier elementu sustantivu puen acompaase de subordinaos axetivos: el rapacn comi lo to que quedaba en platu, les mios ("camises") blanques tngoles tendes. Y, lo mesmo qu'otros elementos sustantivos, puen tresponese a axetivos per aciu de preposiciones: el tendal de les mios ta enllenu; lo raro de lo vueso ye que nun-y lo dixistis a naide; les mazanes? mira la gaspia de la to. 2.8 Los indefinos nel grupu nominal Cuando exercen d'axetivos, unos tienen llibert p'allugase delantre o detrs del nucleu nel grupu sintagmticu nominal (abonda sidra, sidra abondo); pero otros nami puen allugase delantre (otru da). Los axetivos
333

XX I I . El grupu nominal

indefinos tamin amuesen estremu comportamientu na so compatibilid col artculu o con determinantes; asina, unos almtenlos o esxenlos (la mesma rocea, estos mesmos llibros), pero otros non (dalgunes goxes). D'otra manera, los indefinos estrmense tamin nes diverses posibilidaes de combinase ente ellos: otros munchos enfotos o munchos otros enfotos, pero non *munchos enfotos otros, *otros enfotos munchos; una cosa tala o una tala cosa, pero non *tala una cosa, *tala cosa una; el mesmu pocu aceite o el pocu aceite mesmo, pero non *el pocu mesmu aceite, *el mesmu aceite poco; toles otres idees o les otres idees toes, pero non *les otres toes idees, *toles idees otres, etc. 2.8.1 INDEFINOS CUANTIFICADORES Tolos cuantificadores absolutos son axetivos qu'exercen autnomamente la funcin de subordinu nominal. Dientro'l grupu sintagmticu nominal, los cuantificadores munchu y tou nun almiten otru allugamientu que l'antepuestu: munchos neos, tou ciudadanu. Pelo contrario, abondu, bastante, demasiu y pocu puen allugase delantre del nucleu o tres d'l: abonda ropa, ropa abondo; bastantes llibros, llibros bastantes; demasiada carne, carne demasiao; poca xente, xente poco. Los cuantificadores absolutos nun almiten artculu, a nun ser tou toa too, que s'emplega davezu siguu d'l y dando llugar a contraiciones. En dellos contestos, un contenu plural con tou toa too pue espresase per aciu d'un singular ensin artculu: a tou gochn-y llega'l samartn, toa llei tien de ser xusta. Na construccin con numberal qu'apaez en toos dos, toes dos, toos tres, toes tres, toos cuatro, toes cuatro, etc., l'indefinu, en funcin de trminu subordinu, sase ensin artculu: entrugu-yoslo a toos dos y nun lo supieron, sentronse toes tres en suelu, andaben toos cuatro encismaos. L'usu del artculu con cuantificador ye posible si'l sustantivu precedu del indefinu va siguu d'otru trminu subordinu; nestos casos l'artculu encabeza tol sintagma: les poques maniegues que tienes perdmosles, acordbase de les munches fataes d'aquella cena, quxense del munchu trabayu de los xueves, arrepintese del munchu dineru que tien gastao, quxense de les poques perres que cuesta esi traxe. D'otra miente, l'artculu insirtase ente l'indefinu tou y el sustantivu: tol mundu, tola xente, tolos caminos, toles caleyes. Los cuantificadores ms y menos son axetivos que, na so funcin de subordinaos nominales, almiten l'allugamientu antepuestu dientro del
334

XX I I . El grupu nominal

grupu sintagmticu: ms pan, menos xente (non *pan ms, *xente menos). Almiten l'allugamientu pospuestu si precediendo al nucleu hai otros determinativos: cuatro selmanes ms, munchos llibros menos. Pela so parte, el cuantificador tanto tolera los dos allugamientos: tanta faria o faria tanto. 2.8.2 INDEFINOS ESISTENCIALES Pela so parte, dello, dalgo, daqu y nada son sustantivos (aprrime dello, dxome dalgo, cay daqu en suelu, nun coyeron nada) que puen exercer funciones d'alverbiu (gustte dello, duelme dalgo'l todu, ye daqu fatu, nun queda nada lloe). Como sustantivos, na construccin partitiva puen recibir un subordinu precedu de de (dello de pan, dalgo de sal, daqu de quesu, nada de sidra), preposicin que pue desaniciase por tar precedida de nucleu acabu en vocal (dello pan, dalgo sal, daqu quesu, nada sidra). Convin nun confundir les estremaes estructures sintctiques que s'atopen cuando un una uno y cualquiera ~ cualesquiera son axetivos y cuando son sustantivos. Asina, nos exemplos que siguen darru funcionen como axetivos y subordinaos d'un nucleu sustantivu: faca un fru que tarazaba, cualquier ~ cualesquier maosu pue igualo. Pero nestos otros, l'indefinu ye sustantivu y nucleu de sintagma, acompau d'un axetivu (un convirtese en n o unu, y cualquier ~ cualesquier en cualquiera ~ cualesquiera): dironme n ~ unu fru y otru caliente "un bollu que taba fru"; d'estos obreros, cualquiera maosu pue igualo "cualquiera d'ellos que seya maosu". Como axetivos, un, dl, daqu y cada nun almiten otru allugamientu que l'antepuestu nel grupu sintagmticu: una casa, della xente, daqu cosa, cada rapacn. El restu d'axetivos esistenciales pue allugase delantre del nucleu o tres d'l: nun vieron nengn osu ~ nun vieron osu nengn, dala cosa ~ cosa dala, cualquier pueblu ~ un pueblu cualquiera. Esta llibert d'allugamientu tamin la tien dalgn, pero nicamente n'oraciones negatives: vieron dalgn osu, nun vieron dalgn osu o nun vieron osu dalgn. L'indefinu cada funciona siempre como axetivu. N'emplegos onde paez usase como axetivu sustantivu, consttase en realid una elisin del sustantivu. Exemplos: el peridicu, de qu sitiu lu quies, d'Uviu, de Xixn o de Madrid? dame n de cada (sitiu). Pelo xeneral, los esistenciales permiten llibremente la concordancia con cuntables y con non cuntables. A esti respeutu, obsrvase que nada refierse nami a non cuntables: de tol quesu que traxo nun dex nada. Pela so
335

XX I I . El grupu nominal

parte, daqu fai referencia nica a non cuntables cuando funciona como sustantivu (si quixere sidra beba daqu), frente al so comportamientu como axetivu, en que pue referise tamin a cuntables (comi daqu mazanes). Daqu tien la particularid de qu'almite trminos subordinaos como'l demostrativu (nun me conformo con esi daqu de dineru que me pag) o l'indefinu un (tuviemos tomando un daqu en chigre). 2.8.3 INDEFINOS IDENTIFICADORES Tolos indefinos identificadores son axetivos que puen sustantivase: ye'l mesmu llibru ye'l mesmu, dxo-ylo a la otra collacia dxo-ylo a la otra, los dems escolinos tn xugando los dems tn xugando, nun yeren xueces talos los que falaron nun yeren talos los que falaron, fal con dambes candidates fal con dambes. Per otru llau, mesmu -a -o, como axetivu, pue facer de trminu subordinu d'un pronome personal tnicu, colo que se calca l'inters na identid espresada pol pronome: yo mesmu, tu mesma, l mesmu, ella mesma, ello mesmo, nosotros mesmos, ns mesmes, vosotros mesmos, vs mesmes, ellos mesmos, elles mesmes; a min mesmu, conmigo mesma, de ti mesmu, consigo mesma, consigo mesmos, etc. Asemeyao asocede con n una n'usu impersonal: son allegres pa n mesmu. No que se refier al so allugamientu nel grupu sintagmticu, otru, dems, dambos y entrambos, na so condicin d'axetivos, nami almiten la posicin antepuesta. Pel so llau, mesmu y tal puen allugase delantre o detrs del nucleu, anque prefieren lo primero (el mesmu home, l'home mesmu) o lo segundo (a tala hora, a hora tala). Mesmu -a -o nun pue emplegase antepuestu si nun ye precedu d'artculu, demostrativos o posesivos: la mesma muyer (non *mesma muyer), aquella mesma muyer, la so mesma muyer. Igual-y asocede a dems, qu'esixe siempre artculu: los dems escolinos (non *dems escolinos). De toes maneres, pue prescindise del artculu cuando constiti'l final d'una enumeracin: vinieron Mara, Llara y les dems muyeres o Llara y dems muyeres. Pel so llau, dambos y entrambos nun s'empleguen normalmente con artculu, pero si se fai, sti allgase ente l'axetivu y el nucleu: dambos xueces o dambos los xueces. Davezu, otru -a -o apaez como segundu trminu d'una correllacin col indefinu un una uno y dalgn -una -uno: una casa ye verde y otra blanca, dalgunos falen asturianu y otros cataln. Esta correllacin apaez
336

XX I I . El grupu nominal

tamin en secuencies de contenu recprocu: engrrense unos rapacinos con otros, danse mocaes dalgunes a otres. A esti efeutu, obsrvase que si un una uno s'emplega ensin artculu, nun esixe la correllacin con otru -a -o. Asina, ye posible ganaron unes, al llau de ganaron unes y perdieron otres. Pero usu con artculu, un una uno ponse siempre en correllacin con otru -a -o; d'esta miente, nun ye posible *ganaron les unes, sinn ganaron les unes a les otres, o ganaron les unes y les otres. De manera asemeyada, tal tala talo pue aportar a ser trminu que provoca una consecuencia nes secuencies tal... que: pasaben coses tales que la xente ablucaba, esi problema ye talu que nun soi a dormir. Tamin pue formar parte de comparances, nes secuencies tal... que o tal... como: el problema ye tal(u) que (como) te dixi, esti problema ye tal(u) que (como)'l del otru da. 2.9 Los numberales nel grupu nominal 2.9.1 NUMBERALES CARDINALES En principiu, tolos numberales cardinales (sacantes milln y derivaos) son axetivos que nami permiten allugamientu antepuestu: un camn, dos cases, tres escolinos, venti persones, mil seiscientes pesetes, etc. L'usu de los cardinales como sustantivos pue debese a la referencia que faen a un sustantivu o espresin qu'apaez nel mesmu testu o contestu. Exemplos: nun fal con toles vecines, sinn con cuatro; de toles ciudaes que visit, gustron-y nami dos; dbote cinco mil pesetes y a ella mil. Como sustantivos y ncleos de sintagma, los cardinales puen dir o non acompaaos de trminos subordinaos de mena diversa: fal con cuatro (cuatro de les vecines / cuatro d'elles / cuatro qu'atop pela cai); gustron-y nami dos (dos franceses / dos de Francia / dos que tn a la vera del mar); a ella dbo-y mil (mil d'ayeri / mil que me dexara). 2.9.2 NUMBERALES ORDINALES Pol so calter axetivu, los ordinales presenten el mesmu allugamientu dientro del sintagma y les mesmes posibilidaes funcionales que'l restu de los axetivos: concordancia en xneru y nmberu, allugamientu antepuestu o pospuestu, capacid d'alverbializase, etc. Sobreentendu'l sustantivu nun determinu testu o contestu, los ordinales
337

XX I I . El grupu nominal

camdense en sustantivos y, polo tanto, en ncleos de grupu sintagmticu. Esta sustantivacin realzase per aciu del artculu. Exemplos: el primer llibru yera guapu el primeru yera guapu; conocmonos na cuarta xunta conocmonos na cuarta; d'esos equipos, el quintu ye asturianu; d'esa sidra que bebiemos, lo segundo prestme pola vida; al primeru que llegue dan-y un premiu. 2.9.3 NUMBERALES MULTIPLICATIVOS Puen usase con artculu y con trminos subordinaos, qu'espresen sobre qu realid se fai la multiplicacin: Mara ech'l doble (de) perrexil, vieno'l triple (de) xente. El trminu de referencia pue facese esplcitu: Mara ech'l doble de perrexil que Lluis / Mara ech'l doble de perrexil que d'origanu / Mara ech'l doble de perrexil que na cena anterior; vieno'l triple de xente que l'au pasu. Si nun s'esplicita otro, nes oraciones anteriores entindese que la multiplicacin ye positiva (Mara ech'l doble de perrexil significa qu'ech ms perrexil), fechu que se pue destacar col alverbiu ms: Mara ech'l doble ms de perrexil, vieno'l triple ms de xente. Pelo contrario, si la multiplicacin ye negativa apaez obligadamente l'alverbiu menos: Mara ech'l doble menos de perrexil, vieno'l triple menos de xente. L'usu de los multiplicativos en sen negativu equival dafechu al de numberales fraccionarios. Asina, les anteriores oraciones puen espresase tamin como Mara ech la met de perrexil, vieno un terciu de xente o vieno la tercera parte de xente. 2.9.4 NUMBERALES FRACCIONARIOS Cuando met o metada s'acompaa d'un sustantivu subordinu que se refier a aquello que se divide en dos partes, un eventual axetivu pue nun concordar con met o metada, sinn col sustantivu: la met de los escolinos son grfanos y tamin la met de los escolinos ye grfana; la met de les cases son blanques y tamin la met de les cases ye blanca. 2.10 Los interrogativos nel grupu nominal Dientro'l grupu nominal, los interrogativos faen funcin de subordinu nominal: qu tiempu fai?, cula moza te lo dixo?, cuntes vegaes fuisti a Uviu?, nun me fal de qu tiempu fizo, nigase a cuntanos cula moza-y lo dixo, dinos cuntes vegaes fuisti a Uviu. Pero, ams d'esto, si s'atopen dientro d'una oracin interrogativa indireuta, los interrogativos, al empar, tresponen la oracin a la categora de sus338

XX I I . El grupu nominal

tantivu, siendo capaz ents d'exercer les sos funciones propies: con quin fal preocpame a min muncho (suxetu), quiero saber con quin fal (complementu direutu), nun-y doi importancia a con quin fal (complementu indireutu), quexronse de con quin fal (suplementu), etc. Si apaecen como nucleu de sintagma, puen acompaase de trminos subordinaos de valor esplicativu: quin, que tenga coraes, pudo facer esa barbarid?; quin d'eses diputaes vot non al proyeutu?; nel caxn de los llibros, cuntos nuevos atoparon?; cuntos de vs van dir al Naranco?; llama a les emplegaes y entrga-yos cuntes d'Uviu quieren quedar; cunto d'oliva y cunto de maz? (referencia a "aceite"). Como axetivu, cuntu -a -o pue usase n'allugamientu antepuestu al sustantivu (cuntu pan quies pa maana?; dicime cunta lleche vos pongo) o como nucleu (pa cuntos ye esti dineru?, cuntes van dir a la cena?, cunto traxeron pa ns?). 2.11 Los pronomes tnicos nel grupu nominal Los pronomes tnicos, como subcls de la categora sustantiva, amuesen dellos trazos especiales. Ente stos atpase la gran restriccin a la hora d'acompaase de trminos subordinaos. Nami unos pocos d'elementos apaecen como subordinaos a los pronomes tnicos: - Mesmu -a -o, que vien a reforzar la presencia del pronome tnicu. Asina, danse sintagmes en funcin de suxetu: yo mesmu, yo mesma; tu mesmu, tu mesma; l mesmu, ella mesma, ello mesmo; ust mesma; ns mesmos; nosotres mesmes; vs mesmos; vosotres mesmes; elles mesmes; ustedes mesmos; etc. Y tamin precedos de preposicin: a mi mesmu, de ti mesma, contra l mesmu, ensin ella mesma, con ns mesmos, etc. - Tou toa too. Exemplos: l'edificiu ta tou l cayendo de vieyu, la casa ta toa ella pintada, la ropa qued too ello entafarrao de sarriu, toos ns quedemos amurniaos, toes vosotres tais allegres de la noticia, doi-yos les gracies a toos ustedes. - Solu -a -o. Exemplos: yo solu, tu sola, contigo sola, l solu, d'ella sola, ello solo, ellos solos, ust solu, etc. - Numberales cardinales. Exemplos: nosotros dos, ns tres, de vs cuatro, con vosotres cinco. - Oraciones axetives de calter esplicativu. Exemplos: yo, que lu conozo perbin, nun supi qu-y dicir; a ns, que la conocemos perbin, nun se nos alvirti dici-y nada.
339

XX I I . El grupu nominal

Ha tenese en cuenta que l'emplegu del referente ello axstase a lo que ye normal nos referentes de xneru neutru. Exemplos: nun me quites el tabacu, que nun puedo pasar ensin ello; cheslo ente agua y llueu con ello faes una pastia (referencia a "arroz"); tienlo eh que nun mira pa ello (referencia a "ropa"); vuelvi con ello calentao (referencia a "sopa"); nun toques d'ello, que ta pintao (referencia a "madera"). 2.12 Construcciones partitives Los indefinos cuantificadores a nun ser tou toa too almiten, per un llau, l'emplegu normal como axetivos concordando col sustantivu al que son subordinaos: bebisti poca lleche, comieron pocos figos, dionos abondes ablanes, picaron abondu carbn, cumpli bastantes aos, recebronlo con bastante cal, tapronlo con munchu barru, vendemos munches entraes, dxitelo demasiaes veces, echasti demasiu sal, dxitelo tantes veces que y fartuqu, arramaron tantu vinagre?, quies ms arroz?, Lluis quier ms (menos) cacageses. Pero tamin almiten la llamada construccin partitiva. Nella, l'indefinu fai de nucleu sustantivu en concordancia neutra en casu de non cuntable con otru sustantivu camudu en trminu subordinu per aciu de la preposicin de: bebisti poco de lleche, comieron pocos de figos, dionos abondes d'ablanes, picaron abondo de carbn, cumpli bastantes d'aos, recebronlo con bastante de cal, tapronlo con muncho de barru, vendemos munches d'entraes, dxitelo demasiaes de veces, echasti demasiao de sal, dxitelo tantes de veces que y fartuqu, arramaron tanto de vinagre?, quies ms d'arroz?, Lluis quier ms (menos) de cacageses. La mesma construccin partitiva ye la qu'apaez nel indefinu pocu -a, siguu d'un subordinu con de y un sustantivu non cuntable. Asina, de cargi pocu carbn y aprrime poca fruta surden les construcciones partitives cargi poco de carbn y aprrime poco de fruta. Por elipsis de la preposicin de, llgase a espresiones como cargi poco carbn y aprrime poco fruta, onde l'indefinu neutru sustantivu tien la falsa apariencia d'un axetivu antepuestu neutru. Ha tenese tamin en cuenta qu'esiste, per otru llau, la espresin sustantiva un pocu, que pue dir acompaada de subordinaos precedos de de, preposicin que tamin pue desaniciase: cargi un pocu (de) carbn, aprrime un pocu (de) fruta. No que se refier a los indefinos esistenciales, los plurales dalgunos dalgunes y dellos tamin almiten, per un llau, l'emplegu normal como axetivos concordando col sustantivu al que tn subordinaos (tena dalgunos
340

XX I I . El grupu nominal

sacos, delles veces ntra-y el sueu); pero, per otru llau, almiten la llamada construccin partitiva: tena dalgunos de sacos, delles de veces ntray el sueu. Amuesen un contenu asemeyu al partitivu les construcciones con nucleu neutru: dalgo (de) sal, dello (de) lleche, daqu (de) dineru, nada (de) pacin. Son tamin corrientes les construcciones partitives onde un interrogativu entra en rellacin con un sintagma axetivu xebru d'l y precedu de la preposicin de: qu vos prest ms de lo que dixo la conseyera?, nun recuerden qu-yos dixo'l mdicu de bono, a quin-y entrugasti de los escolinos?, culo te prest menos del conciertu?, cmo s'atoparon de bien?, cuntos atoparon de los nuevos?, llama a les emplegaes y entrgayos cuntes quieren quedar d'Uviu. Sicas, dambos sintagmes puen apaecer xuntos n col otru: qu de lo que dixo la conseyera vos prest ms?, nun recuerden qu de bono-yos dixo'l mdicu, a quin de los escolinos-y entrugasti?, culo del conciertu te prest menos?, cmu de bien s'atoparon?, cuntos de los nuevos atoparon?, llama a les emplegaes y entrga-yos cuntes d'Uviu quieren quedar.

Combinacin nel grupu nominal

3.1 Carauterstiques del grupu combinu La combinacin ye una rellacin que s'establez dientro'l grupu sintagmticu nominal ente dos o ms trminos ensin dependencia ente ellos. Una carauterstica de la combinacin ye que se produz ente trminos n'iguald de funciones: salud al p y al fu (complementu direutu), tuviemos en Tinu y en Miranda (complementu circunstancial). Otra carauterstica ye que tn n'iguald de categores: salud al p y al fu (sustantivos), paez callu y prudente (axetivos), fzolo apriesa y mal (alverbios). La categora y les posibilidaes funcionales del grupu son les compartes polos trminos componentes. Sobre la combinacin d'oraciones, ver XXV.1. 3.2 Yustaposicin, coordinacin y aposicin La combinacin pue realizase per aciu de delles ves.
341

XX I I . El grupu nominal

- YUSTAPOSICIN. Consiste nuna combinacin cenciella de los trminos combinaos, que queden xebraos por pauses (reflexaes na escritura per comes) y ensin conxuncin nenguna. Exemplos: entraron Marta, Xandru, Lluis; ye toscu, neciu, falanciosu; fai les coses apriesa, mal, tarde. - COORDINACIN. Consiste nuna combinacin que s'establez per aciu d'una conxuncin, esto ye, un conector dotu de contenu semnticu. Si esti contenu ye'l d'amestadura o suma, trtase de la conxuncin y o ya (pescaron sardines y ~ ya bocartes); si ye amestadura negativa, emplgase la conxuncin copulativa negativa nin (nun pescaron sardines nin bocartes), anque nesti casu paez meyor falar d'una conxuncin complexa non ~ nun... nin; si se trata d'una alternancia o una esclusin ente dellos trminos, entra en xuegu la conxuncin dixuntiva o (tarden dos o tres hores); y si se fai una contraposicin, sense les conxunciones adversatives pero, mas, sinn (ye caru pero ~ mas bonu, nun foi Xuan sinn Mara). - APOSICIN. Trtase d'una combinacin onde los elementos xnense ensin conector nin pausa, siendo esos trminos de la mesma xerarqua funcional, de la mesma funcin y categora, y faciendo la mesma referencia na realid, magar que contemplada dende dos aspeutos distintos. Acordies cola categora de los componentes y del conxuntu, les aposiciones puen ser sustantives (el poeta Fernn Coronas, la cancin "La Gozoniega") o alverbiales (asina como te digo, spolo ents naquel momentu). 3.3 Concordancies col grupu combinu No que se refier a les carauterstiques morfolxiques del grupu combinu, han tenese en cuenta les siguientes observaciones: - Cuando un mesmu axetivu o referente tien de concordar con un conxuntu de dos o ms sustantivos, cmplese que l'axetivu o'l referente apaecen en plural, nun importando en qu nmberu apaezan toos o dalgunos de los sustantivos. Exemplos: el p y el fu son uvienos, el p y los fos son uvienos, la casa y el coche tn aseguraos, les cases y los coches tn aseguraos, la muerte y la vida eternes. - El xneru, si nun ye coincidente, neutralzase nel masculn: el parllamentu y la conseyera tn esmolecos col tema. - Si los sustantivos son del mesmu xneru, l'axetivu apaez nesi xneru y en plural. Exemplos: el ge y el xatu pintos; la muyer y la fa son avilesines; la puerta, la ventana y la canciella tn trancaes.
342

XX I I . El grupu nominal

- Si los sustantivos son de xneru estremu, l'axetivu concuerda con ellos en masculn y en plural. Exemplos: l'horru y la panera son vieyos, la nea y el rapacn tn galdos. 3.4 Preposicin con grupu combinu Cuando'l sintagma formu por trminos qu'entren nuna combinacin ta precedu de preposicin, sta pue encabezar tola serie o can de los miembros: esos trenes vienen de Llanes, Mieres, Cuideiru ye igual que esos trenes vienen de Llanes, de Mieres, de Cuideiru. Lo mesmo asocede na coordinacin: fali con Lluca, Andrs o Ana equival a fali con Lluca, con Andrs o con Ana. Sicas, la repeticin de la preposicin ye imposible na aposicin: un llibru del poeta Fernn Coronas (non *del poeta de Fernn Coronas).

Construcciones d'interdependencia

La interdependencia consiste na xuntura de dos trminos en dependencia billateral, lo que fai que can de los miembros necesite al otru y seyan dambos mutuamente imprescindibles pal caltenimientu de la funcin dientro'l grupu. Na interdependencia, la categora y les posibilidaes combinatories del grupu puen nun coincidir cola de can de los sos miembros. Por exemplu, en les cartes unvironles el mes pasu, el grupu formu por sustantivu y axetivu funciona como un alverbiu na funcin de complementu circunstancial. Tampoco'l grupu interdependiente nun tien por qu amosar les mesmes carauterstiques morfolxiques que los sos miembros. Por exemplu, en nun sabes bien lo fatos que son, el plural presente nel interior del grupu nun se tresllada fuera d'l; de fechu, sintcticamente ye un conxuntu singular: nun lo sabes bien. Per aciu d'una rellacin d'interdependencia, una xuntura de trminos llogra l'adautacin unitaria a una funcin y una categora determinaes. Nesti sen, la interdependencia da llugar a: - Categora sustantiva. Exemplos: nun sabes bien lo fatos que son (complementu direutu), paez tremendo les coses que cuenta (suxetu lxicu), falen de lo mal que lo fizo (suplementu).
343

XX I I . El grupu nominal

- Categora alverbial. Exemplos (funcin de complementu circunstancial): les cartes unvironles el mes pasu, el da que vos aconceyis van tar pesllaes les oficines, figalo quien lo faiga ha tar acabao maana, recit los poemes de manera enforma prestosa. 4.1 Locuciones prepositives Constitin grupos interdependientes los sintagmes formaos por una locucin prepositiva siguida d'un elementu nominal, que pue ser un sustantivu o cualquier elementu sustantivu, ente los que s'atopen les oraciones trespuestes a sustantivu pola conxuncin que. Ye'l casu d'espresiones como les qu'apaecen nestos exemplos: en cuenta d'eso fizo lo otro, tocaron a razn de tres mil pesetes per persona, convecironlu a fuerza de mete-y mieu, la bbora queda a cuenta d'elles, nvia-y saludos de parte de Raquel, consigui trabayu gracies a Xuan, anda siempre al rau de lo que diz l'hermanu, etc. Ver XIX.6. 4.2 Grupu alverbial de sustantivu y axetivu Son tamin grupos interdependientes los sintagmes alverbializaos en funcin de complementu circunstancial, formaos por un sustantivu y un axetivu (que pue ser una oracin axetivada). Exemplos: esos llibros llegaron el mes pasu, vmonos la selmana que vien, marchen el segundu da d'avientu. 4.3 Oraciones consecutives Un casu especficu d'interdependencia son les oraciones consecutives (ver XXV.2.3.3), nes qu'un sustantivu o axetivu tantu -a -o o tal(u) -a -o, o bien un alverbiu tanto o tan, entra en solidarid con una oracin trespuesta por que: pagaron tantu dineru que nun-yos quedaron aforros, Xuan fala tanto qu'amoria a tol mundu, etc.

344

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

La oracin y les funciones oracionales


1 Lenunciu
1.1 Carauterstiques funcionales

XXIII

Ye enunciu cualquier estructura constituida por sintagmes que, nuna situacin dada, supn una comunicacin llingstica completa, ye dicir, que supn una informacin que s'ufre como respuesta adecuada a lo implcito y consabo nun concretu entornu, situacin o fechu de fala. La oracin, pel so llau, ye un desendolcu posible ente les diverses manifestaciones que tien l'enunciu. Tou enunciu ta dotu de dos dimensiones: - La dimensin suprasegmental: el signu entonativu o curva d'entonacin, que se produz al empar que la sucesin de signos y sintagmes, pero sobrepuesta a ella. - La dimensin sintagmtica o segmental: sucesin de signos y sintagmes con significante y significu (1 articulacin), formu esti por sucesiones d'unidaes fonolxiques o fonemes (2 articulacin). 1.1.1 SIGNU ENTONATIVU El signu entonativu ta dotu como tolos signos llingsticos d'espresin (significante) y contenu (significu). La so espresin ye la curva d'entonacin, y especialmente la so parte cabera; el so contenu ye'l que s'asocia, en cada casu, a les estremaes configuraciones de la curva entonativa (asercin, entruga, esclamacin). Na parte cabera de la curva entonativa, llamada tonema, ye onde s'atopa la parte significativa del signu entonativu. Acordies cola so configuracin, estrmense estos tonemes: cadencia (sen descendente), semicadencia (sen semidescendente), anticadencia (sen ascendente), semianticadencia (sen semiascendente) y suspensin (sen horizontal). Acordies colo anterior, estrmense les menes d'enunciaos que siguen darru:
345

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

Enunciu asertivu Un enunciu asertivu afirma o niega la esistencia d'una realid a la que se refier. Los enunciaos asertivos presenten tonema de cadencia. Exemplu: los tos pas llegaron bien a casa'l xueves pasu. Enunciu interrogativu L'enunciu interrogativu (o seya, la entruga) dexa en suspenso la esistencia de la realid a la que se refier. Estrmense dos menes d'interrogaciones: les estenses y les intenses. Les interrogaciones estenses tn referes a tol enunciu y tienen tonema d'anticadencia: llegaron bien los tos pas a casa'l xueves pasu? Les intenses centren la entruga nun interrogativu, de manera que'l restu de los contenos del enunciu asevrase y, poro, terminen davezu nun tonema de cadencia: quin lleg bien el xueves pasu a casa?, cundo lleg?, cmo lleg?, a nde lleg? Enunciu esclamativu Ye aquel que ta cargu de contenu espresivu. Puen ser interxectivos (ai!, meca!) y esclamativos-almirativos, que son oraciones (tien una de vaques!, ye tan feu que mete mieu!, tar llocu!). Estes ltimes puen tar encabezaes por un esclamativu: qu llistu yes!, cmo s'empondera!, quin te creyera! 1.1.2 LESQUEMA SINTAGMTICU: LA SO ESTRUCTURA Dende'l puntu de vista de la estructura sintagmtica, puen dase delles menes d'enunciu: Enunciu frsticu o fras Ye l'enunciu que tien como nucleu unidaes non verbales. Estrmase la fras nominal y la fras interxectiva. La fras nominal tien como nucleu un sustantivu (titular d'una noticia: "Argayos nes principales carreteres asturianes"), un axetivu (anunciu: "Impresionante poles sos bones vistes") o un alverbiu (lloe de casa, asina de revesosu). La fras interxectiva tien como nucleu una interxeicin: miniques!, home! Enunciu oracional u oracin Ye l'enunciu que tien como nucleu un verbu: hebo argayos nes principales carreteres asturianes, el gobiernu entama una campaa pola recuperacin del osu.
346

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

La oracin

2.1 Carauterstiques funcionales Como se dixo, ye oracin l'enunciu que tien como nucleu un verbu. Pero ams, la oracin tien otra carauterstica primordial, que consiste en que nesi nucleu verbal produzse una rellacin de solidarid ente'l lexema y el morfema de persona. Per otru llau, el nucleu verbal pue recibir sintagmes o grupos sintagmticos nominales que funcionen como trminos subordinaos de so, insertaos autnomamente na oracin; trtase del suxetu lxicu, el complementu direutu, el complementu indireutu, el suplementu, el complementu circunstancial y l'atributu. Estos trminos subordinaos vienen esixos poles necesidaes comunicatives del falante en rellacin direuta colo que ta consabo col oyente. N'asturianu, l'orde oracional normal ye'l que sigue la secuencia suxetu + verbu + otres funciones; sicas, esti orde nun ye rxidu, y de fechu camdase davezu por razones de mena espresiva. Sintcticamente, les formes verbales llamaes infinitivu, xerundiu y participiu amuesen, a esti respeutu, carauterstiques especiales. El lexema del infinitivu caltin el so caruter verbal, tando capacitu pa dir acompau de trminos subordinaos verbales, como complementu direutu (paar castaes presta muncho), complementu indireutu (regalar llambiotaes a los neos ye lo nico que fai), suplementu (falar de poltica encisma a la xente), complementu circunstancial (fumar peles maanes ye malo) o atributu (ser neciu da-y munchos problemes). De manera asemeyada, el lexema verbal del xerundiu ta capacitu pa dir acompau de los mesmos trminos subordinaos (lleendo revistes pasaba la tarde, dicindo-y al direutor eses coses nun ganes nada, pasa la vida naguando por too, sentndose asina guase meyor, toles llaceries vienen siendo probe). El lexema del participiu, sicas, nami almite complementu indireutu (un llibru regalu al fu) y complementu circunstancial (xente veno dende lloe, el coche ye guiu pol xofer, un home siempre agradecu). De toes maneres, nengn de los tres ta dotu de morfemes verbales, lo que quier dicir que, al tar ausente'l de persona, nin l'infinitivu, nin el xerundiu nin el participiu nun son a constituyir oracin.

347

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

2.2 Menes d'oraciones Acordies cola so estructura, les oraciones puen ser: Oracin mnima / oracin non-mnima La oracin mnima ye aquella constituida nicamente pol nucleu verbal (llegaron), nicu elementu imprescindible. Oracin non mnima ye aquella onde'l nucleu verbal vien enanchu por un o ms trminos subordinaos (los tos pas llegaron bien). Oracin simple / oracin compuesta / oracin complexa Oracin simple ye aquella que nun tien como componente nenguna otra oracin (escribi un llibru). Oracin compuesta ye la formada por dos o ms oraciones yustapuestes o coordinaes (escribi un llibru y espublizron-ylu nuna editorial de Xixn). Oracin complexa ye la que tien como componente dalguna oracin trespuesta a funcin nominal, seya sustantivu (dxonos que nun quera comer), axetivu (escribi un llibru que fala de la mar) o alverbiu (ye simpticu cuando lu emponderen). Segn la naturaleza del verbu, les oraciones puen ser: - Atributives o copulatives: les constituyes por un verbu atributivu, qu'esixe un desendolcu per ente medies del sintagma llamu atributu. Ver XXIV. - Non atributives o predicatives: les constituyes por un verbu non atributivu y con un desendolcu per ente medies de complementu direutu o de suplementu.

