Está en la página 1de 27

Ky program u realizua nga Qendra Ndrkombtare Islame pr Zhvillim

Kati i tret, qendra Sejani


P.O.Box 2439 Durban

A SHT JEZUSI ZOT?

N emr t All-llahut, Mshiruesit, Mshirbrsit. Ju urojm t gjithve
mirseardhjen n qendrn e shrbimit Keintington. Do t'i luteshim Imam Faudi
Koniliusit t filloj farset q paraprijn kt mbrmje me nj recital nga Kurani i
shenjt.
I krkoj strehim All-llahut nga shejtani i mallkuar. N emr t All-llahut,
Mshiruesit, Mshirbrsit. Ditn kur ne Xhehenemit i themi: A je mbushur? E ai
thot: a ka ende t vijn? Ndrsa besimtarve t ruajtur Xheneti u ofrohet krejt afr.
(Nj z do t thot) Kjo sht ajo q ju premtuam. Pr secilin q sinqerisht u pendua.
I cili mbajti (ligjin e Tij). Ditn kur ne Xhehenemit do t'i themi: A je mbushur? E ai
do t thot: a ka ende pr t ardhur? Ndrsa besimtarve t ruajtur Xheneti u afrohet
krejt afr. (Nj z do t thot) Kjo sht ajo q ju premtuam. Pr secilin q sinqerisht
u pendua q iu kthye (Zotit) dhe mbajti (ligjin e Tij). Kush i friksohet (Zotit)
Mshiruesit t papar dhe iu kthye me gjith zemr (Atij). Hyni n t, n paqe dhe
sigurisht kjo sht dita e prjetshme. Aty ata kan ka t dshirojn. Edhe m shum
prvec asaj q kemi. Por sa e sa gjenerata para tyre kemi shkatrruar (pr mkatet e
tyre) m t fort se sa ata. Ather a u endn npr tok, a kishte vend t ikin(pr
ata)? Pikrisht ky sht mesazhi pr at q ka zemr dhe mirkuptim ose q ka vn
veshin dhe dshmon (t vrtetn). Ne krijuam Qiejt dhe Tokn, brenda 6 ditve, dhe
gjithka q na rrethon. Ather duro gjithka q ata thon. Dhe madhro lvdatat e
Zotit tnd para lindjes s Djellit dhe para perndimit t (tij). Falu pr hir t Tij edhe
n nj pjes t nats, pas namazit fars. Dhe dgjo ditn kur thirrsi do t thras nga
nj vend m i afrt. Ditn kur do t dgjoni bekimin pr t vrtetn. Ajo do t jet
dita e ringjalljes. Jemi pikrisht ne q japim jetn dhe vdekjen, dhe vetm tek ne sht
qllimi i fundit. Ditn kur Toka do t ahet nga njerz q nxitojn: Ai sht nj tubim
i leht pr ne. Ne e dim m mir se ka thon ata: E ti ndaj tyre nuk je ndonj
dhunues, ti kshilloje me kt Kuran at q i ka frik krcnimit tim.
Nga Kurani i shenjt 50:30 - 45
Vet Zoti i lart ka folur t vrtetn. Ata q rrijn tek dera veanrisht zotrinjt
mund t vini n sken, po jo edhe ju zonjat . Disa prej tyre tu japin karriget zonjave e
pastaj t vijn. Ata n oborr ju lutemi t gjejn vende, nuk duam t'i shohim n kmb.
Ata tek dera ju lutemi t'u ofrojn karrige zonjave. Zonja ju lutem zini vendet bosh.
Ata q jan jasht t ulen brenda. Zonja zini vend drejt nesh.
Mirmbrma zonja e zotrinj. Kemi ardhur n fund t shtjellimit t 8 ligjratave nga
zoti Ahmed Didad t cilat prfshijn kto tema: far thot Bibla pr Muhammedin
a.s, Kryqzimi me mospajtueshmrin dhe Mrekullit e dukshme t Al Kuranit.
Sonte tema q do t diskutojm sht: A sht Jezusi Zot. N t vrtet jemi me fat
t kemi n mesin ton zotin Ahmed Didad, menjher pas udhtimit t gjat n


vendet e Europs ku zgjodhi kto tema. Niset nesr n mngjes pr n Durban. Jam i
sigurt q largimi i tij do t na piklloj. Prmes Qendrs Islame pr zhvillim ai solli
ligjerata falas. Mendoj se t gjitha ligjratat jan shprndar, duhet t presim pr m
shum. Nse dshironi ndonj nga ligjratat q nuk e kemi n dispozicion sonte,
drejtohuni Qendrs Islame pr zhvillim dhe do tju drgohen falas. Broshurat e
ligjratave t mbrmshme Mrekullit e dukshme t AL Kuranit do t jen n
dispozicion s shpejti n Maj. Kurani pr t cilin do t diskutojm sonte do t shitet
n Rosmit Klimont pr t njejtin mim t vler prej 7,50 reina pr nj dhe 10 reina
pr dy cop. Nse nuk keni t paguani 7,50 ose 10 reina, ju mund t'i drejtoheni
Qendrs Islame pr zhvillim duke treguar shkakun pr se duhet t'i shprndajm tre
kopjet e prkthyera nga Al-lame Abdulla Jusuf Ali, t cilat do t'ju drgohen. Audio
kasetat e ktij programi t transmetuara n kt program televiziv Kryqi i krishter, ku
tema ishte Islami dhe Krishterizmi nga zoti Gilt Kristicidi dhe zoti Ahmed Didad
dhe Meulana nga Durbani si dhe nj tjetr ministr katolik romak, do t kushtoj
25,00 reina. Mund t'i shkruani Qendrs Islame pr zhvillim dhe do t merrni kopjen
tuaj nse drgoni 25,00 reina. Gjithashtu disponojm edhe n supermarketin Rozmit.
Pr ata q shkruajn pr n Durban, drgoni 25 reina dhe do ta merrni videokasetn.
Mund t bni kopje dhe mund ti shihni sa t doni, e kur ta ktheni kasetn do te
merrni 25 reina prsri. Kasetat e ligjratave t sotme do t jen n dispozicion
brenda dy jav e gjysm. Gjithashtu do t kushtojn 25 reina dhe ti shkruani n t
njejtn adres n Durban, bni kopje dhe prsri do tu kthehen t hollat kur ta ktheni
kasetn prap. Ju lutem mos e nxirrni kasetn dhe ta keqprdorni . Nuk duam q tua
marrim kohn prandaj e thirrim zotin Ahmed Didad q t zhvilloj bisedn me tem:
A sht Jezusi Zot.
I krkoj strehim All-llahut nga shejtani i mallkuar. N emr t All-llahut,
Mshiruesit , Mshirplotit.
Jezusi biri i Maries nuk ishte tjetr ve i drguar: Shum t drguar kaluan para
tij, nna e tij ishte grua e shenjt. T dy hngrn ushqim toksor. Shikoni! Sa t qart
e bm mesazhin ton pr ata. Shikoni! Si u mashtruan dhe u larguan nga e vrteta.
I nderuari zoti kryetar dhe ju vllezr. Njerzit natyrisht bhen kureshtar. Ata
duan t dijn si sht e mundur q nj musliman t shpjegoj profetit biblike, t
trajtoj tematikn Islame nga pikpamja krishtere. Po ju mundsoj tua paraqes t
krishterve se nga i mora kto dituri. Ju tregova n rendin e par t ligjratave t mia
se kam punuar me nj dyqan ku prball ndodhej nj mision i krishter stacioni i
misionit t Adamit, ku paraqiteshin misionart. Kta vinin tek dyqani ku punoja, ku
shitnim sheqer, krip, varse, lule, kjo ishte puna ime. Un dhe disa ish student t rinj
goditeshim nga t krishtert. Ata vinin vet e ushtronin mbi ne far do q t
studjonin. Ata thonin: E dini se Islami sht religjion i predikuar nga Muhammedi
duke i krcnuar njerzit me heqjen e koks. Thonin se Muhammedi a.s e ka kopjuar
Kuranin nga hebrenjt dhe t krishtert, e dini se ka patur shum gra, e kshtu me
rradh. U dham fund goditjeve krishtere. Mendoja, ose ta l punn e t largohem,
ose t mbrohem, mirpo nuk mund ta mbrosh vetveten nse nuk ke dituri. Isha n
dshprim dhe All-llahu i lartmadhrishm m krijoi mundsi. Isha duke pushuar
mngjesin e nj t Diele. Doja t lexoja, por nuk kisha literatur. Po une isha i etur t


lexoj, prandaj shkova tek shtpia e pronarit tim. Shfletoja gazeta duke krkuar pr
dika t kndshme pr lexim, p.sh: E prjavshmja e famshme e gjra t ktij lloji.
Dhe n kt grumbull gazetash gjeta nj libr Iz-Harul Haq(E vrteta triumfoi). N
fund t broshurs A sht Bibla fjal e Zotit nse e keni marr, gjendet epilogu se si
ndodhn kto gjra, ku kam prmendur se si ky libr ma ndryshoi jetn, gjith
eksperiencn time. Pikrisht nj libr m solli ktu, dhe ju erdht t m dgjoni pr
shkak t ktij libri. far mund t bj nj libr? Pra libri i shkruajtur nga nj arab q
prpiqet t armatos muslimant indian, kur ishte fundi i pranimit t krishterizmit.
Pra India ishte n duart e muslimanve, ata e udhheqnin at pr mijra vjet. Kur
erdhn britanezt me armatim superior ua morn fuqin, dominimin dhe udhheqjen
nga duart. Ata e ndjenin se mendonin me t drejt se do problem do t rridhte nga
muslimant sepse ata e kishin shijuar fuqin, dominimin dhe udhheqjen q do t'i
inspironte t ktheheshin prap n fuqi. Nse i bindim kta njerz, i detyrojm t
kthejn faqen tjetr ne mund ti sundojm ata pr mijra vjet t tjera. Drguan
misionart n Indi n stinn e t reshurave e specializuan gjuhn dhe donin t
debatojn me muslimant. N fillim muslimant ishin analfabet: -ata jan udhheqsit
tan tani, ata jan pushtues, nse debatojm me ta mund t na burgosin dhe robrojn
n ishull, dika e till. Q kur msuan gjuhn ton na sfiduan. Muslimant ishin t
detyruar ta pranojn sfidn, edhe Meulana Abdulaziz nga Delhi. Prandaj e lexova
librin q d.m.th do gj q m interesoi m pruri ktu. Meulana Abdulaziz nga Delhi
ishte i detyruar ta pranoj sfidn, ishte padyshim i respektuar dhe kryesori i lvizjes
misionare dhe n ditn dhe datn e caktuar filloi debatin. Udhheqsi filloi debatin
duke pyetur Meulann: Meulana Saheb-zotri i nderuar-fillo. Kshtu Meulana tha: -
shiko ti je vllau yn m i madh prndryshe krishterizmi paraprin pr gjashtqind
vjet, kshtu gaboni ndaj nesh. Ky sht paraplqimi i juaj i par. Dy: ju jeni misafirt
tan padyshim, ather edhe un do t bhem miku juaj kshtu e kan miqt. Por ju
them prsri ju e keni paraplqimin e par. Kshtu q udhheqsi u detyrua ta filloj
debatin me nj pyetje. Zoti Meulana, ku sht profeti juaj Muhammedi a.s? Meulana
iu prgjegj se ai ndodhet n Xhennet, n Qiell me Zotin e plotfuqishm. Ather e
pyeti pr s dyti ku ishte ai kur nipi i tij Huseini u martirizua n Kerbela? Ather
Meulana iu prgjegj se ai ishte prsri n Xhennet me Zotin e madhrishm. Pas
prgjegjies rrodhi pyetja e tret, kt e lexova n libr. N rregull, nse Muhammedi
a.s ishte tek Zoti i tij si thoni ju, derisa nipi i tij vritej si Shehid n Kerbela, pse nuk i
krkoi ndihm Zotit t tij? T'i thoshte: shiko nipi im po vritet pa mshir ju lutem
shptoje at. Pas nj pushimi t gjat udhheqsi nuk duroi m dhe filloi ti prplas
kmbt. - Thuaj, pse? Prgjigju a i krkoi ndihm Zotit t tij? Sepse nse dikush m
krcnohet e nse kam afr ndonj kampion t ri do ti krkoja ndihm atij. Pra, a i
krkoi ndihm Zotit t tij? Pas nj pushimi t gjat Meulana tha: po.- Por far tha?
Ne e dim ai nuk shptoi. far tha All-llahu? Dhe u krkua pushim i
jashtzakonshm e udhheqsi filloi prsri ti prplas kmbt. Prgjigju, far tha?
Meulana tha : Zoti qau. far? Zoti ka qar? Nuk munda ta shptoj birin tim Jezusin,
si mund ta shptoj nipin tnd? Ather debati mbaroi. Shpresoj kryetari yn nuk do t'i
kundrshtoj t qeshurat tuaja. Ne jemi njerz, duhet t kemi sens pr humor. Sensi pr
humor nuk sht vetm ti qeshsh t tjert, por t qeshsh edhe me vetveten. Ka


