Está en la página 1de 2

Curs 2011 - 2012

FRUITES I VERDURES A CASA!!!


Per tal que aquesta intervenci sigui profitosa s molt important que tamb se li doni suport des de casa. Cal potenciar accions que afavoreixin la salut dels infants.

Per a ms informaci, podeu consultar el web:

A la nostra escola mengem

www.gencat.cat

m Pla de consu de fruita a les escoles

Llaminadures Begudes refrescants Brioixeria Videojocs (jocs de pantalla sedentaris)


Iniciativa finanada:

D. L. B-42.808-11

Fruites i verdures Fruita seca Llegums Aigua Joc actiu

El nostre centre participa en el Pla de consum de fruita a les escoles amb lajuda nancera de la Uni Europea i la Generalitat de Catalunya.

PLA DE CONSUM DE FRUITA A LES ESCOLES


Consisteix a distribuir gratutament fruita i verdura fresca als escolars de 2n cicle deducaci infantil i de primria ( nens i nenes de 3 a 12 anys) de centres educatius de Catalunya que ho sollicitin. s una iniciativa de la Uni Europea que a casa nostra es fa efectiva mitjanant una acci coordinada del Departament dAgricultura, Ramaderia, Pesca, Alimentaci i Medi Natural, el de Salut i el dEnsenyament de la Generalitat de Catalunya. ELS OBJECTIUS SN:

Com
ho farem?

A la nostra escola mengem

A partir del mes de gener i fins al mes de juny de 2012 Durant una setmana de cada mes, es distribuiran tres peces de fruita i/o verdura seleccionades en funci de lestaci de lany, la proximitat de producci i la qualitat. La fruita es repartir entre els nens i les nenes dins del recinte de lescola perqu en consumeixin durant lesmorzar i/o el berenar. Els centres educatius rebran un calendari indicant les setmanes en qu es far la distribuci dels productes seleccionats i podran consultar informaci sobre fruites i verdures, aix com diverses activitats de suport de la campanya als webs: www.gencat.cat/daam/fruita-escolar www.gencat.cat/salut/fruita-escolar www20.gencat.cat/portal/site/familiaescola/

Nombrosos estudis mostren els beneficis de consumir 5 racions al dia de fruites i verdures (tres peces de fruita i dues racions de verdura).

Qu s una raci de fruit a?


1 pea mitjana com ara una poma, una

pera, una taronja, un prssec, etc.


1 bol de cireres, maduixes, etc. 1-2 talls de sndria, mel, pinya, etc.

Oferir
fruita gratuta en els esmorzars i/o berenars dins del centre escolar

Informar
sobre els beneficis de lincrement del consum de fruites i verdures, aix com la seva diversitat, caracterstiques, producci, estacionalitat, etc.

Qu s una raci de verdura?


1 plat de verdura cuita com ara, mongeta

tendra, espinacs, crema de carbass, minestra, etc. Les escoles participants desenvoluparan activitats complementries al consum de fruita.
1-2 tomquets amanits, etc. 1 plat damanida variada, etc.

Proposar
el consum de fruita com una alternativa excellent al consum daltres aliments amb menys qualitat nutricional.