Funciones oracionales

Llmense asina les exerces autnomamente por cualquier sintagma nominal (sustantivu, axetivu o alverbiu) en subordinacin dientro del nucleu de la oracin. 3.1 Suxetu lxicu 3.1.1 SUXETU GRAMATICAL Y SUXETU LXICU Llmase funcin predicativa a la rellacin constituyente de la oracin, realizada dientro del nucleu verbal ente dos trminos: el lexema verbal y el morfema de persona (o seya, el suxetu gramatical). Poro, toa oracin, pol fechu de selo, tien suxetu gramatical: 1, 2 3 persona del singular o del plural.
348

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

De toes maneres, el suxetu gramatical pue enanchase si se quier especificar tova ms la informacin dada; esto llgralo per aciu del suxetu lxicu. Nel casu de la 1 y 2 persones del singular, l'enanchamientu del suxetu lxicu tien posibilidaes mui amenorgaes. En concreto, nami ye posible colos pronomes tnicos yo y tu, respeutivamente. La presencia d'estos pronomes, ams de ser redundante en cuantes a la persona gramatical, nun tien otru valor que l'enfticu. Pue comprobase esto n'exemplos como trabayo muncho / yo trabayo muncho, escuendi los papeles / tu escuendi los papeles, eso fcilo yo y non tu. Les niques variaciones consisten n'amesta-y al pronome un trminu subordinu: yo mesmu voi; yo, que gano poco, trabayo muncho; ficstilo tu solu; tu que los sacasti escundilos. La presencia del pronome yo nami ye realmente pertinente, esto ye, non redundante, cuando una forma verbal tien la mesma espresin na 1 y 3 persona del singular, lo qu'asocede nel pretritu imperfeutu d'indicativu, nel presente de suxuntivu, nel pretritu imperfeutu de suxuntivu y nel potencial (por exemplu, falaba, apurra; fale, apurra; cantare, partiere; sera). Asina, si'l contestu nun ta claru, una oracin ambigua como cuando vos entrugue respondi pue aclarase o bien cuando yo vos entrugue respondi, o bien cuando l vos entrugue respondi. Na 1 y 2 persones del plural, les manifestaciones del suxetu lxicu son muncho mayores, dao que non solo permiten un pronome personal, sinn cualquier sintagma sustantivu, llibre y de tou emplegu enfticu. Asina: ns semamos, los d'Asturies apreciamos les nueses coses, vosotres dexastis bon recuerdu, la xente con cultura sois el sofitu del pas. No que se refier a la 3 persona, l'enanchamientu en suxetu lxicu realzase per aciu del pronome l ~ elli ella ello nel singular y ellos elles nel plural, pero nesti casu'l pronome, pol so contenu escesivamente xenricu, vien a ser un puru referente contestual. La 3 persona, ents, permite una bayura sin llendes de suxetu lxicu: l fai paxos, l'artesanu fai paxos, Xuan fai paxos, elles merquen tabacu, les tos amigues merquen tabacu, etc. 3.1.2 CARAUTERSTIQUES DEL SUXETU LXICU El suxetu lxicu, como trminu subordinu del nucleu verbal, ye un sintagma nominal non imprescindible pa la constitucin de la oracin; pue haber, ents, oraciones con suxetu lxicu o ensin elli. El suxetu lxicu nun ta acompau nunca de preposicin. Sintagmes precedos de la preposicin ente, como en ente tu y yo puxamos con ms fuerza, ente los dos ganen un bon sueldu nun faen funcin de suxetu lxicu,
349

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

sinn d'atributu del suxetu; poro, son compatibles con un suxetu lxicu: ns, ente tu y yo, puxamos con ms fuerza; ellos ganen, ente los dos, un bon sueldu. El suxetu lxicu concuerda col nucleu verbal en nmberu (l aballa / ellos aballen) y persona (l aballa / tu aballes). La concordancia de nmberu nami pue rompese en dellos casos cuando'l suxetu lxicu tien contenu coleutivu, dando llugar a concordancies "ad sensum" o de sentu: la xente quieren aconceyase; los emplegaos escueyen a un delegu, pero'l restu nun faen votacin; una riestra d'homes venen del castau. Sicas, han considerase ms correutes les concordancies en singular: la xente quier aconceyase; pero'l restu nun fai votacin; una riestra d'homes vena del castau. Cuando un suxetu lxicu se desanicia al ser consabu nun contestu determinu, nun dexa nengn niciu nin referente. Exemplu: el picador bax al tayu colos compaeros bax al tayu colos compaeros. Magar que normalmente'l suxetu lxicu allgase en posicin preverbal (el picador bax al tayu colos compaeros), en munchos casos pue camudar llibremente'l llugar dientro la oracin: bax'l picador al tayu colos compaeros - bax al tayu'l picador colos compaeros - bax al tayu colos compaeros el picador. Nami llixeros matices de mena enftica estremen les oraciones anteriores, ensin afeutar un res la so estructura, que se caltin la mesma en tolos casos. 3.1.3 VALOR SEMNTICU DEL SUXETU El suxetu nunes ocasiones refierse al actor o axente de l'activid verbal, como en el ferreru cute'l metal, nosotros llevantamos esi pen, tu mecisti lleche con zucre, onde los suxetos el ferreru, nosotros y tu son daveres los axentes de les aiciones "cutir", "llevantar" y "mecer". Sin embargu, n'otres ocasiones el suxetu espresa ms bien el paciente o receutor de l'activid verbal, como en aquel llibru foi escritu con munchu procuru, Xuan recibe una carta o Mara pnxose encesa cuando-y dixeron la noticia. Poro, pue concluise que'l valor semnticu del suxetu ye'l de poner en rellacin un lexema verbal colos factores qu'intervienen nel actu comunicativu: falante, oyente y otra persona. En dellos usos coloquiales, un pronome personal ello pue apaecer funcionalmente como un suxetu lxicu, anque dafechamente vacu de contenu y a mou de refuerzu espresivu: ello ye que nun-y ficieron casu, ello yera una vez un rei... L'aspeutu puramente espresivu pue llevar a que'l pronome
350

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

desanicie toa necesid de concordancia col verbu: ello yeren unes nevaes tremendes. 3.1.4 SUXETU LXICU YA IMPERSONALID Davezu, llmense impersonales verbos como llover, nevar, xarazar, bastiar, amanecer, etc., que se refieren a fenmenos naturales. La razn ye que n'oraciones como gei llueve, esti iviernu nev poco, xaraz lo que quixo, basti bien d'ello, amanez a les seis, estos verbos nun desendolquen un suxetu lxicu por una falta de referente. Pero nun puen recibir el nome d'impersonales desque, como se dixo ms arriba, tn dotaos de suxetu gramatical "3 persona del singular". Ams, en contestos determinaos puen desendolcar un suxetu lxicu: lluven-y crtiques, nevaron falopos pergrandes, la xente amaneci durmiendo en prau. Hai que tener en cuenta tamin que dellos verbos permiten un usu "normal" de mena personal, xunto con otru "impersonal": vosotros tapecis les verdaes, pero gei tapez tarde. Nesti sen, ye casu especial el que presenta'l verbu haber, qu'estrema na 3 persona del singular del presente d'indicativu una forma ha (p. ex. nun ha dicilo) opuesta a hai (nun hai que dicilo, hai parroches), especializada esta ltima n'usos "impersonales", esto ye, usos nos que ta torgada la posibilid de desendolcar un suxetu lxicu. Otra triba d'oraciones "impersonales" ye la d'aquelles ensin posibilid de suxetu lxicu per aciu del pronome se impersonalizador, que torga dafechu la posibilid d'escoyer persona gramatical, neutralizando sta na 3 del singular. Exemplos: llmase a tolos vecinos a un conceyu (comparar con l'alcalde llama a tolos vecinos a un conceyu), matse a munchos inocentes por nun obedecer (comparar con l'enemigu mat a munchos inocentes por nun obedecer). Esisten, per otru llau, oraciones "impersonales" nes que'l verbu nun s'acompaa de pronome: diz que l'exrcitu enemigu entr na capital (equival a dicen que, dizse que, rxese que). 3.2 Complementu direutu 3.2.1 CARAUTERSTIQUES DEL COMPLEMENTU DIREUTU La informacin ufiertada pol lexema verbal pue ser enanchada per aciu de delles espansiones lxiques; una d'elles ye la que fai funcin de complementu direutu. En concreto, el complementu direutu (llamu tamin oxetu direutu o implementu) exrcelu un sintagma sustantivu que fai de subordinu verbal, y que, al ser consabu nun contestu determinu, queda representu o
351

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

reproducu polos pronomes tonos de 3 persona lu la lo, los les, acordies col xneru y nmberu del sintagma consabu. Exemplos: atop'l gelu en parque atoplu, nun esmaten la caleya nunca nun la esmaten nunca, nun aguanta pela maana'l tabacu nun lo aguanta pela maana, nun ves los neos valdesanos pela cai? nun los ves pela cai?, espanten les pites col ruu espntenles col ruu. El complementu direutu pue camudar de llugar dientro la oracin. Les oraciones anteriores puen espresase tamin como sigue: atop en parque'l gelu, nun esmaten nunca la caleya, nun aguanta'l tabacu pela maana, nun ves pela cai los neos valdesanos?, espanten col ruu les pites. Pero si ocupa un llugar preverbal, ents obligadamente'l complementu direutu tien de coesistir col referente pronominal: el gelu atoplu en parque, la caleya nun la esmaten nunca, el tabacu nun lo aguanta pela maana, los neos valdesanos nun los ves pela cai?, les pites espntenles col ruu. Sicas, l'orde ms normal ye'l qu'alluga'l complementu direutu darru del verbu. En cualquier casu, si la funcin de complementu direutu ta exercida por un pronome tnicu, ye obligada la presencia del correspondiente pronome tonu: trxome en coche a min (non *traxo en coche a min), a min trxome en coche (non *a min traxo en coche), emponderte muncho a ti (non *emponder muncho a ti). 3.2.2 EMPLEGU DE LA PREPOSICIN A Como se ve pelos exemplos puestos, el complementu direutu nun precisa de nengn ndiz preposicional que lu identifique. Mesmamente con referencies a persona, l'usu de la preposicin a ye potestativu: voi llamar (a) los neos abondo ceo, ust tien conoco (a) la familia d'ella, taba tarreciendo dir ver el (al) cura, bax a buscar el (al) mdicu pa mio ma, ech (a) la nea na cama, el llobu quixo matar l'otru (al otru) cazador, Xuan sigui (a) la muyer hasta'l chigre, hai que castigar (a) los lladrones. De toes maneres, en dellos casos apaez obligadamente como ndiz funcional de complementu direutu la preposicin a: - Col envs d'evitar confusiones col suxetu, que nunca va precedu de preposicin: va llamar el maestru al neu, va llamar al maestru'l neu. N'efeutu, una oracin como *va llamar el maestru'l neu sera ambigua. - Cuando la funcin de complementu direutu la exerce un nome propiu de persona: llamaron a Pedru, nun ves a Xuan?, anden buscando a Mara. - Cuando la funcin de complementu direutu la exerce un nome de paren352

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

tescu cercanu: llamaron a p, nun ves a ma que vien pel camn?, anden buscando al gelu. - Cuando la funcin de complementu direutu la exerce un pronome personal tnicu: vilu a l falando con Carmina, a min esi seor tratme perbin, a ti conocite peles traces, nun nos llevaron en tren a ns. Pero non el pronome ello: ello penslo bien de vegaes. - Cuando la exerce un sintagma recprocu: insultronse n a otru (una a otra, unos a otros, unes a otres). - Cuando la funcin de complementu encabeza la oracin: a la nea galdila'l sueu. 3.2.3 COMPLEMENTU DIREUTU Y TRANSITIVID Llmense verbos transitivos aquellos que davezu suelen enanchar la informacin del so lexema con un complementu direutu; pelo contrario, son intransitivos aquellos que nun s'acompaen d'esi complementu. Sicas, nun hai una llende que dexe estremar radicalmente unos d'otros. Asina, en los comerciantes piesllen los domingos el verbu pesllar ta usu con un significu xenricu talu que nun precisa de complementu direutu. Y, per otra parte, verbos que primariamente s'empleguen como intransitivos (viven bien, anduvisti pel mercu, lloraron) puen desendolcar un complementu direutu (viven la vida, anduvisti tolos montes del conceyu, lloraron llrimes de murnia). 3.2.4 SE TORGADOR DE COMPLEMENTU DIREUTU Hai delles construcciones intransitives, llamaes de pasiva reflexa, que deben esta propied al fechu de qu'un pronome se vien a torgar la posibilid d'apaecer del complementu direutu; esi pronome ta, ents, en llugar del complementu direutu. Exemplos: el pelo llvase con xamp, les manes llvense con xabn, vindese pisu y alqulense apartamentos, fense trabayos a ordenador, rxese que van baxar los precios. Nos anteriores exemplos, los sintagmes el pelo, les manes, pisu, apartamentos, trabayos y que van baxar los precios faen funcin de suxetu lxicu. 3.2.5 COMPLEMENTU DIREUTU REFLEXIVU Cuando hai coincidencia ente les referencies feches pol complementu direutu y pol suxetu, el complementu direutu apaez obligadamente coles formes de los pronomes tonos reflexivos me, te, nos ~ mos, vos de 1 y 2 persona y se na 3 persona, ensin estremar xneru nin nmberu. Exemplos: yo bome, tu vsteste, ns escondmonos, vs abrigisvos, Xuan dcha353

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

se, la muyer vese al espeyu, los neos llvense. Esta reflexivid pue enfatizase per aciu de sintagmes de pronome tnicu suxetu siguu de mesmu -a -o. Exemplos: bome yo mesmu, vsteste tu mesma, escondmonos ns mesmos, abrigisvos vs mesmos, Xuan dchase l mesmu, la muyer vese ella mesma al espeyu, los neos llvense ellos mesmos. Los mesmos pronomes tonos (lxicamente, en plural) emplguense cuando la reflexivid garra sentu recprocu: ns tocbemonos, vs veisvos, ellos dos xlguense mal. Una manera d'enfatizar y de reflexar claramente qu'estes oraciones tienen contenu recprocu, ye axunta-yos les espresiones n a otru, una a otra, unos a otros, unes a otres: ns tocbemonos n a otru (unos a otros), vs veisvos una a otra (unes a otres), ellos dos xlguense mal n a otru. 3.2.6 VERBOS CON CONTENU DE VOZ MEDIA N'otres ocasiones, el pronome reflexivu de complementu direutu vien a amesta-y al verbu contenu de "voz media", onde l'aicin produzse (davezu involuntariamente) nel suxetu mesmu. Exemplos: el neu fartucse comiendo llambiotaes, cansme xubiendo les escaleres. Pero na espresin del contenu de "voz media" nun ye imprescindible la presencia del pronome reflexivu de complementu direutu. Nesti sen, puen estremase los casos que siguen darru: a) Verbos intransitivos y atributivos qu'espresen la "voz media" ensin pronome reflexivu de complementu direutu. Exemplos: yo marcho d'esti sitiu (non *mrchome); to tu nun yera nada fadiu (non *nun se yera); nun andamos con caxigalines (non *nun nos andamos); por qu nun tas con ella un cachn? (non *nun te tas); el gelu d'Alicia morri ayeri (non *morrise); el pauelu cay en suelu (non *cayse). De toes maneres, hai dellos verbos, especialmente de movimientu, como dir, quedar, escapar y otros, que puen usase tamin con reflexivu, anque paez preferible prescindir d'l: l foi pa casa d'atapecida o l foise pa casa d'atapecida; qued en pueblu tres des ms o quedme en pueblu tres des ms; escap un lladrn de la crcel o escapse un lladrn de la crcel. Otros verbos almiten reflexivu en delles formes del imperativu, pero non n'otres formes de la conxugacin: Xulio, ve (o vete) an ca Mara; rapacinos, taivos (o tai) quietos; pero non *toime quietu.
354

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

b) Verbos transitivos qu'espresen la "voz media" ensin pronome reflexivu. Una riestra grande de verbos transitivos, cuando espresen que l'aicin se produz nel suxetu paciente, puen facelo ensin necesid de pronome reflexivu de complementu direutu. Ye frecuente que l'usu del pronome reflexivu resulte potestativu: los neos foron a la playa y quemaron (quemronse) al sol; salvastis (salvstivos), que llegaron los bomberos; yo canso (cnsome) muncho xubiendo escaleres; el cacu cay en suelu y rompi (rompise); paez que nubla'l da o paez que se nubla'l da; esi pan esmigaya (esmigyase) nes manes; xint abondo y fartuqu (fartuqume); les fueyes mueyen (muyense) col orbayu; cola musiquina'l neu durmi (durmise) como un benditu. N'otres ocasiones, la presencia del pronome reflexivu paez tar dafechamente torgada: Llara aguapeci muncho (non *aguapecise); paez que'l da va abrir (non *va abrise); Pedro aviey muncho nos ltimos aos (non *avieyse); la herba sec al sol (non *secse); l calla por nun falar (non *cllase); alloribemos con tantu ruu (non *alloribemonos); etc. 3.3 Complementu indireutu 3.3.1 CARAUTERSTIQUES DEL COMPLEMENTU INDIREUTU La funcin de complementu indireutu (tamin llamu oxetu indireutu o complementu) ye exercida por un sintagma de categora sustantiva qu'apaez como subordinu al nucleu verbal. Una diferencia notable col complementu direutu ye que'l sintagma de complementu indireutu va siempre precedu d'un ndiz funcional, que ye la preposicin a. Ams, el complementu indireutu, cuando ye consabu nun contestu determinu, apaez siempre reproducu polos pronomes tonos de 3 persona -y (en singular) -yos o -ys (en plural). Exemplos: da melecines a les families probes da-yos melecines, regal a la nea un xuguete bien guapu regal-y un xuguete bien guapu, trabaya cortando'l pelo a la xente del barriu trabaya cortndo-y el pelo. Ye frecuente, pero non obligao, que'l sintagma que funciona como complementu indireutu coesista redundantemente colos pronomes tonos -y, -yos. Asina, da-yos melecines a les families probes, regal-y a la nea un xuguete bien guapu, trabaya cortndo-y el pelo a la xente del barriu. El complementu indireutu ye un sintagma que pue allugase llibremente na oracin, nun ufriendo otres diferencies que les remaneces del nfasis;
355

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

asina, les anteriores oraciones puen tamin espresase asina: da (da-yos) a les families probes melecines, regal (regal-y) un xuguete bien guapu a la nea, trabaya cortando (cortndo-y) a la xente del barriu'l pelo. Si'l complementu direutu ocupa un asitiamientu preverbal, obsrvase que la presencia de los pronomes tonos ye obligada: a les families probes da-yos melecines, a la nea regal-y un xuguete bien guapu, a la xente del barriu crta-y el pelo. Si la funcin de complementu indireutu ye exercida por un pronome tnicu, la presencia del correspondiente pronome tonu ye imprescindible: llevme les maletes en coche a min (non *llev les maletes en coche a min), l'asuntu sali-y bien a ella (non *l'asuntu sali bien a ella). Na llingua falada, nun ye raro que cuando'l pronome -yos antecede al sintagma de complementu indireutu en plural, resulte redundante esi trazu plural, neutralizando'l pronome na forma singular -y. Exemplos: nun-y tien mieu a sos, nun-y lleves les maletes a los tos tos? Sicas, nun bon asturianu ha ponese procuru en facer la concordancia en plural: nun-yos tien mieu a sos, nun-yos lleves les maletes a los tos tos? 3.3.2 COMPLEMENTU INDIREUTU REFLEXIVU Cuando'l complementu indireutu ye coincidente n'identid col suxetu, ents puen emplegase los pronomes tonos reflexivos de 1 y 2 persona me, te, nos ~ mos, vos y de 3 persona se. Son, ents, les mesmes formes que nel casu del complementu direutu reflexivu. Exemplos: tu peste'l pelo, ns llavmonos les manes, vs escribsvos cartes dende cuantay, Xuan chase vinu. El contenu reflexivu pue enfatizase col sintagma formu pola preposicin a siguida del pronome tnicu y mesmu -a -o, o bien col pronome tnicu suxetu siguu de mesmu -a -o. Asina, los exemplos d'enriba: peste'l pelo a ti mesma (tu mesma), llavmonos les manes a ns mesmes (ns mesmes), vs escribsvos cartes a vs mesmos (vs mesmos), Xuan chase vinu a s (a l) mesmu (l mesmu). Los mesmos pronomes reflexivos (en plural nami) son los que s'empleguen cuando'l contenu ye recprocu: ns dixmonos coses, ns facmonos cafs, elles dos chense vinu. Si se quier facer nfasis nel contenu recprocu, emplegarnse ams el sintagma n a otru, una a otra, unos a otros, unes a otres: ns dixmonos coses n a otru, ns facmonos cafs unos a otros, elles dos chense vinu una a otra.
356

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

3.3.3 DATIVU DINTERS Los verbos transitivos refuguen dafechu l'usu de complementu indireutu reflexivu pa espresar "dativu d'inters" o participacin del suxetu na aicin promovida por l mesmu. Polo tanto, dizse: busci un trabayu que vos dea dineru (non *buscivos), di una vueltina pel parque (non *dime), esi fartn comi un bon platu de fabes (non *comise), montemos un negociu redondu (non *montmonos), l'escoln traxo los llibros nuna cartera (non *trxose), toi deprendiendo l'ingls nesa academia (non *toi deprendindome). Les espresiones refugaes nos parntesis puen ser vlides, sicas, n'otros contestos onde'l reflexivu funciona como complementu direutu o indireutu: buscivos unos a otros, dime un golpe na tiesta, etc. Per otru llau, pue dase un contenu de "dativu d'inters" non reflexivu. Ye'l casu d'un pronome de complementu indireutu con un referente distintu al d'otru sintagma de la mesma oracin. Asina, en Lluca regalme a los neos un caballu de cartn el pronome me coesiste col complementu indireutu a los neos, espresando l'inters del falante cola aicin verbal; trtase, poro, d'un usu distintu al qu'apaez en Lluca regalme una corbata, onde me ye l'nicu complementu indireutu. 3.4 Suplementu 3.4.1 CARAUTERSTIQUES DEL SUPLEMENTU Trtase d'una funcin exercida por un sintagma de categora sustantiva que fai de subordinu al nucleu verbal. Lo mesmo que'l complementu circunstancial, el suplementu ta siempre precedu d'ndiz funcional, cometu que cumplen preposiciones diverses. Exemplos: los obreros quxense del fumu, naguamos por llograr los primeros puestos, asemeybase a la so hermana, nun repar nesos adornos tan guapos, acabastis con toles naranxes del cestu. Cuando'l suplementu ye consabu dientro d'un contestu determinu, reproduzse per un sintagma compuestu del mesmu ndiz preposicional y un pronome tnicu en concordancia col sintagma consabu. Asina, les oraciones anteriores queden d'esta miente: los obreros quxense d'ello, naguamos por ello, asemeybase a ella, nun repar nellos, acabastis con elles. El sintagma que fai de suplementu tien posibilid de camudar de llugar dientro la oracin, magar que lo normal ye qu'ocupe un allugamientu posverbal: aquella nueche Xuan charraba de munches coses, y tamin de
357

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

munches coses aquella nueche Xuan charraba ~ aquella nueche de munches coses Xuan charraba ~ aquella nueche Xuan de munches coses charraba. 3.4.2 COESISTENCIA DE SUPLEMENTU Y COMPLEMENTU DIREUTU Suplementu y complementu direutu cumplen un papel semnticu asemeyu respeuto del lexema verbal. Esti fechu produz que dambes funciones nun seyan davezu compatibles na mesma oracin. Nesti sen, consttase la esistencies de delles tribes de verbos. Unos verbos nami son a construyise con suplementu. Ye'l casu de munchos verbos pronominales, como enfotase (en), arrepentise (de), atrevese (a), astenese (de), burllase (de), chanciase (de), referise (a), etc. Otros verbos non pronominales atpense tamin nesta circunstancia: carecer (de), equivalir (a), naguar (por), allampiar (por), golar (por), rispir (por), apencar (con), abusar (de), desconfiar (de), depender (de), sonar (a), etc. Pel so llau, una llarga llista de verbos constryense siempre con complementu direutu. Otros verbos almiten construyise con complementu direutu o bien con suplementu, pero amosando diferencies de significu: mirar "ver" / mirar (por) "curiar" / mirar (de) "tentar, procurar"; reparar "iguar" / reparar (en) "fixase"; aspirar "sorber" / aspirar (a) "querer llograr"; cuntar "nmberos, un cuentu" / cuntar (con) "tener disponible"; facer / facer (de) "exercer, representar", etc. - Ente estos verbos atpense los que se camuden en pronominales cuando se constrin con suplementu: fiar "dexar en fianza" / fiase (de) "enfotase"; ocupar "tomar sitiu" / ocupase (de) "tener xera, tratar"; agarrar "tomar" / agarrase (con) "nuna engarradiella"; amarrar "atar" / amarrase (con) "nuna engarradiella"; acabar "finar" / acabar (con) "desaniciar"; despidir "echar" / despidise (de) "saludar enantes de marchar"; esmucir "catar" / esmucise (de) "refugar responsabilidaes"; acordar "tomar un determn" / acordase (de) "recordar"; facer / facese (con) "apoderase"; doler "dar dolor" / dolese (de) "compadecese"; negar "dicir non" / negase (a) "refugar"; llegar "algamar un sitiu" / llegase (a) "averase". - Otros verbos alternen l'usu de suplementu y de complementu direutu ensin malpenes camudar el significu: paecer / paecese (a), asemeyar / asemeyar (a), pensar / pensar (en), falar / falar (de), creyer / creyer (en), atopar / atopase (con), rir / rise (de), entrugar / entrugar (por), esperar
358

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

/ esperar (por), quexar / quexase (de), etc. Exemplos: esi seor paez mio tu, esi seor paezse a mio tu; eses cartes asemeyen una amenaza, eses cartes asemyense a una amenaza; piensen coses espantibles, piensen en coses espantibles; falamos lo que nos petez, falamos de lo que nos petez; nun creyemos esos bilordios, nun creyemos nesos bilordios; atop al fu del caseru, atopme col fu del caseru; rin les gracies del gelu, rinse de les gracies del gelu; entrugu una cosa nami, entrugu por una cosa nami; esperaben l'autobs, esperaben pol autobs; lo que-y pas nun lo quexa, nun se quexa de lo que-y pas. - Otros verbos almiten suplementu como una alternativa reforzada o enfatizada respeuto a la construccin normal con complementu direutu. Exemplos: atender / atender (con), comer / comer (per), beber / beber (per), puyar / puyar (per), reer / reer (per), tocar / tocar (de), etc. Comprubese nestes oraciones: nun poden atender el neu / nun poden atender col neu; diron-yos fabes y comironles con gustu / y comieron per elles con gustu; bebi lleche hasta fartucase / bebi pela lleche hasta fartucase; puyaben la xata / puyaben pela xata; re al xenru tolo que quixo / re pel xenru tolo que quixo; nun toques los cables, nun los toques / nun toques de los cables, nun toques d'ellos. Otres vegaes, la construccin de suplementu asciase al contenu partitivu: comieron pan / comieron del pan (nun confundir con comieron dl pan "comieron daqu de pan, un pocu de pan"); bebistis sidra / bebistis de la sidra (nun confundir con bebistis della sidra "bebistis daqu de sidra, un pocu de sidra"). Pa cabu, un grupu de verbos almiten la coesistencia de dambes funciones: enllen de lleche'l vasu, empleguen el dineru en mercar mquines nueves, diz llocures de la fa, defendi de los abusos a los vecinos, llimpien el suelu de morgazu, llibrstime de munchos perxuicios, oblguennos a amenorgar la velocid, etc. 3.4.3 INCREMENTU REFLEXIVU Como y se vio, dellos verbos de suplementu nun puen emplegase si nun van acompaaos de pronomes tonos reflexivos. Talos pronomes y nun faen funcin sintctica nenguna, sinn que formen parte del verbu mesmu. Esti ye'l casu de verbos como arrepentise, esmucise, etc. Asina, por exemplu, el verbu arrepentise en presente d'indicativu ye arrepintome, arrepinteste, arrepintese, arrepentmonos ~ arrepentmosmos, arrepentsvos, arrepintense, nun siendo posible *arrepiento, *arrepientes, etc.
359

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

3.5 Tresposiciones a sustantivu Toles funciones oracionales nominales pue exerceles el sustantivu autnomamente. Les dems categores sintctiques (axetivu, alverbiu y verbu) pue tamin exerceles, pero pa ello han tresponese a sustantivu: l subi nel coche colloru y ella nel blancu; acurdase muncho del ayeri; dxonos que quera. Les tresposiciones a sustantivu son les siguientes: verbu sustantivu (ver XXV.2.1), axetivu sustantivu (ver VI.2.4) y alverbiu sustantivu (ver XIV.4). 3.6 Complementu circunstancial La funcin de complementu circunstancial (llamu tamin aditamentu) desempala un sintagma de categora alverbial que fai de trminu subordinu del nucleu verbal. La categora alverbiu exerce siempre esta funcin ensin necesid de nengn ndiz preposicional: nosotros dexamos el coche equ, vmosvos pel parque ayeri, faes les coses apriesa, treslladmonos lloe, etc. Como alverbios que son, comprtense igual los xerundios: faes les xeres cantando. Diverses preposiciones puen preceder al alverbiu nun faciendo otro qu'especificaciones de mena semntica: a nde vas tan afatada?, dellos corren contra arriba, surdieron d'equ, dende lloe nun se siente un res, n'nde vive Xuan?, ente ayeri y gei iguronse les coses, caminaron hasta cerca'l pueblu, el fumu suba haza equ, dellos van p'abaxo, los ciclistes pasen per delantre, en terminando avsesnos, etc. El complementu circunstancial ye a camudar llibremente de llugar dientro la oracin, dependiendo esto nami del nfasis buscu: equ nosotros dexamos el coche - nosotros equ dexamos el coche - nosotros dexamos equ'l coche ~ nosotros dexamos el coche equ ; ayeri vmosvos pel parque - vmosvos ayeri pel parque ~ vmosvos pel parque ayeri; apriesa faes les coses - faes apriesa les coses ~ faes les coses apriesa. Cuando un complementu circunstancial se da por consabu nel contestu, pue nun dexar nengn niciu, o bien dexar otru alverbiu de mena referencial xenrica: posaron los tarecos nesi escau de xunto a la puerta posaron los tarecos ende, naquelles dmines cuando yera moza toos camentaben que taba lloca entncenes toos camentaben que taba lloca, cuntovos estes coses como me deprendieron a contales cuntovos estes coses asina.
360

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

A diferencia del restu de les funciones oracionales, el complementu circunstancial pue coesistir nuna mesma oracin con otru u otros sintagmes de la mesma funcin: nosotros dexamos siempre el coche equ, vmosvos tarde ayeri, apriesa faes les coses mal. 3.7 Tresposiciones y adautaciones alverbiales Otros sintagmes que nun son de mano alverbios, puen tresponese a esta categora y funcionar normalmente como complementu circunstancial. Estes son les principales tresposiciones a alverbiu: 3.7.1 TRESPOSICIN SUSTANTIVU ALVERBIU Llgrase per aciu de preposiciones diverses, lo que-y permite al sustantivu funcionar como complementu circunstancial. Exemplos: los pelegrinos xuben al Naranco, manifestarmonos ante'l parllamentu, firm'l contratu baxo condiciones abegoses, vamos sentanos cabo'l fueu, clav les puntes con un martiellu, estampanse contra la muria, vien de casa Xuacu, l'agua baxa dende aquelles pees, les llaves que perdiera atoples en camn, Cuideiru ta ente Avils y L.uarca, anda.l ben hasta la ilesia, merquen flores pa les ventanes, los camiones nun pasen pel puertu, trabayastis munches hores polos vuesos fos, escriben ensin lluz, el gatu ta sol escau, el texu ta tres la muria, etc. Nuna riestra de casos, la tresposicin de sustantivu a alverbiu en funcin de complementu circunstancial verifcase ensin preposicin nenguna. Asina apuerta con: - Los nomes de los des de la selmana. Exemplos: el llunes aconcyense toles comisiones, los domingos piesllen toles tiendes. Comprtase de la mesma manera'l sustantivu vspora: los domingos y les vspores piesllen toles tiendes. Sicas, nun asocede talo colos nomes de meses: en xineru entama un cursu d'ingls, vmoslu en xunetu. - Los sustantivos de referencia temporal en rellacin de solidarid con otru trminu. Trtase davezu de sustantivos con axetivos especificadores, como en nun llovi esta selmana, esi da quixo ms quedar en casa, o de sustantivos con oraciones axetives, como en emprimamos les escavaciones el mes que tu quieras. - Les locuciones formaes por un sustantivu repetu con una preposicin metanes. Exemplos: da a da van dexando la vida nel esfuerzu, llantronse costazu con costazu, entraron casa per casa.
361

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

- Los numberales fraccionarios y multiplicativos en funcin alverbial, que funcionen como complementu circunstancial ensin preposicin nenguna: esi xatu val la met, el fu ye la met de bonu que'l p, ganen un terciu, trabayen la cuarta parte, un pisu equ val el doble que nel centru, quierlos el triple. 3.7.2 TRESPOSICIN VERBU ALVERBIU Permite qu'una oracin funcione como complementu circunstancial, y llgrase per aciu de conxunciones (de llugar, temporales, modales, concesives, causales, etc.) o de relativos. Exemplos: prsta-y fumar onde nun molesta, fuelguen cuando-yos apetez, mientres yo llendo les vaques ella salla les pataques, en cuantes garre les vacaciones salgo de viaxe, nams lu vi dime cuenta de lo vieyu que ta, desque ye direutora nun hai quien fale con ella, nes romeres baillen como-yos deprendieron, present una quexa na direicin porque nun-y dieron bon tratu, si n'agostu ficiere bon tiempu vendren munchos turistes, siempre aprueben anque nun estudien nada, etc. 3.7.3 ADAUTACIN MORFOLXICA Otres vegaes la tresformacin n'alverbiu llgrase non per tresposicin sintctica sinn per adautacin morfolxica. Un axetivu convirtese funcionalmente nun alverbiu n'inmovilizndose cola terminacin propia del neutru; ver VII.2.2. Exemplos: prstame poco esa pelcula, convin filar fino, mirme torco, trabaya mui curioso, corren rpido, colaron escapao, espresronse claro, fxolo igual o d'otra miente?, cantaben sele, fali prudente, y fala regular l'ingls. Los indefinos cuantificadores emplguense davezu adautaos a alverbios, pudiendo ents exercer funcin de complementu circunstancial (nestes condiciones, l'alverbiu tanto cueye obligadamente la forma tan cuando s'antepn a un axetivu o a otru alverbiu). Exemplos: el pan gsta-yos poco; les mazanes maurecieron abondo; glayaron enforma, pero nun-yos fixeron casu; recen a esgaya; trabayen muncho la madera; esi nen duerme demasiao pal tiempu que tien; nun fures tanto esi maderu; ye tan llambin como'l p; trabayen ms qu'enantes; el to pueblu ta ms lloe que'l nuesu; fal menos porque taba cansu. Lo mesmo fai l'axetivu interrogativu cuntu -a -o: cunto quedr a los fos?; nun sabe cunto quier a los fos. Un axetivu pue adautase a alverbiu inmovilizndolu na terminacin femenina y amestndo-y el sufixu -mente, de mou que llogra asina exercer la
362

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

funcin de complementu circunstancial. Exemplos: mirme torcidamente, trabaya mui curiosamente, fali selemente, fali prudentemente, guapamente-y da por venir, siempre se comporten bonalmente. 3.8 Complementu circunstancial d'oracin El complementu circunstancial d'oracin llamu tamin complementu incidental ye una funcin exercida por un sintagma alverbial (alverbiu de xuntura o cohesivu) qu'amuesa un significu que se refier o afeuta al conxuntu de la oracin y non solo al nucleu verbal. Unes vegaes val pa espresar el puntu de vista del falante respeuto del enunciu nel predicu, o respeuto del oyente: llamentablemente, acabse too; si te soi sinceru, nun te creyo gota; en serio, ficstilo tu?; daveres, ye una marava de pelcula. Otres val pa espresar una mena de rellacin (causal, concesiva, condicional, etc.) ente la so oracin y lo espresao na anterior o lo consabo en contestu: maana ye fiesta; poro, nun abren les tiendes. La mayora de los alverbios o de los sintagmes alverbiales comparten doble funcin. Por exemplu, l'alverbiu asina ye complementu circunstancial en l siempre fai les coses asina, pero ye complementu d'oracin en nun taba naide d'acuerdu; asina, entamse un discutiniu tremendu. Otros alverbios o sintagmes alverbiales, sin embargu, tn espresamente especializaos nesta funcin. Esti ye'l casu, por exemplu, del alverbiu poro, qu'enxams nun pue funcionar como complementu circunstancial.

