Está en la página 1de 5

RANCANGAN MENGAJAR

TARIKH

26.2.2013

MASA

8.00 9.00 pg (60 minit)

TAHUN

5 Arif

MATA PELAJARAN

Matematik

BILANGAN MURID

30 orang

TAJUK

Peratus

BIDANG PEMBELAJARAN

Peratus

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Memahami dan mengguna peratus

HASIL PEMBELAJARAN

Pada akhir pelajaran, murid akan dapat


1. Menama dan menulis simbol bagi peratus,
2. Menyata pecahan perseratus dalam peratus,
3. Menukar pecahan perseratus kepada peratus dan sebaliknya.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1. Murid telah mengetahui konsep pecahan.
2. Murid telah biasa melihat simbol peratus dalam kehidupan harian.
KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza,

NILAI MURNI

teliti, tepat, bekerjasama

INTRA

Pecahan, bahagi

INTER

Bahasa Malaysia, Kemahiran Hidup

SUMBER

Kertas peperiksaan murid, Kad simbol %,


Kad petak 100, Kad pecahan, kad peratus,
lembaran kerja

PELBAGAI KECERDASAN

Kinestetik, logik-matematik, visual

INTEGRASI

Langkah /
Masa
Set Induksi
( 5 minit)

Isi Kandungan
Markah peperiksaan
-mengenal angka dan
simbol peratus
Soalan:
1. Pernahkah kamu
melihat markah
ini?

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

1. Guru mempamerkan kertas


peperiksaan dengan
markah sekali.
2. Guru menyoal murid
dengan menggunakan
bahan rangsangan
tersebut.
3. Guru menunjukkan kad
simbol % dan memberitahu
murid mereka akan belajar
tentang peratus.

Bahan
Kertas peperiksaan
murid
Kad simbol%

1. Guru mengedarkan kad


100 petak kepada semua
murid.
2. Guru meminta murid
melorekkan nilai pecahan (

Bahan
Kad petak 100

Perkembangan
Menama dan
menulis simbol bagi
peratus,
(a) Konsep peratus:
Peratus ialah sama
dengan nilai
pecahan yang
penyebutnya
adalah 100
(b) Contoh:
1.

Langkah 1
(15 minit)
.
.
.
.
.

20

(c)

100
20
100

= 20%
disebut

sebagai dua puluh


perseratus, secara
ringkas disebut dua
puluh peratus dan
ditulis sebagai 20%

Langkah 2
(10 minit)

Menyata pecahan
perseratus dalam
peratus,
1. Pecahan
perseratus dalam
bentuk peratus dan
perkataan
(a)
(b)
(c)

Langkah / Masa

1
100
30
100
73
100

= 1%
= 30%
= 73%

Isi Kandungan

20
100

) pada petak ratus.

3. Berdasarkan petak ratus


yang dilorekkan, guru
membimbing murid
menyatakan dan
menuliskannya dalam
bentuk peratus.
4. Guru mengulangi langkah 2
dan 3 dengan contohcontoh lain: 40%, 15%

Nilai murni
Tepat
teliti
Kemahiran berfikir
membanding beza
Kecerdasan pelbagai

kinestetik
logik matematik

1. Guru menunjukkan contoh


kad pecahan

25
100

dan

membimbing murid
menyatakannya dalam
bentuk peratus dan
perkataan secara lisan.
2. Guru membahagikan murid
kepada pasangan dan
setiap pasangan dibekalkan
kad tulisan.
3. Guru menunjukkan
beberapa contoh nombor
pecahan perseratus
menggunakan powerpoint
dan meminta murid
menyatakannya dalam
bentuk peratus pada kad
tulisan dan perkataan
secara lisan
Aktiviti Pengajaran dan

Bahan
Kad pecahan
Nilai murni
Tepat
Teliti
bekerjasama
Kemahiran berfikir
membanding beza
Kecerdasan pelbagai

logik matematik
visual

Catatan

Pembelajaran
Langkah 3
(10 minit)

Menukar pecahan
perseratus kepada
peratus dan sebaliknya.
1.

45
100

83
100

63
100

2. 13%, 68%, 95%

Langkah 4
(15 minit)

Aktiviti pengayaan
Mengaitkan
pecahan
perseratus dengan
peratus
Contoh:
34 %

34
100

Penutup
(5 minit)

Rumusan pelajaran
Aktiviti lanjutan:
Kerja rumah

1. Guru membimbing murid


menukar pecahan
perseratus dengan
menggunakan beberapa
contoh.
2. Guru menunjukkan
beberapa contoh peratus
dan membimbing murid
menukar peratus kepada
pecahan perseratus.