ndodhur q edhe ju e keni br kt. Mbaj mend kur isha n Keintigton bra shaka
me Malezt, por ata u knaqn me t edhe pse ishte kundr tyre. Thash: shiko ata
kan sens pr humor, qeshin pr veten e tyre. Kjo sht mrekulli. T qeshsh t tjert
mund ta bj do i marr, por a mund ta tallsh vetveten? Ndonjher shakaja sht
pr ty, por ti duhet t qeshsh mos humb durimin. Do tu lexoj nj anekdod tjetr.
far m bri ta lexoj kt libr. Na ishte nj sheik arab. Nj misionar krishter e
kshillonte at, patjetr duhet tua japim kt kredit. Ata mund t vijn do nat, ti
bindish e tu japsh argumente, por prsri do t kthehen pr m tepr. Ata e kan kt
aftsi, ne nuk e kemi. Ne nuk e kemi kt kualitet ata e kan marr me gjith dshir.
Misionari i krishter vazhdonte t shkonte tek sheiku e do dit i predikonte se si Jezu
Krishti u kryqzua: ai vdiq pr mkatet e tua, prano dhe do t shptosh ai nuk do tju
lshoje. Kshtu sheiku arab tha lutjen e dyt: kur ky njeri t vij prap dua q t m
pshpritsh dika n vesh. Kshtu n baz t marrveshjes kur misionari filloi
srisht ti thot, Krishti u kryqzua pr ty, ai vdiq pr mkatet e tua. Pastaj i dyti
filloi ti pshpris dika n vesh: - Nuk e bra un dhe filloi t qaj sikur dikush kish
vdekur. Misionari i habitur pyeti: far ndodhi? Sapo mora lajmin e piklluar, se
Xhebraili vdiq. Mos u bn budalla engjujt nuk vdesin. Ti i marr po m thua se Zoti
vdiq. Engjujt nuk vdesin por Zoti mund t vdes? Ne duam t dim a ishte Jezusi
Zot? Tema sht: A sht Jezusi Zot. Nse vdiq, a vdiq ai si njeri? Ne e dim ai
nuk vdiq. Ata nuk e vran e nuk e kryqzuan. Por le t pranojm si thon ata. Kur
vdiq ai, vdiq si njeri apo si Zot? Nse vdiq si njeri, ishte i pavlefshm. Gjithka sht
e pavlefshme, sepse nj njeri nuk mund ti marr t gjitha mkatet e bots, kshtu ai
duhet t ket vdekur si Zot. Nse ka vdekur dhe sht kryqzuar ai duhet t jet
kryqzuar si Zot. Vetm ather ai mund t drejtoj njerzimin. Prandaj ata duhet t
na tregojn a vdiq si njeri, apo si Zot. Nse ka vdekur si Zot ather Zoti vdiska. Na
tregoni. Pyetjes, a sht Izusi Zot? Mund ti prgjigjemi shum leht me nj kundr
pyetje. Pra pytjes s tyre i prgjigjemi me kundrpyetjen: A u deklarua Jezusi Zot?
Nse u shpall Zot ather mos t filloj t diskutoj m tej. Ku sht mosmarveshtja
ktu, nqoftse sht shpallur si i till. Ka njerz q udhtojn npr bot si p.sh: n
Indi. Ata thon se Mahatma Gandi, besoj se e njihni, sht inkarnimi i nnt i Zotit .
Shihni Hindust besojn n inkarnimin e Zotit, pra ata besojn se Zoti inkarnohet dhe
vjen n Tok gjihmon si njeri. Pra Zoti yn i plotfuqishm vjen n Tok, shprndan
mesazhet e Tij dhe vdes. Dikush e godet e ai vdes e kur i duhet t ngrihet, srisht ai
vjen. Kjo sht teologjia Hinduse. N kt sistem t inkarnimit, ata besojn se Rama
sht inkarnimi i shtat i Zotit, Krishna sht inkarnimi i tet. Q do t thot se tet
her Zoti erdhi n bot n form t Krishns. Buda ishte inkarnimi i nnt. Kalen
Kalltar ishte i dhjeti dhe Mahatma Gandi ishte i njmbdhjeti. M falni q thash i
nnti, por ishte i njmbdhjeti n baz t teologve Hindus. Tani duhet ti pyesim
kushrinjt tan Hindus: A e ka thn Mahatma Gandi kt? Ata than jo, koha e tij
ka kaluar. Shum thjesht. Nse i pyesim 600 miljon Hindus q thon se Mahatma
Gandi sht inkarnimi i njmbdhjet i Zotit, a e ka thn ai kt? Ata thon jo, mos
humb koh largojeni nga mendja. 190 miljon gjerman shkojn edhe m thell. Ata
thon se Hitleri sht inkarnimi i dyt i Zotit. Jezusi sht i pari, e Hitleri i dyt. Ne i
pyetm gjermant: A e ka thn Hitleri kt? Ata thon: Jo, ju lutem mos na humbni


koh. Kjo sht e pamundur, dika nuk sht n rregull me ju. T njejtn gj pyetm
pr Ramn. A e ka thn kt gj, ata than jo, hidheni posht. Nse dikush thot se
Muhammedi a.s sht inkarnimi i Zotit. Pyeteni at t marr: A e ka thn ai kt? Ai
thot: jo, hiq dor. Kjo sht shum e thjesht. N fillim njeriu i deklaruar, tani ne e
analizojm kt deklarim, por nse ky njeri nuk e ka deklaruar kt ather pse
lodhim mendjen. Pra pyetjes: A sht Jezusi Zot? Ne iu kundrprgjigjemi me
pyetjen: A u deklarua ai si Zot? Dhe n natn e par t biseds sime ishte nj nga
vllezrit krishter i cili m erdhi drejt, e nuk kishte lidhje me ligjratn, por i duhej
t bnte nj deklarat q Jezu Krishti sht Zot. Patjetr duhej ta bnte at deklarat,
sepse e dija nga zemra dhe mendja ime se i takon muslimanve. Do t shkoni n
Xhehenem nse nuk e pranoni at. Ai ka br detyrn e vet. Kshtu un iu prgjigja:
Shiko, nuk ka asnj fjali kudo n Bibl ku Jezusi thot un jam Zoti dhe adhuromni
mua. Q do me thn s'ka nj fjali t vetme ku ai thot: un jam Zoti, s'ka dyshim,
nse ka thn un jam Zoti ather m adhuroni. Un u thash: Ma tregoni n librat
tuaja, 73 librat romak ose 66 t protestantve, kudo n cilindo verzion pasi ata kan
mijra verzione tani q dalin dita dits duke rrjedhur pa rregull. Shkova n shtpin e
Bibls kt pasdite. Isha i habitur me shumn e verzioneve biblike q kishin. M
duhej t bleja vetm nj. Pasi nj i krishter pyeste nj t interesuar, e kur un e pyeta
ciln Bibl e ka? Ai nuk mu prgjegj. Ai m pyeti cilin Kuran e ke? -Un i thash t
Abdulla Jusuf Alis. Un e pyeta prsri ciln Bibl e ke? -Ai m tha: t NIB-s.
Kt se kam dgjuar kurr m par. Duhet t jet e shnuar. Ndoshta ka thn NIV
por kjo tingllon si NIB. Un i thash far Bible sht kjo NIV? Ai tha: Vizioni i ri
Ndrkombtar, kshtu q bleva vetm nj sot. Tani ai mund t m drejtohet mua t
bisedojm me ata t NIB-s. E shihni se puna ime sht t shoh se si rriten diturit.
Dikush t bn nj problem, zbulon dika t re, e nuk do t'a shoh kt t re tani, ku i
gjetn ata kto informata. Dua q ata t vijn e t m pyesin pr NIB dhe un do t'u
tregoj rreth NIB-s. Ju do t pyesni nga i di un ata t NIB-s, por ata jan shokt e
mi. do njeri q pyet do gj t vshtir ai sht shoku yt m i mir edhe pse nuk ju
plqen pr momentin. Nj filozof grek thot: Nse dikush don tju godas, bjeni t
mendoj. Bjeni t mendoj, sepse ju nuk doni t mendoni. Kush pin cigare ju lutem
shuajeni, mos na e prishni takimin.
M 1840 Tomas Kalajl njri nga mendimtart m t mdhenj t shekullit t
kaluar, duke zhvilluar nj sr bisedash ku foli pr Nebie Kalim SVS si Profet hero.
N hyrjen e ligjrats s tij ai filloi me kto fjal: N historin botrore nuk do t
ket m njeri kaq t madh q shoku i tij do ta konsideronte si Zot. Asnjher, pra ky
njeri q ka arritur kt shkall t intelektit, q t mos pranoj m krijues tjetr si Zot.
Kshtu tha, por ishte gabim. Nse marim shembull veten time. Nse fluturoj si zog n
kt sall dhe t kthehem prap ktu, e dini se sht e pa mundur, nuk kam flet ose
gjra t tilla. M shihni se fluturoj, jua lexoj mendjen, ju shoh se keni n xhep, m
pranoni kshtu si Zot? Jo. Pse jo? Ju them, shiko babai juaj nuk mund ta bj kt.
Un mund ta ngjall t vdekurin, t fluturoj si zog, t eci npr uj. Besoni se jam Zot!
Ju do t thoni kur ju shoh juve un shoh gjra. Ti je afro 66 vjear ose 60 pr do rast
dhe nuk do t jeni m pr 60 vjet t tjera definitivisht. Pra secili prej nesh mund t t
kap pr fyti, nse ka thik mund t t ther. Kshtu nuk e dim se si i regulloni kto


gjra, nuk e kuptojm se si i bni ato, por nuk jeni Zoti im. Sepse para 66 vjetve ti
nuk ishe ktu, por gjithsia egziston miliona vjet, ti nuk e krijove babain dhe gjyshin
tnd apo jo. Un thash jo, pra ti nuk je Zot, shiko un jam tmerruar nga ty. Nse ti
mund ti bsh kto gjra, ti mund edhe t m vrassh. Dhe tha ti nuk je Zoti im, un
mund ta shoh. A han buk? Nse nuk han n koh mund t vdessh, nse nuk pin uj
mund t dehidrohesh. E di q nuk je Zoti im. Shum thjesht. Ather, si ndodhi,
pyetn Tomas Kalajl, q njerzit pranuan hyjnizimin e qenies njerzore. Jo, ne mund
t pyesim, a kishte menduar ndonj lloj i qenies njerzore se njeriu q shohim pran
tyre sht Zot, krijues i gjithsis? Pyetni vetveten se bashkkohsit e Rams, a
menduan ata se Rama ishte Zot? Sepse Ravn, mbreti i Sironit e grabiti gruan e tij. A
mendoi ai se grabiti gruan e Zotit. Jo, ai udhtoi bashk me t dhe e mbajti pr 12
vjet. Gruan e Zotit? Ajo ishte si gjith njerzit, e bukur, e mir. Ai e organizoi
dredhin dhe rrmbeu at. Por jo gruan e Zotit t tij. Logjik e thjesht.
Mosmarrveshjet q kishin ata me Krishnn. A mendonin ata se luftonin me Zotin?
Jo, nse mendonin se Krishna ishte Zot, ata nuk do t shkonin asnjher n betej me
Zotin. Pr Jezu Krishtin, Bibla thot n kaptinn 2 -rreshti 23, duke e ditur se t
krishtert jan t uditshm, ajo mund t jet 3-23. Dikush q e has do t thot se Zoti
Didad bri gabim nuk ishte kapitulli 3 por 2. Besa jam i vjetr dhe nuk mund ti mbaj
mend t gjitha gjrat, sidoqoft ishte kaptina 2 rreshti 23. Kur u mbushn 8 dit ai u
b synet dhe ia ngjit emri Jezus sikurse e quajti engjulli kur ishte n krahror t
nns Luke 2:21. Un e pyeta: Kush ishte n krahrorin e nns? Ai tha Jezusi, kush
ishte Jezusi? Zoti dhe i biri i Zotit. Por si lindi? Ai sht njsoj si un dhe ti. Po, t
lutem m sqaro. Si? Mos e thjeshtzo. Ma sqaro! Dhe ja shikoni fytyrn. Si mund t
ma shpjegoj? Ai thot kjo sht pun e Bibls dhe privilegji e tyre. Pra vet Bibla
paska ardhur pas 8 ditve dhe t marr pjes n synetim. Un pr vete e mbaj mend
kur u bra synet n moshn 8 vjeare dhe e di shum mir se 'u b. Kurse fmija 8
ditsh nuk din asgj. Imagjinoni, Zoti mund t synetohet. T vij dikush e ta plagos
Zotin duke menduar se ky sht Zoti im dhe do ta bj synet. A mendon Bibla se ai
ishte Zot? Jo. A mendonte msuesi i tij se po shkollonte nj Zot? Kur dikush e ka
goditur n stomak, a ka menduar ai se po godet Zotin e tij? Jo. Kur ushtari ia shpoi
lkurn, a mendoi ai se po shponte Zotin? Jo. Shum e thjesht. Bashkkohsit e
personit n fjal, a kan menduar ata se ai ishte Zot? Jo. Por si kshtu, duan t na
fshijn kujtesn. Xhefri Haunter n nj film t tij kishte si rol t ngjiste malin Sajmon
jasht Jerusalemit. Duhej t ngjitej dhe gjat ngjitjes u djersit, mezi merrte frym,
duhej t mbrinte n maj pasi nuk kishin helikopter ta drgonin atje. Ata ishin t
gjith t krishter, ather ai tha: Pr her t par n jetn time e kuptova se sa
njerzor ishte Jezusi. Ai asnj nuk pyeti pr pasojat e tilla: si t djersiturit, vshtirsit
n frymmarje. Mirpo t krishtert imagjinojn se ai ishte si shpirt q lvizte nj
minut ktu, nj minut atje, si thot vllai yn si t isha n mosh mesatare. Ashtu
them edhe un. Nse ju drgoj n pes vende pr kaq dit dhe pastaj un gjendem n
Durban, Keintington, Xhorna, m tej n Bocuana, n Sudan...
E dini se m duhet shum mund t mbrrij n secilin vend, pasi nuk lviz si
shpirt. M duhet t ngrehem n koh t kap avionin. sht shum vshtir, kur
njerzit thon: e pash atje dhe kur isha n Keitington ai ishte atje. Kshtu ju


mendoni se Didadi sht shpirt. Po ju them se Didadi nuk sht shpirt. All-llahu
shfajson Jezusin nga do lloj shoqrie q e deklaron at si Zot. N ditn e gjykimit
All-llahu do t pyes n baz t sures El-Maide, kaptina 5 rreshti 119 dhe 120.
E ku All-llahu tha:
O Jezus biri i Maries
A u the ti njerzve.
M besoni mua dhe nnn time si dy zotra pas All-llahut?
Jezusi tha: Larg asaj t mete je ti! Nuk m takon mua
t them at (q s'sht e vrtet)
Ta kisha thn un at, Ti do ta dije
Ti e din 'kam n zemrn time
un nuk di ka n ty
Ti i din t gjitha t fshehtat
Kurani i Shenjt 5:19
Kjo sht dshmia se ai asnjher nuk deklaroi se sht Zot. Prandaj un
prpiqem tu them vllezrve t krishter. M tregoni t paktn tek nj verzion i
Bibls suaj ku Jezusi thot se sht Zot dhe un jam gati ta pranoj at. M tregoni nj
vend ku ai thot adhuromni dhe un do ta adhuroj at. Ktu nuk flas pr vllezrit e
mi, por pr vetveten. E fus veten n gabim, ndryshojeni nse doni. M tregoni. Pse
do ta bja nj deklarat t till, nj ofert t till. Edhe pse e di se ata nuk thon asgj,
nse ishin n dyshim. E dua jetn time, besoj se edhe ju. Por un e di q nuk egziston.
Prandaj u thash tregomni t paktn nj vend n njrn nga Biblat tuaja ku Jezusi
thot se sht Zot, apo m adhuroni vetm mua. Pra edhe un jam gati ta pranoj. Nuk
egziston nj gj e till. Kam disa shnime m lejoni tua tregoj. Ata q rrijn n kmb
le t vijn n sken t bjm nj pushim t shkurtr. Ju falemnderit shum. Ju lutem
ejani lart tu lejoni atyre q jan jasht t zn vendet tuaja. Zonja u thoni zotrinjve
mbas tua lshojn vendet. Ju tek dera mund t doni t rini n kmb tr natn por ka
njerz jasht q do t donin t futen mbrenda. Ju lutem ejani n sken. sht hera e
fundit q ju paralajmroj, e ndrpresim takimin. Mos u friksoni nuk do tju prgjigjeni
asnj pyetjeje. Krkesa e fundit. Ejani n sken dhe lirojuni vend t moshuarve dhe
grave. T tjert mund t ulen n shesh nse nuk duan t ulen n sken. Nse kjo ishte
e gjitha ne mund t vazhdojm. Ju falemnderit pr pushimin. Zoti kryetar dhe ju
vllezr lreni deklarimin e teologjis. Jezusi ishte shum i but. Jezusi si njeri nuk
donte q njerzit ta quanin njeri t mir. Jo vetm q nuk donte ta quanin Zot, por jo
edhe msues t mir.
N Bibln e Shn Mateut kaptina 19 rreshti 16, po lexoj:
Kur iu afrua nj njeri dhe e pyeti:
Msues i mir. far t mire duhet t bj pr t fituar jetn e amshimit.
Ai u prgjegj. Prse m thua i mir, pr far arsye!
Asnj nuk sht i mir, ve Zotit.
Nse don t hysh n Xhennet, zbato urdhrat.
Mateu 19:16-17
E kto urdhra jan: mos prish rendin, mos vra, mos prish kurorn, mos vidh,
pra fardo q t bni prmbajuni urdhrave. Po e pyes at t krishter, nse un do t