Proclisis y enclisis de los pronomes tonos

4.1 Observaciones xenerales N'asturianu, los pronomes tonos (ver XIII.3) puen allugase tres del verbu (eso prstame, dixmos-yoslo) o ante l (eso nun me presta, nun s cundo-yos lo diximos). El fechu de que los pronomes tonos apaezan nun allugamientu o n'otru obedez a delles lleis sintctiques abondo precises. Dse-y el nome d'enclisis al fechu de dir el pronome o pronomes allugaos tres del verbu. El pronome qu'asina apaez usu llmase enclticu. La pro363

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

clisis ye l'anteposicin del pronome o pronomes ante'l verbu; el pronome qu'asina apaez usu llmase proclticu. 4.2 Enclisis bsica Toles formes verbales permiten la enclisis o la proclisis de los pronomes tonos, a nun ser les d'imperativu, que siempre esixen enclisis: muyalo con un pocu d'agua, dexime en paz, escondivos per ende. La enclisis ye l'allugamientu bsicu de los pronomes tonos coles formes verbales d'indicativu y de suxuntivu. Exemplos: falvos d'esi casu tan clebre?, la xente quierte, gelu!, paezme que vos lo dixo mal, mtela'l diau si nos engaa, figase la lluz, tngalu Dios na gloria. 4.3 Casos de proclisis La proclisis del pronome tonu pue producise en delles circunstancies que s'especifiquen darru. a) Presencia d'un trespositor oracional. El pronome tonu tien de dir proclticu al verbu si la oracin de la qu'esti ye nucleu va encabezada por un trespositor oracional (ver XXV.2), nun importando de cula mena ye esi trespositor nin a qu categora trespn la oracin. Y asina, dase proclisis nestos casos: - N'oraciones trespuestes a sustantivu per aciu de la conxuncin que. Exemplos: que nos enga ye cosa perclara; el peridicu diz que-yos faen un homenaxe; tarza-y un cachu ensin que se-y note muncho; que -y lo faigas o non, nun da muncho ms; nun s'escondieron pa que los vieren; nun toi d'acuerdu con que se treslladen de nueche. Les oraciones encabezaes por porque o desque entren nesti apartu: tarreca llevantase porque-y prestaba dormir la maana, volvironse menos charranes desque se-yos descubri'l fregu. - N'oraciones trespuestes a sustantivu por si completivu. Exemplos: nun supi si vos dieron les gracies, nun tn enteraes de si les llamaron per telfonu. - N'oraciones trespuestes a sustantivu per aciu d'interrogativos indireutos. Por exemplu: nun sabe qu-yos pas, nun saben quin los defenda, escaecisti a cula-y lo disti, duldaben d'nde-yos venen aquelles glay364

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

es, nun sabes pa te lleven, quiero informame de cundo nos fadrn xusticia, darste cuenta de cmo vos traten nesti sitiu, nun m'acuerdo de cunto te debo. - Nes oraciones trespuestes a axetivu polos relativos. Exemplos: esa ye la muyer que lu alloquez, el sitiu onde me dex l'autobs yera un folleru, Peamea foi'l monte au se perdieron, l'au cuando los llicenciaron quedaron ensin trabayu. - Nes oraciones trespuestes a alverbios por relativos ensin antecedente y por otros medios. Nesti casu tn les oraciones condicionales, les de llugar, les temporales, les modales, les concesives, etc. Exemplos: dces-ylo si te paez; voi dexar les caxes onde me les dex Pedru; el rapacn antroxa cuando nos ve; facalo como-y petaba; ponen el discu cuando-yos apeteca; plizcbense mentes-yos falaba la gela; magar que m'enfoto nella, faime bien pocu casu; siempre que-y lo recuerdo, esfaragyase de risa; Mederu ech a correr llueu que lu vio. De toes maneres, obsrvase que delles vegaes son posibles enclisis con que y porque, cuando lo esperable ye la proclisis. Xeneralmente, la posposicin del pronome produzse pola esistencia d'una pausa manifiesta depus de que. Exemplos: ye que me molestaba enforma o ye que molestbame enforma; detuvironlu porque lu garraron robando o detuvironlu porque garrronlu robando; fiseme que ta lloca porque la vi falando sola o porque vila falando sola; agora doime cuenta de que lo fixi mal o de que fxilo mal. Lo mesmo s'observa con anque: anque lo merez poco, llmenlu seor o anque merezlo poco... b) Allugamientu preverbal con dellos indefinos y alverbios. L'allugamientu preverbal de dellos indefinos y alverbios, que darru s'especifiquen, produz la proclisis del pronome tonu. - Proclisis pola negacin nun. Exemplos: Xuan nun-yos da mazanes a los neos, nun vos fal d'esi casu tan clebre, nun me paez que vos lo dixere mal, nun lo quiera Dios, nun te llevantaras tan tarde! Lo mesmo asocede cola conxuncin negativa nin: nin lu veo nin-y digo nada, nin les convenci nin-yos dio argumentos. - Proclisis por allugamientu preverbal d'otros indefinos y alverbios de contenu negativu. Exemplos: nengn falambaldre (nun) me diz a min cmo hai que facer esto, a naide (nun)-y dixeron la verd, nunca (nun) -y faigas el mal, enxams te negaron agospiu, malapenes se mova'l probn, Mara tampoco-yos lo dixo.
365

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

- Proclisis por allugamientu preverbal d'otros indefinos y alverbios de contenu diversu. Nestos casos, l'indefinu o alverbiu ye llibre d'asitiase delantre del verbu o tres d'l. Si s'asitia tres del verbu, el pronome enclticu caltendrse nesa posicin; pero nel intre que se tresllada a un allugamientu preverbal, provoca automticamente la proclisis del pronome. Pue vese esti doble comportamientu nestos exemplos, alvirtiendo de les diferencies d'nfasis que tn presentes nellos: enllordimelu tou / tou me lu enllordi; eso failo cualquiera / eso cualquiera lo fai; atopmoslu siempre en chigre / siempre lu atopamos en chigre; vironlu tova con vida / tova lu vieron con vida; llguenvos les cartes tarde / tarde vos lleguen les cartes; quxola tanto... / tanto la quixo...; a ellos di-yos tamin les gracies / a ellos tamin-yos di les gracies; soltronnoslu y / y nos lu soltaron; faltnos solo (nami) un cachn / solo (nami) nos falt un cachn; prestme muncho (poco) la pelcula / muncho (poco) me prest la pelcula; vendilu quiciabes / quiciabes lu vendi. N'otros casos, l'alverbiu solamente almite l'allugamientu preverbal: s vos fal d'ello; s me paez que metisti'l cuezu nesi asuntu. Convin estremar estos usos d'aquellos onde l'alverbiu ta xebru por una pausa, faciendo funcin de reproductor d'una oracin, y, poro, nun s'allugando na mesma oracin que'l verbu: s, falvos d'ello; s, paezme que metisti'l cuezu nesi asuntu. c) Allugamientu preverbal con interrogativos y esclamativos. N'oraciones interrogatives direutes los axetivos, pronomes o alverbios interrogativos provoquen siempre, al allugase antes del verbu, la proclisis de los pronomes tonos al verbu. Exemplos: qu-yos cont a los rapazos?; a quin-y emprest dineru?; quin vos lo dixera!; cula me dio un besu?; nde s'esconderen!; el carn, cundo vos lu dan?; cmo se faen les casadielles?; cuntos llibros me regalastis? d) nfasis acentual d'un sintagma allugu ante'l verbu. La proclisis del pronome tonu ta provocada al empar pol allugamientu preverbal d'un sintagma y pol nfasis acentual nl. D'esta miente, nos dos exemplos que siguen darru, el sintagma esti rapaz va allugu detrs o delantre del verbu, pero l'ausencia d'un nfasis acentual nun trai consecuencies nel allugamientu pronominal: dxonoslo esti rapaz; esti rapaz dxonoslo.
366

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

Sicas, nel siguiente exemplu la posicin preverbal del sintagma esti rapaz, amestada al nfasis acentual, provoca la proclisis de los pronomes: esti rapaz nos lo dixo! Otros exemplos: vendi-yos un pisu sti, sti vendi-yos un pisu "eso ye lo que fizo" / sti-yos vendi un pisu! "y non aquelli"; engaronvos los que-yos distis el votu, los que-yos distis el votu engaronvos "eso ye lo que ficieron" / los que-yos distis el votu vos engaaron! "sos y non otros". Lo mesmo asocede con dellos indefinos o alverbios que a diferencia de los que se citen enriba nun provoquen automticamente proclisis na so colocacin preverbal: dixrontelo otros tamin, otros dixrontelo tamin, pero otros te lo dixeron tamin!; trxomelo otru nun sobre, otru trxomelo nun sobre, pero otru me lo traxo nun sobre!; namorbense munches d'aquel rapaz, munches namorbense d'aquel rapaz, pero munches se namoraben d'aquel rapaz!; vi-yos la intencin a munchos, a munchos vi-yos la intencin, pero a munchos-yos vi la intencin!; afogse dalgn por nun saber nalar, dalgn afogse por nun saber nalar, pero dalgn s'afog por nun saber nalar!; coment-yoslo n tamin, n coment-yoslo tamin, pero n-yos lo coment tamin!; dxote les llaves equ, equ dxote les llaves, pero equ te dexo les llaves!; vmonos maana, maana vmonos, pero maana nos vemos! 4.4 Proclisis y enclisis llibres 4.4.1 COL INFINITIVU Col infinitivu son posibles la enclisis y l'alternancia llibre de proclisis y enclisis, acordies coles observaciones que se faen darru. a) Enclisis. La enclisis ye l'allugamientu bsicu del pronome tonu col infinitivu. Exemplos: baase en ru dexa a n xelu; quier agospianos nun bon hotel; atesteraben en neganos la pallabra; la verd ye cunta-y a tol mundu lo que pas. b) Alternancia llibre de proclisis o enclisis. Les diverses circunstancies causantes de proclisis pronominal agora nun la obliguen, pudiendo alternar dambos allugamientos. Esto asocede nestos casos: - Secuencia si completivu ya infinitivu: nun s si davos les gracies o nun
367

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

s si vos dar les gracies; dxa-y claro si saludalu o non o dxa-y claro si lu saludar o non. - Secuencia interrogativu ya infinitivu: nun sabemos qu regala-y o nun sabemos qu-y regalar; hai que decidir a cula d-ylo o hai que decidir a cula-y lo dar; nun tien nde ponelo o nun tien nde lo poner; escaec pa llevalos o escaec pa los llevar; asegrate de cunto dayos pal aguilandu o asegrate de cunto-yos dar pal aguilandu. - Secuencia relativu ya infinitivu: nun atoparon casa onde agospiase o nun atoparon casa onde s'agospiar; nun alcuentren fecha cuando casase o nun alcuentren fecha cuando se casar. - Infinitivu precedu de la negacin nun. Exemplos: nun coment-yoslo paezme poco serio o nun-yos lo comentar paezme poco serio; entrronme ganes de nun facevos casu o entrronme ganes de nun vos facer casu. - Infinitivu precedu d'interrogativu o esclamativu: nde escondenos? o nde nos esconder?; cundo llamalos? o cundo los llamar?; cmo avisalu? o cmo lu avisar?; qu dicite, mann! o qu te dicir, mann! L'infinitivu precedu de preposicin que se pue suprimir nel casu de de tolera nami la enclisis: tengo ganes de llamalu, naguaben por saludanos, y non *tengo ganes de lu llamar, *naguaben por nos saludar. 4.4.2 COL XERUNDIU De mou asemeyu a lo qu'asocede col infinitivu, tamin col xerundiu son posibles la enclisis y l'alternancia llibre de proclisis y enclisis. a) Enclisis. L'allugamientu bsicu del pronome tonu col xerundiu ye tamin la enclisis. Exemplos: pnxose de pies sofitndose con un cayu; falndo-yos asina nun iges nada; en secndome la ropa, colo pa casa. b) Alternancia llibre de proclisis o enclisis. De modu asemeyu a lo qu'aportaba col infinitivu, delles circunstancies favorecen la proclisis del pronome tonu respeuto del xerundiu, pero nun obliguen a ella. Nel casu del xerundiu, esti fenmenu nami ye a vese cola negacin nun. Exemplos: nun rendolu muncho remntasete volao o nun lu reendo muncho remntasete volao; acabaron nun aconceyndose los llunes o acabaron nun s'aconceyando los llunes.
368

XX I I I . La oracin y les funciones oracionales

4.5 Allugamientu con complexos verbales Nel casu de los complexos verbales (conxuntos de dos verbos funcionando como n, seyan perfrasis o non), l'allugamientu pronominal bsicu obliga al pronome, nunos casos, a allugase enclticu al segundu verbu (puen facelo); n'otros, pue insertase ente dambos verbos (tien quexose o tiense quexao). La presencia d'un factor proclticu fai posible estremaos allugamientos. Asina, puen mentase casos como los que siguen darru: a) Nun infli la presencia del factor proclticu. Exemplos: cansemos de picate al timbre / nun cansemos de picate al timbre; naguaben por saludales / nun naguaben por saludales; necesites vendelos / nun necesites vendelos; pens en facelo / nun pens en facelo. b) El factor proclticu permite que'l pronome s'allugue indistintamente enclticu o proclticu a tol complexu verbal. Exemplos: voi vend-yosles / nun voi vend-yosles o nun-yos les voi vender; tamos facindolos de menos / nun tamos facindolos de menos o nun los tamos faciendo de menos; acaben de dalo pela radio / nun acaben de dalo pela radio o nun lo acaben de dar pela radio; dexarn d'afalagate / nun dexarn d'afalagate o nun te dexarn d'afalagar; mandaron llantalos embaxo / nun mandaron llantalos embaxo o nun los mandaron llantar embaxo; pue sese lo qu'n quiera / nun pue sese lo qu'n quiera o nun se pue ser lo qu'n quiera; yes a comelo? / nun yes a comelo? o nun lo yes a comer? c) Allugamientu bsicu detrs del complexu verbal o ente medies de dambos verbos: col factor proclticu, el pronome pue dir n'enclisis o proclisis al complexu verbal, pero non ente medies. Exemplos: tien quexose muncho o tiense quexao muncho / nun tien quexose muncho o nun se tien quexao muncho. Pero non *nun tiense quexao. d) Allugamientu bsicu detrs del complexu verbal o ente medies de dambos verbos: col factor proclticu son posibles tolos allugamientos. Exemplos: tengo que mandvosles o tengo que vos les mandar / nun tengo que mandvosles o nun tengo que vos les mandar o nun vos les tengo que mandar. Pero non *nun tngovosles que mandar.

369

XX IV. Les oraciones atributives

Les oraciones atributives


1 Verbos atributivos

XXIV

Un garapiellu de verbos, como ser, tar, paecer, resultar y quedar, presenten como carauterstica'l fechu de nun ser a recibir como subordinu un complementu direutu, sinn un sintagma de naturaleza nominal (sustantiva, axetiva o alverbial) que se llama atributu: yes bomberu, ta gayolera, paez un rbol, resulta tarde. Estos verbos reciben el nome d'atributivos, n'oposicin a los predicativos, que desconocen l'atributu y enanchen el so lexema per aciu de complementu direutu (facer, comer, axuntar, partir, etc.). Si bien sintcticamente nuna oracin como la casa ye blanca l'atributu ye sintcticamente un subordinu del nucleu verbal ye, semnticamente nun ye asina, darru que l'atributu, respeuto del nucleu verbal, acueye tola carga semntica de la que ta desprovistu'l verbu, que tien un contenu enforma xenricu. Asina ents, la secuencia de verbu y atributu pue entendese como dixebra d'un nucleu verbal unitariu, lo que se comprueba en bien de casos. Por exemplu, amarguxar tar amarguxu, asemeyar ser asemeyu, afamiar tar famientu.

L'atributu

2.1 Carauterstiques del atributu L'atributu ye un trminu subordinu del nucleu verbal. A diferencia de los verbos predicativos, los verbos atributivos tienen un contenu semnticu enforma floxu o xenricu, polo que davezu la presencia del atributu faise conveniente pa que la oracin algame un sentu completu. Exemplu: Xuan ye profesor, pero non *Xuan ye (a menos que s'emplegue y nun contestu conocu). La funcin d'atributu ye de calter nominal. Puen exercela autnomamente: - Un sustantivu o sintagma sustantivu: esi rapacn ye un degorriu, la madera que nos traxo ye aquello, con esi traxe tan elegante paeces
370

XX IV. Les oraciones atributives

daquin, el to llapiceru paez esi colloru que ta enriba la mesa, qu son, carbayos o fayes?, etc. - Un axetivu o sintagma axetivu: la folixa foi prestosa, esi llibru ye nuesu, toles diputaes son d'Asturies, cuntos yeren los fos d'Antn?, esi abrigu ye de mio, los quilmetros que fiximos foron quinientos y a min paecironme mil, etc. - Un alverbiu o sintagma alverbializu: gei paez tarde, el camn al pueblu ye per esi valle, como lo echaben yera a xarraos, etc. Dau por consabu nun contestu determinu, l'atributu dexa como niciu'l pronome tonu neutru lo, o un demostrativu neutru (eso): esi rapacn ye un degorriu esi rapacn yelo, esi rapacn ye eso; la folixa foi prestosa la folixa foilo, la folixa foi eso; paez tarde paezlo, paez eso. Sicas, acordies colos verbos y los contestos d'usu, pue preferise l'apaicin del alverbiu asina o, mesmamente, l'ausencia de tou referente. Exemplos: esi rapacn ye asina, esi rapacn ye; la folixa foi asina, la folixa foi; paez asina, paez. Ha tenese en cuenta que'l pronome lo y el demostrativu neutru eso, cuando reproducen un atributu consabu, fenlo desaniciando toa concordancia de xneru y de nmberu: el ciclista paez galdu el ciclista paezlo, el ciclista paez eso; l'abogada ye llista l'abogada yelo, l'abogada ye eso; la xente ta alloriao la xente talo, la xente ta eso; los ciclistes paecen galdos los ciclistes pacenlo, los ciclistes paecen eso; les abogaes son eficientes les abogaes sonlo, les abogaes paecen eso; el Picu Urriellu ye una marava yelo, ye eso; tantos requilorios paecen babayada pacenlo, paecen eso; les coses son asina sonlo, son eso; esos sacaos de pataques son abondo sonlo, son eso; equ tn perfeutamente tnlo, tn eso. Por ms que'l so orde normal ye posverbal, l'atributu pue camudar llibremente'l so allugamientu dientro la oracin, nun aportando esti fechu ms variacin que la puramente estilstica o enftica. Asina, por exemplu, los neos tn serios peles maanes, los neos tn peles maanes serios; paez blanca la to casa dende'l monte, paez la to casa blanca dende'l monte, paez la to casa dende'l monte blanca, la to casa dende'l monte paez blanca. De toes maneres, si l'atributu s'alluga en posicin preverbal, ents con l pue coesistir redundantemente'l pronome tonu lo; tngase en cuenta, de toes maneres, qu'hai una pequea diferencia d'nfasis y d'entonacin ente una posibilid y la otra. Exemplos: serios tn los neos peles maanes, serios tnlo los neos peles maanes; blanca paez la to casa dende'l
371

XX IV. Les oraciones atributives

monte, blanca paezlo la to casa dende'l monte; prestosa foi la folixa, prestosa foilo la folixa; tarde nun foron los bolos, tarde nun lo foron los bolos. Cuando l'atributu ye un axetivu, establezse una rellacin ente tres trminos (atributu, suxetu gramatical y suxetu lxicu), que da llugar a una doble concordancia: de nmberu, ente l'atributu y el suxetu gramatical; y de xneru y nmberu, ente l'atributu y el suxetu lxicu. Exemplos: el teyu paez blancu / los teyaos paecen blancos / la casa paez blanca / les cases paecen blanques / l'agua paez blanco. Con atributos sustantivos que presenten variacin de xneru y de nmberu tamin se dan tales posibilidaes de concordancia: l yera abogu / ellos yeren abogaos, ella yera abogada / elles yeren abogaes. Sin embargu, hai atributos sustantivos qu'ufren como talos invariabilid, motivu pol que nun establecen nenguna concordancia: esi llibru ye una marava / esos llibros son una marava / esa pelcula ye una marava / eses pelcules son una marava; to p ye munches coses / to ma ye munches coses. Atpense nel mesmu casu los atributos alverbiales: el conciertu ye dientro / les representaciones son dientro. 2.2 Tresposiciones a atributu Pal desempeu de la funcin d'atributu puen producise delles tresposiciones a axetivu: TRESPOSICIN SUSTANTIVU AXETIVU Produzse con preposiciones diverses. Exemplos: eses gracies son de Xuan, de quin ye esa casa?, aquelles escritores yeren d'Uviu, la subida qu'hai que facer ye al Narancu, les cases de pueblu son con corredor, estes lleis son contra'l racismu, el meyor camn ye dende'l fayu, l'enfotu que tena yera nes posibilidaes de so, el partu foi ente equipos xuveniles, la nuesa llucha va ser hasta la victoria, esa baxada ye haza'l valle, esi regalu paez pal gelu d'Ana, el pasu ms impresionante ye per El Puertu Payares, el votu que dimos foi pol nuesu candidatu, les cases tn ensin teyu. Na so calid d'axetivos, talos sintagmes permiten cuantificacin: eses gracies son mui de Xuan, yeren tan d'Uviu como otres. TRESPOSICIN ALVERBIU AXETIVU Produzse con preposiciones diverses. Exemplos: esa xente ye d'equ, el peridicu ye d'ayeri, les noticies que dieron pela radio son de lloe. Na so
372

XX IV. Les oraciones atributives

calid d'axetivos, talos sintagmes tamin permiten cuantificacin: esa xente ye mui d'equ, son tan de lloe como paeca. TRESPOSICIN VERBU
AXETIVU

Llgrase esta tresposicin per aciu de relativos. Exemplos: esi pueblu ye como diz el llibru, l'escobiu de ms arriba yera onde ruxa l'agua del ru. 2.3 Atributu y oracin pasiva La voz verbal o ditesis (activa, media, pasiva) ye n'asturianu un fenmenu rellacionu colos contenos, pero que nun tien manifestacin morfolxica de so. N'efeutu, nun hai morfemes de voz que formen parte de la conxugacin verbal; pelo contrario, los contenos de voz activa, media y pasiva llgrense gracies a construcciones sintctiques conoces na llingua y emplegaes con otros contenos. En concreto, les oraciones pasives llgrense per aciu d'estructures atributives normales. Asina, la oracin l'armariu ye fechu pol carpinteru, ufre un verbu atributivu ye y un atributu fechu; el llamu complementu axente (pol carpinteru) nun ye ms qu'un trminu subordinu del atributu. Trtase, poro, de la mesma estructura qu'apaez en l'armariu ye caru pola madera. Tampoco les oraciones de pasiva reflexa como vindense llibros vieyos nun ufren nenguna carauterstica morfolxica nin sintctica peculiar del contenu pasivu. Trtase, nesti casu, d'un pronome se impersonal que tien como nica misin torgar l'apaicin d'un complementu direutu, funcionando'l sintagma llibros vieyos como suxetu lxicu del nucleu verbal vienden.

Atributu de suxetu y atributu de complementu direutu

Hai estructures oracionales que resulten d'una miesta d'atribucin y predicacin. Asina, una oracin como les moces escuchen el cantar atentes supn una amestanza de dos estructures: una predicativa les moces escuchen el cantar y otra atributiva les moces tn atentes. El sintagma atentes ta na oracin hbrida en rellacin col suxetu; poro, exerce una funcin llamada atributu del suxetu.
373

XX IV. Les oraciones atributives

De la mesma manera, Xuan lleva enllenes les caxes supn una predicativa Xuan lleva les caxes y otra atributiva les caxes tn enllenes. El sintagma enllenes ponse na oracin hbrida en rellacin col complementu direutu, polo que funcin tala recibe'l nome d'atributu del complementu direutu. 3.1 Carauterstiques del atributu del suxetu y del atributu del complementu direutu L'atributu del suxetu y del complementu direutu son funciones que pue exercer un axetivu (el neu vien cansu), un sustantivu (escoyeron secretariu al vecn) o un alverbiu (el neu vien asina). Mesmamente, un infinitivu o un xerundiu son a desempear tales funciones: vieron escondese ~ escondindose al lladrn, toos sentimos les foles ruxir ~ ruxendo, dexaron el fueu morrer ~ morriendo, dex l'agua ferver ~ ferviendo. Oraciones axetivaes tamin apaecen nestes funciones: nesta ciud tienen les cais que nun se pue andar per elles, el probe home vien que nun s'aguanta de fame. Dambes funciones carautercense pola so independencia sintagmtica respeuto del suxetu o del complementu direutu. N'efeutu, nes oraciones les moces escuchen el cantar atentes, el sintagma atentes nun ye subordinu de les moces; y lo mesmo asocede col sintagma enllenes respeuto de les caxes, en Xuan lleva enllenes les caxes. D'esta miente, atributu del suxetu y atributu del complementu direutu permiten un camudamientu de llugar dientro la oracin; en resultes, delles oraciones presntense como ambiges ensin contestu claru. Asina, por exemplu, el mozu escucha'l cantar aburru pue presentar dos estructures y dos interpretaciones. Si aburru ye subordinu de cantar (o seya, non atributu), la so movilid nun trespasa les llendes del sintagma del que cantar ye nucleu, de manera que la nica permutacin posible d'aburru ser el mozu escucha l'aburru cantar. Pelo contrario, si aburru ye atributu del suxetu el mozu, ents, al nun pertenecer al so sintagma, gozar de verdadera movilid na oracin. N'efeutu: aburru escucha'l cantar el mozu ~ el mozu escucha aburru'l cantar. Asemeyada observacin val tamin pal sintagma enllenes en Xuan lleva les caxes enllenes. Como trminu subordinu del complementu direutu: Xuan lleva les enllenes caxes; como atributu del complementu direutu: enllenes Xuan lleva les caxes ~ Xuan enllenes lleva les caxes ~ Xuan lleva enllenes les caxes.
374

XX IV. Les oraciones atributives

Cuando esti atributu ye axetivu, concuerda en xneru y nmberu col suxetu o col complementu direutu. Exemplos: el direutor fal seriu a los emplegaos, la direutora fal seria a los emplegaos, los direutores falaron serios a los emplegaos, les direutores falaron series a los emplegaos, la xente fal serio a los emplegaos; unviastis sellu'l sobre, unviastis sellada la carta, unviastis sellaos los sobres, unviastis sellaes les cartes, unviastis sellao lo que vos dixi. Cuando esti atributu se da por consabu en contestu, tien dos posibilidaes: o bien nun dexa nenguna sea, o bien dexa como niciu l'alverbiu asina: el mozu escucha'l cantar asina o el mozu escucha'l cantar, Xuan lleva asina les caxes o Xuan lleva les caxes, el direutor fal asina a los emplegaos o el direutor fal a los emplegaos, unviastis asina la carta o unviastis la carta. 3.2 Sustantivu en funcin d'atributu del suxetu o del complementu direutu Cuando esti atributu ye sustantivu, concuerda en xneru y nmberu col suxetu o col complementu direutu, segn correspuenda: escoyeron secretariu al vecn / escoyeron secretaria a la vecina / escoyeron secretarios a los vecinos / escoyeron secretaries a les vecines. Nesti casu'l sustantivu pue dir precedu d'elementos como de, como o por. Exemplos: escoyeron como secretariu al vecn, escoyeron de secretariu al vecn o escoyeron secretariu al vecn; nomen como direutor al ms vieyu, nomen de direutor al ms vieyu o nomen direutor al ms vieyu. Otres vegaes, sin embargu, la presencia de los mentaos elementos ye obligada: dirixse al pueblu como diputada, tengo al direutor por home seriu, la so fa trabaya d'emplegada.

Concordancies del atributu

4.1 Concordancia de nmberu y xneru Como y se dixo, cuando l'atributu ye un axetivu establezse concordancia ente'l trminu principal (suxetu lxicu o complementu direutu) y l'atributu. Esta concordancia ye, en primer llugar, de singular frente a plural: el llibru ye caru, dalguna casa ta esbarrumbada, tien enllena la caxa; los llibros son caros, dalgunes cases tn esbarrumbaes, tien enllenes les caxes. Una esceicin notable ye aquella onde un suxetu en singular concuerda
375

XX IV. Les oraciones atributives

"ad sensum" o pel sentu con un atributu (y verbu) en plural, lo qu'apuerta dacuando si'l suxetu ye un sustantivu de contenu coleutivu: la xente d'esti barriu son trabayadores, el restu yeren pescadores. Considrase, sicas, que nestos casos la concordancia ms correuta ha ser en singular. Tamin s'establez una concordancia de masculn / femenn / neutru; nestos casos, les normes de concordancia son les mesmes que les del trminu subordinu pospuestu al nucleu (ver XXII.2.3.2): el neu ye malu, los neos son llistos, el gelu ta murniu, los gelos tn murnios, tien enllenu'l caxn / la nea ye mala, les nees son llistes, la gela ta murnia, les geles tn murnies, tien enllena la caxa / el carbn ye malo, la ropa ta tendo. 4.1.1 TRMINOS PRINCIPALES NA CONCORDANCIA NEUTRA
DEL ATRIBUTU

Un axetivu en funcin d'atributu tien de concordar en neutru si'l trminu principal (suxetu lxicu o complementu direutu) respuende a dalgunes de les siguientes carauterstiques: A) SUSTANTIVOS NON CUNTABLES La concordancia neutra establezse independientemente del xneru del sustantivu. Exemplos: la ropa ta tendo, el dineru ta bien guardao, el carbn d'esa mina ye duro, esa llea que pa Xuan ta bastante seco, l'agua sal fresquino, esa sidra nun ta malo, taba la xente bastante allocao, esi aceite paezme mui caro, el ganu y ta meto na corte, quedar tola arena moyao, la herba y ta curao, la carne qued bien asao, el vinu que traxisti ye tinto, la lleche ta cuayao, el fumu yera blanco, la xente tova ye mozo. Han tenese en cuenta los sustantivos que puen alternar usos cuntables con non cuntables: l'nicu caf que tom taba calentn, la fueya qu'arrinc del rbol taba seca, la piedra que se-y meti en zapatu ye menuda, etc., pero el caf de Brasil ye rico, la fueya qu'estraba'l suelu taba seco, la piedra qu'echaron en camn ye menudo, etc. B) SUSTANTIVOS DE CONTENU NEUTRU PROCEDENTES DAXETIVOS Los axetivos convertos dafechu en sustantivos de contenu neutru piden concordancia neutra nel atributu: el blancu (la blancura) vmoslo bien emplegao como smbolu de pureza, el negru (la negrura) ye bien tristono pa esti mueble, l'anchu (l'anchor, l'anchura) d'esti edificiu ta bien mido, el llargu (la llargor, la llargura) ta anotao, el fru (la frira) ye malo d'aguantar, l'asturianu suena perbien si ta bien falao, el ganu (les vaques)
376

XX IV. Les oraciones atributives

ta meto na corte, bien caro ta'l calzu (los zapatos) anguao, el salvu (el fariellu) ta meco cola faria. C) REFERENTES NEUTROS Un referente qu'apaeza en neutru, pol motivu que fore, impn xneru neutru nun axetivu atributivu. Exemplos: esto ye gracioso, ello paez abegoso,culo ye vueso?, cunto taba enrestrao?, too ye murnio, daqu taba llimpio, traxo llimpio daqu, etc. D) INFINITIVOS Cuando un infinitivu, acordies col so calter nominal, fai funcin de suxetu lxicu, esixe neutru nel axetivu atributivu. Exemplos: fumar ye malo, quexase paez necesario, saludar ye educao. Esta concordancia ye independiente de que l'infinitivu, acordies col calter verbal del so lexema, tea acompau de complementos verbales: fumar peles maanes ye malo, quexase de tantes trapaceres paez necesario, saludar a la xente qu'n conoz ye educao. Sicas, cuando l'infinitivu ta sustantivu dafechu dexa de ser un verbu pa caltener nicamente les sos carauterstiques nominales. Nesti casu comprtase como un sustantivu cuntable de xneru masculn. Figase la comparanza ente les siguientes pareyes d'oraciones atributives: andar ye cansao / l'andar de Xuacu ye cansu; cantar ye prestoso / echa esi cantar tan guapu; l'amanecer ye guapo / yera un amanecer eternu. Y, polo tanto, como sustantivu non solo almite artculu y otros determinantes, sinn tamin formes de plural y sufixaes (lo que nun fai l'autnticu infinitivu): los andares, los andaronos, aquellos atapeceres, aquel atapecern, esos cantares, esi cantarucu, un amanecern. E) SECUENCIA LO + AXETIVU NEUTRU Cualquier axetivu sustantivu pol artculu neutru lo cueye la forma de neutru. El conxuntu lo + axetivu neutru esixe la presencia del neutru nos axetivos o referentes que con l concuerden. Exemplos: lo blanco, en delles cultures, ye representativo de la muerte; lo llargo (el pelo) nun paez feo si se ye un rapacetu; a min dame de lo asturiano (ciruela), que ta ms dulcino; lo esfoyao (panoya) chalo nesa maniega; lo anterior (que'l lladrn fux pela ventana) yera enforma simplayo. F) CONSTRUCCIN LO MALU QUE YE A diferencia de la construccin anterior, onde l'axetivu que-y sigua a lo yera siempre neutru, agora esi axetivu pue presentase en cualquier varia377

XX IV. Les oraciones atributives

cin de xneru y de nmberu, concordando col suxetu: lo malu que ye'l neu, lo mala que ye la nea, lo malo que ye la xente, lo malos que son los neos, lo males que son les nees. Ye, entncenes, equivalente a una oracin enftica; respeutivamente: qu malu ye'l neu, qu mala ye la nea, qu malo ye la xente, qu malos son los neos, qu males son les nees. Como cualquier oracin trespuesta, el conxuntu de la secuencia lo malu que ye funciona como un sustantivu qu'esixe concordantes y referentes neutros. Exemplos: lo malu que ye'l neu sbelo la ma, lo gayolera que paez Xuana ye conoco por tol mundu, lo ruinos que tn estos arbeyos dixronmelo a tiempu, lo lloco que ta la xente ye tremendo. Lo mesmo asocede con construcciones mui asemeyaes, nes qu'apaez non un axetivu, sinn un alverbiu: lo tarde que llegaron criticronlo toos, lo bien que lo fixeron foi bien allabao. G) SECUENCIES LO + PREPOSICIN + NOME Nestes secuencies atpase un nome trespuestu a axetivu por una preposicin y otra vegada vueltu a sustantivu pol artculu; al ser l'artculu neutru, tol conxuntu esixe neutru en concordancia o referencia a l. Exemplos: lo de Lluisa paeci-yos mui raro; lo de la probit ta abegoso d'iguar; lo de trabayar peles nueches ye bien fadio; lo d'enriba (quesu) ta vendo; a min gstame ms lo con gas que lo sin gas (agua): ye ms dixestivo; lo de Lluisa ("nun quiero dir al mdicu") ye bien fato; lo del otru da (dir andando al trabayu) ye pa cuntalo. H) SECUENCIES LO QUE + ORACIN Trtase d'una oracin trespuesta a axetivu pol que relativu y trespuesta otra vuelta a sustantivu pol artculu neutru lo. El conxuntu exerce funciones de sustantivu y esixe neutru nos concordantes y referentes. Exemplos: lo que-y pas a Lluisa paeci-yos raro; lo qu'informen de la fame nel mundu ye bien murnio; lo que fixisti en Payares pagarslo en Campumanes; a ella gsta-y el pexe, pero lo que viende Xuan (pexe) paez-y caro; lo que punxi enriba (quesu) ta vendo; a min gstame ms lo que tien gas (agua): ye ms dixestivo; lo que dixo Lluisa ("nun quiero dir al mdicu") foi alloriao; lo que fiximos l'otru da (dir andando al trabayu) ye pa cuntalo; lo que lleg (mazana) taba maduro; lo que se pon ferruoso (metal) acaba estropiao; lo que tendisti pela maana (ropa) ta y ensucho.
378

XX IV. Les oraciones atributives

I) SECUENCIES LO DE QUE + ORACIN Y LO DE + INTERROGATIVU + ORACIN Trtase d'una oracin trespuesta a sustantivu pola conxuncin que o por un interrogativu, qu'al empar axetvase per aciu de la preposicin de y faise de nueves sustantivu pol artculu neutru lo. El conxuntu concuerda en neutru. Exemplu: lo de que tolos homes son iguales ye guapo, pero nun se cumple; lo de que se casen tan mozos nun resulta estrao; lo de cuntos aos tien ye misterioso dafechu; lo d'nde s'escondi sbenlo hasta los neos. J) ORACIONES SUSTANTIVAES POR QUE, SI
O INTERROGATIVOS TNICOS

Una oracin trespuesta a sustantivu, cuando fai de suxetu lxicu impn concordancia neutra nun atributu. Oraciones sustantivaes por que: Exemplos: que fumes peles maanes ye malo, que diben engaala taba sabo, qu guapo que te dean trabayu! Oraciones sustantivaes por si completivu: Exemplos: nun ta claro si a eses hores taben en casa; si yes fatu o llistu sbeslo tu; si tuvo bien fecho o non, ta y escaeco. Oraciones sustantivaes por interrogativos tnicos: Exemplos: ye raro per nde diaos s'escondi; por qu nun gorgutaron, paezme bramente ridculo; cmo llogr pasar la frontera ye bien misterioso. K) REFERENCIES METALLINGSTIQUES Cualquier elementu trespuestu a sustantivu, perteneciente o non a esa categora, esixe neutru nun axetivu atributivu. Exemplos: "telfano" ta mal dicho; "hemos cantado" ablta-y perfino. 4.1.2 REFERENTE TONU LO El pronome tonu lo (opuestu al masculn lu y al femenn la) acompaa a un verbu cuando se refier a un complementu direutu (la lleche beblo) y al alverbiu interrogativu (mira la lleche; lo?) nos casos que siguen darru: - Con referencia a un sustantivu non cuntable: el xelu metlo en frigorficu; la forgaxa recoylo y tirlo a la basura; trayilo nestes bolsines (la comida); esti fumu, agunteslo o nun lo aguantes?; lo? (la xente); crguenlo (piedra) pa empedriar places na ciud; el papel que merc na
379

XX IV. Les oraciones atributives

llibrera perdilo; trabyalo (gesu) bien esi artesanu; chalo (llea) al fueu. - Con referencia a otros elementos nominales neutros: fumar dexlo cuantay; que se diere priesa encament-ylo bien de veces; nun lo sabe naide (nde atroparon tantu dineru); dxolo tou seguru: "equ s'escuenden"; lo nuevo vindenlo'l mes que vien; spilo pel peridicu (lo de Xuacu); lo que-yos sobra danlo a los probes; lo de que nun quies pagar la entrada cntes-ylo al porteru; eso dxitelo yo y nun me fixisti casu; si nun vieno con ello acabao, y lo acabar maana; cunto-yos quitaron ensin devolv-yoslo!; too lo tresman acabante entrar na secretara; si yes fatu o llistu sbeslo tu; van llevalos naide lo sabe; entrugmelo de sutrucu: "yes de Quirs o de Teberga?"; "arrivederci" dcenlo los italianos. - Con referencia a daqu impreciso o xenrico: paslo permal pente aquella llamuerga, esa parexa de mozos dexlo va dellos meses. 4.1.3 ATRIBUTU EN REFERENCIA CONTESTUAL A TRMINOS NEUTROS L'atributu pue apaecer en xneru neutru por facer referencia a un trminu presente en contestu, pero non esplicitu na oracin en forma de suxetu lxicu. Exemplos: yera bien caro fai tiempu (la ropa), mercmoslo fino (la faria), ye mui tpico de Velo (lo de nun ser puntual), yera mui cenciello (calcular los costos), yera sabo (que la diben engaar). 4.1.4 ATRIBUTU EN REFERENCIA IMPRECISA O XENRICA Otres vegaes, l'atributu apaez en neutru por facer una referencia imprecisa o xenrica a daqu esplicitao o non nel contestu. Exemplos: nun salgas de casa, que gei ta malo; nun sigas falando, que qued claro; la verd ye que tenmoslo gafo; paecime fato, pero pnxose a llorar; diben, venen, xuben, baxaben... yera bramente movo; ta pesllao (falando d'un comerciu); val ms nun salir, porque ta tapeco; por ms que toquen msica, ta aburro; s, hom, s que ta fastidiao; ta perro, pero hai que tirar p'alantre, etc.