1. Guru membahagikan murid


kepada kumpulan 4 orang.
2. Guru mengedarkan satu
dek (20 keping ) kad yang
terdiri daripada kad
pecahan perseratus dan
kad peratus.
3. Setiap murid mendapat 5
keping kad.
4. Secara bergilir-gilir, murid
dikehendaki mengambil
sekeping kad daripada
rakanya dan melihat sama
ada kedua-dua keping kad
itu dipadankan.
5. Permainan diteruskan
sehingga seorang murid
selesai memadankan
semua kad yang
dipegangnya.
1. Guru membimbing murid
membuat rumusan secara
soal jawab.
2. Guru memberi kerja rumah
kepada murid.

Bahan
Kad pecahan
Kad peratus
Nilai murni
Tepat
Teliti
Kecerdasan pelbagai
logik matematik

Bahan
Kad pecahan
Kad peratus
Nilai murni
Tepat
Teliti
bekerjasama
Kecerdasan pelbagai
kinestetik

Bahan
Lembaran kerja

APLIKASI TEORI PEMBELAJARAN DALAM MERANCANG PELAJARAN MATEMATIK

Langkah /
Masa
Set Induksi
( 5 minit)

Isi Kandungan
Markah peperiksaan
-mengenal angka dan
simbol peratus
Soalan:
2. Pernahkah kamu
melihat markah ini?

Perkembang
an
Langkah 1
(15 minit)
.
.
.

Menama dan menulis


simbol bagi peratus,
(d) Konsep peratus:
Peratus ialah sama
dengan nilai pecahan
yang penyebutnya
adalah 100
(e) Contoh:
2.

20

.
.

(f)

100
20
100

= 20%
disebut sebagai

dua puluh perseratus,


secara ringkas
disebut dua puluh
peratus dan ditulis
sebagai 20%
Langkah 2
(10 minit)

Menyata pecahan
perseratus dalam
peratus,
2. Pecahan perseratus
dalam bentuk peratus
dan perkataan
(d)
(e)
(f)

Langkah /
Masa

1
100
30
100
73
100

= 1%
= 30%
= 73%

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
4. Guru mempamerkan
kertas peperiksaan
dengan markah sekali.
5. Guru menyoal murid
dengan menggunakan
bahan rangsangan
tersebut.
6. Guru menunjukkan kad
simbol % dan
memberitahu murid
mereka akan belajar
tentang peratus.

Aplikasi strategi P&P dan teori


pembelajaran
i) Teknik penyoalan
- bersoal jawab dengan
murid
ii) Teori Pembelajaran Gagne:
mengguna kertas
peperiksaan untuk menarik
perhatian murid supaya
bersedia untuk menerima
pelajaran
iii) Penggunaan Pengelola
Awal (Teori Pembelajaran
Ausubel)
- Memberitahu murid
tajuk/hasil pembelajaran
yang mereka akan belajar

5. Guru mengedarkan kad


100 petak kepada semua
murid.
6. Guru meminta murid
melorekkan nilai pecahan (
20
100

) pada petak ratus.

7. Berdasarkan petak ratus


yang dilorekkan, guru
membimbing murid
menyatakan dan
menuliskannya dalam
bentuk peratus.
8. Guru mengulangi langkah
2 dan 3 dengan contohcontoh lain: 40%, 15%
4. Guru menunjukkan contoh
kad pecahan

25
100

dan

membimbing murid
menyatakannya dalam
bentuk peratus dan
perkataan secara lisan.
5. Guru membahagikan
murid kepada pasangan
dan setiap pasangan
dibekalkan kad tulisan.
6. Guru menunjukkan
beberapa contoh nombor
pecahan perseratus
menggunakan powerpoint
dan meminta murid
menyatakannya dalam
bentuk peratus pada kad
tulisan dan perkataan
secara lisan
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

Catatan

Langkah 3
(10 minit)

Menukar pecahan
perseratus kepada
peratus dan sebaliknya.
3.

45
100

83
100

63
100

4. 13%, 68%, 95%

Langkah 4
(15 minit)

Aktiviti pengayaan
Mengaitkan pecahan
perseratus dengan
peratus
Contoh:
34 %

34
100

Penutup
(5 minit)

Rumusan pelajaran
Aktiviti lanjutan: Kerja
rumah

3. Guru membimbing murid


menukar pecahan
perseratus dengan
menggunakan beberapa
contoh.
4. Guru menunjukkan
beberapa contoh peratus
dan membimbing murid
menukar peratus kepada
pecahan perseratus.
6. Guru membahagikan
murid kepada kumpulan 4
orang.
7. Guru mengedarkan satu
dek (20 keping ) kad yang
terdiri daripada kad
pecahan perseratus dan
kad peratus.
8. Setiap murid mendapat 5
keping kad.
9. Secara bergilir-gilir, murid
dikehendaki mengambil
sekeping kad daripada
rakanya dan melihat
sama ada kedua-dua
keping kad itu dipadankan.
10. Permainan diteruskan
sehingga seorang murid
selesai memadankan
semua kad yang
dipegangnya.
3. Guru membimbing murid
membuat rumusan secara
soal jawab.
4. Guru memberi kerja rumah
kepada murid.

También podría gustarte