isha hebrej, kjo do t ishte prgjegje: El-hamdulil-lah. Po ju them inshall-llah nuk do
t vjedh, nuk do t prish rendin, nuk do t vras. A do t hyj n Xhennet apo jo.
Kshtu ka thn msuesi i mir: nse e don jetn e amshimit, zbato urdhrat. Kjo
sht e gjitha. Po mir, elhamdulilah nse kjo sht e gjitha, kur t pyesim nj Alim,
far duhet t bj q t hyj n Xhennet? Ai do tju thot: faluni pes her n dit. N
regull, nse mendoni se ai sht i autorizuar tua thot kt, ather ju do t hyni n
Xhennet duke u falur pes her n dit. Jezusi thot zbato urdhrat, n regull un po i
zbatoj urdhrat. Nuk bhet fjal pr vdekjen e dikujt, apo mkatet e dikujt. Zbato
urdhrat, ndiq rregullat e Zotit dhe mos m moni si i mir. Vetm nj sht i mir,
Zoti. Por t krishtert argumentohen me gjra ekstreme. Kur lexoni librat e tyre apo
kur duan tju bindin juve, do tju drejtojn vetm te nj qosh, se Jezusi ishte ndrmjet
dy alternativash, si mbaj mend kur isha n nj qytet. Ai ishte ose kshtu ose ashtu.
Kemi dy alternativa. Jezusi ishte Zot ose gnjeshtar Kjo sht literatura krishtere.
Ata do tju pyesin a ishte Jezusi Zot ose gnjeshtar? A mund ndonj nga muslimant
t thot se ai ishte gnjeshtar? Jo. Pra ai duhet t jet Zot. Po ju pyes a sht fjala
gnjeshtar e kundrta e fjals Zot? A sht antonim i fjals Zot n do gjuh? Jo, po
fjaln gnjeshtar po ta veojm, ne si musliman nuk mund t themi se ai ishte Zot.
Ne e dim se ai asnjher nuk ka gnjyer. Nse ai ka thn se sht Zot, ather ai do
t ishte Zot dhe un jam gati ta pranoj. M thoni ku e ka thn. Kurani por edhe
Bibla thot se ai nuk ka thn nj gj t till, asnjher. Nj tjetr thnie: Jezusi
sht ose Zot, ose i mendur. E un ju them ku sht fjala i mendur e kundrta e
fjals Zot. Ju si musliman a mund t thoni se Jezusi ishte i mendur? Jo. Kshtu ju
mbetet t thoni se Jezusi, ishte Zot. Edhe nj tjetr Jezusi sht Zot ose sht
vetquajtur si i till. Pra ose kshtu ose ashtu. Pse duhet t thon se ky njeri ktu
sht ose i zi ose i bardh. Mirpo ndrmjet t bardhs dhe t zezs ekzistojn forma
t ngjyrs gri. Ja shikoni si jemi ne. Pse duhet t jet ose e bardh ose e zez. A nuk
mund t jet gri, e kuqe ose ngjyr vjollc. Pse duhet t jet kshtu ose ashtu? E
shihni se ato kan nj lloj smundjeje. Kshtu All-llahu thot: Kush thot se Jezusi
biri i Maries sht Zot bjn mkat (kufr). Ai thot betohuni se bni tradhti t
madhe ndaj tij. Jezusi tha: O ju bijt e Izraelit adhurojeni All-llahun, Zotin tim dhe
Zotin tuaj, sepse ai q i prshkruan Zotit tim shok (ai ka br haram). Zoti do tu jap
Xhehenemin, ata do t jen n zjarrin e Xhehenemit. Pr mizort nuk ka ndihm.
Kurani i shenjt, sureja El Maide 5:75
Ju i keni takuar dhe i dini se kush jan kta njerz. Po ju tregoj nga eksperienca
ime. Isha me Dr.Moris, kryetarin e kishs n Kanada. Kishte ardhur me ftes t
Departmentit pr informacion. Pra qeveritar t VID-s t cilt ishin njerzit m t
rndsishm n mbar botn. Ata kujdeseshin pr ta, i ushqenin, i shetisnin dhe u
tregonin univerzitetin Belvud. Un u thash: shikoni far keni br pr njerzit me
ngjyr. A keni shkuar ndonjher kshtu n vendin tuaj pr zezakt? Ai tha jo. Drgoi
n monumentin Belvud. Ai m tha: e shikoni kt? Ja 'keni br ju pr indiant.
Shikoje, a keni ndonj si kjo n vendin tuaj? Un thash jo. Ajo gjendet n
univerzitetin Zula, n univerzitetin Nor. Ndrtim mjeshtror, shpenzime t mdha.
Nj miljon veta gjetn strehim. Ata gjithashtu s'kan qen t prsosur. Ne nuk jemi t
gjith t prsosur. Prisni pak, Roma nuk u ndrtua pr nj dit. Na jepni pak koh.


Gjithka do t shkoj mir. Kur ata do t kthehen n vendin e tyre do tu thon
njerzve t tyre se Afrika e Jugut nuk sht aq e keqe sa e bjn. Nse dikush e thot
kt, t gjith do t jen t gzuar se ajo nuk sht aq e keqe sa thon ato. Prandaj zoti
Moris m krkoi n telefon, pasi ishte njeri fetar ai duhej t merrte pjes n faljen e
xhumas n xhamin e Durbanit. T premteve aty vijn deri 4 mij njerz pr tu falur.
sht mu n qendr t qytetit sht arqitektur madhshtore. M thirrn n telefon e
m than se Dr.Moris dshironte t m shihte. Dhe nj dit duke besuar se do ti
tregoja se 'ndothte dhe ta shtisja, un i thash: oh, ky sht nj privilegj pr ne.
Kshtu at, gruan e tij dhe nj zonj nga departamenti i informacionit i drgova n
ditn e xhumas dhe u shpjegova se 'ndothte. Meq ishte koha e dreks u thash:
Nse nuk mrziteni, dshiroj tiu ftoj pr drek. Kshtu ai pasi e pa zonjn e
departamentit i tha se nuk kemi takim pr drek, ajo tha jo, ather shkojm. Kshtu
un i drgova n restoranin Golden Piko n Durban. Por, jo n Iran. Porosita 4
birjana. E dini se 'sht birjani, t vendosura n ato en speciale. U ulm dhe filluam
t bisedojm rreth Zotit dhe fes. Ather zonja Moris filloi t m shikonte dhe tha:
far po bni ju t dy? Un i thash: zonj 'pret nga ne q t bjm. Nse
bashkohen dy paruker do t bisedojn pr format e frizurave, nse takohen dy
kpuctar do t bisedojn pr kpuct, ather pra kur takohen dy njerz fetar
bisedojn pr Zotin. Pastaj i sygjerova referentit, shiko ne muslimant besojm se
Jezu krishti ishte nj nga t drguarit m t madhrishm t Zotit. Besojm se ai ishte
mesaja. Besojm n mrekullin e lindjes s tij. Besojm se i ka ngjall t vdekurit me
lejen e Zotit, po ashtu besojm se me lejen e Zotit shroi t verbrit. Dallimi i vetm
q egziston ndrmjet nesh sht se ne themi se ai nuk sht Zot dhe as biri i Tij. Nuk
ka lindur si biri i Zotit. Metaforisht ne jemi bijt e hyjnis. E mira dhe e keqja. Por
fizikisht Zoti nuk mund t lind. Pra kontradikta midis nesh sht se ne themi se
Jezusi nuk sht Zot e ju thoni se po. Prandaj ju nuk keni autoritet, se n Bibl askund
nuk thuhet se Jezusi thot un jam Zot dhe adhuromni mua. E njejta gj. Nuk thuhet
n Bibl se Jezusi ka thn se un dhe Zoti jemi nj. Kur e thash frazn e fundit atij
iu zgjua kujtesa. Kjo sht sjellje njerzore, n kt mnyr njeriu kujtohet. E dini se
disa fjal prdoren pr tu kujtua fjalt e tjera t ngulitura n memorje. Kshtu kur
thash se Jezusi dhe Zoti i madhrueshm jan nj, meq ai ishte referent, sht D.D
dhe e ka lexuar Bibln, u prgjegj: Po, ai sht. far? Jezusi ka thn se Un dhe
Babai jemi nj? Un thash: po ashtu ka thn. Kshtu e pyeta: 'thot konteksti? Ai
m vshtroi. Kjo q thoni ju sht teksti: John kaptina 10 rreshti 30. Do t doja t m
shpjegoni kontekstin q vjen pas tekstit ose para tij. Ai srisht m vshtroi, por birjani
po priste. Prandaj m pyeti, kjo ka ndodhur n qytetin e Keiptaunit. Kur pyeta 'thot
konteksti, nj predikues q kishte nj Bibl u mundua ta kontrolloj. Un i thash,
lre at Bibl posht. Kur predikoni nj thnie ju sigurisht e dini se pr ka flisni, pse
e hapni Bibln? Por m deklaroni se e keni shpirtin me vete, se prpara ishte jasht e
tani e keni brenda. Lereni shpirtin t flas tani, apo ju ka dezertuar. Pa librin ju jeni t
padobishm pr Zotin. E pat mbrm. Ata duhet t prgatiten n shtpi, bjn
shnime, sjellin gazetn e dikujt. Kjo sht e gjitha ka pyetn ata. Shikoni nj or e
gjysm far keni dgjuar? Ata nuk bn asnj pyetje. far detyrash shtpia na
solln ktu, edhe natn e kaluar, njsoj. N salln Siki, e njejta gj, far prgatitin n


shtpi na sjellin ktu. Nj or e gjysm far dgjuat? Ku sht ai shpirti juaj i shenjt
pse ju ka dezertuar, a nuk ju ndihmon t mendoni apo t kujtoni, asgj? Shum mir
dhe ju do t shihni kur do t thot se mir po shkon. Dua t m thoni, flisni dhe do t
shihni se ka mbaruar. Ju e sfiduat at. Hidhe posht at libr. Kjo sht puna jote. Ti
je profesionist, pse nuk mund t m thuash far ke t m thuash, pusho s lexuari.
Kshtu m pyeti: a e din ti kontekstin? Un i thash: sigurisht. Po thuaje. Ai m pyeti
mua q sht D.D, kurse un Didad. Kshtu fillova: thnia John, kaptina 10 rreshti
23. Ai lexonte, kurse un lexoja nga mendja ime. M duket se ne nuk e kemi shpirtin
e shenjt.Jezusi ecte n hyrje t Solomonit n tempull, q d.m.th n tempullin e
Jerusalemit, pra ai ishte vetm. Ju nuk jeni ktu t'i bindni kta hebrenj, n baz t
ktyre skriptave duke prdorur gjuh virtuale (t paplqyeshme). Ju pjell shtrigash.
Ju varreza t bardha. Ju hipokrita. Ju breznia tradhtare dhe e pandershme.
Kur flisni kshtu dikush mund tu fal. E kurse hebrenjt nuk jan njerz q
falin leht. Pra njeriu erdhi vet. E kur Hebrenjt e rrethuan, i than, sa gjat do t na
mbani t dyshojm. Nse ti je Krishti, na trego. Ata donin t ziheshin, por Jezusi nuk
iu prgjigj, ai nuk donte t zihej. Mendoni se mund t goditni, ai sht vet,
fiksojeni n mendje. Shpifje. Nse ti je i Drguari q presim, na trego qart, pse nuk
deklaroheni si duhet se ti je mesaja q po presim. Rreshti 25. Jezusi u tha, u tregova
por ju nuk m besuat, gjithka q bj n emr t babait tim, mbartin dshmi pr mua.
Por ju nuk m besuat sepse nuk jeni prej dhenve t mia, si u thash dhent e mia e
dgjojn zrin tim, un i njoh ata dhe ata m ndjekin pas. Un do tu jap atyre jetn e
pafund, dhe ata nuk do t vdesin asnjher, dhe askush nuk do t mund ti shkpus
ata nga dora ime. Pra njerzit pranojn fen nga nj njeri, duke u thn se askush nuk
do ti shkpus ata nga dora ime. Babai im q m drgoi pr ju, sht m i madh se t
gjith dhe askush nuk mund tju shkpus juve nga duart e Babait tim. Rreshti 29.
Tek rreshti 28 thuhet se askush nuk mund tju shkpus juve nga duart e mia, kurse
n rreshtin 29 thuhet: askush nuk mund tju shkpus nga duart e Babait tim. Un dhe
Babai im jemi nj. N kt shihet se njher njeriu e ka pranuar kt fe. Zoti e sheh
qart se njeriu mbetet besimtar. Dhe un si profet i Zotit shoh se ata mbetn
besimtar. Pra ne jemi nj t shohim se a do t mbesin njerzit besimtar. Nuk flet
pr fuqit dhe ambicjet e tij. Se 'bn Zoti, edhe un mund t bj. Ai thot: un vet
nuk mund t bj asgj. John 5:30.
Kshtu qllimi sht se ata jan nj. Zoti i madhrishm dshiron t bj
dika, kurse Jezusi e bn at ka i thot. T dyja ant q njeriu t ket iman (besim).
Un i thash: ku e ka thn ai q sht i barabart me Zotin, pra sht Zot? Q jan t
ndrtuar nga e njejta substanc, e njejta natyr, e njejta zotsi, e njejta fuqi. Ku?
Mirpo hebrenjt krkonin probleme. Kshtu morn gur dhe filluan ta godasin.
Kshtu thot Bibla. Kur krkon t bsh probleme, ti mund t shkosh, jo m shum, se
deri n nj qosh. Ather Jezusi iu prgjegj. Ata morn gurt dhe prsri e goditn.
Prandaj ai tha: shum gjra t mira ju tregova nga Babai im. Pr ciln nga kto gjra
po m gjuani me gur? Pr pun t mir jo, por pr qufr po, sepse ne e dim q ti je
njeri por ju e bni veten Zot. Kjo ishte prhapja e dyt. E para ishte se ai nuk fliste
qart. Pra pse nuk na deklaron se ti je mesaja (i drguar). Kjo sht akuza e par? A
sht e vrtet apo e rreme? Pr t krishtert sht e rreme. Sepse Jezusi nuk e bri