380

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

Oracin compuesta y oracin complexa XXV


1 Oracin compuesta
Llmase oracin compuesta a aquella que ta formada pola combinacin de dos o ms oraciones yustapuestes o coordinaes al mesmu nivel xerrquicu. 1.1 Oraciones yustapuestes Son aquelles que, en sucesin unes con otres, formen un enunciu unitariu enllazndose ente s non per medios lxicos (conxunciones), sinn per pauses llixeres. Exemplos: yo falaba, ellos callaben; diba a la escombrera, paliaba daqu de carbn, volva con un sacu al costazu. Hai casos en qu'una oracin yustapnse a otra non de manera sucesiva, sinn insertndose a mou d'incisu: lo meyor ye qu'estudies, paezme a min, lo que quieras; taba namoru, dicen les males llinges, d'una muyer que lu despreciaba. En delles ocasiones, la yustaposicin d'oraciones vien reforzada semnticamente pola presencia d'un alverbiu de xuntura: maana ye fiesta: poro, nun vamos trabayar; esa pelcula ent nun la v: sicas, contronmela entera. Esiste tamin una mena de yustaposicin onde la segunda oracin, encabezada polos axetivos tantu -a -o, tal ~ talu tala talo o polos alverbios tanto, tan o asina, vien a espresar una consecuencia respeuto de la primera: taba bramente galdu: tantes hores tuviera trabayando; recordbala a toles hores: tanto la quixera; nun pudi comer un plizcu ms: tan fartucu qued; tolo que tien reprtelo: asina d'arrogante ye. 1.2 Oraciones coordinaes Nes oraciones coordinaes, l'enunciu unitariu llgrase con una sucesin de dos o ms oraciones simples que s'enllacen per aciu d'elementos lxicos, que son les conxunciones coordinatives o conectores: les copulatives y ~
381

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

ya, nin; la dixuntiva o, y la construccin o bien... o bien; les adversatives pero, mas, sinn que, anque; y les consecutives conque, de mou que (y asemeyaes), asina que. Exemplos: diben a la mar pela maana, pasaben tol da pescando y amarraben pela nueche; nun llueve nin fai sol; llueve o fai sol?; o bien s'amurnia o bien s'allegra; ye un llibru caru, pero merez la pena mercalu; nun-y gusten les sardines, sinn que-y gusten los bocartes; ye guapu, anque ye daqu fatu; aburrironse al minutu de tar ell, conque colaron a otru sitiu; perdiera'l rel, de mou qu'entrug-y la hora a la seora d'al llau; ficsti-y dau, asina que pdi-y perdn. En dellos casos, el valor coordinante de la conxuncin apaez reforzu por un alverbiu de xuntura: traxo mazanes, peres y, ams, figos; ye mui bona rapaza, pero, sicas, nada inxenua. Cuando les oraciones coordinaes son tres o ms, les conxunciones y ~ ya y o puen enllazar nami les dos ltimes oraciones o bien toes elles, lo que vien a amestar dl valor espresivu. Exemplos: glayen, canten, palmien y xirnguense / glayen y canten y palmien y xirnguense; fregamos la caca, barremos el suelu o llavamos la ropa / fregamos la caca o barremos el suelu o llavamos la ropa. Pela so parte, la conxuncin nin enllaza oraciones negatives, siendo ams sustitutu de la negacin nun naquelles oraciones que queden precedes por ella. Pue apaecer ente les dos ltimes (nun fala, nun llee nin escribe), ente toes elles (nun fala nin llee nin escribe), y mesmamente entamando tola secuencia (nin fala nin llee nin escribe).

Oracin complexa

Ye oracin complexa aquella que tien dientro s otra u otres tresformaes (trespuestes) en sustantivu, axetivu o alverbiu y faciendo funciones d'inferior xerarqua que la del nucleu oracional. Asina, por exemplu, Mara saba que l'hermanu taba en casa ye una sola oracin con un nucleu sabe, un suxetu lxicu Mara y un complementu direutu (l'hermanu taba en casa), que nesti casu ta exercu por una oracin convertida en sustantivu per aciu del trespositor que. Considrense tamin oraciones complexes aquelles nes qu'una oracin trespuesta entra en rellacin d'interdependencia con un elementu d'otra oracin na que ta insertada; ye lo qu'asocede coles construcciones consecutives que se ven en XXV.2.3.3.
382

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

2.1 Oraciones trespuestes sustantives La tresposicin nestos casos puen realizala: la conxuncin subordinativa que; el si completivu; los interrogativos indireutos qu, quin, cul ~ culu, cuntu (coles sos variaciones de xneru y nmberu), cmo, cundo, nde, ~ a; los relativos quien y cuantu ensin antecedente; y l'estilu indireutu. La oracin asina trespuesta ye a exercer les funciones propies del sustantivu. Asina, suxetu lxicu (que, con valor estilsticu, pue permitir l'usu del artculu): (el) que nun seya asina esmolezme bastante, si fales o non nun ye cosa de mio, (el) qu-yos dixo tien muncha importancia, (el) cmo llogr pasar la frontera ye bien misterioso. Tamin, complementu direutu: que nun ye asina sbeslo tu, nun m'aclari si les coses van bien pel pueblu, nun sabemos cunto nos val esa pieza; complementu indireutu: nun-y quito mritu a qu'aguanten tantu tiempu ensin fumar, nun-y doi importancia a si vienen o non, nun-y deas importancia a nde puedan dir; y suplementu: falaron de que la collecha anguao pue dir mal, quexmonos de quin anda diciendo esos bilordios per ende. Ha alvertise que, en tou casu, nun ye posible tresponer una oracin a sustantivu ensin conxuncin: rugote que vengas ana, encamintovos que lo faigis con procuru (non *rugote vengas ana, *encamintovos lo faigis con procuru). Les oraciones trespuestes a sustantivu puen, pela so parte, sufrir una nueva tresposicin a axetivu, de manera que son a exercer la funcin de subordinu sustantivu, davezu gracies a la preposicin de. Exemplos: el problema de que nun seya asina almtenlu toos, la dulda de si les coses van bien o non vamos tenela munchu tiempu, nun quier ver la importancia de qu-yos dixo, el misteriu de cmo llogr pasar la frontera ent nun lu descubri la polica, etc. 2.2 Oraciones trespuestes axetives o de relativu Les oraciones trespuestes a axetivu por un relativu puen ser de dos menes: a) Relatives especificatives. Faen referencia a una parte de lo espresao pol antecedente. Asina, por exemplu, en los socios que quieren dir d'escursin apuntronse na secretara, entindese que non tolos socios quieren dir d'escursin, sinn una parte d'ellos. b) Relatives esplicatives. Faen referencia al conxuntu de lo espresao pol
383

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

antecedente, esplicando dalgn trazu del que, pel contestu, puen entendese valores circunstanciales, como causa, condicin, etc. Por exemplu, en los socios, que quieren dir d'escursin, apuntronse na secretara entindese que tolos socios quieren dir d'escursin. Les relatives esplicatives estrmense tamin de les especificatives en qu'apaecen xebraes del restu del enunciu per aciu de pauses, reflexaes na escritura con comes. 2.2.1 FUNCIONES DE QUE DIENTRO LA ORACIN TRESPUESTA El relativu que pue cumplir dientro la oracin axetiva estes funciones: - Suxetu lxicu: les fueyes que cayeron del rbol. - Complementu direutu: el llibru que lle prestme. - Complementu indireutu (con preposicin a): esi ye'l trabayador al que baxaron el sueldu. - Suplementu (con preposiciones variaes): el problema del que se quexaben yera bien abegosu, l'amiga na que s'enfot Alicia nun foi lleal. - Complementu circunstancial (con preposiciones variaes): eh ta la fesoria cola que sall les pataques, el pueblu pal que voi llmase L'Ageria. - Atributu: nun sabis bien lo difcil que ye. 2.2.2 QUE PRECEDU DE PREPOSICIN La secuencia de preposicin, artculu y que sustitise davezu por una construccin onde que apaez solu, mentanto la funcin conseada pola preposicin esprsase agora por un pronome tonu o por un sintagma de preposicin y pronome tnicu. Asina, por exemplu, oraciones como esi ye'l trabayador al que baxaron el sueldu, el problema del que se quexaben yera bien abegosu, l'amiga na que s'enfot Alicia nun foi lleal, eh ta la fesoria cola que sall les pataques, el pueblu pal que voi llmase L'Ageria son d'aconseyar muncho ms qu'otres como les que siguen darru, consideraes non correutes: *esi ye'l trabayador que-y baxaron el sueldu, *el problema que se quexaben d'l yera bien abegosu, *l'amiga que s'enfot Alicia nella nun foi lleal, *eh ta la fesoria que sall con ella les pataques, *el pueblu que voi (pa l) llmase L'Ageria. 2.2.3 QUE ENSIN ANTECEDENTE Cuando la oracin axetiva encabezada por que apaez ensin antecedente, ye obligada la presencia del artculu, elementu que convierte a la oracin axetiva (oracin de relativu) nuna oracin sustantiva. L'artculu amuesa'l xneru y el nmberu del elementu nominal al que se refier en testu o en
384

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

contestu. Exemplos: el rei que meyor gobern'l pas yera estranxeru el que meyor gobern'l pas yera estranxeru; la delegada que fal ayeri dimiti va dos hores la que fal ayeri dimiti va dos hores; el dineru que tenen aforrao fundironlo y lo que tenen aforrao fundironlo y. Que ensin antecedente pue dir precedu de preposicin, indicando la funcin qu'exerce la oracin de relativu dientro la oracin principal. Exemplos: nun llamaron al que-y baxaron el sueldu (complementu direutu), ficiron-y la vida imposible al que-y baxaron el sueldu (complementu indireutu), quxense del que nun trabaya (suplementu), venen falando cola que-yos dio la noticia (complementu circunstancial). 2.2.4 SINTAXIS DEL RELATIVU QUIEN El relativu quien con antecedente pue cumplir dientro la oracin axetiva estes funciones: - Complementu direutu (con preposicin a): falaron col mineru a quien vimos picando na rampla. - Complementu indireutu (con preposicin a): premiaron al soldu a quien pidimos ayuda. - Suplementu (con preposiciones diverses): el funcionariu de quien se quexaben yera bien repunante, l'amiga en quien s'enfot Alicia nun foi lleal. - Complementu circunstancial (con preposiciones diverses): pue xulgame l'autorid ante quien toi; la direutora, con quien fal ayeri, va iguanos el casu. Quien con antecedente nun pue exercer funciones nin de suxetu lxicu nin d'atributu. Magar que l'emplegu de quien con antecedente ye posible acordies colo que se ve nos exemplos d'enriba, lo cierto ye que la fala popular prefier neses mesmes circunstancies l'emplegu de les construcciones formaes por artculu y que. Asina, los exemplos vistos queden: falaron col mineru al que vimos picando na rampla; premiaron al soldu al que pidimos ayuda; el funcionariu del que se quexaben yera bien repunante; l'amiga na que s'enfot Alicia nun foi lleal; pue xulgame l'autorid ante la que toi; la direutora, cola que fal ayeri, va iguanos el casu. 2.2.5 QUIEN ENSIN ANTECEDENTE Nestes circunstancies, quien convierte una oracin en sustantivu; equival ents a la construccin d'artculu y que: quien la fai pgala o el que la fai pgala.
385

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

Darru que la oracin ye trespuesta a sustantivu, pue exercer les funciones propies d'esa categora gramatical; ye ents cuando quien pue dir precedu de preposiciones: - Suxetu lxicu: quien tea d'acuerdu pue dicilo y. - Complementu direutu (con preposicin a): afalagaron muncho a quien nun deben. - Complementu indireutu (con preposicin a): diron-y munchos afalagos a quien nun deben. - Suplementu (con preposiciones diverses): quxense de quien menos lo merez. - Complementu circunstancial (con preposiciones diverses): denunciaron los fechos ante quien yera competente; falastis con quien faca falta. - Atributu: Xuan nun paez ser quien tenga la razn. 2.2.6 SINTAXIS DE ONDE, U Y se dixo que los relativos onde, u con antecedente faen la funcin de complementu circunstancial dientro la oracin axetiva. Polo tanto, les preposiciones que puen precedelos nun tienen otru cometu que matizar el contenu locativu (dacuando figuru) dientro la oracin axetiva. Exemplos: el pueblu onde ~ u (nel que) vive ye perguapu, el pueblu n'onde (nel que) vive ye perguapu, el pueblu onde ~ u (al que) va ta lloe d'equ, el pueblu a onde ~ au (al que) va ta lloe d'equ, el pueblu pa onde ~ pa u (pal que) la mandaron ta en monte, el pueblu hasta onde ~ hasta u (hasta'l que) lleg atiesta col conceyu d'al llau, el pueblu per onde ~ per u (pel que) pasemos tena diez horros, el pueblu d'onde ~ d'u (del que) vien ta en Conceyu d'Ayer, el pueblu dende onde ~ dende u (dende'l que) entamaron camn ta na vega, el problema onde (nel que) s'allancaron tardaron n'igualu. Magar que los relativos onde y u puen usase con antecedente, l'usu popular prefierlos ensin l. Nesti casu, el resultu de l'aicin trespositora del relativu nun ye una oracin axetiva, sinn alverbial con funcin de complementu circunstancial de contenu locativu dientro la oracin principal: Mnica trabaya onde ~ u trabaya'l p. Nestes condiciones, si'l relativu ta precedu de preposicin, ye pa matizar el contenu locativu de la oracin alverbial, pero non pa camuda-y la funcin de complementu circunstancial: Mnica trabaya n'onde trabaya'l p, Mnica foi a onde ~ au trabaya'l p, Mnica march pa onde ~ pa u trabaya'l p, Mnica camin hasta onde ~ hasta u trabaya'l p, Mnica pas
386

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

per onde ~ per u trabaya'l p, Mnica vien d'onde ~ d'u trabaya'l p, Mnica vieno andando dende onde ~ dende u trabaya'l p. Apuerta davezu que'l verbu de la oracin alverbial suprmese, dando llugar a secuencies como stes: Mnica trabaya onde ~ u'l p, Mnica foi a onde ~ au'l p, Mnica march pa onde ~ pa u'l p, etc. 2.2.7 SINTAXIS DEL RELATIVU COMO El relativu como con antecedente nami pue cumplir dientro la oracin axetiva la funcin de complementu circunstancial con contenu modal: la manera como lo ficisti nun nos paeci bona, el mou como-yos falasti foi bien foscu. Anque ye posible l'emplegu de como faciendo de relativu con antecedente, nos mesmos contestos pue apaecer la secuencia formada por con, artculu y que. Exemplu: la manera como (cola que) nos mir yera llastimera. Nel usu popular, como suel usase ensin antecedente. Nesti casu, el resultu de l'aicin trespositora de como nun ye una oracin axetiva, sinn alverbial con funcin de complementu circunstancial de contenu modal dientro la oracin principal: Olaya trabaya como trabaya'l p, Xandru fala como fala l'hermanu. Como se ve, nestes construcciones establezse una comparanza ente'l verbu de la oracin principal y el de la oracin axetiva. Ocurre davezu que dambos verbos equivalen, polo que, desaniciando'l segundu, dase llugar a secuencies como stes, tamin comparatives: Olaya trabaya como'l p, Xandru fala como l'hermanu. 2.2.8 SINTAXIS DEL RELATIVU CUANDO El relativu cuando con antecedente nami pue cumplir dientro la oracin axetiva la funcin de complementu circunstancial con contenu temporal; equival en toles ocasiones a la secuencia en + (artculu) + que, como se ve nestos exemplos: l'au cuando (nel que ~ en que) se casaron hebo una seca tremenda, eso foi na temporada cuando (na que ~ en que) tabes nel hospital. La fala popular, de toes maneres, prefier l'usu del relativu que nestes mesmes circunstancies: l'au que se casaron hebo una seca tremenda, eso foi na temporada que tabes nel hospital. Magar que'l relativu cuando pue usase con antecedente, nel usu popular emplgase ms ensin l. Nesti casu, el resultu de l'aicin trespositora de
387

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

cuando nun ye una oracin axetiva, sinn alverbial con funcin de complementu circunstancial de contenu temporal dientro la oracin principal: cuando se casaron hebo una seca tremenda, eso foi cuando tabes nel hospital. Nestes circunstancies, si cuando va precedu de preposicin, ye pa matizar el contenu temporal de la oracin alverbial, pero non pa camuda-y la funcin de complementu circunstancial: eso habr que lo dexar pa cuando se casen, aguardaremos hasta cuando entame a nevar. En delles ocasiones, la oracin encabezada por cuando nun resulta alverbial, sinn sustantiva: cuando se casaron foi un au d'una seca tremenda (suxetu lxicu), el p d'Anxela quxase de cuando tais faciendo ruu (suplementu). 2.3 Oraciones trespuestes alverbiales 2.3.1 ORACIONES ALVERBIALES Un verbu (esto ye, una oracin) pue tresformase nun alverbiu y asina ser a exercer la funcin de complementu circunstancial. Esta tresposicin llgrase, en primer llugar, gracies a toa una riestra de conxunciones subordinatives. Acordies col contenu aportu pola conxuncin, les oraciones trespuestes puen ser: - De llugar: posa'l sacu onde tea seco, escundite u puedas. - Temporales: mientres que yo llendo les vaques ella salla les pataques, en cuantes que la vi dxi-ylo, corr pa so casa nams que par de llover, malpenes se llevant pnxose a trabayar, nun tengo noticies d'ellos desque se cas Lluca, de magar sabe asturianu prsta-y ms falar cola xente. - Modales: segn escribes va cansate la mano. - Causales: darru que yes nacu en Ribesella sabrs coses de la mar. - Finales: presentse nel ayuntamientu al envs de que lu inscribieran. - Condicionales: si te paez dces-y que venga, nun van venir per equ a menos que-yos dean disculpes. - Concesives: nun te van facer casu anque te disculpes, magar que tien pallabres cltiques l'asturianu ye un idioma llatn. Como se ve, tienen valor de trespositores alverbiales dellos relativos: atoparon nicios del crime onde dicen los testigos, sentronse u pudieron, facilo como vos paeza, cuando atapeza dexi les xeres.
388

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

Queden convertes n'alverbios en funcin de complementu circunstancial aquelles oraciones de mano sustantivaes por que y precedes de preposiciones diverses; nun s'escaeza que secuencies como porque, desque, pa que y otres asemeyaes nun son conxunciones, sinn oraciones trespuestes sustantives precedes de preposicin. Exemplos: yo nun llego a que m'insulten d'esi mou, confundi eses coses con que queren matalu, dende que vos vio foi allegrando l'aspeutu, nun pongo nengn enfotu en que nos digan la verd, ente que queren volver y que queren marchar pasnos la tarde, merc dellos carambelos pa que'l neu dexara de berrar, entrastis ensin que vos vieren. Nesti sen, convin nun confundir la secuencia con que cola qu'apaez en nun haba naide, conque march (conxuncin consecutiva qu'enllaza dos oraciones coordinaes). 2.3.2 ORACIONES COMPARATIVES Les comparatives constitin una mena de construccin nominal formada con un sustantivu o axetivu tantu -a -o, o bien con un alverbiu ms, menos o tanto ~ tan (nucleu de sintagma o trminu subordinu d'un axetivu o d'otru alverbiu), del que depende como subordinu una oracin trespuesta a alverbiu por que o como, na que davezu apaez elidu'l verbu. A) COMPARATIVES CUANTITATIVES Acordies col so contenu, puen ser comparatives de superiorid, d'inferiorid y d'iguald. Comparatives de superiorid. Indiquen que de los dos trminos rellacionaos n tmase nun grau o nuna intensid mayor qu'otru. Les comparatives de superiorid adopten estremaes construcciones: - Axetivu subordinu ms + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: vinieron ms turistes que l'au pasu. - Nucleu sustantivu ms + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: vinieron ms que l'au pasu. - Alverbiu subordinu ms + axetivu + sustantivu alverbializu por que. Exemplos: una rapaza ms alta que Marta, el nietu ye ms neciu que'l gelu. - Alverbiu subordinu ms + alverbiu + sustantivu alverbializu por que. Exemplos: fai les coses ms apriesa que'l xefe, la to casa ta ms lloe que la cabaa. - Nucleu alverbial ms + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: trabaya ms que'l xefe.
389

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

Comparatives d'inferiorid. Indiquen que de los dos trminos rellacionaos n tmase nun grau o nuna intensid menor qu'otru. Les comparatives d'inferiorid adopten estremaes construcciones: - Axetivu subordinu menos + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: conoz menos chigres que toos ns. - Nucleu sustantivu menos + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: conoz a menos que toos ns. - Alverbiu subordinu menos + axetivu + sustantivu alverbializu por que. Exemplos: una rapaza menos alta que Marta, el nietu ye menos neciu que'l gelu. - Alverbiu subordinu menos + alverbiu + sustantivu alverbializu por que. Exemplos: fai les coses menos apriesa que'l xefe, la to casa ta menos lloe que la cabaa. - Nucleu alverbial menos + sustantivu alverbializu por que. Exemplu: fala menos que'l p. Comparatives d'iguald. Indiquen que los dos trminos rellacionaos tmense nel mesmu grau o intensid. Les comparatives d'iguald adopten estremaes construcciones: - Axetivu subordinu tantu -a -o + nucleu sustantivu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: comimos tantes mazanes como vosotros, vinieron tantos turistes como dixeran pela radio. - Nucleu sustantivu tantu -a -o + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: comimos tantes como vosotros; vinieron tantos como dixeran pela radio. - Alverbiu subordinu tan + axetivu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: una rapaza tan alta como Marta (tan alta como ye Marta), el nietu ye tan neciu como'l gelu (tan neciu como paez). - Alverbiu subordinu tan + alverbiu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: fai les coses tan apriesa como'l xefe (tan apriesa como-y peta), la to casa ta tan lloe como la cabaa (tan lloe como dixeron). - Nucleu alverbial tanto + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: fala tanto como'l p, trabayen tanto como dicen.
390

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

Magar que nun respuenden a les carauterstiques de les construcciones comparatives, amuesen tamin contenu d'iguald: - Axetivu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: una rapaza alta como Marta, el nietu ye neciu como me dixeron. - Alverbiu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por como. Exemplos: fai les coses apriesa como'l xefe, la to casa ta lloe como ta la cabaa. - Lo mesmo + de + axetivu alverbializu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por que. Dambos sintagmes alverbiales funcionen como subordinaos de lo mesmo. Exemplos: una rapaza lo mesmo d'alta que Marta, el nietu ye lo mesmo de neciu que dicen toos. - Igual + de + axetivu alverbializu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por que. Tien les mesmes carauterstiques que l'anterior. Exemplos: una rapaza igual d'alta que Marta, el nietu ye igual de neciu que dicen toos. - Lo mesmo + de + alverbiu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por que. Exemplos: fai les coses lo mesmo d'apriesa que les fai'l xefe, la to casa ta lo mesmo de lloe que ta la cabaa. - Igual + de + alverbiu + sustantivu alverbializu u oracin alverbializada por que. Amuese les mesmes carauterstiques que l'anterior. Exemplos: fai les coses igual d'apriesa que les fai'l xefe, la to casa ta igual de lloe que ta la cabaa. B) COMPARATIVES DE NUMBERALES FRACCIONARIOS Los numberales fraccionarios y los multiplicativos puen exercer funciones propies d'alverbiu. Nesti usu alverbial, puen apaecer espresando un valor absolutu: el xatu val la met, agora l'alquiler custate un terciu. Pero puen afitar una comparanza con un subordinu alverbializu que fai de referencia: el xatu val la met que'l corderu, la met que l'au pasu, la met de lo que val el corderu; agora l'alquiler custate un terciu que l'au pasu. El fraccionariu alverbial pue acompaase d'un sustantivu alverbializu, referu a aquello que se divide, precedu de de: el xatu val la met de dineru que'l corderu, agora l'alquiler custate un terciu de dineru que l'au pasu. Tamin pue acompaase d'un axetivu alverbializu o d'un alverbiu, al envs d'espresar la cualid o la magnit que se divide: el fu ye la met de bonu que'l p, el to pueblu ta la quinta parte de lloe que'l mu.
391

XX V. Oracin compuesta y oracin complexa

C) COMPARATIVES DE NUMBERALES MULTIPLICATIVOS Los numberales multiplicativos puen funcionar d'alverbios. Nesti cometu alverbial ye posible usalos ensin artculu, magar que lo ms xeneral ye qu'esti tea presente; puen apaecer trminos subordinaos precedos de de, qu'espresen culo ye aquello sobre lo que se fai la multiplicacin: un pisu equ val (el) doble (de dineru), igua-y les ruedes custate('l) doble (de trabayu), el to fu comi'l triple (de pataques), Xuana ye('l) doble (d'alta), el nuesu pueblu ta'l doble (de lloe). Faciendo esplcitu'l trminu de referencia, apaecen sintagmes sustantivos alverbializaos: un pisu equ val (el) doble que nel otru barriu / que fai aos / qu'un apartamentu; igua-y les ruedes custate('l) doble / que l'au pasu; el to fu comi'l triple que'l mu / que la vegada anterior. 2.3.3 CONSTRUCCIONES CONSECUTIVES Les construcciones consecutives nun s'estremen fonderamente de les comparatives; la mayor diferencia consiste en que nes construcciones consecutives hai dos trminos en rellacin d'interdependencia, y non de subordinacin. Nelles, un sustantivu o axetivu tantu -a -o o tal(u) -a -o, o bien un alverbiu tanto o tan, entra n'interdependencia con una oracin trespuesta por que. Exemplos: fizo tantes coses bones que la xente quierlu muncho fizo tantes bones que la xente quierlu muncho; ye un problema talu que nun vamos resolvelu gei ye talu que nun vamos resolvelu gei; ta enfadu de tal mou que nun quier falar con naide; tanto comieron los escolinos que nun yeren a correr; yera tan neciu que nun haba quien lu convenciera.

392

ndiz alfabticu de materies


A, contraiciones cola preposicin XIX.4.1.1 -A final, apcope II.3.2.1 b) A- inicial prottica II.3.1.5, XXI.5.1 / 6.2 A, preposicin V.3.6.1 b), VIII.1.2.1, XVI.14.1, XIX.1 / 2 / 3.2. / 4.1 / 4.1.1 / 4.1.2 a) / 4.1.2 c) / 4.1.2 d) / 4.1.3 / 4.9.1 / 4.9.2 b), XXIII.3.2.2 / 3.3.1 A-, prefixu XXI.3.3 / 3.1 c) / 5.1 A-, prtesis II.3.1.5, XXI.5.1 / 6.2 A-, vocal inicial II.3.1.5, XXI.5.1 -A, sufixu XXI.3.2.2 -A, terminacin II.3.2.1 -A, terminacin daxetivu femenn VII.1.2 / 1.3 a), VII.2.2.2 -A, terminacin de sustantivu femenn o masculn VII.1.1 b) / 1.3 a) -A / -es, terminacin de plural VII.3.2 c) , interxeicin apellativa V.3.6.1 b), XV.5.2.1 -, terminacin de sustantivu masculn VII.1.1 b) A + en, contraicin XIX.4.9.1 A barcalaes, locucin alverbial XIV.6 A berres, locucin alverbial XIV.6 A carrenderes ~ a correnderes, locucin alverbial XIV.6 A causa de, locucin prepositiva XIX.6 A cencielles, locucin alverbial XIV.6 A comua ~ en comua, locucin alverbial XIV.6 A condicin de que, locucin conxuntiva XX.3.3 A costa fecha, locucin alverbial XIV.6 A cuentu risa, locucin alverbial XIV.6 A dar con un palu, locucin alverbial XIV.6 A desamano ~ a desmano, locucin alverbial XIV.6 A encomalu, locucin alverbial XIV.6 A escondidielles, locucin alverbial XIV.6 A escondes, locucin alverbial XIV.6 A espetaperru, locucin alverbial XIV.6 A estaya, locucin alverbial XIV.6 A forcaderes ~ a forcadielles, locucin alverbial XIV.6 A fuerza de, locucin prepositiva XIX.6 A glamos ~ a blamos, locucin alverbial XIV.6 A galguiaes, locucin alverbial XIV.6 A galmiaes, locucin alverbial XIV.6 A golfaaes, locucin alverbial XIV.6 A goxa enllena, locucin alverbial XIV.6 A gevu, locucin alverbial XIV.6 A gustu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 A la bonaz, locucin alverbial XIV.6 A la carranquina ~ a carranquina, locucin alverbial XIV.6 A la chisba, locucin alverbial XIV.6 A la escontra, locucin alverbial XIV.6 A la escontra de, locucin prepositiva XIX.6 A la lluz, locucin alverbial XIV.6 A la met, locucin alverbial XIV.6 A la oreya, locucin alverbial XIV.6 A la pata coxa, locucin alverbial XIV.6 A la perllonga, locucin alverbial XIV.6 A la que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 A la que salta, locucin alverbial XIV.6 A la rebalgueta ~ a la rebalguina, locucin alverbial XIV.6 A la rebatina, locucin alverbial XIV.6 A la tema, locucin alverbial XIV.6 A la vera, locucin alverbial XIV.6 A la vera de, locucin prepositiva XIX.4.4.2, XIX.6 A les carreres, locucin alverbial XIV.6 A les dreches, locucin alverbial XIV.6 A lo baxero ~ no baxero, locucin alverbial XIV.6 A lo cabero ~ no cabero, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6 A lo cimero ~ no cimero, locucin alverbial XIV.6 A lo fato, locucin alverbial XIV.6 A lo fondero ~ no fondero, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6 A lo llargo, locucin alverbial XIV.6 A lo llargo de, locucin prepositiva XIX.6, XX.3.3 A lo lloco, locucin alverbial XIV.6 A lo meyor ~ al meyor, locucin alverbial XIV.6 A lo postrero, locucin alverbial XIV.6 A lo primero, locucin alverbial XIV.6 A lo xabaz, locucin alverbial XIV.6 A los mios (tos, sos) deleres, locucin alverbial XIV.6 A mageyu, locucin alverbial II.3.2.5 f) A mano, locucin alverbial XIV.6 A manzorga, locucin alverbial XIV.6

393

ndiz alfabticu de materies

A maza, locucin alverbial XIV.6 A medies, locucin alverbial XIV.6 A menos que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 A met, locucin alverbial XIV.6 A nun ser, locucin prepositiva XIX.6 A palaes, locucin alverbial XIV.6 A palpu ~ al palpu locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 A pesar de, locucin prepositiva XIX.6 A pesar de que, locucin conxuntiva XX.3.3 A posta, locucin alverbial XIV.6 A querer, locucin alverbial XIV.6 A queriendes, locucin alverbial XIV.6 A rabiar, locucin alverbial XIV.6 A rastres ~ a rastru, locucin alverbial XIV.6 A rau restallu, locucin alverbial XIV.6 A rayente, locucin alverbial XIV.6 A reblagos, locucin alverbial XIV.6 A recaldu, locucin alverbial XIV.6 A recostn ~ a recostines, locucin alverbial XIV.6 A remolera, locucin alverbial XIV.6 A rodapiellu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 A rollones, locucin alverbial XIV.6 A taramiellos, locucin alverbial XIV.6 A tarandines, locucin alverbial XIV.6 A tats, locucin alverbial XIV.6 A tente bonete, locucin alverbial XIV.6 A tercia nueche, locucin alverbial XIV.6 A teyavana, locucin alverbial XIV.6 A toa mecha, locucin alverbial XIV.6 A tou correr, locucin alverbial XIV.6 A tou meter, locucin alverbial XIV.6 A travis ~ al travis, locucin alverbial XIV.6 A tresmano, locucin alverbial XIV.6 A trompatalega, locucin alverbial XIV.6 A uves, locucin alverbial XIV.6 A veces, locucin alverbial XIV.6 A vegaes, locucin alverbial XIV.6 A voces, locucin alverbial XIV.6 Abaruyao, alverbiu de mou XIV.5.3 Abaxo, alverbiu de llugar XIV.5.1 Abenay, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Abenay que, locucin conxuntiva XX.3.3 -Able, sufixu XXI.3.2.2 Abondo, alverbiu de cantid XIV.5.4 Abondu, -a, -o, indefinu XI.2 / 2.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 Abreviatures I.2.9 Abusar (de), verbu XXIII.3.4.2 -Ac-, infixu XXI.3.4
394

