Documentos de Académico
Documentos de Profesional
Documentos de Cultura
Preferred
Preferred
Total
stock
stock ( Jan 1):
preferred
$20 par
stock=
(balance):
3,000,000
value * 30,000= $ 600,000
3,000,000+600,000=3,600,000
stock
stock
(Feb
2):
common
(balance):
10,000,000
$
5
per
share*
50,000=$250,000
stock=$10,000,000+$250,000=$10,250,000
stock
purchase(July
1)=30,000*10
per
share=
$300,000
stock
issue
(Sep
15)=10*10,000=$100,000
treasure
stock=
$300,000-$100,000=$200,000
in
Preferred
Common
capital
dividend
dividend
from
treasure
(Dec
(Dec
31):
stock=
(11-10)*10,000=$10,000
31):
3,600,000*8%=$288,000
10,250,000*0.5=
$5,125,000
Retained
earnings
(Balance):
$4,500,000
Retained earnings ( Dec 31)=$4,500,000-288,000-5,125,000+2,100,000=$1,187,000
Therefore,
the
stockholders
Preferred stock
Common stock
Treasury stock
Paid-in capital in excess of par preferred stock
260,000
Paid-in capital in excess of par common stock
Paid-in capital in excess of par treasury stock
Remain earnings
Total equity
4,294,700
equity:
3,600,000
10,250,000
(200,000)
27,750,000
100,000
1,187,000