kt deklarat. Mir. Kshtu ai fliste se ajo sht akuza e par kundr Jezusit. Se ai
s'fliste qart, pra akuza e par. Tani ata bjn akuzn e dyt. Ju deklaroheni si Zot.
Hebrenjt thon se njeriu deklarohet si Zot, t krishtert thon se ai ishte Zot. Mirpo
ne duam ta dijm se tha ai. Nse akuza sht ndaj tij le t prgjigjet ai. Kshtu ai
thot: A nuk sht shkruar n ligjin tnd. T shkruajtur n 5 librat e para t
shkruara pr Mojsiu, ku ai thot: A nuk sht shkruar n ligjin tnd. Kjo sht
qesharake. Ai sht edhe ligji i tij gjithashtu. Sepse ai i drejtohet atij n mnyr
qesharake si p.sh. n Kuranin tim t thuhet Ualata kulu Salata. Ju muslimant ziheni
me mua dhe n nj far mnyre mund t justifikoheni duke thn: Ej, a nuk sht
shkruar n Kuranin tnd Ualata kulu Salata? Ai sht Kurani im, e un ju akuzoj
sepse Kurani q keni n shtpi sht ndryshe nga i imi. Pra ai thot: A nuk sht
shkruar n ligjin tnd? T thash ju jeni zotra. Pra ai shnon nga Psalma 82 n
Beslidhjen e vjetr n Bibl. N reshtin 6 ai veon: Zoti i fuqishm thot: Ju kam
thn. Ju jeni zotra, t gjith ju jeni bijt e m t madhrishmit. 82 Psalme (rreshti 6).
Kjo shkruhet n t gjitha Biblat, NIV, NIB Biblat, kudo. Ai tha: A nuk sht shkruar
kjo n ligjet e tua, ju jeni zotra? Nse Ai (Zoti) i quan ata zotra, tek t cilt erdhi fjala
e Zotit. Pra ai i quan profett zotra n gjuhn ton. Kjo sht gjeniale, si e keni edhe
ju Afrikant gjuhn gjeniale. E dini se 'm ndodhi njher n rrug. Doja t shkoja
n tualet. Atje shkruante Dama dhe Hiere. N at koh msoja vjersha n gjuhn
afrikane nga Bibla. Aty thoshte Eks Zi Hiere, pra un jam Zot dhe askush tjetr. I
habitur thash Hiere-Zot? Paska n Keiptaun tualet pr Zotin? Ky sht gjenialiteti i
gjuhs suaj. Ju e prdorni Hiere pr Zotin si dhe pr zotrinjt. Pra. Jezusi u thot: A
nuk sht e shkruajtur n ligjin tuaj? Dhe fjala Zot sht prdorur pr profett.
Referim. N Beslidhjen e vjetr Zoti i thot Mojsiut: (eksodi 7 : 1) Shiko t bra
Zot t Faronit. Dhe un dua q ky vlla t jet profet. Pra ktu sht gjenialiteti i
gjuhs Hebreje. Ata nuk mendonin se Musa a.s sht Zot, asnj Hebre nuk mendoi
ashtu. Por Bibla thot se Zoti e bri at Zot. Q do t thot: Ju do t shkoni n Faron,
n vend meje. Pra kur do t braktisin ty, do t m braktisin edhe mua. Ti je si Zot.
Kur do t mohojn ty, do t m mohojn edhe mua, kur s'do t respektojn ty, nuk do
t m respektojn as mua. Si nj polic q m erdhi nj dit e m tha: z.Didad je i
krkuar? Kam br karate nj her e nj koh. E dija se far nnkuptonte. Un e dija
se si mund ta shkundja nj njeri. Por nse e bja kt, ather un zihesha me tr
qeverin. Dhe nse mbrohesha, policia, ushtria, flota detare, gjith vendi do t ishte
pas meje. Pra nse Zoti e ka drguar at njeri, kur e mohoni at keni mohuar Zotin.
Pra ai ka thn si Zot. Mirpo gjenialiteti i gjuhs Hebreje nuk ka thn si Zot. Pra
e kan ln fjaln si. Nse m ngjan mua, e un them ti je un e un jam ti e jo ti je
si un e un si ti. Ata nuk e kan prdorur at. E kur ai thot: A nuk sht e shkruar
n ligjin tuaj? Un thash: Po, Zot. Ktu Mojsiu (Musa) quhet Zot. U thash: A e
dini se 'keni br? Keni luajtur shpejt dhe humb me kt libr. E 'bni tani? Kur
fjala Zot prdoret pr Musn ata prdorin nj g dhe m t vogl, q nnkupton
mua, apo i imi dhe h pr his(atij). Kur prmendin Jezusin prdorin H(atij),
H ai, M im. Nse e prshkruajn si Zot prdorin G t madhe. Pra kjo sht ajo
q ata luajn shpejto dhe humb. Natn e kaluar nj i ri tha: nj engjll i tha Maries.
Un thash: po, cila fjal greke ishte aty. sht Agilos d.m.th engjll. Mirpo kur


apostujt e Xhonit erdhn t shohin Jezusun, fjala aty ishte agilos(ngjll), mirpo ju
nuk e prkthyet at si engjll. E kur apostujt e Jezusit shkojn ta shohin, ju thoni
engjujt, sepse thnia e shkruar greqish aty sht agelos. Po mir, po pr apostujt e
Xhonit edhe ktu fjala n greqisht sht engjull, pse ju e prktheni si apostuj. Pra i
thash: ku ka thn ai se jam Zot apo adhuromni. N Ungjillin sipas Xhonit kaptina 1
rreshti 1, thot: N fillim ishte fjala, e fjala ishte me Zotin, dhe fjala ishte Zot. E pyeta
a dini greqisht? Po,di. Un thash: N fillim ishte fjala dhe fjala ishte me Zotin, pra
kush sht fjala greke, prkthim i fjals me Zotin. Ai heshti. I thash se ju keni br 5
vjet greqisht para se t bheni D.D. E pyeta srisht por ai heshti. Ather un i thash
se fjala greke pr t sht Hotheos, q do me thn Zot. Pr t ciln ju
perndimort keni nj sistem t veant t prkthimit. Kur emri sht i prvem ajo
fillon me germ t madhe, e pr emrat e prgjithshm me germ t vogl. Kshtu ju
keni prdorur G t madhe pr fjaln Zot. Kurse tek fjalia: -dhe fjala ishte Zot, cila
sht fjala greke pr Zotin? Ai heshti, fjala greke sht Tontheos, q d.m.th. Zot.
Prse vendosni nj G t madhe n vend t g s vogl? D.m.th Zot njeri i Zotit,
kt prpiqet t thot, sht fjal Zoti, prse vendosni G t madhe. Ai mu prgjigj:
Nuk e kam br un at. E di q se ke br. Por ju si prfaqsues i tyre pse nuk u
thoni se 'bni? N 2 Gor 4:4 thuhet:
Shejtani sht zoti i ksaj bote. Pra shejtani sht Zoti q komandon jetn e
njerzve. Fjala greke pr kt sht Hotheos pse nuk vendosni germn G t madhe
por g t vogl, sepse ai thot Zoti i bots. Edhe pr Mojsiun ju vendosni g t
vogl pse jo G t madhe, sepse n greqisht nuk ka as g t vogl as G t madhe,
njsoj edhe n hebraisht dhe arabisht. Kjo ishte loja q luajn kta njerz. far e bn
at Zot. E dini ai ka lindur pa bab. Pra meq s'ka baba ju duhet ti jepni atij nj baba.
E babai i tij qenka Zoti!
Kshtu All-llahu thot: Sigurisht shembulli i Jezusit (t lindur pa baba) tek
All-llahu sht sikurse shembulli i Ademit a.s. At e krijoi Ai nga dheu, e pastaj ati i
tha: Bhu! Ai u b. Pra nse Jezusi s'kishte baba, sjell q Zoti sht babai i tij. E
meq Zoti sht babai i tij ai qenka biri i vrtet i Zotit si Zot. Ata than se ai ka
lindur si biri i Zotit dhe biri duhet t jet si i ati i tij. Nse babai sht indjan, biri
sht indjan, nse babai sht grek, biri sht grek, nse babai sht kinez, biri sht
kinez. Pra nse babai sht zot edhe biri sht zot. Biri ilindur prej zotit. Un i thash
jo, se sipas Bibls Zoti ka sjellur nj ton djemsh shum e egzagjiruar. I referova. N
beslidhjen e re Luk-kaptina 3 rreshti 38 thot: Adami biri i Zotit. A nuk sht ai
biri i Zotit? Nj her n Bibln NIB than: Biri i vetm i Zotit, Jezusi. Ktu thoni:
Jezusi sht biri i vetm i Zotit, kurse Luka thot: Ademi biri i Zotit, n t njejtn
vend n Beslidhjen e re. Pra fjala i lindur nga Zoti gjendet para, Jezi biri i lindur
nga Zoti. Ktu ka prjashtime. T lindurit sht akt shtazor, i prket ligjit t aktit
seksual. Si mund ti jepni Zotit nj karakteristik t till. Si mund, Zoti t lind fmij.
Ai mund t krijoj me dshirn e tij por jo t lind. Ai nuk mbjell farn ne truprat e t
tjerve artificialisht apo n ndonj mnyr tjetr. Kjo nuk sht mnyra e Tij, ai
krijon me dshirn e tij. N librin Xhenesit, kaptina 6 rreshti 2 dhe 4, thot: Bijt e
Zotit pan vajzat e njerzve t drejt, dhe i bn gra t tyre, e kur bijt e Zotit lindn
fmij me bijat e ktyre njerzve ata u madhruan. Pra sa bij kishte Zoti po ju


tregoj se kishte me tona. N librin e dyt t Bibls, Eksodi, kaptina 4 rreshti 22,
thot: Izraeli sht biri im i par. N gjuhn Hebreje Izraeli sht Jakupi a.s. N
librin, Jeremi, kaptina 2 rreshti 9, thot: Un(Zoti) jam babai i Izraelit t
(Hebrenjve), dhe Efraimi sht biri im i par. Si mund t kesh dy djem t par. N
fillim thuhet Izraeli shte biri imi par, e pastaj Efraimi sht biri im i par. N baz
t librit t tyre n Psalm Zoti i flet Davidit: Ju jeni biri Im, Un ju linda sot
Psalma 2 : 7. Po, sa bij paska Zoti, me tona? Akoma kan guxim t thon: Jezusi biri
i vetm i Zotit. Kshtu shkruhet n librin tuaj. Si mund tu drejtoheni njerzve n kt
mnyr. Libri shte shkruajtur n nj gjuh t thjesht. Ju thoni: Adami, Izraeli,
Efraimi, Davidi jan bijt e Zotit. N Beslidhjen e re(m tej shtyhet) n librin drejtuar
Romakve.
Pr sa do t udhhiqen nga shpirti i Zotit, ata jan bijt e Zotit. D.m.th nse
zbaton urdhrat e Zotit nj njeri i Zotit, q n gjuhn e Hebrenjve d.m.th. biri i Zotit,
asgj m tepr. Kjo sht thnje metaforike. Por ata than jo, se Ademi ishte lindur
nga Zoti, Jezusi po ashtu. Un i thash: Pali i hedh posht t gjitha kto. Apostoli i
trembdhjet i Jezusit. N librin drguar Hebrenjve ai shkruan: kaptina 7, rreshti 1
dhe 3. Melkizedeku, mbreti i Salamit prifti i Zotit t lartmadhrishm. Pa baba, pa
nn, pa paraardhs. Pra Jezusi s'paska baba mirpo Jezusi kishte nn. Prdorni
logjikn tuaj. Ne nuk po prodhojm asgj nga Kurani, kurse ju prej librit tuaj, po e
bni Melkizedekun m t lart se Jezusi, n baz t kriterit tuaj. Pra ai sht m i lart
pa nn, pa baba dhe pa paraardhs. Ata vet than se Jezusi biri i Abrahamit etj, etj.
Vet i kan vn Jezusit 66 paraardhs, baballar dhe gjyshra. Ndrsa ky njeri e bn
at pa paraardhs. S'ka as fillim e as mbarim t jets. Mirpo Jezusi pati edhe fillim
edhe mbarim te jets. Pra Isa sipas t krishterve pati fillim dhe mbarim t jets. Ai
vdiq n kryq, dha shpirtin. Kshtu tha ai. Un i thash: a sht kjo e vrtet? Ai tha:
Po. Po ta lm me nj an at q u kthye n jetn e dyt. Po n fillim ai u mposht,
ndrsa Melkizedeku s'ka as fillim e as mbarim. E pyeta, po mir kush sht m i
madh Jezusi apo Melkizedeku? Ta lm me nj an, Adami s'ka br asgj. Ai tha:
mrekullit e bjn at Zot. N librin e Mateut, kaptina 28:18 thot: e gjith fuqia q
m sht dhn, nuk sht e imja. N kaptinn 12:28 thot: Un i dboj djajt me
ndihmn e Zotit ather madhria e Zotit vjen ndr ju. Ndrsa John 5:30 thot: Nuk
mund t bj vet asgj. Pra Zoti mund t bj do gj vet, nuk i duhet askush.
Dgjoj, gjykoj, far m thot Zoti t them un, un e them. Dhe gjykimi sht i
pastr sepse un nuk krkoj me dshirn time, por ajo m drgohet. Pra, ku thot se ai
bn gjrat me fuqine e Tij? Luka 11:20 thot: Un me gishtin e Zotit i flak djajt. Ku
thot se ai e bn kt vet? Askund. Mrekullit q i ishin drguar Jezusit sipas
shnimeve ishin: Sjellja n jet e t vdekurve. Njri prej apostujve t tij kishte vdekur
dhe Jezusi nuk ndodhi aty ta ndihmoj. Kur u kthye pas 4 ditve, njeriu ishte varrosur
n dhomat pr t vdekurit. Kur e pa Marta motra e Lazrit, qau. N librin e Xhonit,
kaptina 11 rreshti 33 thot: Kur Jezusi e pa Martn dhe hebrenjt e tjer q qanin,
rnkoi n shpirt. Pra ai filloi ti ankohej Zotit, duke folur me pshertima q mos ta
dgjonin t tjert. Mirpo ai nuk po rnkonte, por i lutej Zotit q ta ndihmonte.
Rreshti 34 thot: Ku e ke uar Zot e ja si u prgjigjn. Rreshti 35 : Jezusi qau.
Fjalia m e shkurtr n gjith Bibl. Nse dikush do tu pyes, kush sht fjala m e