Ac, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1 Acabante + infinitivu XVI.10.4.1, XIX.5 Acabar / acabar (con), verbu XXIII.3.4.2 Acabar + xerundiu, perfrasis de xerundiu XVI.14.2 Acabar (de) + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Acabar por + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Acasu, alverbiu de dulda XIV.5.7 Acentu grficu: normes V.3 Acentu I.2.1, IV.2.3 b), V.1 Acentu na preposicin ente V.3.6.4 Acentu nel numberal tres V.3.6, XII.2.2 Acentu nes lletres mayscules V.3.2 Acentu nes pallabres agudes V.2.2 / 3.1 a) Acentu nes pallabres tones V.2.1.2 Acentu nes pallabres compuestes V.3.5 Acentu nes pallabres esdrxules V.2.2 / 3.1 c) Acentu nes pallabres llanes V.2.2 / 3.1 b) Acentu nes pallabres peresdrxules V.2.2 / 3.1 c) Acentu nes pallabres tniques V.2.1.1 Acentu nes xuntures ii V.3.3 c) Acentu nos alverbios en -mente V.3.5 Acentu nos conxuntos de verbu y pronome tonu V.3.4 Acentu nos demostrativos V.3.6.3, IX.1 a) / 1.1 Acentu nos diptongos V.3.2 Acentu nos esclamativos V.3.6.2 Acentu nos hiatos V.3.3 Acentu nos interrogativos V.3.6.2 Acentu nos monoslabos V.3.6, XI.3.1 Acentu nos triptongos V.3.2 Acentu: camudamientu de slaba V.1 Acentuacin diacrtica V.3.6 Acentuacin: normes V.3 -Aceu, -cea, -ceo, sufixu XXI.3.2.2 -Achu, -acha, -acho, sufixu XXI.3.2.2 Ac, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1 Acordar / acordase (de), verbu XXIII.3.4.2 Acordies con, locucin prepositiva XIX.4.16 / 6 -Acu, -aca, -aco, sufixu IV.2.1 b), XXI. 3.1 d) / 3.2.2 / 3.4 Acui, interxeicin XV.5.2.1 Acull, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1 Acull, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1 -Ad-, infixu XXI.3.4 Ad sensum, concordancia XXIII.3.1.2, XXIV.4.1 -Ada, sufixu nominal VI.1.2.2, XXI.3.2.2 / 3.4 -Ada / -aes, terminacin de plural VII.3.2 c) -Ada, -ida, terminaciones III.2.3 a)

ndiz alfabticu de materies

Adautacin dhiatos nos cultismos IV.2.3.1, V.3.3 b) Adautacin de -b final de slaba y de pallabra nos cultismos IV.4.8 Adautacin de -c final de slaba nos cultismos IV.4.7 Adautacin de consonantes finales nos cultismos IV.3.3 a) Adautacin de -d final de slaba nos cultismos IV.4.9 Adautacin de -f final de slaba nos cultismos IV.4.11 Adautacin de -g final de slaba nos cultismos IV.4.10 Adautacin de grupos consonnticos en cultismos IV.4 Adautacin de grupos consonnticos finales nos cultismos IV.4.14 Adautacin de grupos consonnticos iniciales nos cultismos IV.4.4 Adautacin de -m final de slaba nos cultismos IV.4.12 Adautacin de -n final de slaba y de pallabra nos cultismos IV.4.13 Adautacin de -p final de slaba nos cultismos IV.4.5 Adautacin de s- lquida nos cultismos IV.4.2 Adautacin de -t final de slaba y de pallabra nos cultismos IV.4.6 Adautacin morfolxica daxetivu a alverbiu XXIII.3.7.3 Adems de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Adientro, alverbiu de llugar XIV.5.1 Aditamentu XXIII.3.6 Adulces, alverbiu de mou XIV.5.3 Adversatives, conxunciones XX.2.2.3, XXII.3.2, XXV.1.2 Aero-, prefixu XXI.3.3 Afarto, alverbiu de cantid XIV.5.4, Afresis XXI.6.1 Afixacin o derivacin XXI.2 / 3 / 5.2 Afixes, races XXI.4.2 Afixos apreciativos XXI.3.1 a) Afixos categorizadores XXI.3.1 b) Afixos cultos XXI.3.1 d) Afixos improductivos XXI.3.1 c) Afixos non categorizadores XXI.3.1 b) Afixos patrimoniales XXI.3.1 d) Afixos productivos XXI.3.1 c) Afixos semiproductivos XXI.3.1 c) Afixos significativos XXI.3.1 a) Afixos XXI.3

Afixu cultu semi- XXI.3.1 d) Afixu verbal -er XXI.3.1 b) Afixu verbal -ir XXI.3.1 b) Afro-, raz prefixa XXI.4.2 Afuera, alverbiu de llugar XIV.5.1 -Ag-, infixu XXI.3.4 Agarrar / agarrase (con), verbu XXIII.3.4.2 Agora, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Agora poco, locucin alverbial XIV.6 Agudes, acentu nes pallabres V.2.2 / 3.1 a) Ah, interxeicin dalmiracin V.3.6.1 b) Ai ~ a, au ~ a, alternancies nos verbos XVI.13.1.6 -Aicin y -eicin, terminaciones IV.4.7 -Aina, sufixu XXI.3.2.2 Ana, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Al, contraicin V.3.6.1 b), VIII.1.2.1, XIX.4.1.1 Al + infinitivu XVI.10.3.1 l, indefinu arcaicu V.3.6.1 b), XI.4.1 -Al-, infixu XXI.3.4 -Al, sufixu nominal VI.1.2.2, XXI.3.1 d), XXI.3.2.2 Al algame, locucin alverbial XIV.6 Al altu la lleva, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al avesu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al aviesu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al baudite, locucin alverbial XIV.6 Al bellume, locucin alverbial XIV.6 Al cabu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al carrapochu ~ a carrapochu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al debalu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al dreches, locucin alverbial XIV.6 Al empar, locucin alverbial XIV.6 Al envs de que, locucin conxuntiva XX.3.3, XX.3.2.2 Al escuchu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al llau, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al llau de, locucin prepositiva XIX.4.4.2, XIX.6 Al mesmu tiempu, locucin alverbial XIV.6 Al otru da, locucin alverbial XIV.6 Al par, locucin alverbial XIV.6 Al par de, locucin prepositiva XIX.4.4.2, XIX.6 Al pezop, locucin alverbial XIV.6 Al pie locucin alverbial XIV.6 Al pie de, locucin prepositiva XIX.6 Al pie de la lletra, locucin alverbial XIV.6 Al rabu ~ al rau, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al rabu de ~ al rau de, locucin prepositiva XIX.6 Al rebuscu de, locucin prepositiva XIX.6 Al respeutive de, locucin prepositiva XIX.6
395

ndiz alfabticu de materies

Al revs, locucin alverbial XIV.6 Al riscar, locucin alverbial XIV.6 Al rodiu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al siesgu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Al travis de, locucin prepositiva XIX.4.14.2 a), XIX.6 Al treslluz, locucin alverbial XIV.6 Alantre, alverbiu de llugar XIV.5.1 Albentestate, alverbiu de mou XIV.5.3 Alfabetu I.1 -Algu, sufixu XXI.3.2.2 All, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 All una vezona, locucin alverbial XIV.6 Allabaxo, alverbiu de llugar XIV.5.1 Allalantre, alverbiu de llugar XIV.5.1 Allampiar (por), verbu XXIII.3.4.2 Allargamientu de pallabres XXI.6.2 Allarriba, alverbiu de llugar XIV.5.1 All, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1 Alluende, alverbiu de llugar XIV.5.1 Allugamientu de los demostrativos nel grupu nominal XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.6.2 Allugamientu de los indefinos nel grupu nominal XXII.2.2 Allugamientu de los interrogativos nel grupu nominal XXII.2.2 Allugamientu de los pronomes tonos col infinitivu XXIII.4.4.1 Allugamientu de los pronomes tonos col verbu XVI.5.3, XXIII.4 Allugamientu de los pronomes tonos col xerundiu XXIII.4.4.2 Allugamientu de los pronomes tonos con XVIII.1.4.4 Allugamientu de los pronomes tonos nos complexos verbales XXIII.4.5 Allugamientu de los pronomes tonos y alverbios XXIII.4.3 b) Allugamientu de los pronomes tonos y esclamativos XXIII.4.3 c) / 4.4.1 b) Allugamientu de los pronomes tonos y negacin nun XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b) Allugamientu de los pronomes tonos ya indefinos XXIII.4.3 b) Allugamientu de los pronomes tonos ya interrogativos XXIII.4.3 c) / 4.4.1 b) Allugamientu de los pronomes tonos: alternancia llibre de proclisis y enclisis XXIII.4.4 Allugamientu de los pronomes tonos: enclisis XXIII.4.1 / 4.2 Allugamientu de los pronomes tonos: proclisis
396

XXIII.4.1 / 4.3 Allugamientu del axetivu nel grupu nominal VI.2.1.2, XXII.2.3.2 b) Allugamientu oracional del atributu XXIV.2.1 Allugamientu oracional del complementu circunstancial XXIII.3.6 Allugamientu oracional del complementu direutu XXIII.3.2.1 Allugamientu oracional del complementu indireutu XXIII.3.3.1 Allugamientu oracional del suplementu XXIII.3.4.1 Allugamientu oracional del suxetu lxicu XXIII.3.1.2 Allugamientu posnuclear del trminu subordinu, grupu nominal XXII.2.2 Allugamientu y xerarqua de trminos subordinaos XXII.2.2 Almiracin o esclamacin XVI.5.3, XVIII.2 Alfonos de les vocales II.2 Alredor, alverbiu de llugar XIV.5.1 Alredor de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.4.19 b) / 6 Alternancia e, i nos verbos XVI.13.1.3 Alternancia e, ie nos verbos XVI.13.1.1 Alternancia e, ie, i nos verbos XVI.13.1.4 Alternancia llibre de proclisis y enclisis nos pronomes tonos XXIII.4.4 Alternancia o, ue nos verbos XVI.13.1.2 Alternancia o, ue, u nos verbos XVI.13.1.5 Alternancia u, ue nos verbos XVI.13.1.5 Alternancies ai ~ a, au ~ a nos verbos XVI.13.1.6 Alto, alverbiu de mou XIV.5.3 Alverbial, fras XIX.4.13.3, XXI.3.2 c) Alverbial, nucleu XIV.1, XXII.2.1 Alverbial, sintagma XXIII.3.8 Alverbial, subordinacin VI.2.1.1, XIV.1, XVII.2, XXII.2.4.2 f) Alverbial, sufixacin XXI.3.2 c), XXII.2.4.2 b) Alverbiales, locuciones XIV.6, XIX.4.1.3 / 4.5.3 / 4.7.3 / 4.9.3 / 4.15.3 Alverbiales, oraciones XXV.2.3.1 Alverbializacin daxetivos VI.2.5, XIV.3 / 5.3, XIX.6, XXII.2.4.2 d) / 2.3.2 b), XXIII.3.7.3 Alverbializacin dindefinos X.2.1.1, XI.1 / 2.2.1, XXII.2.4.2 d), XXIII.3.7.3 Alverbializacin dinterrogativos XXIII.3.7.3 Alverbializacin doraciones (de verbos) XVII.2, XIX.4.16, XX.3.2.2, XXII.2.4.2 f), XXIII.2.2 / 3.7.2 / 4.3, XXV.2.2.6 / 2.2.8 / 2.3 / 2.3.2 A) / 2.3.3

ndiz alfabticu de materies

Alverbializacin de sustantivos XIX.3.1.1 / 3.1.2 / 7 a), XXII.2.4.2 b), XXIII.3.7.1, XXV.2.3.2 A) / 2.3.2 C) Alverbializacin XXI.3.2 c) Alverbios dafirmacin XIV.5.5 Alverbios de cantid VI.2.3.2 d), XIV.1.1 d) / 5.4 Alverbios de dulda XIV.5.7 Alverbios de llugar: IX.3.2.2, XIV.5.1 Alverbios de mou XIV.5.3 Alverbios de negacin XIV.5.6 Alverbios de tiempu XIV.5.2 Alverbios de xuntura o cohesivos XIV.5.8, XX.2.3, XXIII.3.8, XXV.1.1 / 1.2 Alverbios en -mente V.3.5, VI.2.5 a), XIV.2 / 3 / 5.3, XXI.3.2 c) / 3.2.2, XXII.2.4.2 d), XXIII.3.7.3 Alverbios impropios II.3.2.4 ) Alverbios interrogativos XIV.5.9 Alverbios non y nun V.3.6.1 b), XIV.5.6, XXIII.4.3 b), XXV.1.2 Alverbios propios II.3.2.4 ) / 3.2.5 g) Alverbios relativos XIV.5.9 Alverbiu XXIII.4.3 b) / 4.3 d) Alverbiu, categora sintctica XXII.4, XXIII.3.6 Alverbiu: axetivacin XXII.2.4.2 c), XXIV.2.2 Alverbiu: carauterstiques xenerales XIV.1 Alverbiu: grau comparativu XIV.1.1 Alverbiu: grau superlativu XIV.1.1 Alverbiu: incrementu -s XIV.2 Alverbiu: lexema XIV.2 Alverbiu: sustantivacin XIV.4 Alverbiu: xuntures con preposicin XIV.5.1.1 Alverbiu + axetivu, pallabres compuestes XXI.4.1.1 Alverbiu + locucin alverbial, pallabres compuestes XXI.4.1.1 Alverbiu + verbu, pallabres compuestes XXI.4.1.1 Alverbiu s V.3.6.1 b), XIV.5.5 Alverbiu abaxo XIV.5.1 Alverbiu abondo XIV.5.4 Alverbiu ac IX. 3.2.2, XIV.5.1 Alverbiu ac IX. 3.2.2, XIV.5.1 Alverbiu acull IX. 3.2.2, XIV.5.1 Alverbiu acull IX. 3.2.2, XIV.5.1 Alverbiu adientro XIV.5.1 Alverbiu afuera XIV.5.1 Alverbiu alantre XIV.5.1 Alverbiu all IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu allabaxo XIV.5.1 Alverbiu allalantre XIV.5.1 Alverbiu allarriba XIV.5.1 Alverbiu all IX. 3.2.2, XIV.5.1

Alverbiu alluende XIV.5.1 Alverbiu alredor XIV.5.1 Alverbiu antes XIV.5.2 Alverbiu aparte XIV.5.1 Alverbiu aquende XIV.5.1 Alverbiu arriba XIV.5.1 Alverbiu asina XX.2.3, XXIII.3.8, XXIV.2.1, XXV.1.1 Alverbiu atrs XIV.5.1 Alverbiu a XIV.5.9 Alverbiu ayeri II.3.2.3 g), XIV.5.2 Alverbiu ayundes XIV.5.1 Alverbiu ayuri ~ ayures II.3.2.3 g), XIV.5.1 Alverbiu cerca XIV.5.1 Alverbiu cezures XIV.5.1 Alverbiu cmo II.3.2.4 ), XIV.5.9 Alverbiu cundo II.3.2.4 ), XIV.5.9 Alverbiu cuasi II.3.2.3 g) Alverbiu dafechu XIV.5.4 Alverbiu daquella IX. 3.2.2, XIV.5.2 Alverbiu dayundes XIV.5.1 Alverbiu dayuri ~ dayures II.3.2.3 g), XIV.5.1 Alverbiu de cantid, superlativu del VI.2.3.2 d) Alverbiu debaxo XIV.5.1 Alverbiu delantre XIV.5.1 Alverbiu desa IX. 3.2.2, XIV.5.2 Alverbiu desta IX. 3.2.2, XIV.5.2 Alverbiu detrs XIV.5.1 Alverbiu dientro XIV.5.1 Alverbiu eh IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu ell XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu embaxo XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu encima XIV.5.1 Alverbiu ende XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu enfrente XIV.5.1 Alverbiu enriba XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu ents XIV.5.2 / 5.8, XX.2.3 Alverbiu equ IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 Alverbiu fuera XIV.5.1 Alverbiu gota XIV.5.4 Alverbiu gei XIV.5.2 Alverbiu lloe XIV.5.1 Alverbiu ms V.3.6.1 b), XII.4.1 / 5.1, XiV.5.4., XXII.2.4.2 f) / 2.9.3 Alverbiu menos XII.4.1 / 5.1, XIV.5.4, XXII.2.4.2 f) / 2.9.3 Alverbiu metanes XIV.5.1 Alverbiu migayu XIV.5.4 Alverbiu mui XXII.2.4.2 d) Alverbiu muncho XIV.5.4, XXII.2.4.2 d) Alverbiu nenyuri ~ nenyures II.3.2.3 g), XIV.5.1 Alverbiu niundes XIV.5.1
397

ndiz alfabticu de materies

Alverbiu non ~ nun V.3.6.1 b), XI.3.1, XIV.5.6 Alverbiu nucleu de fras XXIII.1.1.2 Alverbiu nun y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b) Alverbiu nde XIV.5.9 Alverbiu ondequiera XIV.5.1 Alverbiu poco XIV.5.4 Alverbiu poro XIV.5.8, XX.2.3, XXIII.3.8 Alverbiu primero XIV.5.2 Alverbiu relativu au XIV.5.9 Alverbiu relativu como II.3.2.4 ), XIV.5.9 Alverbiu relativu cuando II.3.2.4 ), XIV.5.9 Alverbiu relativu onde XIV.5.9 Alverbiu relativu u XIV.5.9 Alverbiu sicas XX.2.3, XIV.5.8 Alverbiu tamin XIV.5.8 Alverbiu tan V.3.6.1 b), XIV.5.4, XXI.6.1, XXII.2.4.2 d) / 2.4.2 f) / 4.3, XXIII.3.7.3, XXV.1.1 Alverbiu tanto XIV.5.4, XXII.2.4.2 d) / 2.4.2 f) / 4.3, XXIII.3.7.3, XXV.1.1 Alverbiu XIV.5.9 Alverbiu uquiera XIV.5.1 Alverbiu y V.3.6.1 b) Alverbiu y allugamientu de los pronomes tonos XXIII.4.3 b) -Am-, infixu XXI.3.4 Ams, alverbiu de xuntura XIV.5.8 Ams de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 -Ame, sufixu XXI.3.2.2 Amodo, alverbiu de mou XIV.5.3 Amunchay, alverbiu de tiempu XIV.5.2 An, contraicin XIX.4.1.1 / 4.9.1 / 4.9.2 b) An-, prefixu XXI.3.1 / 3.3 -n -ana -ano, sufixu VII.2.2.1 / 3.2 j), XXI.3.2.2 / 3.4 -n -ana -ano, terminaciones del axetivu VII.2.2.1 -n, terminacin de sustantivu masculn VII.1.1 b) -n / -anos, terminacin de plural VII.3.2 j) -Anchu -ancha, sufixu XXI.3.2.2 -Ancia, sufixu XXI.3.1 b) / 3.1 d) / 3.2.2 -Ancu -anca, sufixu XXI.3.2.2 Andar, verbu irregular XVI.13.3.4 Andar + xerundiu, perfrasis de xerundiu XVI.14.2 Andar a + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Anfi-, prefixu XXI.3.3 -Angu -anga, sufixu XXI.3.2.2 Anguao, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), XIV.5.2 Anque, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Antanueche, alverbiu de tiempu XIV.5.2
398

Antao, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), XIV.5.2 Antayeri ~ antieri, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Ante, preposicin V.3.6.4, XIX.1 / 4.2 / 4.2.2 Ante-, prefixu XXI.3.3 -Ante, sufixu XXI.3.2.2 Antecedente XVII.2 / 4.1 / 4.2 / 4.4, XXV.2.2 / 2.2.2 / 2.2.4 / 2.2.5 / 2.2.6 / 2.2.7 / 2.2.8 Antepuestes, formes del posesivu X.1.1 Anteriorid, morfema verbal XVI.7, XXI.1.1.2 Antes, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Antes de que, locucin conxuntiva XX.3.3 Antes que, locucin conxuntiva XX.3.3 Anti-, prefixu XXI.3.3 Anticadencia, tonema XXIII.1.1.1 Antropo-, prefixu XXI.3.3 Antropnimos o nomes de persona II.3.2.3 h) / 3.2.4 q), VI.1.2.4, XXIII.3.2.2 -Anu -ana -ano, sufixu XXI.3.1 b) / 3.2.2 Anueche, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Anza-, sufixu XXI.3.1 b) / 3.2.2 Aparte, alverbiu de llugar XIV.5.1 Aparte (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Apellativa, funcin XV.2, XX.3.1 Apellatives o imperatives, interxeiciones XV.4.2 / 5.2 Apencar (con), verbu XXIII.3.4.2 Apocagi, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Apocay, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Apcope de -a final II.3.2.1 b) Apcope de -e final II.3.2.2 c) / 4 c), XVI.13.2.2 Apcope de -i final XVI.13.2.2 Apcope de -u final II.3.2.5 b) / 4 c), XII.3.3 Apcopes II.3.2.4 c), XXI.4.2 / 6.1 Apcopes nel axetivu VI.2.6 Apcopes nel sustantivu VI.2.6 Apcopes nos numberales ordinales XII.3.3 Aposicin alverbial XXII.3.2 Aposicin I.2.8 d), XIV.1, XXII.2.4.2 a) / 3.2 / 3.4 Aposicin sustantiva XXII.3.2 Apostrofacin de la preposicin de XIX.4.7.1 Apostrofacin de la preposicin en XIX.4.9.1 Apostrofacin de la preposicin pa XIX.4.13.1 Apostrofacin de les preposiciones XIX.1 Apostrofacin de los pronomes me, te y se XIII.3.1.2 Apostrofacin de que + el + consonante o vocal VIII.1.1.3 c) Apostrofacin del artculu el VIII.1.1.1 / 1.1.3 Apostrofacin del artculu la VIII.1.1.2 / 1.1.3 Apostrofacin del relativu y conxuncin que III.2.1 b), VIII.1.1.1 c), XVII.1, XX.3.2.1 Apstrofacin I.2.2, II.4 a), VIII.1.2.3

ndiz alfabticu de materies

Apostrofacin p XIX.4.13.1 Apstrofu I.2.2 Apreciativos, afixos XXI.3.1 a) Apriesa, alverbiu de mou XIV.5.3 -Apu -apa, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 Aquel ~ aquelli aquella aquello aquellos aquelles, demostrativu IX.1 / 1 a) / 1 b) / 1.1 / 3.1 / 3.2 Aquelli, demostrativu masculn II.3.2.3) Aquello, demostrativu neutru II.3.2.4 f) Aquende, alverbiu de llugar XIV.5.1 Aquesi aquesa aqueso aquesos aqueses, demostrativu arcaicu IX.1 c) Aquesti aquesta aquesto aquestos aquestes, demostrativu arcaicu IX.1 c) -Ar-, infixu XXI.3.4 -Ar, sufixu XXI.3.1 b) / 3.2.2 / 3.4 / 5.1 Arcasmos XXI.2 Archi-, prefixu XXI.3.3 Archifonema /B/ I.1, III.1.5 Archifonema /D/ I.1, III.1.6 Archifonema /G/ I.1, III.1.8 Archifonema /L/ III.1.17 Archifonema /N/ III.1.15 / 2.10 a) Archifonema /R/ III.1.19 -Ariu -aria -ario, sufixu XXI.3.2.2 -Arqua, raz afixa XXI.4.2 Arr ~ arrmente, alverbiu de mou XIV.5.3 Arrepentise (de), verbu XXIII.3.4.2 / 3.4.3 Arriba, alverbiu de llugar XIV.5.1 Arriendes de, locucin prepositiva XIX.6 -Arriu -arria -arrio, sufixu XXI.3.2.2 -Arru -arra -arro, sufixu XXI.3.2.2 Artculu VI.1.1 / 1.2.4, XXI.1.1.2 Artculu, trespositor XXII.2.4.1 / 2.9.2 Artculu: concordancia XXII.2.3 Artculu: contenu VIII.2.1 Artculu: formes VIII.1 Artculu: valor fricu VIII.2.2 Artculu los VIII.1 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 Artculu + nome de llugar VI.1.2.4 a), VI.1.2.4 b), VI.1.2.4 c), VI.1.2.4 d) Artculu + nome propiu VI.1.2.4 a), VI.1.2.4 b), VI.1.2.4 c), VI.1.2.4 d) Artculu + posesivu antepuestu a sustantivu de parentescu VIII. 3.2 Artculu + vocativu VIII. 3.3 Artculu col infinitivu XVI.10.3 Artculu coles oraciones de relativu XXV.2.2.2 / 2.2.4 Artculu coles oraciones sustantivaes XXV.2.1 Artculu colos demostrativos XXII.2.6.1 / 2.6.2 Artculu colos indefinos XI.1, XXII.2.8 / 2.8.1 /

2.8.3 Artculu colos numberales XXII.2.9.3 Artculu colos posesivos X.1.1 / 2 / 3.3, XXII.2.6.1 Artculu como referente VIII.2.2 Artculu como trespositor VI.2.4, VIII.2.2, XXII.2.4.1 / 2.9.2 Artculu el II.3.2.5 a) / 4 a), III.1 / 1.1 / 1.1.1 / 1.1.1 c) / 1.1.3 b) / 1.1.3 c) / 1.1.3 d) / 1.2 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3, XI.3.1, XIX.4.13.1 / 4.18.1 Artculu el: apostrofacin VIII.1.1.1 / 1.1.3 Artculu el na secuencia en + sustantivu masculn singular VIII.3.1 Artculu femenn apostrofu l VIII.1.1.2 Artculu la II.4 a), VIII.1 / 1.1 / 1.1.2 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 Artculu la: apostrofacin VIII.1.1.2 / 1.1.3 Artculu les VIII.1 / 1.2 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 Artculu lo II.3.2.4 i), VIII.1 / 1.1.3 a) / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2 / 2.2 a) / 2.2 b) / 2.2 c), X.1.1 / 3.3, XXII.2.3.2 b), XXIV.4.1.1 E) / 4.1.1 F) / 4.1.1 G) / 4.1.1 H) / 4.1.1 I) Artculu masculn apostrofu l VIII.1.1.1 a) / 1.1.1 b) Artculu masculn apostrofu l VIII.1.1.1 b) / 1.1.3 b) / 1.1.3 d) Artculu nel grupu nominal XXII.2.8.3 Artculu nos topnimos VI.1.2.4, VIII.1.1.1 e) / 1.2.3 b) Arz-, prefixu XXI.3.3 -Aru- -ara, sufixu XXI.3.2.2 -Ascu -asca, sufixu XXI.3.2.2 Asemeyar / asemeyase (a), verbu XXIII.3.4.2 Asercin XXIII.1.1.1 Asertivu, enunciu XV.1.1, XXIII.1.1.1 A esgaya, locucin alverbial XIV.6, Asina, alverbiu XX.2.3, XXIII.3.8, XXIV.2.1, XXV.1.1 Asina que, conxuncin adversativa XX.2.2.4, XXV.1.1 Asina y too, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6 Aspeutu, morfema verbal XVI.7, XXI.1.1.2 Aspirar / aspirar (a), verbu XXIII.3.4.2 Astenese (de), verbu XXIII.3.4.2 Astrautos, nomes o sustantivos VI.1.2.1 -Astre -astra, sufixu XXI.3.2.2 Astur-, raz prefixa XXI.4.2 -Atible, sufixu XXI.3.2.2 -Ativu -ativa -ativo, sufixu XXI. 3.1 d) / 3.2.2 tones finales, vocales II.3.2
399

ndiz alfabticu de materies

tones non finales, vocales II.3.1 Atopar / atopase (con), verbu XXIII.3.4.2 Atrs, alverbiu de llugar XIV.5.1 Atrevese (a), verbu XXIII.3.4.2 Atributives o copulatives, oraciones XXIII.2.2 Atributivos o copulativos, verbos XVI.2.1.1, XVIII.1.4.5 / 1.4.56, XXIII.2.2 / 3.2.6, XXIV.1 / 2.1 Atributu alverbial XVIII.1.4.6 Atributu como referente XXIV.2.1 Atributu del complementu direutu VI.2.1.1, XVI.14.3, XXIV.3 / 3.1 / 3.2 Atributu del suxetu VI.2.1.1, XXIII.3.1.2, XXIV.3 / 3.1 / 3.2 Atributu VI.2.1.1 / 2.1.2, XII.4.2, XIV.1, XVI.2.1.1 / 10.1 / 10.3 / 10.4 / 10.5 / 10.5.1, XXII.2.5, XXIII.2.1 / 2.2, XXIV.1 / 2.3, XXV.2.2.5 Atributu: allugamientu na oracin XXIV.2.1 Atributu: carauterstiques XXIV.2.1 Atributu: concordancia XXIV.2.1 / 4.1 Atributu: trminos principales na concordancia neutru XXIV.4.1.1 -Atu -ata -ato, sufixu XXI.3.2.2 Au, alverbiu relativu ya interrogativu XIV.5.9, XVII.1 / 3 Au, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 A, alverbiu esclamativu ya interrogativu V.3.6.2, XIV.5.9, XVIII.1.2 / 1.4.4, XXV.2.1 -u, sufixu XXI.3.2.2 -u -ada -ao, terminacin o sufixu III.2.3 a), VI.1.2.2 / 1.3 b), VII.1.3 b) / 2.2.1 / 3.2 a) / 3.2 c), XXI.3.2.2 Aumentativos, sufixos II.3.1.1 b) / 3.1.3 b), IV.2.1.1 b), XI.2.1.2, XVI.10.5, XXI.3.1 a) Auquiera ~ uquiera, alverbiu XIV.5.1 Auto, apcope XXI.6.1 Auto-, prefixu XXI.3.3 Auto-, raz prefixa XXI.4.2 Auxiliar, verbu XVI.14 Auxiliu, verbu XVI.14 -Avu -ava -avo, sufixu XXI.3.2.2 -Ax, sufixu XXI.3.2.2 Axacentes XXII.1 -Axe, sufixu XXI.3.2.2 Axente, complementu XVI.10.5.1, XIX.4.15.2 d), XXIV.2.3 Axente, suxetu XXIII.3.1.3 Axetiva, sufixacin XXI.3.2 b) Axetivacin dalverbios XXII.2.4.2 c), XXIV.2.2 Axetivacin doraciones (de verbos) XXII.2.4.2 e), XXIII.2.2, XXIV.2.2, XXV.2.2
400

Axetivacin del sustantivu VI.1.3, XIX.3.1.1 / 3.1.2 / 4.7.2 / 4.9.2, XXII.2.4.1, XXIV.2.2 Axetivu: nucleu XXII.2.1 Axetivu: allugamientu nel grupu nominal y el neutru XXII.2.3.2 b) Axetivu: alverbializacin VI.2.5, XIV.3 / 5.3, XIX.6, XXII.2.3.2 b) / 2.4.2 d), XXIII.3.7.3 Axetivu: apcope de vocal final VI.2.6 Axetivu: carauterstiques xenerales VI.2.1 Axetivu: concordancies XXII.2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.3.2 b) Axetivu: gradacin VI.2.3, XVI.10.5 Axetivu: grau comparativu VI.2.3.1 Axetivu: grau superlativu VI.2.3.2 Axetivu: lexema VI.2.1.1 Axetivu: morfemes VI.2.1.1 Axetivu: nmberu VI.2.1.1 Axetivu: sustantivacin VI.2.4, XXII.2.3.1 / 2.3.2 b) / 2.4.1 / 2.8.3 / 2.9.1 / 2.9.2, XXIV.4.1.1 B) Axetivu: xneros masculn y femenn VI.1.3 / 2.1.1, VII.1.2, Axetivu: xneru masculn II.3.2.4 b) Axetivu: xneru neutru II.3.2.4 e), VI.2.1.1 Axetivu + sustantivu, pallabres compuestes XXI.4.1.1 Axetivu + axetivu, pallabres compuestes XXI.4.1.1 Axetivu alverbializu y neutru XIV.3 Axetivu calificativu VI.2.2, XXII.2.2 / 2.3.2 b) Axetivu compuestu II.3.2.4 d) Axetivu determinativu VI.2.2 Axetivu nucleu de fras XXIII.1.1.2 Axetivu ordinal, concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Axetivu posesivu, concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Axetivu posnuclear o pospuestu VI.2.1.2 Axetivu pospuestu: concordancia de neutru XXII.2.3.2 a) / 2.3.2 b) Axetivu prenuclear o antepuestu VI.2.1.2 Axetivu solu -a -o XXII.2.11 Axetivu sustantivu, concordancies XXII.2.3.1 / 2.3.2 a) Axetivu sustantivu neutru XXII.2.3.2 b) Axetivu tantu, -a, -o XXII.2.2 / 4.3, XXV.1.1 -Axu -axa -axo, sufixu XXI.3.2.2 -Ayar, sufixu XXI.3.2.2 Ayeri, alverbiu de tiempu II.3.2.3 g), XIV.5.2 -Ayu -aya -ayo, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 Ayundes, alverbiu llugar XIV.5.1 Ayuri ~ ayures, alverbiu de llugar II.3.2.3 g), XIV.5.1

ndiz alfabticu de materies

-Az, sufixu XXI.3.2.2 -Az, terminacin de sustantivu masculn VII.1.1 b) -Az-, infixu XXI.3.4 -Azu -aza -azo, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Azu, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -B final de slaba y de pallabra nos cultismos IV.4.8 Bastante, alverbiu de cantid XIV.5.4, Bastante, indefinu XI.2 / 2.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 Baxo, alverbiu de mou XIV.5.3 Baxo, preposicin II.3.2.4 n), XIX.1 / 4.3 / 4.18.2 Beber / beber (per), verbu XXIII.3.4.2 Bici, apcope XXI.6.1 Bien, alverbiu de cantid, XIV.5.4, Bien, alverbiu de mou XIV.5.3 Bien dello, locucin alverbial XIV.6 Bieniu, coleutivu XII.6.4 Billn, numberal / 3.3 / 6.2 Bimestre, coleutivu XII.6.4 Bis-, prefixu XXI.3.3 Bislabos IV.1 Blanqui-, raz prefixa XXI.4.2 Bocayaes XV.3 Bramente, alverbiu de cantid XIV.5.4, Braqui-, raz afixa XXI.4.2 Burllase (de), verbu XXIII.3.4.2 -C final de slaba nos cultismos IV.4.7 -C-, infixu XXI.3.4 Ca, apcope XXI.6.1 -Ca / -ques, terminacin de plural VII.3.2 c) Caberu, -a, -o, ordinal XII.3.4 Cabo, preposicin II.3.2.4 n), XIX.1 / 4.4 / 4.4.1 / 4.4.2 Caco-, prefixu XXI.3.3 Cada + n, contraicin XI.3.1 Cada, indefinu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2. 8.2 Cadencia, tonema XXIII.1.1.1 Camn, alverbiu de llugar XIV.5.1 Camn de, locucin prepositiva XIX.6 Cantid, alverbios de VI.2.3.2 d), XIV.1.1 d) / 5.4 Cardinales, numberales VI.1.2.3, XI.2.2.1, XII.2, XXII.2.8.1 Carecer (de), verbu XXIII.3.4.2 Categora sintctica axetiva XXII.2.1 Categora sintctica alverbial XXII.2.1 / 4, XXIII.3.6 Categora sintctica sustantiva XXII.2.1 / 2.11 / 4 Categores sintctiques, xerarqua XXII.2.1 Categorizadores, afixos XXI.3.1 b)

Catorce, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Catorceavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Catorcenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Can ~ canu cana cano, contraicin III.3.3, XI.3.1 Causales, conxunciones XX.3.2.2 Causales, oraciones XXV.2.3.1 Centavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Centena, numberal coleutivu XII.6.2 Centenar, numberal coleutivu XII.6.2 Centenu, -a, -o, numberal ordinal XII.3.2 Centsimu, numberal fraccionariu XII.5.2 Centsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Centi-, prefixu XXI.3.3 Cntuple, cntuplu, numberal multiplicativu XII.4.2 Ceo, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), XIV.5.2 -Cer, -cir, terminaciones verbales XVI.12.4, XXI.5.1 Cerca (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Cerca, alverbiu de llugar XIV.5.1 Cero, numberal cardinal II.3.2.4 h) Cezures, alverbiu de llugar XIV.5.1 Chanciase (de), verbu XXIII.3.4.2 Chornosu, afresis XXI.6.1 Chornu, afresis XXI.6.1 -Chu, terminacin de participiu irregular XVI.13.2.5 Cien, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 / 6.3 Cien mil, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Cienmilsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Cientu, numberal coleutivu II.3.2.4 h), XII.6.2 Cinco, numberal cardinal II.3.2.4 h), XII.2.2 Cincocientos -es, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Cincuenta, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Cincuentenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Cincuentn -ona, numberal coleutivu XII.6.4 -Cin, sufixu XXI.3.2.2 Circum- o circun-, prefixu XXI.3.3 Claro, alverbiu dafirmacin XIV.5.5 Clixs XV.4.1 c) Co, preposicin XIX.1 / 4.4 / 4.4.1 / 4.4.2 Co, prefixu XXI.3.3 Co la, co les, co lo, co los, col, preposicin co + artculu XIX.4.4.1 Coime ~ coima, interxeicin XV.1.2 Col envs de que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Col cola coles colo colos, contraicin de con + artculu III.3.3, VIII.1.2.1, XIX.4.4.1 / 4.5.1 Coleutivos, nomes o sustantivos VI.1.2.2, XXIV.4.1
401

ndiz alfabticu de materies

Coleutivos, numberales XII.6 Colo, contraicin II.3.2.4 i) Com-, prefixu XXI.3.3 Coma I.2.8, XXV.2.2 Combinacin nel grupu nominal XXII.3 Comer / comer (per), verbu XXIII.3.4.2 Comines I.2.14 Como relativu XXV.2.2.7 Como, alverbiu relativu ya interrogativu V.3.6.2, XIV.5.9, XVII.1 / 3 / XXII.2.4.2 f) / 2.8.3, XXIV.3.2, XXV.2.2.7 Como, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Cmo, alverbiu esclamativu ya interrogativu II.3.2.4 ), V.3.6.2, XIV.5.9, XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.6, XXV.2.1 Comparanza VI.2.3.1, XI.2.2.1, XXII.2.8.3, XXV.2.2.7 Comparatives cuantitatives, oraciones XXV.2.3.2 a) Comparatives de numberales fraccionarios, oraciones XXV.2.3.2 B) Comparatives de numberales multiplicativos, oraciones XXV.2.3.2 C) Comparatives VI.2.3.2 e) Comparatives, oraciones XXII.2.4.2 f), XXV.2.3.2 Comparativu de los alverbios XIV.1.1 Comparativu de los axetivos VI.2.3.1 Complementu axente XVI.10.5.1, XIX.4.15.2 d), XXIV.2.3 Complementu circunstancial de la oracin XIV.5.8, XXIII.3.8 Complementu circunstancial VI.1.1, XIII.2.1, XIV.1 / 5.1, XVI.2.1.1 / 10.1 / 10.3 / 10.4 / 10.5, XVIII.1.1 / 1.4.5 / 1.4.6, XIX.2 / 3.1.1 / 4.7.2 / 4.9.2 / 4.16 / 6 / 7 a), XX.2.3, XXII.2.5 / 4, XXIII.2.1 / 3.4.1 / 3.6 / 3.7.2 / 3.8, XXV.2.2.1 / 2.2.4 / 2.2.5 / 2.2.6 / 2.2.7 / 2.2.8 / 2.3.1 Complementu circunstancial: allugamientu na oracin XXIII.3.6 Complementu circunstancial: carauterstiques XXIII.3.6 Complementu circunstancial: referentes XXIII.3.6 Complementu direutu VI.1.1 / 2.4, XIII.2.1 / 3.1.1 / 3.2 / 3.3, XVI.2.1 / 2.1.1 / 2.1.2 / 10.3 / 10.4 / 10.5.1, XVIII.1.4.1, XIX.3.2, XXII.4, XXIII.2.1 / 2.2 / 3.2 / 3.4.2, XXIV.1, XXV.2.1 / 2.2.1 / 2.2.4 / 2.2.5 Complementu direutu reflexivu XXIII.3.2.5 / 3.2.6 Complementu direutu: allugamientu na oracin XXIII.3.2.1 Complementu direutu: carauterstiques XXIII.3.2.1 Complementu direutu: coesistencia col suplementu
402

XXIII.3.4.2 Complementu direutu: ndiz funcional XXIII.3.2.2 Complementu direutu: referentes XXIII.3.2.1 Complementu incidental XXIII.3.8 Complementu indireutu reflexivu XXIII.3.3.2 Complementu indireutu VI.1.1 / 2.4, XIII.2.1 / 3.2 / 3.3, XVI.2.1 / 2.1.1 / 10.3 / 10.4 / 10.5, XIX.3.2 / 4.1.1 / 4.1.2 c), XXIII.2.1, XXV.2.1 / 2.2.1 / 2.2.4 / 2.2.5 Complementu indireutu: allugamientu na oracin XXIII.3.3.1 Complementu indireutu: carauterstiques XXIII.3.3.1 Complementu indireutu: ndiz funcional XXIII.3.3.1 Complementu indireutu: referentes XXIII.3.3.1 Complementu XXIII.3.3.1 Completivu si XXIII.4.3 a) / 4.4.1, XXV.2.1 Complexos verbales y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.5 Composicin de pallabres I.2.4 d), II.3.2.4 d), V.3.5, XXI.1.1.1 / 2 / 4 / 5.2 Comunes, nomes VI.1.2.4 Con, contraiciones cola preposicin XIX.4.4.1 / 4.5.1 Con, preposicin VIII.1.2.1, XIII.2.1.1, XIX.1 / 2 / 4.4.1 / 4.5 / 4.5.1 / 4.5.2 / 4.5.3 / 4.17 Con-, prefixu XXI.3.3 Con cuenta, locucin alverbial, XIV.6 Con traza, locucin alverbial, XIV.6 Con xeitu, locucin alverbial, XIV.6 Concesives, conxunciones XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Concesives, oraciones XXV.2.3.1 Concordancia antepuesta y ausencia del neutru XXII.2.3.2 b) Concordancia daxetivos pospuestos XXII.2.3.2 b) Concordancia de los demostrativos nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de los esclamativos nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de los indefinos nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de los interrogativos nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de los pronomes nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de masculn y femenn nel grupu nominal XXII.2.3.2 A) Concordancia de neutru col atributu XXIV.4.1 Concordancia de neutru col infinitivu XVI.10.3, XXIV.4.1.1 d) Concordancia de neutru nel axetivu pospuestu

ndiz alfabticu de materies

XXII.2.3.2 a) / 2.3.2 b) Concordancia de nmberu col grupu combinu XXII.3.3 Concordancia de nmberu nel grupu nominal XXII.2.3.1 Concordancia de xneru col grupu combinu XXII.3.3 Concordancia de xneru nel grupu nominal XXII.2.3.2 Concordancia del artculu XXII.2.3 Concordancia del atributu XXIV.2.1 / 4.1 Concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra: trminos subordinaos nel grupu nominal VII.2.1, XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra: trminu principal nel grupu nominal XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra: trminu rexente o nuclear VII.2.1 Concordancia neutra con referencies metallingstiques XXIV.4.1.1 K) Concordancia neutra daxetivos ordinales XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra daxetivos posesivos XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra de cuantitativos XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra de ello XXII.2.3.2 b) / 2.11 Concordancia neutra de sustantivos axetivaos XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra de sustantivos procedente daxetivos XXII.2.3.2 b) Concordancia neutra del atributu: trminos principales XXIV.4.1.1 Concordancies ad sensum XXIII.3.1.2, XXIV.4.1 Concordancies daxetivos XXII.2.3.1 / 2.3.2 a) / XXII.2.3.2 b) Concordancies daxetivos sustantivaos XXII.2.3.1 /2.3.2 a) Concordancies del suxetu lxicu XXIII.3.1.2 Concretos, nomes o sustantivos VI.1.2.1 Condicional, tiempu verbal XVI.5.2 / 9.8 / 13.1.7 Condicionales, conxunciones XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Condicionales, oraciones XXV.2.3.1 Conectives, locuciones XX.2.3 Conectores, conxunciones XX.2 / 2.3 / 3.3, XXII.3.2, XXV.1.1 / 1.2 Conmigo, pronome personal tnicu XIII.2.1.1 Conque, conxuncin adversativa XX.2.2.4, XXV.1.1 Consecutives, conxunciones XV.1.1 f), XX.2.2.4

Consecutives, oraciones o construcciones VI.2.3.2 e), XI.3.1, XXII.2.8.3 / 4.3, XXV.1.1 / 2 / 2.3.3 Consigo, pronome personal tnicu reflexivu XIII.2.1.1 Consonante // III.1.10 / 2.6 Consonante /n/ III.1.15 Consonante /l / III.1.17 / 2.9 Consonante /r / III.1.19 Consonante /b/ III.1.5 Consonante /c/ III.1.3 Consonante /d/ III.1.6 Consonante /f/ III.1.9 Consonante /k/ III.1.4 Consonante /l/ III.1.16 Consonante /m/ III.1.13 Consonante /n/ III.1.14 Consonante /p/ III.1.1 Consonante /r/ III.1.18 Consonante /s/ III.1.11 Consonante / s/ III.1.12 / 2.7, IV.3.3 / 4.15 a) / 4.15 c) / 4.15 d) Consonante /t/ III.1.2 Consonante /y/ III.1.7 / 2.9, IV.4.15 c) Consonante - inicial IV.3.1 / 4.2 Consonantes finales IV.3.2 Consonantes finales nos cultismos IV.3.3 a) Consonantes iniciales IV.3.1 Consonantes: neutralizacin I.1 Consonantes: perda III.3 Consonantes: valor distintivu III.1 Consonnticu, sistema III.1 Construccin acabante + infinitivu XVI.10.4.1, XIX.5 Construccin al + infinitivu XVI.10.3.1 Construccin alverbial desta mientre IX. 3.2.2 Construccin en + xerundiu XVI.10.4.1, XIX.4.9.3 Construccin lo malu que ye XXIV.4.1.1 F) Construccin partitiva X.2.1.1, XI.2.2.1, XXII.2.3.2 b) / 2.8.2 / 2.12 Construccin partitiva nel grupu nominal XX.2.12 Construcciones y oraciones consecutives VI.2.3.2 e), XI.3.1, XXII.2.8.3 / 4.3, XXV.1.1 / 2 / 2.3.3 Contenu de les interxeiciones XV.2 Contenu de les preposiciones XIX.2 Contenu de los interrogativos XVIII.1.3 Contenu de los relativos XVII.2 Contenu del artculu VIII.2.1 Contenu del signu llingsticu XXIII.1.1.1 Contigo, pronome personal tnicu XIII.2.1.1 Contra, preposicin XIX.1 / 4.6 / 4.6.1 / 4.6.2 / 4.12.1 Contra-, prefixu XXI.3.3
403

ndiz alfabticu de materies

Contraicin al V.3.6.1 b), VIII.1.2.1, XIX 4.1.1 Contraicin an XIX.4.1.1 / 4.9.1 / 4.9.2 b) Contraicin an XIX.4.9.1 Contraicin can ~ canu cana cano XI.3.1 Contraicin col cola coles colo colos II.3.2.4 i), VIII.1.2.1, XIX.4.4.1 / 4.5.1 Contraicin del V.3.6.1 b), VIII.1.2 / 1.2.1, XI.3.1 Contraicin naquel ~ naquelli naquella naquello naquellos naquelles IX.1.1, XIX.4.9.1 Contraicin nel na no nos nes II.3.2.4 i), V.3.6.1 b), VIII.1.2.1, XIX.4.9.1 Contraicin nl ~ nelli nella nello nellos nelles V.3.6.1 b), XIII.2.1.2 Contraicin nesi nesa neso nesos neses IX.1.1 Contraicin nesti nesta nesto nestos nestes IX.1.1 / 3.2.2 Contraicin no VIII.1.2.1 Contraicin nun ~ nn ~ nunu nuna nuno nunes nunos V.3.6.1 b), XI.3.1 Contraicin pal XIX.4.13.1 Contraicin pante XIX.4.10.1 / 4.13.1 Contraicin peh XIV.5.1.1 Contraicin peh XIX.4.14.1 Contraicin pel pela peles pelo pelos II.3.2.4 i), VIII.1.2 / 1.2.1, XIX.4.14.1 Contraicin pell XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin pell XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin pembaxo XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin pencima XIV.5.1.1 Contraicin pende XIX.4.14.1 Contraicin penriba XIX.4.14.1 Contraicin penrriba XIV.5.1.1 Contraicin pente XIX.4.10.1 / 4.14.1 Contraicin pequ XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin perbaxo XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin percima XIV.5.1.1 Contraicin perh XIX.4.14.1 Contraicin perriba XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraicin pol pola poles polo polos II.3.2.4 i), VIII.1.2.1, XIX.4.15.1 Contraicin sol XIX.18.1 Contraicin sol XIX.4.18.1, VIII.1.2.1 Contraicin tol tola tolo tolos toles II.3.2.4 i), VIII.1.2.2 Contraiciones de la preposicin a XIX.4.1.1 Contraiciones de la preposicin con XIX.4.4.1 / 4.5.1 Contraiciones de la preposicin en + artculu XIX.4.9.1 Contraiciones de la preposicin en + demostrativu IX.1.1, XIX.4.9.1 Contraiciones de la preposicin en + pronome l
404

ella ello XIII.2.1.2 Contraiciones de la preposicin per + alverbiu XIV.5.1.1, XIX.4.14.1 Contraiciones de la preposicin per + artculu XIX.4.14.1 Contraiciones de la preposicin por + artculu XIX.4.15.1 Contraiciones de preposicin + artculu VIII.1.2.1 Contraiciones de preposiciones XIX.1 Contraiciones del indefinu cada + indefinu n XI.3.1 Contraiciones del indefinu tou + artculu VIII.1.2.2 Contraiciones II.3.2.4 i) / 4 b), III.3.3, VIII.1.2.3 Conxugacin regular del verbu XVI.12 Conxuncin asina que XX.2.2.4, XXV.1.1 Conxuncin conque XX.2.2.4, XXV.1.1 Conxuncin de manera que XX.2.2.4 Conxuncin de mou que XX.2.2.4, XXV.1.1 Conxuncin mas V.3.6.1 b), XX.2.2.3, XXII.3.2, XXV.1.1 Conxuncin nin XX.2.2.1, XXII.3.2, XXV.1.1 Conxuncin o V.3.6.1 c) / d), XX.2.1 / 2.2.2, XXII.3.2, XXV.1.1 / 1.2 Conxuncin o bien XX.2.2.2, XXV.1.1 Conxuncin pero XX.2.2.3 / 3.2.2, XXII.2.2 / 3.2, XXV.1.1 Conxuncin porque XX.3.3, XXIII.4.3 a) Conxuncin que II.4 a), III.2.1 b), XXII.4.1, XXIII.4.3 a), XXV.2.1 Conxuncin que: apostrofacin XX.3.2.1 Conxuncin segn XIX.4.16 Conxuncin si V.3.6.1 b) Conxuncin sinn XX.2.2.3, XXII.3.2, XXV.1.1 Conxuncin u XX.2.2.2 Conxuncin y ~ ya V.3.6.1 b), VIII.1.1.3 b), XX.2.1 / 2.2.1, XXII.2.2 / 3.2, XXV.1.1 / 1.2 Conxuncin ya V.3.6.1 b), XX.2.2.1, XXII.3.2, XXV.1.1 Conxunciones adversatives XX.2.2.3, XXII.3.2, XXV.1.2 Conxunciones causales XX.3.2.2 Conxunciones como trespositores XX.3, XXIII.3.7.2 Conxunciones complexes XX.2.2.3, XXII.3.2 Conxunciones concesives XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Conxunciones condicionales XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Conxunciones consecutives XV.1.1 f), XX.2.2.4 Conxunciones coordinatives o conectores XX.2 / 2.3 / 3.3, XXII.3.2, XXV.1.1 / 1.2 Conxunciones copulatives XX.2.2.1, XXV.1.2

ndiz alfabticu de materies

Conxunciones de llugar XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Conxunciones dixuntives XX.2.2.2, XXV.1.2 Conxunciones finales XX.3.2.2 Conxunciones modales o de mou XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Conxunciones subordinatives o trespositores XX.3, XXV.2.1 Conxunciones temporales o de tiempu XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Conxunciones XX.3.2.2, XXIII.3.7.2 Conxuntives, locuciones XX.3.3 Coordinacin o yustaposicin nel grupu nominal XXII.1 / 3.2 Coordinaes, oraciones XXIII.2.2, XXV.1.2 Coordinatives, conxunciones XX.2 / 2.3 / 3.3, XXII.3.2, XXV.1.1 / 1.2 Copulatives o atributives, oraciones XXIII.2.2 Copulatives, conxunciones XX.2.2.1, XXV.1.2 Copulativos o atributivos, verbos XVI.2.1.1, XVIII.1.4.5 / 1.4.6, XXIII.2.2 / 3.2.6, XXIV.1 / 2.1 Cortesa XIII.2.2.3, XVI.5.3 -Cracia, raz afixa XXI.4.2 Creyer / creyer (en), verbu XXIII.3.4.2 Crio-, raz afixa XXI.4.2 -Crona, raz afixa XXI.4.2 Crono-, raz afixa XXI.4.2 Cudruple, cudruplu, numberal multiplicativu XII.4.2 Cul ~ culu, cul, culo, interrogativu II.3.2.5 d), V.3.6.2, XI.4.1 / 4.2, XVIII.1.1 / 1.2 / 1.3 / 1.4 / 1.4.3 / 2, XXV.2.1 Culo y el neutru XVIII.1.4.3 Cualquier ~ cualesquier ~ cualquiera, indefinu XI.3.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 Cuando, alverbiu relativu II.3.2.4 ), V.3.6.2, XIV.5.9, XVII.1 / 3, XXV.2.2.8 Cuando, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Cundo, alverbiu esclamativu ya interrogativu II.3.2.4 ), V.3.6.2, XIV.5.9, XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.5, XXV.2.1 Cuantagi, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Cuantay, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Cuantes (que), trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Cuantificadores absolutos, indefinos XI.2.1 Cuantificadores relativos o comparativos, indefinos XI.2.2 Cuantitativos, concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Cuanto, relativu neutru XVII.4.4 Cunto, interrogativu neutru XVIII.1.4.7 Cuantu -a -o, relativu V.3.6.2, XVII.1 / 3 / 4 / 4.4,

XXV.2.1 Cuntu -a -o, esclamativu ya interrogativu II.3.2.5 d), V.3.6.2XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.7 / 2, XXII.2.10, XXIII.3.7.3, XXV.2.1 Cuarenta, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Cuarentavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Cuarentenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Cuarentn -ona, coleutivu XII.6.4 Cuartern, fraccionariu arcaicu XII.5.2 Cuartetu, coleutivu XII.6.4 Cuartu, -a, -o, numberal ordinal XII.3.2 Cuartu, numberal fraccionariu XII.5.2 Cuasi, alverbiu II.3.2.3 g) Cuatri-, prefixu XXI.3.3 Cuatrieniu, coleutivu XII.6.4 Cuatrimestre, coleutivu XII.6.4 Cuatro, numberal cardinal II.3.2.4 h), XII.2.2, XXII.2.8.1 Cuatrocientos -es, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Cultismos: adautacin cola lletra x IV.4.15 Cultismos: adautacin dhiatos IV.2.3.1, V.3.3 b) Cultismos: adautacin de -b final de slaba y de pallabra IV.4.8 Cultismos: adautacin de -c final de slaba IV.4.7 Cultismos: adautacin de consonantes finales IV.3.3 a) Cultismos: adautacin de -d final de slaba IV.4.9 Cultismos: adautacin de -f final de slaba IV.4.11 Cultismos: adautacin de -g final de slaba IV.4.10 Cultismos: adautacin de grupos consonnticos finales IV.4.14 Cultismos: adautacin de grupos consonnticos iniciales IV.4.4 Cultismos: adautacin de grupos consonnticos IV.4 Cultismos: adautacin de -m final de slaba IV.4.12 Cultismos: adautacin de -n final de slaba y de pallabra IV.4.13 Cultismos: adautacin de -p final de slaba IV.4.5 Cultismos: adautacin de s- lquida IV.4.2 Cultismos: adautacin de -t final de slaba y de pallabra IV.4.6 Cultismos: ll- y l- iniciales IV.4.1.1 b) Cultos, afixos XXI.3.1 d) Cuntables, nomes o sustantivos VI.1.2.3, VII.3.3.1, XI.2.1.2, XVIII.1.4.7, XXII.2.3.2 a) / 2.3.2 b) Cuntar / cuntar (con), verbu XXIII.3.4.2 Curioso, alverbiu de mou XIV.5.3 Curva dentonacin XXIII.1.1 / 1.1.1 -D final de slaba nos cultismos IV.4.9 Dacuerdu con, locucin prepositiva XIX.4.16 / 6
405

ndiz alfabticu de materies

Dl della dello dellos delles, preposicin de + pronome personal V.3.6.1 b), XI.3.1 Desmenu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6, XIX.4.7.3 Desta forma, locucin alverbial XIV.6 Desta manera, locucin alverbial XIV.6 Desta miente, locucin alverbial IX. 3.2.2, XIV.6, XX.2.3 Desti mou, locucin alverbial XIV.6 Dotra manera, locucin alverbial XIV.6 Dotra miente, locucin alverbial XIV.6, XX.2.3 Dotra traza, locucin alverbial XIV.6 Dotru mou, locucin alverbial XIV.6 -D sufixu VI.1.2.1, XXI.3.2.2 Dacuando, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), XIV.5.2 Dacuanto, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Dafechu ~ dafechamente, alverbiu de cantid II.3.2.4 ), II.3.2.5 g), XIV.5.4 Dafurto, alverbiu de mou XIV.5.3 Dalgo, alverbiu de cantid XIV.5.4, Dalgo, indefinu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.8.2 Dalguin, indefinu XI.3.1 / 3.2 Dalgn ~ dalgunu dalguna dalguno dalgunos dalgunes, indefinu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 / 2.8.3 / 2.12 Dalu ~ dal dala dalo dalos dales, indefinu XI.3.1 / 3.2 Dambos -es, indefinu XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 Dameco, alverbiu de mou XIV.5.3 Damedies, alverbiu de mou XIV.5.3 Dapoco, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Daqu, alverbiu de cantid XIV.5.4, Daqu, indefinu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.8.2 Daquella, alverbiu de tiempu IX. 3.2.2, XIV.5.2 Daquin, indefinu XI.3.1 / 3.2 Dar, verbu irregular XVI.13.3.5 Darru, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), II.3.2.5 g), XIV.5.2 Darru que, locucin conxuntiva XX.3.3 Dativu dinters XIII.3.3.3, XXIII.3.3.2 Daveres, alverbiu dafirmacin XIV.5.5 Davezu, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), II.3.2.5 g), XIV.5.2 Dayundes, alverbiu XIV.5.1 Dayuri ~ dayures, alverbiu II.3.2.3 g), XIV.5.1 De, preposicin II.4 a), VIII.1.2 / 1.2.1, X.3.1 / 3.4 / 4, XI.3.1, XIV.1 De, preposicin XIX.1 / 2 / 4.7 / 4.7.1 / 4.7.2 / 4.7.2 b) / 4.7.3 / 4.20, XXII.2.3.2 b) / 2.4.2 a) / 2.4.2 b) / 2.5 a) / 2.5 b) / 2.8.2 / 2.12, XXIV.3.2, XXV.2.1
406

De, preposicin XVI.14.1, XXII.2.12 De-, prefixu XXI.3.3 De: apostrofacin XIX.4.7.1 De: supresin o elipsis XIX.6, XXII.2.3.2 b) / 2.4.2 a) / 2.5 / 2.8.2 / 2.12 De + pronome personal tnicu, contenu posesivu X.3.1, X.3.4 De baldre, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De baramenta ~ de baramentu, locucin alverbial, XIV.6 De baramonte, locucin alverbial, XIV.6 De barandn, locucin alverbial, XIV.6 De bien en tiempu, locucin alverbial XIV.6 De cabeza, locucin alverbial, XIV.6 De caln, locucin alverbial, XIV.6 De cantu, locucin alverbial, II.3.2.5 f), XIV.6 De capitn, locucin alverbial, XIV.6 De comua, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De contino, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6, XIX.4.7.3 De cote locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De cutiu, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De focicu ~ de focicos, locucin alverbial, II.3.2.5 f), XIV.6 De folgueta, locucin alverbial, XIV.6 De gei nocho des, locucin alverbial XIV.6 De gevu, locucin alverbial, XIV.6 De la que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 De la mano arriba, locucin alverbial XIV.6 De la mano baxo, locucin alverbial XIV.6 De la mano dientro, locucin alverbial XIV.6 De la mano fuera, locucin alverbial XIV.6 De la mesma manera, locucin alverbial XIV.6 De la mesma forma, locucin alverbial XIV.6 De llau locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De magar, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 De maguyu, locucin alverbial, II.3.2.5 f), XIV.6 De mancomn, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De manera que, conxuncin adversativa XX.2.2.4 De mano, locucin alverbial XIV.6 De mio, de to, de so, de nueso ~ de nuestro, de vueso ~ de vuestro, de so, posesivu perifrsticu X.4, XIX.4.7.3 De momentu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 De mou que, conxuncin adversativa XX.2.2.4, XXV.1.1 De mou y manera que, conxuncin adversativa XX.2.2.4 De nenguna manera, locucin alverbial XIV.6

ndiz alfabticu de materies

De nenguna de les maneres, locucin alverbial XIV.6 De nueche, locucin alverbial XIX.4.7.3 De papu, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De papu sanu, locucin alverbial, XIV.6 De pie, locucin alverbial, XIV.6 De pingu, locucin alverbial, XIV.6 De que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 De ralo en ralo, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6 De raspin, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De recin, locucin alverbial XIV.6 De refundiu ~ reflundiu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6, XIX.4.7.3 De regeyu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6, XIX.4.7.3 De resllu, locucin alverbial XIV.6 De secultres, locucin alverbial, XIV.6 De secute, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De siguo, locucin alverbial XIV.6 De spitu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6, XIX.4.7.3 De sutaque, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De sutrucu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6, XIX.4.7.3 De toes formes, locucin alverbial XIV.6 De toes maneres, locucin alverbial XIV.6 De toes toes, locucin alverbial, XIV.6 De toles maneres, locucin alverbial, XIV.6 De toos moos, locucin alverbial XIV.6 De verd, locucin alverbial, XIV.6 De viciu, locucin alverbial, XIV.6 De xemes en cuando, locucin alverbial XIV.6, XIX.4.7.3 De xuru, locucin alverbial II.3.2.4 ) / 3.2.5 g), XIV.6 Debaxo, alverbiu de llugar XIV.5.1 Debaxo (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX. 4.2.3 / 4.18.2 / 6 Deber (de) + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Dcada, coleutivu XII.6.4 Decena, coleutivu XII.6.2 Deceniu, coleutivu XII.6.4 Deci-, prefixu XXI.3.3 Decimoctavu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimocuartu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimonovenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimoprimeru -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimoquintu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimosegundu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimosptimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Decimosestu -a -o, numberal ordinal XII.3.2

Decimoterceru -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Dcimu, numberal fraccionariu XII.5.2 Dcimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Dcuple, dcuplu, numberal multiplicativu XII.4.2 Degorriu ~ degorrios, interxeicin XV.1.2 Dexis IX.3.1 Dl y dl X.3.4, XI.3.1 Del, contraicin de la preposicin de + artculu el, V.3.6.1 b), VIII.1.2 / 1.2.1, XI.3.1 Dl della dello dellos delles, indefinu esistencial V.3.6.1 b), XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 Del mesmu mou, locucin alverbial XIV.6 Del too, locucin alverbial II.3.2.4 o) Delantre, alverbiu de llugar XIV.5.1 Delantre (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.4.2.2 / 6 Dello, indefinu XXII.2.8.2 Dello y el neutru XI.3.1 Dellos, indefinu XXII.2.12 Dems, indefinu identificador XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 Demasiao, alverbiu de cantid XIV.5.4, Demasiu -ada -ao -aos -aes, indefinu cuantificador XI.2 / 2.1, XXII.2.2 / 2.8.1 -Demia, raz afixa XXI.4.2 Demientres, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Demientres, conxuncin XX.3.2.2 Demo-, raz afixa XXI.4.2 Demostrativos II.3.2.3 a), V.3.6.3, XXII.2.3.1. / 2.3.2 a) / 2.3.2 b) Demostrativos, contraiciones con IX.1.1, XIX.4.9.1 Demostrativos nel grupu nominal XXII.2.2 / 2.3.1 / 2.6.1 / 2.6.2 / 2.8.2 / 2.8.3 Demostrativos: acentu V.3.6.3, IX.1 a) / 1.1 Demostrativos: formes IX.1 Demostrativos: funciones IX.2 Demostrativos: sustantivacin IX.2, XXII.2.6.2 Demostrativos neutros II.3.2.4 f), XXII.2.3.2 b) / 2.6.2, XXIV.2.1 Demostrativu aquel ~ aquelli aquella aquello aquellos, aquelles II.3.2.3 a) / 3.2.4 f), IX.1 / 1 a) / 1.1 / 3.1 / 3.2 Demostrativu aquesi aquesa aqueso aquesos aqueses IX.1 c) Demostrativu aquesti aquesta aquesto aquestos aquestes IX.1 c) Demostrativu esi esa eso esos eses II.3.2.3 a) / 3.2.4 f), IX.1 / 1 a) / 1.1 / 3.1 / 3.2 Demostrativu eso y el neutru XXIV.2.1 Demostrativu esti esta esto estos estes II.3.2.3 a) / 3.2.4 f), IX.1 / 1 a) / 1.1 / 3.1 / 3.2
407

ndiz alfabticu de materies

Demostrativu sti sta si sa V.3.6.3 Demostrativu y artculu XXII.2.6.1 / 2.6.2 Dempus, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Dempus (de) que, locucin conxuntiva XX.3.3 Dende, preposicin XIX.1 / 4.8 Dende llueu, locucin alverbial XIV.6 Dende peronia, locucin alverbial XIV.6 Dende que, locucin conxuntiva XX.3.3 Dependencia billateral XXII.4 Depender (de), verbu XXIII.3.4.2 Depriesa, alverbiu de mou XIV.5.3 Depus, alverbiu XIV.5.2 Depus de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 -Dera, sufixu XXI.3.2.2 Derivacin II.3.1.1 a) / 3.1.1 b) / 3.1.3 a) / 3.1.3 b) / 3.1.4 a), III.2.2 a), XXI.2 / 3 / 5.2 Derivativos, sufixos XVI.10.2, XXI.1.1.1 Dermato-, raz afixa XXI.4.2 Dermia-, raz afixa XXI.4.2 Dermo-, raz afixa XXI.4.2 -Deru -dera -dero, sufixu III.2.3 d) / 2.3 e), VII. 1.3 a) / 2.2.1 / 3.2 a) / 3.2 c), XXI.3.2.2 Des-, prefixu II.3.1.1 d), XXI.3.1 d) / 3.3 Desa, alverbiu IX. 3.2.2, XIV.5.2 Desay, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Desay que, locucin conxuntiva IX. 3.2.2 Desconfiar (de), verbu XXIII.3.4.2 Desiguida, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Desinencies o morfemes verbales XVI.2 / 2.1 / 2.2, XXIII.2.1 Desinencies verbales -ie, -io reduces en -e, -o XVI.13.2.1 Desinencies verbales irregulares XVI.13.2 Despacio, alverbiu de mou XIV.5.3 Despidir / despidise (de), verbu XXIII.3.4.2 Desque, conxuncin XX.3.2.2 Desta, alverbiu IX. 3.2.2, XIV.5.2 Determinantes XI.1, XVI.10.3, XXII.2.3.2 b) / 2.8, XXIV.4.1.1 d) Determinativos, axetivos VI.2.2 Detrs, alverbiu de llugar XIV.5.1 Detrs de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.4.20 / 6 Dexar de + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Di-, prefixu XXI.3.3 Dialeutalismos I.2.14 b) Ditesis XVI.10.5.1, XXIV.2.3 Dicir, verbu irregular XVI.13.3.6 Diecinueve, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Diecinueveavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Dieciocho, numberal cardinal II.3.2.4 h), XII.2.2 /
408

3.3 Dieciochoavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Diecisis o selce, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Dieciseisavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Diecisiete, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Diecisieteavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Dientro, alverbiu de llugar II.3.2.4 ), XIV.5.1 Dientro (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Diresis I.2.3, III.2.5, XVI.12.4 / 13.1.2 Diez, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Diezmilsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Dgrafos I.1 Diminutivos, sufixos II.3.1.1 b) / 3.1.3 b), IV.2.1.1 b), XI.2.1.2, XVI.10.5, XXI.3.1 a) Diptongos tonos IV.2.1.1. Diptongos crecientes IV.2.1 a) Diptongos decrecientes IV.2.1 b) Diptongos indiferentes IV.2.1 c), V.1 Diptongos IV.2.1 / 2.3 c) Diptongos tnicos V.1 Diptongos: acentu V.3.2 Diptongu ie II.3.1.1 b), IV.2.1.1, XVI.13.1.1 Diptongu ue II.3.1.3 b), IV.2.1.1, XVI.13.1.2 Dir, verbu irregular XVI.13.3.7, XXIII.3.2.6 a) Dir + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 Dir + posesivu perifrsticu X.4 Dir + xerundiu, perfrasis XVI.14.2 Direutes, interrogaciones o entrugues XVIII.1.1 / 1.4.1 Dis-, prefixu II.3.1.1 d) / 3.1.2 c), XXI.3.3 Dixuntives, conxunciones XX.2.2.2, XXV.1.2 -Dizu -diza -dizo, sufixu III.2.3 h), VII.2.2.1 / 3.2 a) / 3.2 c), XXI.3.2.2 Doble, doblu, numberal multiplicativu XII.4.2 Doce, dolce, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Doceavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Docena, coleutivu XII.6.2 Docenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Dolce, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Doler / dolese (de), verbu XXIII.3.4.2 -Dor -dora -dor ~ -doro, sufixu III.2.3 d), VII.1.3 d) / 2.2.1 / 2.2.3 / 3.2 c) / 3.2 i), XXI. 3.1 d) / 3.2.2 -Doria, sufixu XXI.3.2.2 -Doriu -doria, sufixu III.2.3 f), VII.3.2 a) / 3.2 c), XXI. 3.1 c) / 3.2.2 Dos mil, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Dos puntos I.2.11 / 3 d) Dos, numberal cardinal XI.4.1, XII.2.2 / XXII.2.8.1 Doscientos -es, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Dosenu, coleutivu XII.6.4

ndiz alfabticu de materies

Dosmilsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Dosmillonsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Duales, nomes o sustantivos VI.1.2.2 -Dura, sufixu III.2.3 g), VII.3.2 c), XXI.3.1 c) / 3.2.2 Durativos o imperfeutivos, verbos XVI.2.1.1 -Dura, sufixu XXI.3.2.2 Du, coleutivu XII.6.4 E, vocal tona II.3.1.1 E-, prefixu XXI.3.3 -E, sufixu XXI.3.2.2 -E, terminacin II.3.2.2 -E, terminacin daxetivu VII.2.2.2 -E final, apcope II.3.2.2 c) / 4 c), XVI.13.2.2 -E final nos topnimos II.3.2.2 f) / 3.2.2 g) -E / -a, terminacin de xneru VII.1.3 c) -E / -enes, terminacin de plural VII.3.2 e) -E / -es, terminacin de plural VII.3.2 d) E, i, alternancia nos verbos XVI.13.1.3 E, ie, alternancia nos verbos XVI.13.1.1 E, ie, i, alternancia nos verbos XVI.13.1.4 -E, -i, desinencies verbales: perda XVI.13.2.2 -Ea / -ees, terminacin de plural VII.3.2 c) -Ec-, infixu XXI.3.4 -Ecer, sufixu XXI.3.2.2 / 5.1 Echar a + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 -Ecu -eca -eco, sufixu XXI.3.2.2 -Ed-, infixu XXI.3.4 -Eda, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Ed, sufixu XXI.3.2.2 -Eda / -ees, terminacin de plural III.2.3 b) / 2.3 h), VII.3.2 c) Eh, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 El, artculu masculn II.3.2.5 a) / 4 a), V.3.6.1b, VIII.1 / 1.1 / 1.1.1 / 1.1.1 c) / 1.1.3 c) / 1.1.3 d) / 1.2 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1/ 3.3, XI.3.1, XIX.4.13.1 / 4.18.1 El: apostrofacin VIII.1.1.1 / 1.1.3 El: supresin na secuencia en + sustantivu masculn singular VIII.3.1 l ~ elli ella ello ellos elles, pronome V.3.6.1 b), X.3.4, XI.3.1, XIII.2.1.1 / 2.1.2 / 2.2, XIX.4.13.1, XXIII.3.1.1 / 3.1.3 El (la, lo, los, les) + ms + axetivu + de, grau superlativu VI.2.3.2 El (la, lo, los, les) + menos + axetivu + de, grau superlativu VI.2.3.2 El mio, el to, el so, posesivu X.1.1, XXII.2.7.1 El nuesu ~ el nuestru, la nuesa ~ la nuestra, posesivu X.1.1 El so, la so, los sos, les sos, posesivu X.1.1