shkurtr n Bibl do t thoni: Jezusi qau. Rreshti 36: Ather Hebrenjt thon: Ja
sa e ka dashur. Rreshti 37: Disa prej tyre thon: A thua ky q i dha dritn e syve t
verbrit, nuk mund t bj q ky t mos vdes? Ather Jezusi prsri pshertiu n
vetvete. Pra ai i ankohej Zotit. O Zot shoku im ka vdekur, bjere n jet. Mirpo
njerzit nuk dgjonin se 'fliste. Arriti te varri. Ishte shpell, e grykn ja kishin zn
me gur. Jezusi tha: Hiqni gurt. Marta, motra e t ndjerit i tha: Zotri tashm ka
mar er! Ka vdekur q 4 dit!. Ather Jezusi tha: A nuk t thash, nse ke besim
do t shohsh lavdin, fuqin e Zotit!. Rreshti 40. D.m.th. jo lavdin time por t
Zotit. Ather e hoqn gurin nga shpella. Jezusi i oi syt nga qielli, e tha: O At, t
falemenderoj q ma dgjove uratn. Duke folur me z t lart, sepse donte q
njerzit ta dgjojn. Kjo sht shtje ndrmjet besimtarve dhe msuesit. Krkoni
far t doni e do tju plotsohet, vetm besoni. Rreshti 42: Un e dija se gjithmon
m dgjon, far ju krkoj ma plotsoni. Tua kthej shikimin t verbrve ti ngjall t
vdekurit. far t krkoj Ti gjithnj m dgjon, se u prgjigjesh lutjeve t mia
prher. Thoja kshtu prshkak t popullit q m rrethonin, q t mos besojn se un
e bra dhe se un jam Zot, e un dua tu them se Ti e bre kt, se Ti m ke drguar.
Prandaj un u solla kshtu. Si foli ashtu, thirri me z t lart: Lazr, Lazr dil
jasht!. Dhe Lazri doli. Pse? Sepse Zoti i kishte thn se do t fitoj fardo q t
krkoj. Ai i dha ek t bardh sepse ai e krkoi dhe e mori at ka dshiroi. Pjetri
apostoli m i mir i Jezusit thot: T dhash elsat e Xhenetit. N kt vend do t
ndrtoj kishn time, dhe kush do t jet kundr saj do t shkoj n ferr. Pjetri n librin
e Aktit kaptina 2:22 thot: O ju njerz t Izraelit, dgjoni kto fjal: Jezusi i
Nazaretit ky njeri q tregoi Zotin me mrekullit, udirrat dhe shenjat q bri Zoti me
ann e tij. Pra Zoti vetm sa e prdor at t fus kabllin n priz. Rryma nuk sht e
Tij por ajo vjen nga Qendra e Rryms. Si mundet Jezusi tu kthej jetn t vdekurve.
A tha ai se un ju ringjall? Jo. Ai tha: Fuqia m sht dhuruar, nuk sht e imja.
Imagjinoni Zotin t qaj te kryqi. N baz t shnimeve krishtere ai thot: Zoti im,
Zoti im prse m ke braktisur? Si thon t krishtert ai ishte Zoti, por ai i ankohet
dikujt tjetr q e ka ln. Por ky si Zot si e paska ln veten kshtu, prse nuk ka
dashur. sht e thjesht. Ai si Zot i lutet dikujt tjetr i cili sht Zoti i vrtet. Ai
quhet ALL-LLAH. Mirpo t krishtert jan kaq t programuar. Ai e shikon, dhe nuk
sheh, ai dgjon, dhe nuk dgjon. Un dhe ju duhet ti pyesim kto t krishter,
dshmitar te Jahovs, si e quajn ata . Kur Jezusi tha: Zot, Zot, pse m ke
braktisur a ju tinglloi si Jahova? Pyetini. Kur njeriu sht n momentet m kritike
t jets ai qan pr nnn dhe baban me gjuhn e nns. A i qahet ai Jakovs? A ju
duket ashtu? Jo, pr asnj. Ai tha ALL-LLAH, ALL-LLAH. Pyetni hebrenjt, All-
llah, All-llah, a ju tingllon si Aba, Aba q d. m.th baba n Hebreishte. Dgjoni me
kujdes: Elaj, elaj n hebreishte, All-llah, All-llah n arabisht. A nuk ju duken t
ngjajshme? Po, ai i qahet All-llahut. Dhe fjala All-llah gjendet tani n kt Bibl.
Ktu n librin e Zanafills, n kapitullin 1 rreshti 1: N fillim Zoti krijoi Qiellin dhe
Tokn. Dhe posht fjals Zot ishte nj numr pr sqarim, ku n kt sqarim ky
referent D.r Skoufi me 8 DD, jo Didad , thot se fjala Zot n gjuhn hebreishte do t
thot EL-Elah ose All-llah. Prandaj i vetmi prjashtim q bra para 15 vjetsh, ishte:
Ju mund ta shkruani si t doni por n gjuhn time dua ta shqiptoni si ju krkoj. T


paktn mundohuni, bhuni t sinqert sepse nuk sht Eleh por All-llah. Kur thash
kshtu, u thash: Ja ku u bn shum t prafrta ,tani nga Eleh n All-llah. Pra
shqiptojeni si po ju them. Thoni All-llah e jo Eleh. Dhe e dini far, n kopjen e dyt
ata kishin hequr fare fjaln All-llah. Nuk e di far loje luajn, sikur m ndjekin se
bj, far flas. Po flas pr Bibln NIB, ngjallja e Jezusit. Libri i Markut, kaptina 16.
Ata e kishin hequr ngjalljen nga kaptina. Dhe tani e vendosn srisht dhe n fund
thon: N dorshkrimet m t besueshme nuk gjenden vargjet pr ngjalljen. Pra n
dorshkrimet m t vjetra. Mirpo kjo ndodhet n Bibl d.m.th n dorshkrimet m t
besueshme nuk e kan, ather kjo duhet t jet m e pabesushme. Dhe ju e mbartni
si fjal t Zotit. Kt e zbulova sot. Sot e bleva kt Bibl n Keiptaun. Kshtu i
thash: emri i Zotit ton t plotfuqishm sht ALL-LLAH e jo Jahova. Pyetni se ku
e kan gjetur kt emr? Do tju trokasin n der e do tju thon ku e keni gjetur emrin
Jahova. Ata do t thon: N Bibl. Po si sht atje? Jahova. Ata do t thon, po. At e
kan bre tetragramatikant. do t thot kjo. sht nj fjal shum e gjat. Ai tha y,
h, w, h. Un thash jo, jo, m duhet kuptimi i fjals tetragramaton. Mirpo ai nuk e
dinte edhe pse gjith kohs fliste pr tetragramatonin. N Bibln NIB gjithashtu flasin
pr shum dshmitar t Jahovs edhe pr tetragramatonin. Tetragramaton d.m.th.
fjal me 4 grma. N vend q t thon fjal me katr grma ata prdorin fjaln
tetragramaton (tetra-4 dhe gramaton-grma) sikur t kishte ardhur revulucioni i ri nga
Qielli. Ata duan tju fusin n mister d.m.th. apo kan disa arsye q nuk e prdorin kt
fjal me 4 grma, por prdorin tertagramaton. M besoni kur fola para profesorve
dhe studentve n Univerzitetin e Ilinoit n Amerik i pyeta: a e di dikush kuptimin e
fjals tetragramaton? Besoni asnj nga profesort dhe nga studentt nuk e dinin
kuptimin e saj. Por do njeri i thjesht ndr dshmitart e Jahovs e dinte. Ai e dinte,
kurse profesort jo. Kur ti pyesni t krishtert ata nuk e dijn kuptimin e saj. Nj
fjal me katrmbdhjet grma prshkruan kuptimin e fjals me katr grma, sepse
kur do t thonin fjal me katr grma do tju zgjoj kujtesn. A ju kujtohet
korrespondenca e kujtess. Pra nuk thon fjal me katr germa, por tetragramaton. Po
sht tetragramaton? sht y,h,w,h. Po kto jan bashtingllore, nuk mund t
prodhosh tingull me to, duhet t shtosh zanore. Pra vendosni zanore si t doni q t
prodhoni nj tingull. Kshtu do t duket si Jahoba, Jehova, fardo vetm shqiptojeni.
Po ku e gjett j-n nga kjo Jahova. E dini far? Ata e kan smundjen e j-s,
kudo j. Aty ku ska j vendosin j t duket si emr evropjan, Jahova. N librin e
revolucionit kaptina 19 thuhet se apostolli, Xhon kishte par n ndrr se engjujt
kndonin Aleluja, Aleluja. Kshtu n takimin e kaluar n Durban kur nj i krishter
tregonte dika, t gjith t tjert thrrisnin Aleluja, Aleluja saq e drodhn salln.
Thash, sa t entuziasmuar. A e dini se keni thn? A e dini do me thn Aleluja?
Ja, sht thirore n hebreishte ja hua d.m.th. o, ai, sepse j sht sajuar nga
perndimort, u thash: flakeni. Origjinali sht y,h,w,h, q d.m.th. jahuha, pra ja
sht thirore hua n arabisht d.m.th. ai dhe hu n hebraisht d.m.th. ai. Pra
sht Hua El Elah ju thoni Aleluja. Kurse fillon me ja. Lindort e fillojn me ja
kurse perndimort mbarojn me ja. Ktu qndron gjenialiteti i gjuhs. Ata thon
jahi o vllai im ja mi, o nna ime. Ja All-llah, o All-llah. Ne fillojm me ja
kurse ai mbarojn me ja dhe pikuditse. Si thon jasht!, ndal!. Ne fillojm


me pikuditse ai mbaron me pikuditse. Kjo sht mnyra e tij. Pra Alaluja sht
ja alalu, ja alalu, ja lahu, ja lahu kshtu kan knduar engjujt n qiell. O All-llah, Ti
je i vetmi q t adhurojm dhe t lutemi. T gjith kto i keni n librin Si quhet
Ai. Merrni edhe librin tjetr A shte Bibla fjala e Zotit, na shkruani. Merrni,
studjoni lexoni dhe prdorini. Nse i lexoni vetm pr argtim do ti harroni. far
dgjoni tani do ta harroni nse nuk i prdorni. Mposhtja e fundit q i bn All-llahu
ides, se asnj qnie njerzore nuk mund t jet Zot. Lexoni n sure El-ename
kaptina 6 rreshti 14. Zoti thot thuaj: a t pranoj mbrojts tjetr pve All-llahut
Krijuesin e qiejve dhe toks q na ushqen, e q vet nuk duhet t ushqehet? Pra ky
sht kualiteti i Tij. Ai na ushqen dhe askush nuk e ushqen At. Ky sht Zoti q nuk
sht i varur nga t tjert. Dhe m direkt ndaj Jezusit n kaptinn 5 rreshti 28. All-
llahu thot: Jesusi biri i Maries nuk ishte tjetr ve i drguar. Shum t drguar
kaluan para tij. Ata ishin njerzor. Nna e tij ishte e shenjt, grua e mir. Ata t dy
hngrn ushqim toksor. ka ju tregon All-llahu. Se ata ishin t varur, nse nuk hani
ushqim do t vdisni, se Zotit nuk i duhet ushqim, sht i pavarur. Shikoni! Sa t qart
ua bjm aty me mesazhet tona. Pra ne prpiqemi tua bjm sa m t lehta gjrat pr
ti kuptuar. Njeriu q krkon ushqim sht i varur, ka nevoja natyrore, i duhet t
shkoj n tualet ose shkurre. Qoft Jezusi, Muhammedi, Musai, Rama, Krishna,
kushdo q krkon ushqim sht i varur. Zoti sht i pavarur. Pra Ai i ka krijuar gjrat
shum thjesht pr tu kuptuar. Sa t marr jeni ai u thot: Shikoni! Si u mashtruan ata
nga e vrteta! 5:78. Pra o popull shikoni mir. Ju pyes prse po ju trheq vmendjen.
Ja po ju jap armt q t luftoni. Kta njerz po ju rregullojn kokn dhe ju
knaqeni me t. Ai ju thot: A han ai ushqim? Po. Ja, ku thot. Ata i dhan atij
(Jezusit) nj cop peshk t pjekur, dhe nj pite dylli, ai i pa dhe i hngri para tyre.
Luka 24:42-43. Pra ata hanin. Profeti i Islamit gjithashtu i varur. Njeriu primitiv ishte
m superior se njeriu i sotm i civilizuar. Imagjinoni n shekullin e XX. Njerzit
adhurojn njerzit, majmuna, elefant e gjarprinj, adhurojn shejtanin, diellin dhe
hnn, n Amerik njerzit e bardh, adhurojn Krishnn, shejtanin e shenjt. N
librin tim do t gjeni ku flitet pr nj njeri primitiv regjionin Ebe t Australis jugore.
N gjuhn amtare ai nuk dinte m tepr se 1200 fjal. Majmuni dinte deri n disa
qindra fjal, pra ishte shum i afrt me majmunin. Mirpo ai i kishte dhn nj emr
Zotit n gjuhn e tij. Ai e shihte at sa t bukur aq edhe t prsosur, sa q ishte ruajtur
nga krishterizimi. Askush nuk mund ta krishterizoj apo hindunizoj at. Sepse ai
kishte konceptin e vet pr Zotin t trashguar nga paraardhsit e tij. Prandaj ai e
quante Zotin Atnatu. Ky ishte shptimtari i tij. Ky sht ai q e mbron at nga do
koncept tjetr i gabuar pr Zotin. Nse shkoni i thoni se Jezusi sht Zot. Ai do tu
pyes: A sht Atnatu? Atnatu d.m.th kur hani, sekretoni. Proesi i jashtqitjes s
elementeve quhet Atnatu. Kshtu ai do tju pyes: A sht Atnatu (pra a nuk sekreton)?
Ju thoni jo. Ather nuk sht Zot. Ju i thoni Rama sht Zot. Ai do tju pyes: a sht
Atnatu? Ju thoni: jo, ather nuk sht Zot. Ndonj i marr shkon e i thot
Muhammedi sht Zot. A e dini do ti thot? A sht Atnatu. Ju thoni, jo. Ather
ssht Zot. Bukur. All-llahu thot t njejtn gj. Njeriu primitiv pa frenim. Shikoni
se sa po mundohem q t mos i prdor ato fjal. Kshtu ai nuk kishte frenim prandaj
fliste lirisht. Nse un do t flisja ashtu ju q jeni shum t ndjeshm. Ju do t