El to, la to, los tos, les tos, posesivu X.1.1 El vuesu ~ el vuestru, la vuesa ~ la vuestra, posesivu X.1.1 Elipsis de la preposicin de XIX.6, XXII.2.3.2 b) / 2.4.2 a) / 2.5 / 2.8.2 / 2.12 Elisin de vocales II.4 Ella, pronome personal tnicu X.3.4, XI.3.1, XIII.2.1.1 / 2.1.2 / 2.2.1 Ell, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 Elli, pronome II.3.2.3 c), X.3.4, XIII.2.1.1 Ello, concordancia neutra II.3.2.4 g), X.3.4, XI.3.1, XIII.2.2.1, / 2.1.2 / 2.2.1, XXII.2.3.2 b) / 2.11, XXIII.3.1.3 Em-, prefixu II.3.1.1 d), XXI.3.3 / 5.1 Em-, prtesis XXI.6.2 Embaxo, alverbiu II.3.2.4 ), XIV.5.1, XIX.4.14.1 Embaxo (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX. 4.2.3 / 4.18.2 / 6 Emocionales o sintomtiques, interxeiciones XV.4.2 / 5.3 Emprstamos XXI.2 Emtrambos -es, indefinu XI.4.1 / 4.2 En, preposicin II.4 a), V.3.6.1 b), VIII.1.2.1, IX.1.1, XII.5.2, XIII.2.1.2, XIX.1 / 2 / 4.1.2 a) / 4.9. / 4.9.1 / 4.9.2 / 4.9.2 b) / 4.9.3 En: apostrofacin XIX.4.9.1 En- o em- inicial protticu XXI.6.2 En- o em-, prefixu II.3.1.1 d), XXI.3.3 / 3.4 / 5.1 En + artculu, contraiciones XIX.4.9.1 En + demostrativu, contraiciones IX.1.1, XIX.4.9.1 En + indefinu n, contraicin XI.3.1 En + pronome l ella ello, contraiciones XIII.2.1.2 En + xerundiu, construccin XVI.10.4.1, XIX.4.9.3 En basna, locucin alverbial, XIV.6 En broma, locucin alverbial, XIV.6 En busca de, locucin prepositiva XIX.6 En ca de, locucin prepositiva XIX.6 En caldia, locucin alverbial, XIV.6 En cantid, locucin alverbial XIV.6 En cata de, locucin prepositiva XIX.6 En cayn, locucin alverbial, XIV.6 En chancia, locucin alverbial, XIV.6 En cuantes (que), trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 En cuellu, locucin alverbial, XIV.6 En cuenta de, locucin prepositivaXXII.2.2 / 2.6.1 / 2.7.1 / 2.7.2 / 2.8.3 En direicin a, locucin prepositiva XIX.6 En favor de, locucin prepositiva XIX.6
409

ndiz alfabticu de materies

En fierros, locucin alverbial, XIV.6 En fila ~ en filera, locucin alverbial, XIV.6 En lluello, locucin alverbial, II.3.2.40), XIV.6 En llugar de, locucin prepositiva XIX.6 En mediu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 En met de, locucin prepositiva XIX.6 En pendoln ~ en pendolina ~ a la pendolina, locucin alverbial, XIV.6 En pimpierna, locucin alverbial, XIV.6 En porreta, locucin alverbial, XIV.6 En pulguina, locucin alverbial, XIV.6 En pures, locucin alverbial, XIV.6 En redues de, locucin prepositiva XIX.6 En rellacin con, locucin prepositiva XIX.6 En rexa, locucin alverbial, XIV.6 En ringla ~ en ringlera, locucin alverbial, XIV.6 En serio, locucin alverbial, II.3.2.4 o), XIV.6 En tienda, locucin alverbial, XIV.6 En tientes, locucin alverbial XIV.6 En tou casu, locucin alverbial XIV.6 En tropiella, locucin alverbial, XIV.6 En vez de, locucin prepositiva XIX.6 En xunto, locucin alverbial, II.3.2.4 o), XIV.6 -Ena, sufixu XXI.3.2.2 Enagora, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Enana, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Enantes, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Enantes dents, locucin XXII.2.4.2 f) Enantes de, locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 -Encia, sufixu XXI.3.2.2 Encima, alverbiu de llugar XIV.5.1 Encima (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Enclisis de los pronomes tonos XXIII.4.1 / 4.2 Enclisis de pronomes tonos con XVIII.1.4.4 Enclticos, pronomes XXIII.4.1 Encurtiamientu de pallabres XXI.6.1 Endagora, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Endagi, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Ende, alverbiu de llugar XIV.5.1, XIX.4.14.1 Endo-, prefixu XXI.3.3 nfasis acentual XXIII.4.3 d) nfasis o intensid XI.3.1 / 4.1, XVI.10.3.1, XVII.4, XVIII.1.14, XIX.4.14.3, XXIII.3.1.1 / 3.1.2 / 3.2.5 / 3.3.1 / 3.3.2 / 3.4.2 / 4.3 b), XXIV.2.1 Enforma, alverbiu de cantid XIV.5.4, Enfotase (en), verbu XXIII.3.4.2 Enfrente, alverbiu de llugar XIV.5.1 Enfrente (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Enriba, alverbiu de llugar XIV.5.1, XIX.4.14.1 Enriba (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.4.19 a) / 6
410

-Ense, sufixu XXI.3.2.2 Ensembre, alverbiu de cantid XIV.5.4, Ensiguida, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Ensin, preposicin XIX.1 / 4.17 Ensin dulda, locucin alverbial XIV.6 Ensin que, locucin conxuntiva XX.3.3 Ent, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Entamar a + infinitivu, perfrasis dinfinitivu XVI.14.1 Ente- o entre-, prefixu II.3.1.1 d), XXI.3.3 Ente, preposicin V.3.6.4, XIX.1 / 4.10 / 4.10.1 / 4.10.2 / 4.10.2 a) / 4.10.2 c) / 4.13.1, XXIII.3.1.2 Ente medies, locucin alverbial XIV.6 Ente dolcu y la media manga, locucin alverbial, XIV.6 nte, preposicin V.3.6.4, XIX.1 / 4.2.1 / 4.2.2 Ente-, prefixu II.3.1.1 d), XXI.3.3 -Ente, sufixu XXI.3.2.2 Enteru, fraccionariu XII.5.2 Entonacin, curva d XXIII.1.1 / 1.1.1 Entonacin esclamativa o almirativa XVI.5.3, XVIII.2 Entonacin interrogativa XVIII.1.1 Entonativu, signu XXIII.1.1 / 1.1.1 Entncenes, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Ents, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Ents, alverbiu de xuntura XIV.5.8 Ents, conxuncin conectiva XX.2.3 Entova, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Entrambos -es, indefinu XXII.2.8.3 Entre-, prefixu XXI.3.3 Entrn, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Entrn y non, locucin alverbial XIV.6 Entruga o interrogacin XXIII.1.1.1 Entruga o interrogacin, signos d I.2.6 / 3 c), XVIII.1.1 Entruga nde + tar + sustantivu XVIII.1.4.4 Entruga + tar + sustantivu XVIII.1.4.4 Entrugar / entrugar (por), verbu XXIII.3.4.2 Entrugues direutes XVIII.1.1 / 1.4.1 Entrugues indireutes XVIII.1.1, XXII.2.9.3 -Entu -enta -ento, sufixu XXI.3.2.2 -Enu -ena eno-, sufixu XXI.3.2.2 -Eu -ea -eo-, sufixu XXI.3.2.2 Enunciu asertivu XV.1.1, XXIII.1.1.1 Enunciu esclamativo-almirativu XXIII.1.1.1 Enunciu esclamativu XV.1.1 / 3.1, XXIII.1.1.1 Enunciu frsticu XXIII.1.1.2 Enunciu interrogativu XV.1.1, XXIII.1.1.1 Enunciu interxectivu XXIII.1.1.1 Enunciu oracional XXIII.1.1.2

ndiz alfabticu de materies

Enunciu: carauterstiques funcionales XXIII.1.1 Enxams, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Epntesis XXI.6.2 Equ, alverbiu de llugar IX. 3.2.2, XIV.5.1, XIX.4.14.1 Equi-, prefixu XXI.3.3 Equivalir (a ~ por), verbu XXIII.3.4.2 Er-, comienzu de pallabra II.3.1.1 d) -Er, afixu caracterizador XXI.3.1 b) -Ercu -erca, sufixu XXI.3.2.2 -Era, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Eru, sufixu XXI.3.2.2 -Ern-, infixu XXI.3.4 -Eru -era -ero, sufixu XXI.3.1 c) / 3.2.2 / 3.4 Es-, prefixu II.3.1.1 d), IV.4.15 b), XXI.3.1 b) / 3.1 d) / 3.3 / 5.1 -Es, terminacin de plural VII.3.2 -s -esa -s ~ -eso, sufixu VII.2.2.3, XXI.3.2.2 / 3.4 Escapar, verbu XXIII.3.2.6 a) Esclamacin o almiracin XVI.5.3, XVIII.2, XXIII.1.1.1 Esclamacin o almiracin, signos d I.2.7 / 3 c) Esclamativa, fras XV.4.1 a) Esclamativa, oracin XVIII.2 Esclamativo-almirativu, enunciu XXIII.1.1.1 Esclamativo-interrogativa, oracin XV.1.1 c) Esclamativos II.3.2.5 d), V.3.6.2, XV.1.1 b), XXII.2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.3.2 b), XVIII.2, XXIII.4.3 c) / 4.4.1 b) Esclamativos: acentu V.3.6.2 Esclamativos: concordancia nel grupu nominal XXII.2.3.1 Esclamativos y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.3 c) / 4.4.1 b) Esclamativu, enunciu XV.1.1 / 3.1, XXIII.1.1.1 Esclamativu cul cula culo XVIII.2 Esclamativu cundo XVIII.2 Esclamativu cuntu -a -o XVIII.2 Esclamativu nde XVIII.2 Esclamativu qu XVIII.2 Esclamativu quin XVIII.2 Esclamativu XVIII.2 / 2 b) Escontra, alverbiu de llugar XIV.5.1 Escontra, preposicin XIX.1 / 4.6 / 4.6.1 / 4.6.2 / 4.12.1 Escurque, alverbiu de dulda XIV.5.7 Esdrxules: acentu V.2.2 / 3.1 c) Esi esa eso, demostrativu II.3.2.3 a) / 3.2.4 f), IX.1 / 1 a) / 1.1 / 3.1 / 3.2 -simu -sima -simo, sufixu XXI.3.2.2 Esistenciales, indefinos XI.3.1 Esmucir / esmucise (de), verbu XXIII. 3.4.3 / 3.4.2

Eso, demostrativu XXIV.2.1 Especificatives, oraciones relatives XXV.2.2 a) Esperar / esperar (por), verbu XXIII.3.4.2 Espletives, interxeiciones XV.4.1 c) / 4.2 / 5.4 Esplicatives, oraciones relatives XXII.2.11, XXV.2.2 b) Espresin o contenu del signu llingsticu XXIII.1.1.1 Espresiones malsonantes XV.3 / 4.1 b) Espresiva, funcin XV.2 Esquema sintagmticu XXIII.1.1.2 Esti da, locucin alverbial IX. 3.2.2, XIV.6 Esti esta esto, demostrativu II.3.2.3 a) / 3.2.4 f), IX.1 / 1 a) / 1.1 / 3.1 / 3.2 sti sta si, demostrativu como pronome V.3.6.3 Estilu direutu I.2.11 Estra-, prefixu IV.4.15 b), XXI.3.3 Estructura de les pallabres XXI.1.1 Estructura del grupu nominal XXII.1 Estructura interna del verbu XVI.2 -Esu -esa -eso, sufixu XXI.3.2.2 -Et-, infixu XXI.3.4 -Eta, sufixu XXI.3.2.2 -Ete -eta -ete, sufixu XXI.3.2.2 -Etu -eta -eto, sufixu XXI.3.2.2 Eu-, prefixu XXI.3.3 -u, sufixu XXI.3.2.2 -u- (~-eu) -ea -eos -ees, terminacin y sufixu III.2.3 b) / 2.3 h), VII. 1.3 a) / 2.2.1 / 3.2 a), / 3.2.c), XXI.3.2.2 -u (~-eu) -eda, terminacin y sufixu VII. 1.3 b) / 3.2 a) / 3.2 c), XXI.3.2.2 Eufemismos XV.4.1 b) Euro-, raz prefixa XXI.4.2 Ex-, prefixu IV.4.15 b), XXI.3.3 -Exar, sufixu XXI.3.1 d) / 3.2.2 / 3.4 / 5.1 Exo-, prefixu IV.4.15 b) Extra-, prefixu IV.4.15 b) -Exu -exa, sufixu XXI.3.2.2 -Ez, sufixu XXI.3.2.2 -Eza, sufixu XXI.3.2.2 -F final de slaba nos cultismos IV.4.11 Facer ~ faer, verbu irregular XVI.13.3.8 Facer / facer (de), verbu XXIII.3.4.2 Facer / facese (con), verbu XXIII.3.4.2 Factor proclticu XXIII.4.5 Faer ~ facer, verbu irregular XVI.13.3.8 Falar / falar (de), verbu XXIII.3.4.2 Fasta ~ hasta, preposicin XIX.1 / 4.11 / 4.11.1 / 4.11.2 Femenn nel axetivu VI.1.3 / 2.1.1, VII.1.2, Femenn nel nome o sustantivu VI.1.1 / 1.3,
411

ndiz alfabticu de materies

VII.1.1 / 1.4 Feru- -fera -fero, sufixu XXI.3.2.2 Fiar / fiase (de), verbu XXIII.3.4.2 Fierro, sustantivu non cuntable II.3.2.4 a), VI.1.2.3 b) XXII.2.3.2 b) Fierru, sustantivu cuntable XXII.2.3.2 b) Filo-, prefixu XXI.3.3 Filo, sustantivu non cuntable II.3.2.4 a), VI.1.2.3 b), XXII.2.3.2 b) Filu, sustantivu cuntable XXII.2.3.2 b) Filu- -fila -filo, sufixu XXI.3.2.2 Finales, conxunciones XX.3.2.2 Finales, oraciones XXV.2.3.1 Fonema I.1., XXIII.1.1 Fonemes y lletres I.1 -Fona, raz afixa XXI.4.2 Fono-, raz afixa XXI.4.2 Formacin de pallabres XXI.2 -Forme, sufixu XXI.3.2.2 Formes de les preposiciones XIX.1 Formes de los demostrativos IX.1 Formes de los interrogativos XVIII.1.2 Formes de los relativos XVII.1 Formes dbiles del verbu II.3.1.1 a) / 3.1.1 b) / 3.1.2 a) / 3.1.3 b) / 3.1.4 a), XVI.12.5 Formes del artculu VIII.1 Formes fuertes del verbu II.3.1.1 a) / 3.1.1 b) / 3.1.3 b) / 3.1.4 a), XVI.12.5 / 13.2.4 / 13.2.5 Formes non personales del verbu XVI.10 Foto, apcope XXI.6.1 Foto-, raz prefixa XXI.4.2 Fraccionarios, numberales XII.5, XXIII.3.7.1, XXV.2.3.2 B) Frai, apcope XXI.6.1 Fras alverbial XIX.4.13.3, XXI.3.2 c) Fras esclamativa XV.4.1 a) Fras interxectiva XXIII.1.1.2 Fras nominal XXIII.1.1.2 Fras XXIII.1.1.2 Frases comparatives na formacin del grau superlativu VI.2.3.2 e), XIV.1.1 e) Frases consecutives na formacin del grau superlativu VI.2.3.2 e), XIV.1.1 e) Frsticu, enunciu XXIII.1.1.2 Frecuentativos o iterativos, verbos XVI.2.1.1 Frente a, locucin prepositiva XIX.6 Fuera, alverbiu de llugar XIV.5.1 Fuera (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Funcin apellativa XV.2, XX.3.1 Funcin espresiva XV.2 Funcin predicativa XXIII.3.1.1 Funcin preposicional de los pronomes X.4,
412

XIII.2.1, XXII.2.11 Funciones nominales XXII.1 Funciones oracionales XXII.1, XXIII.3 Funciones suboracionales XXII.1 Futuru, perfrasis de XVI.14.1 Futuru, tiempu verbal XVI.5.2 / 9.7 / 13.1.7 -G final de slaba nos cultismos IV.4.10 -Ga / -gues, terminacin de plural VII.3.2 c) -Gamia, raz afixa XXI.4.2 Gamo-, raz afixa XXI.4.2 -Glosia, raz afixa XXI.4.2 Gloso-, raz afixa XXI.4.2 Gloto-, raz afixa XXI.4.2 Golar (por), verbu XXIII.3.4.2 Gota, espresin de cantid XIV.5.4 Gracies a, locucin prepositiva XIX.6 Gradacin del axetivu VI.2.3, XVI.10.5 Grafa ll I.1.2.1 .. Grafa h I.1.2.2 . Grafa h. I.1.1.2 Grafa l.l I.1.2.1 Grafa ts I.1.2.3 Grafa yy I.1.2.4 -Grafa, raz afixa XXI.4.2 Grafo-, raz afixa XXI.4.2 Gramatical, suxetu XVI.2.2 / 10.1, XXIII.3.1.1 / 3.1.4 Gran, apcope XXI.6.1 Gratis, alverbiu de mou XIV.5.3 Grau comparativu, igual + alverbiu + que XIV.1.1 Grau comparativu, igual + axetivu + que VI.2.3.1 Grau comparativu, igual de + alverbiu + que XIV.1.1 Grau comparativu, igual de + axetivu + que VI.2.3.1 Grau comparativu, lo mesmo de + alverbiu + que XIV.1.1 Grau comparativu, lo mesmo de + axetivu + que VI.2.3.1 Grau comparativu, lo mesmo que VI.2.3.1 Grau comparativu, ms + alverbiu + que XIV.1.1 Grau comparativu, ms + axetivu + que VI.2.3.1 Grau comparativu, menos + alverbiu + que XIV.1.1 Grau comparativu, menos + axetivu + que VI.2.3.1 Grau comparativu, meyor VI.2.3.1, XIV.1.1 Grau comparativu, peor VI.2.3.1, XIV.1.1 Grau comparativu, tan + alverbiu + como XIV.1.1 Grau comparativu, tan + axetivu + como VI.2.3.1 Grau superlativu, el (la, lo, los, les) + ms + axetivu + de VI.2.3.2 Grau superlativu, el (la, lo, los, les) + menos +

ndiz alfabticu de materies

axetivu + de VI.2.3.2 Grupos consonnticos en cultismos IV.4 Grupos consonnticos finales nos cultismos IV.4.14 Grupos consonnticos iniciales nos cultismos IV.4.4 Grupos consonnticos IV.3.2 / 3.4 Grupu combinu XXII.3.1 Grupu combinu: concordancia de nmberu XXII.3.3 Grupu combinu: concordancia de xneru XXII.3.3 Grupu combinu: preposiciones XXII.3.4 Grupu interdependiente XXII.4 / 4.1 / 4.2 Grupu nominal: allugamientu de los demostrativos XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.6.2 Grupu nominal: allugamientu de los indefinos XXII.2.2 Grupu nominal: allugamientu de los interrogativos XXII.2.2 Grupu nominal: allugamientu del axetivu VI.2.1.2 Grupu nominal: artculu XXII.2.8.3 Grupu nominal: categora alverbial XXII.2.1 Grupu nominal: categora axetiva XXII.2.1 Grupu nominal: categora sustantiva XXII.2.1 Grupu nominal: combinacin XXII.3 Grupu nominal: concordancia de los demostrativos XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de los esclamativos XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de los indefinos XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de los interrogativos XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de los pronomes XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de masculn y femenn XXII.2.3.2 A) Grupu nominal: concordancia de neutru del axetivu pospuestu XXII.2.3.2 a) / 2.3.2 b) Grupu nominal: concordancia de nmberu XXII.2.3.1 Grupu nominal: concordancia de xneru XXII.2.3.2 Grupu nominal: concordancia XXII.2.3 Grupu nominal: construcciones partitives XX.2.12 Grupu nominal: coordinacin o yustaposicin XXII.1 Grupu nominal: coordinacin XXII.3.2 Grupu nominal: demostrativos XXII.2.2 / 2.6.2 / 2.8.2 / 2.8.3 Grupu nominal: estructura XXII.1

Grupu nominal: indefinos XXII.2.2 / 2.8 / 2.12 Grupu nominal: interrogativos XXII.2.10 / 2.12 Grupu nominal: numberales cardinales XXII.2.2 / 2.9.1 / 2.11 Grupu nominal: numberales fraccionarios XXII.2.9.4 Grupu nominal: numberales multiplicativos XXII.2.9.3 Grupu nominal: numberales ordinales XXII.2.2 / 2.9.2 Grupu nominal: posesivos XXII.2.2 / 2.7.1 / 2.7.2 Grupu nominal: pronomes tnicos XXII.2.11 Grupu nominal: subordinacin XXII.2.1 / 2.4 Grupu nominal: trminos subordinaos na concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Grupu nominal: trminos subordinaos XXII.2.2 Grupu nominal: trminu principal na concordancia neutra XXII.2.3.2 b) Grupu nominal: yustaposicin XXII.3.2 Grupu sintagmticu XXII.1, XXIII.2.1 Grupu verbal XXII.1 -Gua / -ges, terminacin de plural VII.3.2 c) Guapamente, alverbiu de dulda XIV.5.7 Gei, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Guin curtiu I.2.4 Guin llargu I.2.5 Guiru ~ guira, interxeicin XV.1.2 H I.1.2.2 . H. I.1.1.2 Haber, verbu irregular XVI.13.3.3, XXIII.3.1.4 Haber + participiu, perfrasis XVI.14.3 Haber (a) + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 Haber (de) + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 Haber que + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 Hacia ~ haza, preposicin XIX.1 / 4.12 / 4.12.2 / 4.12.1 a) Hai, verbu haber XXIII.3.1.4 Hasta ~ fasta, preposicin XIX.1 / 4.11 / 4.11.1 / 4.11.2 Haza ~ hacia, preposicin XIX.1/ 4.12 / 4.12.2 / 4.12.1 a) Hecto-, prefixu XXI.3.3 Helio-, raz afixa XXI.4.2 Hemi-, prefixu XXI.3.3 Hexa-, prefixu IV.4.15 b) Hiatos IV.2.3 / 2.3.1, XVI.12.4 Hiatos: acentu V.3.3 Hiatos: adautacin nos cultismos IV.2.3.1, V.3.3 b) Hidro-, prefixu XXI.3.3 Hiper-, prefixu XXI.3.1 d) / 3.3 Hipo-, prefixu XXI.3.3 Ho ~ hom, interxeicin y apcope XV.5.2.1,
413

ndiz alfabticu de materies

XXI.6.1 I, vocal tona II.3.1.2 I-, prefixu XXI.3.3 -I, terminacin II.3.2.3 -I final, apcope XVI.13.2.2 -I final nos topnimos II.3.2.3 i) -I / -is, terminacin de plural VII.3.2 f) -a, sufixu XXI.3.2.2 -Iapu -iapa, sufixu XXI.3.2.2 -Iar, sufixu y terminacin verbal XVI.12.5, XXI.3.2.2 / 3.4 / 5.1 -Iatu -iata -iato, sufixu XXI.3.2.2 -Ible, sufixu XXI.3.2.2 -Ic-, infixu XXI.3.4 -Icar, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Ich-, infixu XXI.3.4 -Icia-, sufixu XXI.3.2.2 -Iciar, sufixu XXI.5.1 -Iciu, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Icu -ica -ico, sufixu XXI.3.2.2 -Icu -ica -ico, sufixu XXI.3.2.2 -Ida / -es, terminacin y sufixu VII.3.2 c), XXI.3.2.2 -Id, sufixu XXI.3.2.2 Identificadores, indefinos XI.4.1 Ie, diptongu II.3.1.1 b), IV.2.1.1, XVI.13.1.1 -Ie -io, desinencies verbales reduces en -e, -o XVI.13.2.1 -Iegu -iega -iego, sufixu XXI.3.1 d) / 3.2.2 / 3.4 -Iellu -iella -iello, sufixu III.2.9 a) / 2.9 b), XXI. 3.1 c) / 3.2.2 -Iense, sufixu XXI.3.2.2 -Iente, sufixu XXI.3.2.2 -Ientu -ienta -iento, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -Ificar, sufixu XXI.3.2.2 -ficu -fica -fico, sufixu XXI.3.2.2 -Ig-, infixu XXI.3.4 Igual, alverbiu de dulda XIV.5.7 Igual de + alvebiu + que, grau comparativu XIV.1.1 Igual de + axetivu + que, grau comparativu VI.2.3.1 -Il-, infixu XXI.3.4 -Il, sufixu XXI.3.2.2 -Im-, infixu XXI.3.4 Im-, prefixu II.3.1.2 c), XXI.3.3 Imperatives o apellatives, interxeiciones XV.4.2 / 5.2 Imperativu, mou verbal II.3.2.2 b) / 3.2.3 f), XVI.5.3 / 9.1 / 9.5 / 13.1.1 / 13.1.2, XX.3.1, XXIII.3.2.6 / 4.2 Imperativu singular de los verbos de la 2 y 3
414

conxugacin II.3.2.3 f) Imperfeutives, perfrasis XVI.14.1 / 14.2 Imperfeutivos o durativos, verbos XVI.2.1.1 Imperfeutu dindicativu, tiempu verbal XVI.7 / 9.3, XXIII.3.1.1 Imperfeutu de suxuntivu, tiempu verbal XVI.9.6 / 11, XXIII.3.1.1 Impersonales, verbos XVI.4, XXIII.3.1.4 Impersonalid XI.3.1, XVI.4, XXIII.3.1.4 Impersonalizador se XXIII.3.1.4, XXIV.2.3 Implementu XXIII.3.2.1 Imprecises o xenriques, referencies XVIII.1.4.3, XXII.2.3.2 b), XXIV.4.1.2 / 4.1.4 Improductivos, afixos XXI.3.1 c) Impropies o impures, interxeiciones XV.4.1 Impropies, preposiciones XIX.4.5 In- ~ im-, prefixu II.3.1.1 d) / 3.1.2 c), XXI.3.3 -n -ina -ino -inos -ines, sufixu y terminacin II.3.1.2 c), IV.2.1 b), VII. 1.1 b) / 2.2.1 / 3.2 j), XIV.2, XXI.3.2.2, XXI.3.1 a) / 3.1 b) / 3.1 c) / 3.1 d) / 3.2.2 / 3.3 / 3.4 -In-, infixu XXI.3.4 Incidental, complementu XXIII.3.8 Incoatives, perfrasis XVI.14.1 Incoativos, verbos XVI.2.1.1 Incrementu alverbial -na XIV.2 Incrementu alverbial -s XIV.2 Incrementu reflexivu XVI.12.6, XXIII.3.4.2 Incrementu -na nos alverbios XIV.2 Incrementu -s nos alverbios XIV.2 Inda que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Indefinos XXII.2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.3.2 b) / 2.8.1 / 2.12, XXIII.3.7.3, XXIII.4.3 b) / 4.3 d) Indefinos, xuntures d XXII.2.8 Indefinos: alverbializacin X.2.1.1, XI.1 / 2.2.1, XXII.2.4.2 d), XXIII.3.7.3 Indefinos: allugamientu antepuestu o pospuestu XXII.2.2 Indefinos: carauterstiques xenerales XI.1 Indefinos: concordancia nel grupu nominal XXII.2.3.1 Indefinos: construccin partitiva X.2.1.1, XI.2.2.1, XXII.2.3.2 b) / 2.8.2 / 2.12 Indefinos cada + n, contraicin XI.3.1 Indefinos con artculu XXII.2.8 / 2.8.1 / 2.8.3 Indefinos cuantificadores XI.2.1, XI.2.2, XXII.2.8.1 / 2.12, XXIII.3.7.3 Indefinos esistenciales XI.3.1, XXII.2.8.2 Indefinos identificadores XI.4.1, XXII.2.8.3 Indefinos negativos con negacin nun XI.3.1, XXIII.4.3 b) Indefinos nel grupu nominal XXII.2.2 / 2.8 / 2.12

ndiz alfabticu de materies

Indefinos neutros XI.2.1.2 / 2.2.1 / 3.2, XXII.2.3.2 b) Indefinos y allugamientu de los pronomes tonos XXIII.4.3 b) Indefinu abondu -a -o XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 Indefinu l V.3.6.1 b), XI.4.1 Indefinu bastante XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 Indefinu cada III.3.3, XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 Indefinu cualquiera ~ cualesquiera XI.3.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 Indefinu dalgo XI.3.1 / 3.2, XXII.2.8.2 Indefinu dalguin XI.3.1 / 3.2 Indefinu dalgn -una -uno XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 / 2.8.3 / 2.12 Indefinu dalu ~ dal dala dalo XI.3.1 / 3.2 Indefinu dambos -es XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 Indefinu daqu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.8.2 Indefinu daquin XI.3.1 / 3.2 Indefinu dl della dello dellos delles V.3.6.1 b), XI.3.1 / 3.2, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 / 2.12 Indefinu dello y el neutru XI.3.1 Indefinu dems XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 Indefinu demasiu -ada -ao XXII.2.2 / 2.8.1 Indefinu emtrambos -es XI.4.1 / 4.2, XXII.2.8.3 Indefinu ms XXII.2.2 / 2.8.1 Indefinu menos XXII.2.2 / 2.8.1 Indefinu mesmu -a -o XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 / 2.11, XXIII.3.3.2 Indefinu milenta XII.2.2 Indefinu munchu -a -o XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 Indefinu nada XI.3.1 / 3.2, XXII.2.8.2 Indefinu naide XI.3.1 / 3.2 Indefinu nengn ~ nengunu -una -uno XI.3.1 / 3.2 Indefinu otru -a -o XI.3.1 / 4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 Indefinu pocu -a -o XXII.2.8.1 / 2.12 Indefinu quienquiera XI.3.1 / 3.2 Indefinu tal ~ talu tala talo XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 / 4.3, XXV.1.1 Indefinu tou toa too II.4 b), VIII.1.2.2, XXII.2.2 / 2.4.2 d) / 2.8.1 / 2.11 / 2.12 Indefinu tou toa too + artculu, contraiciones VIII.1.2.2 Indefinu un ~ n ~ unu una uno V.3.6.1 b), XI.3.1 / 3.2 / 4.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.2 / 2.8.3 Indicativu, mou verbal XVI.5.1, XXIII.4.2 ndices funcionales de suplementu XXIII.3.4.1 ndices funcionales prepositivos XIX.3.2

Indiferencia al nmberu nos sustantivos VII.3.1.1 Indireutes, interrogaciones o entrugues XVIII.1.1, XXII.2.9.3 Indireutos, interrogativos XXIII.4.3 a), XXV.2.1 Individuales, nomes o sustantivos VI.1.2.2 ndiz funcional de complementu direutu XXIII.3.2.2 ndiz funcional de complementu indireutu XXIII.3.3.1 Infinitivu III.3.1, XIII.3.1.3 a), XVI.5.3 / 10.1 / 10.2 / 10.3 / 10.1 / 14, XIX.4.7.3, XXIII.2.1 / 4.4.1 a) / 4.4.1 b), XXIV.3.1 / 4.1.1 D) Infinitivu, perfrasis d XVI.14.1, XIX.4.13.3 Infinitivu: concordancia de neutru XVI.10.3, XXIV.4.1.1 d) Infinitivu: construccin acabante + infinitivu XVI.10.4.1, XIX.5 Infinitivu: construccin al + infinitivu XVI.10.3.1 Infinitivu + pronome tonu III.3.1, XIII.3.1.3 a) Infinitivu con artculu XVI.10.3 Infinitivu y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.4.1 Infixos XXI.3 / 3.4 Infixu -ac- XXI.3.4 Infixu -ad- XXI.3.4 Infixu -ag- XXI.3.4 Infixu -al- XXI.3.4 Infixu -am- XXI.3.4 Infixu -ar- XXI.3.4 Infixu -az- XXI.3.4 Infixu -c- XXI.3.4 Infixu -ec- XXI.3.4 Infixu -ed- XXI.3.4 Infixu -ern- XXI.3.4 Infixu -et- XXI.3.4 Infixu -ic- XXI.3.4 Infixu -ich- XXI.3.4 Infixu -ig- XXI.3.4 Infixu -il- XXI.3.4 Infixu -im- XXI.3.4 Infixu -in- XXI.3.4 Infixu -ol- XXI.3.4 Infixu -ot- XXI.3.4 Infixu -x- XXI.3.4 Infixu -z- XXI.3.4 Infra-, prefixu II.3.1.2 c), XXI.3.3 Iniciales mayscules I.3 Inmovilizacin morfolxica y neutru VI.2.5 b), XIV.3, XIV.5.1.3, XVI.14, XXI.3.2 c) / 3.4.1, XXII.2.4.2 b), XXIII.3.7.3 Inter-, prefixu II.3.1.2 c), XXI.3.3
415 415

ndiz alfabticu de materies

Interdependencia XXII.1 / 4, XXV.2 / 2.3.3 Interrogacin estensa XXIII.1.1.1 Interrogacin intensa XXIII.1.1.1 Interrogacin o entruga, signos d I.2.6 Interrogacin XVIII.1.1 Interrogacin, signos d I.2.6 / 3 c), XVIII.1.1 Interrogaciones direutes XVIII.1.1 / 1.4.1 Interrogaciones indireutes XVIII.1.1, XXII.2.9.3 Interrogatives, oraciones XVI.5.1, XVIII.1.1 / 1.14 Interrogativos II.3.2.5 d), V.3.6.2, XX.3.1, XVIII.1, XXII.2.2 / 2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.3.2 b), XXIII.1.1.1 / 4.3 c) / 4.4.1 b), XXIV.4.1.1 I) / 4.1.1 J) Interrogativos: acentu V.3.6.2 Interrogativos: alverbializacin XXIII.3.7.3 Interrogativos: carauterstiques xenerales XVIII.1.1 Interrogativos: concordancia nel grupu nominal XXII.2.3.1 Interrogativos: contenos XVIII.1.3 Interrogativos: formes XVIII.1.2 Interrogativos indireutos XXIII.4.3 a), XXV.2.1 Interrogativos nel grupu nominal XXII.2.10 / 2.12 Interrogativos y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.3 c) / 4.4.1 b) / 4.4.1 b) Interrogativos y esclamativos neutros como referentes XXII.2.3.2 b) Interrogativu, enunciu XV.1.1, XXIII.1.1.1 Interrogativu quin V.3.6.2 Interrogativu a V.3.6.2, XVIII.1.2 / 1.4.4, XXV.2.1 Interrogativu cmo V.3.6.2, XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.6, XXV.2.1 Interrogativu cul ~ culu cula culo XVIII.1.1 / 1.2 / 1.3 / 1.4 / 1.4.3, XXV.2.1 Interrogativu culo y el neutru XVIII.1.4.3 Interrogativu cundo V.3.6.2, XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.5, XXV.2.1 Interrogativu cunto y el neutru XVIII.1.4.7 Interrogativu cuntu cunta cunto XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.7, XXII.2.10, XXIII.3.7.3, XXV.2.1 Interrogativu nde V.3.6.2, XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.4 Interrogativu qu V.3.6.2, XVIII.1.1 / 1.4 / 1.4.1 / 1.4.3, XXV.2.1 Interrogativu quin XVIII.1.1 / 1.3 / 1.4 / 1.4.2, XXV.2.1 Interrogativu V.3.6.2, XVIII.1.1 / 1.2 / 1.3 / 1.4 / 1.4.4, XXIV.4.1.2 XXIV.4.1.1 e), XXV.2.1
416