nervozoheshit shpejt, nse do t prdorja ndonj fjal. Nse prdor ndonj fjal
biblike, ju do t thoni se Didadi ishte i mendur. Prandaj un skam t bj. Kshtu
si thot Zoti i madhrishm Unzur su munzu kjo sht kshill pr ne. Shko t
folsh me at njeri, Atnatu. Ju mund ta merni si pr t mendur, por ai thot t njejtn
gj. Shikoni. A nuk shihni, mos jeni t verbr? Ata marrin ushqim, kan nevoja
natyrore. A nuk kuptoni? Po ju tregoj q t kuptoni, e shihni si kan devijuar. N
fund, o Zot i madhrishm patjetr ka prfundim. Me paralajmrimin, kaptina 4, sure
En-nisa rreshti 171 thot: Mos shkoni deri n ekstremitet n fe. Hebrenjt dhe t
krishtert shkojn n ekstremitete. Hebrenjt thon me q Jezusi nuk ka baba, ai sht
fmi i paligjshm i Maries. Kam lexuar n Bibl tre her at fjal t flliqur. Nse jua
tregoj ju do t bini n gjendje shoku. Ndrsa t krishtert thon: Meq nuk ka baba
ather babai i tij sht Zoti. Pra Zoti thot: mos e tepro n fe, dhe mos thuaj tjetr
ve t vrtets pr All-llahun. Musa ka qen mesaja. Jezusi biri i Maries sht vetm i
drguar i All-llahut. Ishte fjala e Tij q ia drejtoi Maries dhe ishte shpirt nga Ai.
Besojeni pra All-llahun dhe t drguarin e tij. Se ai sht njeri i thjesht i drguar i
Zotit dhe jo Zot dhe biri i tij. Ai nuk ka lindur nga asnj baba por u krijua. Pranoje
kt mesazh dhe shprndaje. Kjo do t jet nj nga pyetjet e All-llahut n ditn e
gjykimit. A e keni shprndar mesazhin? Ai nuk do tu pyes pr Jezusin, apo far ke
ngrn, kush ka pir birr. Kjo nuk sht puna jote. Ai do tu pyes: a e keni
shprndar mesazhin? Ju mund t prgjigjeni: kam shprndar sa kam mundur, q
mund t jet pak. Ai nuk do tu pyes: pse nuk jeni falur si Didadi, ose Meulana Rizai
ose sheik Nexhad. Jo Ai do tu pyes vetm a keni shprndar mesazhin tim? Ju i thoni:
O All-llah, e kam shprndar sa kam mundur. Ather ai do tu thot: dyert e Xhenetit
jan t hapura pr ty. O All-llah, vetm kaq sa kam mundur. Nuk ka nevoj q t jeni
si Didadi apo dikush tjetr, jeni ai q jeni, pra prcilleni at.
Ju falemderit zoti Ahmed Didad. Motra e vllezr, zonja e zotrinj. Besoj se
do t pajtoheni me mua kur them se nuk sht e leht t folet nj or e gjysm. Ky
ishte vazhdimi i asaj q vllai Didad do t flas pr tet net, pa natn e Diel. Jam i
sigurt q secili nga ne, qoft edhe ata q nuk pajtohen me asgj q ai thot, sepse ka
njerz ktu q kan ardhur t prgaditur pr t mos u pajtuar. Qoft edhe ata q nuk
pajtohen me disa nga ato q Didadi tha, duhet ta pranojm q ai ishte mjaft i
prgaditur pr temn q ndrmori t flas. Erdhm n fund t takimit ton ligjrues.
Dhe m vjen keq q erdhm n prfundim t tij. Tani ju krkojm nse ka dikush q
dshiron t bj pyetje. Lirisht mund t vini n mikrofon ktu prball. Dhe meq jemi
bashksi puntorsh do t donim t jeni sa m t shpejt. Nse ka m shum q
dshirojn t pyesin, kishim lutur t gjith t vini ktu lart tek mikrofoni dhe ju
lutemi t jeni n rresht. Nuk ka koh. Ai q nuk sht n rresht do t m fal se do ta
shkpus. Kur ta bni pyetjen do t doja q ta bnit vetm nj. Dhe pasi q do ta keni
bre at, do t prisni prgjigje. Ather ejani. Ju lutem pastaj shkoni n fund t
rreshtit nse keni pyetje tjetr. T jeni t sigurt se nuk do t mirpres asnj debat,
dhe asnj ligjrat nga ju. Me gjith respektin q kam pr ty Xhon dua t t pyes pr
shtjen q dua ta di. Pra ju jeni t lir t pyetni. Ata q do t vin tani e q jan duke
ardhur jan t prjashtuar nga ky kusht. Nse nuk pyesni do tju ndaloj, nse pyesni
pyetje q nuk korenspondojn me ligjratat e sotme gjithashtu do tju ndaloj. Ju lusim


t gjithve se koha e pritjes s pyetjeve mbaroi. Ju lutem mbajeni mend deri n fund
t mbrmjes. Vazhdoni Xhon. N lidhje me korrektsin. Ndalni Xhon, ju thash t
bni pyetje, nse nuk bni ju lutem t shkoni n fund t rreshtit. N rregull. Zoti
Ahmed Didad, Rousvil m ka thn se nse vrtetoj pr prjetsin, ju do t m jepnit
shansin pr t Martn. Ktu e kam me vete at n.q.s m jepni mundsi. Ju doni t
shprndani ligjratat. Po Xhon, keni mundsi t Dieln paradite pr dy or q t
takoheni me t. Nse ka dikush pyetje q kan t bjn fjal n lidhje me temn ju
lutem shkoni mbas. Zoti kryetar, zoti Didad, zonja e zotrinj m lejoni tu apeloj,
prulsisht u them se ju duhet ti ndryshoni rregullat m tej. Dikush mund t
parashtroj pyetjen t plot. Kemi dgjuar pr nj or e gjysm, mendoj t na jepni t
paktn dy minuta e gjysm ta prmbledhim pyetjen. Zotri, besoj se nuk do t m
keqkuptoni. Po ndryshoj edhe prcaktimin tim, nse jeni n gjendje t parashtroni
pyetje, duhej t kishit dgjuar, besoj se ju nuk jeni prgaditur gjat asaj kohe. Nse
m akuzoni se kam qen i padrejt, ather e pranoj fajsimin. Ju krkova dhe insistoj
t bni pyetje. Nse ai ka thn dika dhe ju krkoni sqarim pr vete apo pr njerzit
ktu, apo nse keni aftsi ta ndryshoni fjalin nga dftore n pyetse mendoj se do
kush q e di pak gjuhn mund ta bj at. Sinqerisht doja t pyes. Pyetja ime, nse m
lejohet t flas nuk sht m shum se gjasht fjali, sepse mbrm ju m ndrpret pas
gjasht fjalive. Pra ju nuk mund t ma kuptoni pyetjen nse nuk e dgjoni trsin,
prandaj ndoshta do t m marr dy minuta para se t parashtroj pyetjen.
M lejoni tju rikujtoj se mbrm apo natn e kaluar ju that: nuk e kuptoj se si
muslimant rrijn pa pyetur apo pa dyshuar. Nuk dua t di se far mendoni ju pr
muslimant. Kurse tani ju i bni presion z.Didad se ai nuk mund tju kuptoj nse nuk
lexoni m par tekstin. Ju lutem keni 3 minuta t parashtroni pyetjen q ai t di se
thot teksti. Pra z. Didad thot: nse Jezusi ka deklaruar se sht Zot ai menjher
do t ulej dhe ndoshta do t priste kokn. Pr mua dhe t krishtert pyetja do t ishte
se kur dikush deklarohet si Zot apo Zoti e ka autorizuar at t jet Zot. M lejoni tu
lexoj far i thot Zoti, Jezusit. Kjo sht pyetja dhe un dua ta di se mendon z.
Didad pr t. N kaptinn 1 rreshti 8 nse doni t lexoni. Zoti i thot Jezusit birit t
Tij hebraisht. Froni yt, o Zot, n shekuj t shekujve, drejtsia do t jet, skepteri i
mbretris sate. 9. E ke dashur drejtsin dhe e ke urrejtur padrejtsin, prandaj o
Zot, Zoti yt t siguroi me sigurimin e gzimit si asnj ndr shokt e tu, Edhe ti, o
Zot, n fillim e krijove Tokn dhe Qiejt, jan vepr e duarve tua. Ata do t zhduken
kurse Ti qndron, t gjith do t vjetrohen si petku, porsi petku do ti mbshtjellsh-
porsi mantel-dhe do t ndrrohen. Ti vetm, i vetmi mbetesh i njejt-vitet e tua nuk
kan mbarim. Pra pyetja do t ishte: N baz t asaj q sht deklaruar pr Jezusin
birin e Zotit, si mund t thot z. Didad se Jezusi nuk ishte i autorizuar nga Zoti. Dua
tju them se nuk do tju lejoj qoft edhe ndonj nga vllezrit e mi t m ndrpres
nse ju ndrpres. Ju thash se nse bni ligjrata i shihni kushtet dhe ju krkova ti
pranoni, thash se ata q vijn tani do t prjashtohen nga kjo. Pra ju nuk mund t
thoni se jam i padrejt. Nse ka mundsi prmblidheni pyetjen. M falni por kjo ishte
pyetja. Pra mund t thot zoti Didad se Jezusi ishte Zot. Z.Kryetar, vllai yn nuk
kuptoka anglisht apo anglishten q un e flas. Thash se nuk egziston asnj fjali e
qart ku Jezusi thot se sht Zot apo m adhuroni mua. N tekstin q ju shkputt


nuk kishit asnj fjal pr Jezusin. A e ka thn kt Jezusi? Zoti flet pr Jezusin. Ku e
di se Zoti e ka thn kt? Kshtu shkruan n Bibl. Letra drejtuar hebrenjve sht
shkruar nga Pali. Ju pyes ka thn Jezusi? Ai thot: nuk mund t bj asgj vet.
Fjala sht thot Zoti pr ty, jo ti pr Zotin. Jezusi thot: Babai im sht m i madh
se un, ati im sht m i madh se t gjith. Pra ku thot se un jam i barabart me
Atin tim, apo jam Zot. M falni nuk iu prgjigj pyetjes. Ky sht mendimi juaj. Z.
Didad pyetja pr ty sht: A mund t ket qen Jezusi njeri i thjesht apo profet nse
ka deklaruar se ska familje dhe as mkate? Besojm se t gjith profett jan pa
familje dhe pa mkate duke prfshir edhe Jezusin. Por kjo nuk e bn at Zot. Pra
themi a sht Jezusi Zot? Nse njeriu sht pa familje sht njeri. Pjetri thot: O ju
njerz t Izraelit, Jezusi nga Nazareti sht njeri i miratuar nga Zoti, e jo, Zot i
miratur nga Zoti. Pra ai sht njeri. Ne themi ai sht i derguari m i fuqishm i Zotit,
ai sht profet, mesiu, udibrsi m i madh, por nuk sht Zot. Dhe kt ai vet e
dshmon: Nuk mund t bj asgj vet Zoti bn gjithka vet, ka dshiron t bj.
Kurse Jezusi jo. Ai thot: At dit n Qiell nuk do t jet askush, asnj njeri, asnj
engjll, as biri i tij prve Atit. As diturit, as fuqia e tij nuk sht si e Zoti. Ai i
krkon ndihm Zotit, prkulet n tok dhe falet, thrret n kryq Elaj, elaj. I qahet ai
vetvetes, a e thrret vetveten Elaj, Elaj? Ata e kan br si Rama n film. Jezusi
nuk po aktron. Ai i ankohet Zotit, Babait n qiell, ai sht Zoti i vrtet, jo Jezusi. Ai
erdhi t na msoj se si t lutemi. Ai tha ejani t faleni kshtu: O, Ati yn n Qiell, i
juaji dhe i imi duke prfshir edhe Tudn, je babai i t gjithve. Ku thot ai se Zoti
sht babai i tij i vetm, dhe se e ka lindur at. Kto jan msimet e kishs. Jezusi nuk
ka thn asnjher kshtu por prkundrazi ai e miraton se ka vetm nj Zot dhe ai i
nnshtrohet Zotit. Ai thot e gjith fuqia q m sht dhn nuk sht e imja. Pse m
quani mua t mir, vetm nj sht i mir, Zoti. Pra ku ka thn se ai sht Zot? Kt
jua krkoj. Tregomni ku dhe jam gati ta pranoj kishn tuaj.
A mund t parashtroj m shum se nj pyetje nse shkoj n fund t rreshtit
prsri. z. Didad. Kur n librin e aktit 2: 22 ku Pjetri thot se Jezusi i bri mrekullit
me ndihmn e Zotit q sht e vrtet, ather pse nuk pranoni ka Pjetri thot m
von n kt libr n kaptinn 4:12. Ndr 100 emrat e tyre nuk u shptuan prve
Jezusit. Besoj se nuk krkoni t vrtetoni se Jezusi sht Zot. Jo, krkoj t vrtetoj
pse ju merrni njrn e tjetrn jo. Un do t jem gati ta pranoj kt. Shiko ai u
drejtohet hebrenjve: O, ju njerz t Izraelit, sepse Jezusi erdhi pr hebrenjt. N
kohn e Jezusit nuk kishte mnyr tjetr se si tu drejtohet. Njsoj si n kohn e
Musait, ku ne themi se ai ishte rruga deri te Zoti. Izraelitt ndoqn rrugn e lops s
art. Por Zoti nuk e plqente kt. Ai tha kt: dua t ndiqni rrugn e Musait. far t
thot ai pr Zotin, ju duhet ta pranoni. N kohn e Davidit, ai ishte rruga drejt Zotit.
N kohn e Solomonit ai ishte rruga drejt Zotit. N kohn e Jezusit, ai ishte rruga
drejt Zotit. N kohn e Muhammedit ai ishte rruga drejt Zotit, pr njerzimin deri n
pafundsi. N do shprndarje njeriu i Zotit, biri i par i Zotit q paraqet Zotin, dhe ju
duhet ta dgjoni. Por un e pranoj kt, pasi hebrenjt nuk kishin rrugdalje tjetr
sepse nuk e kishin Muhammedin aty. Nse donin ta ndiqnin Jezusin ata duhej t
degjonin prfaqsuesin e tij Pjetrin q tu thoshte: Ju duhet t dgjoni Jezusin ai sht
mesiu ju duhet ta besoni dhe ta ndiqni at. Kjo sht zgjedhja juaj. Z. Didad dua tu


them se ju i dini librat shum mir, por nuk i kuptoni. Nuk do t deklarohem, ti
prgjigjem pyetjes suaj. Po dua tju shpjegoj dy shtje. E para: Pjetri po ecte n uj,
filloi t fundoset dhe Jezusi e ndihmoi at, ather kur ata u futn n bark, n baz t
Bibls ata e adhuruan at. N ligjratat e prparme me pikllim dhe n mnyr t
shklqyer thot se Tomasi thirri: O Zoti im duke ndjellur frik. Mirpo n kt rast
Jezusi duhej ta kishte fshehur se kishte marr emrin e Zotit. A mund t na shpjegosh
kt? Nuk ka lidhje asgj me at q Pjetri e adhuronte Jezusin. Nse e hapni Bibln e
re NIB do t gjeni nj tjetr fjal n vend t fjals adhurim. Nse merrni Bibln
RSB do t gjeni fjal tjetr. Cilt jan sinonimet e fjals adhuroj? N Bibl pr t
gjith thuhet t adhuruar. D.m. th. t gjith jan t adhuruar. N baz t hebrenjve,
nse ata e adhuronin Jezusin d.m.th t gjith apostujt e adhuronin at. Nse Pjetri e
adhuronte at ather t gjith t tjert do ta adhuronin sepse Pjetri, ishte lideri i tyre.
Askund nuk keni gjetur se apostujt e tij jan prkulur para Jezusit ndonjher, as i
njmbdhjeti as i dymbdhjeti. Ta adhurosh d.m.th. t jesh mbi Zotin. Nse pyesni
Romn katolike, ata kan njohuri t shumta pr Biblat e tyre. Ata e shpalln zinxhirin
e pathyer t Papave duke filluar prej Pjetrit t par deri m sot. Pyetini sa lloje t
adhurimit ka aty. Ata do t thon se ka tri lloje. P.sh. ju thoni pr t fejuarn tuaj se e
adhuroni. Pra, kur thoni se e adhuroni d.m.th. se e doni shum nse e matni. Por nuk e
pranoni si Zot. Kjo sht nj shprehje e zakonshme, pra e adhuroni dik. Francezt
thon: Paraja sht Zoti im, gruaja tipi im. D.m.th. i adhuron parat, grat por nuk
thoni se parat dhe grat jan Zoti im. Mirpo ju prdorni fjaln adhuroj. Adhurimi
sht forma m ekstreme e dashuris. N dashuri e prqafoni dik ku n baz t
verzionit t mbretit tuaj Xhejms ka prdorur fjaln adhurim, por nse ata e kan
adhuruar si Zot kjo sht dika tjetr. Nse ai sht Zoti yn ather ai duhet t thot
se sht Zot. Ai duhet t thot q ta adhurojm at. Mirpo n asnj koh nuk sht
thn q adhuroni at si e adhuroni Zotin. Ai ju thot: adhurojeni Zotin, Atin n qiell
q sht Zoti i vetm i vrtet. A ka thn ai Un jam Zoti e m adhuroni mua.
Nse ka deklaruar se un jam Zoti, ather un ju kam thn m tregoni se ku ka
thn Jezusi se un jam Zot, apo m adhuroni mua. Po ju pyes shum thjesht. Nse
ka thn se un jam Zot dhe m adhuroni mua ather jam gati ta pranoj. Pra, duhet
ta thot ai e jo Pjetri, Pali e Xhejmsi, pasi nse sht Zot, ateher edhe un do t
thosha se ai varet nga adhurimi. Mirpo un nuk dua t shkoj n Xhehenem, dua ta
ndjek at. Ktu kam nj vrejtje: ky sht thelbi i shtjes. Ju prshkruani shum
arsye t adhurimit, ku n Bibl nuk jan elaboruar aspak. Fakt sht q apostujt e tij e
adhuronin at e ju e pranoni at. Jezusi ju ka treguar se si ta adhuroni. Nse ju
kujtohet n kopsht ai eci m tej, u prkul dhe iu lut Zotit. A nuk sht ky nj
shembull? Ju lexoni fjal nga Bibla. Gjejeni n librin e Mateut. N fakt apostujt e tij e
adhuronin at. Hebrenjt e dijn se si ta adhurojn at. Nse doni t dini se si
adhurojn muslimant, shkoni n xhami e do t shihni: All-llahu ekber, ngrihen n
kmb, kndojn kaptina e vargje, ulen n pozit mesatare, ngrihen, ulen posht n
tok duke prekur tokn. Kshtu adhurojn muslimant. T themi, kryetari e kta
njerz ktu e adhurojn Didadin q d.m.th. se ata e duan kt njeri me dashuri t
madhe. Pra, prdorin fjaln adhuroj. Ky sht gabimi q bjn. E far bjn ata. A
bjn revolucion, a e ndjekin pas n rrug zotin Didad? Ai thot jo. Ather kupton


ti me fjaln ata e adhurojn at. Ata do t thon se jeni t mendur pas tij. Kjo sht
krejtsisht dika tjetr, sepse ju e prdorni nj fjal dhe e shpjegoni figurativisht n
mnyr tjetr. Kt po bni ju. Jo un nuk po bj ashtu. Jezusi dhe t gjith profett
kishin nj adhurim formal. Abrahami u prkul dhe iu lut Zotit Musai dhe Aroni u
prkuln dhe u lutn, Joshua u prkul dhe iu lut Zotit, Jezusi u prkul dhe iu lut Zotit.
Pra t gjith u prkuln dhe u lutn. sht kjo? Kjo sht mnyra se si adhurohet
Zoti. Papa kudo q shkon e puth tokn. Ata prulen n t njetn mnyr si
muslimant. Ndoshta nuk e din a e ka par ndonjher bashksia e tij apo jo, por ai
bn njsoj si muslimant. Ju mund t thoni se ai e adhuron tokn. Shkon n Ajila dhe
adhuron tokn e saj, shkon n Poloni dhe e adhuron tokn atje. Jo, ky nuk sht
adhurim. Ai tregon nj far njerzimi dhe respekti. Mirpo Musai, Abrahami, Jezusi
dhe Joshua e bn kt, kurse ju kt nuk e bni. Pra ju keni ide t gabuar t adhurimit.
Koha po kalon. A mund t parashtroni pyetje dhe do tju prfshijm edhe juve.
Afrohuni pran mikrofonit q tju dgjojm. Besoj se z.Didat sht mjaft i shkolluar,
si edhe zotrinjt e tjer. Mendoj se ka intelekt t lart. A sht kjo pyetje? Jo,
akoma. E prgzoj pr kurajon si dhe pr njohurit e tij. Por jam i dshpruar pr nj
gj nga z.Didad. A mund t parashtroni pyetje ju lutem? Kjo nuk i zgjidh problemet e
t tjerve. Disa mendojn se ju ndrpres padrejtsisht por m lejoni tju them se nse
doni tu mbani ligjerata njerzve thirrini ata dhe thuaju ke pr t thn. Ky njeri i ka
thirur kta njerz, krkoji takim dhe lereni tu shpjegoj njerzve. T lutem mos na
mbaj ligjerata. Jo, un nuk po ju mbaj ligjerata, kjo shpije n ligjerata, nuk jam
pregatitur n shtpi ta mposht at. Pyetja sht: dua t di sa i kupton dhe si i
interpreton z. Didad t gjitha llojet e konteksteve n Bibl. P.sh. n librin e Zanafills
Jezusi thot: Un dhe Ati im jemi nj. Si e shpjegon ai kt? Sepse nse un jam
Z.Torna, nuk mund t jem babai im e nuk mund gjithashtu t deklaroj se babai sht
un. Duhet t kishit dgjuar me kujdes, sepse ishit t interesuar si dhe un. Nuk dua t
korigjoj por z.Didad e shpjegoi qart: Un dhe Ati im jemi nj apo jo vllezr. Ai
nuk e shpjegoi. z.Kryetar, zotriu q ishte para meje, zoti Didad ia interpretonte gjrat
sikurse i lexonte. Ju lutem pyeteni dhe ai do tju prgjigjet e ta kuptoj pyetjen tuaj.
Mendoj se ju shpjegova se njshi pr t ciln flet Jezusi sht n kontekstin e tij
reshti 28,29,30. Askush nuk mund ti shkpus nga dora ime, askush nuk mund ti
shkpus nga dora e Atit tim, Un dhe Ati im jemi nj. Pra, ky sht konteksti dhe
dokush mund ta shoh at. Mirpo, meq t krishtert mendojn se njshi paraqet
bashkim, shoqrim si nj pjes. Si u tha Zoti i madhrishm Havs dhe Ademit, se
ata t dy do t jen nj. Ata do t shoqrohen por prap jan dy persona t veant.
Srisht Xhoni n librin e tij n kaptinn 17 reshti 20-22 thot: Ata t gjith mund t
jen nj si je Ti, At n mua, e un n ty, ata prap mund t jen nj n ne. Kush?
Apostujt, tregtart, hebrenjt ndrmjet tyre? Pjetri, Timi t cilin e lan kur i duhej
ndihma. T gjith, Ati e biri mund t jen nj n ne, un n ta e ti n mua, e ata mund
t bhen t prsosur n nj. Me nj fjal, t gjith 12 apostujt, Jezusi, Zoti prbjn
nj shoqri. Fjala nj paraqet, t gjith kta prbjn nj t vetm. sht nj? Ai
sht nj synim. sht i njejti qllim t cilin Xhoni e sqaron n 1:30. T njejtn Pjetri,
Xhuda, Tomasi t gjith n nj. Ai thot: Un n ty, e ti n mua, e ata n ne. do t
thot kjo shoqri? Nse e kuptoni si shoqri ather nuk kam prgjigje. Por un ju


them jo. Nuk flitet pr nj shoqri por pr nj qllim q kan ata t gjith, t
plotsojn dshirn dhe planin e Zotit. Ky sht njshi. Ai sht nj me Zotin d.m.th.
ka e urdhron Zoti ai e bn. Ai vibron n t njejtn mnyr si Zotin. Ky sht njshi,
jo se ai bhet Zot, e Zoti njeri. Pyetja tjetr. Z.Didad dua t m bni definicionin pr
All-llahun. N librin e Xhonit kaptina 1 jepen tre fjal pr Zotin. Dua tju pyes, si
mund t ndani hyjnin nga hyjnia. N Bibl thuhet Zoti, meq ju nuk e prmendt
sonte por vetm: Elaj, All-llah dhe fjaln Greke pr Zotin por jo Jarohim e cila mund
t jet n shums apo me prapashtes n gjinin mashkullore. Ju lutem m shpjegoni
si mund t ndani hyjnin nga hyjnia. -Puna qndron n at se nj perndimor lexon
nj libr lindor. Bibla sht libr lindor prplot me metafora dhe sinonime. T part
q ran n kontakt me kt libr qen grekt dhe romakt. Grekt dhe romakt kishin
Zotrat-njerz. Si i dini: Jupteri-Zoti i qiellit, Plutoni-Zoti i Xhehenemit, Elkami-Zoti
i zjarrit, Neptuni-Zoti i detit, Moasi-Zoti i murit dhe Zeusi-ishte babai i t gjitha
ktyre zotrava q kishin shum gra e fmij. Kjo sht mitologjia greke. Mirpo
ndrmjet ktyre njerzve ideja dhe feja e re e t cilve ishte pr birin e Zotit t lindur
n Palestin, Jezusin. Prandaj ishte metaforike pr hebrenjt u b letrare pr grekt.
Ata ishin pionert e mesazhit t strgjyshrve tuaj. Prej perndimorve tek ju,
indiant, kalert, afrikant, e t gjith. Njeriu i bardh e trashgoi prej grekve dhe
romakve dhe ua solli kt teologji. Im elu im, po ju shpjegoj, El d.m.th. Zot n
hebreishte, Elu im d.m.th Zot gjithashtu n hebreisht. Ju that se sht n shums.
Keni t drejt. Hebreishtja dhe arabishtja jan gjuh t ngjajshme dhe kan dy lloj
shumsi, shumsi i respektit dhe shumsi i numrit. N t gjitha gjuht lindore dhe n
gjuhn time kemi dy lloje shumsi. Pyetni hebrenjt libri i tyre sht. Kur thoni. Elu
im mendoni pr Jahova, Musain cilin do. Ai do tu thot jo, vetm pr Zotin. Ju do t
thoni: sht im? Ai do t prgjigjet se sht shumsi i respektit. N Kuran sht e
njejta gj. Ne me madhrin ton e shpallm Kuranin dhe n Gjithsesi jemi
mbrojts t tij. Pra ne, jemi muslimant, Muhammedi, shpirti i shenjt, Xhebraili
dhe All-llahu? Ai thot jo. Po kush jan ne n Kuran? Ku thuhet: thuaj se Zoti
sht nj dhe i vetmi dhe ne kemi krijuar Qiejt dhe Tokn. E kush jan ata? Fjala
nesht shumsi i respektit n gjuhn ton. Pra ky sht shumsi i respektit n
hebreisht. Pyetja tjetr. Pyetja ime sht se ju u treguat i drejt me hebrenjt dhe ata
jan injorant sa edhe z.Didad. Z. Didad far do t thonit pr kt: pr ne lindi nj
fmij, na u drgua nj bir dhe pushteti yt mbi t u tregua. Zoti i plotfuqishm, Ati i
prjetsis, princi i paqes. Pra profeti Jasia flet pr Jezusin. Pse ky ather e quan o
Zoti i plotfuqishm. Dhe duhet t quhet ashtu. Dua t di kush e quan at Zoti juaj i
plotfuqishm. Ju keni 27 libra n Beslidhjen e re. N ciln prej tyre e keni quajtur
Jezusin Zot i plotfuqishm. Ai thot: duhet t quhet ashtu. Kjo sht shkruar 600
vjet para se t lindte Jezusi. Kur thoni se duhet t quhet Zot ather dikush duhet ta
quaj Zot. N 27 librat e Beslidhjes s re, ai askund nuk quhet Zot e askund
Imenuel, Imenuel d.m.th Zoti me ne. Ky sht aftsia e njeriut kur zvendson Elaj
q d.m.th Zoti im. Jo un po flas pr Beslidhjen e vjetr. E di, Elaj n Beslidhjen e
vjetr n librin e par t Zanafills ku sht prdorur fjala Elaj 60 her. Elaj d.m.th
Zoti im q sht emri i nj prifti. Ili jo Elaj. Mir n rregull Ili. Ti e shqipton si
europjan e un si hebrej, sepse pr nga gjuha arabishtja dhe hebreishtja jan gjuh


motra. Ato jan gjuh si motra. Un them Elaj ju Ili. Prandaj ju them se ju jeni
injorant si hebrenjt. Pyetja tjetr. -Z Didad n broshurn tuaj q u shprnda sot. M
falni po kjo prputhet me temn. Si shihni pr nga hyrja ajo sht shkruar q t
tregoj se Jezusi nuk sht Zot, apo jo. Ju deklaruat se Jezusi nuk mund t quhet Zot
sepse Zoti i tij ishte racional. M falni kjo nuk i prputhet tems. A ka prmendur nj
gj t till sonte n ligjrata. Mund ti pyesni dhe parafolsit, a prmendi ai gj t till
sonte? A sht pregaditur z. Didat pr idet e tij q m par? Ju thash a ka folur dika
t till apo jo. Nuk ju lejoj t bni pyetje. Pyetja tjetr. A mund ti drejtohem z.
Didad. Jo, un jam kryetari ktu. Pyetsi tjetr ju lutem, sepse e shoh se ti don t na i
zgjosh emocionet. Pr sa i prket asaj q Jezusi i quajtur biri i Zotit, dhe prshkrimet
q u bn sonte pr tonelata bijsh, n librin e Markut kaptina 14 rreshti 16 e m tej.
Jezusi para kshillit t gjykimit. Ata e pyetn a je Zot, e ai tha: Ju m that po. Po,
un jam Zot edhe n gjuhn e tij. Pastaj nj prift i lart filloi tia prlyej rrobet dhe e
akuzoi pr mkate dhe e pyeti far dshmitar ju duhen. A nuk mund t krkonte ai
si bir i Zotit t ishte dika m shum se sa njeri i thjesht pr shkak t reaksionit t
priftit t lart. Nse ju kujtohet gjygji i asaj mesnate, t cilit i referohemi, kryetari i
san Hebrit para gjygjit kishte nj vendim gjygji i cili thoshte: njeriu i cili vdes pr
kombin sht i dobishm . Ata kishin ndr mend me do mjet ta mposhtnin at,
sepse ai ishte rrezik pr ta. Vetm 24 or para se t marshonte n Jeruzalem i kishte
fshehur njerzit n tempull. Nse punt do t dilnin jasht kontrollit ai do t ishte i
rrezikshm, prandaj ai nuk tha se ishte gabim apo e drejt, po e domosdoshme q ky
njeri t largohet. Kshtu mbajtn gjygjin tcilin ju e keni lexuar. Ata solln
dshmitar me dhun kundra tij, dhe nuk mundn tu tregojn fakte prandaj Jezusi e
pa se sa fallc ishte ky gjygj. Ai tha: Po i flas hapur bots, poju flas n tempull dhe n
Sinagog ku hebrenjt mblidhen, e nuk do t flas asgj fshehurazi. Me fjal t tjera
ai don t thot nuk do t flas asgj fshehurazi pa e folur publikisht. Libri i Gjonit
18:20. Pra mund t sjellni me qindra dshmitar pr dshmi. Pse sillni dshmitar
fallc q nuk mund tju thon asgj. Faktet q ai iu dha ishin shum t fuqishme. Ata
nuk kishin dshmitar, kshtu oficeri i qlloi me shuplak q t pushoj. Nse ju
kujtohet. Jezusi tha: nse do t kisha folur keq do t isha dshmitar i keq. Pse qeshni
me mua, prse m godite? Pra si e shihni prej fjals Zot do gj sht falls. Me do
mjet ata donin ta gjykonin. Shprehja biri i Zotit sht nj shprehje e pafajshme.
Jezusi n librin e Gjonit kaptina 10 rreshti 34 thot: A nuk sht shkruar n ligjin tuaj,
ju jeni zotra? Pra nse ai sht biri i Zotit, ather Zoti paska me tona bij. Mirpo ata
jan quajtur zotra dhe ju n gjuhn tuaj nuk keni gjetur fjal t prshtatshme pr t.
Pra ky sht gjenialiteti i gjuhs, kur flisni ashtu ju nuk mendoni n at mnyr.
Ather ai u tha: Tani krkoni probleme meq un jam vetm nj njeri. Ju kujtohet
kur ishte i kryqzuar n kryq e kur qante, se tha Santuliani? Me t vrtet ky sht
biri i Zotit. Libri i Markut 15:31. Njri thot se ai ishte biri i Atit, biri i Zotit, tjetri
thot se ishte njeri i drejt. Pra njeri i drejt dhe biri i Zotit jan prdorur si dy
sinonime nga dy shkrimtar t Beslidhjes s re. E njejta shprehje njri thot se ai
sht biri i Zotit e tjetri se sht njeri i drejt. Pra a je ti njeri i drejt, t gjith
hebrenjt, njerzit e drejt, t gjith profett jan quajtur zotra dhe bij zotrash, ju
jeni zotra dhe t gjith fmijt e atij, ashtu jam edhe un. Po meq ai njeri krkon