Interrogativu con pronomes enclticos XVIII.1.4.4 Interrogativu lu la lo los les XVIII.1.4.4 Interxectiva, fras XXIII.1.1.2 Interxectivu, enunciu XXIII.1.1.1 Interxeicin V.3.6.1 b), XV.5.2.1 Interxeicin acui XV.5.2.1 Interxeicin ah V.3.6.1 b) interxeicin coime ~ coima XV.1.2 Interxeicin degorriu ~ degorrios XV.1.2 interxeicin guiru ~ guira XV.1.2 Interxeicin ho ~ hom XV.5.2.1 interxeicin nin ~ nina XV.1.2 Interxeicin nucleu de fras XXIII.1.1.2 Interxeiciones apellatives o imperatives XV.4.2 / 5.2 Interxeiciones espletives XV.4.2 / 5.4 Interxeiciones impropies o impures XV.4.1 Interxeiciones onomatopyiques XV.4.2 / 5.1 Interxeiciones parenttiques XV.1.1 d) Interxeiciones propies o pures XV.4.1 Interxeiciones sintomtiques o emocionales XV.4.2 / 5.3 Interxeiciones: contenu XV.2 Interxeiciones: menes XV.4 Intra- ~ intro-, prefixu II.3.1.2 c), XXI.3.3 Intransitivos, verbos XVI.2.1.2, XXIII.3.2.3 / 3.2.6 -In ~ -n, sufixu XXI.3.2.2 -In -iona -in u -n -ona -n, sufixu XXI.3.2.2 -Iondu -ionda -iondo, sufixu XXI.3.1 c) / 3.2.2 -Ipiar, sufixu XXI.3.2.2 -Ipu -ipa, sufixu XXI.3.2.2 -Iquiar, sufixu XXI.3.2.2 -Iqun -iquina -iquino, sufixu XIV.2, XXI.3.2.2 -Ir, sufixu XXI.3.1 b) Irregulares, participios XVI.13.2.5 Irregulares, verbos XVI.13 Irregularidaes na raz o lexema verbal XVI.13.1 Irregularidaes ortogrfiques nel verbu XVI.12 Irregularidaes peculiares de dellos verbos XVI.13.3 Irregularidaes verbales nes desinencies XVI.13.2 -Is, terminacin II.3.2.3 -Iscar, sufixu XXI.3.2.2 -Iscu -isca -isco, sufixu XXI.3.2.2 -simu -sima -simo, sufixu VI.2.3.2 c), XIV.1.1 c) / 2, XIV.2 XXI.3.2.2 -Ismu, sufixu XXI.3.2.2 -Isquiar, sufixu XXI.3.2.2 -Ista, sufixu XXI.3.1 d) / 3.2.2 Iteratives, perfrasis XVI.14.1

ndiz alfabticu de materies

Iterativos o frecuentativos, verbos XVI.2.1.1 -Itis, sufixu XXI.3.2.2 -Itu -ita -ito, sufixu XXI.3.2.2 / 3.4 -It, sufixu XXI.3.2.2 -u, sufixu XXI.3.2.2 -u -a -o, sufixu y terminacin III. 2.3 a) / 2.3h / 2.9 a) / 2.9 b), VII.1.3 b) / 2.2.1 / 3.2 a), XXI.3.2.2 -u -ida -o, sufixu o terminacin III.2.3 a), VII.1.3 b) / 2.2.1 / 3.2 a) / 3.2 c), XXI.3.2.2 -voru -vora -voro, sufixu XXI.3.2.2 -xenu -xena -xeno, sufixu XXI.3.2.2 -Iyu -iya -iyo, terminacin III.2.9 a) / 2.9 b) -Izar, sufixu XXI.3.2.2 / 5.1 -Izu, sufixu XXI.3.2.2 -Izu -iza -izo, sufixu XXI.3.2.2 L, artculu femenn apostrofu VIII.1.1.2 L, artculu masculn apostrofu VIII.1.1.1 a) / 1.1.1 b) L, artculu masculn apostrofu VIII.1.1.1 b) / 1.1.3 b) / 1.1.3 d) La, artculu femenn singular II.4 a) VIII.1 / 1.1 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 La, pronome personal tonu I.2.4 b), III.3.1, XIII.3.1.1 La artculu: apostrofacin VIII.1.1.2 / 1.1.3 La cuenta, locucin alverbial XIV.6 La mio, la to, la so, posesivu XXII.2.7.1 Latente, trespositor XXII.2.4.2 a) Lena, afresis XXI.6.1 Les, artculu femenn plural VIII.1 /1.2 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 Les, pronome personal tonu I.2.4 b), III.3.1, XIII.3.1.1 Leuco- ~ lleuco-, raz afixa XXI.4.2 Lexema alverbial XIV.2 Lexema axetivu VI.2.1.1 Lexema sustantivu VI.1.1 Lexema verbal XVI.2 / 2.1 / 2.1.1 / 10.5, XXIII.2.1 / 3.1.1 / 3.1.3 / 3.2.1 Lexema XXI.1.1.1 Lexemes cenciellos o simples XXI.1.1.1 Lexemes complexos XXI.1.1.1 / 2 / 4.2 Lxicu, signu XXI.1.1.1 Lxicu, suxetu XVI.2.2 / 10.2 / 10.3, XVIII.1.1, XXII.4, XXIII.2.1 / 3.1 / 3.1.1 / 3.1.4 / 3.2.4, XXV.2.1 / 2.2.1 / 2.2.5 Lino, afresis XXI.6.1 Lito-, raz afixa XXI.4.2 Ll I.1.2.1 .. L.l I.1.2.1 Ll- y l- iniciales nos cultismos IV.4.1.1 b)

-Ll- y -l- interiores IV.4.1.2 Llanes, acentu nes pallabres V.2.2 / 3.1 b) Llegar / llegase (a), verbu XXIII.3.4.2 Llegar a + infinitivu, perfrasis XVI.14.1 Lletra d III.2.3 Lletra h III.2.12 Lletra j I.1.3 Lletra k I.1.3 Lletra w I.1.3 Lletra x III.2.7 / 2.8, IV.4.15 Lletres b y v III.1.5 / 2.2 Lletres c y qu III.2.1, XVI.12.4 Lletres c y z III.2.6, XVI.12.4 Lletres g y gu III.2.4 / 2.5, XVI.12.4 Lletres ll y l IV.4.1 Lletres ll y y III.29 Lletres n y m III.2.10 Lletres r y rr III.2.11 Lletres mayscules I.3, V.3.2 Lletres y fonemes I.1 Llevar + participiu, perfrasis XVI.14.3 Llevar + xerundiu, perfrasis XVI.14.2 Lloe, alverbiu de llugar XIV.5.1 Lloe (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Llu lla llo llos lles, pronome XIII.3.1.1 Llueu, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), II.3.2.5 g), XIV.5.2 Llueu (de), locucin prepositiva XIV.1, XIX.6 Llugar, alverbios de IX.3.2.2, XIV.5.1 Llugar, conxunciones de XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Llugar, oraciones de XXV.2.3.1 Llustru, coleutivu XII.6.4 Lo, artculu neutru II.3.2.4 i), VIII.1 / 1.1.3 a) / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3, XXII.2.3.2 b), XXIV.4.1.1 e) / 4.1.1 h) / 4.1.1 G) / 4.1.1 H) / 4.1.1 I) Lo, pronome tonu neutru I.2.4 b), II.3.2.4 j), III.3.1, XIII.3.1.1, XXIV.2.1 / 4.1.2 Lo + axetivu neutru XXIV.4.1.1 e) Lo + preposicin + nome XXIV.4.1.1 g) Lo malu que ye, construccin XXIV.4.1.1 f) Lo mesmo de + alverbiu + que, grau comparativu XIV.1.1 Lo mesmo de + axetivu + que, grau comparativu VI.2.3.1 Lo mesmo que, grau comparativu VI.2.3.1 Locuciones alverbiales XIV.6, XIX.4.1.3 / 4.5.3 / 4.7.3 / 4.9.3 / 4.15.3 Locuciones alverbiales, terminaciones -o, -u II.3.2.4 o), II.3.2.5 f) Locuciones alverbiales: menes XIV.6 Locuciones conectives XX.2.3
417

ndiz alfabticu de materies

Locuciones conxuntives XX.3.3 Locuciones prepositives XIV.1, XIX.4.14.1 / 4.15.3 / 6, XX.3.3, XXII.4.1 Los, artculu masculn plural VIII.1 / 1.2.1 / 1.2.2 / 2.2, X.1.1 / 3.3 Los, pronome personal tonu I.2.4 b), III.3.1, XIII.3.1.1 Lotru da, locucin alverbial XIV.6 -Loxa, raz afixa XXI.4.2 Lu la lo los les, pronome tonu XVIII.1.4.4 / 2 b), XXIII.3.2.1 Lu, pronome personal tonu I.2.4 b), II.3.2.5 e), III.3.1, XIII.3.1.1 M, pronome personal tonu me apostrofu XIII.3.1.2 -M final de slaba nos cultismos IV.4.12 Magar que, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Mal, alverbiu de mou XIV.5.3 Mal a gustu, locucin alverbial, XIV.6 Malapenes ~ malpenes, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Malsonantes, espresiones XV.3 / 4.1 b) Man-, raz prefixa XXI.4.2 Maana, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Mrxenes silbicos IV.1 Mas, conxuncin adversativa V.3.6.1 b), XX.2.2.3, XXII.3.2, XXV.1.1 Ms, alverbiu de cantid V.3.6.1 b), XII.4.1 / 5.1, XIV.5.4., XXII.2.4.2 f) / 2.9.3 Ms, indefinu XI.2 / 2.2.1 / 2.2.2, XXII.2.2 / 2.8.1 Ms + alverbiu + que, grau comparativu XIV.1.1 Ms + axetivu + que, grau comparativu VI.2.3.1 Masculn nel axetivu II.3.2.5 b), VI.1.3 / 2.1.1, VII.1.2, Masculn nel sustantivu VI.1.1 / 1.3, VII.1.1 / 1.4 Masculn y femenn nel grupu nominal: concordancia XXII.2.3.2 A) Masque, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Mayscules I.3, V.3.2 Me, pronome personal tonu II.4 a), III.3.1, XIII.3.1.1 Me: apostrofacin XIII.3.1.2 Me, te, se, pronome tonu XXIII.3.1.4 / 3.2.4 / 3.2.5 / 3.3.2 / 3.3.3 -Me, terminacin IV.4.13 c) Mediu, met ~ metada, fraccionariu XII.5.2 -Men, terminacin culta IV.4.13 c) Menos, alverbiu de cantid XIV.1.1 / 5.4, XXII.2.4.2 f) / 2.9.3 Menos, indefinu XI.2 / 2.2.1 / 2.2.2, XXII.2.2 /
418

2.8.1 Menos, preposicin impropia XIX.5 Menos + alverbiu + que, grau comparativu Xiv.1.1 Menos + axetivu + que, grau comparativu VI.2.3.1 -Menta, sufixu XXI.3.2.2 Mentanto, alverbiu de tiempu II.3.2.4 ), XIV.5.2 Mentanto, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 -Mente, sufixu dalverbios en V.3.5, VI.2.5 a), XII.3.4, XIV.2 / 3 / 5.3, XXI.3.1 b) / 3.2.1 c) / 3.2.2, XXII.2.4.2 d), XXIII.3.7.3 -Mentu sufixu XXI.3.2.2 Mesmo ~ mesmamente, alverbiu de dulda XIV.5.7 Mesmu -a -o, indefinu XI.4.1 / 4.2, XXII.2.2 / 2.8.3 / 2.11, XXIII.3.3.2 Meta-, prefixu XXI.3.3 Met, fraccionariu XXII.2.9.4 Met, preposicin impropia XIX.5 Metada, fraccionariu XXII.2.9.4 Metallingstiques, referencies XXIV.4.1.1 K) Metanes ~ metanos, alverbiu de llugar XII.5.2, XIV.5.1 Metanes ~ metanos, preposicin impropia XIX.5 Metro, apcope II.3.2.4 c) Metro-, raz afixa XXI.4.2 Metru, sustantivu II.3.2.4 c) -Metru, raz afixa XXI.4.2 Meyor, alverbiu de mou XIV.5.3 Meyor, grau comparativu VI.2.3.1, XIV.1.1 Mi ~ min, pronome personal tnicu XIII.2.1.1 Micro-, prefixu XXI.3.3 -Mienta, sufixu XXI.3.2.2 Mientres, alverbiu de tiempu XIV.5.2 Mientres (que), trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 -Mientu, sufixu XXI.3.1 d) / 3.2.2 Migayu, espresin de cantid XIV.5.4 Migo, pronome personal tnicu XIII.2.1.1 Mil un, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Mil venti, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Mil, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Milavu, numberal fraccionariu XII.5.2 Milenta, indefinu y numberal XII.2.2 Milsimu, numberal fraccionariu XII.5.2 Milsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Mili-, prefixu XXI.3.3 Millar, coleutivu XII.6.2 Milln, numberal XII.2.2 / 3.3 / 6.2 Millonavu, numberal fraccionariu XII.5.2

ndiz alfabticu de materies

Millnsimu, numberal fraccionariu XII.5.2 Millonsimu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Min ~ mi, pronome personal tnicu X.3.4, XIII.2.1.1 Mio mios, posesivu X.1.2.1 Mio to so, posesivos XXII.2.7.1 Mirar / mirar (de) / mirar (por), verbu XXIII.3.4.2 Mu -a -o, posesivu X.1.2.2, XXII.2.7.1 Modales, conxunciones XX.3.2.2, XXIII.4.3 a) Modales, oraciones XXV.2.3.1 Monema XXI.1 Mono-, prefixu XXI.3.3 Monoslabos IV.1, V.3.6, XI.3.1 Morfema de nmberu XXI.1.1.2 Morfema verbal danteriorid XVI.7, XXI.1.1.2 Morfema verbal daspeutu XVI.7, XXI.1.1.2 Morfema verbal de mou XVI.5, XXI.1.1.2 Morfema verbal de nmberu XVI.3 Morfema verbal de tiempu o perspeutiva XVI.6, XXI.1.1.2 Morfema XXI.1.1.2 Morfemes del axetivu VI.2.1.1 Morfemes del sustantivu VI.1.1 Morfemes o desinencies verbales XVI.2 / 2.1 / 2.2, XXIII.2.1 Morfemes oxetivos del verbu XVI.2.2 Morfo-, raz afixa XXI.4.2 -Morfu, raz afixa XXI.4.2 Mos, pronome personal tonu II.3.2.4 r), III.3.1, XIII.3.1.1 Mos nos vos, pronomes tonos XXIII.3.2.5 / 3.3.2 Mou imperativu del verbu II.3.2.2 b) / 3.2.3 f), XVI.5.3 / 9.1 / 9.5 / 13.1.1 / 13.1.2, XX.3.1, XXIII.3.2.6 / 4.2 Mou indicativu del verbu XVI.5.1, XXIII.4.2 Mou potencial del verbu XVI.5.2, XXIII.3.1.1 Mou suxuntivu del verbu XVI.5.1 / 5.3 / 10.3.1, XXIII.4.2 Mou, morfema verbal XVI.5, XXI.1.1.2 Movimientu, verbos de XXIII.3.2.6 Mui, alverbiu de cantid XIV.5.4, XXII.2.4.2 d) Multi-, prefixu XXI.3.3 Mltiple ~ mltiplu, multiplicativu XII.4.2 Multiplicativos, numberales VI.2.3.1, XII.4, XXIII.3.7.1, XXV.2.3.2 C) Muncho, alverbiu de cantid XIV.5.4, XXII.2.4.2 d) Munchu -a -o, indefinu XI.2 / 2.1, XXII.2.2 / 2.6.1 / 2.8.1 -N final de slaba y de pallabra nos cultismos

IV.4.13 Nabertal, locucin alverbial, XIV.6 Nabondo ~ dabondo, locucin alverbial II.3.2.4 o), XIV.6 Nandecha, locucin alverbial, XIV.6 Nayn, locucin alverbial, XIV.6 Nefeutu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 -Na, incrementu alverbial XIV.2 -Na, -ina, sufixu de femenn VII.1.3 e) Na, no, nes, nos, contraicin XIX.4.9.1 Na lluna, locucin alverbial, XIV.6 Nada, alverbiu de cantid XIV.5.4 Nada, indefinu XI.3.1 / 3.2, XXII.2.8.2 Nada: espresiones de contenu asemeyu XI.3.1, XIV.5.4 Naide, indefinu XI.3.1 / 3.2 Nami, alverbiu de cantid XIV.5.4, Nami, trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Nams (que), trespositor de verbu a alverbiu XX.3.2.2 Naquel ~ naquelli naquella naquello, contraicin IX.1.1, XIX.4.9.1 Negacin, alverbios de XIV.5.6 Negacin non XX.2.2.3, XXII.3.2 Negacin nun XX.2.2.1 / 2.2.3, XXII.3.2, XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b), XXV.1.1 Negacin nun con indefinos negativos XI.3.1, XXIII.4.3 b) Negacin nun y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b) Negar / negase (a), verbu XXIII.3.4.2 Negatives, oraciones XXII.2.8.2, XXV.1.2 Nel aire, locucin alverbial XIV.6 Nel cabu, locucin alverbial XIV.6 Nel casu de que, locucin conxuntiva XX.3.3 Nel fondu, locucin alverbial II.3.2.5 f), XIV.6 Nel interior, locucin alverbial XIV.6 Nel intre, locucin alverbial XIV.6 Nel mediu de, locucin prepositiva XIX.6 Nel mediu tiempu, locucin alverbial XIV.6 Nel na no nos nes, contraicin V.3.6.1 b), VIII.1.2.1 Nl ~ nelli nella nellocontraicin V.3.6.1 b), XIII.2.1.2 Nengn ~ nengunu nenguna nenguno indefinu XI.3.1 / 3.2 Nengn y nengunu XI.3.1, XXII.2.2 / 2.6.1 Nenyuri ~ nenyures, alverbiu II.3.2.3 g), XIV.5.1 Neo-, prefixu XXI.3.3 Neoloxismos XXI.2 -Nes, terminacin de plural VII.3.2 Neses, construccin alverbial IX. 3.2.2
419

ndiz alfabticu de materies

Neses condiciones, locucin alverbial XIV.6 Nesi nesa neso, contraicin IX.1.1, XIX.4.9.1 Nesi casu, locucin alverbial XIV.6 Neso, construccin alverbial IX. 3.2.2 Nestes, construccin alverbial IX. 3.2.2 Nesti nesta nesto, contraicin IX.1.1, XIX.4.9.1 Nesto, construccin alverbial IX. 3.2.2 Neutralizacin de /k/ y /g/ III.1.8 Neutralizacin de /l/ y /l / III.1.17 Neutralizacin de /m/, /n/ y /n/ III.1.15 Neutralizacin de /p/ y /b/ III.1.5 Neutralizacin de /t/ y /d/ III.1.6 Neutralizacin de consonantes I.1 Neutru: allugamientu del axetivu nel grupu nominal XXII.2.3.2 b) Neutru: alverbializacin daxetivos XIV.3 Neutru: artculu lo II.3.2.4 i), VIII.2.2, XXII.2.3.2 b), XXIV.4.1.1 E) / 4.1.1 F) / 4.1.1 G) / 4.1.1 H) / 4.1.1 I) Neutru: ausencia na concordancia antepuesta XXII.2.3.2 b) Neutru: axetivos de tres terminaciones VII.2.2.1 Neutru: axetivos sustantivaos XXII.2.3.2 b) Neutru: carauterstiques xenerales VII.2.1 Neutru: concordancia col infinitivu XVI.10.3, XXIV.4.1.1 d) Neutru: concordancia cola construccin lo malu que ye XXIV.4.1.1 F) Neutru: concordancia con referencies metallingstiques XXIV.4.1.1 K) Neutru: concordancia del atributu XXIV.4.1 Neutru: concordancia del axetivu pospuestu XXII.2.3.2 a) / 2.3.2 b) Neutru: construccin partitiva XXII.2.12 Neutru: demostrativos II.3.2.4 f), XXII.2.3.2 b) / 2.6.2, XXIV.2.1 Neutru: indefinos XI.2.1.2 / 2.2.1 / 3.2, XXII.2.3.2 b) Neutru: indefinu dello XI.3.1 Neutru: inmovilizacin morfolxica XXI.3.4.1, XXII.2.4.2 b), XXIII.3.7.3 Neutru: interrogativu culo XVIII.1.4.3 Neutru: interrogativu cunto XVIII.1.4.7 Neutru: numberales ordinales XXII.2.3.2 b) Neutru: participiu de perfrasis verbales XVI.14.3 Neutru: posesivos II.3.2.4 f), X.1.1 c) / 1.2 b), XXII.2.3.2 b) Neutru: pronome ello XXII.2.3.2 b) / 2.11 Neutru: pronome lo II.3.2.4 j), XXIV.2.1 / 4.1.2 Neutru: pronomes tnicos XIII.2.2.1 Neutru: referentes demostrativos XXII.2.3.2 b) Neutru: referentes indefinos XXII.2.3.2 b)
420

Neutru: referentes interrogativos y esclamativos XXII.2.3.2 b) Neutru: referentes XXII.2.3.2 b), XXIV.4.1.1 C) Neutru: relativu cuanto XVII.4.4 Neutru: trminos principales na concordancia del atributu XXIV.4.1.1 Neutru: trminos subordinaos de la concordancia VII.2.1 Neutru: trminos subordinaos na concordancia nel grupu nominal XXII.2.3.2 b) Neutru: trminu principal de la concordancia nel grupu nominal XXII.2.3.2 b) Neutru: trminu rexente o nuclear de la concordancia VII.2.1 Neutru: xneru de los axetivos II.3.2.4 e), VI.2.1.1 Nin, conxuncin copulativa XX.2.2.1, XXII.3.2, XXV.1.1 Nin nina, afresis XXI.6.1 Nin nina, interxeicin XV.1.2 Niundes, alverbiu de llugar XIV.5.1 No que cinca, locucin prepositiva XIX.6 No que se refier a, locucin prepositiva XIX.6 No referente a, locucin prepositiva XIX.6 Nomatos I.2.14 d) Nome: plural VI.1.1, VII.3.1 / 3.1.2 / 3.2 Nome: singular VI.1.1, VII.3.1 / 3.1.3 / 3.2 Nome: xneru VI.1.1 / 1.3, VII.1.1 / 1.4 / 3.1 / 3.1.3 / 3.2 Nome o sustantivu VI.1.1 Nomes astrautos VI.1.2.1 Nomes coleutivos VI.1.2.2, XXIV.4.1 Nomes comunes VI.1.2.4 Nomes concretos VI.1.2.1 Nomes cuntables VI.1.2.3, VII.3.3.1, XI.2.1.2, XVIII.1.4.7XXII.2.3.2 a), XXII.2.3.2 b) Nomes danimales I.2.14 d), VI.1.2.4 Nomes de llugar II.3.2.2 f) / 3.2.2 g) / 3.2.3 i) / 3.2.4 p) / 3.2.5 h) / 3.2.5 i), IV.4.1 d) / 4.9d), VI.1.2.4, VII.3.1, VIII.1.1.3 d) / 1.2.3 b) Nomes de parentescu X.3.3 a), XXIII.3.2.2 Nomes de persona o antropnimos II.3.2.3 h) / 3.2.4 q), VI.1.2.4, XII.3.3, XXIII.3.2.2 Nomes de xneru invariable o fixu VII.1.1 Nomes de xneru variable VII.1.1 Nomes duales VI.1.2.2 Nomes indiferentes al nmberu VII.3.1.1 Nomes individuales VI.1.2.2 Nomes non cuntables II.3.2.4 a), VI.1.2.3, VII.3.3.2, VIII.2.2 b), XI.4.1, XVI.10.5, XXII.2.3.2 / 2.8.2 / 2.12, XXIV.4.1.1 A) / 4.1.2 Nomes propios I.3 d), VI.1.2.4, VII.3.1

ndiz alfabticu de materies

-Noma, raz afixa XXI.4.2 Nominal, fras XXIII.1.1.2 Nominal, nucleu VI.1.1, X.4, XXII.2.1 / 2.2 / 2.3 / 2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.7.2 Nominal, sintagma XV.1.1 a), XVI.10.1, XVIII.1.1 Nominal, subordinacin VI.1.1 / 1.3 / 2.1.1, X.2 / 4, XII.4.2, XIII.2.1, XIV.1, XVI.10.4 / 10.5, XVII.2, XIX.2 / 3.1.2 / 4.5.2 / 4.17 / 6, XXII.2.1 / 2.4.2 b) / 2.5 / 2.9.2 Nominales, funciones XXII.1 Non categorizadores, afixos XXI.3.1 b) Non cuntables, nomes o sustantivos II.3.2.4 a), VI.1.2.3, VII.3.3.2, VIII.2.2 b), XI.4.1, XVI.10.5, XXII.2.3.2 / 2.8.2 / 2.12, XXIV.4.1.1 a) / 4.1.2 Non, alverbiu de negacin XIV.5.6, XX.2.2.3, XXII.3.2 Non y nun V.3.6.1 b), XIV.5.6, XXIII.4.3 b), XXV.1.2 Nonu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Normes dacentuacin V.3 Nos, pronome personal tonu II.3.2.4 r), III.3.1 / 3.2, V.3.6.1 b), XIII. 3.1.1 / 3.1.3 b) Ns, pronome personal tnicu V.3.6.1 b), X.3.1 / 2.2.1, XIII.2.1.1 / 2.2.1 Nosotros -es, pronome personal tnicu XIII.2.1.1 / 2.2.1 Novecientos -es, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Noventa, numberal cardinal XII.2.2 / 3.3 Noventenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Novenu, fraccionariu XII.5.2 Novenu -a -o, numberal ordinal XII.3.2 Nucleares y pospuestes, formes del posesivu X.1.2 Nucleu alverbial XIV.1, XXII.2.1 Nucleu axetivu XXII.2.1 Nucleu frsticu alverbial XXIII.1.1.2 Nucleu frsticu axetivu XXIII.1.1.2 Nucleu frsticu interxectivu XXIII.1.1.2 Nucleu frsticu sustantivu XXIII.1.1.2 Nucleu lxicu complexu XXI.4 Nucleu lxicu XXI.1.1.1 Nucleu nominal VI.1.1, X.4, XXII.2.1 / 2.2 / 2.3 / 2.3.1 / 2.3.2 a) / 2.7.2 Nucleu oracional XVI.1 / 10.1 / 14, XXV.2 Nucleu semnticu XXI.1.1.1 Nucleu silbicu IV.1 Nucleu sintagmticu XXII.1 / 2.10 Nucleu verbal XXIII.2.1 / 2.2 / 3.1.1, XXIV.1 Nuesu ~ nuestru -a -o, posesivu II.3.2.4 f), X.1.2.1 / 1.2.2, XXII.2.7.1

Nueve, numberal cardinal XII.2.2 Numberal cardinal cero II.3.2.4 h), XII.2.1 / 2.2 Numberal cardinal cien XII.2.2 / 3.3 / 6.3 Numberal cardinal cinco II.3.2.4 h), XII.2.2 Numberal cardinal cuatro II.3.2.4 h), XII.2.2 Numberal cardinal cuatrocientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal diecisis ~ selce XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal doce ~ dolce XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal dos XI.4.1, XII.2.2, XXII.2.8.1 Numberal cardinal doscientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal mil XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal novecientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal noventa XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal ochenta XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal ocho II.3.2.4 h), XII.2.2 Numberal cardinal ochocientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal quinientos -es ~ cincocientos es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal seis XII.2.2 Numberal cardinal seiscientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal setecientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal siete XII.2.2 Numberal cardinal trece ~ trelce XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal trenta XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal tres ~ trs V.3.6 / 3.6.1 c), XII.2.2, XXII.2.8.1 Numberal cardinal trescientos -es XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal un ~ unu una XI.3.1, XII.2.2 / 5.2 Numberal cardinal un billn XII.2.2 / 3.3 / 6.2 Numberal cardinal un milln XII.2.2 / 3.3 / 6.2 Numberal cardinal venti II.3.2.3, XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal ventids XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal ventitrs XII.2.2 / 3.3 Numberal cardinal ventin XII.2.2 / 3.3 Numberal coleutivu centena XII.6.2 Numberal coleutivu centenar XII.6.2 Numberal coleutivu cientu XII.6.2 Numberal coleutivu decena XII.6.2 Numberal coleutivu docena XII.6.2 Numberal coleutivu millar XII.6.2 Numberal coleutivu par XII.6.2 Numberal coleutivu pareya ~ parexa XII.6.2 Numberal coleutivu quincena XII.6.2 Numberal coleutivu trentena XII.6.2 Numberal coleutivu ventena XII.6.2 Numberal fraccionariu centavu ~ centsimu XII.5.2 Numberal fraccionariu cuartu XII.5.2 Numberal fraccionariu dcimu XII.5.2 Numberal fraccionariu enteru XII.5.2
421

ndiz alfabticu de materies

Numberal fraccionariu mediu, met ~ metada XII.5.2, XXII.2.9.4 Numberal fraccionariu milavu XII.5.2 Numberal fraccionariu milsimu XII.5.2 Numberal fraccionariu millonavu ~ millonsimu XII.5.2 Numberal fraccionariu novenu XII.5.2 Numberal fraccionariu octavu XII.5.2 Numberal fraccionariu quintu XII.5.2 Numberal fraccionariu sptimu XII.5.2 Numberal fraccionariu sestu XII.5.2 Numberal fraccionariu terciu XII.5.2 Numberal multiplicativu cntuple, cntuplu XII.4.2 Numberal multiplicativu cudruple, cudruplu XII.4.2 Numberal multiplicativu dcuple, dcuplu XII.4.2 Numberal multiplicativu doble, doblu XII.4.2 Numberal multiplicativu mltiple, mltiplu XII.4.2 Numberal multiplicativu nel grau comparativu VI.2.3.1 Numberal multiplicativu quntuple, quintuplu XII.4.2 Numberal multiplicativu sstuple, sstuplu XII.4.2 Numberal multiplicativu simple XII.4.2 Numberal multiplicativu triple, triplu XII.4.2 Numberal ordinal catorcenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal centenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal centsimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal cincuentenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal cuarentenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal cuartu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimoctavu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimocuartu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimonovenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimoprimeru -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimoquintu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimosegundu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimosptimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimosestu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal decimoterceru -a -o XII.3.2 Numberal ordinal dcimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal docenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal milsimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal millonsimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal nonu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal noventenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal novenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal ochentenu -a -o XII.3.2
422

Numberal ordinal octavu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal oncenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal primeru -a -o XII.3.2 / 3.3 / 3.4 Numberal ordinal quincenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal quintu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal segundu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal sptimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal sesentenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal sestu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal setentenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal terceru -a -o XII.3.2 / 3.3 Numberal ordinal trecenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal trentenu XII.3.2 Numberal ordinal trentsimu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal ventenu -a -o XII.3.2 Numberal ordinal ventsimu -a -o XII.3.2 Numberales II.3.2.3 b) / 3.2.4 h), V.3.6.1 c) Numberales cardinales VI.1.2.3, XI.2.2.1, XII.2, XXII. 2.2 / 2.8.1 / 2.9.1 Numberales cardinales: sustantivacin XII.2.2 Numberales coleutivos XII.6 Numberales con artculu XXII.2.9.3 Numberales fraccionarios XII.5, XXII.2.9.4, XXIII.3.7.1, XXV.2.3.2 B) Numberales fraccionarios: oraciones comparatives XXV.2.3.2 B) Numberales multiplicativos VI.2.3.1, XII.4, XXII.2.9.3, XXIII.3.7.1, XXV.2.3.2 C) Numberales multiplicativos: oraciones comparatives XXV.2.3.2 C) Numberales nel grupu nominal XXII.2.2 / 2.9.1 / 2.9.2 / 2.9.3 / 2.9.4 / 2.11 Numberales ordinales XII.3.2, XXII.2.2 / 2.9.2 Numberales ordinales: perda de vocal final o apcope XII.3.3 Numberales ordinales neutros XXII.2.3.2 b) Nmberu, morfema verbal XVI.3 Nmberu, morfema XXI.1.1.2 Nmberu: indiferencia nos sustantivos VII.3.1.1 Nmberu nel axetivu VI.6.2.1.1 Nmberu nel sustantivu VI.2.1.1 / 1.1, VII.3.1 / 3.1.2 / 3.1.3 / 3.2 Nmberu nos pronomes XIII.2.2.1 / 3.2 Nun, negacin V.3.6.1 b), XI.3.1, XIV.5.6, XX.2.2.1 / 2.3.3, XXII.3.2, XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b), XXV.1.1 Nun con indefinos y alverbios negativos XI.3.1, XXIII.4.3 b) Nun y allugamientu de pronomes tonos XXIII.4.3 b) / 4.4.1 b) / 4.4.2 b) Nun ~ nn ~ nunu nuna nuno contraicin

ndiz alfabticu de materies

V.3.6.1b, XI.3.1 Nun birib, locucin alverbial XIV.6 Nun tris, locucin alverbial XIV.6 Nunca, alverbiu de tiempu XIV.5.2 - inicial IV.3.1 / 4.2 O, conxuncin dixuntiva V.3.6.1 c) / 1 d), XX.2.1, 2.2.2, XXII.2.2 / 3.2, XXV.1.1 / 1.2 O, vocal tona II.3.1.3 O-, prefixu XXI.3.3 -O, terminacin II.3.2.4, VI.1.2.3 / 2.5 b), VII. 2.2.1 / 2.2.2 / 3.2 b), XIV.3, XXII.2.3.2 b) -O final nos topnimos II.3.2.4 p) -O -e -i, terminaciones de masculn o femenn VII. 1.1 b) -O / -os, terminacin de plural VII. 1.1 b) / 3.2 b) O, ue, alternancia nos verbos XVI.13.1.2 O, ue, u,