probleme, ather ai i thot: far dshmie doni m, sepse nuk kishte njri q e bindte
at ndryshe. Kshtu ai filloi t luaj. A e dini se bn: sapo njerzit shkuan n
palet ata e ndryshuan akt gjykimin. A jeni ju Krishti biri i Zotit? Ai tha: po. Krishti
ishte ai, biri nnkupton a jeni ju njeri i drejt i Zotit. Mirpo e njejta shprehje e
paraqet Krishtin si mbret, kurse ktu si Zot. Pra duket qart se me do mjet ata donin
ta mposhtnin Jezusin sepse nuk e plqenin. Ju faleminderit, nuk jam i sigurt po doja
t thoja dika por nuk do ta them. Ju faleminderit z. kryetar, z. Didat do t doja t
shprehesha qart. Erdha ktu q tju dgjoj. Ju that se Zoti ka me tona bij. Bibla
thot: t gjith ju q do ta ndiqni at jeni bijt e Zotit. Dua tju pyes se: Misteri m i
madh i Zotit sht se Zoti sht manifestuar n mish dhe Zoti bri misterjen m t
madhe, drejton shpirtin, dgjo far predikohet pr t dhe beso vetm at, dhe prano
triumfin e tij. Mund ta shpjegoni kt prshkrim? Kjo sht shum e varfr. Ju pyes
juve t krishterve se cilin e ndiqni e kush sht msuesi juaj? Ju thoni Jezusi. Un
them: thot Jezusi? N librin e Markut kaptina 12:29, nj hebrej i thot Jezusit:
msues, m urdhron mbi t gjitha? Shum thjesht. Cila sht gjja m e
rndsishme n besim. Jezusi iu prgjigj n hebreisht. Dgjoni o izraelit, Zoti yn
sht vetm nj. Pra ai prsriti t njejtat fjal q ishin drguar Musait para 1300
vjetve pa ndryshime. Pse nj hebrej i shkolluar ti thot: msues (prift) m
urdhron mbi t gjitha? Pse nj njeri i shkolluar t pyes nj njeri tjetr t shkolluar,
nj pyetje aq t thjesht t ciln do ta kishte pyetur do kush para 2000 vjetve. Pr
shembull ti je matematikan, shkoni tek Ajshtajni mjeshtrin e matematikanve dhe e
pyesni sa bjn dy plus dy. Kjo ska kuptim. Ai ka llogaritur shum m thell prandaj
ju doni ti trhiqni vmendjen duke i thn: Ajshtajn ju jeni njeri i madh, po sa bjn
dy plus dy, jo se nuk e di se sa bjn. Pra ky njeri e pyet Jezusin. Nj, pse e pyeti, dy
a luajti ndonj loj? Kjo shprehje ishte 1300 vjeare. Pse duhet t thoshte: N qiell
jan 3 dshmitar, Ati, fjala dhe shpirti i shenjt. Kjo do t ishte prgjigja e vrtet
sipas t krishterve. Prgjigja krishtere, nse pyes ndonj t krishter cilat jan
urdhrat e para, do t ishte: n qiell ka vetm 3 dshmitar. Por nse ju pyes juve cilat
jan urdhrat e tua t para, jo urdhrat por urdhrat e tua. Ju shmangeni. Ktu
qndron shtja se rndsi u jepni ju urdhrave, sepse ju nse jeni lindur si t
krishter jeni pagzuar me urdhrin: N emr t Zotit birit e t shpirtit t shenjt, nse
nuk jeni altruist. Ne t krishtert besojm n nj Zot. Pra jeni t afrt me ne. Bibla
thot: Misterja m e madhe e Zotit. Jo nuk ka asnj mister. N Bibl Zoti thot: Zoti
nuk sht autor i konfuzionit. Konfuzionin q keni ju p.sh. n Afrikn e jugut ka rreth
1000 emrtime ndrmjet t bardhve, 3000 ndrmjet zezakve. Kush sht autori i
tyre, Zoti? Sigurisht se jo. Pra nuk ka asgj misterioze. Ai thot: Un jam Zoti i
vetm, me an t Musait. Jezusi gjithashtu tha: O izraelas, Zoti sht nj.
Muhammedi tha: thuaj se ai sht vetm nj. Nuk ka asgj misterioze pr kt.
Krijimi i kishs sht misterioze. Nse nuk je altruist, pra nse nuk beson se Jezusi
sht Zot, je apo sje i lindur prsri jeni shum afr me ne. Pra keni marr drejtimin
e Islamit. Un besoj n nj Zot. N baz t librit thuhet se Zoti sht manifestuar pr
s gjalli. Tani menjher besoni n tre zotra. Nse thoni se Zoti u manifestua pr s
gjalli do t thot se Zoti ka zbritur n tok, pra Zoti sht inkarnuar. Pra besoni se
Zoti sht inkarnuar. Jo reinkarnuar. Reinkarnim do t thot, nse ju vdisni shpirti


juaj mund t shkoj n ndonj qen, derr, apo n ndonj qenie tjetr. Nuk po flasim pr
kt. Inkarnim do t thot Zoti t marr form njerzore. Hindust thon se Zoti mori
formn e Rams, Krishns kurse t krishtert thon se Zoti mori formn e Krishtit.
Nse besoni se Zoti erdhi n tok n form t Jezusit ather i kujt ishte zri q u
dgjua nga qielli? Zri i kujt ishte, i Zotit? Po Zoti kishte zbritur n tok n form
njerzore. Ai ishte n barkun e nns pr 9 muaj, si thot Bibla: Kur ishte 8 ditsh ai
u b synet dhe engjujt e emrtuan Jezus kur ishte n barkun e nns. Cili ka qen n
barkun e nns, Zoti i inkarnuar? Pra Zoti ka zbritur n tok e ka jetuar n barkun e
nns pr 9 muaj, ather si i prdorte ai fuqit e tij ta drejtoj Gjithsin prej barkut t
nns, i shndruar n krijes t vogl t pafuqishme? Ashtu sht Zoti yn i
plotfuqishm: pa ushqim e pa qumsht? A sht ky Zoti q ka ardhur prej qiellit?
Kur thoni se Zoti sht nj, n mendjen tuaj keni tre. Jo nuk mendoj ashtu. Vllezr
dhe motra nuk do t zgjatemi m shum vetm t themi dika pr sqarim. Dikush
mund t jet ofenduar kur e ndalova pyetsin e kaluar, por nse na keni dgjuar do t
kuptoni se n t tre nett e kaluara ai prpiqet t na mbaj ligjrata. Mirpo un ua
bra t qart regullat dhe ndjehem keq sepse nuk doja ta ndaloja, prkundrazi doja t
parashtronte pyetje pasi ky nuk sht departamenti im. N fund dua tju tregoj. M
1965 punoja si shits, besoj se mund t paramendoni para 19 vjetve, shkova t punoj
me nj shokun tim t krishter. N punn q bja ditlindja juaj e ardhshme ishte
shum e rndsishme pr ty. Dua tju them se ai ishte 19 vjear. Derisa un isha n
dhomn e ndetjes ai ishte n kuzhin ose n banjo. N tavolin kishte nj libr Si
duhet t paraqitet Ungjulli tek Muslimant. Natn e kaluar disa njerz paraqitnin
libra shum t dyshimt pr ti devijuar njerzit. Kur shkova t premten pr Xhuma e
kisha kthyer kokn drejt makins sime dhe papritmas pash nj njeri q predikonte, e
kur m pa mua ndryshoi temn e tha: Nuk duhet t luteni 5 her farz n dit nuk
duhet t drgosh selam 5 her n dit, nuk duhet t harxhoni para t udhtoni, nse e
pranoni Jezusin. Kjo u drejtohet disa njerzve. M sht krkuar t prmend dika
por un vendosa q jo, sepse ndoshta sht e parndsishme. Sonte nuk u dgjua edhe
nj pyetje, kurse ju na dgjuat pr s afrmi do nat. do mbrmje ai parashtroi
pyetje, e do mbrmje ai qeshi me vetveten. Pikrisht ishte ky njeri q predikonte 4
thnie t Ungjullit q kishte mbishkrime arabike. dokush mund t shkruaj arabisht,
por i dini shum mir sa shum nga vllezrit e motrat tona do t luftonin pr kt.
Dua t them, se kush ishte qllimi i ktyre bisedave. far do t ndjej z. Didad kur
t kthehet? far kam arritur? Kjo nuk sht kampanj kundrshtimesh. Qllimi yn
nuk ishte q tua kthejm fen njerzve q erdhn ktu. Mund tju them se ne kemi
gjetur tek z. Didad njeriun q do ta ngrej shtjen ton. Ne jemi nj grup i vogl n
kt vend. Ju them nga zemra se mesazhi q kemi marr sonte sht t marrim kurajo
e t mos ndjehemi m posht se t tjert. Ky mesazh sht mjaft i qart, motra e
vllezr, se Kurani q ju shprndam gjat ktyre netve, ua shprndam me qllim
q ju dhe un duhet t lexojm e t pregaditemi vazhdimisht. Nuk ju duhet t lexoni
Bibln, pasi do ta keni m t leht ti kuptoni me an t videokasetave, kasetave dhe
broshurave q ju jan shprndar. Studjoini dhe mundohuni q edhe fmijt tuaj ti
prdorin. Por duhet q ta studjoni at. Si prfundim i krkoj All-llahut se kto
ligjrata, ndr t shumtat q kan br t gjith muslimant, do t zhyten n zemrat


tona, e do t jemi t bashkuar. I krkoj All-llahut Subhana Teala q inshallah z.Didad
t ket shum bereqet dhe shum gzim pr ka ka br pr ne. Dhe dua t besoj se
nuk do t duhet t vij n Keiptaun se ai do t ket ln shum pasues pas. Ai do t
jet i mirseardhur gjithmon. Ne nuk duam q ai t flas pr ti zn njerzit, ne nuk
duam q tu flasim atyre me detyrim, por kur ata t vijn vet tek ne. Ju tani e keni
marr prgjigjen, ne nuk duam t zihemi, por t argumentohemi n mnyr sa m t
mir. E lus imamin t bj dovan. Ju mund ta merrni Kuranin n supermarketin
Rozmit n Kleimont, 10 reina pr 2 cop dhe 7,50 reina pr nj. Ligjratat gjithashtu
mund ti gjeni n Rozmit falas. N Xhamin Xhuma n Durban gjenden zyrat e
qendrs ndrkombtare islame pr propagandim. Kjo qendr e filloi aktivitetin e saj
m 1958 para 25 vjetve me nj zyr qndrore. Ndrkoh Qendrs i duhej t krkonte
edhe dy zyra t tjera. Tanim ata kan m shum lehtsi n tre zyra. Organizat
alternative q ka planifikuar nj erek miljon projekte pran Xhami Musjid. Me
shtypjen e kompleteve dhe broshurave pr Islamin, qendra Islame pr propagandim
ka mbrritur rreth 100 mij objektiva pr do botim q nga fillimi. Prej broshurave e
videokasetave, Qendra tani ka edhe videofilmin e vet. Tani Qendra mund tju ofroj
m shum se 20 programe t Islamit me tema:
Krishti n Islam, A sht Jezusi Zot, thot Bibla pr Muhammedin,
Muhamedi, m i madhi, Islami dhe krishterizmi, A sht Bibla fjala e Zotit, A
u kryqzua Krishti etj. do musliman q ka video t krijoj nj bibliotek
videokasetash, ta bj shtpin e vet qendr t aktiviteteve Islame dhe ti ftoj shokt
e tij musliman ose t krishter q ti shohin. All-llahu ju urdhron q sinqerisht ta
propagandoni Islamin. Na shkruani q sot.
I krkoj strehim All-llahut nga shejtani i mallkuar.
N emr t All-llahut Mshiruesit, Mshirplotit. Ditn kur ne Xhehhenemit i
themi: A je mbushur? E ai thot: A ka ende t vijn?
Ndrsa besimtarve t ruajtur Xheneti u afrohet sa m afr. (Nj z do t thot)
Kjo sht ajo q ua premtuam. Pr secilin q sinqerisht u pendua. I cili mbajti
(ligjin e tij). Ditn kur ne Xhehenemit do t'i themi: A je mbushur? ai do t thot: A
ka ende t vijn? Ndrsa besimtarve t ruajtur Xheneti u afrohet sa m afr. (Nj z
do t thot) Kjo ishte ajo q ua premtuam. Pr secilin q sinqerisht u pendua, q iu
kthye (Zotit) dhe mbajti ligjin e Tij. Kush i friksohet (Zotit) mshiruesit t papar
dhe iu kthye me gjith zemr (Atij). Hyni n t, n paqe e siguri. Kjo sht dita e
prjetshme. Ata aty kan ka t dshirojn. Edhe m shum prve asaj q kemi. Por
sa e sa gjenerata para tyre kemi shkatrruar (pr mkatet e tyre) m t fort se sa ata.
Ather ata u endn npr tok, a kishte vend ku t ikin (pr ata)? Pikrisht ky sht
mesazhi pr at q ka zemr dhe mirkuptim ose q ka vn veshin dhe dshmon (t
vrtetn). Ne krijuam Qiejt dhe Tokn. Brenda gjasht ditve. Dhe gjithka q na
rrethon. Ne krijuam Qiejt dhe Tokn brenda gjasht ditve, dhe gjithka na rrethon.
Ather duro gjithka q ata thon. Dhe madhro lvdatat e Zotit tnd para lindjes s
Diellit dhe para perndimit t tij. Falu pr hir t Tij edhe n nj pjes t nats, pas
namazit farz. Dhe dgjo ditn kur thirrsi do t thrras nga nj vend m i afrt. Ditn
kur do t dgjoni bekimin pr t vrtetn. Ajo do t jet dita e ringjalljes. Jemi
pikrisht ne q japim jetn dhe vdekjen dhe vetm tek ne sht qllimi i fundit. Ditn


kur Toka do t ahet nga njerz q nxitojn. Ai sht nj tubim i leht pr ne. Ne
dim m mir ka thon ata. E ti ndaj tyre nuk je ndonj dhunues. Ti kshilloje me
kt Kur'an at q i ka frikn krcenimit tim.
VET ZOTI I LART KA FOLUR T VRTETN. Nga Kurani i shenjt
50:30-45.